Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Lily o Co tam słychać w McPolsce…
  Piskorz o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  Emilian58 o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  minka o Co tam słychać w McPolsce…
  Emilian58 o Co tam słychać w McPolsce…
  Mietek o Ukraińska wojna
  minka o Co tam słychać w McPolsce…
  Anzelm o Ukraińska wojna
  Mietek o Co tam słychać w McPolsce…
  Emilian58 o Schiller na liście Ukraiń…
  Piskorz o Co nam zrobili ruskie
  Marucha o Ukraińska wojna
  minka o Do widzenia Roe. Dzień dobry o…
  Mietek o Ukraińska wojna
  Anzelm o Ukraińska wojna
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Gaz za ruble, kto przegrał?

Posted by Marucha w dniu 2022-07-03 (Niedziela)

Głośno było ostatnio o przejściu na ruble w płatnościach za gaz. Bardzo dużo szumu… a potem cisza… Co się stało, czemu przycichło? Czyżby jakaś wstydliwa tajemnica? Rzeczywiście, kryje się za tą ciszą coś, co trzeba skrzętnie ukryć przed opinią publiczną…

Gdy Polska (PGNiG) jako pierwsza podejmowała tę decyzję o rezygnacji z płatności w nowym systemie, razem z nią takiego samego wyboru dokonała Bułgaria (Bulgargaz). Później dowiedzieliśmy się o kolejnych, którzy odmówili płacenia: fiński Gazum, holenderska GasTerra, międzynarodowy Shell, duński Orsted i litewski Ignitis.

Niewiele, szczególnie że oprócz polskiego kontraktu pozostałe były bardzo skromne lub miały się właśnie zakończyć. A przecież wciąż obowiązują 54 kontrakty Gazpromu. Te „porzucone” też, jedynie ich realizacja została zawieszona ze względu na brak płatności, a ich wielkość to 18 mld m3 rocznie (na 155 mld importu EU z Rosji w 2021 r.). Jednak Rosjanie szacują ubytek na 5-10% dostaw do Europy, gdyż wiele z tego gazu płynie dalej poprzez pośredników.

Polska była pierwsza… ale sprowadza rosyjski gaz przez Niemcy. Finlandia odrzucając rosyjski gaz za ruble, gwałtownie zwiększyła zakupy… rosyjskiego LNG. Kontrakt zupełnie inny, też długoterminowy, ale w płatności rublami nie obowiązują. Novatek dostarcza LNG z terminalu Kriogaz w Wysocku nad Bałtykiem, bo to najbliżej i najtaniej, gdzie najwięcej kupują… Litwa i Finlandia.

Od rosyjskiego gazu odcięło się zaledwie kilku odbiorców. I też nie do końca. Reszta spokojnie kupuje dalej. A na temat tego „straszliwego szantażu” zapadła cisza. Zero podsumowań, analiz, wniosków.

Kilka krajów wpadło we własne sidła ostrej retoryki pod publiczkę, która uniemożliwia podjęcie racjonalnej decyzji w trudnym momencie. Wepchnęła je w nie Bruksela, jej stanowisko było pryncypialne aż do bólu. Wpłata w walucie kontraktu była do przyjęcia, jednak już konwersję na ruble uznawano za naruszenie sankcji. Przypominali o tym najwyżsi rangą biurokraci brukselscy z Ursulą von der Leyen na czele.

Jednak podstaw prawnych nie miało to żadnych, zapisane zostało w jednym z tysięcy dokumentów typu FAQ (odpowiedzi na najczęstsze pytania). Żadnej rangi dokument, a mógł spowodować natychmiastowe odcięciem całej Unii od 40% (a Niemiec od 60%) dostaw kluczowego surowca dla przemysłu i energetyki. To doprowadziłoby do natychmiastowej katastrofy energetycznej i szerzej – gospodarczej.

Nacisk najmocniej działał na kraje słabe i nie broniące swoich interesów. One wypowiedziały kontrakty, odcięły się od wschodu, a w efekcie popadły w energetyczne uzależnienie od Starej Europy, tak jak Polska od Niemiec. Peryferia Unii popadły w jeszcze większe uzależnienie od swoich starszych i bogatszych partnerów. Teraz mogą jedynie pokiwać palcem w bucie.

W żadnym stopniu pokrzykiwania Unii nie działały na państwa, które wiedzą, że interesy gospodarcze to istota rzeczy. Niemcy zawsze dyskretnie opierały się pogłębianiu uzależnienia od USA, a przede wszystkim od kontrolowanych przez nie źródeł ropy i gazu. Dlatego przez partnerstwo z Rosją chciały zmniejszyć dominację Ameryki w Europie. Jednak przy dzisiejszym natężeniu presji, przy uruchomieniu wszelkiego rodzaju narzędzi wpływu – politycy europejscy, szczególnie niemieccy, zrejterowali. Jednak nie na tyle, by nie było odwrotu. Gdy nacisk osłabnie, Ukraina i Rosja zakończą wojnę, wrócą do osłabiania uścisku sojusznika i użyją Rosji jako strategicznej przeciwwagi.

Waszyngton ma ogromną ilość narzędzi nacisku na Europę, a gdy będzie jeszcze kontrolował dostawy energii, a szczególnie jej ceny, może być bardzo niewesoło. Już dzisiaj jest, wystarczy porównać ceny gazu w USA: 25 €/MWh, i u nas: 123 €. Europa ma 5-krotnie wyższe ceny gazu niż Ameryka i jej gospodarka w tym bratnim uścisku może zostać zaduszona na śmierć. A Stany odgryzają dla siebie coraz większy kawałek europejskiego tortu gazowego, podpisując kontrakty na eksport LNG do Europy. EnBW podpisał właśnie pierwszy w historii niemiecki kontrakt długoterminowy na zakup LNG.

Sytuacja jest niebezpieczna, czasy są wojenne i nieprzewidywalne. Mamy wojnę na Ukrainie, ale mamy też wojnę energetyczną (handlową, finansową) Zachodu z Rosją. Każdy scenariusz jest możliwy i poruszamy się po polu minowym, gdzie każdy krok może skończyć się wybuchem.

Niemcy już ostrzegają, że cały ten „rynek” może się w każdym momencie zawalić, określając tę sytuację jako gazowy „efekt Lehman Brothers” – najsłynniejszego bankructwa XXI wieku, które wywołało globalny kryzys finansowy w 2008 roku.

Andrzej Szczęśniak
https://myslpolska.info

Komentarzy 9 do “Gaz za ruble, kto przegrał?”

 1. Jack Ravenno said

  Jak na razie Europa dostaje najpoważniej w palnik. Anglosaskie kuƦwysyny nieźle to uknuły i ciągną dalej. Jeżeli państwa europejskie (srać na UE i jej syfiaste „wadze”) się nie ogarną – będzie bardzo źle, ale to bardzo źle…

 2. Mietek said

  Redaktor Szczęśniak dobrze opisał sytuację, ale pominął jedną rzecz, USA nie ma dużego nadmiaru ropy i gazu, z prostej przyczyny, gaz jest pochodną wydobycia ropy łupkowej, a wielkość tej produkcji jest ograniczona, krótko mówiąc, czym więcej idzie gazu na eksport, tym wyższa jest jego cena w USA, a to wszystko tylko zwiększa inflację, i prowadzi prosto do recesji.
  Koszty produkcji będą rosły, zarówno w UE jak i USA, jedynie Rosja jest w tym temacie samowystarczalna, resztę mogą olać, co już widać po nacjonalizacji Sachalin 2.

  Rząd Rosji przejął też w formie podatków dywidendy Gazpromu za 2021r, na ponad 20 mld dolarów.

  Za kilka lat Rosja większość węglowodorów przekieruje do Azji, a UE pod wpływem miłości USA rozpadnie się, koszty produkcji w Europie będą tak wysokie że eksport będzie z każdym rokiem coraz mniejszy.

  A w Ameryce też nie będzie lepiej..

  Recesja w amerykańskiej gospodarce już się rozpoczęła, głównie z powodu sankcji wobec Rosji, które doprowadziły do ​​załamania się amerykańskich indeksów giełdowych, powiedział dziennikarzom Kirill Dmitriev, szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich.

  „Sankcje USA wobec Rosji są druzgocące dla amerykańskiej gospodarki i już doprowadziły do ​​największego spadku w historii czołowych indeksów giełdowych ( indeks NASDAQ wykazał najsilniejszy spadek w historii od pół roku, indeks Dow Jones odnotował największy spadek od 1962, a S&P 500 od 1970 r.)”

  JPMorgan ostrzega, że ​​gospodarka USA jest niebezpiecznie blisko recesji

  Spadek na rynkach już zdewaluował amerykańskie akcje o 9 bilionów dolarów, powiedział, co oznacza najgorsze pierwsze półrocze dla amerykańskich rynków finansowych od 1970 r., kiedy wyprzedaż amerykańskich akcji zakończyła najdłuższy okres wzrostu gospodarczego w USA i zaznaczyła początek recesji.

  „Podobnie jak pół wieku temu, po całkowitym załamaniu rynków następuje recesja.

  Według szacunków oddziału Rezerwy Federalnej w Atlancie oczekuje się, że PKB USA spadnie drugi kwartał z rzędu. Dla gospodarki amerykańskiej oznacza to, że recesja już się rozpoczęła!

 3. Siekiera_Motyka said

  Ad. 2 – „Redaktor Szczęśniak dobrze opisał sytuację, ale pominął jedną rzecz, USA nie ma dużego nadmiaru ropy i gazu, z prostej przyczyny, gaz jest pochodną wydobycia ropy łupkowej, a wielkość tej produkcji jest ograniczona, krótko mówiąc, czym więcej idzie gazu na eksport, tym wyższa jest jego cena w USA, a to wszystko tylko zwiększa inflację, i prowadzi prosto do recesji.
  Koszty produkcji będą rosły, zarówno w UE jak i USA, jedynie Rosja jest w tym temacie samowystarczalna, resztę mogą olać, co już widać po nacjonalizacji Sachalin 2.”

  Ma Pan racje.

  „Stany Zjednoczone produkują teraz prawie cały używany gaz ziemny.

  Wydobycie suchego gazu ziemnego w USA w 2020 r. wyniosło około 33,5 biliona stóp sześciennych (Tcf), średnio około 91,5 miliarda stóp sześciennych dziennie i było drugim co do wielkości rocznym wynikiem. Większość wzrostu produkcji od 2005 r. jest wynikiem wierceń poziomych i technik szczelinowania hydraulicznego, zwłaszcza w łupkach, piaskowcu, węglanie i innych ciasnych formacjach geologicznych. Gaz ziemny jest produkowany z lądowych i morskich odwiertów gazu ziemnego i ropy naftowej oraz z pokładów węgla. W 2020 r. produkcja suchego gazu ziemnego w USA była o około 10% większa niż całkowite zużycie gazu ziemnego w USA.”

  https://www.eia.gov/energyexplained/natural-gas/where-our-natural-gas-comes-from.php

  „Według Haynes and Boone, firmy prawniczej z Dallas śledzącej bankructwa, w zeszłym roku czterdzieści sześć firm poszukiwawczych i wydobywczych oraz 61 firm zajmujących się usługami naftowymi złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie rozdziału 11. 107 bankructw naftowych i gazowych w 2020 r. było najwięcej od 142 bankructw złożono podczas ostatniego krachu naftowego w 2016 r.”

  https://www.ogv.energy/news-item/over-100-oil-and-gas-companies-went-bankrupt-in-2020

 4. Mietek said

  Zachód obchodzi sankcje kupując ropę i gaz od Rosji

  Kraje UE mówią jedno, a robią drugie, próbując ominąć własne sankcje nałożone na Moskwę, dlatego senator Aleksiej Puszkow skomentował informacje rozpowszechniane przez gazetę „Die Welt”, że Francja stała się „największym na świecie odbiorcą” skroplonego gazu ziemnego z Rosji. .

  Według polityka kraje europejskie najpierw deklarują, że mogą żyć bez rosyjskich nośników energii, a potem kupują je okrężnymi sposobami: albo jak Polska z Niemiec na odwrocie, albo jak Finlandia i Francja w postaci LNG.

  Kolejne obejście: kupowanie ropy z Indii. „Nie jest jasne, kogo chcą oszukać. Wszystko to jest tajemnicą poliszynela” – napisał Puszkaw w Telegramie .
  Ma rację, to banda kretynów.
  Oni chcą oszukać swoich obywateli!
  https://t.me/savanichi/34146

 5. Emilian58 said

  To wszystko było zaplanowane przez talmudycznych ustawiaczy świata i ich patopomagierów. Być może nie wszystko idzie zgodnie z założeniem psychopatów ale ogólnie chyba unym się zgadza. Nie na darmo Stany Złajdaczone robiły w 2019 roku symulację wojny z Rosją. Wojnę, w której ma zginąć nawet miliard ludzi!!!

 6. Olo said

  Przegrał kurw kaczysyński i jego frankistowsko-żydobanderowska wataha, która nie wiem gdzie się będzie musiała zaszyć, żeby w niedalekiej przyszłości uniknąć konfrontacji z głodnym i wściekłym ludem polskim. Polacy są wszędzie, a grubej kreski tym razem nie będzie.

  ———-
  Przecenia Pan i pamięć, i zdolność kojarzenia Polaków. Nic nie będzie. Nic nigdy nie było.
  Admin

 7. Boydar said

  złajdaczone – uległy złajdaczeniu

  mało prawdopodobne wobec faktu, że zostały stworzone łajdakami i przez łajdaków, a przyzwoici stanowili margines błędu

 8. revers said

  re6

  wygrala gmina,

  posel Izraela wraca z instrukcjami co komu sie nalezy po retalmudyzacji rp.

  Polska wreszcie osiągnęła porozumienie z Izraelem w sprawie powrotu ambasadorów po tym, jak prezydent Itzhak Herzog porozmawiał telefonicznie z Dudą.

  Przypominamy, że kłótnia rozpoczęła się po podpisaniu przez Dudę poprawek ograniczających prawa ocalałych z Holokaustu do restytucji odebranego im mienia. Na razie nie wiadomo, co prezydent Rzeczypospolitej obiecał głowie państwa żydowskiego, ale, jak twierdzi jego służba prasowa, „nowo mianowany ambasador Izraela w Polsce przedstawi swoje referencje w najbliższych dniach”.

 9. posrednikami chandlu Rosyjska ropai gazem sa ….od poczatku TYLKO I WYLACZNIE: Gasiorowski , Gusinskie, hodorkowskie ,Baksiki itp 👹😳😀

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: