Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (23 – …
  Greg o Wolne tematy (23 – …
  Marucha o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  leśnik o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  revers o Wolne tematy (23 – …
  Głodomor o Wolne tematy (23 – …
  Ale dlaczego? o 1984 spóźni się 40 lat (2…
  osoba prywatna o Wolne tematy (23 – …
  Krzysztof M o Męczeństwo Mikołaja II punktem…
  Sudbina Srba o Pamiętajmy o losie Serbów
  Listwa o Wolne tematy (23 – …
  Boydar o Wolne tematy (23 – …
  UZA o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Liwiusz o Putin i putinizacja
  Marucha o 1984 spóźni się 40 lat (2…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Polska tajemna

Posted by Marucha w dniu 2022-07-21 (Czwartek)

„Jeszcze, co do mego chodzenia luzem nadmienić muszę, żem nie aprobował nigdy dążenia banalnego Polaka, mieniącego się nowoczesnym.”
Władysław Studnicki o książce Romana Dmowskiego

Jacek Malczewski - Melancholia

Jacek Malczewski – Melancholia

Aleksandr Dugin to rosyjski myśliciel, który wzbudza w Polsce emocje nieproporcjonalne do rzeczywistej znajomości jego dzieł i poglądów. Co parę lat ktoś w naszym kraju znowu zaczyna demonizować autora „Templariuszy proletariatu” i dzisiaj też się to dzieje, ze względu na obecne wydarzenia na arenie międzynarodowej i jego do nich komentarze.

Szczerze mówiąc, te rytualne filipiki przeciw Duginowi dla mnie zawsze pobrzmiewały kompleksem niższości, złością ludzi świadomych, że nie są zdolni podnieść rękawicy. Bo taka jest prawda: choćby wszystkie nasze intelektualne mizeroty, wszyscy nasi specjaliści od recyklingu banałów i sztamp, wszystkie nasze Nowe Konfederacje i Nowe Łady, Kluby Jagiellońskie, „Pressje” i „Do Rzeczy”, „Arcana” i „Nowe Państwa” zjednoczyły się w piskliwym chórze oburzenia i płyciutkiej krytyki, to w całej Polsce nie znajdą nikogo, kogo mogliby przeciwstawić Duginowi pod względem wizji politycznej – jej rozmachu, żywości, pogłębienia.

Dla większości naszych podwórkowych hejterów Dugina wciąż jedynym punktem odniesienia, a wcale nierzadko zgoła jedynym źródłem wiedzy o nim, pozostaje wywiad, jakiego ówczesny ideolog rosyjskiej Partii Narodowo-Bolszewickiej udzielił Grzegorzowi Górnemu już przed prawie ćwierćwieczem, w 1998 r. A nawet nie cały wywiad, tylko parę wyjętych z niego krótkich fragmentów, cytatów.

Dugin powiedział wówczas między innymi:

„Stanowczo bliższe są mi słowiańsko-eurazjatyckie źródła polskości, ich element etniczny, a nawet pogański. Pociągają mnie pewne pierwiastki wschodnie czy też orientalne, kultura mniejszości. Myślę, że to, co najlepsze w polskiej historii, to tradycja żydowska w małych miasteczkach wschodniej Polski. Właściwie interesuje mnie w Polsce wszystko, co było antykatolickie: polska masoneria i okultyści, Jan Potocki i Hoene-Wroński, Mienżyński i Dzierżyński… Oni wszyscy wybrali drogę eurazjatycką.”

Zawsze fascynowały mnie te słowa. Nie dlatego, żebym miał sympatyzować ze wszystkim w dziejach Polski, co antykatolickie. Ze względu na to, co one pokazują: jak ważna i potrzebna jest świadomość istnienia alternatywnej tradycji, możliwości zinterpretowania historii własnej wspólnoty narodowej według innego klucza, niż to się najczęściej, sztampowo czyni. Tej świadomości jak tlenu potrzebuje polska prawica, bo dla lewicy tradycja tak czy siak pozostaje obojętna lub nienawistna, podczas gdy prawica w naszym kraju cierpi w tej kwestii na chroniczne niedotlenienie mózgu.

Nadal dominuje u nas przekonanie, że osią historii Polski są patetyczne klęski oraz zbiorowe akty autodestrukcji lub bezmyślności, od nieodpowiedzialnego wszczęcia wojny domowej przez konfederatów barskich, przez nieodpowiedzialne wszczęcie II wojny światowej przez sanację, co nie chciała oddać „ani guzika”, po nieodpowiedzialne przedłużanie wojny domowej przez krwawą bieganinę „żołnierzy wyklętych”, rzecz jasna zawsze pod bogoojczyźnianymi hasłami, bo dla polskiej tromtadracji najważniejsze są hasła, nie skutki. Że to właśnie one są dla nas wzorem, zobowiązaniem, inspiracją. Ileż razy słyszałem – w XXI wieku – frazesy w stylu: chcesz czy nie, tacy właśnie jesteśmy, taki jest duch dziejów Polski, duch naszego narodu, musisz to uznać i uszanować (1).

Otóż nie. Ani JA nie muszę, ani MY nie powinniśmy. Jak uczyła krakowska szkoła historyczna, tradycja nie polega na przyjmowaniu (a tym bardziej afirmowaniu) wszystkiego jak leci, co wydarzyło się w historii naszego kraju. Tradycja to rezultat dokonania wyboru z historii wydarzeń kluczowych dla zbiorowej tożsamości narodu. Wyboru tego dokonuje rozum stanu, czy też rozum polityczny. A o interpretacji naszych dziejów, poprzez którą z dumą przedstawiamy się jako szlachetni (we własnym mniemaniu) głupcy, zawsze gotowi zaryzykować samozniszczenie (i rzeź rodaków) dla idei (byle jakiej) – najchętniej za podszeptem Anglosasów – na pewno nie można powiedzieć, że została podyktowana przez rozum stanu. Nie dajcie się moralnie sterroryzować ludziom, którzy bogoojczyźnianymi babskimi krzykami próbują nam wpoić, że tym właśnie jest „polskość”.

Kolejny problem: polskie dyskusje o historii ojczystej, a także jej nauczanie, z reguły wtłaczane są w ciasne ramy mitu o odwiecznym dążeniu narodu polskiego do budowy, a potem odzyskania i utrzymania niepodległego PAŃSTWA NARODOWEGO. Bo przecież skoro inni (czytaj: Europa Zachodnia) tworzyli swoje NOWOCZESNE państwa narodowe, to musieliśmy i my, nieprawdaż? To dlatego na przykład refleksja nad historią prezentowana przez kręgi intelektualne związane z PiS obsesyjnie (i nudno) kręci się wokół tematu „modernizacji” (i Rosji). Jakże płytka i uboga jest treść tego mitu w porównaniu z bogactwem prawdziwych dziejów Polski. Państwo narodowe – ten sztuczny wymysł dziewiętnastowiecznych mieszczuchów; jak wiele z tego, co niosła nasza historia, trzeba było zniszczyć i odrzucić, by wprowadzić go w życie, a może raczej – życie wprowadzić w niego.

Wzywam więc: wynieśmy na śmietnik nawarstwione stereotypy tromtadrackie, nacjonalistyczne, demokratyczne, republikańskie, endeckie, PiS-owskie i wydobądźmy zagrzebaną pod nimi przez tyle lat – Polskę tajemną. Polskę rozświetloną perspektywą uniwersalistyczną, stanowiącą ogniwo szerszego porządku świata, a nie Polskę – zbiorowy solipsyzm narodu w stylu fichteańskim. Tę, której wyrazicielami byli polscy słowianofile z lat 1815-1830, a nie nieszczęsne „wolnomularstwa narodowe”, „towarzystwa patriotyczne” i grupki podchorążych-morderców, co bohatersko zmarnowały cały wysiłek odbudowy kraju po rozbiorach i wojnach napoleońskich (2).

Polskę, której wyrazicielami byli wszyscy ci, co uczyli Polaków, jak zamieszkiwać swój świat, zamiast go niszczyć i podpalać: stańczycy, organicznicy, ugodowcy, trójlojaliści, „kataryniarze”, „żubry kresowe”, „krajowcy” litewscy i ukraińscy, nawet tak często lekceważeni przez nas w latach szkolnych polscy pozytywiści – a nie demagogia i polityczna żulia insurekcjonistów, socjalistów, endeków, ludowców.

Wprawdzie Wojciech Wasiutyński (w czasach, gdy był jeszcze rewolucyjnym nacjonalistą) spostrzegawczo zauważył, iż pośród naszych obozów politycznych stronnictwo ludowe „było najbardziej może polskie z typu” (3) – ale niech za figurę dla ruchu ludowego archetypiczną przestanie robić Wincenty Witos, a miejsce to zajmie prawdziwy patriarcha ruchu, ksiądz Stanisław Stojałowski: „moskalofil”, monarchista i solidarysta.

Wydobądźmy z niesprawiedliwego zapomnienia tę Polskę, której bronili prawdziwi bohaterowie doby powstania styczniowego: margrabia Aleksander Wielopolski, hrabia Andrzej Zamoyski, ksiądz Hieronim Kajsiewicz, Józef Aleksander Miniszewski – a nie Romuald Traugutt, najbardziej klasyczny przykład tyle razy powielanego w naszych dziejach przypadku dobrego człowieka dającego się użyć do uwiarygodnienia złej sprawy (serio, więcej od niego zrobił dla Polski choćby Leopold Kronenberg).

Skoro tak wielkie znaczenie ma dla nas symbol „walki o niepodległość”, to umiejmy w I wojnie światowej dostrzec przede wszystkim czyn POLITYCZNY obozu „aktywistów”, a nie wiecznie tylko „czyn zbrojny”, pod którą to nazwą od stu czy więcej lat wpaja się nam kult wymachiwania szabelką bez zastanowienia, w dowolnym kierunku oraz bez oglądania się na efekty i konsekwencje. Ileż się zmieni – na lepsze – w naszym obrazie świata, jeśli za nauczycieli myślenia w kategoriach polskich, myślenia o naszej historii, będą nam służyć pisarze tacy jak Aleksander Bocheński czy Ksawery Pruszyński, a nie czereda barykadowych poetów od bagnetu na broń.

Dopiero odrzucenie mitu „budowy państwa narodowego” (4) daje głębszy i żywszy wgląd w nasze dzieje ojczyste. W epokach takich jak rozbicie dzielnicowe czy zabory pozwala ujrzeć immanentny rozwój, ich własny sens, a nie tylko wymyślone i apriorycznie założone „dążenie narodu do zjednoczenia”. Zrozumiemy sens walki obozu staroszlacheckiego (nazywanego też przez różnych autorów hetmańskim, „republikanckim” czy po prostu „narodowym”) w czasach stanisławowskich, chcącego ocalić oryginalną osobowość Polski (a także jej państwową egzystencję) przed zheblowaniem według obcych wzorców przez obóz nazywany w szkolnych podręcznikach „patriotycznym”.

I prawdziwy sens Konstytucji 3 Maja: głupiego, nieżyciowego manifestu doktryn modnych na salonach zapatrzonych w Anglię i w salony francuskie; przyczyny zagłady naszego państwa, a nie urojonego aktu wielkiej wagi, jakim w ramach naszych kompleksów usiłujemy chwalić się przed Zachodem („druga nowoczesna konstytucja na świecie i pierwsza w Europie”).

Teraz dopiero rozbłyskuje w pełni prawdziwy złoty wiek naszych dziejów: wiek „monarchii Gallowej” (5), zwłaszcza do czasów Bolesława Śmiałego – a nie okres jagielloński i sarmacki, dzisiaj przedstawiane w duchu prezentyzmu jako wynalezienie przez Polskę demokracji i republiki, w celu udowodnienia na siłę, że my, Polacy, jesteśmy bardziej zachodni od Zachodu.

Adam Mickiewicz odsłania oblicze rewolucyjnego konserwatysty (jak w swoich wnikliwych studiach nazwali go profesorowie Juliusz Kleiner i Andrzej Walicki), zrzuca wciskany na niego kostium proto-demokraty, prekursora ideologii „samostanowienia narodów”. Jego najważniejszym dziełem politycznym stają się nie „Dziady, część III”, lecz „Prelekcje paryskie”, ta do dziś nie wyzyskana należycie skarbnica oryginalnej polskiej idei narodowej. „Pan Tadeusz” jawi się zaś na powrót jako to, czym jest w istocie: szczytowym osiągnięciem arcypolskiego gatunku literackiego, jakim była gawęda szlachecka; opisem wspaniałego starego świata, do którego powinniśmy tęsknić – a nie agitacyjnym tekstem nawołującym do kolejnych „powstań narodowych”.

Naszymi duchami opiekuńczymi w tym wysiłku zrozumienia są wszyscy nie mieszczący się w kanonie cepeliowego patriotyzmu. Polacy (zaskakująco liczni), którzy walczyli w powstaniach śląskich… po stronie niemieckiej. Niemcy, którzy walczyli w powstaniach śląskich po stronie polskiej. Żydzi – polscy konserwatyści i państwowcy. Politycy, którzy podczas II wojny światowej starali się znaleźć modus vivendi w stosunkach Polski z Niemcami lub Sowietami. Komuniści i działacze PZPR, którzy wprowadzali realne zmiany na lepsze w życiu zbiorowym narodu, wcale niekoniecznie w opozycji do ówczesnego systemu. Konserwatyści i katolicy, którzy popierali PRL, bo dostrzegli w niej większe dobro obok mniejszego zła. Antysemici w KOR, ROPCiO i „Solidarności”, spędzający sen z powiek Geremkowi i Michnikowi, a znienawidzeni przez postsolidarnościową centroprawicę. I tylu innych.

Do tej Polski – Polski tajemnej – sięgaj; z niej zaczerpnij siłę myśli.

A potem chodź ze mną.

Adam Danek

1. Pewien rozmówca posunął się nawet do stwierdzenia, że takie przeznaczenie dał naszemu krajowi Bóg (oby odpuścił poczciwcowi to złamanie II przykazania).
2. Za nazwiska-symbole tego kierunku niech posłużą Jan Potocki (1761-1815), Wawrzyniec Surowiecki (1769-1827), Zorian Dołęga-Chodakowski (1784-1825), Ignacy Benedykt Rakowiecki (1783-1839), Wacław Aleksander Maciejowski (1792-1883). Idąc tym tropem, więcej Czytelnik znajdzie sam.
3. Wojciech Wasiutyński, Z czym do gości, „Prosto z Mostu”, 1936, nr 15-16, s. 12.
4. Nawet sama ta kategoria jest kopiowaniem obcych, zagranicznych – oczywiście zachodnich i anglosaskich – schematów: w oryginale wyrażenie to brzmi nation-building.
5. Zob. Jan Adamus, O monarchii Gallowej, Warszawa 1952.

https://myslkonserwatywna.pl

Komentarzy 7 do “Polska tajemna”

 1. walthemar said

  O pogladach artykul.OK

  A kto by sie spodziewal ze Greta zacznie doroslec

  ”Greta Tunberg wypowiedziała się przeciwko przystąpieniu Szwecji do NATO.
  Greta zaapelowała również o zakończenie wojny na Ukrainie i o wolność dla Kurdystanu.”
  .https://t.me/RVvoenkor/20478

 2. Boydar said

  Mówi jak żyd, wygląda jak żyd, nawet siedzi i chodzi jak żyd, a to tylko Dugin … no kto by pomyślał …

 3. revers said

  dostane tajemnego leoparda i bonus przy zakupie 10 letniej beemki.

  🇵🇱🇩🇪 Niemcy zamiast pomocy wojskowej dla Polski prowadzą „zwodnicze manewry”.

  Stwierdził to wiceminister polskiego MSZ Shinkovsky wel Senk w wywiadzie dla Spiegla.

  Wielkość pomocy oferowanej Polakom przez Niemców jest naprawdę zdumiewająca:

  Na przykład zamiast 200 czołgów T-72M1 i T-72M1R dostarczonych do Kijowa, Polacy otrzymają tylko 20 Leopardów 2A4 z baz długoterminowego składowania.

  Zaproponowany harmonogram również nie spodobał się Warszawie – jeden wóz od kwietnia do października 2023 roku, a potem kolejne trzy jednostki miesięcznie.

  Warszawa stwierdziła, że nie zamierza już rozmawiać z Berlinem i poprosi o pomoc inne kraje NATO.

  Wygląda na to, że polsko-niemiecki pancerny Santa Barora dobiegł końca… a może nie?

 4. K said

  > Aleksandr Dugin to rosyjski myśliciel, który wzbudza w Polsce emocje nieproporcjonalne do rzeczywistej znajomości jego dzieł i poglądów. Co parę lat ktoś w naszym kraju znowu zaczyna demonizować autora „Templariuszy proletariatu” i dzisiaj też się to dzieje …

  Proponowałbym, żeby autor spróbował przeczytać jakąś książkę Dugina!

  Albo, jeśli w czytaniu mocny nie jest, a z tekstu tak by wynikało, to niech poogląda video. Można tam zobaczyć Dugina, ktory np. opowiada o fascynacji … ż. kabałą i nawet nie chce słuchać przeciwnych argumentów tak jest nią zauroczony. Można zobaczyć, jak odprawia rytual satanistyczny deklamując Crowleya, najniesławniejszego satanistę.

  Można wejść na stronę Patriarchatu Moskiewskiego i sprawdzić, że Dugin został określony tam jako … satanista, a jakże.

  Ale ani admin ani autor pewnie na to się nie zdobędą, bo lubią Dugina jakim jest, lubią nawet bardziej niż schizmę wschodnią.

 5. Marucha said

  Re 4:
  Proponuję Panu, aby:
  – nie usiłował przewidywać, na co się admin zdobędzie, a na co nie;
  – nie wmawiał mi jakichś sympatii do różnych osób, jeśli sam jej nie zaakcentowałem;
  – zrozumiał, że cytowanie czyichś tekstów nie musi oznaczać ani że się z daną osobą identyfikuję, ani że jej poglądy podzielam.

 6. Bogdan JP said

  Bardzo dobry tekst zaprezentowany przez pana Adama Danka.
  My Polacy mamy wyciagac wnioski z naszej historii. Wiekszosc NIESTETY tego nie potrafi, bo my Polacy nie znamy wlasnej historii. W PRL nauka historii naszej Ojczyzny to zwykle kpiny. Absolwenci szkol srednich wogole nie znali naszej historii. Czego ja jestem przykladem.
  Jednak prawdziwi Polacy musza ja poznac i ciagnac stad wnioski dla naszych rodakow i naszej Ojczyzny.
  Z historii wynikaja dwa nurty. To co Polska osiagnela i co bylo jej sila, nalezy to propagowac i wyjasniac prostym mozgom. To co bylo zle (np.rozbiory) trzeba omowic przyczyny aby to zlo sie nie powtarzalo.
  Proponuje liste wladcow Polski, ktorzy dzialali na nasza korzysc i sa godni nasladowania : Mieszko I, Boleslaw Chrobry, Boleslaw Szczodry Smialy, Wladyslaw Niezlomny, Kazimerz Wielki, Swieta Krolowa Jadwiga, Wladyslaw Jagiello, Stefan Batory.
  Nastepna lista naszych bohaterow swietnych dowodcow militarnych : …. w tym Jan III Sobieski, gen Tadeusz Rozwadowski …
  Poki „bohaterami” sa Pilsudski czy Wojtyla i tym podobni, to lepiej przygotowac szubienice dla ich wyznawcow i biede wraz z zamordyzmem dla ich nasladowcow i poplecznikow.

 7. Bogdan JP said

  Jako wniosek do mojego wpisu nr 6 : nalezy czym predzej rozwiazac i rozwalic IPN, ktory jest przeciwko pamieci Narodowej.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: