Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Lily o Co tam słychać w McPolsce…
  Emilian58 o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  minka o Co tam słychać w McPolsce…
  Emilian58 o Co tam słychać w McPolsce…
  Mietek o Ukraińska wojna
  minka o Co tam słychać w McPolsce…
  Anzelm o Ukraińska wojna
  Mietek o Co tam słychać w McPolsce…
  Marucha o Ukraińska wojna
  minka o Do widzenia Roe. Dzień dobry o…
  Mietek o Ukraińska wojna
  Anzelm o Ukraińska wojna
  Piskorz o 14 milionów drzew wyciętych po…
  Anucha o 14 milionów drzew wyciętych po…
  Roman B o Ukraińska wojna
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Humanitarna wojna Rosjan?

Posted by Marucha w dniu 2022-07-02 (Sobota)

Pomimo krzykliwej propagandy, zwłaszcza nad Wisłą, gdzie celem jest nie tyle przekazanie Polakom relacji z działań wojennych, a ich mobilizacja i przekonanie że „Rosję można pokonać”, przebijają się niekiedy przez to sito informacje, które całkowicie wymykają się przyjętej przez polskojęzyczne środki masowego przekazu narracji.

Obiekt cywilny czy wojskowy?

Atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku ma być rzekomo kolejną „zbrodnią wojenną” strony rosyjskiej, choć ofiar w ludziach jest zaledwie kilka, na zdjęciach z centrum widzimy samych mężczyzn w wieku poborowym, a sam ostrzał skierowany był na budynek obok, gdzie armia ukraińska dokonywała remontów sprzętu wojskowego.

Rzeczywiście nieuzasadniony atak na obiekty cywilne, w międzynarodowym prawie karnym jest uznawany za „zbrodnię wojenną”. Nieuzasadniony.

Obiekty cywilne a żywe tarcze

W wypadku, gdy jedna z walczących stron rozmieszcza stanowiska ogniowe, czy w ogóle infrastrukturę wojskową, w pobliżu lub bezpośrednio w obiektach cywilnych – to ona bierze na siebie ryzyko ofiar wśród obywateli niezaangażowanych w działania wojenne. Coś takiego widzimy od samego początku. Szpital w Mariupolu, centrum handlowe w Kijowie itp. przypadki, świadczą o tym że władze Ukrainy nie liczą się z cywilami. Zależy im raczej na uzyskaniu pretekstu do opowiadania światu o rosyjskich zbrodniach i otrzymywaniu nowych dostaw uzbrojenia.

Tymczasem rosyjska strategia w ogóle jest nowatorska. Po pierwsze większość ataków na takie obiekty odbywa się w nocy, często poprzedzone są ostrzeżeniami, np. do ukraińskich pracowników, by w nocy nie znajdowali się w zagrożonej strefie.

Ostrożność

To jednak nie wszystko. Donbascy powstańcy i Rosjanie ewidentnie godzą się na przedłużanie konfliktu i ryzyko zwiększenia własnych strat, byleby nie generować ich niepotrzebnie po stronie ukraińskiej.

Wieści z Siewierodoniecka, gdzie Rosjanie zaniechali ataku na uciekających żołnierzy ukraińskich są tu kluczowe. Gdyby Moskwie zależało na szybkim podbiciu Ukrainy, to rozkazy byłyby przeciwne – wszakże to właśnie podczas odwrotu można zadać przeciwnikowi największe straty.

Po trzecie, pomimo kilkunastu już wymian jeńców, nie słyszymy nawet od ukraińskiej propagandy żadnych informacji o tym, jakoby w rosyjskiej niewoli źle traktowano żołnierzy Ukrainy. Przeciwnie. Są leczeni, odżywiani trzy razy dziennie, brak jest przypadków znęcania, a przecież ryzyko było duże, choćby po filmie, gdzie Ukraińcy torturują rosyjskich jeńców.

Gdy Ukraińcy dołączą do Rosjan

Obrazu dopełnia także polityka informacyjna. Oficjalnie czynniki rosyjskie w ogóle nie podważają bohaterstwa ukraińskich żołnierzy. Krytykowane jest dowództwo, zwłaszcza kijowscy politycy, ale nie ukraiński żołnierz. Nie odbiera się mu heroicznej czasami postawy.

To nie jest artykuł o tym, że Rosjanie to „lepsza cywilizacja”, tego rodzaju głupoty zostawmy propagandzie zachodniej. Natomiast to wszystko składa się na strategię, o której mimochodem zdążył już powiedzieć doradca Władimira Zełeńskiego, Aleksiej Arestowicz: jeśli do Rosjan dołączy pół miliona armii Ukrainy, to będzie to potężne wojsko, którego nikt nie zatrzyma. I chyba bardziej o to, niż o „szybkie zwycięstwo”, chodzi władzom na Kremlu.

Tomasz Jankowski
https://myslpolska.info

Komentarzy 9 do “Humanitarna wojna Rosjan?”

 1. jakoja said

  Mieszkanki Lisiczańska opowiadają jak zachowywali sie ich „obrońcy” z ukraińskiej armii, czyli wszystko powysadzali i popalili…

 2. angol said

  „Kto by pomyślał w latach 90., że za trzydzieści lat Czeczeni wraz z Kozakami będą walczyć z nazistami na Donbasie”…
  https://t.me/breege_time_20zz/7486

 3. revers said

  A gdzie miesce dla polakow ….?

  ⚡️Pod Lisiczańskiem został ranny i poddał się żołnierzom sił sojuszniczych najemnik z polskim paszportem. Udzielono mu pierwszej pomocy medycznej, po czym przekazano go kontrwywiadowi.

  Jeśli pasport okaże się ważny, będzie to pierwszy wzięty do niewoli na Ukrainie polski najemnik. Ciekawe, co będzie mówił. I w czyich rękach się okaże. W każdym razie, przed sądem jest mu gwarantowane bardzo grzeczne traktowanie. Przecież to nie Ukraińcy.

  Wlasnie humanizm konczy sie dla jednego z turystow z polskim paszportem, ktoremu udzielono pierwszej pomocy medycznej.

  Potem moze buc oskarzony o strzelanie z mozdzierzy i artylerii do cywilow w Donbassie, za co grozi kara smierci w Nowejrossji.

 4. Mietek said

  Można tylko jeszcze zacytować słowa byłego szefa „Formuły 1”Berniego Ecclestone, który powiedział o Putinie, w programu telewizyjnego Good Morning Britain, podczas którego poruszano temat obecnej sytuacji na świecie. 

  Podczas programu prezenterzy zadawali zaproszonemu gościowi pytanie o to, co myśli o rosyjskim prezydencie Władimirze Putinie.

  „Jestem gotów przyjąć kulę dla Władimira Putina. Jest człowiekiem pierwszej klasy – powiedział Ecclestone.

  Skrytykował też ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który od dawna jest komikiem, a nadal jest przywódcą kraju.

  „Pod koniec wywiadu Kate i Ben zaniemówili”

  A tak się ludzie cieszą na wyzwolonych terenach.

 5. Panicz Pawełek said

  Myśl „polska ” odpływa w niesamowite wizje. Po artykule w którym sugeruje, że Mickiewicz to białorusin (taka sama nacja jak ukrainiec stworzona na potrzeby chwili). Teraz wieszczy połączenie sił rosyjskich z ukraińskimi. Jak wrócą pochody, to „redaktorzy” myśli p., powinni iść w pierwszym szeregu 🙂

  ———-
  Myśl Polska BARDZO pozytywnie odróżnia się od reszty chłamu, nawet tego nominalnie prawicowo-patriotycznego.
  Admin

 6. Boydar said

  „… to nie jest artykuł o tym, że Rosjanie to „lepsza cywilizacja”, tego rodzaju głupoty zostawmy propagandzie zachodniej …”

  dość niefortunne sformułowanie

  Lepsza – gorsza ale cywilizacja. A „zachód” to w wolnym tłumaczeniu zmierzch. Zmierzch cywilizacji, i poniekąd naszej.

 7. corintians said

  Mam wrazenie ze duzo ludzi widzi wyzszosc wschodu nad zachodem, glownie poprzez stosunek do zboczen czy samych ich ekspresji oraz imigracji islamskiej.
  Pod roznymi wzgledami Lukaszenka to wielki wolnosciowiec i zboczen rowniez nikt u niego nie sciga.
  Aborcja, rozwody, uzywki, (slynny krokodyl), to czeste zjawiska w Rosji, dalekie od ideału polskich narodowcow. Poza tym to kraj wieloetniczny, choc rzecz jasna nie mozna stawiac w jednej linii z Francją. Niemniej wladza Rosjan w Zwiazku Radzieckim wcale nie byla taka przygniatujaca – nie dosc ze byl slynny Gruzin wraz ze swoimi kompanami, to dodatkowo kilka dekad rządzili Ukraincy (Brezniew, Chruszczow i ten ostatni malo znany ktorego nazwiska nie pamietam)

 8. gnago said

  Paniczu Pawłuszo i ty cny Boydarze Po pierwsze Mickiewicz to spolszczony Rusin. Białoruski to późniejsza historia, tu składam przeprosiny Batce za utratę Smoleńska i olanie obrony Nowogrodu Wielkiego . Bo teraz Białoruś byłaby sporo na wschód z etnicznymi mieszkańcami białoruskimi.

  Drugie przyznawanie się do cywilizacji zachodniej to błąd skoro na zachodzie jej nam odmawiają i uważają że należy nam się towar II sortu , zubożony wobec prawdziwych ludzi

 9. WI42 said

  @ Artykuł
  „Po trzecie, pomimo kilkunastu już wymian jeńców, nie słyszymy nawet od ukraińskiej propagandy żadnych informacji o tym, jakoby w rosyjskiej niewoli źle traktowano żołnierzy Ukrainy”

  Ukraińska propaganda nadrobiła stracone dwie okazje i przy trzeciej wymianie odnalazł się ukraiński jeniec któremu wykręcano palce kombinerkami – napewno temat będzie rozwijany.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: