Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Listwa o Upadek cywilizacyjny Polski
  Yagiel o Wolne tematy (10 – …
  lewarek.pl o Szymowski prześwietla premiera
  Enya o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  Enya o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  Enya o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  marcinxw o Wolne tematy (10 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (10 – …
  Boydar o Wolne tematy (10 – …
  Bezpartyjna o Dlaczego kobiety w średnim wie…
  Boydar o Wolne tematy (10 – …
  Enya o Wolne tematy (10 – …
  Listwa o Wolne tematy (10 – …
  Yagiel o Wolne tematy (10 – …
  Liwiusz o Dlaczego kobiety w średnim wie…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Zamach na Hotel King David w 1946 r.

Posted by Marucha w dniu 2022-07-29 (Piątek)

22 lipca 1946 roku – syjonistyczne organizacje Irgun i Lehi dokonały zamachu terrorystycznego w Jerozolimie na Hotel Króla Dawida (Hotel King David), w którym mieściło się dowództwo brytyjskich wojsk w Palestynie. Pomimo telefonicznych ostrzeżeń hotelu nie ewakuowano.

W wyniku zamachu zginęło 91 osób: 28 Brytyjczyków, 41 Palestyńczyków, 17 Żydów, 2 Ormian oraz Rosjanin, Grek i Egipcjanin.

Hotel King David znajduje się przy David Street w śródmieściu Jerozolimy. Ze wschodnich okien widoczna jest panorama Starego Miasta oraz Wzgórza Syjońskiego. Został wybudowany przez egipskiego bankiera żydowskiego pochodzenia Ezra Moseri. Obiekt został oddany do użytku w 1931 roku i składał się z siedmiu pięter z 200 pokojami.

W 1938 roku władze Mandatu Palestyny zarekwirowały południowe skrzydło budynku w celu zakwaterowania w nim sztabu wojskowego oraz administracji mandatowej. Budynek wydawał się być łatwy do obrony, a ponadto znajdował się w centrum Jerozolimy. W piwnicach Brytyjczycy stworzyli centrum komunikacyjne. Hotel był również połączony z bazą wojskową, która znajdowała się na południe od budynku.

Status polityczny Palestyny przed II wojną światową był dość skomplikowany, było to terytorium mandatowe administrowane na wniosek Ligi Nardów przez Brytyjczyków. Agencja Żydowska (Jewish Agency) utworzona została, aby reprezentować interesy Żydów mieszkających w Palestynie. Miała bardzo szerokie kompetencje i praktycznie decydowała o wszystkich aspektach życia Żydów i ich walki o stworzenie własnego państwa.

Rezultatem kontroli siedziby Jewish Agency przez policję była 29 czerwca 1946 roku konfiskata całej masy dokumentów z których wiele żadną miarą nie powinno ujrzeć światła dziennego. Zaraz potem w ramach Operacji „Agatha” brytyjska policja aresztowała 2700 Żydów.

Agencja Żydowska była bardzo mocno związana ze Światową Organizacją Syjonistyczną (World Zionist Organization) i administrowała funduszami, które napływały z niemal całego Świata. Skonfiskowane dokumenty złożone były w celu dalszego dochodzenia, właśnie w King Dawid Hotel, będącym siedzibą dowództwa służb brytyjskich.

Rok 1946 był dość gorącym okresem w Palestynie. Organizacje żydowskie dokładały wszelkich starań, aby skłonić Brytyjczyków do zniesienia restrykcji względem emigracji do tego kraju. Jednym z elementów, który wzmógł napięcie była wiadomość o Pogromie Kieleckim 4 Lipca 1946 roku, w którym śmierć poniosło 42 Żydów i zostało to przez koła syjonistyczne wykorzystane do skłaniania rządu Zjednoczonego Królestwa, aby zezwolił na nieograniczoną emigrację Żydów. Użyto tego faktu jako dowodu, że Żydzi w komunistycznej Polsce nie są bezpieczni i jedynym wyjściem, aby zapobiec całkowitemu ich wyniszczeniu jest wpuszczenie ich do Ziemi Obiecanej.

Decyzja ataku na King David Hotel podjęta została przez Menachema Begina szefa uważanej za terrorystyczną organizacji Irgun. Termin wyznaczono na 22 Lipca. Przed samym atakiem oficer dyżurny w hotelu otrzymał telefon z ostrzeżeniem o podłożeniu bomby. Powiadomiony został również konsulat francuski i redakcja gazety Palestine Post. Begin napisał w swojej książce „The Revolt”, że telefon ostrzegający o ataku i sugerujący ewakuację hotelu został wykonany na 25-27 minut przed eksplozją a odpowiedź oficera brytyjskiego brzmiała: „My nie przyjmujemy rozkazów od Żydów”. Brytyjczycy ostrzeżenie o ataku zignorowali, co więcej twierdzili przez wiele lat, że taki fakt nigdy nie miał miejsca.

Ładunek wybuchowy, 350 kg trotylu został dostarczony do hotelu w kankach na mleko przez terrorystów z Irgunu przebranych za służbę hotelową. Konsekwencją ataku było zniszczenie skrzydła hotelu, w którym znajdowała się komendantura brytyjska, śmierć 91 osób w tym 28 Brytyjczyków, 41 Palestyńczyków, 17 Żydów, 2 Ormian oraz Rosjanin, Grek i Egipcjanin. 45 osób odniosło rany.

Wielu Żydów potępiło ten zamach m.in.: Chaim Weizmann i Dawid Ben Gurion. Menachem Begin odpowiedzialny za ten zamach jak i późniejszą masakrę ludności arabskiej w Deir Yassin, gdzie zginęło 107 osób głównie kobiet i dzieci, został późniejszym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla w 1978 roku.

Panuje przekonanie, że atak na King David Hotel był przełomowym punktem w polityce Zjednoczonego Królestwa na Bliskim Wschodzie. Wyniszczona II wojną światową Wielka Brytania miała swoje wewnętrzne problemy i niezbyt chętna była na angażowanie się w konflikt, który już od momentu przejęcia Palestyny na wniosek Ligi Narodów jako terytorium mandatowego, nie przynosił im niczego z wyjątkiem szkód. Doszli do wniosku, że Arabowie nigdy nie dojdą do porozumienia z Żydami, więc dni brytyjskiego patronatu nad Palestyną były policzone.

Dnia 14 maja 1948 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie zaaprobowała i uznała Izrael jako niezależne państwo. Wywołało to natychmiastową reakcję sąsiednich państw arabskich. Tego samego dnia armie Libanu, Syrii, Egiptu i Iraku zaatakowały Izrael. Lepiej niż się spodziewano wyposażona 100 tysięczna armia izraelska odparła wszystkie ataki, a kraj powiększył swe terytorium przyłączając obszary należące do Syrii i Libanu. Zakupione w USA (podobno na czarnym rynku) bombowce B-17 zbombardowały nawet Kair. Wojna kosztowała Izraelczyków 6000 zabitych. Niewiele większe były straty Arabskie, ok. 7000.

W Lipcu 2006 roku w Izraelu obchodzono uroczyście 60 rocznicę ataku na King David Hotel. Celebracja odbyła się z udziałem premiera Izraela Benjamina Netanjahu oraz byłych członków Irgunu. Obchody zostały zorganizowane w Menachem Begin Centre.

Ambasador brytyjski w Tel-Awiwie i konsul w Jerozolimie odmówili udziału w uroczystej akademii słowami: „Nie uważamy za słuszne aby celebrować akt terroryzmu, który kosztował życie tak wielu ludzi”. Zaprotestowali też przeciwko tablicy poświęconej atakowi na której wyryto: „Z powodów tylko Brytyjczykom wiadomych hotelu nie ewakuowano” twierdząc że taki fakt „nie usprawiedliwia tych którzy aktu terroryzmu dokonali”. Władze Jerozolimy zgodziły się wymienić tablicę.

Autor; Jacek Czubacki

Literatura:
Nicholas Bethell, The Palestine Triangle, Andre Deutsch, London, G. P. Puttnam’s Sons, New York, 1979.
J. Bowyer Bell, Terror Out of Zion: The Fight for Israeli Independence, Transaction Publishers, 1996.
Thurston Clarke, By Blood and Fire, G. P. Puttnam’s Sons, New York, 1981.

https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com

Komentarzy 12 do “Zamach na Hotel King David w 1946 r.”

 1. Lolek said

  Kanki na mleko od Tewjego Mleczarza… taki rubaszny i lubiany, bo ładnie śpiewa i sypie mądrościami jak z rękawa.
  I nawet film o nim nakręcono.

 2. Kwal said

  W Krakowie otwarto w ubiegłym roku odremontowany hotel o tej samej nazwie….

 3. waldens said

  „Menachem Begin odpowiedzialny za ten zamach jak i późniejszą masakrę ludności arabskiej w Deir Yassin, gdzie zginęło 107 osób głównie kobiet i dzieci, został późniejszym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla w 1978 roku.”

  Szwedzi to jednak kompletni idioci.

  ——
  Norwedzy.
  Admin

 4. lewarek.pl said

  3. Waldens
  Nie tylko Begin. A co powiedzieć o Arafacie i Obamie?
  Teraz pewnie szykują Nobla dla Zełeńskiego.

 5. Emilian58 said

  @lewarek
  Pewnie chazarski komik i Bidenladen za wielki wkład w pokój na świecie i okolicach.

 6. Anucha said

  Czyli pod dwiema wieżami mleko rozlało się już w 1946 roku.
  W prawdzie budowę rozpoczęto w 1966 i mleko by skisło.
  Ale metody zawsze zdradzają laureatów Nagrody Jobla.

 7. Jaro said

  Pozytywem jest że zdecydowali się budować Izrael w Palestynie a nie w Polin. Zdaje się jednak że chcą to naprawić

 8. gd-ap said

  Ad Jaro

  👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏

 9. I*** said

  (3) Formalnie rzecz biorąc, to Norweski Komitet Noblowski wybiera laureatów Pokojowej Nagrody Nobla – w praktyce żydy wybierają… swoich, rzecz jasna! :)))

 10. Piskorz said

  re 3 Bo ta N. Nobla…to taki aneks do polityki wlk. mocarstw…!! Czyli rodzaj takiej polityki…. ciąg dalszy i pocałujcie nas w 4 litery.

 11. Piskorz said

  re art Dnia 14 maja 1948 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie zaaprobowała i uznała Izrael jako niezależne państwo””….Pisałem tu chyba ze 3x, że Arabowie są sami sobie winni, bo przesrali to. A mieli taką szansę, aby zdusić to w zarodku. ! I mają to, co mają . ps A jakaś głupia pipa /nazwisko i imię znam/ napisała, że żydzi walczyli o ….wolny Izrael !! Śmiechu warte, głupi babsztylu.!

 12. gnago said

  Jednak służby anglosaskie z pejsatych się składają! Impreza aż się prosiła o nawozy sztuczne nadziewane kulkami łożyskowymi wg najlepszych Irgunowych wzorców , no i telefon te 5 min przed eksplozjami

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: