Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Wywrotowiec o Wolne tematy (08 – …
  UZA o UE chce „położyć łapę” na lasa…
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  misio o Izolacja Zełenskiego
  Głos Prawdy o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Mietek o Izolacja Zełenskiego
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  misio o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Boydar o Transmutacja biologiczna – ską…
  CBA o Wolne tematy (08 – …
  misio o Wolne tematy (08 – …
  Krystian Szeliga o O paranoi giedroyciowych i bar…
  Yagiel o Wolne tematy (08 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Ustawa o specjalnym statusie Polaków na Ukrainie: pozytywny krok w kierunku Polski czy pusty gest?

Posted by Marucha w dniu 2022-07-13 (Środa)

Ktoś tu ma jakieś wątpliwości? – admin

Polacy będą mieli na Ukrainie prawa analogiczne do tych, które posiadają obecnie Ukraińcy w Polsce. Prezydent Wołodymyr Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli RP na Ukrainie.

Jak podkreślono w komunikacie Biura prezydenta Ukrainy, projekt ustawy o „prawnych i socjalnych gwarancjach” dla obywateli RP, przebywających na Ukrainie, to znak wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy „w warunkach rosyjskiej agresji zbrojnej oraz realizacja zasady wzajemności”.

Opracowany z inicjatywy Zełenskiego projekt daje m.in. możliwość legalnego pobytu obywateli Polski i członków ich rodzin na terytorium Ukrainy przez 18 miesięcy, licząc od dnia przyjęcia ustawy. Polacy mają otrzymać prawo do pracy, możliwość wykonywania działalności gospodarczej, nauki w placówkach oświatowych, korzystania z usług medycznych w Ukrainie. Przewidziano też pewne wypłaty socjalne.

Prezydent Ukrainy nadał również polskiemu miastu Przemyśl honorowy tytuł Miasta-Ratownika. Wcześniej w ten sposób uhonorowany został przez stronę ukraińską Rzeszów.

– W stosunkach z Polską osiągnęliśmy najwyższy poziom zaufania – skomentował proponowane zmiany ukraiński prezydent.

„To jest taki pusty gest”

– To jest taki pusty gest, który w dzisiejszych okolicznościach nic nie znaczy. Jest gestem propagandowym – skomentował dla Sputnika Polska inicjatywę Kijowa historyk i publicysta Pan A., który prosił – z powodów osobistego bezpieczeństwa – nie podawać jego nazwiska.

– Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że, według niektórych danych, 6,5 miliona Ukraińców opuściło swój kraj, to czego się można spodziewać od Polaków? Mają zająć opuszczane miejsca pracy? W warunkach takich, jakie mamy, pojadą tam i będą tam mieszkać i korzystać z tych wszystkich udogodnień, które przewidziane są dla Ukraińców? Kto za to będzie płacił? Bank światowy informuje, że do końca 2022 roku wszystkie wskaźniki gospodarcze na skutek wojny mogą się obniżyć nawet o połowę. No, to o czym my mówimy? – zadaje retoryczne pytania pan A.

Polska jest krajem za biednym, by pomagać Ukrainie

Według rozmówcy Sputnika naród ukraiński cierpi i Polacy nie są przeciwko temu, żeby pomagać ludziom potrzebującym, niezależnie od tego, skąd uciekają czy przyjeżdżają. Natomiast uważa, że Polska jest biednym krajem, a władza cały czas czyni kroki, skutki których spadają na barki zwykłych obywateli.

Publicysta przekonuje, że wielokrotnie bogatsze kraje, łącznie ze Stanami Zjednoczonymi już „głęboko zastanawiają się nad sytuacją w świecie”, organizują protesty w związku z rosnącymi „cenami na wszystko”.Tymczasem, jak twierdzi rozmówca, polski rząd na arenie międzynarodowej jest cały czas na pierwszej linii nawoływania kolejnych sankcji przeciwko Rosji, „czym pogarsza sytuację wszystkich obywateli Polski”.

– Gdyby nie było konfliktu na Ukrainie, to tego rodzaju równoległa w stosunku do Polski uchwała ukraińska musiałaby świadczyć, że jest to pozytywny krok w kierunku Polski.W sytuacji pokojowej mógł to być element dążenia niektórych sił na Ukrainie i w Polsce do stworzenia nowej Unii. W obecnej sytuacji jest to pusty gest – dodaje publicysta.

Chodzi o Antyrosję, antypodę Ukrainy

Zdaniem historyka, jeżeli odnieść się do elit politycznych Polski, to jeszcze nigdy nie były one tak zaangażowane w interes drugiego państwa, jak to ma miejsce w przypadku władz polskich w stosunku „do tej wersji Ukrainy”.

– Tu chodzi – i trzeba wyraźnie o tym powiedzieć – o właśnie taką Ukrainę – antypodę Rosji, Antyrosję. Nie tylko my mówimy o tym w Polsce, w naszym środowisku. Na Zachodzie też tak mówią. Gdyby to była inna Ukraina, to przestała by mieć znaczenie dla tych elit w Polsce – mówi Pan A.

Historyk nie bez goryczy powołał się na byłego rzecznika polskiego MSZ, który miał jakiś czas temu powiedzieć, że Polska teraz jest sługą Ukrainy.

– Bo nie było w historii nowożytnej polityki od 18 wieku, by jedno państwo tak dużym kosztem własnego interesu, swoich obywateli wspierało inne państwo – konkluduje rozmówca Sputnika.

Wiktor Bezeka
https://pl.sputniknews.com

Zob. też (przez proxy…):
https://pl.sputniknews.com/20220712/pamieci-o-wolyniu-nikt-nie-musi-prowokowac-

*                    *                    *

NewsFactoryPL

🇺🇦💰Ukraina o warunkach, bez których nie przetrwa

💰Ukraina potrzebuje od krajów zachodnich dziewięciu miliardów dolarów miesięcznie na pokrycie deficytu budżetowego, co stanowi prawie dwukrotność poprzedniej prośby – donosi „Financial Times”.

💬„Będziemy starali się przetrwać w każdym przypadku, ale bez wsparcia finansowego ze strony naszych sojuszników będzie to nie tylko trudne, ale praktycznie niemożliwe” – cytuje gazeta wypowiedź prezydenckiego doradcy ekonomicznego Wołodymyra Zełenskiego, Ołeha Ustenki.

💰Zaprzestanie eksportu zboża i stali pozbawiło Kijów wpływów dewizowych. Ukraina jest zmuszona do wypalania swoich rezerw walutowych w przyspieszonym tempie, ponieważ bank centralny kupuje obligacje rządowe, aby uzupełnić lukę w finansowaniu, powiedział dziennik.

💰Tymczasem amerykański resort skarbu ostrzegł, że środki nadzwyczajne, takie jak drukowanie pieniędzy, stosowane przez Kijów w celu wsparcia finansów publicznych, mogą z czasem osłabić jego zdolność do zapewnienia krytycznych usług publicznych, podkreślając konieczność jak najszybszego honorowania przez sojuszników dziesiątek miliardów dolarów w zobowiązaniach dotyczących dotacji i tanich kredytów.

👉 dołącz do nas @newsfactory_pl
>https://t.me/newsfactory_pl/7905

Komentarzy 12 do “Ustawa o specjalnym statusie Polaków na Ukrainie: pozytywny krok w kierunku Polski czy pusty gest?”

 1. Zaprzestanie eksportu zboża i stali pozbawiło Kijów wpływów dewizowych.

  Trzeba było portów przed Rosjanami nie zaminowywać. Ukry zrobili to źle, miny sięv pozrywały z kotwic i … poooszły w morze! … Dlatego obce jednostki unikają tych wód 🙂

  ———–
  Europejska narracja jest taka, że to Rosjanie zablokowali transport.
  Admin

 2. bryś said

  Z Europą mamy tylko jeden problem – w części tu mieszkamy. Dla reszty świata ten problem niedługo zostanie rozwiązany (poprzez eliminację tubylców, ich przemysłu, ogólnie wszysttkiego) niestety razem z nami.

  Ciekawi mnie ten ich socjal i prawo do pracy. Oczywiście mobilizacja też nas będzie dotyczyc?

 3. minka said

  Specjalny status Polaków na Ukrainie! Czytam komentarze Ukraińców

  jeden z komentarzy pod filmem:

  Ewa P
  Żeleński ma Polaków za idiotów. Kto tam pojedzie ? Wolę umrzeć spokojnie, a nie być nadziana na widły, Dziękuję za propozycję Żeleńskiego.

 4. Magdalena said

  Nie ulegać żadnym szantażom – żadnego banderyzmu Polska nie będzie tolerowała! – S. Michalkiewicz

 5. JW said

  Spoko, przy odrobinie szczęścia ten chory twór za naszą wschodnią granicą za jakiś czas przestanie istnieć i komedia się skończy.

 6. lewarek.pl said

  5.
  Optymista z Pana. Odrobina szczęścia to za mało. Musielibyśmy mieć ogromne, niewyobrażalne szczęście, żeby ten chory twór przestał istnieć. On istnieje, działa, wysysa z nas soki, a jego egzystencja podtrzymywana jest przez światowe potęgi. Ani Rosja, ani Ameryka nie chcą likwidacji Ukrainy – każda oczywiście z innego powodu.
  Dla nas skończy się marnie. Za dziesięć mniej więcej lat Ukraińcy odbiorą sobie co im się – w ich mniemaniu – należy z Podkarpacia i Lubelszczyzny, a resztą masy upadłościowej (d. Polska) podzielą się Niemcy i Rosja/Białoruś.

 7. kolejny said

  Panie Lewarek za 10 lat nic sobie nie odbiorą. Z prostej przyczyny. zjawiska, które obecnie widzimy pójdę w tak apokaliptyczną stronę, że tego typu „prognozy” spełzną na panewce. Zostanie z nas niewielka ilość i będzie się widziała przy wielkiej odrobinie szczęścia, po przebyciu dziesiątków czy setek kilometrów. Sprawiedliwość Boża „wymłóci” nas konkretnie. To początek czyniony rękoma napletków. Proponuję zamiast straszyć i przewidywać co wydarzy się w najbliższych latach, spowiadać się i żyć po katolicku w miarę możliwości, bo jest to bardzo trudne.

 8. Mietek said

  W Bułgarii podano ostatnie dane na temat zabitych najemników na Ukrainie.
  I tak.
  Według tabeli większość zabitych to Polacy, których zginęło (544). Na kolejnych miejscach plasują się obywatele Rumunii (123) i Wielkiej Brytanii (124).

  Liczba „zabitych” Chorwatów (81) i Bośniaków (53) jest imponująca, biorąc pod uwagę, że 204 przybyło z Chorwacji, 168 z Bośni i Hercegowiny.

  79 przybyło z Macedonii, 24 zginęło, 150 z Albanii, 51 zginęło, 156 przybyło z Kosowa, a 69 zostało zabitych.

  Ludność wszystkich tych krajów jest znacznie mniejsza niż ludność Bułgarii.

 9. kolejny said

  Panie Mietku podejrzewam, że ci tak zwani Polacy to jednak większość o korzeniach banderowskich z Warmii. Mazur, przemyskie, i pewnie z zachodu Polski . Chociaż mogę się mylić….

 10. walthemar said

  Re8
  A czy to sa ”polacy” czy posiadajacy obywatelstwo polskie????
  Przeciez mieszkaja tu ukraincy i nie tylko we [w?] Wroclawiu
  [ale statystyke nam brudza to fakt]

 11. ! said

  Albo jak Czeczko mówił, że NOPki i ONRowcy, rusofoby po stronie upadliny.

 12. revers said

  Rezim Kijowski POTRZEBUJE POLSKIE MIESO ARMATNIE, akurat 544 zabitych polinskich najemnikow na Ukrainie, odpowiada dziennym stratom wojsk banderowskich na Ukrainie.

  Najlepiej wylapuje die mieso armatnie w woj. zachodnich ukrainy, ale i za granica np. we wloszech ambasady ukrainskie prowadza intensywne relacje z lokanymi administracjami przy ustalaniu list
  osob w wieku poborowym.

  Z koleji duzo najemnikow z PL myslalo ze na ukrainie jest jak w Afganistanie lub ww Iraku, wojny nie ma sa tylko najemne kokosy $$$$ liczone min 4 tys. usd za bycie figurantem wojskowym, a tu salwy z D30 dzial i gtadow,bombardowania lotnictwa na codzien.

  Te dziala D30 kalibru 122 mm juz zmodernizowano do 152 mm i wiekszym zasiegu, oj bedzie piekielko dla ukrow a nie wczaasy w koszarach, do ktorych uzywa sie coraz czesciej akademiki i internaty szkolne, sale sportowe.

  O pomylki ogniowe tez nie trudno.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: