Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  omega o Wolne tematy (23 – …
  lewarek.pl o Ukraina walczy z prawosła…
  Greg o Wolne tematy (23 – …
  minka o Wolne tematy (23 – …
  Voodoosch o Tortura nadziei
  bladymamut o „Udu***y cię tak, że się…
  Olo o „Udu***y cię tak, że się…
  Greg o Wolne tematy (23 – …
  Lily o Wolne tematy (23 – …
  Sebastian o Wolne tematy (23 – …
  minka o Wolne tematy (23 – …
  minka o Wolne tematy (23 – …
  revers o Wolne tematy (23 – …
  Sebastian o Wolne tematy (23 – …
  Marucha o „Udu***y cię tak, że się…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Kilka elektrowni musiało wyłączyć swoje bloki

Posted by Marucha w dniu 2022-07-21 (Czwartek)

Polskie elektrownie mają coraz poważniejsze problemy z produkcją prądu. Kilka z nich musiało nawet wyłączyć swoje bloki, głównie z powodu braku surowca lub usterek związanych z przetwarzaniem paliw kopalnych gorszej jakości.

Przedstawiciele sektora energetycznego zapewniają, że mimo upałów prądu w najbliższym czasie nie powinno zabraknąć.

W ostatnich dniach swoje moce produkcyjne musiały ograniczyć największe polskie spółki energetyczne, o czym można dowiedzieć się chociażby z informacji udostępnianych w ramach Towarowej Giełdy Energii. Swoje bloki wyłączyły więc na pewien czas elektrownie w Opolu, Połańcu, Kozienicach, Bełchatowie, Turowie, Jaworznie i Dolnej Odrze.

Portal Business Insider Polska opublikował z kolei fragment wewnętrznej korespondencji jednej ze spółek zależnych Rafako, która to firma wybudowała blok w nowoczesnej elektrowni w Jaworznie. Wynika z niej, że został on wyłączony wczoraj wieczorem z powodu braku surowca.

Spółka Tauron ma natomiast nie tylko problemy z powodu braku węgla, ale także jakości posiadanego obecnie surowca. Z jej powodu występują przerwy techniczne spowodowane usterkami. Polskie Sieci Elektroenergetyczne przyznają, że ostatnio najwięksi producenci regularnie zgłaszają wstrzymanie eksploatacji bloków węglowych.

Jednocześnie PSE nie przewiduje przerw w dostawach prądu w najbliższym czasie, nawet mimo zwiększonego zużycia energii spowodowanego upałami. Przed siedmioma laty występowały już podobne problemy, dlatego konieczne było ograniczenie produkcji w zakładach przemysłowych.

Wspomniany Business Insider Polska opublikował treść odpowiedzi na pytania zadane przedstawicielom polskich spółek energetycznych. Twierdzą oni zgodnie, że obecne ograniczenie mocy produkcyjnych jest również związane z oszczędzaniem paliw kopalnych przed okresem zimowym. Wówczas braki surowca mają być najbardziej odczuwalne.

Na podstawie: businessinsider.com.pl, rmf24.pl, wnp.pl
http://autonom.pl/

Komentarzy 17 do “Kilka elektrowni musiało wyłączyć swoje bloki”

 1. jasiuu said

  i w tym czasie setki ton węgla i nawozów jadą z polski na upadlinę i oczywiście za darmo
  ile tam już poszło miliardów w paliwach broni itd.

  . https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0Ak36n4Zsc9vs9o52as7xa7srVoEo7htm2JMrnfEMwuDhvH96zrZYagcc4RdpSXBfl&id=100007926589015

 2. jasiuu said

  Teraz mamy lato słońce operuje na maks więc a panele słoneczne to kilkanaście procent energii w PL
  Jesienią przyjdą deszcze, chmury i zimno z paneli nie popłynie prawie nic a zapotrzebowanie na energię wzrośnie!
  Już teraz brakuje węgla, gazu a uny slą go setkami to do banderowców

 3. Żuraw said

  Gaście światło obywatele
  Elektrownie czekają na prąd
  Jasna przyszłość naszym jest celem
  Lepiej będzie widoczna stąd
  (Stanisław Klawe, lata 70-e XX w.)

 4. corintians said

  Po takich artykulach bluznie jak gajowy
  2 lata temu z kolei bluzgalem na Niemcow bo wtedy PISiory bezmyslnie powielali ich idiotyzmy covidowe

 5. Mietek said

  Tak wygląda sytuacja na świecie z rynkiem węgla.

  Afryka będzie jedynym regionem poza regionem Azji i Pacyfiku, który zwiększy import węgla w nadchodzących latach.

  Embargo UE na rosyjski węgiel, które wejdzie w pełni w życie w sierpniu 2022 r., zwiększyło wyzwanie znalezienia alternatywnych rynków dla surowców, co nabrało już szczególnego znaczenia podczas pandemii COVID-19. Udział Wielkiej Brytanii i krajów UE w eksporcie węgla energetycznego i brunatnego z Rosji zmniejszył się z 39% w 2018 r. (70,9 mln t ze 183,9 mln t) i 36% w 2019 r. (68,9 mln t ze 192,9 mln t) do 24% w 2020 r. (44,2 mln ton) Według Federalnej Służby Celnej (FTS). Zamknięcie rynku europejskiego może doprowadzić do spadku tego udziału do zera w przyszłym roku.

  Jedynie reorientacja dostaw do innych regionów świata może zrekompensować spadek wielkości eksportu. W związku z tym, jakie rynki zwiększą zapotrzebowanie na węgiel w energetyce? A gdzie przeciwnie, zmniejszy się zużycie węgla energetycznego?

  Jak liczyć?

  Odpowiedzi na te pytania można znaleźć za pomocą światowych statystyk dotyczących uruchomień nowych mocy wytwórczych, publikowanych przez Global Energy Monitor (GEM), ośrodek badawczy specjalizujący się w katalogowaniu projektów z zakresu energetyki tradycyjnej i odnawialnej. Szeregi czasowe GEM, obejmujące ostatnie dwadzieścia kilka lat, można podzielić na kilka okresów:

  lata 2000-2009, złoty wiek na rynku węgla, kiedy dzięki boomowi gospodarczemu w Azji, globalny wzrost światowego zapotrzebowania na węgiel (o 45,9 eksadżuli, w tym koksujący, stanowiący niecałe 15% światowego rynku) był silniejszy niż w poprzednich 35 latach (o 40,6 eksadżuli według BP World Energy Review);2010–2015, kiedy to po kryzysie lat 2008–2009. nastąpiło spowolnienie w gospodarce światowej, ale w tym samym czasie zapotrzebowanie na węgiel wzrosło o 10% (o 14 eksadżuli w porównaniu z 2009 r.);2016-2021, kiedy wzrost zapotrzebowania na węgiel wyniósł tylko 1% (1,5 eksadżuli w porównaniu do 2015 r.), w tym z powodu boomu na energię alternatywną: globalne inwestycje w budowę odnawialnych mocy wytwórczych wzrosły z 318 mld USD w 2016 r. do 446 USD w 2021 r., podczas gdy w przypadku elektrowni węglowych ich wielkość spadła z 71 mld do 52 mld USD, według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).

  Geografię wejścia i wyjścia mocy wytwórczych można podzielić na kilka podregionów: region Azji i Pacyfiku (APR), obejmujący Australię i Nową Zelandię; Afryka; Bliski Wschód (Iran, Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman, Syria); Zakaukazie i Azja Środkowa; Ameryka Północna i Południowa; Wielka Brytania i UE; a także reszta Europy, w tym Turcja i europejskie republiki byłego ZSRR.

  Pięć kluczowych trendów

  Jakie zatem wnioski można wyciągnąć po przetworzeniu danych Global Energy Monitor?

  Po pierwsze , region Azji i Pacyfiku pozostaje kluczowym i definiującym regionem globalnego rynku węgla, stanowiąc 76% istniejących mocy wytwórczych węgla na początku 2022 r. – 1543 gigawatów (GW) z 2034 GW. Amerykanie stanowiły 12% (251 GW), a UE i Wielka Brytania 6% (118 GW), a reszta Europy (2%; 49 GW) mniej niż Afryka (3%; 52 GW) . Najmniejsze znaczenie dla rynku węgla mają kraje Bliskiego Wschodu, a także Zakaukazia i Azji Centralnej, których udział w globalnej strukturze mocy wytwórczych węgla nie przekracza 1% (22 GW).

  Po drugie , zauważalnie spada tempo uruchamiania mocy wytwórczych: jeśli w latach 2000–2009. Na świecie uruchomiono 540 GW elektrowni węglowych, aw latach 2010-2015. – 524 GW, następnie w latach 2016-2021. – 384 GW. Odwrotnie przyspiesza likwidacja bloków węglowych, z 62 GW w latach 2000-2009 do do 136 GW w latach 2010-2015 oraz 204 GW w latach 2016-2021. Jednocześnie charakter tego procesu stopniowo się zmienia: w 2000 roku. Kluczową rolę odegrało zamknięcie przestarzałych mocy w krajach Azji i Pacyfiku, które w tym czasie stanowiły 59% światowej produkcji elektrowni węglowych (36 GW z 62 GW). Jednak wtedy decydujące znaczenie miała odmowa produkcji węgla w Wielkiej Brytanii i UE, a także w Ameryce Północnej i Południowej: w latach 2010-2015. te dwa regiony odpowiadały za 68% produkcji mocy węglowych (93 GW ze 136 GW), a w latach 2016-2021. — 67% (136 GW z 204 GW).

  Po trzecie , kraje Azji i Pacyfiku będą w najbliższych latach nadal zwiększać moce wytwórcze węglowe: na początku 2022 r. stanowiły one 96% elektrowni w fazie budowy (168 GW ze 176 GW) i 89% elektrowni w fazie budowy. etap przedinwestycyjny (248 GW z 279 GW). Biorąc pod uwagę fakt, że udział Chin w strukturze tych dwóch wskaźników wyniósł odpowiednio 52% (92 GW) i 57% (158 GW), sytuacja z lat 2015–2021, kiedy wprowadzono moce węglowe w Chinach ( 237 GW) przekroczyło swoją produkcję, może się powtórzyć na całym świecie (204 GW), w tym w samych Chinach (46 GW).

  Po czwarte , oczekuje się, że kraje rozwinięte przestaną inwestować w budowę mocy węglowych: jeśli w latach 2010-2015. w Wielkiej Brytanii i UE uruchomiono 16 GW elektrowni węglowych (3% światowego wolumenu), następnie w latach 2016-2021. — 8 GW (2%); jednocześnie tylko 0,76 GW mocy (0,4%) znajduje się obecnie w fazie budowy w regionie (0,4%, a 0,5 GW (0,2%) jest na etapie przedinwestycyjnym. To po raz kolejny podkreśla, że ​​nawet w brak embarga, rola rynku europejskiego To samo dotyczy obu Ameryk, gdzie rozruch elektrowni spadł z 22 GW w latach 2010-2015 (4%) do 3 GW w latach 2016-2021 (1%) oraz zdolności produkcyjnej w fazie budowy wynosi teraz zero.

  Wreszcie piąty, w strukturze oddanych mocy stopniowo rośnie udział Afryki – z 0,4% w latach 2010-2015. (2 GW z 524 GW) wzrost o 2% w latach 2016-2021 (9 GW z 384 GW). Udział regionu w strukturze mocy w fazie budowy do początku 2022 roku wyniósł tyle samo 2% (3 GW z 176 GW), a na etapie przedinwestycyjnym – 4% (11 GW z 279 GW). ). Afryka jest więc drugim regionem na świecie, który może zwiększyć zapotrzebowanie na węgiel energetyczny. Popyt może zwiększyć również Turcja, która na początku tego roku dysponowała 1,5 GW mocy węglowej (1%) w fazie budowy i 10 GW (4%) w fazie przedinwestycyjnej. Wiele jednak zależy od tempa zagospodarowania złoża gazowego Sakarya na Morzu Czarnym (z zasobami 540 mld m3), w którego rozwój Turcja zamierza zainwestować prawie 10 mld USD.

  Zamiast wniosków

  Generalnie dane Global Energy Monitor potwierdzają trendy ostatnich lat: Azja pozostanie lokomotywą światowego rynku węgla, podczas gdy zapotrzebowanie na węgiel energetyczny w krajach rozwiniętych będzie nadal spadać. Jedynym regionem poza regionem Azji i Pacyfiku, który zwiększy import, będzie Afryka.

 6. minka said

 7. minka said

  Nagłe wyłączenie największych elektrowni w Polsce. Krajowy system energetyczny zagrożony Blackoutem

 8. minka said

  Piotr Naimski – zerwę pani ten program

  Niewygodne pytania do ministra Naimskiego w temacie polityki energetycznej.
  Są to tylko urywki, cały wywiad został usunięty z anteny.

  Minął niecały rok i wczoraj „zerwano”, ale Naimskiego

 9. Bodzio said

  @Minka

  Będzie dalej robił gnój, tylko na innym stanowisku.

 10. Kojak said

  Usterki ,usterki ? Bzdura ! Jakos za duzo ,za czesto zeby tak duze awarie sie pojawily nagle i to kretynsko nazwac je jeszcze usterkami ! Staja ogromne elektrownie a jakis pajac nazywa to usterka ! Wyglada mi to na zaplanowana robote ! W jaskim celu ? Jeszcze nie wiem

 11. Kura domowa said

  Ekogroszek w Opolu już po 3500 za tonę.

 12. Kura domowa said

  Sprowadzany z Kolumbii. Mam na stanie taki , cena sprzed miesiąca 2500 zł za tonę.

 13. Mietek said

  Władimir Putin nie na próżno powiedział: jeśli potrzebujesz drewna i węgla na opał, to i tak dostaniesz je z Rosji, jeśli będziesz potrzebować elektrowni atomowych, to i tak przyjedziesz do Rosji po surowce jądrowe”

  Każdy pakiet sankcji, jakie UE nakłada na Rosję, natychmiast wpływa na spadek poziomu życia w UE i Wielkiej Brytanii.

 14. Olo said

  W domach, mieszkaniach i lokalach żydobanderowskich bandytów z reżimu dobrej zmiany jest bardzo dużo mebli i innych gratów do spalenia. Lodówki też pełne. Niczego nie brakuje po tłustych latach okradania Polaków. Po co wiec chodzić do lasu, zbierać chrust czy mniej jeść? Nie bójta się!

 15. Cypisek said

  Nie ma wyngla, bo poszedł na eksport w jedynie słusznym kierunku:

  Wjazd do Hrubieszowa od strony Dołhobyczowa. Transport jedzie na Ukrainę. W wagonach… WĘGIEL!!! I NAWOZY!!! Czas zacząć zadawać pytania i, przede wszystkim, MYSLEĆ, a nie karmić się bełkotem ściemy prawie WSZYSTKICH mediów, ale przede wszystkim BIZNESPOLITYKIERÓW. Jakieś komentarze od fanów zrzutek na drony, które mają eskalować konflikt kosztem ludzi i gospodarek obydwu Krajów? Konflikt, który ma trwać jak najdłużej?
  .https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0Ak36n4Zsc9vs9o52as7xa7srVoEo7htm2JMrnfEMwuDhvH96zrZYagcc4RdpSXBfl&id=100007926589015

 16. „Talmudyczne igrzyska dla telAvizyjnie zakoksowanej gawiedzi”…

  http://www.forum.michalkiewicz.pl/viewtopic.php?f=4&t=29313
  ========================
  jasiek z toronto

 17. Stanley said

  Mieszkałem w Jaworznie w latach sześćdziesiątych. W samym Jaworznie były 4-ry kopalnie i dwie elektrownie przystosowane do niskiej jakości wydobywanego tam węgla. Węgla nie trzeba było nawet transportować, bo szyby wydobywcze kopalni były na miejscu, prawie obok elektrowni.
  W okolicy było też kilka kolejnych kopalń, a niedaleko kopalnie na całym Śląsku. Wtedy nawet eksportowaliśmy wytworzoną tam energię do Austrii,(tak mówił nam inżynier jednej z tych elektrowni trakcie zwiedzania przez naszą klasę).
  Gdy teraz dowiadujemy się o problemach z brakiem węgla w elektrowniach w Jaworznie, to wprost trudno mi uwierzyć jak można w tak doskonałych warunkach prowadzić do katastrofy energetycznej.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: