Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  zagłoba sum o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  walthemar o Wolne tematy (24 – …
  Lily o Wolne tematy (24 – …
  Adrian o Wolne tematy (24 – …
  Greg o Wolne tematy (24 – …
  Gość o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Crestone o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  Boydar o Kobieta jak modliszka – charak…
  Crestone o Andreotti, czyli stare Wł…
  rzeczpospolitapolska o Kobieta jak modliszka – charak…
  Marucha o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  rzeczpospolitapolska o Być sprytnym jak Kaczyńsk…
  Lily o Wolne tematy (24 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

O zbrojeniach

Posted by Marucha w dniu 2022-07-30 (Sobota)

Nastąpiło gwałtowne dozbrajanie polskiej armii: czy są racjonalne powody to uzasadniające?
W zasadzie jest tylko jedna narracja: musimy się zbroić, aby móc się obronić przed agresją rosyjską. Czy jest to w pełni uzasadnione i racjonalne?

Pierwsze pytanie dotyczy zagrożenia ze strony Rosji.

Nie powinno być co do tego wątpliwości. Czy z przyjaznym uśmiechem, czy z pomrukiwaniami – rosyjski niedźwiedź nie jest i raczej nie będzie Polsce przyjazny. Chociaż odrobina miodu w stosunkach mogłaby relacje uczynić mniej napastliwymi;-))) [Z czyjej winy tak jest? – admin]

Ale czy obecnie Rosja stanowi zagrożenie?

Tu są wątpliwości. Starcie na Ukrainie wyczerpało i dalej wyczerpuje możliwości rosyjskie. Zużyto znaczne ilości sprzętu i amunicji, a bieżąca produkcja ledwie starcza na aktywność. Czyli potrzeba czasu na odtworzenie zdolności bojowych. [Wątpliwe! – admin]

Co prawda – wyzbyliśmy się posiadanego uzbrojenia, ale też można mówić, że w najbliższym czasie (2 – 3 lata), taki atak byłby raczej niemożliwy, już nie rozważając jego zasadności. O ile bowiem Ukraina – jej wschodnie połacie w obecnych granicach leżą blisko Moskwy, a umieszczone tam rakiety mogłyby osiągnąć cel w ciągu kilku – kilkunastu minut, to takie zagrożenie ze strony Polski nie występuje – Polska leży znacznie dalej od rosyjskich centrów decyzyjnych, a Rosjanie są pragmatyczni.

Jakie byłyby zyski z zajęcia Polski? Nie bardzo to widzę. Do tego doszłaby niechęć ludności, a i WOT miałby się czym wykazać – bo można sądzić, że powstają zamaskowane składy broni i amunicji na tę okazję przeznaczone.

Wszystko zaś przy ograniczonych zasobach ludzkich. Przecież Rosjan jest ok. 130 mln. I tu jest kwestia Ukrainy. Przejęcie Ukrainy z jej zasobami ludzkimi, gdyby Rosja dogadała się z Ukrainą byłoby faktycznym zagrożeniem. Tu jest jeden wniosek – nie ma sensu popierania Zełeńskiego, bo jeśli ten reżim upadnie, a chyba tak będzie, to może być negatywna reakcja Ukraińców ze wschodu i centrum, do Polaków, jako tych, którzy podjudzali do wykrwawiania się Ukraińców w walce z Rosjanami.

Obecna retoryka polskich władz i sprowadzanie obcych wojsk na polskie terytorium – nie jest wynikiem zagrożenia, a raczej wywierania nacisku na Rosję stwarzając jej właśnie takie zagrożenie. Można sądzić, że celem jest wyczerpanie możliwości obronnych Rosji i doprowadzenie do zapaści gospodarczej.
[Polskie władze? Gdzie one? – admin]

Problem tylko w tym, czy straty ponoszone przez Zachód nie są większe niż Rosji.

Podsumowując.

Polskie potrząsanie szabelką zbrojeń, gdy stan gotowości do odparcia inwazji może być osiągnięty za najwcześniej trzy lata, jest uzasadniony możliwością ataku ze wschodu, ale tylko przy połączeniu sił rosyjskich i ukraińskich.

Taka opcja jest możliwa, chociaż mało prawdopodobna.

Pozostaje szukać innych przyczyn tak radykalnego zwrotu w kierunku zbrojeń. Tym bardziej, że jesteśmy na pograniczu kryzysu, silnej inflacji i szeregu innych zagrożeń z brakami w energetyce, ale i zagrożeniem żywnościowym. Czy zbrojenia i to poprzez zakup na rynkach obcych są w tej sytuacji uzasadnione? Pytanie do władz: na jakich założeniach opierają swe decyzje? [Na decyzjach spoza Polski – admin]

Zdroworozsądkowe myślenie wskazywałoby, że pierwszoplanowe powinny być inwestycje w infrastrukturę i przemysł terenowy pozwalające na zabezpieczenie najprostszych potrzeb społeczeństw w obliczu zbliżającego się światowego kryzysu.

Do tego dochodzi sprawa rodzaju uzbrojenia. Przecież czołgi i lekkie samoloty są bronią ofensywną, a mamy ich mieć ponad 1000 – 800 koreańskich, a będą jeszcze Abramsy i Leopardy. Wyrzutnie HIMARS, armatohaubice itd. Dziwna struktura jak na obronność.

Można by wnioskować, że tworzona jest siła uderzeniowa zdolna do pokonania armii rosyjskiej [Ha ha! – admin]. Albo działania ofensywne na innych kierunkach. Jakich?

Podsumowując.

Bez zastanowienia się nad zagrożeniami innymi niż ze strony Rosji podjęty wysiłek zbrojeniowy wydaje się być nieracjonalnym. Aby się nad tym zastanowić – chętnie zapoznam się z opiniami innych. Może będą jakieś sugestie: w jakich warunkach zamierzone zbrojenia należy uznać za racjonalne? Bo na pewno nie obecna sytuacja i przewidywalny jej rozwój. Czy nasze władze wiedzą o czymś, o czym nie wie społeczeństwo?

Krzysztof J. Wojtas
https://cygnus.neon24.info

Komentarzy 12 do “O zbrojeniach”

 1. Peryskop said

  … Zużyto znaczne ilości sprzętu i amunicji, a bieżąca produkcja ledwie starcza [Rosji] na aktywność. …

  Skąd super-pyszałek Wojtas to wie ?

 2. kolejarz said

  Skąd to wie ? Dywagacje jeno, panie. Do naszej interpretacji /dywagacji/ każdy obrazek przez nas stworzony, pasuje idealnie. Aktualnie jesteśmy najsłabsi /dywagacje panie/ bo rozbrojeni. A Rosja nas nie atakuje /głupia ta Rosja, dywagacje jeno/. Niby czym się obronimy w przypadku ataku? Jak długo ? Po dwóch milionach zabitych /dywagacje/ poddajemy się ? Itd., itd., itp. .

 3. koronapolska100 said

  Na to wygląda, że szykują nas na mięso armatnie.
  W czasach kryzysu i niedoborów oni zamawiają uzbrojenie ofensywne.
  Ewidentnie coś się szykuje.
  W Polsce jest resztówka przemysłu.
  Bardzo słaba.
  A karabinki Grot, dumnie prezentowane zacinają się po dostaniu się piasku.
  Także dyskwalifikuje całkowicie.
  Oni na gębę te co czołgi z Niemiec chcieli.
  A rozbroili Polskę.
  A tumany, bo 500+ dają, bo 13 i 14 emerytury.
  Bo dodatki.
  Ostatnio z jednym gadałem to mówił…niech dodrukuja pieniądze albo skoro u nas inflacja taka a w Turcji ponad 70% to niech Turcy u nas zakładają firmy, będą mniej odczuwać inflację.
  I tacy ludzie mają prawa wyborcze.
  Jestem przeciwny aborcji, ale…tacy ludzie mają prawo się rozmnażać o ja pierdole…

 4. JACEK said

  Największym zagrożeniem dla Polski jest kretyństwo naszych tzw. „elyt”

 5. Tadeusz said

  Rozśmieszył mnie i jednocześnie zasmucił fragment , że ” WOT miałby się czym wykazać” oraz ,że ” powstają zamaskowane składy broni i amunicji na tę okazję przeznaczone.” O czym bredzi autor? O wojnie partyzanckiej? Ławrow kilka lat temu powiedział , z okazji sprowadzenia amerykańskich wyrzutni Patriot, że w przypadku agresji ze strony NATO nie będzie ganiania z kałachami po lasach, będzie błysk i wiaterek i powstanie Kraina Wielkich Jezior Mazowieckich. Tak to jest gdy generałowie mają w głowach ostatnią wojnę. Natomiast Kutuzow na przełomie roku 1812/1813 r w zdobytym Wilnie powiedział do gen. Jermołowa prorocze i mądre słowa. „My rosyjscy żołnierze i nie mamy czego szukać w Europie. Nas zmuszą do kontynuowania marszu na Zachód. Dojdziemy do Paryża , posadzimy Napoleona w klatce. Setki, tysiące żołnierzy zginie. Cała Europa straci siły i Austriacy, i Francuzi i Rosjanie. Wtedy zarzucą nas orderami i odeślą do Moskwy. Sami zaczną wtedy światem zarządzać ci, którzy teraz złotem wojują. I te słowa wielkiego wodza Rosji polecam naszym(?) politykom.

 6. Bogusz said

  Jacek całkowicie się zgadzam. Zamiast zająć się polskimi problemami aby polepszyć los Polaków ten polsko języczny żydo – ukraiński rząd macha niedżwiedziowi patykiem przed nosem nie bacząc, że jedno machnięcie łapą może Polskę zniszczyć i płaci gigantyczne kwoty za przestarzały ,przechodzony sprzęt

 7. Olo said

  A ja myślę, że nie na Rosję te zbrojenia, a przeciwko Polakom, których Kurw z Żoliborza chce spacyfikować, żeby zrobić więcej miejsca dla swoich ziomków z OUN-UPA.

 8. rafał said

  TO NIE POLSKI RZĄD. POLSKIE INTELIGENTY SĄ TAK SAMO DURNE ,JAK POLSKI NARÓD

 9. Lily said

  „Kaczynski,dobrze WIE Co Robi,
  O, Interesy Swoich Sojusznikow, za
  Wielkiej Wody i za Wschodniej granicy
  Musi Dbac”.

 10. Piotr B. said

  Re 4…Raczej jelit a nie elit.Wczoraj z taka rozmawialem ,ktora nasza uwage nakierowala na globalne ocieplenie klimatu.Caly rok z mezusiem oszczedzali pieniazki zeby zobaczyc w lecie jak biedne lodowce topnieja.Ani to elity anie partnerzy ktorym cos moazna wyjasnic.

 11. Cynga said

  Błyskawiczne kupowanie uzbrojenia. Ta broń nie jest dla nas. Przyjaciel ze wschodu opier. przyjaciela z Belwederu, że ociąga się z dalszym przekazywaniem broni.
  – Już nic nie mamy.
  – A co mnie to k. obchodzi? To kupcie.

 12. Vis said

  Moja znajoma dwa lata temu zaciągnęła się do WOT parę tygodni temu zwolniła się przestraszyła się możliwości wybuchu wojny z Rosją. Mamy rząd z dykty i taką samą armię tak, że Rosjanie nie mają się czego obawiać.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: