Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Niemcy zdradzają nowe mocarstwowe ambicje

Posted by Marucha w dniu 2022-06-23 (Czwartek)

Szef niemieckich socjaldemokratów, Lars Klingbeil, zwraca uwagę na rosnące znaczenie Niemiec na arenie międzynarodowej.

Według niego Niemcy po blisko 80 latach „powściągliwości” mają „nową rolę w międzynarodowym układzie sił”. Wcześniej o zwrocie w niemieckiej polityce zagranicznej mówił kanclerz Olaf Scholz.

Obaj politycy Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) wygłosili swoje opinie w kontekście toczącej się wojny na Ukrainie. Klingbeil uważa więc, że jego ojczyzna musi teraz potwierdzić swoją wiodącą rolę w polityce międzynarodowej. Rosną bowiem jej oczekiwania wobec polityki zagranicznej.

Chodzi mianowicie o „nową rolę w międzynarodowym układzie sił”, która ma stać się udziałem Niemiec po 80 latach „powściągliwości”, związanej oczywiście z następstwami rezultatu II wojny światowej.

Do tej pory Niemcy pozycjonowały siebie głównie jako mocarstwo średnie, czyli nie odgrywające kluczowej roli w stosunkach międzynarodowych. Zmianę tego podejścia zasygnalizował po rozpoczęciu wojny na Ukrainie partyjny kolega Klingbeil.

Scholz zainicjował przede wszystkim wielką reformę Bundeswehry. Dotąd niemiecka armia była uważana za zaniedbaną i przejawiającą niską wartość bojową. To ma się zmienić przez skierowanie przez kanclerza większych środków na jej modernizację.

[Oho, Niemcom znów coś odbija… – admin]

Na podstawie: berliner-zeitung.de.
http://autonom.pl

Komentarze 33 do “Niemcy zdradzają nowe mocarstwowe ambicje”

 1. Lily said

  Herby niemieckie Czarny Orzel na zoltym tle,
  w woj dolnoslaskim.

 2. Zenon K. said

  Ad.1 Czarny orzeł w polu złotym to herb Śląska, pierwszy użył go prawnuk Bolesława III Krzywoustego, wnuk Bolesława IV Kędzierzawego, syn Mieszka I Plątonogiego- Kazimierz I opolski. Piast jak się patrzy! Godła też miewały swoje „dzieciństwo”. Nasz Orzeł Biały na początku bywał w polu czarnym…

 3. Lajla Ki said

  Mimo to, czarne orły i czarne krzyże nie kojarzą się nam z niczym przyjemnym. Z tymi Piastami też różnie bywało. To za ich rządów Krzyżacy mordowali Słowian i plądrowali polskie ziemie. Polska nosiła nazwę Lechistan. Przez wieki wykarczowano słowiańskość i co zostało? A to, co mamy teraz, czyli nic.

 4. Stanisław Potocki said

  ad.2.Żeby było ciekawiej to np. na monetach Mieszka I zamiast orła widnieje swastyka słowiańska,która na pewno ma znacznie dłuższą tradycję u Lechitów niż orzeł

 5. Zenon K. said

  Ad.3 Niby jak to „różnie z tymi Piastami bywało”? Od najazdu niemieckich Krzyżaków za czasów Łokietka mieliśmy z ich państwem co najmniej napięte stosunki, albo wojnę. W konflikcie, choć ponieśliśmy strategiczną porażkę, kilka razy złoiliśmy im skórę (pod Poznaniem, w tzw. „Łuku Warty” /pod Zaniemyślem i pod Płowcami. Ciut wcześniej Łokietek miał wojnę z Ludwikiem V Bawarskim, margrabią brandenburskim. Jego kraj nieźle spustoszył z pomocą Litwinów (czyli Bałtów) I w rezultacie- jednych pustosząc, od drugich ponosząc klęskę- uratował byt państwa. Łokietek był ojcem ostatniego Piasta na tronie Polski (który akurat musiał mieć pokój z Krzyżakami, dla załatwiania spraw ważniejszych), zatem nie bywało „różnie”. Było jak należy, mniej więcej. Piastowie to najlepsza nasza dynastia. „Lechistan” do dziś mówią o Polsce na wschodzie- nie ma się czym jarać. Mówili też kiedyś Biała Chorwacja. Po arabsku nazwa Polski brzmi śmiesznie- i nie przeszkadza mi to. Nazwa to tylko nazwa, nic z niej nie wynika. Skoro ze słowiańskości „nic nie zostało”(ja uważam, że nie jest zagrożona), to co chciałbyś jeszcze mieć? Obowiązkowy wianek na głowie i kłanianie się świętym dębom w łykowych łapciach? Polska ma tak piękną historię, jak ma podłą teraźniejszość. Nie potrzebuje bajeczek o Wielkiej Lechii, ani durnego neopogaństwa, ani słowiańskiej „Cepelii”. Wystarczy, że znów będzie sobą.

 6. revers said

  Ale kto wyznaczyl lub jaki sanhedryn role niemiec jako europejskiego zandarma?

  W koncu 100 mld wyrzucic na militaria przy jednoglosnym wyniku glosowania Bundestagu, powdwyrzszenie budzetu na wojsko do czegos zobowiazuje.

  Przy czym podczas trwajacego spotkania G7 w Bawarii, na terenie calego kraju trwaja wyrywkowe kontrole policji mimio duzego ruchu wakacyjnego i uchodzczego w pociagach i autobusach.

  Na granicy w Kobaskowie takze zaistalowany tzw policyjny rekaw drogowy, wiekszosc pojazdow wjezdzajacych o Niemiec poddaje sie kontroli policyjnej w rekawie.

 7. od czasow ” cywilizacji Abrahama, izaaka i jakuba👿😳👹 o pokoju , miedzy narodami i rasami ludzkimi! nawet nie mozna wspomniec👹👿 caly ten okres od podboju Slowian ! CALY CZAS ARCYKAPLANI MOWIA TYLKO I WYLACZNIE O : ZBROJENIU! WOJNACJ !REWOLUCJACJ PRZEWROTACH RZEZIACH ITP ??? jak myslicie? DLACZEGO ? tylko SMIERC MA ZNACZENIE PRIORYTETOWE 😳👹🙈

 8. Mocarstwowe ambicje RFN maja długość żydowsko-anglosaskiej smyczy, na której trzymani są Niemcy. (Prawdopodobnie francuski arsenał jądrowy po odejściu de Gaulle’a także jest pod kuratelą żydowsko-anglosaską. Mniej więcej każda armia państwa europejskiego prezentuje zbliżoną siłę bojową – chodzi o to, żeby nie stanowiły zagrożenia dla USA i Wlk.Brytanii.)

  RFN może być mocarstwem gospodarczym, militarnym nie będzie – mają bardzo poważne problemy z rekrutem. Młodzi Niemcy, ku rozpaczy niemieckich sztabowców, nie przedstawiają wartości bojowej.

  Książkę byłego szefa kontrwywiadu zachodnioniemieckiego, Gerda-Helmuta Komossy*, pt. „Niemiecka mapa” (Die deutsche Karte). Pisze się w niej, że porozumienie z 21 maja 1949 roku ogranicza suwerenność Niemiec do 2099 roku na rzecz zachodnich, zwycięskich krajów. W ich bankach powinny być zdeponowane rezerwy złota Niemiec, one kontrolują media i partie polityczne Niemiec a każdy kanclerz powinien podpisywać ustawę kanclerską gwarantującą przestrzeganie porozumienia.
  Układ z 21 maja 1949 roku, którego treść została zaklasyfikowana przez BND jako ściśle tajna, sugeruje utrzymanie ograniczenia suwerennosci państwowej RFN aż do 2099 roku. Wspomniane restrykcje obejmują m.in. sprawowanie całkowitej kontroli nad mediami niemieckimi oraz środkami komunikacji przez zwycięskich koalicjantów. Poza tym, każdy nowo wybrany kanclerz musi podpisać tzw. Federalny Akt Kanclerski a na niemieckie rezerwy złota został nałożony areszt.

  W rzeczywistości, wszyscy niemieccy kanclerze, włączając w to obecnego kanclerza, Olafa Scholza, składali swoją pierwszą wizytę zagraniczną w Stanach Zjednoczonych (Scholz objął urząd 8.12.2021, a 7.02.2022 złożył wasalna wizytę w USA). Całe spektrum niemieckich partii politycznych znajduje się pod kontrolą specjalnej waszyngtońskiej komisji, a media niemieckie, licencjonowane przez USA, piorą niemieckie mózgi w bardziej skomplikowany sposób niż robiły to ich nazistowskie odpowiedniki. Nie można też zapominać o stacjonujących w Niemczech amerykańskich wojskach okupacyjnych. (Analogiczna sytuacja dotyczy Japonii.)

 9. I*** said

  (1) Czarny orzeł w polu złotym ze srebrną przepaską z krzyżem, to herb Dolnego Śląska – ta przepaska pochodzi bodaj od księcia Henryka Brodatego…

  Z kolei herb Śląska, to złoty orzeł w niebieskim polu…

 10. I*** said

  (9) W uzupełnieniu – herb Śląska, czyli herb Górnego Śląska!

 11. Bezpartyjna said

  „Jak więc widać zwycięsko z tej bitwy agentur, bo przecież w rozgrywce o Polskę brał udział i Paryż, Moskwa oraz Waszyngton wyszedł Berlin (zakulisowo zaś Jerozolima).”…

  https://kosa24.nowyekran24.com/post/168399,abdykacja-oraz-ostateczne-rozwiazanie

  „swastyka słowiańska,” …, czyli symbol dobrobytu. Z kolei na monetach bitych za Chrobrego też do końca nie wiadomo co chciano przedstawić – jakiego ptaka? Kursowały monety zagraniczne a te pojedyncze, które przetrwały do naszych czasów – bardziej reprezentacyjny.
  Wówczas wygląd monet bitych przez polskich władców, jak by delikatnie to ująć był mocno chropowaty, ale najważniejsze, że nasze!

 12. Boydar said

  Jak będą tak sterować dalej to „nie będzie komu po niemiecku mówić” (Gustlik), a CofL tylko zaciera koszerne łapki

 13. revers said

  https://www.money.pl/gospodarka/polska-sie-zbroi-wydamy-miliardy-na-wojsko-6782677560859520a.html

  A Poliniaki co robia? 66 mld zlp zebrali na swoj wojenny cymes.

  Czsc w obligacjach ktore ktos tez bedzie musial splacic,

  Gozdziki z polski juz dawno aa w rekach donbasskich kontrrewolucjonistow przeciwko zachodnim pomaranczowym i tezowym rewolucjonistom.

  Tylko do badania przewozi sie na ural te zawansowane zestawy francuskie, bo moga atomowki i wyszczelic bez gozdzikow polinskich.

  Tylko Johnson skwitowal ukrainska migracje i uchodxcow z Ukrainy ze powinny byc wyslani do Ruandy.

  Podobns opinie maja brytole o wiekszosci bylych wschodnich ludow do Ruandy na rzez.

  Ale poliniak juz jak gudlaj za funcikiem do pieca wejdzie i na nic nowe plakietki z dn. 22.06.2022 dla wschodnich tubylcow w Auschwitz ze Cyklon B byl i
  jest dla nich zarezerwowany.

 14. Sebastian said

  ambicje z nosem w usrahelskiej dupie

 15. Anzelm said

  Niemcy mają taką rolę do odegrania jaką wyznaczy im ich okupant. Ani mniej ani więcej. Opowiadać takie dyrdymały mogą emerytom z hitlerjugend, no i oczywiście obsrańcom z „łuku Wisły”

 16. Piskorz said

  !!! Z poczty prywtn. może to być ciekawe jak jego inna pozycja, o której tu pisałem.
  Dzień dobry,
  polecam naszą nowość wydawniczą autora “Zwijania polskości” oraz “Zagadek śląskiej duszy” p. Andrzeja Krzystyniaka – “Demony duszy niemieckiej”.

 17. Olo said

  Tu na miejscu od wielu lat stara się o to przecież żydobanderowski Kurdupel. Najpierw wskrzesił banderowską Ukrainę, teraz wskrzesza mocarstwowe Niemcy. A wszystko to z czystej nienawiści do Polski i Polaków.

 18. bronek said

  Realia są takie, że eurokołchozowi (IV Rzeszy) grozi głód i zimno – więc chyba jest to odwracanie uwagi od tego – co nieuchronne.

 19. Lajla Ki said

  Odnośnie numeru piątego.
  Owszem, różnie z tymi Piastami bywało i nie ma co mnie, profesorze z berlińskiej Katedry, naginać, jak się nie rozumie języka polskiego!
  „Mądry” Krzywousty podzielił Polskę na dzielnice… błąd. Rozdrobnienie dzielnicowe przyczyniło się do utraty Pomorza Zachodniego, Wielkopolski i Śląska, które Niemcy zgermanizowali, co odbija się czkawką do dzisiaj. Łokietek pierwszy władca koronowany w Krakowie na Wawelu, przez arcybiskupa z Gniezna. Czyli też na smyczy Watykanu. Konrad Mazowiecki, ten co sprowadził Krzyżaków do Polski, był jego przodkiem. Jego synalek, Kazimir, przysłużył się najlepiej..zażydził Polskę od A do Z.Śląska i ziem oblężonych przez Krzyżaków, nie odzyskał. Nie miał czasu bo zabawiał się z małoletnią Esterą. Szerszych wykładów z historii robić tu nie będę.

  Nie potrzebujesz bajeczek o Słowianach ( nie pisałam o Wielkiej Lechii!!)? Dla ciebie Słowianie to naród rodem z bajek, coś jak krasnoludki? Ha, ha, ha! Mityczni Scytowie i Sarmaci! Ale już twoi ziomale i twoje bożki, to goście z krwi i kości.
  Twój wykład z historii Polski nie wnosi nic nowego. Widać, na którą stronę przechyla się szala tej wagi.Wiedz, że plemiona germańskie, w tym Krzyżacy, okupanci ziem polskich, to najemnicy zbrojni Watykanu! To przymierze chazarsko germańskie trwa do dzisiaj.
  Z potężnym państwem Krzyżackim rozprawił się dopiero Władysław Jagiełło, ale też nie do końca…a efekt – Prusy i zabory Polski.

  Jeszcze się wam nie udało całkowicie Słowian zgładzić, chociaż te zamiary wciąż kołaczą się w głowach waszych, wrogowie!
  Słowa pełne szyderstwa: wianki na głowie, Cepelia, kłanianie się słowiańskim bogom, wielkim dębom, łykowate kapcie, durne neopogaństwo, pewnie też skradziona przez Hitlera słowiańska i azjatycka Swastyka – znamionują osobę wrogo nastawioną do Słowian, a nawet proniemiecką. Słowianie nie biegali po świecie nakłaniając do wiary w swoich bożków i nie mordowali opornych. Byli związani z przyrodą, i nie widzę w tym nic złego ani śmiesznego.
  Chodzi w tym wszystkim o to, by w miejscu słowiańskich tradycji ustanowić durne, zakłamane żydowskie mity, doprowadzające wielokrotnie do ludobójstwa, tortur, poniżania. Mity wnoszące dużo zła, na całym świecie, mity uznające naukę za rzecz diabelską, mity podkreślające różnice między jednymi ,a drugimi ludźmi, mity rasistowskie, podżegające do rozbojów, do rabunku, do poniżania innych narodów, zrównywania ich z bydłem, z niewolnikami! Mity nawołujące do kanibalizmu, bo czym jest uczta baranka na jaką zaprasza guru, mówiąc , oto moje ciało i krew, jedzcie i pijcie z tego wszyscy! Stary celtycki rytuał bardzo się przechrztom żydowskim spodobał. Przejęcie mocy zmarłego poprzez zjedzenie jego ciała. I tak jedzą i piją na wieczną pamiątkę…po bajce.
  To przed takimi , obcymi bożkami, narzuconymi siłą, Słowianie mają obowiązek klęczeć, walić się w piersi w poczuciu jakiejś winy! To wobec nich powinni zrzec się swojego mienia, i swojej narodowej tożsamości, swojej historii, swoich tradycji i swoich wierzeń, oddając się im w niewolę, niczym stado baranów duszpastuchowi z wiejącego grozą Watykanu. A wieje od niego groza ,wieje zapachem trucizny, krwi, i bur..lu. A był takowy. Ten papież ,którego po miesiącu otruto ten przybytek zlikwidował.

  Nie „ jaram się” nazwą Lechistan, uważam ją za odpowiednią i piękną. Ty, człowieku , wyśmiewasz się z niej. Zatem, KIM JESTEŚ? . Ale , śmiej się dalej…do rozpuku! Na prawdę, ja o to nie dbam, zwłaszcza, że to niczego nie zmieni.

  Zenon, Cytat/../ Polska ma tak piękną historię, jak ma podłą teraźniejszość. Nie potrzebuje bajeczek o Wielkiej Lechii, ani durnego neopogaństwa, ani słowiańskiej „Cepelii”. Wystarczy, że znów będzie sobą./
  Sobą , to znaczy KIM, wedle Zenona?

 20. maxi said

  Mocarstwowe ambicje Niemiec?
  Nie wiem. Może tu chodzi tylko o rozkaz z, Waszyngtonu, żeby Niemcy były tak zwaną „szpicą NATO”?
  III wojna światowa (o ile wybuchnie) to nie będzie coś takiego jak fronty w II wojnie światowej.
  W nowej wojnie front będzie wszędzie, a działania wojenne będą polegały głównie na obrzucaniu wroga głowicami jądrowymi.
  Na wszystko inne będzie szkoda czasu i wysiłku.
  Niemcy są ogólnie krajem małym powierzchniowo. Po jednej dobie działań wojennych niewiele z Niemiec pozostanie, a ci Niemcy, którzy przeżyją będą narażeni na śmiertelne dawki promieniowania.

 21. bardzo said

  Panie I… (No 9): Proszę porównać herb islandzkiego miasta Aukeryi.ie I… (No9)

  https://en.wikipedia.org/wiki/Akureyri

 22. bardzo said

  Pani Lajlo Ki: Naturyzm Prasłowian i Słowian w niczym nie przeciwstawia się chrystianizmowi. W samej rzeczy, Słowianie już w początkach naszej ery skłaniali sie ku jedynobóstwu, utożsamiając Swarożów obydwóch, Peruna i Trihlawa w jedno. Uderza także trójcość tego twora. Byli gotowi na przyjęcie chrześcijaństwa bardzo wcześnie, a misjonarskie akcje miały miejsce już w piątym wieku, a może i wcześniej. Miszko – Miszka 1 (nie żaden Mieczysław, ale o tym może kiedy indziej) długo przed umowną datą 966 był ochrzczony, tyle że w obrządku słowiańskim wschodnim. Argument kanibalizmu podnoszony jest przez fakcje, które chciałyby, abyśmy zostali wymazani z rzeczywistości i z kronik, czego już dał wyraz Gall Anonim. Rzym używany był i jest jako narzędzie do westernizacji Słowian. Aktualnie jako narzędzie nieświadome, jak tuszę. Były odstępstwa od tej tendencji. Nie mam na powyższe pisanych źródeł, po pomoc zwykle zwracałem się do pana Romana K z Teksasu, który był skarbnicą wiedzy o Prasłowianach. Pan Roman poszedł do św. Piotra dwa lata temu.

  Pani pisze niezwykle ciekawie i inaczej niż większość. Prawdopodobnie miała Pani styczność z pracą Janusza Peszka. On nie zaprzecza Wielkiej Lechii, tyle że nie opisuje tego zjawiska jako imperium militarne czy ekonomiczne, a raczej jako strefę wpływów. Powiada, że gdziekolwiek Słowianom nie pasowało zamieszkiwać, nie wahali się przed masowym powrotem do Krainy.

  Jeszcze warto byłoby porozmawiać o wzajemnym przenikaniu kultury prasłowiańskiej i celtyckiej, jako że Celtowie dotarli aż do kolebki Polan w okolicach Wiślicy, a Słowianie daleko na Zachód, ale to juz nie w tym wątku.

 23. UZA said

  „RFN może być mocarstwem gospodarczym, militarnym nie będzie – mają bardzo poważne problemy z rekrutem. Młodzi Niemcy, ku rozpaczy niemieckich sztabowców, nie przedstawiają wartości bojowej”.

  Właśnie gospodarczym nie będzie, dopóki nie zrzuci anglosaskich okowów. Na razie sankcje antyrosyjskie zadały niemieckiej gospodarce (a przy okazji także gospodarkom komplementarnym , m.in. polskiej) śmiertelny cios. Odrodzona Bundeswehra mogłaby się przydać do przepędzenia jankeskich okupantów i odzyskania swobody manewru na polu ekonomicznym i politycznym. Niestety, pod anglosaskim kierownictwem, może to być tylko straż w kontynentalnym obozie koncentracyjnym („nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy” – spróbowałbyś nie być ) . A co do wartości bojowej młodych Niemców, nie mnie to oceniać, ale tak mi się widzi, że wartość bojowa młodych Amerykanów (różnych płci, ras i „orientacji”) nie wydaje się większa.

 24. ojojoj said

  re 1
  Lily, to nie orzel tylko egipski feniks, zob. ogon. Poza tym widze ze niemiaszki znowu dostali jakies rozkazy ze szwajcarii jak niegdys hitler.

 25. ojojoj said

  re 4
  Stanisal Potocki, swastyka to niedokonczony krzyz zelazny, a krzyz zelazny to nic innego jak piramida rozlozona w 2D – czy was trzeba dalej uczyc wszystkiego od poczatku skad co pochodzi i kto rzadzi?

 26. Marucha said

  Re 19:
  Pani Lajlo… możemy być dumni z historii Polski i Słowiańszczyzny. Nie musimy podpierać się jakimiś bajędami, które nas tylko ośmieszają w oczach ludzi znających się na rzeczy.

 27. ojojoj said

  re 20 Maxi
  „.. W nowej wojnie front będzie wszędzie ..” – w szwajcarii i lichtensztajnie nie bedzie, zalozymy sie?

 28. Antares said

  #Lajla
  „Wiedz, że plemiona germańskie….”

  Jako tako plemiom germańskich w obecnym rozumieniu nigdy nie było. Z mieszanki głównie Słowian – a w zasadzie Wenedów, oraz Celtów w późniejszym czasie powstał niemiecki.
  Temat na Gajówce był wielokrotnie poruszany, wystarczy w wyszukiwarce wpisać frazę Słowianie lub germanie.

 29. revers said

  Morawiecki mówi, że UE jest odpowiedzialna za Ukrainę

  Unia Europejska, zgadzając się na przyznanie Ukrainie statusu kandydata, bierze również odpowiedzialność za ten kraj – powiedział dziennikarzom w Brukseli, gdzie odbywa się szczyt UE, premier Mateusz Morawiecki.

  Szefowie państw…

  https://newsnadzis.pl/morawiecki-mowi-ze-ue-jest-odpowiedzialna-za-ukraine/

 30. Piskorz said

  re 19 A był takowy. Ten papież ,którego po miesiącu otruto ten przybytek zlikwidował.”….CHCIAŁ ZLIKWIDOWAĆ, lecz nie zdążył. I nie krył się z tym zamiarem, że oczyści stajnię Augiasza. W historii były też trupy /Wat/. Polecam ” Namiestnicy Chrystusa”, autor de Rosa./czyli ciemna strona papiestwa/. Autor podkreśla jednak ogólnie sympatię dla Watykanu. Odnośnie JPI…to dlaczego zginęły z jego sypialni pewne dokumenty i nie tylko to. ?! Skoro to miał być jakiś problem z sercem….wg wersji oficjalnej. A znana rzymska firma pogrzebowa….coś b. wcześnie wiedziała o zgonie JPI.

 31. Piskorz said

  re 30 Uzup. rzymska firma pogrzebowa….coś b. wcześnie wiedziała o zgonie JPI.””…Tylko w Watykanie/grono b. małe osób było wiadomo, że JPI nie żyje ..do którejś tam godziny porannej. A firma pogrzebowa 2 braci /majaca siedzibę w Rzymie /sic!!!/ a nie w Watykanie..już wiedziała o śmierci papieża. ! Nie pamiętam godzin, a to b. istotne.!!! Firma miała tę wiedzę..zanim wieść o śmierci JPI wyszła …poza b.ścisłe kręgi dostojników watykańskich!!

 32. revers said

  Ukraina będzie w stanie wygrać wojnę, jeśli niemiecki rząd „wreszcie podniesie tyłek” – powiedział w wywiadzie dla „Bilda” najemnik z Niemiec,

  były żołnierz niemieckich sił powietrznych, obecnie członek Międzynarodowego Legionu.

  Zasugerował również, by Scholz przestał „siedzieć w gaciach” i coś zrobił.

 33. Zenon K. said

  Ad.19. Drogi Lajla Ki. Za tego profesora berlińskiej katedry- w realu dostałbyś po prostu w pysk. I być może na tym zakończyłaby się dyskusja. Krzywousty był mądry. Nawet bardzo- to raczej jego synowie, a zwłaszcza pierworodny, nie dorośli do realizacji jego zamierzeń. Pomorze Zachodnie było polskim lennem bardzo krótko, słabo sfastrygowanym z państwem Bolesława III. Czy Wielkopolska odpadła od Polski? Najbardziej na zachód wysunięty zamek tego regionu był przez ok.15 lat w Brandenburgii i to dopiero w czasach Łokietka. Jedynie gródek w Santoku odpadł (juz pozbawiony znaczenia wojskowego), za to cała kasztelania santocka była w Polsce aż po rozbiory.

  Odpadnięcia Śląska nie uznawali żadni papieże, póki nie wrócił do Polski. To piastowski Śląsk podejmował najpoważniejsze próby zjednoczenia Polski, aż do czasów Przemysła II i Łokietka. Słowianinem jestem niemal stuprocentowym, przynajmniej do czasów Sobieskiego (czterech niepolskich przodków na zbadanych ponad 100). Jak zrobisz własną genealogię, to życzę Ci takiego wyniku. Z serca.

  Twierdzisz, że Słowianie byli związani z przyrodą? A dziś nie są? Cóż za pusty i durny ogólnik! Ja zaraz idę na ryby, ptaków posłuchać, pooddychać w cieniu drzew, bo gorąco, w rzece wymoczyć nogi. Tak więc, ku twojemu nieutulonemu żalowi, moja praktycznie 100% słowiańskość nie stoi w sprzeczności z moją katolicką religią, ani z moim umiłowaniem małej i dużej ojczyzny czy lokalnych i rodzinnych tradycji. Natomiast śmieszą mnie bździny, jakoby wyznacznikiem mojej tożsamości miały być bajdy o Lechistanie (wolę nazwę Polska, którą mój kraj określili sami Polacy, a nie jakieś dzikusy ze wschodu) i cepelia „rodzimowierstwa”- czytaj neopogaństwa, będącego odpowiednikiem neopogaństwa niemieckiego w czasach Hitlera.

  Z lektur polecam ci Tadeusza Millera „3000 lat państwa polskiego, jakiego nie znamy”. Z tym, że ja nie przyjmuję jej tez bezkrytycznie i z kilkoma sprawami się nie zgadzam. Na drugi raz więcej rzetelnych konkretów, mniej nadętych haseł turbolechickich. A jak będziesz chciał wyjaśnienia jakichś kwestii historycznych, wal śmiało 😀

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: