Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Listwa o Dugin: nowa epoka
  Boydar o Wolne tematy (68 – …
  bronek o Na trupie Polski wejdziemy do…
  Listwa o Dugin: nowa epoka
  Listwa o Dugin: nowa epoka
  Anucha o Wolne tematy (68 – …
  Marucha o Tak kot przekazuje ważną wiado…
  Miro o Wolne tematy (68 – …
  JanuszT o Fikcja z reparacjami
  JanuszT o Fikcja z reparacjami
  JanuszT o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Anucha o Co powiedział Prezydent Federa…
  UZA o W kierunku głębi
  JanuszT o W obronie Sikorskiego
  semperparatus o Dugin: nowa epoka
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

Wolne tematy (57 – 2022)

Posted by Marucha w dniu 2022-08-06 (Sobota)

Przeleciałem sobie po polskojęzycznych portalach informacyjnych. Utwierdziłem się w przekonaniu, że Ukraina zwycięża z Rosją na wszystkich frontach. Niczym Hitler w kwietniu 1945.
Nie pomogą nawet perfidne ostrzeliwania i bombardowania własnych terenów przez wojska rosyjskie.

Poprzednie: https://marucha.wordpress.com/2022/08/02/wolne-tematy-56-2022/
Następne: https://marucha.wordpress.com/2022/08/10/wolne-tematy-58-2022/

Gajowy Marucha

Komentarzy 215 do “Wolne tematy (57 – 2022)”

 1. Zenon_K said

  Podroze bez papierowych dokumentow – po to byly strajki na lotniskach – organizowane przez „niezalezne” zwiazki zawodowe – takie jest ich zadanie od ponad wieku.
  https://odysee.com/@hugotalks:8/Its-OH-SO-Predictable-Hugo-Talks2:2

 2. Emilian58 said

  To ukry po splądrowaniu Moskwy ruszyli na Pekin czy nie?

 3. Peryskop said

  Ciekawe kiedy ta propaganda padnie ?

 4. Marucha said

  Re 3:
  Kłamstwo ma długie życie…

 5. UZA said

  „To ukry po splądrowaniu Moskwy ruszyli na Pekin czy nie?”

  Pekin już dawno podbili a teraz są na Tajwanie i czekają na instrukcje z Departamentu Stanu.

 6. Piskorz said

  !!! Due Stati americani dichiarano lo stato di emergenza per il vaiolo delle scimmie”” 2 stany w USA ogłaszają stan wyjątkowy w związku z małpią ospą.

 7. Bezpartyjna said

  Według wszelakich gadzinówek Rosja przegrywa na całym froncie i nie tylko wojskowym, bowiem jedna z nich donosi – „Imponująca porażka”. Rosyjska gospodarka w zapaści…
  Rosyjskiej gospodarce przyjrzeli się ekonomiści z Uniwersytetu Yale, którzy przekonują, że nawet przy ogromnych zyskach ze sprzedaży energii po zawyżonych cenach, większość jej krajowej działalności utknęła w martwym punkcie.
  – „Rosja jest o wiele bardziej zależna od Europy niż Europa od Rosji”
  – przekonują eksperci, przywołując dane wskazujące na spadek dochodów ze sprzedaży surowców w ostatnich trzech miesiącach.
  Analitycy wskazują, że kiedy Europa Zachodnia odetnie się wreszcie od rosyjskiego gazu, Moskwa nie będzie miała rynku zbytu dla swoich surowców…

 8. Piskorz said

  !!! Przypomnieć zawsze warto, bo pamięć krótka; „Służyli /Ukry/ im jako mięso armatnie pomimo, że Niemcy wcale nie ukrywali swoich zamiarów wobec Ukrainy. Niemiecką odpowiedzią na „Akt odnowienia państwa ukraińskiego” z 30 VI 1941 r. było aresztowanie Bandery. Co więcej Erich Koch, komisarz Rzeszy na Ukrainie powiedział:”Moi panowie, jestem znany jako brutalny pies. Dlatego też mianowano mnie komisarzem Rzeszy na Ukrainę. Naszym zadaniem jest, nie zważając na względy uczuciowe czy majątkowe Ukraińców, wypompować z Ukrainy wszystko./ sic!!! AKTUALNE/ Moi panowie, oczekuję od was absolutnej bezwzględności w stosunku do miejscowej ludności”. Członkowie OUN-B nie byli poważnymi politykami tylko niepoprawnymi marzycielami. Bez względu na to czy wojnę wygrałaby III Rzesza czy Związek Sowiecki na powojennej mapie nie było miejsca dla niepodległej Ukrainy.”

 9. prawda said

  Marucha:
  Kłamstwo ma długie życie…
  ******
  W związku z tym:
  Tylko kłamstwo jest ciekawe!

 10. Zenon_K said

  ad.4/6 Marucha /Prawda
  Jednak u nas sie mowilo, ze klamstwo ma krotkie nogi.

 11. Boydar said

  Tak mówiono i tak było, aż przyszedł żyd

 12. Bezpartyjna said

  Wiadomości z innej części świata:
  Podwójne standardy. To typowe dla zachodnich liderów. Żadne sankcje i protesty liderów w Europie i w USA, Zydzi mordują bezkarnie Palestyńczyków i według Zachodu wszysko jest okay!
  Nowe bombardowania i pociski i rakiety, Izrael morduje od dziesięcioleci na oczach tych którzy tak bardzo oburzają się na Rosję broniącą ludność rosyjskojęzyczną przed ukraińskimi żydo-nazistami.
  Drugi dzień z rzędu Izrael bombarduje cele w Gazie.
  https://fakty-kontra-news.nowyekran24.com/post/168897,barbarzynstwo-izraela-trwa-hipokryzja-usa-i-unii-europejskiej

 13. diadex said

  W ciągu ostatniej doby Rosja przeprowadziła trzy akcje w obwodach ŁRL, obwodzie charkowskim i chersońskim, podczas których przekazano ludności cywilnej 49,8 ton pomocy humanitarnej – powiedział generał Michaił Mizincew, szef Narodowego Centrum Zarządzania Obroną Rosji.

  🗣„51 587,6 ton pomocy humanitarnej dostarczono do republik Donbasu i na Ukrainę (od 2 marca 2022 r.), przeprowadzono 1412 akcji, w tym trzy w ciągu ostatniej doby w Ługańskiej Republice Ludowej, w obwodzie charkowskim i chersońskim, podczas których przekazano ludności cywilnej 49,8 tony pomocy humanitarnej” – powiedział Mizincew.

  ⬅️Jak dodał, 6 sierpnia 2022 r. w Donieckiej Republice Ludowej, obwodach charkowskim i zaporoskim odbywają się trzy akcje humanitarne, podczas których ludności zostanie rozdane 390,5 ton towarów pierwszej potrzeby i artykułów spożywczych.

 14. diadex said

  Dmitrij Poliański, zastępca ambasadora Federacji Rosyjskiej przy ONZ, komentując przemówienie sekretarza generalnego organizacji António Guterresa w Hiroszimie, zwrócił uwagę, należałoby wspomnieć, kto konkretnie zrzucił bombę atomową na miasto.

  ⬅️W sobotę Guterres wziął udział w ceremonii upamiętniającej ofiary bombardowań Hiroszimy i Nagasaki. Sekretarz generalny zaapelował, aby nigdy nie zapominać o tragedii i powiedział, że „broń jądrowa nie ma miejsca na naszej planecie”. Guterres wskazał, że „kryzysy z poważnym wydźwiękiem nuklearnym szybko się rozprzestrzeniają – od Bliskiego Wschodu po Półwysep Koreański”. Mówił też o operacji specjalnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainie. Nie wspomniał jednak ani słowem o Stanach Zjednoczonych, które były jedynym krajem, który zrzucił bomby atomowe na miasta.

  🗣„Drogi sekretarzu generalny, świat nie może również nigdy zapomnieć, że zbrodnię tę popełniły Stany Zjednoczone, jako jedyny kraj, który użył bomby atomowej przeciwko cywilom. Bez żadnej potrzeby wojskowej. Było by właściwe, gdyby wspomniał Pan o tym w swoich wypowiedziach” – napisał Poliański na Twitterze.

  ❗️W sierpniu 1945 r. amerykańscy piloci zrzucili bomby atomowe na japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki. W wyniku eksplozji i jej konsekwencji w Hiroszimie z 350 000 mieszkańców zginęło 140 000 osób, w Nagasaki – 74 000. Zdecydowaną większość ofiar 99% stanowili cywile.

 15. diadex said

  Amnesty nagle zgłasza to w szeroko omawianym raporcie. Amnesty dawno temu została dokooptowana przez agencje wywiadowcze związane z reżimem. Jest teraz wykorzystywana jako kolejna organizacja pozarządowa do destabilizacji obcych krajów pod przykrywką „praw człowieka!” 2/

  Wszystkie zachodnie organizacje pozarządowe przez ostatnie 5 i pół miesiąca przymilały się do Zełenskiego — twardo. Ale nagle główne źródła wiadomości zaczynają go krytykować, a Amnesty przoduje w potępianiu go za łamanie praw człowieka. 3/

  Wniosek, do którego nie mogę się oprzeć, jest taki, że zachodnie reżimy postanowiły wycofać swoje poparcie dla Zełenskiego i odpisać na straty całą ukraińską klęskę. Myślę, że wkrótce zobaczymy – z oszałamiającą szybkością – cyniczną defenestrację Zełenskiego. 4/

  Myślę, że Zełenski i jego reżim zdają sobie z tego sprawę — dlatego teraz nagle zaczynają się panikować, na przykład docierają do Chin (ze wszystkich ludzi!), zwalniają różnych wysłanników i generalnie wpadają w napady złości. Częścią tego jest masowy ostrzał ludności cywilnej w Doniecku. 5/

  Myślę — że Zełenski i jego GANG zdają sobie sprawę, że nie ma dla nich ucieczki. Myślę, że jakoś zorientowali się, że ich zachodni panowie nie pozwolą im uciec, a Rosjanie chcą ich postawić przed sądem za ich zbrodnie. 6/

 16. ! said

  Bezpartyjna @

  Mieszko święty nie był. Podbijał sąsiednie plemiona słowiańskie (SŁOWIAŃSKIE) i tych Słowian sprzedawał maurom muzułmanom z niewolę (głównie do haremów na dzi#ki i eunuchów). A pośrednikami w tym handlu na ziemiach polskich byli ŻYDY!
  I z tego Mieszko miał kupę szmalu. Mógł opłacać wikingów – najemników, którzy nieźle walczyli i wraz z naszymi wojami stanowili wówczas siłę nie do pokonania w tej części Europy. Mieszko – mieszek (portfel?). Takie imię nie występowało ponoć wcześniej wśród Słowian.

  Marucha @
  Upadek Polaków rozpoczął się gdzieś 250 – 300 lat temu. Frankiści, czasy saskie itp.

 17. kontra said

  alex jones amerykański tomasz sakiewicz

  niezła szopka dla gojów:

  prawnicy AJ wysłali przez przypadek oskarżycielom 2 lata jego nagrań telefonicznych / SMSów
  https://christiansfortruth.com/why-the-jewish-media-portrays-jewish-apologist-alex-jones-as-antisemitic/

  The legal team of Alex Jones accidentally sent two years of his phone records to the attorneys for parents of a ‚Sandy Hook school shooting victim’

  https://nczas.com/2022/08/06/alex-jones-musi-zaplacic-45-mln-dolarow-odszkodowania/

 18. kontra said

  w opublikowanym 20 marca 2006 kolejnym artykule Zbigniewa Skoczka, zatytułowanym „Ofiara malucha”.

  Czytamy w nim, że inż. Stanisław Łukaszewicz, szef Biura Konstrukcji Nadwozi Działu Głównego Konstruktora FSO, w 1971, przy okazji prac nad Syreną 105, zrobił cichcem na boku Syrenę kombi. W DGK ta Syrena kombi wszystkim bardzo się podobała. Jeden z kierowców wyjechał nią na miasto. Trzeba było trafu (?), że wypatrzył go fotoreporter „Kuriera Polskiego”, który pstryknął zdjęcie i nazajutrz gazeta napisała o Syrenie kombi. Wrzaszczyk zareagował histerycznie. Obsobaczył dyrekcję FSO, że nie wie co się dzieje w ich DGK, miał pretensje do cenzora, że nie wykazał się właściwą czujnością i nie wstrzymał druku artykułu, wreszcie miał też pretensje do inż. Łukaszewicza, że jest zbytnio nadgorliwy. Syrenę kombi zamknięto, by nikt jej więcej nie oglądał.

  Gdy za Gomułki młodzi konstruktorzy z FSO cichcem robili Syrenę Sport, to kiedy sprawa się wydała, dostali dodatkowe wsparcie, by zakończyć prace przed 1 maja 1960 i pokazać Syrenę Sport na pochodzie pierwszomajowym. O Syrenie Sport pisały potem nawet zagraniczne gazety, a przede wszystkim włoski „Il Giorno”, bo Włosi chyba najuważniej śledzili, co dzieje się w polskiej motoryzacji.

  Dlaczego więc za Gierka Wrzaszczyk tak zdenerwował się Syreną kombi? Czy miał cichą umowę z Włochami, że nie dopuści, by w Polsce produkowano jakiś samochód konkurencyjny dla Fiata 126p?

  Jedną z istotnych zmian, które dokonały się w trudnych latach 1967-1970, było, podobnie jak w II RP, przetrącenie kręgosłupa polskiej motoryzacji, przez zgodę na zakonserwowanie starej już Syreny 104, poprawionej potem minimalnie do 105, z jednoczesnym zablokowaniem dużo nowocześniejszej Syreny 110.

  .

  W klimacie zacierania śladów przez całe lata nie wolno było nawet pisać o Syrenie 110, a Syrenę Sport, zbudowaną w czasach Gomułki, która pokazywała, że mieliśmy już wtedy dobrych inżynierów od motoryzacji, w czasach Gierka wytropiono, ukrytą gdzieś w magazynie, i komisyjnie roztrzaskano w drobny mak. W pamięci ludzi miała bowiem zostać tylko Syrena 105 jako dowód słuszności wyboru Fiata 126p, też zresztą wątpliwy dowód.

 19. errorous said

  Ad 16 Ciekawe informacje o Mieszku… Skąd Pan to wie? Nie żebym powątpiewał, ale sam chciałbym o tym poczytać.

  Lasha Darkmoon o Norymberdze

  Najwyraźniej aż trzech na czterech śledczych w Norymberdze było Żydami, i ci żydowscy śledczy, dowiedziałam się ku mojemu przerażeniu, byli najbardziej krwawymi i największymi sadystami. Tam niemal nie było poziomu ludzkiej nieprawości, do którego te potwory nie schodzili chętnie, łącznie z ze zmuszaniem niemieckich ofiar do zjadania ekskrementów i seksu z ekshumowanymi zwłokami. (zob. poniżej)

  Tak, więc to jest coś o czym powinniśmy pamiętać kiedy oglądamy wszystkie te hollywoodzkie filmy świętujące bohaterskie czyny aliantów w II wojnie światowej i lamentujące nad horrorem holokaustu: że żydowscy śledczy, pracując dla Amerykanów, znani są z tego że bili, torturowali i miażdżyli jądra niemieckim oskarżonym zanim oskarżyli ich w Norymberdze o zbrodnie wojenne. Bez tych ‚wyznań’ zdobytych ekstremalnymi torturami, nie ma solidnego dowodu na to, że żydowski holokaust w ogóle miał miejsce. Jest tylko legenda, pogłoski i „opowieści naocznych świadków” oparte na czystej fantazji, fikcji i groteskowej przesadzie.

  Orędownicy oficjalnej fabuły mówią, że najmocniejsze „dowody” na holokaust, czyli systematyczną eksterminację 6 mln Żydów w komorach gazowych z polecenia Hitlera, składają się z rzekomych „wyznań” niemieckich funkcjonariuszy zdobytych ekstremalnymi torturami. Faktycznie, zdaniem żydowskiego śledczego Johna Stacka, tortury stosowano dla własnego dobra, nawet kiedy nie było nic do wykazania [practiced for its own sake]. Praktykowano je dla czystej przyjemności: bo dawały oprawcom „haja”, poczucie sadystycznej wszechmocy, euforię orgazmu.

  http://varapanyo.blogspot.com/2017/02/norymberga-zbrodnia-zydowska-w-imieniu.html?m=1

 20. kontra said

  W tym pierwszym, lepszym okresie, wielkie nadzieje wzbudzał samochód CWS-T1 (od CWS – Centralnych Warsztatów Samochodowych). Było to auto polskiej konstrukcji. Jego prototypy w 1925 wzięły udział w V Rajdzie Automobilklubu Polski, wzbudzając sensację. Seryjną produkcję (niewielkie serie) rozpoczęto w 1927, ale niestety zakończono w 1931. Historię tego samochodu przedstawia ten artykuł.
  http://www.polskie-auta.pl/stara/cws3.htm

  Produkcja CWS-T1 ustała nie dlatego, że producentowi się znudziła albo nie było popytu.

  Przyczyną był fakt, że Polska zawarła z Fiatem porozumienie o licencyjnym montażu w Polsce samochodu Polski Fiat 508.

  Miał on być od 1932 roku składany w CWS, które nazywały się już wtedy PZInż (Państwowe Zakłady Inżynierii). Jednym z warunków umowy licencyjnej było, że nie będzie w Polsce produkowany samochód konkurencyjny do Polskiego Fiata 508.

  Moim zdaniem należy sprawę CWS-T1 widzieć tak: Likwidując produkcję CWS-T1 władze II RP przetrąciły kręgosłup rodzącej się polskiej motoryzacji.

  Polska chyba nie miała w tym interesu, więc nie można wykluczyć, że władze mogły kierować się czym innym niż polski interes.

  Na montowni Fiata w Warszawie z pewnością zyskał Fiat, któremu pomogła ona w wychodzeniu z kryzysu, ale Polska raczej pogłębiła tą montownią kryzys u siebie.

  Zmotoryzowanie polskiego społeczeństwa dzięki Polskiemu Fiatowi 508 nie nastąpiło, co dobitnie pokazuje zamieszczona wcześniej tabela. Odnoszę wrażenie, że skutki fatalnej decyzji władz II RP ponosimy do dziś

  ===

  Syrena 110 miała mieć silnik czterosuwowy, choć przyjęto, że w początkowym okresie montować się będzie jeszcze dwusuwowy, bo nie dało się zrobić wszystkiego od razu. Syrena 110 miała palić do 8 litrów na 100 km, rozwijać prędkość do 125 km/godz. i mieć ładowność 350 kg. Wygodnie miały nią jechać cztery osoby (przewidziana była jednak na pięć osób). Jak wyglądała Syrena 110 zobaczyć można na stronie jednego z amatorów. Można też wpisać do Googli „Syrena 110” i znaleźć wiele innych materiałów.

  Powstało około 30 prototypowych Syren 110. Sprawowały się bardzo dobrze. Osiągnęły zaplanowane wskaźniki. Ktoś jednak pod koniec lat 60. wyraźnie hamował rozpoczęcie ich produkcji

  ===

  Zygmunt Skoczek nie podaje niestety daty, kiedy spadł „grom z jasnego nieba”, a to ważne. Można jednak założyć, że rezygnacja z Syreny 110 nie wiązała się z Fiatem 125p, skoro po podpisaniu umowy licencyjnej jeszcze parę lat pracowano nad nią. Rezygnacja z Syreny 110 wiązała się zapewne z Fiatem 126p.

  ===

  Nawet Andrzej Władyka był zdziwiony faktem, że w lipcu 1970 Wrzaszczyk za plecami Gomułki leciał do Włoch negocjować z prezesem Fiata i spieszył się z tym, by Gierek rozmawiając z towarzyszami radzieckimi, znał już stanowisko Fiata. To zdziwienie zaznaczył w tekście wykrzyknikiem.

  ===

  Nie trzeba wielkiej domyślności, by wiedzieć, że o wizycie Wrzaszczyka w Turynie wiedziały służby specjalne PRL.

  Z tego wynika, że na pół roku przed grudniem 1970 Władysław Gomułka nie był już informowany przez nie, co się dzieje za jego plecami. Był dokładnie odcięty od świata.

  Zapewne docierało do niego tylko to, co miało dotrzeć i wychodziło od niego tylko to, co miało wyjść. Gierek jeździł już wtedy do ZSRR, chyba jako I sekretarz in spe, by uzgadniać szczegóły współpracy. To cenna informacja dla naiwnie wierzących w oficjalnie głoszony przebieg wydarzeń grudnia 1970.

  ===

  Zacząć należałoby od tego, że rozmówca Andrzeja Władyki zbyt pochopnie chyba uwierzył Wrzaszczykowi, że działa on za plecami Gomułki na zlecenie Gierka. Odnoszę wrażenie, że Wrzaszczyk działał za plecami Gomułki, za plecami Gierka i za plecami towarzyszy radzieckich. Takie działanie wymagało dobrego parasola ochronnego. Czyj to był parasol?

  ===

  Nie wiem czy Andrzej Władyka puścił oko do czytelników, pisząc że zastępca Wrzaszczyka, Andrzej Górecki, był żołnierzem Andersa, który ukończył studia w Bolonii. Dodam, że nie tylko ukończył we Włoszech studia, ale też ożenił się tam z Włoszką i wraz z nią wybrał PRL. Intrygujące, choć może być bez znaczenia w sprawie.

  ===

  Ciekawą informację znajdziemy we wspomnieniach Piotra Kostikowa, który w KC KPZR zajmował się sprawami polskimi. Był on świadkiem rozmów Edwarda Gierka z towarzyszami radzieckimi. W rozmowach tych uczestniczył też Tadeusz Wrzaszczyk. Jednym z tematów było współdziałanie Polski i ZSRR w uruchomieniu wspólnej produkcji samochodu na zachodniej licencji. Gdy towarzysze radzieccy przedstawiali Edwardowi Gierkowi wybrany model, to, wg Kostikowa, Wrzaszczyk cały czas kręcił nosem, że to złe i tamto złe, aż wywołało to zdziwienie radzieckiego ministra od motoryzacji, który wprost zapytał Wrzaszczyka: „Tadeusz, przecież wcześniej chwaliłeś, co się stało?”

  ===

  2112SSF – szybkoobrotowy kolejowy silnik spalinowy budowany na licencji firmy FIAT w oparciu o dokumentację silnika typu GMT A210. Decyzja o zakupieniu licencji zapadła w roku 1967 i była podyktowana względami pozatechnicznymi. Silnik ten zastąpił krajowy silnik 12C22W, który nie wyszedł poza stadium prototypu.

  Okoliczności tego zakupu są takie, że oba polskie prototypy świetnego 12C22W zostały sabotowane i kupiono włoskie niedopracowane rozwiązanie (sugeruję autorowi poszukać danych na ten temat, będzie materiał na drugi artykuł).

  Kolejna sprawa to sabotowanie produkcji „Beskida”.

  Jeszcze jeden ciekawy wniosek z tabeli produkcji samochodów – spadek o 32% w 1981 – to jest zadanie kłamu idiotom, twierdzącym do dziś, że Solidurność nie spowodowała katastrofalnych strat w polskiej produkcji. Spowodowała.

  Takich tabelek można zrobić bardzo wiele – i wszędzie spadki produkcji po 20-30%. Tych warchołów trzeba było powstrzymać, bo kraj się staczał w gospodarcza przepaść. A dziś młodzi „narodowcy” protestują przeciw generałowi, który poskromił durniów podjudzonych przez Żydów z KOR do niszczenia własnego kraju.

 21. Marucha said

  Re 16:

  1. Handel niewolnikami był podówczas czymś normalnym i władcy Polski niczym się tu nie wyróżniali in minus.|
  Przesadne są pierdoły, iż Mieszko miał z tego „kupę szmalu”. To były marginalne dochody, ułamek procenta.
  >https://www.salon24.pl/u/bazyli1969/1205513,kilka-uwag-o-mieszku-i-handlu-zywym-towarem-i-ciut-o-matematyce

  2. „Upadek Polaków rozpoczął się gdzieś 250 – 300 lat temu. Frankiści, czasy saskie itp.”
  Zależy, jak liczyć. Brać udział w wojnach napastniczych zaczęto tak naprawdę dopiero po 1989 roku. W wojnach, które Polaków NIC nie obchodziły.

 22. kapiszim said

  Maria Zacharowa z rosyjskiego MSZ wydała oficjalne oświadczenie, że ludność Palestyny ​​ma prawo do niepodległego państwa w granicach z 1967 roku.
  https://rusvesna.su/news/1659787749

 23. kapiszim said

 24. kapiszim said

  Russell TEXAS Bentley

  „Demokracja” w stylu amerykańskim w Rumunii – 700 000 wyborców więcej niż wszystkich Rumunów !!!

  pamiętajmy że wyborcą może być obywatel powyżej 18 roku życia.

  https://t.me/TXDPR/1233

 25. kapiszim said

  Russell TEXAS Bentley
  pokazuje kim jest Striełkow

  https://t.me/TXDPR/1242

  ———
  Co to, k-wa, ma być?
  Admin

 26. Peryskop said

  4 Kłamstwo ma długie życie…

  7 Yale : „Rosja jest o wiele bardziej zależna od Europy niż Europa od Rosji”

  9 tylko kłamstwo jest ciekawe!

  10 klamstwo ma krotkie nogi

  11 aż przyszedł żyd

  24 I przekrętami doprowadził do tego,
  że kłamstwo jest wyższą formą prawdy.

  Uwaga: wyzwolenie jest już zagrożone

 27. kapiszim said

  Russell TEXAS Bentley
  UKRAINA https://t.me/TXDPR/1245

 28. Piskorz said

  !!! Przypomnieć nie zawadzi, bo pamięć krótka; wyznanie gen. Hoffmanna;
  ” Cesarski rząd niemiecki wysłał Lenina w zaplombowanym wagonie w określonym celu. Za zgodą naszą Lenin i jego towarzysze zdemoralizowali armję rosyjską. Sekretarz stanu Kühlmann, hr. Czernin i ja zawarliśmy układ z Leninem głównie dlatego, żeby moc przerzucić armię na front zachodni. Układając się w Brześciu z tymi panami, byliśmy najmocniej przekonani, że nie utrzymają się przy władzy dłużej, niż dwa – trzy tygodnie. Proszę mi wierzyć, że nie bacząc na to, iż Lenin i Trocki w swoim czasie oddali nam nieocenione usługi, gdybyśmy wiedzieli albo przewidywali następstwa naszej współpracy z Leninem, nigdybyśmy pod żadnym pozorem nie weszli z nimi w układy, chociaż dusiliśmy się wtedy poprostu i pokój był nam konieczny za wszelką cenę. Tego pokoju nie mogła nam zapewnić żadna partja rosyjska: jedynym ratunkiem dla nas byli bolszewicy, uczepiliśmy się ich, nie biorąc zupełnie pod uwagę skutków tego nienaturalnego porozumienia…” ZAKOŃCZENIE SUPER…!! Bolszewicy wyrolowali wsiech!

 29. GZN said

  Dzięki Gajówko, że jesteś. Ja wiem, że emocje , że powinienem spokojnie podchodzić do sprawy ale… No nie wchodzę często na Onety, Interię, czy Gazetę TV (mam tylko jeden polski program – TVP Polonia) ale czasem to robię z głupoty chyba, ze swoistego masochizmu, no bo nie po to żeby czerpać informacje … Znów skoczyło mi ciśnienie. Z własnego życiowego doświadczenia wiem co nieco o tak zwanej Ukrainie i które źródła informacji są rzetelne. Ale mój kraj – Polska z jego narodem i cała Europa żyją w jakiejś hipnozie, amoku, obłędzie … nie mam słów. Żeby tylko Europa ale mer Hiroszimy powiązał rocznicę zrzucenia bomb z …. Putinem (telegazeta TVP Polonia). Nie zawsze w 100% zgadzam się z opiniami prezentowanymi w Gajówce ale jest to dla mnie jedyne normalne miejsce na świecie.
  Sorry za tak osobiste wynurzenia ale już nie mogłem….

 30. kapiszim said

  Białoruś! Współczuć czy zazdrościć?
  /a w tvpis pokazywali że ba Białorusi nic niema puste półki :)/

 31. kapiszim said

  Chińczycy już zarabiają 2x więcej od polaków!!!

  szukają prostego pracownika (4200zł + wyżywienie + mieszkanie) to będzie z 7-8tys zł!!!
  a to stary film teraz już zarobki 10% wyższe

 32. kapiszim said

  Młotek propagandowy debil Cejrowski mówił ostatnio że Chińczycy pracują za 50 groszy dziennie !!!

  CHINY: Obóz niewolniczej pracy za miskę ryżu https://www.youtube.com/watch?v=bgH2rUXG8Ag

 33. Peryskop said

  Fakt.pl

  Szokujące słowa profesora po śmierci Polaków w Chorwacji. Ludzie są oburzeni jego komentarzem

  6 sierpnia 2022, 17:50

  „W związku z wypadkiem autobusu z polskimi pielgrzymami w Chorwacji proszę, aby w najbliższą niedzielę, podczas Mszy Świętych, modlić się w intencji wszystkich poszkodowanych oraz ich bliskich, prosząc o szybki powrót do zdrowia dla rannych oraz o życie wieczne dla zmarłych” – napisał na Twitterze Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

  Do wpisu niespodziewanie odniósł się prof. Jan Harman, znany z mocno antyklerykalnych i kontrowersyjnych wypowiedzi. Hartman pod wpisem Gądeckiego napisał: I nadal będziesz się modlił do „niezawodnej” I „nieustającej pomocy” Maryi? Za dusze pielgrzymów, którym tak pomogła?

  A na swoim profilu Hartman dodał:

  Cały kraj zawieszony jest reklamami Medjugorie, żerującymi na nieszczęściu Ukrainy (masz tam jechać modlić się o pokój). Cyniczny biznes polega na wmawianiu ludziom, że ich modły do Maryi będą wysłuchane. Jak widać nie zostały. Ale biznes nadal będzie się kręcił. 3:29 PM · 6 sie 2022

  ZOBACZ TAKŻE

  * Muniek ryczał w sanktuarium w Medjugorje: Myślałem, że to zabobon…”

  * Koniec z pielgrzymkami do Medjugorie. To grzech

  * Papież wysłał abp. Hosera za granicę. Po co?

  * Polacy wracali z pielgrzymki. Autobus stanął w ogniu

  Jan Dołżyński napisał: Skąd u Pana, Panie Profesorze, tyle złośliwego sarkazmu? Chyba modlić się jeszcze wolno.

 34. kapiszim said

  Chiny: biedni prześladowani ,masowo mordowni Ujgurzy piją w nocy a w dzień śpią na ulicy.
  . https://www.youtube.com/watch?v=j-QiSlUvzIA

 35. Olo said

  Podwyżki czynszów, cen paliw i energii, żywności, żydobanderowski zamordyzm i bandytyzm sprawią, że już niedługo kaczysyństwo krwawym potokiem spłynie do ulicznych ścieków. Wystarczy tylko mała iskierka.

 36. ziolek said

  Myśl Polska
  Amnesty International: Ukraina gwałci prawo międzynarodowe

 37. bryś said

  Jak tam Polskie nowości motoryzacyjne? Bo Cińczycy za miskę ryżu już robią takie:

  W ogóle ciekawy kanał, troche za duzo o jedzeniu, ale w miarę realny.

 38. Anucha said

  @33
  „Peryskop”
  Janek od Hartmanów to taki swój parch.
  Jego nie bójmy się.
  Powiedział , że miliony polskich chamów wykształci.
  Tylko czy un coś umie🤣

 39. ziolek said

  film https://t.me/kozakrichala/20172

  Rogera Waters’a (nie trzeba go chyba przedstawiac) który podczas wywiadu w CNN oskarżył m.in Biden’a o „sprowokowanie i podtrzymywanie” wojny na Ukrainie. Cytat ” [Biden] Dorzuca drew do ognia na Ukrainie. To poważne przestępstwo. Dlaczego Stany nie wzywają Zełenskiego do rozpoczęcia negocjacji w celu zakończenia tej strasznej wojny?
  – Obwiniasz tego, który został zaatakowany… Wywróciłeś wszystko do góry nogami.
  – Każda wojna ma swój początek. Ta rozpoczęła się w 2008 roku (wtedy na szczycie sojuszu po raz pierwszy podnoszona była kwestia członkostwa Ukrainy i Gruzji). Była to reakcja na zbliżanie się NATO do granic Rosji. Nawet jeśli obiecali, że tego nie zrobią. W zamian za to Gorbaczow usunął wojska z progu Europy Zachodniej”;

 40. Piskorz said

  re 30 P. Marucha dobrze napisał; ja też gdybym był młodszy spieprzyłbym na Białoruś..! Tłumaczyć nie trzeba….myślącym!!

 41. Piskorz said

  re 37 P. Bryś….dla mnie dobre auto to takie, które ma minimum/sic!! prześwitu 22 cm. !! Jak Duster Dacia. Inne to takie sobie….tylko na drogi szybkiego ruchu lub autostrady. ! Dacią…dojadę wszędzie na…polską prowincję. ! I o to mi chodzi.!

 42. ziolek said

  nowy kanał Wbrew Cenzurze Jankowski i Piskorski
  . https://www.youtube.com/c/WbrewCenzurze/videos

 43. bryś said

  Piskorz – ja całe życie jeżdże busami. Chodziło mi o to, gdzie jesteśmy jako kraj w rozwoju technicznym.

 44. Adrian said

  Polska zamawia kolejne szczepionki przeciwko COVID-19. Wcześniej zakupiono ponad 200 mln dawek, choć nie było takiego zapotrzebowania

  https://wkraju24.pl/polska-zamawia-kolejne-szczepionki-przeciwko-covid-19-wczesniej-zakupiono-ponad-200-mln-dawek-choc-nie-bylo-takiego-zapotrzebowania/
  ===========≈
  Seksafera w Olkuszu: Starosta z PiS ma romans z lokalnym aktorem?

  https://www.salon24.pl/newsroom/1243723,seksafera-w-olkuszu-starosta-z-pis-ma-romans-z-lokalnym-aktorem?utm_source=wykop.pl&utm_medium=link-6768219&utm_campaign=wykop-poleca

 45. NyndrO said

  https://zapodaj.net/ef0bf1d2772e4.jpg.html

 46. czesio i muchy said

  ad 33 . dobrze napisał beznapletkowiec

 47. Peryskop said

  Gosia Kowalski właśnie przysłała :

  Subject: 7/08/2022 – Zatajone przed Polakami bogactwa Polski, czyli największe oszustwo PRL-bis (tzw. III RP)

  Zatajone przed Polakami bogactwa Polski, czyli największe oszustwo PRL-bis (tzw. III RP) – Kyrie.pl

  POLSKA jest NABOGATSZYM KRAJEM SWIATA POLOZONYM W SERCU EUROPY

  Bogactwa naturalne Polski cz.2 – Jura Krakowsko-Częstochowska – złoża rud molibdenu i wolframu – Kyrie.pl

  Pod MYSZKOWEM jest conajmniej 726 milionow Ton Rud Wolframu, Molbidenu I Miedzi

  Kontynuując zestawienie bogactw naturalnych w Polsce przenosimy się na Jurę Krakowsko-Częstochowską.

  Jura Krakowsko-Częstochowska – złoża rud molibdenu i wolframu

  Pod Myszkowem jest co najmniej 726 milionów ton rud wolframu, molibdenu i miedzi. Ich eksploatacja zajęłaby 100 lat. Tak oszacowała na podstawie przeprowadzonych już odwiertów złóż australijska firma Coffey Mining. Przeprowadzanie kalkulacji ekonomicznej na tak długi czas nie jest możliwe, więc raport Coffey Mining koncentruje się jedynie na centralnej części złoża zawierającej około 100 mln ton i programie wydobycia na pierwsze dwadzieścia lat.

  Australijczycy wyłożyli na badanie złóż już blisko 15 mln zł, przede wszystkim na odwierty. Głównym obiektem zainteresowania szefów koncernu są bardzo cenne myszkowskie złoża rud wolframu i molibdenu, choć są tu także obecne złoża miedzi, renu, indu i duże zasoby srebra. Wielkość całego złoża oceniana jest na 1,3 mld ton rudy. Zdaniem Wiesława Bogacza to siódme złoże na świecie pod względem zasobności, a prawdopodobnie jedyne takie w Europie. Jego wielkość oraz jakość przeszły oczekiwania badaczy, spodziewających się złóż i mniejszych, i gorszej jakości. – Złoże ma także bardzo dobre parametry zawartości metalu – bo to również jest ważne – i to je plasuje nawet jeszcze wyżej, może nawet w pierwszej piątce.

  Złoże ma 1,3 mld ton. Nawet gdybyśmy zainteresowali się tylko pewną jego częścią – ok. 100 mln ton o najlepszych parametrach, wyszło nam, że kopalnia może istnieć przez 30 lat tylko na bazie tych 100 milionów ton. Ekonomiczną część złoża stanowi jednak ok. 720 mln ton, a to gwarantuje istnienie kopalni przez sto lat albo i dłużej.

  Oto fragment oficjalnej informacji na temat złóż rud molibdenowo-wolframowo-miedziowych w rejonie Myszkowa.

  „ZŁOŻE MYSZKÓW ZOSTAŁO UDOKUMENTOWANE W 1993 R. W KAT. C2 NA POWIERZCHNI 0,5 KM2 I DO GŁĘBOKOŚCI 1300 M W WYNIKU INTENSYWNYCH PRAC WIERTNICZYCH PROWADZONYCH W LATACH 1975-1992. PIERWOTNIE UDOKUMENTOWANE ZASOBY RUDY BILANSOWEJ NA GŁĘBOKOŚCI DO 1000 M WYNIOSŁY OK. 380 MLN T (0,23 MLN T MO, 0,18 MLN T W, 0,55 MLN T CU) PRZY ŚREDNIEJ ZAWARTOŚCI MOLIBDENU – 0,049 % I WOLFRAMU – 0,041 %. W WYNIKU PRZEPROWADZONEJ W 2007 R. WERYFIKACJI, ZASOBY BILANSOWE ZŁOŻA MYSZKÓW W KAT. C2 WYNOSZĄ OBECNIE PONAD 550 MLN T RUD MOLIBDENOWO-WOLFRAMOWYCH Z MIEDZIĄ. ZASOBY BILANSOWE MOLIBDENU OSZACOWANO NA OK. 0,295 MLN T, WOLFRAMU NA 0,238 MLN T I MIEDZI NA 0,8 MLN T ORAZ ZASOBY POZABILANSOWE W ILOŚCI 0,298 MLN T MO, 0,212 MLN T W I 0,771 MLN T CU (TABELA 1). JAK DOTYCHCZAS RUDY MO-W-CU ZŁOŻA MYSZKÓW NIE BYŁY PRZEDMIOTEM EKSPLOATACJI. ISTNIEJE DUŻE PRAWDOPODOBIEŃSTWO WYSTĄPIEŃ INNYCH ZŁÓŻ PORFIROWYCH RUD MOLIBDENOWO-MIEDZIOWYCH Z WOLFRAMEM W STREFIE KONTAKTU BLOKU MAŁOPOLSKIEGO Z BLOKIEM GÓRNOŚLĄSKIM.”

  Zasoby bilansowe to część złoża, którą opłaca się aktualnie eksploatować, zasoby pozabilansowe to część, która obecnie z ekonomicznego punktu widzenia nie jest przewidziana do eksploatacji.

  Wydobyciem naszych rud zainteresowani byli Australijczycy. W 2012 roku, koncern wydobywczy z Australii – Strzelecki Metals Limited – chciał wybudować w Myszkowie kopalnię. Na przedsięwzięcie planowano wydać ponad 300 milionów euro. W zakładzie mogłoby znaleźć zatrudnienie ponad 2,5 tys. osób. Miejsca pracy dałaby nie tylko sama kopalnia, ale i firmy, które powstałyby choćby dla jej obsługi. Pracę mogliby w niej znaleźć górnicy z terenu powiatu myszkowskiego, pracujący obecnie w kopalniach na Śląsku. Firma nie wyklucza także powstania specjalnej szkoły górniczej szkolącej potrzebne jej kadry.

  Jak na razie nie słychać nic o wydobyciu rudy w Myszkowie, czyżby czekała, jak to prognozuje Grzegorz Braun, na nowych właścicieli z Palestyny?

  źródła:

  http://myszkow.naszemiasto.pl/artykul/budowa-kopalni-molibdenu-i-wolframu-w-myszkowie-moze-ruszyc,91493,art,t,id,tm.html
  http://surowce-kopalnie.pl/aktualnosc/72

  Bogactwa naturalne Polski cz.3 – Złoża niklu pod Ząbkowicami Śląskimi – Kyrie.pl

  NIKEL nalezy do najdrozszych metali kolorowych na swiecie.

  Informując o bogactwach naturalnych Polski przenieśmy się na Dolny Śląsk. Ciągle będzie niekonwencjonalnie, czyli omawiamy złoża, o których mało kto wie.

  Złoża niklu pod Ząbkowicami Śląskimi

  W latach 80. XX wieku dokładnie rozeznano złoża niklu w rejonie Ząbkowic Śląskich. Ustalono, że na trzech okolicznych wzniesieniach zwanych Szklana Góra, Wzgórza Koźmickie i Wzgórza Siodłowe znajduje się około 14 milionów ton rudy o przeciętnej zawartości zbliżonej do 1% niklu, co w przeliczeniu na metal daje ok. 150 tys. ton niklu. Złoża te były w przeszłości eksploatowane ponieważ ich odkrycia dokonał w latach 80. XIX wieku ząbkowicki inżynier górniczy A. Reitsch, który w swoich podróżach podobne złoża widział na wyspie Nowa Kaledonia na Oceanie Spokojnym niedaleko Australii. Początkowo sądzono, że w Szklarach są to złoża żyłowe i ich eksploatację prowadzono podziemnymi chodnikami, które zachowały się do dzisiaj. Podziemnymi wyrobiskami wydobywano rudę i wytapiano z niej w miejscowej hucie nikiel do 1920 roku, potem eksploatację wznawiano jeszcze kilkakrotnie, aby ostatecznie w 1983 roku zatrzymać wydobycie i przeróbkę rudy. Stąd w pobliżu znajdują się stare hałdy żużla, o szacunkowej zawartości niklu zbliżonej również do 1% ich wielkość przekracza 5 milionów ton, co daje kolejne 50 tys. ton metalu.

  We wnętrzach wzgórz zalegają rudy niklu tworząc unikatowe złoże w skali europejskiej. Podobne złoża na naszym kontynencie znalezione zostały tylko w Hiszpanii (Aguablanca). Nikiel na giełdach notowany jest w stosunku do miedzi w proporcji 2,5 do 1,0. W rudach niklu występuję również złoto i platynowce w ilościach dochodzących do 3,7 grama na tonę urobku. Słynne mongolskie złoże miedzi Oyu Tolgoi zawiera 0,47 grama złotego kruszcu na tonę urobku i będzie w całości odzyskiwane.

  Nikiel obecnie należy do najdroższych metali kolorowych na świecie. Droższe są od niego tylko metale szlachetne (srebro, złoto, platyna i pallad). Cena jednej tony niklu stale przekracza 20 tys. USD. Łączne dwieście tysięcy ton metalu warte jest tu ponad 4 miliardy dolarów.

  Oprócz rud niklu w rejonie Ząbkowic Ślaskich występują półszlachetne kamienie takie jak chalcedony, chryzoplazy i opale. Dwa pierwsze z nich są to zielonej zwykle barwy kamienie cieszące się dużym powodzeniem szczególnie u zagranicznych nabywców. Podobnie atrakcyjne są intensywnej białości opale zbliżone pod tym względem do najdroższych australijskich odmian.

  źródła:

  http://www.nettg.pl/news/80910/szklana-gora-czeka-na-zdobywce-
  http://www.przemysl-skalny.pl/?page=opinie&artykul=17

  Bogactwa naturalne Polski cz.4 – Energia geotermalna – Kyrie.pl

  Nawet 40% powierzchni naszego kraju nadaje sie do ekspoatacji wod geotermalnych

  Złoża wód geotermalne to najpowszechniej występujące bogactwo naszego kraju, które jest chyba najsłabiej wykorzystywane.

  Energia geotermalna
  Energią geotermalną nazywamy energię pochodzącą z wnętrza Ziemi zakumulowaną w systemach hydrotermalnych lub gorących suchych skałach. Ciepło zaliczane do zasobów geotermalnych charakteryzuje temperatura co najmniej 20⁰C. Średni stopień geotermiczny w Polsce wynosi około 33 m/1⁰C (oznacza to wzrost temperatury o 1⁰C na 33 metry). Podobnie jak w innych krajach Europy, w Polsce występują głównie baseny wypełnione wodami geotermalnymi o temperaturach od 20⁰C do około 90⁰C, których zasoby geotermalne wynoszą w przybliżeniu 2,9 x 1017 J/km2. Ten rodzaj energii jest w zasadzie niewyczerpalny, ponieważ uzupełnia go stale strumień ciepła przenoszonego z gorącego wnętrza Ziemi. Energia geotermiczna jest skumulowana w magmie, skałach oraz płynach (takich, jak woda, para wodna, ropa naftowa, gaz ziemny), które wypełniają podziemne szczeliny skalne. Aby pozyskać ten rodzaj energii, można jednak posłużyć się techniką.

  Według szacunków nawet 40% powierzchni naszego kraju nadaje się do eksploatacji wód geotermalnych. Wydobycie jest opłacalne, gdy do głębokości 2 km temperatura osiąga 65°C, a zasolenie nie przekracza 30 g/l. W Polsce wody geotermalne znajdujemy przeciętnie na głębokości 1,5–3,5 km.

  W celu skorzystania z energii geotermalnej wykonuje się odwierty do gorących wód. Po wypompowaniu wody i odebraniu od niej ciepła wtłacza się ją z powrotem do złoża. Wody geotermalne są z reguły mocno zasolone. Jest to powodem szczególnie trudnych warunków pracy wymienników ciepła i innych elementów armatury instalacji geotermicznych.

  Źródła o niższej temperaturze wykorzystuje się głównie w ciepłownictwie. Taką wodą można ogrzewać nie tylko budynki mieszkalne, ale i pomieszczenia użyteczności publicznej, szklarnie, uprawy w gruncie, a także ośrodki rekreacyjne. Jeśli jednak temperatura wody jest wysoka, można z niej produkować również energię elektryczną. Jest to opłacalne jedynie w przypadku źródeł szczególnie gorących.

  Niezwykle szczegółową mapę polskich złóż opracował zespół pod kierunkiem prof. Wojciecha Góreckiego z Wydziału Geologii Akademii Górniczo-Hutniczej. Atlas wód geotermalnych występujących na terenie Polski to jedna z najlepszych tego typu analiz. I tak znajdziemy tam informacje, że w warunkach krajowych dla geoenergetyki szczególne znaczenie mają zasoby zawarte w dolnokredowych basenach na terenie Niżu Polskiego. Są one w dodatku najlepiej rozpoznane, a temperatura w stropie zbiornika kredowego sięga 50–98°C.

  Nieco mniejsze znaczenie ma słabo jeszcze rozpoznany zbiornik jury górnej na tym obszarze. Najbardziej zaś perspektywiczną strefą wody termalnej w zbiorniku dolnokredowym (o temperaturze wód rzędu 85–100°C) jest północno-wschodnia część Niecki Mogileńsko-Łódzkiej. Tworzy ją pas: Zduńska Wola – Łęczyca – Uniejów – Turek – Kłodawa – Konin –Ślesin – Strzelno – Mogilno – Gniezno – Janowiec Wielkopolski – Damasławek – Wągrowiec.

  W skrzydle południowo-wschodnim Niecki Mogileńsko-Łódzkiej aż do linii: Poznań – Kalisz – Sieradz – Piotrków Trybunalski spodziewana temperatura wód wynosi 20–50°C. W północnej części Niecki Szczecińskiej w strefie: Drawsko Pomorskie – Chociwel – Goleniów – Szczecin – Police – Lubieszyn oczekiwana temperatura wód wynosi 50–70°C.

  źródła:

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Energia_geotermalna
  http://technowinki.onet.pl/biznes-i-finanse/polskie-zaglebie-geotermalne-jestesmy-swiatowa-potega/k1g7r
  http://www.energia-geotermalna.org.pl/index.php/geotermia

  Bogactwa naturalne Polski cz.5 – węgiel kamienny na Lubelszczyźnie – Kyrie.pl

  O niezwykle bogatych zlozach wegla na Lubelszczyznie nie mowi sie tak powszechnie

  O złożach węgla kamiennego na Górnym Śląsku wiadomo od dawna i są one od dłuższego czasu eksploatowane, jednak o niezwykle bogatych złożach węgla na Lubelszczyźnie nie mówi się tak powszechnie, a o tym, że jest to węgiel najwyższego gatunku z dużą zawartością tzw. węgli koksujących i „zanieczyszczony” złotem nie wspomina się ani jednym słowem. Podobnie milczy się o odnalezieniu złóż pierwiastków radioaktywnych w rejonie Lubelszczyzny.

  Węgiel kamienny na Lubelszczyźnie

  Pierwsze wzmianki o węglu na Wołyniu (Lubelszczyzna to przedłużenie na zachód tej krainy geograficznej) pochodzą jeszcze sprzed 1881 r. W 1911 r. rosyjski geolog, Michaił Tletajew, uznał, że na zachodniej Ukrainie mogą występować duże złoża. Jednak do potwierdzenia tych informacji trzeba było czekać właściwie do lat 50. ub. wieku. Wtedy rozpoczęły się poszukiwania węgla na Lubelszczyźnie. Najpierw odkryto złoża koło Chełma, ale wtedy nie zdecydowano się go wydobywać.

  Lubelskie Zagłębie Węglowe znajduje się na obszarze lewego dorzecza Bugu i jest przedłużeniem Lwowsko-Wołyńskiego Zagłębia Węglowego. Złoża ciągną się od od Łukowa i Radzynia Podlaskiego do Hrubieszowa i łączą z Lwowsko-Wołyńskim Zagłębiem Węglowym na Ukrainie. Obejmuje obszar około 4 tys. km kw. Szacunki mówią, że lubelskie zasoby węgla to prawie jedna czwarta polskich złóż. Węgiel znajduje się tu na głębokości od 360 do 1000 metrów pod ziemią.

  Wydobyciem wysokogatunkowego węgla na lubelszczyźnie zainteresowani są … Australijczycy. Przeprowadzili już rozpoznanie złóż w rejonie Chełma i uzyskali koncesję obejmującą powierzchnię 184 km2 na terenie trzech gmin: Cycowa, Wierzbica i Siedliszcze. Tylko w tym rejonie oszacowana wielkość pokładów to ponad 300 mln ton węgla. Są też kolejne, mają po sto, po kilkadziesiąt milionów ton. Jest to węgiel najwyższej jakości o wartości opałowej 7500 kcal/kg (około 31400 kJ/kg). Dla porównania wartość opałowa czystego pierwiastka węgla wynosi ok. 33200 kJ/kg.

  W ogromnych pokładach węgla na Lubelszczyźnie występuje do 40% węgla koksującego, a jest to węgiel dwukrotnie droższy od zwykłego węgla.

  Intensywne prace poszukiwawcze na terenie Lubelszczyzny prowadzono w latach 70. Wywiercono wówczas 86 otworów, które potwierdziły obecność dużych złóż czarnego złota. Jednak w 1976 r. wszelkie prace wstrzymano. Należy sądzić, że była to decyzja polityczna, uzgodniona z władzami w Moskwie. Zadbano o to, by w świat poszła informacja, że nic nie znaleziono. Pracownicy ekip poszukiwawczych bali się, że dokumentacja może zostać zniszczona. Nie chcieli do tego dopuścić. Niedawno zgłosiła się pani spod Krakowa, która przechowała w swojej szafie całe tomy dokumentów. Interesująca jest notatka iż w trzech odwiertach natrafiono na silne promieniowanie, co świadczyłoby, że znajdują się tam pierwiastki promieniotwórcze.

  W latach 50. Polska zgodziła się na korektę granic na wschodzie. Polska i ZSRR dokonały wymiany terenów o powierzchni 480 km2. ZSRR odstąpił nam ziemie na wschód od górnego Sanu min. obecne Ustrzyki Dolne i okoliczne miejscowość, tymczasem Polska odstąpiła część województwa lubelskiego na wschód od Zamościa z miejscowościami Bełz, Uhnów, Krysynopol. Po wymianie okazało się, że Sowieci szybko ruszyli z budową kopalń na odstąpionym przez Polskę terenie nad Bugiem. Nikt nie powie, że na operacji wymiany granic coś zyskaliśmy. Zamiast czarnoziemów i węgla dostaliśmy malownicze wzgórza koło Ustrzyk Górnych.

  Ocenia się, że w całym lubelskim pasie jest około 40 mld ton węgla. Są to największe w Europie złoża. Potwierdzone zasoby w rejonie Rejowca i Pawłowa mówią o ponad 1 mld ton. Szacuje się, że kopalnia, która ma powstać koło Rejowca, przy wydobyciu dwukrotnie większym niż w Bogdance, będzie pracowała co najmniej 35 lat. Złoże ma 7 warstw o grubości ponad 1,6 m każda, a przecież dziś na Śląsku eksploatuje się już warstwy 40 cm. Za rozpoczęciem wydobycia przemawia też rachunek ekonomiczny. Na Śląsku trzeba schodzić coraz niżej, nawet poniżej 900-1000m, gdzie panują bardzo uciążliwe warunki pracy z uwagi na wysoką temperaturę i zagrożenie metanem. Wszystko to podnosi koszty. Dziś koszt wydobycia tony węgla jest na Śląsku jest wyższy o 300 zł. wyższy niż na Lubelszczyźnie.

  Węgiel na Lubelszczyźnie zanieczyszczony jest pyłami wulkanicznymi co jest jednak jego zaletą ponieważ znajduje się w nich osiem najbardziej poszukiwanych na świecie metali, w tym złoto. Szacuje się, że granice opłacalności jego wydobycia przekraczają 4,7 razy.

  źródła:

  http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,15349653,Ogromne_poklady_wegla_na_Lubelszczyznie__Dlaczego.html
  http://www.zielonysztandar.com.pl/2012/10/miliardy-do-wydobycia-na-lubelszczyznie/
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Umowa_o_zmianie_granic_z_15_lutego_1951

  Bogactwa naturalne Polski cz.6 – węgiel brunatny pod Legnicą – Kyrie.pl

  Podążając śladami bogactw naturalnych w Polsce przenosimy się na Dolny Śląsk, gdzie znajdują się jedne z najbogatszych w Europie złóż węgla brunatnego. Węgiel brunatny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego ma niewątpliwą zaletę – jest surowcem niewymagającym transportu i niewrażliwym na trendy rynkowe. Z odkrytego złoża trafia do wybudowanej obok elektrowni, która działa aż do wyczerpania okolicznych zapasów. Jedynym problemem jest wymierzona w emisje gazów cieplarnianych polityka klimatyczna. Przedstawiciele firm energetycznych podkreślają jednak, że przy dzisiejszych niskich cenach uprawnień do emisji CO2 węgiel brunatny, mimo najwyższej spośród paliw kopalnych emisyjności, jest bezkonkurencyjny jeśli chodzi o koszt wytwarzania prądu.

  Węgiel brunatny pod Legnicą

  W Polsce mamy złoża węgla brunatnego o zasobach 45 mld ton. Obecnie działające kopalnie węgla brunatnego wkrótce zakończą wydobycie w obecnych złożach. Kopalnia Bełchatów zakończy wydobycie w roku 2038, kopalnia Turów w 2045 r., w zależności od rozwoju sytuacji kopalnia Adamów skończy wydobywać węgiel w 2020 r. a kopalnia Konin w roku 2040.

  Aktualnie są już przygotowane plany budowy nowych kopalń węgla brunatnego, w tym kopalni Gubin i kopalni Złoczew. Istnieją także plany wydobycia w okolicach Legnicy, gdzie jest ok. 15 mld ton węgla brunatnego. Kompleks złóż pod Legnicą jest rejonem o ogromnych zasobach węgla brunatnego, najbogatszym w Polsce i jednym z najbogatszych w Europie. Węgiel ze złoża legnickiego jest w całości węglem energetycznym dobrej jakości. Żeby zrozumieć jak wielkie są to złoża należy pamiętać, że Polska do tej pory ze wszystkich eksploatowanych złóż wydobyła 2,6 mld ton węgla brunatnego.

  Tania energia przyciąga wszystkich

  W Niemczech rocznie wydobywa się ok. 185 mln ton węgla brunatnego. Od 2026 r. w Zagłębiu Łużyckim (Lausitzer Revier) będą eksploatowane nowe, bogate pokłady węgla brunatnego. Teraz co roku wydobywa się w tym regionie ok. 60 mln ton. To tyle, ile dają wszystkie polskie kopalnie. Niemiecki potencjał energetyczny jest zróżnicowany, ale z pewnością daleko mu do zdekarbonizowanego. Węgla brunatnego Niemcy mają pod dostatkiem. Nie zamierzają z niego rezygnować, a wręcz odwrotnie: chcą eksploatować nowe pokłady, które trzeba będzie przerobić na energię w nowych elektrowniach.

  A zatem w państwie, które jest orędownikiem OZE, nie następuje regres energetyki węglowej (pamiętać trzeba także o węglu kamiennym, którego udział w bilansie energetycznym Niemiec wynosi ok. 12,8%, dla węgla brunatnego 11.3%), lecz progres. Dość powiedzieć, że od 2006 r. w Niemczech wybudowano 11 elektrowni pracujących na węglu kamiennym i brunatnym. Czymś trzeba zastąpić elektrownie jądrowe. Te już zlikwidowane oraz te, które wkrótce będą zamknięte, co ma nastąpić ostatecznie do roku 2022.

  Niemieckie elektrownie na węgiel brunatny należące do koncernu Vattenfall wyprodukowały w 2012 r. łącznie ok. 55 TWh energii. To najwięcej od upadku NRD. Elektrownie na węgiel brunatny należące do Vattenfall produkują blisko 10% energii elektrycznej w Niemczech. Warto nadmienić, że większość elektrowni koncernu leży przy granicy z Polską, a nad naszym krajem przeważają wiatry z kierunku zachodniego.

  Rok 2012 był udany dla niemieckiego sektora węgla brunatnego i energetyki wykorzystującej to paliwo. Jak poinformował Federalny Związek Energetyki i Gospodarki Wodnej (BDEW), udział węgla brunatnego w wytwarzaniu energii elektrycznej zwiększył się z 24,6% w 2011 roku do 25,1% w roku 2012, udział węgla kamiennego wzrósł z 18,5 do 19,1%.

  Wzrost produkcji energii z węgla był możliwy m.in. dzięki niskim cenom uprawnień do emisji CO2.

  Trzeba przyznać, że powyższe informacje brzmią dość dziwnie. Niemcy kojarzą się nam głównie z zieloną energią tymczasem węglowa część sektora energetycznego przeżywa w tym kraju prawdziwy rozkwit. Jednak Niemcy tradycyjnie twierdzą, że największym trucicielem spalającym węgiel w Europie jest Polska.

  źródło:

  http://gornictwo.wnp.pl/jest-szansa-na-nowe-kopalnie-wegla-brunatnego,208109_1_0_0.html
  http://gornictwo.wnp.pl/w-niemczech-wegiel-brunatny-wraca-w-wielkim-stylu,188826_1_0_0.html
  http://www.nettg.pl/news/122322/wegiel-brunatny-tania-energia-na-dziesiatki-lat

  Bogactwa naturalne Polski cz.7 – złoto – Kyrie.pl

  Najbogatsze ZLOZA ZLOTA w Europie znajduja sie w POLSCE ( w SUDETACH I KARKONOSZACH. Złotoryja, Lwówek Śląski, Legnickie Pole, Złoty Stok i Głuchołazy. Na złoto natrafiono również w rejonie Tatr, Pienin oraz Gór Świętokrzyskich. Pierwsze koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż złota otrzymały koncerny górnicze z Irlandii, Australii i Ameryki Północnej. Tez Góry Kaczawskic

  złota w osadach doliny rzeki Bóbr szacuje się na 2,5 tony. Około 100 ton złota to potencjalne zasoby rejonu Klecza-Radomice-Nielestno. – ile złota kryje się w Radomicach. – W rejonie Złotego Stoku- w żwirach nad doliną Kaczawy.

  Dzisiaj przedstawię informacje o złożach, które rozpalają wyobraźnię wszystkich, mowa o złocie.

  Najbogatsze złoże złota w Europie znajduje się w Polsce. Gdyby na poważnie dobrać się do złóż złota w naszym kraju, moglibyśmy liczyć nawet na 350 ton. Trzykrotnie więcej niż wynoszą obecne rezerwy Narodowego Banku Polskiego.

  W Polsce żółty kruszec występuje głównie w Sudetach i Karkonoszach. Do najbardziej znanych od wieków ośrodków górnictwa należą: Złotoryja, Lwówek Śląski, Legnickie Pole, Złoty Stok i Głuchołazy. Na złoto natrafiono również w rejonie Tatr, Pienin oraz Gór Świętokrzyskich. W 1996 r. na Dolnym Śląsku wytyczono 33 działki złotonośne (każda ma ok. 96 km kw.). Pierwsze koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż złota otrzymały koncerny górnicze z Irlandii, Australii i Ameryki Północnej.

  Zespół geologów pod kierownictwem prof. Stanisława Speczika odkrył złoże złota w rejonie kopalni Polkowice-Sieroszowice, należącej do KGHM. Jego zasobność specjaliści oceniają na ponad 80 ton. To europejski rekord. – Zasoby występują wraz z platynowcami poniżej horyzontu miedzionośnego, głęboko pod powierzchnią. Jest to najbogatsze złoże na naszym kontynencie, ale nie jest jeszcze eksploatowane – mówi Dariusz Wyborski, rzecznik prasowy KGHM.

  Cały obszar Gór Kaczawskich jest obszarem perspektywicznym dla złota i powinien być przedmiotem nowoczesnych prac poszukiwawczych – mówi profesor Stanisław Mikulski z Państwowego Instytutu Geologicznego. Mikulski i inni geolodzy szacują, że w kilkunastu podobnych, najbardziej perspektywicznych rejonach poszukiwań złota, znajduje się około 350 ton kruszcu. To złoto, o którym wiemy, że na pewno jest, ale trudno oszacować opłacalność jego wydobycia.

  Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego z 2010 roku zasoby złota w osadach doliny rzeki Bóbr szacuje się na 2,5 tony. Około 100 ton złota to potencjalne zasoby rejonu Klecza-Radomice-Nielestno. Odkryto tu kilka złotonośnych żył. „Pocieszenie górnika” to nazwa żyły złota ciągnącej się przez 2 kilometry na głębokości 200 metrów. Ma 25 cm grubości i według szacunków ekspertów może zawierać 364 kg kruszcu. Z kolei najbardziej bogata w złoto jest „Wanda”: ma 320 metrów długości, 14 centymetrów grubości, a szacowana zawartość cennego metalu to od 544 do 800 kg. Tak naprawdę żyły złota rzadko mają swoje ujście na powierzchni. Prawdziwe skarby mogą się więc wciąż kryć pod skałami. Aby do nich dotrzeć, należy wykonać serię wierceń na głębokość 100-300 metrów. Dopiero taka inwestycja da odpowiedź ile złota kryje się w Radomicach.

  Dawne miejsca wydobycia też zawierają jeszcze pokłady kruszcu. W rejonie Złotego Stoku pomimo zamknięcie kopalni w 1960 oszacowano, że złoże może zawierać jeszcze 2,5 tony złota.

  To, co najbardziej rozpala wyobraźnię poszukiwaczy to historyczne doniesienia o wydobyciu dużych ilości złota, porzuceniu nierentownych kopalni i następnie dużych znaleziskach amatorów na terenie Polski. Jak w 2008 roku gdy, środowiskiem poszukiwaczy złota wstrząsnęła wiadomość o znalezieniu dużych samorodków złota o wadze: 57, 11,5 i 4 gram. Miały zostać znalezione przez poszukiwaczy militariów w żwirach nad doliną Kaczawy.

  350 ton złota w polskich zasobach, które szacują geolodzy, to trzykrotnie więcej niż wynoszą rezerwy Narodowego Banku Polskiego. Szacunkowa wartość tego skarbu to prawie 13 mld USD. Jeśli będziemy wiedzieć dokładniej ile go jest i gdzie leży, to będzie ono taką samą lokatą jak to realne złoto NBP zdeponowane w skarbcu banku w Londynie. Polskie złoto wraz z rządem II RP trafiło w 1939 roku do Londynu i zostało zdeponowane w Bank of England gdzie pozostaje do dnia dzisiejszego. Mamy tam około 8000 sztabek o masie całkowitej mniej więcej 100 ton. Choć biorąc pod uwagę niemieckie doświadczenia z przetrzymywaniem złota w Londynie, gdzie dokonano niewyjaśnionej zamiany złotych sztabek na „złote” sztabki z wolframowym wkładem, lepiej żeby złoto pozostało w złożach niż było deponowane w jakimkolwiek banku.

  źródła:
  http://natemat.pl/94673,w-lubaniu-i-wleniu-jest-zloto-twierdzi-amerykanska-firma-amarante-investments-i-prosi-koncesje-na-poszukiwanie-i-rozpoznanie-zlo
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/W-Polsce-znajduja-sie-najbogatsze-zloza-zlota-w-Europie-582652.html
  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/afera-wolframowymi-sztabkami-zlota-bundesbank-zlecil-sprawdzenie-stanu-sztabek
  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/fed-odmowil-zwrotu-niemieckiego-zlota

  Bogactwa naturalne Polski cz.8 – miedź i złoto – Kyrie.pl

  Według pojawiających się informacji, na terenie Bytomia Odrzańskiego (woj. lubuskie) znajdować mogą się gigantyczne złoża miedzi. Są to nowe złoża, wciąż jeszcze nie eksploatowane. Na obszarze o powierzchni 9 na 19 kilometrów znajdować się może nawet 8 milionów ton miedzi, które warte są od 700 milionów do 1 miliarda dolarów.

  Tyle oficjalna informacja jednak dokładniejsze sprawdzenie zmienia całkowicie pogląd na sprawę. Złoża są warte dużo, dużo więcej, a obok miedzi występuje też złoto.

  Tu oszacowanie wartości złóż zgodnie z cenami surowców na luty 2014 roku.

  Miedź jest wyceniana (luty’2014) na 7.200 dolarów za tonę, czyli

  8.000.000 x 7.200 = 57.600.000.000 = 58 miliardów $ – wartość miedzi w złożu.

  Występujące z miedzią złoża złota oszacowano na 100 ton. Dość łatwo można obliczyć ile warte jest to złoto.

  1 uncja złota wyceniana (luty’2014) jest na 1.400$ (1 uncja to 31,1 gramy).

  Tak więc:

  100 g = 3 x 31,1 + 6,7
  (3 x 1.400$ + 302$ = 4.502$ – wartość 100 g złota).

  1 kg = 10 x 100 g
  (10 x 4.502$ = 45.020$ – wartość 1kg złota).

  100 ton = 100 x 1000 kg
  (100 x 1000 x 45.020$ = 4.502.000.000$ = 4,502 mld $ – wartość złota w złożu).

  Obawy o polskie złoża są w pełni uzasadnione, gdyż w grę wchodzą bardzo duże pieniądze, razem 62,5 mld $. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada, czy przekazanie przez Ministerstwo Środowiska obcemu kapitałowi złóż miedzi i złota nie było działaniem na szkodę interesu państwa.

  źródła:

  http://polscott24.com/polska-ma-gigantyczne-zloza-zlota-i-miedzi/

  Posiadamy największe złoża złota w Europie. Rząd sprzedaje je za bezcen?! | Parezja

  Posiadamy największe złoża złota w Europie. Rząd sprzedaje je za bezcen?!
  Przez

  Damian Kowalski

  19 lutego 2014

  Udostępnij na Facebooku

  Tweetnij na Twitterze

  Sztabka złota. foto: wikimedia.commons.org

  Sztabka złota. foto: wikimedia.commons.org

  Media informują, ze Ministerstwo Środowiska oddało obcemu kapitałowi złoża miedzi warte miliard dolarów. W rzeczywistości korporacji kanadyjskiej chodzi o złoto, którego jest nawet 100 ton na Dolnym Śląsku.

  Leszno Copper będąca częścią kanadyjskiego funduszu Lumina Capital Limited Partnership jest reprezentowana przez byłego prezesa KGHM – koncesji na złoża miedzi ma multum na całym świecie, jednak tutaj chodzi o złoto, którego Polska ma najwięcej w całej Europie.

  Bogactwo Dolnego Śląska

  Złoto jest metalem szlachetnym, cennym nie tylko ze względu na wartości jubilerskie i kolekcjonerskie, ale przede wszystkim ze względu na jego zastosowanie w przemyśle. Obecnie wojny jakie toczą się na świecie, w 90% przypadków są wojnami ekonomicznymi. Tylko w około 10% przypadków dochodzi do wojny jaką każdy zna (Syria, Gruzja)

  Wprost nie odkrył przekrętu, tylko tuszuje jego skalę?

  Wprost informuje, że Bytom Odrzański zawiera 8 milionów ton miedzi wartej od 700 milionów do ponad miliarda dolarów. Czy to nie za mało? Miedź jest wyceniana na 7.200 dolarów za tonę. Na portalu Money.pl dowiadujemy się, że aktualna cena dolara to 3.0250 zł. Czyli 8.000.000 x 7.200 = 57.600.000.000 = 58 miliardów $.

  Złoto natomiast, przyjmując 100 ton, czyli 1400$ za uncję/33gr, daje ok. 6000$ za 100 gram x 10= 1 kilogram = 60000$ x1000kg =60000000$ x 100 = 6000000000$ czyli 6mld$. Obawy o polskie złoża są w pełni uzasadnione, gdyż w grę wchodzą bardzo duże pieniądze.

  ABW bada, czy przekazanie przez Ministerstwo Środowiska obcemu kapitałowi złóż miedzi nie było działaniem na szkodę interesu państwa… Czekamy na rozwój wydarzeń.

  “Przyszła wojna będzie wojną niewidzialną. Dopiero, gdy dany kraj zauważy, że jego plony uległy zniszczeniu, jego przemysł jest sparaliżowany, a jego siły zbrojne są niezdolne do działania, zrozumie nagle, że brał udział w wojnie i tę wojnę przegrywa” – Frederic Joliot-Curie.

  Zatajone przed Polakami bogactwa Polski, czyli największe oszustwo PRL-bis (tzw. III RP) – Kyrie.pl

  POLSKA jest NABOGATSZYM KRAJEM SWIATA POLOZONYM W SERCU EUROPY

  Nic tak nie pokazuje niewyobrażalnej podłości rządów „warszawskich” przez ostatnie lata, ich świadomego antypolskiego charakteru, świadomej eksterminacji i zmuszania do emigracji naszego narodu jak sprawa zatajanych niezwykłych bogactw Polski.

  Przez zaprzedanie i głupotę rządzących jest blokowany szybki rozwoju Polski i dobrobyt całego społeczeństwa w tym naszych „elit”.

  Polska jest NAJBOGATSZYM krajem świata położonym w sercu Europy. Oczywiście na nasze bogactwa, które Pan Bóg dał Polakom jest wielu chętnych. Dla przykładu Niemcy w swojej konstytucji nadal uznają granice sprzed 1937 roku. Oszustwem rządów warszawskich jest wmawianie Polakom, że Niemcy uznały naszą granicę zachodnią.

  Złoża metali w okolicach Suwałk (tytan, wanad, żelazo i metale ziem rzadkich)
  Zasobność – 1 500 000 000 ton rudy (1,5 mld ton);

  Wartość samego tytanu to 355 000 000 000 $ (355 mld $). Całkowita wartość złoża przekracza 1 000 000 000 000 $ (bilion $).
  W USA Mówimy trylion dolarów, bowiem Anglosasi na miliard mówią bilion.

  Rzecz w tym, że prócz 50 milionów ton tytanu złoże to zawiera najwyższej jakości rudy żelaza (w całej Europie, włącznie ze Szwecją i Uralem złoża rud żelaza akurat pokończyły się) oraz ogromne ilości bezcennych dla techniki tzw. metali ziem rzadkich. Bez tych metali nie jest możliwa żadna nowoczesna produkcja elektroniczna czy militarna.

  Złoża molibdenu, wolframu, miedzi pod Myszkowem (Jura Krakowsko-Częstochowska). Obok tych metali zawsze występuje złoto, srebro i selen

  Zasobność – 726 000 000 ton rudy (726 milionów ton);

  Wartość samego tylko molibdenu – 14 520 000 000 $ (14,52 mld $).

  Złoża niklu pod Ząbkowicami Śląski. Obok niklu w złożach występuje złoto i platynowce

  Zasobność – 14 000 000 ton rudy (14 mln ton);

  Wartość tylko niklu około 4 000 000 000 $ (4,00 mld $).

  Złoża wysokiej jakości węgla kamiennego na Lubelszczyźnie. Węgiel „zanieczyszczony” jest złotem

  Zasobność – 40 000 000 000 ton (40 mld ton);

  Wartość – 4 800 000 000 000 $ (4 800 mld $ = 4,8 biliona $).

  Złoża węgla brunatnego pod Legnicą

  Zasobność – 15 000 000 000 ton (15 mld ton);

  Wartość – 87 000 000 000 $ (87,00 mld $).

 48. Peryskop said

  38 Anucha
  Janek od Hartmanów to taki swój parch.

  Może i swój, ale nie mój.

  Raczej Listwy, po KULu.

 49. Adrian said

  W ciągu półtora roku Administracji Bidena udało się: stracić Afganistan i Ukrainę, pokłócić się z Chinami i Arabią Saudyjską, dokonać recesji w swoim kraju i stracić wartość dolara. A co najważniejsze, pamiętaj – wszystko to wina Putina! Zniszczyć swoją armię, pograżyć sojuszników i wmówić im, że gender jest dobry dla nowego zielonego równoważonego rozwoju, wszystko pada, a jesień będzie bardzo…..wszystko pada od gospodarki, na razie bogacze liczą zyski, ale pieniądz wkrótce stanie bezwartościowym papierem…

 50. lewarek.pl said

  Archie Battersbee, 12-letni angielski chłopiec, który wskutek nieszczęśliwego wypadku doznał poważnego uszkodzenia mózgu i od 7 kwietnia znajdował się w stanie śpiączki, zmarł w sobotę po tym, jak odłączono mu aparaturę podtrzymującą życie. O odłączeniu aparatury zadecydowały brytyjskie sądy, które też zabroniły przeniesienia chłopca do hospicjum.
  Sądy (w tym Sąd Najwyższy) uzasadniły swoją decyzję tym, że odłączenie od aparatury podtrzymującej życie jest (uwaga!!! uwaga!!!) „w najlepszym interesie chłopca”.

  https://pch24.pl/brytyjskie-sady-dopiely-swego-12-letni-archie-battersbee-zmarl-po-odlaczeniu-od-aparatury/

  Jest to trzeci w ciągu ostatnich kilku lat przypadek uśmiercenia nieprzytomnego dziecka na podstawie wyroków wydanych przez brytyjskie sądy. W styczniu ub. roku na podstawie decyzji sądu, wydanej na wniosek żony i dzieci, uśmiercono też – przez odcięcie płynów i pokarmu – znajdującego się w stanie śpiączki Polaka Sławomira R. W tym ostatnim przypadku sąd brytyjski nie zgodził się na przetransportowanie pacjenta do Polski, gdzie miał trafić do kliniki Budzik. Władze brytyjskie zignorowały status dyplomatyczny Sławomira R., nadany mu przez władze polskie.

 51. Bezpartyjna said

  @ Wykrzyknik i coś o Mieszku I dla zaspokojenia ciekawości P. Errorous.
  Chyba warto pochylić się nad poniższym tekstem, bowiem zawiera ciekawe analizy i przywoływane są w nim szeroko teksty źródłowe, a więc życzę Panom miłego czytania ☺

  https://skrbh.wordpress.com/2021/12/27/303-slav-czyli-slave-o-tym-jak-najbardziej-wolnosciowy-lud-dal-nazwe-niewolnikom/

 52. trybeus said

  polecam się Gajowemu…pozdr
  http://trybeus.blogspot.com/2022/08/czy-bedzie-polowanie-na-transportowe.html

 53. Boydar said

  @ (47)

  Wszystko co wydobylibyśmy teraz (oraz wcześniej), zagiętą rurą spłynęłoby do żyda, przeważnie międzynarodowego. Z tego względu zdecydowanie popieram obecny stan rzeczy. Jak już przyjdzie Putin, to zdecydujemy razem, co z tym robić, kiedy i jak.

  Przyjdzie przyjdzie, bez obaw. Znaczy się, obawianie nie pomoże. Póki co, spróbujcie pojechać do Medjugorie, najlepiej autokarem, bo pod ścianę płaczu w Jerozolimie to teraz byle kogo nie wpuszczają.

 54. Greg said

  ,,Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór……..”

  .https://www.youtube.com/watch?v=ZsDB7cWRNbM

 55. Yagiel said

  AD Adrian@49 – dzieją się rzeczy dziwne, które wcale nie muszą/musiały sie dziać. Wspomniał pan o wyjściu z Afganistanu USmanców… To też dziwne, m.inn., było.
  A dziś Złoj Ekołog z troszkę innej strony o tym mówi:
  .https://www.youtube.com/watch?v=ZBOiEpmO4J8
  Zrobieni/sztuczni ludzie, na organy albo nażycie dla zadań specjalnych. O dwu rzeczach w tekscie ZE:
  z Afganistanu nie zdołąli uciec amerykanskimi samolotami oddani im tłuacze-itp. Afgani; nie zmieściło sie też mnóstwo nowoczesnego uzbrojenia (swoją drogą niewykorzystanego do dziś!); za to zmieściły sie paczki… sztucznych ludzi: to ogły być dzieci, to mogły być dorosłe robo-ludzi, które teraz są w USA: a po co ? a co tam robią ? albio: co tam z/nimi robią ?
  Rzecz druga: Turcja jako jedno z dwóch państw z największymi, hm, fabrykami sztucnzych ludzi ! (drgim Chiny – za chwilę o nich). Rola Turcji w tandemie z Kremlem stale rośnie, ale parę lat temu, no ze 7-6 z Turcji włąśnie do Europy ruszyły pochody uciekinierów „wojennych” – jak teraz z Ukrainy może 1/4 to wojenni – wśród których setek tysięcy łatwo było zieścić powiedzmy X egzeplarzy robo-ludzi sztucznie wyprodukowanych, wyniuńkanych w sztucznych macicach/AImacicach, w AImatkach…
  W 2016 r. jeden uczony rosyjski, jeden z dwóch braci, powiedział był na cały świat, że robo-ludzie są już produkowani…

  Nie istnieje s-f, istnieje tylko stopniowanie nam dostepu do wiedzy/science: Miedwiediew dawno powiedział był: filmy „MiB” to filmy dokumentalne – strasznie to wtedy śmiesznie było komentowane. Ale okazuje się, że Rosjanie coś o tym wiedzą,a może nawet sami już… ? Taki Fauci vel… no ten polski/?/ jego bliźniak śmendialny… Gut ? taki Macierewicz wygląda na bardzo precyzyjny homo-wydruk 3D MADE IN KREML 😉 A taki Simon czy Macron 3D !

  Lecz poważnie: Rosjanie dają dziś coś do zrozumienia (z-roz-UM’ienia) i – to jest ciekawiejsze – YT to puszcza, świadomie puszcza. Jak dziś tego ZE (swoją drogą takiego podobnego do tej Swietłany Dragan, astrolo-wiedźmy; bliźnięta?)
  tak sporo łądnych miesięcy temu Andrieja Tjuniajewa o tym, że Chinowie wyraszcziwajut miliony ludzi/?/ w Australii w – wierzyć muuu? – krowach ! Ta produkcja trwała na terenach zastrzeżonych, na ile była potrzebna, a gdy przestała być, przytrafiły się tam takie najzwyklejsze Wielkie Pożary, które pożarły także te krowy…
  ERGO te ludzio-wydruki 3D czy inne ludzio-roboty, na oko nieodróżnialne od ludzi naturalnych,, w liczbie X albo i Xkwadrat żyja wśród nas: z mózgami/intelektami ściśle zadaniowanymi na sprawę/czas/miejsce… Może nawet głosują w wyborach demo………
  Ostatnio np. okazało się, że w poprzed. wyborach w Rumunii wzięło udział o 700 tys ludzi więcej, niż w ogóle jest Rumunów. Myślicie, że tylko w Rumunii ? W Swecji np. nie – tyle tam uchodźców trafiło… Aż siem zastanowiłemci, czy któryś z tych! może jest czytelnikeim Gajówki ?
  Ale poważnie:
  1. Rosjanie coś dają do zroz-UM’ienia 2. wrogi im YT po prostu pozwala roz-głaszać to na wies’ mir ! 3. wśród odbiorców tych wiadomości od ZE czy AT mogą być też ludzie inteligentni a nawet AI-ludzie/wydruki 3D 4. jak się z tym, co wiedzą więc o sobie, czują ?l

  Miałem/mieliśmy we dwoje cudowny weekend: cudowny z sensie pieknie naturalny ze wszech-miar 🙂 My oboje spłodzeni i zrodzeni w sposób naturalny – na ile wiem/y 😉

 56. Greg said

  Wygięta Rura, to taki Józef Retinger Gajówki !

 57. Peryskop said

  51
  Bezpartyjno, dzięki za cenny link.

  Skribha konkluzję podał boldem :

  Smutne są korzenie Europy Zachodniej. Nie ma jednak powodów, by Polska po raz kolejny chłostała się za cudze grzechy z przeszłości, w których nasz udział polegał co najwyżej na tym, że byliśmy ich ofiarą.

  Ileż to się narobiło przez fakt, że Czechy przyjęły chrzest via Ratyzbona, a Lechia via Czechy !

  Wciąż szukam wyjaśnienia zagadek :

  1) Chrobry krótko na tronie w Prahu

  2) Czechy jako Bohemia 1348-1918

  3) flaga Polski jak Bohemii/Czech

  A Skribha pokazał już pazury w rozkminianiu mitu o gockiej srebrnej bajbel :

  http://rudaweb.pl/index.php/2017/07/08/tata-chleb-i-biblia-gocka-na-tropie-dawnych-falszerzy/

 58. Peryskop said

  A Greg to taki NICK Listwa tylko na g.

 59. Andzia said

  Warto obejrzeć: Dr Jan Przybył -Sekciarze i heretycy założyli USA.https://www.youtube.com/watch?v=JtGOIPxQJHs

 60. Greg said

  Peryskop – jesteś tępy dla mnie, nie wiem jak dla innych ?
  Jesteś mądry yntelygecią diabelską.
  To czuć po każdym komentarzu.

 61. Boydar said

  Nie jest tępy, Panie Greg. Po prostu najchętniej rozsmarowałby nas na ścianie publicznego kibla, bo stoimy po tej drugiej stronie. A że nie bardzo może to ma czasem drgawki.

  Trudno powiedzieć że Diabeł jest tępy, a nie ma pewności czy to nie jakiś delegat Belzebuba na Gajówkę.

 62. bardzo said

  Cebula Cebulorum…

  Tomasz Jeżewski jest doktorem kardiologiem, a propaguje medycynę naturalną (niekoniecznie tylko leczenie, ale przede wszystkim styl odżywiana zapobiegający rozmaitym chorobom). Otóż sugeruje on, jakoby czosnek i cebula a także inne cebulowate (Alienaceae) zapobiegały infekcjom bakteryjnym a nawet wirusowym, będąc efektywniejszymi od antybiotyków farmaceutycznych. To sugerowałoby, że czosnek zapobiega kowitowi? Jak on śmie odbiegać od oficjalnej linii głoszonej przez szajsmedia! Z punktu siedzenia żywnościowca zachęcam do przeczytania, bo warto.

  https://tomaszjezewski.pl/cebula-czosnek-antybiotyki-o-ktorych-sie-dowiesz/

 63. Peryskop said

  Gdybyś na moje #48 cicho siedział,
  ktoś zacz nikt tu by nie wiedział.

  A że koleżeństwo Hartmana ruszyło,
  to się pod multimyckami zajarzyło.

  Tak się z nagonką robi polowanie,
  boleśnie to wiedzą jako ty dranie.

  Arcyboleśnie – w nadzieji i buló,
  jak pisał klasyk spod żyrandólu.

  Bajdur niech się już sam obsłuży,
  bo choć mały tam, to w gębie duży.

 64. Peryskop said

  Bardzo dziękuję.

  Czosnek jest też skutecznym obniżaczem ciśnienia tętniczego.

  Parę ząbków na ząbek – i gotowe !

 65. revers said

  ❗️Narkoman oskarża Rosję o ostrzał elektrowni jądrowej w Zaporożu (kto by wątpił!).
  „Dziś okupanci stworzyli kolejną niezwykle ryzykowną sytuację dla całej Europy – strzelali do elektrowni jądrowej w Zaporożu 2 razy dziennie. To największa elektrownia na naszym kontynencie i ta zbrodnia jest aktem terroru”.

  …Nie ma wątpliwości, że to Ukraina ostrzeliwała teren elektrowni. To nie pierwszy raz, kiedy to robi. Z tą samą elektrownią w Zaporożu na początku operacji specjalnej zrobili inscenizacje, jakby Rosja strzelała do niej z… czołgów (co?😳).
  Takie prowokacje są próbą wymuszania pomocy z Zachodu, bo awaria największej elektrowni atomowej w Europie będzie miała światowe konsekwencje.

  Ale Ukrainie nie powinno to ujść na sucho. To jest akt terroru w imię zachowania przestępczego reżimu w Kijowie. Zełenski wzywa do sankcji wobec rosyjskiej energetyki jądrowej: „ten, kto strzela do obiektów jądrowych, w ogóle nie powinien się tym zajmować”. Cyrk.

 66. Peryskop said

  Kumoch nie do ruszenia

  https://www.fakt.pl/polityka/poslowie-opozycji-i-pis-zadaja-wyjasnien-w-sprawie-afery-z-ministrem-kumochem/q68jx1v

 67. bardzo said

  To prawda, panie Perry. Moja szefowa z roboty czosnkiem obniżyła ciśnienie a owsianką cholesterol. Ale dochtory i tak potem kazały jej sponsorować przemysł pigułkowy.

  Jak powiadał niezapomniany pan Roman z Teksasu: Żyd je czosnek nie po to żeby śmierdzieć, tylko żeby być zdrowy.

 68. bardzo said

  Właśnie u nas były mielone z kartofelkami pieczonymi z czosnkiem i rozmarynem, do tego buraczki z czosnkiem i surówka z pora z cebulą i czosnkiem. (zapomniałem o cytrynie i wyszła trochę żrąca). To tak apropo czosnku.

 69. revers said

  Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej powiedziało o możliwych konsekwencjach ostrzału EJ Zaporoże przez Ukrainę.

  „W przypadku awarii w EJ Zaporoże dojdzie do globalnej katastrofy spowodowanej przez człowieka, która pod względem skali skażenia radioaktywnego znacznie przekroczy skutki awarii w elektrowniach jądrowych w Czarnobylu i Fukushimie. Ludność w promieniu 5 300 km kw. o długości około 420 km znalazłaby się w strefie skażenia promieniotwórczego

  Morze Czarne i Cieśnina Bosfor na długo staną się niezdatne do żeglugi. Wybrzeża Turcji, Gruzji, Abchazji, Bułgarii i Rumunii zostaną zainfekowane wysokim poziomem promieniowania.”

 70. Maverick said

  Alex Jones został skazany poprzez neoliberalne sądy w USA. Co narusza prawem do wolności słowa.

  Alex Jones Teksańczykiem, i amerykańskim patriotą, deczko przesadzał gdy mówił o Sandy Hook jako ze byli to zatrudnieni aktorzy, ” crisis actors” i niektórzy jego słuchacze wzięli to dosłownie i zaczęli wysyłać listy do rodziców dość obraźliwej formie, Efektem tego stało się oskarżenie Alexa Jones poprzez rodziców którzy nie tylko cierpieli z powodu fizycznej utraty swoich dzieci, ale byli irytowani poprzez własnie takich ludzi którym Alex robił wodę z mózgu. W Polsce wodę z mózgu robią często oficjalne media i nikt ich nie oskarża. Alex Jones przeprowadzając wywiad z Trumpem przysporzył mu kilka milionów głosów wyborców, co pozwoliło odsunąć od polityki Hilary Clinton, która mimo przygotowanych oszustwów na kilka milionów nie przewidziała efektu Alexa Jones. Ponieważ w Polsce niewielu rozumie znaczenie wolności słowa, i wierzy w liberalne niby demokracje, które są właśnie dowodem ze neoliberalna cenzura niewiele różni się od komunistycznej. Twitter czy Facebook, oraz lewackie media jak MSNBC, CNN są oglądane poprzez skrajne lewactwo i to przeważnie genderowe, Jeżeli w Polin ktoś uwielbia tych z Uni Wolności czy innych przybudówek masońskich to jest takim antywolnościowcem i fałszywym Polakiem.

 71. Yagiel said

  Bardzo@62 spodobałomi się słowo ‚szajsmedia’ i w odniesieniu do der.onet czy der.wp będę go używał 🙂
  A co do czosnku: jasne, że wielce mocarny Zdrowiarz ! podobnie jak cebula Zdrowiarka ! Przy czym jedna uwaga, już nie pamiętam czy z Tu, czy skąd inąd – o czosnku: że nie lubi dotyku metalu.
  NIe wiem, czy tylko krojenia,czy też wyciskania ? Krojenia na pewno. Staram się rozgryzać go, oczywiście z dala od Ślicznej…

  Pamiętam też może sprzed 2o lat Czeczena z ambasady w PKiN: miał wielkie mocarne dłonie (dłonią zaciśniętą rozgniatał 3 orzechy włoskie) i czosnek-chuch ! Ledwo się na nogach utrzymałem od uścisku prawicą prawicy 😉
  Także czosnek na pewno przeciw clintonitom, obamamitom i bidenitom – a pewnie i przeciw ich smycz-panom Xazarom 😉
  No ale nie na śniadanko – porowerowe.

  A I co do AEC na Ukrainie czosnek na temat: xazarek-aktor i Xazar żyjąc i ginąc tak samo chcą być Al-Manzor’em – tak całować „partnerów” i przeciwników świadomych ! Zastanawiam się,
  ile czosnku trzeba na chuch
  który wygna z Xazara zły duch ?

 72. Trochę z innej beczki, ale problem aktualny, problem globalistycznej idei kontroli klimatu i sterowania losami Ziemi. Napisany kilka lat temu artykuł o „chemtrails”, uważany wówczas za objaw ulegania szalonym „teoriom spiskowym” dzisiaj nabiera przerażającej aktualności. Wystarczy spojrzeć w niebo i posłuchać wiadomości, zastraszających nas informacjami o katastrofalnym ociepleniu i zmianie klimatu.
  https://www.polskacanada.com/geoinzynieria-niebo-w-sieci/

 73. Peryskop said

  Machał, machoł, i po macho !

  Ślicznotki rozszarpały na strzępy

  https://www.onet.pl/film/onetfilm/boguslaw-linda-wywolal-oburzenie-krol-jest-nagi-bogus-co-ty-wiesz/dt1ycwb,681c1dfa

 74. Peryskop said

  Uwaga : to mi wygląda na fejka !

  Zapłata dłonią? Polski chip już działa!

  .https://youtu.be/HaT_3_qkrgo

 75. misieku said

  Okazuje się, że Jezus Chrystus jest przodkiem Ukraińców, podobnie jak 11 apostołów z wyjątkiem Judasza. A wielcy Ukraińcy dali światu cywilizację, rolnictwo, naukę i… koło!

  https://t.me/Olej_w_Glowie/9058

 76. misieku said

  Na Ukrainie funkcjonariusze SBU zabili duchownego Siergija Tarasowa, znanego z prorosyjskich poglądów
  Prawosławna dziennikarka Swietłana Pikta poinformowała, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy porwała i zamęczyła na śmierć ukraińskiego prawosławnego duchownego Sergija Tarasowa:
  „Na Ukrainie SBU, zgodnie z najlepszymi tradycjami 1937, zabiła duchownego. Najpierw zabrali go bez procesu i śledztwa z rzekomego artykułu „zdrada Ojczyzny” i zamęczyli go na śmierć.
  Córka ojca Siergija powiedziała, że 16 marca do ich domu włamało się około dwunastu funkcjonariuszy SBU. Kilka dni później, 22 marca, według krewnych, Tarasow został zabity. Jednak krewni nie od razu dowiedzieli się o śmierci – ciało znaleziono dopiero dwa miesiące później w jednej z kostnic w Kijowie. Okrucieństwo i mięsożerność reżimu kijowskiego wobec przedstawicieli kanonicznej prawosławnej cerkwi powoduje ból i gorycz. Te okrucieństwa powinny być badane przez międzynarodowe organizacje praw człowieka!

  https://www.politnavigator.net/sbu-ubila-svyashhennika-sergiya-tarasova.html
  https://t.me/pikta1/5125

 77. OutsiderR said

  „Żadne kłamstwo nie doczeka starości”

  A że starość to tak około 70 lat się zaczyna?
  No to może trwać jakieś 50 lat. Nie więcej 😉

 78. misieku said

  Wcześniej było:
  – $zczepmy się
  – nieza$zczepieni roznoszą choroby
  – anty$zczepionkowe szury
  – zaufaj nauce
  – $zcepionki są bezpieczne
  – tylko tak pokonamy epidemię
  – chroń siebie, chroń innych
  – zakładaj maseczkę
  – to najlepiej przebadane $zcepionki
  – tylko lockdown nas uratuje

  itd.itd.

 79. Piskorz said

  re 67 Polecam na YT..dr MAREK SKOCZYLAS.

 80. Piskorz said

  re 67 Bo te konowały idą na łatwiznę..!! Dr. Grzesiek” ..potrafi na prostatę tylko piguły przepisywać. !! Zero info czy można coś innego np. granaty lub pestki z dyni. Zero pomyślunku i chęci u niego !!

 81. OutsiderR said

  .https://www.youtube.com/watch?v=sCf3SuAyhks&t=8s

  Przed sezonem grzewczym. opowieść o małym, wielkim człowieku.
  Zaczyna się produkować gdzieś tak od 0:55. Co zrobi, jak dojdzie do władzy.
  W sumie nic nowego, jeśli o polityków chodzi…

 82. misieku said

  WĘGIEL ZA 480 ZŁOTYCH !!! Na ukraińskim OLX !! Z dużym prawdopodobieństwem, to może być węgiel polski

  http://noweateny.com/International/details/506/PROMOCJA-POLSKI-WGIEL-PO-PLN-ZA-TON–KOMU-KOMU-BO-ID-DO-DOMU-NIE-MACIE-WGLA-NA-ZIM-BO-WAS-NIE-STA-TO-OFERTA-SPECJALNIE-DLA-WAS

 83. misieku said

  dawidek19, małpia ospa itd. wyprodukowane przez USA – Rosja ujawnia – wideo
  https://uncutnews.ch/corona-und-affenpocken-made-by-usa-russland-deckt-auf-video/

 84. misieku said

  CBS, jedna z trzech największych sieci telewizyjnych USA, nakręciła film dokumentalny Arming Ukraine o przepływie pomocy wojskowej dla Ukrainy.
  USA przeznaczyły ponad 23 mld dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy od początku wojny – wynika z danych Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, który śledzi globalne zobowiązania pomocowe dla Ukrainy. Wielka Brytania zadeklarowała 3,7 mld dolarów, Niemcy 1,4 mld dolarów, Polska 1,8 mld dolarów, a za nimi wiele innych krajów.
  – Na Ukrainę napłynął bezprecedensowy jak na standardy historyczne strumień broni. I gdzie to wszystko się podziewa?
  – Nie wiemy. Informacje zerowe.
  – Wszystko jest dobrze aż do granicy, a potem coś się dzieje i tylko 30 dociera do miejsca przeznaczenia.
  https://www.cbsnews.com/news/ukraine-military-aid-weapons-front-lines/

 85. Lily said

  Re 44;Adrian
  Osobnik na zdieciu ma,taka Specyficzna Urode.

 86. misieku said

  hmm na Marsie występuje globalne ocieplenie. Czy to wina Marsjan?

  https://www.ilfoglio.it/cultura/2016/06/12/news/scoperta-anche-su-marte-ce-il-global-warming-sara-colpa-dei-marziani-97143/

 87. misieku said

  Oś obrotu Ziemi, daleka od bycia stałym geometrycznym punktem odniesienia, oscyluje i powoli wędruje po powierzchni naszej planety. Pochodzenie jej wędrówki może być kluczem do lepszego zrozumienia zmian klimatycznych.

  https://ingvambiente.com/2022/02/25/lasse-vagante-ovvero-la-rotazione-mutevole-della-terra/

 88. misieku said

  Rok 2016:
  Dyrektor CIA ds. geopolitycznych zagrożeń geoinżynierii klimatycznej

  Dyrektor CIA John Brennan niedawno przemawiał na spotkaniu Rady ds. Stosunków Międzynarodowych. Jego uwagi
  obejmowały szeroki zakres krótko- i długoterminowych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego, w tym korzyści i koszty geoinżynierii w walce ze zmianami klimatu (transkrypcja i wideo poniżej). Nic dziwnego, że geoinżynieryjne rozwiązania zmian klimatu (które mogą być prowadzone jednostronnie przez państwa i podmioty niepaństwowe z międzynarodowymi konsekwencjami) są obszarem zainteresowania dyrektora CIA. Jak wskazuje Brennan, brakuje „globalnych norm i standardów” dotyczących geopolitycznych implikacji rozwoju tej technologii, a to nie jest sytuacja możliwa do obrony. Jest to temat, od którego wielu się boi, ale ignorowanie go nie sprawi, że zniknie.

  A ponieważ oficerowie CIA i ich koledzy z wywiadu ciężko pracują, aby chronić nasz kraj przed ciemną stroną zmian technologicznych, zdajemy sobie sprawę, jak nawet korzystne postępy mogą mieć destabilizujące skutki na dłuższą metę…

  Innym przykładem jest szereg technologii, często określanych zbiorczo jako geoinżynieria, które potencjalnie mogą pomóc w odwróceniu ocieplających skutków globalnej zmiany klimatu. Jedną z nich, która zwróciła moją osobistą uwagę, jest wstrzykiwanie aerozolu stratosferycznego, czyli SAI: metoda zasiewania stratosfery cząstkami, które mogą pomóc w odbijaniu ciepła słonecznego w podobny sposób, w jaki robią to erupcje wulkaniczne. Program NOK mógłby ograniczyć globalny wzrost temperatury, zmniejszając niektóre zagrożenia związane z wyższymi temperaturami i zapewniając gospodarce światowej dodatkowy czas na przejście z paliw kopalnych. Ten proces jest również stosunkowo niedrogi. National Research Council szacuje, że w pełni wdrożony program NOK kosztowałby około 10 miliardów dolarów rocznie.

  Choć może to być obiecujące, posuwanie się naprzód w sprawie NOK wiązałoby się również z szeregiem wyzwań dla naszego rządu i społeczności międzynarodowej. Od strony technicznej redukcje emisji gazów cieplarnianych nadal musiałyby towarzyszyć NOK, aby zająć się innymi skutkami zmiany klimatu, takimi jak zakwaszenie oceanów, ponieważ samo NOK nie usunęłoby gazów cieplarnianych z atmosfery. Od strony geopolitycznej potencjał technologii do zmiany wzorców pogodowych i przynoszenia korzyści niektórym regionom świata kosztem innych regionów może wywołać ostry sprzeciw niektórych narodów. Inni mogą skorzystać z dobrodziejstw NOK i wycofać się z zaangażowania w redukcję dwutlenku węgla. Podobnie jak w przypadku innych przełomowych technologii, brakuje globalnych norm i standardów, które mogłyby kierować wdrażaniem i wdrażaniem NOK i innych inicjatyw geoinżynieryjnych.

  https://climateandsecurity.org/2016/07/cia-director-on-the-geopolitical-risks-of-climate-geoengineering/

 89. misieku said

  Maciak też dziś o geoinżynieri ile miliardów na to idzie

 90. Piskorz said

  !!! Die Revolution hat begonnen“: 75.000 Briten zahlen ihre Stromrechnungen nicht mehr inmitten des Inflationssturms…bez komentarza!
  A może by tak i u nas. !. ps We Włoszech kilka lat temu wstecz wkurwieni ludzi nowymi opłatami za poł. komórkami….zmówili się i dosyć długo NIE KORZYSTALI Z USŁUG ZŁODZIEI….i pomogło.!! Wrócili do starych taryf.!

 91. misieku said

  ⚠ BARBARZYŃSTWO IZRAELA TRWA. ⚠ Hipokryzja USA i UNII EUROPEJSKIEJ ⚠

  Podwójne standardy. To typowe …..
  https://fakty-kontra-news.neon24.info/post/168897,barbarzynstwo-izraela-trwa-hipokryzja-usa-i-unii-europejskiej

 92. Marek said

  Analiza Bacy

  „Dziś szybka analiza dla ludzi, którzy dopatrują się w Putinie – na przekór własnym oczom i na przekór własnym uszom – jakiegoś agenta kabały.
  Jeśli plony jakie zebrał Putin was nie przekonują – no to nic już was nie przekona – te owoce które wam podsunął pod nos na srebrnej tacy. A w tej sytuacji dyskusja jest zbędna. To dlatego bo za długo drążyliście żydowskie spiski a one wam mózgi nieodwracalnie zdewastowały. To jest dokładnie ten sam syndrom, o którym już we wcześniejszych wpisach pisałem na temat np badaczy „prawa morskiego”. Oni tak długo badali ten żydowski bełkot aż sami stali się obłąkani i obecnie pierdolą od rzeczy – godzinami, jałowo, bez życiowych konkretów… a zapytani o praktyczne zastosowanie tego „prawa” – no cóż… oni nie są w stanie podać ani jednej realnej (przydatnej) w realnym życiu porady tylko… wybuchają szałem, tupią nóżkami i podnoszą oburzone głosy 🙂
  Badacze „żydowskości” Putina mają dokładnie to samo – ślepi na jego DZIAŁANIA – snują brednie o jego agenturalnych antyludzkich zamiarach. Mimo iż co DWA DNI Putin ratuje Słowian – tuż przed ich oczami. Zabija neonazistów, wygasza biznesy koszerne, pędzi precz całą tę swołocz z odwiecznie ruskiej ziemi. Ba, z kolebki Rusi…
  Dyskusja naprawdę jest zbędna w tej sytuacji. Wyjebałem więc w chuja tego typu komentarze i serdecznie autorów wypraszam – idźcie może z tym gównem na facefucka, ok? Tam do woli możecie pluć na Putina i tam do woli możecie snuć na jego temat niewyobrażalne brednie.
  A ja tu sobie pozostanę, bo ja nie mam bani zrytej żydowskim obłędem i żydowskimi spiskami. A poza tym mam póki co niezawodną na 100 % intuicję – której możecie się do woli naczytać w moich poprzednich Szybkich Wieściach – ona jeszcze nigdy w życiu mnie nie zawiodła. Ani razu! I we wczesniejszych Szybkich Wieściach macie jej całe tony jako koronne przykłady. I ona mi mówi od samego początku tej wojny, że Putin jest po jasnej stronie mocy. Kropeczka. I nie będę moją intuicją nikogo na siłę uszczęśliwiał. Mam sekstans we łbie odkąd tylko pamiętam i tylko pokazuję innym kierunki. Czy ktoś z tego kierunku skorzysta – jego własna sprawa. Ja nie jestem i nie będę ewangelistą urabiającym kogoś na swoje prawdy dyskutując o jednym temacie miesiącami.

  Owoce Putina. Owoce.

  Miliarder izraelski i oligarcha żydowsko cypryjski Igor Kołomojski, jest/był właścicielem telewizji One Plus One, gdzie zaprezentował program zatytułowany Sługa Ludu, w którym aktor Zelenski zagrał prezydenta. Następnie, pochodząca z banderowskiej rodziny Victoria Nuland – jakaś sekretarz u Pedo Joe Bidena – wpompowała w Majdan 5 miliardów amerykańskich dolarów, żeby obalić legalny rząd na Ukrainie. I wtedy Zelenski nagle z komika stał się „prawdziwym” prezydentem. A teraz jest skorumpowanym żydowskim miliarderem i bardzo dobrym przyjacielem Pedo Huntera Bidena, syna amerykańskiego prezydenta. Obydwaj są finansowani przez tego samego żydowskiego oligarchę Kolomojskiego. Obydwaj są narkomanami. Obydwaj są umoczeni po same uszy w biolaby z bronią biologiczną, handel dziećmi, handel narkotykami i handel organami.
  Putin to kompleksowo w ONZ opowiedział a na Ukrainie skasował. I zapobiegł swoją operacją specjalną zaplanowanemu na 8 marca 2022 roku atakowi bronią biologiczną. Udaremnił atak bronią etniczną mającą zlikwidować całkowicie Słowian. Jego operacja uratowała niezliczoną ilość istnień.
  A teraz konsekwentnie denazyfikuje z neonazistów cały teren byłej Ukrainy. Ubija ich jak wściekłe psy.
  Psy w niebogłosy skowyczą.
  To są fakty.
  Kolejne fakty to te, że cały obnażony Zachód jest przerażony. CAŁY. A za Putinem już się tworzy koalicja antysatanistyczna – tylko dzięki jego działaniom.
  Wy w ogole nie wyczuwacie wiatru jaki wieje, bo nie macie za grosz intuicji. A tymczasem idzie prawdziwa burza ze wschodu. Taka dobra burza, która oczyszcza zatęchłe powietrze.
  Tyle zrobił Putin.
  A ilu wy: „badacze żydowskości Putina” przepędziliście żydowskich klaunów, żydowskich marionetek i żydowskich oligarchów? Ilu zlikwidowaliście banderowców? Ilu uratowaliście Słowian?
  Napiszcie ilu, to wam nie usunę komentarzy. Pozdrawiam.
  W komentach jest bardzo pozytywny Słowiański Wiec i nie chcę żeby jakiś jad go od środka zatruwał.
  PS. Dwa dni temu byłem na tourne w Polsce i między innymi na dworcu głównym we Wrocławiu. Specjalnie, żeby zobaczyć Ukraińców. Moje własne oczy ujrzały że: 90 % z nich to matki z dziećmi – którym trzeba naprawdę pomóc, bo wypłoszyła ich tylko i wyłącznie propaganda – jeszcze gorsza u nich niż u nas. Zero czarnuchów albo facetów w wieku poborowym. Garstka starców i emerytów. Parę procent jest też młodych kandydatek na galerianki. Jasna strona jest taka, że zwiększyła się podaż na rynku pracy – teraz wołają 40 a nie 70 zeta za „w paszczu”, i wybredny konsument ma naprawdę w czym wybierać.
  Wniosek: nie mam absolutnie żadnych obaw, że będą „rezać Lachów”. No nie mam w ogóle tego typu fazy. Mam przeczucie, że będzie dobrze. I to pod każdym względem.
  Po kilku dniach już nawet ścierwomedia wyją z rozpaczą, że: „Ukraińcy wracają” – ci którzy dostali u Polaków dach nad głową. Siedzą pod tym dachem kilka dni a potem postanawiają – już po ochłonięciu z propagandy – zwyczajnie wracać. Ścierwomedia totalnie zrozpaczone, bo kilka dni i brednie ulatują jak toksyczne opary. I to młode kobiety z dziećmi lub bez wracają tam gdzie jeszcze trwa akcja policyjna Putina, Odessa, Mariupol i tak dalej. Ta sprzed kilku lat emigracja już gada płynnie po polsku a ta nowa myślę że jak okrzepnie do najwyżej miliona też się szybko zasymiluje albo powróci jak Putin pozamiata, na swoje śmieci albo wyfrunie na Zachód co jest najbardziej prawdopodobne – galerianki na bank to zrobią i większość młodych. Starcy powrócą na pewno na swoje śmieci. Ba, już powoli wracają i już ścierwościek o tym pisze, no więc na litość…
  A wróci jeszcze więcej jak Putin wyreza bandersynów, bo Putin wie co to za swołocz i rozumie ich jak nikt inny. On wie, że dlatego nienawidzą Polaków, żydów i Rosjan, bo to jest nienawiść… zdrajców. Czysta, nieuleczalna i bezgraniczna. Nikt bardziej nie nienawidzi zdradzonego narodu jak sami zdrajcy. Putin o tym wie i Putin ich utylizuje, bo to jedyna sensowna kara za zdradę. I on to robi zamiast gadać i komuś to w kółko tłumaczyć. Robi i należy mu się nie tylko dozgonna wdzięczność za Rosjan którzy Polskę od Niemca wyzwolili ale też dozgonna wdzięczność za pomszczenie Polaków pomordowanych na Kresach. On rosyjski prezydent pomścił – a nikt inny np. polski „prezydent” nawet nie chciał o tym gadać. A Putin pomścił. Kolejny owoc na srebrnej tacy jaki pod nos Polakom podsunął Putin.
  Jeśli zaś banderowcy do Polski zbiegną to Putin tu po nich przyjdzie żeby nie pozwolić im się odrodzić, bo oni tak mają że jak idą na faszystów to nie zatrzymują się w pół drogi. Tak więc i tak dobrze i tak nieźle, każdy wariant jest dla nas ok, myślę.
  I myślę też, że antypolskie przywileje od antypolskiego rządu się dla Ukraińców bardzo szybko skończą – najdalej w momencie likwidacji Ukrainy. Ukraińcy otrzymają wówczas status Cyganów i się skończy zasiłkowanie – albo pójdą do normalnej roboty zapierdalać na siebie i na Nowe Kacze Łady albo będą musieli wracać. Ani Sorosz ani Kaczor nie jest aż tak bogaty żeby im kasę za nic wiecznie dawać. Wręcz przeciwnie, widząc po lichwiarskich ogłoszeniach, wnoszę że pragną ich odsetkami zwyczajnie oskubać – więc oskubani tym prędzej się zawiną z pola widzenia. Zachód już się od Ukraińców – w końcu Słowian – plecami kompleksowo odwrócił, bo Zachód od tysięcy lat ma drang nach osten, a nie odwrotnie.
  Tak więc proszę z Putinem wyluzować. Jeśli już musicie go opluwać lub szkalować – cały internet stoi przed wami otworem. Nawet facefuck!
  Tylko u mnie nie wolno, tylko tu, bo mnie jego owoce smakują. W sytuacji, kiedy anglosasi i żydostwo chciało od zawsze aż do teraz nas po prostu wymazać z istnienia razem z resztą Słowian żeby ukraść ziemię i surowce, a Putin im w tym od trzech tygodni jak jeszcze nikt przeszkadza… no tego to nawet nie potrzeba nikomu kto ma dwie klepki objaśniać. Tylko ślepy i tylko głuchy nie widzi tego co się dzieje. I tylko głupi nie rozumie, tylko się w tym doszukuje podwójnych, potrójnych spisków – a to już jest sorrry ale jakaś choroba umysłowa związana z upośledzeniem poznawczym. Takich osób KOMPLETNIE nic nie będzie nigdy w stanie przekonać – nawet jak im Putin na tacy poda obcięte łby komików lub neonazistów. Oni dopatrzą się w tym „kolejnej pułapki”. Do psychologa z tym panowie, do psychologa a nie do bacy.

 93. Andzia said

  Od września na Ukrainie rusza wielka prywatyzacja: https://dorzeczy.pl/ekonomia/332980/na-ukrainie-ruszy-prywatyzacja-ma-pomoc-w-kwestii-zboza.html
  Przeciętnym ukrom zostanie ino sznur (pomijając tułaczkę)

 94. mrufka said

  Do przeczytania, sądzę, że ważne:

  Wywiad z I. Girkinem: Jak Putin zdradził Noworosję

  https://wiernipolsce1.wordpress.com/2022/08/06/rosja-jakiej-nie-znamy/

 95. Lily said

  „D. Olbryski.
  Spoleczenstwo rosyjskie,powinno odczuc
  osamotnienie”.
  By;Onet News.
  Posluchajcie, a dowiecie sie,Co piszczy
  w trawie.

 96. kontra said

  KRÓTKO: POPISowa podatkowa Inflacyjna ciekawostka

  wpis z dnia 9.07.2022 r.

  Taka ciekawostka:
  > 8 miesięcy temu NBP prognozował, że w 2023 roku inflacja znajdzie się w przedziale 2,7 – 4,6%.
  > 4 miesiące temu NBP zmienił prognozę i stwierdził, że w przyszłym roku inflacja będzie w przedziale 7 – 11%.
  > Obecnie NBP prognozuje, że w 2023 roku inflacja znajdzie się w przedziale 9,8 – 15,1%.

  Jak tak dalej pójdzie, to za kolejne 4 miesiące NBP po raz kolejny zmieni prognozę i stwierdzi, że inflacja w przyszłym roku wyniesie 12,5 – 19%.

  Tak tylko mówię.
  (statystyki via Rafał Mundry)
  http://niewygodne.info.pl/

  Coraz mniej ludzi będzie stać na… coraz tańsze mieszkania. Podwójny dramat na rynku nieruchomości

  wpis z dnia 7.07.2022 r.

  Coraz mniej ludzi w Polsce ma zdolność zakupu domu czy mieszkania na kredyt. Jednocześnie coraz więcej ludzi ma (lub lada chwila będzie miało) problemy z utrzymaniem posiadanych przez siebie nieruchomości – czy to przez rosnące koszty energii i surowców opałowych, czy to przez rosnące raty udzielonych już wcześniej kredytów hipotecznych (a czasem przez jedno i drugie). Ci ludzie – nieraz w dramatycznych okolicznościach – będą chcieli sprzedać swoje domy czy mieszkania, ale nikt ich nie będzie chciał kupić. Co to oznacza w praktyce? Przed nami największe w historii III RP załamanie się rynku nieruchomości.
  http://niewygodne.info.pl/a/podwojny-dramat-na-rynku-nieruchomosci.htm

  Kilometrowe podatki dla kierowców, czyli ‚Nie będziesz miał samochodu i będziesz szczęśliwy’

  wpis z dnia 3.07.2022 r.

  Popularne ostatnio judaistyczne przysłowie o gojach mówi: „Nie będziesz miał niczego i będziesz szczęśliwy”.

  Parafrazując powiedziałbym: „Nie będziesz miał własnego samochodu i będziesz szczęśliwy”.

  Dlaczego? Posiadanie własnego auta to obowiązek płacenia akcyzy, obowiązkowego OC, opłaty paliwowej, winiet za drogi szybkiego ruchu oraz VAT-u naliczanego od wszystkiego.

  A zakładając, że najnowszy pomysł rządu Holandii przyjmie się na gruncie europejskim, to również ekstra podatku za każdy przejechany kilometr.
  http://niewygodne.info.pl/a/kilometrowe-podatki.htm

 97. Enya said

  Re 36
  B. ciekawa rozmowa. Dziękuję za link.

 98. Listwa said

 99. Listwa said

 100. Peryskop said

  Z beczki księżniczki Anny (1950-)

  za wiki

  Życie prywatne

  W 1970 spotykała się z Andrew Parker Bowles, który następnie ożenił się z Kamilą Shand. Parker Bowles i Shand rozwiedli się w 1995, a w 2005 Kamila została szwagierką Anny, wychodząc za jej brata, księcia Karola.

  5 lipca 1971 księżniczka przeszła w Londynie zabieg usunięcia torbieli jajnika.

  W styczniu 1973 media poinformowały, że Anna jest w związku z Markiem Phillipsem, synem majora Petera Phillipsa i jego żony, Anny z domu Tiarks, mistrzem olimpijskim w jeździectwie. …

  Wg wiedzy GNM schorzenia jajnika są skutkiem odbieranego subiektywnie psycho-bio-konfliktu o treści „złość o rewir”, gdzie do rewiru należy wszystko/każdy, na czym/kim danej osobie najbardziej zależy.

  1) Andrew Parker Bowles niewierny!

  2) kompensacja końska via teściowa.

  .
  Genealogia

  Jednym z jej pradziadków (ze strony ojca) był Ludwik Mountbatten, 1. markiz Milford Haven, admirał floty, który poślubił wnuczkę królowej Wiktorii. Mountbatten urodził się jako książę z Battenbergów, ale w 1917 zmienił swoje nazwisko na jego angielskojęzyczną wersję, Mountbatten, aby zatrzeć swoje niemieckie korzenie. W 1947 jego wnuk, książę Filip, przyjął to nazwisko przed swoim ślubem z późniejszą królową Elżbietą II. Obecnie jest to jedno z dwóch nazwisk używanych w razie konieczności przez członków brytyjskiej rodziny królewskiej (wraz z drugim członem, Windsor).

  Na tym nie koniec :

  Syn Ludwika Mountbatten’a (1854+1921) Louis Francis Albert Victor Nicholas George Mountbatten (ur. 25 czerwca 1900 w Windsorze, zm. 27 sierpnia 1979 w zatoce Donegal, Irlandia) – brytyjski polityk i wojskowy, admirał floty, ostatni wicekról Indii, 1. hrabia Mountbatten of Burma, i przedostatni gubernator generalny Indii. …

  Lord Mountbatten wrócił do Europy, gdzie piastował stanowiska: dowódcy floty śródziemnomorskiej (1952–1954), Pierwszego Lorda Morskiego (dowódcy floty brytyjskiej, 1955–1959) oraz stanowisko przewodniczącego Komitetu Szefów Sztabów i szefa Imperialnego Sztabu obrony Wielkiej Brytanii (1955–1965). W 1965 przeszedł w stan spoczynku.

  27 sierpnia 1979 zginął w zamachu zorganizowanym przez Prowizoryczną Irlandzką Armię Republikańską. Bomba podłożona na jachcie „Shadow V” lorda Louisa zabiła także dwie inne osoby (w tym wnuka lorda) i raniła kolejne trzy (w tym córkę i zięcia lorda). Oskarżony o dokonanie zamachu Thomas MacMahon został skazany na dożywotnie więzienie.
  [born 1948. However he served less than 20 years because he was released in 1998 under the terms of the Good Friday Agreement.]

  Życie prywatne

  Był biseksualny. W 1922 poślubił Edwinę Ashley (1901–1960), majętną wnuczkę żydowskiego finansisty, sir Ernesta Cassela, ze strony swego ojca pochodzącą z hrabiów Shaftesbury, a w spadku po dziadku (zm. 1921) dostała ok. 3 milionów funtów (sam jej dochód roczny z kapitału wynosił 30 tys. funtów, podczas gdy Mountbatten pobierał rocznie 310 funtów pensji oficerskiej i poza tym miał 300 funtów dochodu z kapitału). Z żoną miał dwie córki: Patrycję (1924–2017) i Pamelę (ur. 1929); Patrycja, po mężu baronowa Brabourne, odziedziczyła po nim – dzięki specjalnemu nadaniu króla Jerzego VI – tytuł „Countess Mountbatten of Burma”, odtąd przekazywany także w linii po kądzieli.

  Małżonkowie pozostawali w związku otwartym, mieli relacje łóżkowe z innymi osobami; Louis był w nieformalnej relacji z Jamesem Murphy’ym i pisarzem Noëlem Cowardem.

  coward ang tchórz

  Ale to nie koniec sagi rodu Saxen-Coburg-und-Gotha panującego w Wielkiej Brytanii – któremu człon „Windsor” ukuli pijarowcy Jej Qoorevskiej Mości w celach wizerunkowych.

  … Bratanek króla Belgów i zbrodniczego właściciela „Kongo Free State” Leopolda I Koburga, Albert (młodszy syn Ernesta I) w 1840 roku ożenił się z królową brytyjską Wiktorią. Ich wnuk Jerzy V w 1917 roku w czasie I wojny światowej zmienił nazwisko rodziny na Windsor, gdyż miano Wettynowie – a zwłaszcza Saxen-Coburg-und-Gotha – za bardzo kojarzyło się z wrogą dla Wielkiej Brytanii II Rzeszą.

  Obecnie panująca Elżbieta II jest wnuczką Jerzego V. Jej dzieci z małżeństwa z księciem Edynburga Filipem formalnie noszą nazwisko Windsor-Mountbatten i faktycznie są przedstawicielami dynastii Glücksburgów, młodszej linii Oldenburgów (książę Filip pochodzi z greckiej linii tej dynastii).

  Nic dziwnego, że Harry dał drapaka.

  Natomiast 9. w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Andrzej oddał wszystkie odznaczenia, honory i stanowiska (prócz admirała), bo udob ruchał – ostatnio także finansowo – wówczas małoletnią Virginię Roberts.

 101. Peryskop said

  Radio Plus jako pierwsze podało tę informację. „Kierowca autobusu, który uległ wypadkowi w Chorwacji, miał 72 lata”, pisze na Twitterze dziennikarz Jacek Prusinowski.

  SuperEx

 102. ! said

  Najgorsze jest to, że Polacy nie wiedzą jak jest na Ukrainie. Wielu z nich przydałby się taki chociaż jednodniowy wyjazd do np. Lwowa aby zaznać miłości braci małego karakana. Od razu zmieniliby o nich zdanie. Patrolując internet od 24 lutego odnoszę wrażenie, że Polacy naprawdę myślą, że banderyzm to jakiś mały % Ukraińców istniejący wyłącznie w organizacjach takich jak azow. Kompletnie nie przyjmują do wiadomości, że szkolne podręczniki na Ukrainie wbijają dzieciom neonazizm do szkół, że młodzież jest tam nacjonalistyczna w 100%, że czarno czerwone flagi i swastyki powiewają na budynkach szkół, urzędów, teatrów, poczty itd. Telewizja im tego nie pokaże. Myślą, że banderowców jest tam tylu co w Polsce skinów z NOP czyli poniżej 1%. I na tym powinniśmy się skupić. Aby ukazać ludziom Ukrainę taką jaką jest naprawdę. To jest ważniejsze od tłumaczenia czy Putin słusznie wprowadził wojsko na upadlinę czy nie.

 103. Peryskop said

  George Orwell : W czasach powszechnego fałszu mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym.

  Roger Waters odleciał. Mówi, że wojna to wina NATO, a „Rosjanie ochronili świat przed nazistami”

  Joanna Pluta 2022-08-08.11:44

  „To my, USA, jesteśmy częściowo winni tego, że nie wywieramy nacisku na Zełenskiego, by zawarł z Putinem układ o zawieszeniu broni – ale zamiast tego kontynuujemy finansowanie i zaopatrywanie w sprzęt wojskowy Ukraińców” – takie słowa padły z ust legendy Pink Floyd, Rogera Watersa, podczas wywiadu, jakiego udzielił CNN. To jednak chyba najmniej kontrowersyjne, co powiedział. Świat w szoku!

  Opinią publiczną wstrząsnęła rozmowa, jaką w weekend przeprowadził dziennikarz CNN Michael Smerconish z Rogerem Watersem, muzykiem i współzałożycielem legendarnej grupy Pink Floyd. Sam gospodarz programu był zbulwersowany i wdał się z artystą w ostrą wymianę zdań. Trudno się dziwić, bo to, co mówił rockman brzmi bardzo prorosyjsko. 78-latek stwierdził na przykład, że prezydent USA, Joe Biden, jest „zbrodniarzem wojennym”, ponieważ „zamiast zachęcać prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do negocjacji z Putinem, zaopatruje go w broń i sieje propagandę wyzwolicieli”. Jego zdaniem wojna nie zaczęła się 24 lutego 2022 roku, tylko dużo wcześniej, w 2008 roku. „W tej wojnie chodzi w zasadzie o działanie i reakcję NATO przesuwającego się aż do granicy rosyjskiej, czego obiecało, że nie zrobi, gdy Gorbaczow negocjował wycofanie ZSRR z całej Europy Wschodniej”.

  Legendarny muzyk: „To Rosjanie obronili nas przed nazistami”

  Roger Waters podzielił się jeszcze jedną refleksją. Uważa, że Rosjanie „obronili świat przed nazistami”. „Dzięki Bogu Rosjanie wygrali krwawą wojnę. Zginęły dwadzieścia trzy miliony Rosjan, chroniąc ciebie i mnie przed nazistowskim zagrożeniem” – przekonywał dziennikarza. Waters skrytykował też ostatnią wizytę Nancy Pelosi na Tajwanie, twierdząc, że „Tajwan zawsze był częścią Chin”. „Widać, że czytasz za mało” – zwrócił się do Smerconisha, który próbował z nim polemizować.

  https://www.se.pl/wiadomosci/swiat/roger-waters-odlecial-mowi-ze-wojna-to-wina-nato-a-rosjanie-ochronili-swiat-przed-nazistami-aa-Wvgw-46Ny-hwuj.html

 104. Yagiel said

  AD I@97 i w ogóle Ukraina Xazarów – no to wyjaśniło się, jaki mamy problem:
  Europa jest problemem, zbędna jest już Xazarom, więc zapalili Ukrainę i chcą się jej i Europy w ogóle pozbyć – najlepiej rękami Kremla/Rosjan. I do tego włąśnie to QRESTWO z AEC Zaporoże:
  elektrownia jest w rękach Rosjan – Xazarska mafia twierdzi, że oszalałych samobójców ! Cytuję szajsmedia der.wp.pl:
  ” Rosjanie grożą, że wysadzą Zaporoską Elektrownię Jądrową – ostrzegł Energoatom, ukraińskie przedsiębiorstwo państwowe, zarządzające elektrowniami atomowymi. Gen. Walerij Wasiliew – dowodzący rosyjskim garnizonem stacjonującym w obiekcie – miał powiedzieć swoim żołnierzom, że elektrownia „albo pozostanie rosyjska, albo niczyja”.
  Znaczy xazarski objawiają, że Rosjanie stoją garnizonem w tej AEC – czego się obawiają ? Ano, qrwa!, HIMARSów dostarczonych przez Xazarów włąśnie po to, by ostrzelać z nich tę AEC !!! Mało że zniszczą Ukrainę-Polskę-Słowację-Rumunię-Niemcy……. (myslą, kurwy, że Anglii Wyspy nie sięgnie) w ten sposób, to jeszcze kawał Rosji zniszczą, osłąbią… To jest plan na Pocałunek Al-Manzor’a !!! Tego niestety jestem pewny.

  Od miesiąca piedrolą o rzekomej kontrofensywie na Chersoń – drą japy, jak podchorążowie w Noc Listpopadową w Łązienkach (pisałem Tu) – wiadomo więc, że inny kierunek maja na myśli….. Ci ukra-banderowscy zbrodniarze są na szprycach xazarskich, więc strzelą gdziekolwiek, zabijają jak potwory-NIEludzi. Te szpryce xazarskie są już udekoumentowane przez Rosjan, ALe
  durna bez-mózga ludność ludziopodobna Europy Środkowej i Zachodniej łyka teraz propagandę xazarską:pelikany yebane !

  Proste: Xazaria postanowiła zlikwidować Europę Ukrainą – z możliwie poniszczeniem Rosji. Że Kraj Polska i BiałoRuś znikną od tego Atomowego Pocałunku Xazara na Ukrainie, to mają w nieważnym kątku dupy.
  Ale że te zdradliwie mental-psy xazarskie carkaJarka i Morawy’eckiego pogardzają polactwem, jak bandero-azowcy ukrainstwem, aż tak jawnie ?! Aż tak bezczelnie ?! Aż tak pewnie się czują ???
  Wykupili miejsca w schronie w Australii Zabronionej Australom ?

  Ukraina jest tylko miną, na która Europa wdepła – teraz chodzi o to, czy Kremlowi uda się ja rozbrojić ???
  Czy jesteśmy świadomi mentalności xazarskiej ? My tak – a 90% skazanych-otumanionych debili ? Oni nie – za głupi, żeby żyć na jednym świecie z Xazarami. Więc – ?

 105. brys said

  Nie pojada na u-kraine, to u-kraina przyjedzie do nich.

 106. bryś said

  No.

  Dvorkovich prezydentem FIDE

  Dziś odbyły się wybory prezydenckie Międzynarodowej Federacji Szachowej. Prezydentem został, drugi raz z rzędu, Arkady Dvorkovich z Rosji. Jego kandydaturę poparło 157 federacji. W wyborach wystartował również ukraiński arcymistrz i doktor Andrii Baryshpolets, który uzyskał 16 głosów. Trzeci kandydat – arcymistrz i dotychczasowy zastępca prezydenta FIDE Bachar Kouatly – wycofał się tuż przed startem głosowania, zaś czwarty Inal Sheripov zrezygnował ze startu kilka dni temu ze względu na swój stan zdrowia. Zastępcą Dvorkovicha będzie eksmistrz świata Viswanathan Anand z Indii.

  https://infoszach.pl/2022/08/07/polki-prowadza-na-olimpiadzie-9-runda-olimpiada-2022/

  A tak wogóle:

  Polskie zawodniczki wygrały z dotychczasowymi liderkami z Indii i wskoczyły na (współdzielony) fotel liderek. Oliwia Kiołbasa odnosi dziewiąte zwycięstwo z rzędu i jest na najlepszej drodze do zanotowania jednego z najlepszych wyników w historii szachowych Olimpiad!

 107. bardzo said

  Panie Yagiel. w roku około 1987 byłem na konferencji i wystawie Instytutu Technologów Żywności a Nowym Orleanie. Po godzinach oczywiście trzeba się było wybrać do francuskiej ćwiartki i zobaczyć uliczne występy murzyńskich zespołów muzycznych i tańcom impromptu z parasolką. Tam grał na trąbce może dziesięcioletni autentyczny wirtuoz, ale to nie należy do tematu. W pewnym momencie obleciał mnie w tłumie straszliwy fetor niedotrawionego czosnku. W tutejszej kulturze bardzo dba się o to żeby z gęby nie jechało, więc było to niemałe zaskoczenie. Odwracam się, patrzę, a jakieś trzy metry za mną stoi grupa gości z Korei. Tak więc czosnek to specyfik światowy, nie regionalny.

  Nie wiem, czy zna Pan tę legendę powstania Korei. Był sobie niedźwiedź i tygrys, żyli sobie w jednej jaskini. Obydwoje modlili sie do boskiego króla Hwanunga, syna Niebios i Hwaning, pragnąc zostać człowiekami. Hwanung dał im więc po dwadzieścia ząbków czosnku i po pęczku piołunu, aby przez sto dni tylko to jedli i nie wychodzili na słońce. Tygrys wymiękł z głodu i wytrzymał tylko dwadzieścia dni. A niedźwiedź był gotów wytrwać cały wyznaczony okres, a więc juz na drugi dzień po odejściu tygrysa został przemieniony w dziewczynę imieniem Ungneyo.

  Ungneyo zlożyła wielkie ofiary dziękczynne dla króla Hwanunga, ale samotność doprowadziła ją do depresji. Pod drzewem betuli
  modliła się znów o dziecko. Poruszony Hwanung sam ożenił się z Ungnewo i mieli syna Danguna, który wyrósł na założyciela Korei. Korea stała się najnowocześniejszym politycznie krajem Wschodu, konfederacją województw, ale to juz inna historia.

  Tak to z czosnkiem było.

 108. Yagiel said

  Panie Bardzo – dziękuję za ciekawy pięknie-pachnący wpis do mnie ! Przy okazji: jestem wielbicielem kimczi czy jak ta kapusta się nazywa… 😉

  A teraz dopisek do @98 o Atomowym Pocałunku Al-Manzor’a/Xazarów na Ukrainie:
  Nie wiem, czy Rosjanie zdążą rozbrojić tę AEC-minę xazarską – ? Gorzej: nie wiem, czy Kreml chce ją rozbrojić ? Bo dla kogo ?
  Kogo mogą chcieć ocalić we Wrogiej Europie ? Jeśli nie dla swojich Słowian/Obywateli i nie dla BiałoRusów – ?
  Jest w granicach mojej wyobraźni taka decyzja Kremla: Życie bez Europy – zostaną Dzikie Pola Chłodu Głodu i Szczypu – bez Ligi Mistrzów, bez Lewandowskiego w FC Barca… Trudno mieć do Rosjan/Kremla pretensję o to, że grając z Xazarami, grają /ponad/ Ligą Mistrzów, /ponad/ nami…
  Czosnek pomaga na popromienność ?

  Pozdrawia Pana, Bardzo 😉

 109. matirani said

 110. matirani said

  Panie Bardzo, tak duzo to tego czosnku to Koreanczycy nie jedza. Prawda, ze w wielu daniach jest czosnek, ale i w kuchni latynoskiej i hiszpanskiej tez. Np. famosos pepitos ( platki wolowony smazone na oliwie ) albo chuletitas de cordero ( kotleciki baranie grilowane ) sa macerowane w czosnku, lisciach kolendry i oliwie. Hiszpancy robia równiez drobniutko siekana papryke pikantna z czosnkiem i oliva, co pojadaja sobie z chlebem na przystawke… Milego

 111. matirani said

  Prosba do Pana Admina – moze mnie Pan na próbe odbanuje? Doroslem nieco i jestem grzeczniejszy. Do pewnych granic, oczywiscie, ale te granice zostaly odsuniete daleko w strone zasad etyki uniwersalnych i których nie wolno nikomu przekraczac… pozdro

 112. revers said

  Dmitrij Miedwiediew dzisiaj

  Główne wypowiedzi dziś Dmitrija Miedwiediewa, zastępcy szefa Rady Bezpieczeństwa Rosji, dla agencji informacyjnej:

  ❗️ Celem Zachodu jest zniszczenie Rosji;

  ❗️Decyzja o zwrocie Krymu była jedyną możliwą, wzmocniła kraj;

  ❗️ Jest mało prawdopodobne, że Gruzja dokona nowej agresji na Abchazję i Osetię Południową, które w czasach sowieckich należały do Gruzji, a później ogłosiły niepodległość;

  ❗️Gruzja i Ukraina nie otrzymają członkostwa w UE i NATO;

  ❗️ Interwencja zbrojna Rosji w Gruzji w 2008 roku i na Ukrainie w 2022 roku była celowa – nie miała wyboru;

  ❗️ Gruzińska agresja z 2008 roku i konflikt na Ukrainie są wyrazem jednego antyrosyjskiego procesu;

  ❗️Władze USA są „całkowicie obojętne” na losy Ukrainy;

  ❗️ Dążenie NATO do umocnienia swojej pozycji w pobliżu granic Rosji stało się problemem globalnym, który doskwiera wszystkim rozsądnym ludziom;

  ❗️Rosja prowadzi specjalną operację wojskową na Ukrainie i szuka pokoju na naszych warunkach;

  ❗️Rosja będzie realizować swoje interesy narodowe wszystkimi dostępnymi środkami;

  ❗️Kijów będzie musiał odpowiedzieć za porażkę Mińska-2 i śmierć cywilów;

  ❗️ USA i NATO po sierpniu 2008 roku nadal ignorowały obawy Rosji, a „teraz cały świat nieodwołalnie się zmienił”.

 113. Ad. 16

  Upadek Polaków rozpoczął się gdzieś 250 – 300 lat temu.

  Nie. Upadek Polaków rozpoczął się za Jagiellończyka, który wprowadzając do Polski prawo rzymskie zlikwidował tym samym średniowieczne bariery na drodze do nieograniczonego bogacenia się.

  ——–
  Myślę, że rozpoczął się za pierwszych Piastów…
  Admin

 114. Listwa said

  @ 110 Krzysztof M said
  Prawo rzymskie to wielkie osiągnięcie. Przeszkadza oligarchom

 115. misieku said

  UEFA uderzyła w Fenerbahce Stambuł częściowym zamknięciem stadionu i grzywną po tym, jak tureccy kibice skandowali imię rosyjskiego prezydenta Władimira Putina podczas eliminacji Ligi Mistrzów przeciwko ukraińskiemu Dynamo Kijów.

  Fenerbahce hit with fine, partial stadium closure after fans’ ‚Putin’ chants
  https://www.sott.net/article/470745-Fenerbahce-hit-with-fine-partial-stadium-closure-after-fans-Putin-chants

 116. Głos Prawdy said

  PREMIER WĘGIERSKI PUBLICZNIE PONIŻYŁ ZBOCZEŃCÓW W USA: „ZOSTAWCIE DZIECI W SPOKOJU”

  Premier Węgier Viktor Orban podczas wizyty w USA otwarcie opowiedział się za tradycyjną rodziną.

  Dzień wcześniej premier Węgier Viktor Orban przemawiał na konferencji konserwatywnych działań politycznych w teksańskim mieście Dallas. Między innymi polityk poruszył temat niekonwencjonalnych relacji.

  „Victor Orban powiedział wprost, że rodzina powinna składać się z męskiego taty i żeńskiej mamy. „Zostawcie dzieci w spokoju”. NATO prawdopodobnie już przygotowuje bomby kasetowe, które wkrótce zrzucą na Węgry ” -napisał w swoim kanale telegramowym dziennikarz i politolog Ruslan Ostaszko, odnosząc się do bomb ze zboczeńcami.

  A Orbana emocjonalnie wspierali sami Amerykanie. Ludzie na sali oklaskiwali polityka stojąc.
  https://by.tsargrad.tv/news/vengerskij-premer-publichno-osadil-izvrashhencev-v-ssha-ostavte-detej-v-pokoe_599000

 117. misieku said

  5 sierpnia cała Ukraina krzyczy, że raport Amnesty International kłamie w sprawie rozmieszczenia ukraińskich bojowników w szkołach, a organizacja ta w ogóle nie ma prawa do mówienia chociażby czegoś negatywnego o aniołach w ukraińskich mundurach.

  6 sierpnia oficjalny kanał Telegram Sił Zbrojnych Ukrainy zamieszcza fotoreportaż z wizyty generała pułkownika Aleksandra Syrskiego, dowódcy Ukraińskich Wojsk Lądowych, u ukraińskich spadochroniarzy…. W szkolnej sali gimnastycznej.

 118. Peryskop said

  110 Czyżby ?

  Bo przecież chciał dobrze.

  Kazimierz IV Andrzej Jagiellończyk (ur. 30 listopada 1427 w Krakowie, zm. 7 czerwca 1492 w Grodnie) – wielki książę litewski w latach 1440–1492, król Polski w latach 1447–1492. Jeden z najaktywniejszych polskich władców, za panowania którego Korona, pokonując zakon krzyżacki w wojnie trzynastoletniej, odzyskała – po 158 latach – Pomorze Gdańskie, a dynastia Jagiellonów stała się jednym z czołowych domów panujących w Europie. Zdecydowany przeciwnik możnowładztwa, przyczynił się do wzmocnienia znaczenia Sejmu i sejmików, co osłabiło pozycję mieszczaństwa….

  Walczył m.in. z papiestwem, z kardynałem Oleśnickim, z krzyżakami, z Turkami o Krym, i z Habsburgerami o tron Węgier – co prawdopodobnie go zgubiło w wieku ledwie 64.

  Król Kazimierz Jagiellończyk zmarł w Grodnie 7 czerwca 1492 roku w wieku 64 lat. Pochowano go w Krakowie, na Wawelu, w marmurowym grobowcu dłuta Wita Stwosza. Po śmierci tron polski przejął po nim jego syn Jan Olbracht, a wielkim księciem litewskim został Aleksander Jagiellończyk. Historycy nie są zgodni, co było przyczyną zerwania unii personalnej polsko-litewskiej po 1492 roku.

  Spierają się, czy było to efektem „testamentu politycznego” króla, który w okresie swego panowania nigdy nie chciał oddzielać korony królewskiej od mitry książęcej, czy też porozumienia możnowładców litewskich i polskich już po jego śmierci.

 119. Igor Niefiedow said

  „Przeleciałem sobie po polskojęzycznych portalach informacyjnych. Utwierdziłem się w przekonaniu, że Ukraina zwycięża z Rosją na wszystkich frontach” (с)

  Podobne wrażenia. Co więcej, istnieje wrażenie, że polskie media często po prostu bezmyślnie kopiują ukraińską propagandę. A ukraińska propaganda to szczególny rodzaj sztuki! Nie wiem, czy w Polsce znane jest zdanie przypisywane Goebbelsowi, że „im więcej kłamstw, tym chętniej ludzie przyjmują je jako prawdę” (jest dobrze znana w Rosji). Tak więc ukraińskich propagandystów można nie tylko nazwać wiernymi synami nazistów, ale w pewnym sensie prześcignęli nawet swoich duchowych rodziców.

  Czasami dla zabawy włączam ukraińskie kanały telewizyjne. Ale śmiech i uśmiech szybko znikają, ponieważ są takie bzdury, takie fantazje narkomanów, taka szatańska złośliwość i nienawiść, że umysł i serce po prostu nie chcą uwierzyć, że ludzie mogą nawet słuchać i traktować to poważnie. Z bajek wojskowych o tym, jak armia ukraińska zbliża się do Pacyfiku, pamiętam jedną. Przeprowadziliśmy wywiad z wolontariuszem. Facet przyznał, że Bandera pojawia się mu w nocy i inspiruje go do walki z wrogami Ukrainy. Zarówno dziennikarz, który udzielał wywiadu, jak i żołnierz armii ukraińskiej, z którym rozmawiał, mieli twarze absolutnie poważne..

 120. Maverick said

  Amerykański adwokat świetnie tłumaczy dlaczego masoni i rzydziany stworzyły demokrację, która nic nie znaczy.

  https://chartable.com/podcasts/the-quash/episodes/120965091-voting-season-is-here

 121. Peryskop said

  107 Bardzo akurat w sam Mardi Gras 1987 (fr. tłusty wtorek – dzień przed środą popielcową, ostatni dzień karnawału) dobry los też mnie wrzucił do Nowego Orleanu, i na pamiątkę jeszcze mam koralików sznury.

  Ale moim celem wtedy były profesjonalne konsultacje ze specami w Louisiana State University, na zaproszenie czosnkowego szefa dr Moshe Solomonova.

  To ciekawe, że Dangun, syn Hwanunga i Ungnewo pi niedźwiedziu, wyrósł na założyciela Korei – w domyśle Południowej.

  A Korea Północna ? Czy powstała z lwich resztek oraz Kima ? Czy raczej z jego skrzyżowania z linią demarkacyjną ?

  Bardzo pozdrawiaM

 122. revers said

  KRYMINAŁ TO MAŁO‼️ Oto PiSraelska polityka węglowa, przez którą będziecie zamarzać w domach: 600 milionów na ZASYPANIE I ZNISZCZENIE KOPALNI‼️

  KRYMINAŁ TO MAŁO‼️ Oto PiSowska polityka węglowa, przez którą będziecie zamarzać w domach: „Zamiast 200 milionów na infrastrukturę, 5000 miejsc pracy i 3,5 miliona ton węgla, które dzisiaj byłyby na polskim rynku, budżet państwa wydał 600 milionów na ZASYPANIE I ZNISZCZENIE TEJ KOPALNI‼️”. Morawiecki na korespondencję w tej sprawie odpowiedzieć nie raczył.
  Nie ma nawet kary, która za tak antyludzkie w swej konsekwencji działanie byłaby adekwatna. Ci ludzie zniszczyli Polskę u jej podstaw, na które od wieków składał się właśnie węgiel.
  Podajcie dalej‼️

  Dodam tu od siebie nie Polskie rządu a CHAZARSKIEJ KUDŁATEJ wierchuszki z WALL STREET – więcej o tym tutaj:
  https://www.bitchute.com/video/7bRjqngN90pd/
  PS. PO OBEJRZENIU TEGO FILMU ZROZUMIESZ ZE WSZTKO
  „JEST ZROZUMIAŁE!

 123. brys said

  tesla im padnie.

  https://www.bibula.com/?p=135660

  Amerykańscy naukowcy opracowali idealną baterię, którą rządowy Departament Energii przekazał… Chinom

 124. Ad. 114

  Nie każdy czytał Konecznego.

 125. NyndrO said

  Po pierwsze primo: zaskoczony jestem, bo myałem, że to skończony debil.
  Po drugie primo : w Rosji, mimo początkowych jego histerycznych i idiotycznych wylowiedzi jest szanowany i nie spotkała i nie spotka go żadna krzywda.
  Po trzecie primo, ultimo: w Polsce będzie miał za to prz%$#@ane.
  https://weszlo.com/2022/08/08/krychowiak-zaden-z-chlopakow-nie-potepia-rybusa/

 126. Listwa said

  @ 124 Krzysztof M said

  Prawo rzymskie to nie dziedzina historiozofii.

 127. Ad. 126

  Prawo rzymskie to nie dziedzina historiozofii.

  I tu się pan myli. Miejsce prawa w życiu zbiorowym i prywatnym… to należy do historiozofii.

 128. Adrian said

  Mur na granicy z Białorusią nie spełnia swojego zadania. 1.5 mld zł utopione.
  https://mobile.twitter.com/MaciekDuszczyk/status/1556674282117369856

 129. bardzo said

  Czosnek jemy zmiażdżony albo roztarty. Zjedzony w kawałku może powodować nadżerki w przewodzie pokarmowym, prowadzące do dalszych komplikacji. Oczywiście że za dużo czosnku nie jest wskazane, podobnie zresztą jak za dużo czegokolwiek innego.

  Koreańców bardzo cenię ze względu na ich niebotyczną ambicję, granicząca z obsesją. W połączeniu z azjatycka pracowitością i konsekwencją to daje zadziwiające rezultaty. Proszę wziąć pod uwagę pierwszy z brzegu przykład. Przypomnijmy sobie. jakie oni samochody produkowali trzydzieści lat temu, a spójrzmy jakie robią teraz. Budują także czołgi pretendujące do najlepszych na świecie a na pewno najdroższych. Polska kupiła ich ileś tam sztuk (mam nadzieję że dla siebie). Wkrótce będą budować lepsze samochody niż Japońce (uch, jak oni nie cierpią Japończyków!). Korea północna powstała w czasach niedawnych z rozpadu Korei, nie chce misie dociekać z czyjej inspiracji.

  W ostatnim stuleciu BC, a więc dwa tysiące lat temu nazad Korea była sojuszem trzech konfederacji województw, przy czym każde specjalizowało się w swojej dziedzinie gospodarki. Na czele tego związku stało województwo Byeajin, a królem państwa byl Dong Myeong Seong Wang z prowincji Goguryeo, zwany Świętym Królem Wschodu.

  Legenda powiada z właściwym sobie dalekowschodnim patosem, że ów władca był niezrównanym łucznikiem, potrafiącym nawlec na jedną strzałę siedem much. Należy takoż zapodać, że łucznictwo jest do dziś narodowym sportem Korei, traktowanym niemal jak obrządek religijny. Od co najmniej dwóch milleniów organizowane tam są zawody Ku-Kung, w których strzela się do celu odległego o 170 metrów.

  Na marginesie chciałbym przytoczyć ciekawostkę z czasów współczesnych. Polski przemysł motocyklowy dostrzegł w Korei motor, który idealnie spełniał polskie warunki i postanowiono wejść w porozumienie z firmą, która go produkuje. Zdaje się, że nawet rozpoczęto import motocykli do Kraju. I teraz najciekawszy szczegół. Koreańczycy nazywali ten model Junak. To piękne nawiązanie do tradycji polskiego motocyklizmu. Niestety, wobec nasilającego się wpływu angielszczyzny do europejskiej kultury, przedsięwzięcie upadło. Nastąpił bowiem swego rodzaju konflikt interesów, spowodowany przez nazwę stalowego rumaka. Otóż Junak pisze się po angielsku Eunuch i odznacza to coś zupełnie nie związanego z motoryzacją, zwłaszcza motocyklową.

 130. Listwa said

  @ 127 Krzysztof M said

  Prof Koneczny nie był prawnikiem. Opisywanie przez niego miejsca prawa rzymskiego w życiu zbiorowym i prywatnym nie jest tworzeniem prawa.

  Trzeba też odróżniać uniwersalną koncepcje prawa i filozofię prawa od wprowadzania w życie konkretnych takich czy innych przepisów na danych obszarach, bo wychodzą potem takie chybione przekonania jak to
  :
  „Upadek Polaków rozpoczął się za Jagiellończyka, który wprowadzając do Polski prawo rzymskie zlikwidował tym samym średniowieczne bariery na drodze do nieograniczonego bogacenia się.”

  To które bariery zostały zniesione?

 131. bardzo said

  Panie Perry, w Polsce było wielu wybitnych władców. Nie rozpraszając się na szczegółach i niuansach, wymieńmy kilku. Mieszko Pierwszy, nieprawidłowo nazwany Mieczysławem przez Długosza, zmontował rdzeń Polski i dał łupnia zachodnim zbójcom pod dyrekcja niejakiego Wichmana. Syn Bolesław Wielki zwany Chrobrym dokonał odwrotnego rozbioru, podbił Ruś nad Bugiem (1018), Niemców i Czechów, przy czym zainicjował ideę przyjaźni między Polakami i Rusinami (Karol Bunsch), następnie Bolko Krzywousty pojechał nad morze, ale pod koniec życia mu odbiło i uwierzył w rozsądek potomnych. Jeszcze prawnuk Wielkiego, także Bolko, którego Łysiak nazywa najwybitniejszym władca w historii Polski sprawił że Niemcy go się bali panicznie. Wykluwała się poważna sprawa, sojusz ze Wschodem, jednak ktoś (w domyśle, niemiecki dywersant) zabił podstępnie ruskiego posła z łuku. Był jeszcze Łoktek (tak go nazywali jemu współcześni – Kraszewski), który mozolnie sklejał do kupy to, co potomkowie Bolka rozpieprzyli. Kazika Ostrojebca niestety nie można zaliczyć do tego panteonu, mimo niewątpliwych zasług, których efekt zaćmiła jego niepohamowana ruja. Jadwiga była królem, bardzo wybitnym, ale nie królową. I tak dalsze, jeszcze można wymienić Zygmunta Augusta, który miał wiekopomną szansę stworzenia z Polski i Moskwy imperium wszechczasów, niestety, mamuśka Bona Sforca, (mądra kobita, niestety, winna wiele Papiestwu) pokrzyżowała zamiar stworzenia personalnej (na razie) unii ze wschodnim wielkim sąsiadem. Potem jeszcze obcokrajowiec Batory i długo, długo nic. Aż może do cara Aleksandra, ale to już zupełnie inna sprawa.

  Jagiellończyka już Pan opisał, panie Perry.

  Oto, jak widzę pechową historię mojej Ojczyzny.

 132. Boydar said

  „… myślę, że rozpoczął się za pierwszych Piastów …”

  Tak jak już kilkakrotnie orzekałem, gdyby Ławrowowi coś się stało, Pan Gajowy spokojnie mógłby Go zastąpić 🙂

 133. bardzo said

  Żem się rozmarzył. Piastowie władali Skandynawią. (herb Aukeryi w półncnej Islandii: .https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/55/Coat_of_Arms_of_Akureyri.svg)

  Teraz niechby doszło do skutku połączenie władzy z Moskwą – cały świat mówiłby po słowiańsku.

  Gdyby jajko miało wąsy to by była babcia

 134. Piskorz said

  re 113 A tzw. potop szwedzki…?! Czym był było dla naszej Polski. ?! Ile „skarbów” ukradli i nam nie oddali..Inne aspekty pomijam, bo są powszechnie znane.

 135. Ad. 128

  To które bariery zostały zniesione?

  Pan wydaje się nie mieć wątpliwości. Więc odrzuci pan także, to, co mogłoby się tu pojawić. 🙂 Proszę poczytać: Feliks Koneczny „Dzieje Polski” wątek Jagiellończyka i legistów – tylko wydawnictwo ANTYK. W innych wydaniach ten wątek jest wycięty.

 136. Greg said

 137. Piskorz said

  re 127 Historiozofia to po prostu – nauka zajmująca się refleksją nad sensem i istotą dziejów, które są rozumiane jako całość !! Prawa materialne i
  formalne nie mają nic wspólnego z z tzw. historiozofią. Sama nazwa tej nauki mówi sama za siebie..! Pewnie, że przy okazji niejako można wpleść zagadnienie prawa materialnego, jeśli ma to sens w odpowiednim etapie tej nauki.

 138. Maverick said

  Poziom duraczenia w Polin jest na lepszym poziomie niż filmik o spawaczu powyżej.

 139. misieku said

  Przygotowania do kontrataku Sił Zbrojnych Ukrainy, prawdopodobnie w rejonie Chersoniu.
  Motocykle, quady, taczanki rzemieślnicze zrobione z „Humvee” i SUV-y..
  .https://twitter.com/colonelhomsi/status/1556502714380599297

  mad Max
  Scenarzysta był wizjonerem, zobaczcie na ten banderowski tryzub

 140. Listwa said

  @ 135 Krzysztof M said

  Jakby nie patrzeć, to nie prawo rzymskie nie jest problemem, a jego brak i nie tylko to

 141. Peryskop said

  131 Bardzo Bona się starała, ale zgubiła ją pazerność oraz nieostrożne zaufanie do Habsburgerów i Papacody.

  Zostały tylko sumy neapolitańskie.

 142. Listwa said

  @ 109 matirani said ad 140
  Ks. Oko to posoborowiec

 143. Peryskop said

  A jeszcze wcześniej, w epoce Żółtego Cesarza, dzisiejszy półwysep koreański był prowincją zsyłki wichrzycieli, rebeliantów i kryminalistów.

  Tygiel genetyczny palce lizać !

  Fakt, tradycyjnie nienawidzą się bardzo. Lecz po trójkącie : Chi-Kor-Jap.

  Teraz jeszcze Kor-Kor.

 144. Yagiel said

  Popatrzyłem na ży… na Życie w Ałt/y/Aj, w Yalt’Aj,, w Ur-Al – dużo jest takich filmików, (podpisanych dwoma nazwiskami Ulengov/s) bliskich memu sercu (wspomnieniom z dzieciństwa, z Gorców szczeniackich, w których latem i zimą pijałem/siorbałem wodę górskich strumieni… Zapodam jeden filmik na zachętę: „Live in Ural Mountains.Russia. Survival in Far North. Nomads Nenets”

  Raz dlatego, że xazarska propaganda w szajsemediach powiada, że głównie tacy/stamtąd żołnierze Rosji giną na Ukrainie…
  Dwa datego, że niech Europejsiki popatrzą, jak będą żyć za kilka lat (jeśli nie za parę) – tylko ci, którzy będą umieć tak żyć, Popatrzcie se, Europejsiki-mieszczuchy,, jak wygląda Życie NIewielu Mądrych po wygłupach Wielu Kretynów…
  Smacznego czosnku czy cebuli ! (Panie Bardzo – co oni jedzą ?!)…
  Skrzyp śniegu poranny pod butami – Boże mój ! co to jest za dźwięk !

 145. Boydar said

  Jak to się stało, że Pan Macka w tych temperaturach jeszcze nie wysechł był nawiór, dziwne …

  Ale dobrze że wrócił, lubiłem Go wyżymać 🙂

 146. matirani said

  Witaj Panie RadyoB! Dzieki za pamiec i mile slowa. 😉 Malo czytywalem Wacpana, ale to co wpadalo mi w oko bylo wystarczajaco rozwazne aby topór zostal zakopany a na ubitej ziemi tylko sie tanczylo. Co do temperatur… hmm…. róznie to bywa u mnie na wsi, ale wole upal niz zimno. Kiedys przemierzylem sporsza pustynie siedzac z tylu, w odkrytej skrzyni hamerykanskiego pickupa… po powrocie do Yeuropy, w metrze Paryzewa, mialem taki sam kolor skóry jak mile Czarnuszki jadace obok mnie, co wyraznie je szokowalo. Gapily sie to na mnie to na siebie i nie panimaly niczewo. Zagwozdke mialy.

 147. matirani said

  Ah… glejtu jeszcze nie dostalem… taki los.
  Przy okazji, ktos zna te strony? Jakies takie antysemitbicze sie mi widza: https://wikispooks.com/wiki/Anti-Defamation_League#Sponsors

 148. errorous said

  Siostra Borkowska o Św.Antonim

    Mało jest w naszej kulturze ostrzejszych kontrastów niż ten, na który natrafiamy, porównując ikonografię św. Antoniego pustelnika z tekstami, które po nim po­zostały. Z jednej strony mamy ogromne plansze pełne fantastycznych potworów, atakujących bezbronnego star­ca swoim okrucieństwem i ohydą; z drugiej spokój, który można by wręcz nazwać olimpijskim, gdyby nie to, że jest on przede wszystkim chrześcijański. Mogłoby się zdawać, że to są dwie zupełnie różne postacie, różne doświadczenia i drogi życiowe. A to jest ten sam świę­ty. Częściowo kontrast ten tłumaczy niewątpliwie fakt, że nauki Antoniego przekazują nam to, co dla niego samego było w życiu i doświadczeniu najistotniejsze, malarze zaś wyławiali raczej z jego żywota i z legend o nim szczegóły fantastyczne i sensacyjne, dobre na te­mat obrazu. Niemniej jednak ten żywot (i nawet te le­gendy) przekazuje nam na swój sposób prawdę: Antoni rzeczywiście zetknął się z szatanem, doświadczył na sobie jego działania w sposób szczególnie wyraźny i bolesny — i wyszedł z tego doświadczenia umocniony i uświęcony.

    Szatan bardzo rzadko działa jawnie. Jest na to o wie­le za mądry. W każdym jednak człowieku na mocy grze­chu pierworodnego posiada swój przyczółek, w miarę upływu lat rosnący lub malejący, i stamtąd atakuje. Mówiąc technicznie, działa przez pokusę, przez zachę­tę do złego czynu; stara się oczywiście zamienić taki czyn w nałóg i w miarę możności rozlewać zło z danego człowieka także i na jego otoczenie. Poza ludźmi, któ­rych już w bardzo wysokim stopniu opanował, robi to wszystko jednak, posługując się kamuflażem, przedsta­wiając zło jako dobro i mącąc w głowach i sumieniach.

    Jednym z możliwych sposobów zwalczania jego wpły­wu jest więc wyszukiwać jego szczególnie mocne przy­czółki i tam z nim walczyć; inaczej mówiąc, szukać go w innych ludziach, szczególnie mu już poddanych. Tę metodę stosuje zawodowo każdy policjant, i jest ona niewątpliwie w społeczeństwie potrzebna. Czasami może być nawet rozpaczliwie potrzebna, kiedy trzeba podjąć walkę zbrojną, na przykład z hitlerowskim okupantem. Niemniej niesie ze sobą duże ryzyko. Po pierwsze, czło­wiek podejmujący walkę zbrojną, przeciwstawiający się sile siłą, stosuje z konieczności metodę nieprzyjaciela, przynajmniej w jakimś stopniu, w ramach kodeksu ry­cerskiego — oby … Ale bywa, że trudno utrzymać się w ra­mach tego kodeksu, a po skończonej wojnie bardzo trud­no jest zrezygnować z dalszego stosowania siły. Po dru­gie, ryzykuje się utożsamienie stron aktualnej, ziemskiej wojny ze stronami wojny ponadczasowej, a zwłaszcza siebie samego z aniołem światłości; z czego oczywiście dla szatana płynie tylko zysk.

    Pustelnicy, zgodnie z samą już swoją nazwą, stoso­wali drugą możliwą metodę: szukali wpływu szatana w samych sobie i tam przede wszystkim z nim walczy­li. W kilka wieków po św. Antonim tak ich scharaktery­zuje w swojej regule św. Benedykt:… dobrze przygotowani w szeregach braci do samotnej walki na pustyni i dość już silni, by obyć się bez pomocy bliźniego, są w stanie z pomocą Bożą zmagać się w pojedynkę ze złem czającym się w ciele i w myślach. Taka walka ma to do siebie, że nie można jej podjąć z żadnych innych motywów, jak tylko z mi­łości do Boga; trud jest ogromny, korzyści zupełnie nieuchwytne (nawet duchowych „łupów” nikt z niej nie przynosi), słowem, kto by się jej podjął z jakiejś ego­istycznej motywacji, perfekcjonizmu, fobii czy czego­kolwiek podobnego, ten zrezygnuje z niej jeszcze szyb­ciej, niż ją rozpoczął.

    Antoniego nazywamy zwykle pierwszym pustelni­kiem, gdyż najprawdopodobniej on to właśnie jako pierwszy, po krótkim okresie spędzonym zgodnie ze zwyczajem ówczesnych ascetów chrześcijańskich w tym częściowym tylko odosobnieniu, jakie mogła dać chat­ka na skraju terenu zamieszkanego, odszedł około roku 270 w głąb pustyni, w bezludne okolice górskie nad Morzem Czerwonym: odszedł ze świadomego wyboru, nie zaś zmuszony szukać schronienia przed prześlado­waniem, jak nieco wcześniej Paweł. Cała rzesza uczniów i naśladowców miała wkrótce pójść za nim, gdy tylko okazało się, że kto nie boi się wielkich trudów zewnętrz­nych i wewnętrznych, zdoła przeżyć także i w takich warunkach, ofiarowując życie samemu Bogu. Właśnie trud, walka były podstawowym elementem takiego ży­cia. Mnich to trud — streści tę prawdę pewien abba.

    Spróbujmy znaleźć w tekstach jakiś konkretny zapis walki Antoniego, którą malarze przedstawiali tak dra­matycznie. Pierwszy apoftegmat zapisany pod jego imie­niem opowiada, że święty w swojej samotni popadł raz w zniechęcenie i wielką ciemność wewnętrzną: klasyczny atak acedii. Został z niej wyzwolony przez obrazowe widze­nie: zobaczył kogoś podobnego do siebie, kto spokojnie na­dal przeplatał pracę modlitwą, i to go zachęciło do wy­trwania. Zaraz dalej, w drugim apoftegmacie, pojawia się następny problem: pustelnik usiłuje zgłębić zrzą­dzenia Boże dotyczące poszczególnych ludzi, w tym także problem cierpienia sprawiedliwych. Czy stoimy tu u źródła jakiegoś nowego schematu, w który ludzie usiłują zamknąć Opatrzność? Nie: kolejna interwencja Boża każe pustelnikowi tego zgłębiania zaniechać. An­toni znalazł w sobie pokusę rozpaczy i pokusę przemądrzałego podejścia do sądów Bożych. W obu wypadkach zwycięża nie własnymi siłami, ale dzięki wyraźnej po­mocy Bożej. Ta zdolność do „zmagania się ze złem w po­jedynkę”, o której pisał św. Benedykt, jest przede wszyst­kim zdolnością (ale i więcej: wyrobionym już silnym nawykiem) do wzywania Bożej pomocy.

    Antoni szukał przede wszystkim bliskości Boga. Jego powołanie zaczęło się w chwili, w której przeżył całą duszą słowa: Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie (Mt 19, 21): skarbem tym było dla niego oczywiście oglą­danie Pana. Wobec tego Antoni najdosłowniej rozdał wszystko, co miał, a Pan najdosłowniej spełnił obietni­cę i okazał się bliski. I właśnie ten bliski kontakt ze Świętym rzuca wielce kłopotliwe światło na to wszystko, co jest nieświęte w nas samych. Najbardziej nawet chorobliwa fantazja malarska nie potrafi oddać całego obrzydzenia do zła znalezionego w sobie, jakie czuje człowiek Boży pod działaniem takiego światła. Diabeł oczywiście i to obrzydzenie stara się wykorzystać, pró­bując je uczynić podstawą rozpaczy. Kapitalne znacze­nie ma więc zapis doświadczeń Antoniego znajdujący się w innym krótkim apoftegmacie:

  Powiedział abba Antoni: Zobaczyłem wszystkie sidła nie­przyjaciela, rozpostarte na ziemi; jęknąłem więc i powiedziałem: A któż się im wymknie? I usłyszałem głos mówiący do mnie: Pokora
  .
    Jest to doświadczenie własnej słabości, które samo niesie uzdrowienie. Stwierdzić swoją niemoc, uznać ją — to otrzymać wszechmoc Bożą ku pomocy. Im głębiej, im pełniej widzimy swoją nicość, z tym większą siłą pomoc przychodzi. Paradoksalnie więc, to spotkanie zła w sobie (a więc szatana i naszej skłonności do ulegania mu) jest otwartą bramą dla triumfu Bożego. Żadne potwory Boscha nie są tak odrażające jak to, co Antoni zobaczył we własnej duszy w świetle Bożej świętości i w zestawieniu z nią, a jednak właśnie dlatego ze zoba­czył to tak dobrze, zrozumiał, iż w rzeczywistości po­kusa jest nie tyle okazją do upadku, ile okazją do zwy­cięstwa. Odnalazłszy na samym dnie swego upokorze­nia triumf łaski Bożej, mógł zawołać w podziwie nad niesłychanym darem dobroci Boga: Zabierz pokusy, a nikt nie będzie zbawiony.

    I więcej jeszcze: zetknąwszy się z taką siłą i z taką jawnością ze złem w sobie i poznawszy, że ma ono osta­tecznie tylko zwiększyć triumf Boży, Antoni mógł stać się źródłem światła i pociechy także dla innych. Przy­czółek szatana pozostał w nim oczywiście nadal (takie oto jest wielkie dzieło człowieka… pokusy spodziewać się aż do ostatniego oddechu) — ale przyczółek łaski wzmocnił się do tego stopnia, że już mogła ona rozlewać się na oto­czenie. Antoni nie bagatelizował niczyich win ani tro­chę bardziej niż swoich: Wielka kolumna Kościoła dzisiaj upadła — zapłakał nad grzesznym mnichem, a swoim gościom udzielał nieraz nagany. Ale jednocześnie nie tragizował; uczył pokory, spokoju, ufności. Trzeba z brać­mi postępować łagodnie… Nie ufaj własnej sprawiedliwości, nie troszcz się o to, co minęło… I wreszcie punkt dojścia: Ja już nie boję się Boga, ale Go kocham: bo miłość precz wypędza bojaźń.

    Z głębi doświadczenia zła w sobie, z terenu walki, którą malarze przedstawiali tak ponuro, pochodzi pierw­sza chronologicznie lekcja monastycznego pokoju.

 149. bardzo said

  Przecież Hamburgery same wyswatały Sforcę ze starym i zorganizowali ślub by proxy. Ale jak przyjechała do Polski to sie z królem polubili (Hryt’ mene moja maty, Hryt’ mene polubyw). Ona do Polski miała stosunek ambiwalentny. I owe hamburgery na spółkę z Papą zasugerowały żeby nie dopuścić do unii. Unia mogłaby być korzystna dla papiestwa, jeśli umiejętnie ją rozegrać, ale dla szkopów to była sprawa życia i śmierci. Gdyby Zygmunt August się postawił to wszystko wyglądałoby zupełnie inaczej, bo w końcu był niegłupim władcą i dość dobrym królem a nawet militarnym strategiem. Mogło coś z tego wyjść. Ale Wielka Polityka już wtedy jak widać była wszechmocna.

  Powyższe rozważania tak trochę oparte o wynurzenia p.Wojtka Drewniaka z Historii Bez Cenzury.

 150. bardzo said

  Zostaw pan pana Maćka, panie Boydarze. Nie mógł wyschść, bo tam u nich teraz siarczysta zima.

 151. Boydar said

  Przecież ja Go nigdy za darmo nie wyżymałem 🙂

 152. Peryskop said

  Olivia Newton-John +73

  Aktorka i piosenkarka chorowała na nowotwór piersi trzykrotnie, po raz pierwszy 30 lat temu. Ostatni nawrót nastąpił w listopadzie 2018 roku. Pod koniec 2020 roku poinformowała, że ma przerzuty m.in. na kręgosłup. 

  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-08-08/olivia-newton-john-nie-zyje-byla-gwiazda-musicalu-grease/

  Wg GNM nowotwór piersi jest skutkiem odbieranego subiektywnie psycho-bio-konfliktu typu opiekuńczego – pierś lewa p-b-k w relacjach pionowych tj wobec rodziców lub dzieci; pierś prawa p-b-k w poziomie tj wobec partnera, znajomych lub nawet psa/kota.

  U kobiet embrionalnie leworęcznych stronność zmian jest odwrócona.

  przerzuty na kręgosłup – to nie są „przerzuty” lecz odrębne następstwa kolejnych
  psycho-bio-konfliktów – tu u ON-J : o treści „obniżenie własnej wartości”.

 153. Adrian said

  Kończy się węgiel, więc może zabraknąć cementu. To oznacza kłopoty…

  Problemy z dostępnością węgla mogą wpłynąć na działalność cementowni. A Polska tuż po Niemczech jest drugim producentem cementu na Starym Kontynencie. – Branża cementowa w tej chwili ma zapasy węgla do końca sierpnia – mówił w drugiej połowie lipca w Sejmie poseł Paweł Bejda z PSL.
  https://www.money.pl/gospodarka/konczy-sie-wegiel-wiec-moze-zabraknac-cementu-to-oznacza-klopoty-inwestycyjne-6799143158602720a.html

  ========
  Stało się, podwyżka obowiązkowej opłaty już pewna. Odczuje ją każdy Polak

  Od 1 września ruszy ponowny proces taryfikacji, czyli ustalania cen za wodę i ścieki – poinformowały Wody Polskie oraz Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Przyczyna to pogarszająca się sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw tej branży.
  https://www.salon24.pl/newsroom/1244021,stalo-sie-podwyzka-obowiazkowej-oplaty-juz-pewna-odczuje-ja-kazdy?utm_source=wykop.pl&utm_medium=link-6769957&utm_campaign=wykop-poleca

 154. Yagiel said

  Siarczysta Zima ? A Taj’Wan – na której on półkuli ? Bo Gon’Czar czy Gon’Czarowie mają pełne ręce – lecz ręce czy raczej jaźnie? – roboty nad Moskwą, PeterBurgiem oraz – ! – nad Taj’Wan – ?
  Spróbuję zapodać +-pieriewod odnośnego fragmentu zdzisia czy zwczorsia żartów o Jesieni:
  .https://www.youtube.com/watch?v=Lrp9UbFxk4c
  Więc ok. początku 5 minuty dobry znak z Rezonansem Szumana i pewna niepewność co do Taj’Wan’a:
  „Rubikon został przekroczony. Na pewno Kitaj zdecydował się wtargnąć na Taj’Wan. Jeśli w 24 godz. go nie wezmą, Taj’Wan przestanie istnieć ! Przestaną istnieć/dziaąłć wzelkie czipy elektroniczne. Przestanie istnieć wszelka cyfryzacja – i odpowiednio – wszelka kontrola nad ludnością… Więc myślcie: gdzie Dobro – gdzie Zło ?
  Niedawno usłyszałem od jednego Mądrego Meżczyzny, że na jedno pytanie jest OSIEM PRAWIDŁOWYCH ODPOWIEDZI, WZAJEMNIE SPRZECZNYCH. Wszystko zależy od POZIOMU i CELU tego czy innego człowieka…………………… itd.

  Gon’Czar jest w dobrym humorze, nawet w żartobliwym, więc może i zniknięcie Taj’Wanu/cyfryzacji/podglądactwa jest ośmiorako czy 8rako spoziomowane i wzajemnie sprzeczne ? Niewykluczone więc, że kiedy to piszę, Taj’Wan użie nie suszcziestwujet a jednocześnie… na 7/8 owszem su ?

  Jak tam jest, tak jest, a żyje się nam nie na jednym poziomie – co Tu chyba każda/-y już wie… 😉
  Te poziomy oddzielone są takim ładnymjesiennym, jak dla mnie słowem ‚jeśli’, brzmiącym też ‚jest-li’…
  Uszy też mamy poziomowane, czego Muzykom nie trza tłu…

 155. Ad. 140

  Jakby nie patrzeć, to nie prawo rzymskie nie jest problemem, a jego brak i nie tylko to

  To oznacza, że Koneczny nie wiedział, co pisze. … Na pewno?

 156. oleneka said

 157. Piskorz said

  !!! Nowa zabawa szczeniaków w ….Nowym Świecie…Jak doszło do wypadku? Rodzice ostrzegają

  Archie został odnaleziony 7 kwietnia 2022 roku przez swoją matkę w ich domu, w południowo-wschodniej Anglii. W chwili, kiedy mama znalazła chłopca, był on nieprzytomny, a ona sama podejrzewa, że syn brał udział w jednym z wyzwań, jakie pojawiły się w mediach społecznościowych. Wyzwanie miało polegać na jak najdłuższym odcięciu dopływu krwi do mózgu. „Blackout Challenge” to wyzwanie, w którym dzieci podduszały się za pomocą pasków, sznurówek, aż do utraty przytomności. A to wszystko, by opublikować działania na TikToku. Chłopiec natychmiast trafił do szpitala w Londynie. Cd. znany.!!
  Znalezione w sieci..!

 158. Peryskop said

  152

  Prawdopodobnie Olivia wyhodowała swoje raki piersi wskutek zmartwień o swą coorcze, powitą w koszernym hospitalu.

  Dame Olivia Newton-John AC DBE … Partner(s) Lee Kramer (1973–1979), Spouse(s) Matt Lattanzi ​(m. 1984; div. 1995),​ John Easterling ​(m. 2008)​ … chorowała na nowotwór piersi trzykrotnie, po raz pierwszy 30 lat temu…

  Czyli w 1992 roku gdy Chloe miała 6 latek, i już wtedy zaczynała być kapryśny gagatek.

  W 1995 Olivia rozwiodła się z ojcem Chloe Maciejem L., gdy mała miała 9 lat.

  Jako 18-latka Chloe zaczęła operacyjnie plastikować swoją urodę (przepuściła na to pół bańki), a jako 27-latka była leczona na uzależnienia od alkoholu (Chloe nomen omen) i kokainy.

  Chloe Rose Lattanzi (born January 17, 1986) is an American singer and actress. She was born in Los Angeles [at Cedars-Sinai Medical Center in Los Angeles, California] to actress and singer Olivia Newton-John and actor Matt Lattanzi. Her maternal great-grandfather was Nobel prize-winning physicist Max Born.

  Genres Pop • Country
  Years active 1993–present

  Biography Personal life

  … Her parents divorced, and both re-married.

  Since turning 18, Lattanzi has undergone numerous plastic surgery procedures, reportedly to a value in excess of $500,000. In 2013, she was treated for alcohol and cocaine addiction. In 2017, she moved with her fiancé James Driskill to Oregon, there they bought a farm and started a marijuana business.

  Zatem Olivia N-J miała wiele powodów, ażeby potrójnie zapaść na raka piersi na tle opiekuńczym, oraz aby skończyć żywot w bólach kości wskutek utraty własnej wartości.

  Kto nie chce wierzyć w GNM, nie musi.

 159. revers said

  i jak tu zzyc bez ziela p..Nyndro?

  https://hempinvestor.com/2022/08/remembering-olivia-newton-johns-brave-medical-marijuana-advocacy/?fbclid=IwAR3jUc4DrKXrFZMYNfBVyJ5Er2VOo14pBr6cMAUzEdinjqZDUCWMpLErVGY#:~:text=Newton-John%20openly%20supported%20the%20legalization%20of%20medical%20cannabis,She%20was%20chronically%20unapologetic%20about%20her%20personal%20consumption

  R.I.P. Olivia Newton-Johns

  .https://www.youtube.com/watch?v=lR93L8sUMNg

 160. Adrian said

  Nie działa najnowszy blok węglowy w Polsce. Tauron wydał komunikat

  Awaria bloku węglowego w Jaworznie. Tego samego o którym Onet pisał w ubiegłym tygodniu a cześć komentujących bagatelizowała sprawę że to Rafako przesadza i wierzą Tauronowi.
  https://wiadomosci.radiozet.pl/Biznes/Nie-dziala-najnowszy-blok-weglowy-w-Polsce.-Tauron-wydal-komunikat

 161. Adrian said

  Nowy prezydent Kostaryki ZAKAZUJE nakazy szczepień i czyni je nielegalnymi

  Rodrigo Chaves: „Na dzień dzisiejszy szczepionki nie są obowiązkowe, a zatem wszelkie działania podejmowane przeciwko każdemu, kto nie chce się szczepić, jest działaniem sprzecznym z prawem”.

 162. Lily said

  Naganiacze glosili TO?. Macie do wyboru.
  „Albo Unia Eurpejska,(„jewrejska”)albo Bialorus”.
  Tzw.”Komisja Europejska”,kto w niej zasiada”.?.

 163. ! said

  „Myślę, że rozpoczął się od pierwszych Piastów”

  To jakieś zagranie do mnie i tego co pisałem wcześniej o Mieszku?

  Każdy, kto zna historię (prawdziwą, a nie brednie podręcznikowe) ten wie, że przyczyny obecnej głupoty Polaków tkwią w czasach saskich gdy to niczym rak w tkankę narodu wleźli frankiści i rozpoczął się proces głupoty trwający po dziś dzień. Najpierw konstytucja, rusofobia, potem konfederacja barska (tragowiczanie to byli patrioci a nie zdrajcy), następnie mason Kościuszko, mason Napoleon, głupie powstania, sanacja, KOR, Solidarność. PiS. Cały czas od czasów saskich kierunek antyRosja i proNWO.

  A o Mieszku napisałem jak było. Powiem więcej: żaden naród w Europie i chyba na świecie nie miał i nie ma tylu zdrajców w swoich szeregach co Polacy. Bo rodowici Polacy też działają na szkodę Polski, a nie tylko przechrzty. Niech się może pan ścisłowiec nie wtrąca w historię. Ścisłowcy nie wyróżniają się niczym na tle osób zmanipulowanych przez media i polityków. Są tak samo podatni na pranie mózgu jak inni ludzie!

 164. Piskorz said

  re 160 A czy on jeszcze żyje czy już nie ?! Dzielny człowiek…oby go nie dopadli !

 165. Marucha said

  Re 163:
  Niech mi, qrva, wykrzyknik nie narzuca, w co mam się wtrącać, a w co nie. Bo chyba mnie miał na myśli?
  Pominąwszy, iż nic odkrywczego nie napisał.

  A taki ks. Piotr Skarga dostrzegał objawy upadku Polski już w XVI wieku. Bo największym złem, jakie dotknęło Polskę była Reformacja i tolerancja dla heretyków i zdrajców.

 166. NyndrO said

  https://dorzeczy.pl/swiat/333340/fundamentalne-znaczenie-podolak-o-taktyce-ukrainskiej-armii.html

 167. Piskorz said

  !!!! W Szwajcarii jest Centrum Monitorowania Przesiedleń…Wewnętrznych
  tzw. IDMC. Przewiduje, że do końca XXI w, ilość zmuszonych do emig. przez
  powodzie wzrośnie 5x. !! ps Kogo interesuje Australia to warto.przeczytać.”Czarne lato. Australia płonie.”, autor biolog ewolucyjny Drobniak. Tylko to fachowe nazewnictwo tylko dla…fachowców. I ciekawa wzmianka o Aborygenach; wcale nie byli takimi dzikusami; dobrze sobie radzili z otaczającą ich przyrodą. Lepiej niż ci, którzy o nich pisali.

 168. NyndrO said

  https://zapodaj.net/173e2bc84ff70.jpg.html

 169. Ad. 165

  Bo największym złem, jakie dotknęło Polskę była Reformacja i tolerancja dla heretyków i zdrajców.

  A ta reformacja w Polsce miałaby miejsce, gdyby nie wsparcie magnaterii? … (i właśnie o tym pisał Koneczny – gdyby nie prawo rzymskie, toby magnaterii nie było, bo aż tak wielkie fortuny nie powstałyby)

 170. Piskorz said

  !!! Das Corona-Narrativ zerbröselt: Immer mehr Impf-Opfer melden sich bei Twitter””….Wciąż więcej ofiar szczepień zgłasza się na Tw. ps Reszta info na http://www.zuerst.de Ciekawy tekst.

 171. Piskorz said

  re 169 Wszystkie te zasady obowiązują do dziś w każdym porządku prawa prywatnego i są przyjęte właśnie z prawa rzymskiego. Każdy z nas ma prawo decydować o zgromadzonym majątku zarówno za życia, jak i po śmierci.
  I NIE MA CO SIĘ PRZYPIEPRZAĆ DO- PRAWA RZYMSKIEGO. I b. wiele regulacji p. rzymskiego obowiązuje do dziś.! Np. zobowiązania./cała ich gama/.
  Dotyczy każdego bez względu na jego stan majątkowy.

 172. Andzia said

  re: 169
  Mógłby Pan wskazać konkretnie jak prawo rzymskie stworzyło magnaterię?
  ps. Jak się mają fortuny magnaterii do fortun powstałych na prawie talmudycznym?

  ——
  O-o!
  Admin

 173. Listwa said

  @ 155 Krzysztof M said

  Prof Koneczny dokonał wielkiego dzieła jak na swe małe możliwości, jest to krzewiciel kultury, myśli i polskości, to co napisał powinno być w podstawie nauczania w Polsce. Ale siłą rzeczy nie wszystko zdołał nalezycie zbadać i nalezycie opisać

  A pan nie zdołał nalezycie przeczytać to co on napisał.

  Prawo rzymskie jest generalnie zbiorem zasad wg których powinien być budowany system praw i przepisów szczegółowych. np Prawo powinno być zrozumiałe dla wszystkich, ustawa nie obowiązuje jesli nie została ogłoszona, ustawa nie działa wstecz, w razie wątpiwośći należy orzekać na korzysć oskaronego, w podobnych sprawach powinno zapadać takie samo rozstrzygnięcie itd + zbiór kokretnych przepisów

  Prof Koneczny tylko wspomina ale dogłębnie nie zajmuje się tematem.

  Prawo rzymskie dotarło do Polski wraz z chrzescijaństwem, powiedzmy że w 966. Jagielończyk to dopiero po 1450. I to co pan wspomina, to przede wszytkim podjęcie przez prof Konecznego kwesti wpływu na Polskę prądu umysłowego jakim był renesans lub pod inną nazwą humanizm.
  Wspomina jak jagiellończyk walczył z Kościołem o władzę i sprawił że sam mianował biskupów co było upadkiem dla poziomu biskupstw. Prof Koneczny mów o zachłyśnięciu się starozytnością przez humanistów i prawem rzymskim, pisze „tak się do niego zaślepili, że zaczeli całkiem na serio wprowadzać je na nowo, napoili też europejskie prawo duchem pogańskim którego do dziś dnia nie możemy sie pozbyć” i dodaje „nasiliły się gorące spory legalistów z z uczonymi starej daty”

  Pominął tez pan ten fragment ” Legistyczne pojęcia o kapitale wyszły na dobre tylko zydom, Pełno ich było w starozytnym cesarstwie rzymskim, przy wszystkich interesach, a teraz zaczęłi na nowo zagarciać w swe ręce handel i przemysł. Kazimierz Jagielończyk nadał im rozległe przywileje zaraz w pierwszym roku swego panowania w 1447″.

  Kazierz Jagielończyk walczył z papieżem o władzę a skończył na tym że oddał częśc władzy sejmikom.
  „Ten król który wolałby tron utracić niż przyznać papieżowi prawo obsadzania stolic biskupich , zatwierdzł uchwały szlachty, ograniczające jego władzę ponad słuszność i rozumną potrzebę” – słowa prof Konecznego

  A były to decyzje nie wynikające z istoty prawa rzymskiego , lecz były decyzjami politycznymi konkretnego władcy.
  Ostanie jego lata to nowe spory z Kościołem.

  Zatem to nie w prawie rzymskim nalezy szukać powodów , a w decyzjach także podjętych w strukturze przepisów i decyzji o przywilejach lub ich braku. To legaliści znosili przepisy ochronne służące wcześniej Polsce.

  Str 50- 54 proszę doczytać. Wydawnictwo Antyk reprint z 1902 r.

 174. Andzia said

  Tutaj m.in. przykład wspólczesnego magnata Gatsa https://www.youtube.com/watch?v=0O07CQnkA1k

 175. Listwa said

  ad 171

  Jest też praca prof Konecznego „Państwo i prawo w cywilizacji łacińskiej”. Prosze tam zajrzeć i zobaczyć jak został podjęty ten temat.

 176. Jacek said

  Re 166 Ndyro
  Gdybym na własne oczy nie zobaczył to bym nie uwierzył, oni tam chyba naprawdę mają coś nie tak z głowami.

  Podolak w wywiadzie dla DW powiedział: tymczasem Rosja to mały, niewiele znaczący kraj o niskim potencjale intelektualnym.

  https://www.dw.com/pl/doradca-prezydenta-ukrainy-negocjacje-po-kl%C4%99sce-rosji/a-62684192

 177. Głos Prawdy said

  O ukraińskich „obrońcach” Mariupola:

  „Robili kupę, sikali na ołtarzu, wycierali się szatami kapłańskimi; strzelali do ikon, kradli wszystko.

  Wydaje mi się, że gdy świątynia zostanie odbudowana, niektóre ikony powinny zostać powieszone z wydłubanymi twarzami, z ranami po kulach.
  Żeby potomkowie pamiętali, co się stanie, jeśli oddadzą władzę takim nazistom jak Azow.”
  https://vk.com/id10595155?z=video-131729823_456239846%2F44c950511a2ff6b31e%2Fpl_wall_10595155

 178. Adrian said

  https://t.me/ndp_pl/12368

 179. Adrian said

  Problem z mlekiem. Branża apeluje do rządu

  W sklepach może zabraknąć mleka – alarmuje Związek Polskich Przetwórców Mleka. Taką sytuację mogą spowodować problemy z dostawami energii elektrycznej i gazu. Organizacja apeluje do rządu o pilną reakcję.
  https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-problem-z-mlekiem-branza-apeluje-do-rzadu,nId,6207928?utm_source=wykop.pl&utm_medium=link-6770047&utm_campaign=wykop-poleca#crp_state=1

  Węgiel, cukier, prąd….niedługo koniec wakacji, wszystko coraz bardziej się wali, dziś od babki się dowiedziałem, że jej mama pracuje w mopsie, to Ukraińcy przychodzą do nich co dziennie dlaczego dostają mało kasę, robię aferę że za mało 500+ i ciągle pretensie…

 180. Adrian said

  Nikt o tym nie mówi, ale naprawę części Elektronicznych czeka się nawet 3 miesiące, zwykły tranzystor kosztował ok 20 zł, a teraz prawie 40 zł i nie wiadomo czy będzie, w sklepie czekamy….u mnie w firmie elektronikę nawet tą uszkodzoną to zbierają i dementują na części po pierwsze braki, po drugie cena, po trzecie jak się sprowadza od innego dostawcy nie mają takich samych parametrów, jakość…..czyli złom elektroniczny znów w cenie…Chiny blokują Tajwan, to już wszyscy dostają zadyszki oni są główni dostawców chipów ns świecie, tym można zniszczyć każdą gospodarkę na świecie…

 181. corintians said

  Federalna Komisja Ekspertów w Niemczech – Blokady mają sens tylko na początku pandemii i generalnie nie zaleca się noszenia masek
  https://www.sueddeutsche.de/politik/corona-massnahmen-bericht-expertenrat-1.5613004

  kolejna komisja sledzcza w Europie krytykuje rzad i nie znajduje dowodow na skutecznosc powtarzajacyh sie represji a q… przypinaja sobie ordery ile ludzie uratowali
  Niemiecka komisja byla na tyle skrupulatna ze ostatecznie niewiele stwierdzili bo instytut Kocha nawet nie zbieral danych efektow zalecanego przez siebie gnojenia

  Nie liczac Łukaszenki i Lovfena/Andersson wszyscy przywodcy w Europie powinni siedzieć

 182. Głos Prawdy said

  Dziękuję, dziadku Biden, za mądre wydawanie moich dolarów z podatków. Właśnie teraz przedsiębiorczy Ukraińcy sprzedają tę broń w Darknecie z dużą zniżką!

  Na przykład dron kamikaze Switchblade jest dostępny już za 4 tys. dolarów. Obiecują anonimową dostawę kurierem do każdego miasta w Europie. Switchblade s w rękach przestępców lub terrorystów są całkiem niezłe! https://t.me/sanya_florida/3522

 183. Głos Prawdy said

  Wczoraj odwiedziłem Sklep Dla Dzieci Disneya. A tam na półkach wśród zabawek dla dzieci propaganda związków homoseksualnych i wszelkiego innego brudu
  https://t.me/sanya_florida/3520

 184. NyndrO said

  Początek ofensywy na kolejnym odcinku frontu. Darmowa deszczówka jest szkodliwa dla zdrowia. Woda z przydomowych studni następna w kolejce. Tylko woda z sieci i ta butelkowana będzie zdatna do spożycia. Domykanie systemu trwa.
  https://t.co/KXeZW24KYP

 185. matirani said

  Ad https://marucha.wordpress.com/2022/08/06/wolne-tematy-57-2022/#comment-1021731

  Panie Krzysztofie, Koneczny opracowal i opublikowal wielki przyczynek do nauki o cywilizacjach, na mój gust to najwiekszy w dotychczasowej historii prac w tym temacie. Ale jego prace maja juz jakies 100 lat i warto je uzupelnic lektura ksiazki Józefa Kosseckiego Naukowe Podstawy Nacjokratyzmu. Autor ma spojrzenie bardziej scisle i naukowe na nauke o cywilizacjach, historie, prawo i etyke.
  Inna uzupelniajaca lektura, wysoce diagnostyczna, jest 4 tom Wojny o Pieniadz Hongbinga Songa. Opisuje w nim upadki Cesarstwa Rzymskiego oraz przynajmniej dwóch dynastii Chin, np. dynastii Song Poludniowej z lat 970-1100 AD. Pan Roman Kafel polecal równiez opracowania Rózy Luksemburg, ale zeby z jej pisania wyciagnac esencje uzyteczna, to trzeba by destylowac hektolitry lewoslowotoku.. LOL

  ZP . MLR

 186. Bezpartyjna said

  Rzecz o tym jak to czarodzieje od mediów, marketingu, public relations zniewalają umysły milionów maluczkich tego świata.
  https://wawel.nowyekran24.com/post/168913,logika-niewolnika-czyli-dzis-szczesliwych-wrozbitow-jest-pelno

 187. Bezpartyjna said

  Uzupełniam wpis P. Adriana (161) i podaję poniżej źródło do całego artykułu dot. szczepień kowidowych i cytuję słowa nowego prezydenta Kostaryki.: „Nasze społeczeństwo to nie bydło poganiane kijem i zmuszane do szczepionek” – Nowy prezydent Kostaryki znosi obowiązkowe „szczepienia przeciwko Covid”.
  https://www.bibula.com/?p=135691

  Wielka szkoda, że my nie mamy takich przywódców i nic nie wskazuje na zmianę tego paskudnego trendu w Polsce.

 188. Ad. Ad. Ad. Ad.

  Koneczny pisze, że wprowadzenie prawa rzymskiego zlikwidowało średniowieczne bariery na drodze do nieograniczonego bogacenia się.

  Dlaczego nikt z rozmówców nie odnosi się do tego?

 189. Peryskop said

  Adminie, moderation stängt i dag ?

 190. kontra said

  pijaństwo dzieci we francuskich szkołach podstawowych

  dopiero w roku 1956 wprowadzono we francuskich szkołach zakaz spożywania alkoholu przez dzieci do lat 14.

  zakaz alkoholu w szkołach wszedł we Francji w życie w roku 1981.

  „W tamtych czasach wino było częścią codziennego życia Francuzów, i to od najmłodszych lat. „Narodowy komitet propagandy wina, który był pod egidą państwa, robił wszystko, aby promować konsumpcję wina w szkołach, a jednym z jego priorytetowych celów były dzieci” – mówi Stéphane Le Bras.

  Jednak najmłodsi niekoniecznie czekali do pory obiadowej, aby wypić swój pierwszy kieliszek.

  „Odnotowano przypadki przychodzenia francuskich dzieci pijanych do francuskiej szkoły podstawowej.

  Francuscy rodzice na ogół podawali im do śniadania wino około 8-9 procentowe, rozcienczone wodą” – relacjonuje historyk.”

  (zrodlo:”Quand les enfants buvaient du vin à la cantine, Planet, 6 août 2019″)

  Spożycie alkoholu wśród młodych ludzi we Francji – frwiki.wiki
  pl.frwiki.wiki/wiki/Consommation_d’alcool_chez_les_jeunes_en_France
  Spożywanie alkoholu przez dzieci od dawna jest trywializowane. Po eksperymencie rozpoczętym wiosną w Montgeron ( Essonne ) było to dopiero Sierpień 1956
  aby Ministerstwo Edukacji Narodowej uchwaliło okólnik zakazujący podawania jakichkolwiek napojów alkoholowych w szkołach dzieciom poniżej 14 roku życia,

  przy czym dystrybucja od tego wieku uzależniona jest od zgody rodziców na „napoje zawierające nie więcej niż trzy stopnie alkoholu” , np. zgodnie z okólnikiem „nie więcej niż jedna ósma litra” wina z wodą na ucznia.

  Środek ten jest kontynuacją pionierskiej inicjatywy Pierre Mendès France, która:Listopad 1954tworzy Wysoką Komisję ds. Studiów i Informacji o Alkoholizmie i ustala rozdawanie we wszystkich szkołach szklanki mleka i kawałka cukru w ​​czasie przerw. Jednak dopiero przez okólnik z3 września 1981 że wszystkie napoje alkoholowe są zakazane dla uczniów szkół średnich.

  http://www.leparisien.fr/espace-premium/air-du-temps/a-l-ecole-fini-l-alcool-27-02-2016-5580577.php

 191. Głos Prawdy said

  MSZ o ukraińskim ostrzale elektrowni jądrowej w Zaporożu: Kijów skutecznie trzyma Europę jako zakładnika
  8 sierpnia 2022 r.
  Sekretarz generalny ONZ i dyrektor generalny MAEA powinni otwarcie i stanowczo wskazać władzom Ukrainy, że ciosy po ZAE są nie do przyjęcia i zmusić do natychmiastowego zaprzestania atakowania elektrowni – powiedziała w oficjalnym komentarzu rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.
  https://vz-ru.turbopages.org/vz.ru/s/news/2022/8/8/1171612.html

 192. Piskorz said

  re 175 Listwa. Zajrzę naturalnie, dzięki !

 193. Piskorz said

  re 158 Prawdopodobnie Olivia wyhodowała swoje raki piersi wskutek…… ………zmartwień…… o swą coorcze, powitą w koszernym hospitalu.”” Pisałem, tu o tym 2x….stres, stres i jeszcze x stres. !! Reszta b. ciekawa
  na globalna.info

 194. Bezpartyjna said

  158 lat temu urodził się Roman Dmowski – współtwórca niepodległej Polski.
  Z okazji dzisiejszej rocznicy warto przypomnieć sobie sylwetkę tego wybitnego polityka.
  https://www.fronda.pl/a/158-lat-temu-urodzil-sie-Roman-Dmowski-wspoltworca-niepodleglej-Polski,203246.html

 195. Piskorz said

  re 180…i dlatego coraz gorzej z produkcją nowych aut.!

 196. Peryskop said

  189 To co u diaska niezgodnego z prawdą zaklinowało moderację ?

  4 Marucha said
  2022-08-06 (Sobota) @ 19:53:54
  Re 3: Kłamstwo ma długie życie

  Czy także kłamstwa nt przyczyn i skutków milenijnego już tańcowania CHałata z CHabitem ?

  https://marucha.wordpress.com/2022/08/03/analityk-polityczny-zelensky-obawia-sie-puczu-i-chce-uciec-ale-usa-nie-pozwola-mu-odejsc/#comment-1021024

  Czy to nie na przełomie X i XI wieku zaczęła się pełzająca degrengolada w Lechistanie ?

 197. Bezpartyjna said

  R. Dmowski uważał, iż „Polska upadła nie dlatego, że się jako naród zestarzała, ale dlatego, że się wykoleiła w rozwoju”, mianowicie w pędzie ogółu szlacheckiego do wolności osobistej. Do tej kardynalnej wady charakteru polskiego przybyły po utracie niepodległości inne: zanik poczucia odpowiedzialności jednostki wobec ogółu i bierność, 1), czyli propagowana przez różnych pozytywistów i postępowców „abstynencja polityczna, to dobrowolne kalectwo, i to największe bodaj, jakiemu zbiorowa dusza narodu może być poddana”, a dalej – fałszywy, doktrynerski humanitaryzm, prowadzący do zaniku instynktów narodowych, i „sentymentalny patriotyzm”, łamiący ręce nad rozpiętą na krzyżu Polską, a wpojony w serca polskie przez wyrodniejący z czasem romantyzm (zwłaszcza bierny mesjanizm).

  Z kolei po powrocie z Japonii pisał: losy narodu „zawisły przede wszystkim od tych zasobów, które spoczywają w głębi dusz jego członków i które tworzą zbiorową duszę narodu”, to znaczy od sił nie materialnych, lecz moralnych, mianowicie od poczucia związku moralnego jednostki z narodem, z całą jego przeszłością, teraźniejszością i przyszłością i, co za tym idzie, od poczucia odpowiedzialności jednostki za losy całego narodu, co więcej, odpowiedzialności pokoleń żyjących za losy pokoleń przyszłych i od całkowitego poświęcenia się jednostki i całych pokoleń dla dobra narodu.”

  Faktycznie owa wspomniana przez R. Dmowskiego bierność zabija naszą Ojczyznę szczególnie od trzech dziesięcioleci, a od siebie dodam także bezbrzeżna głupota i zupełny brak instynktu samozachowawczego większości rodaków.

 198. Bezpartyjna said

  Powstaje nowa partia, ruch społeczny – POLSKA JEST JEDNA.
  Rafał Piech (prezydent Siemianowic Śląskich) ogłosił start ruchu społecznego Polska Jest Jedna w wyborach samorządowych i parlamentarnych.
  R. Piech wskazał na siedem fundamentów, na których PJJ zamierza opierać swoją działalność. To: Bóg, Rodzina, Ojczyzna, Prawda, Wolność, Suwerenność, Zdrowie.
  Lider PJJ podkreślał, że rodzina – składająca się z mężczyzny i z kobiety – to najmniejsza i najważniejsza komórka społeczna. To fundament, którego trzeba bronić. Mówił też o poszanowaniu Ojczyzny, jej historii i przodków. Wskazywał też na zagrożenia płynące z prób urządzania świata (NWO) „w oparciu o kłamstwo, manipulacje, pychę, rozrzutność, strach, agresję, kulturę śmierci i przemoc”. Piech deklarował, że ten trend i ten porządek chce „zmieniać na Boży porządek”.
  http://nie-wierze-nikomu.pl/index.php/aktualnosci/108-polska-jest-jedna

 199. matirani said

  BARDZO MOCNE KAZANIE‼️ Wiara w Boga jedyną racją stanu dla Polski -ks.prof. Tadeusz Guz

 200. matirani said

  https://marucha.wordpress.com/2022/08/06/wolne-tematy-57-2022/#comment-1021798

  Interesujacy temat. W jaki sposób sie przyczynilo? Czy pomoglo czy tez zostalo ominiete nie przeszkodzilo? Cos wiecej w temacie?
  Jedna z przyczyn upadku Imperium Rzymskiego bylo nadmierne bogacenie sie arystokracji, zagarnianie ziemi uprawnej oraz unikanie placenia podatków. Podobnie stalo sie w Chinach okolo roku AD 1100.

 201. matirani said

  Ad https://marucha.wordpress.com/2022/08/06/wolne-tematy-57-2022/#comment-1021433

  Centrum handlu niewolnikami naszej czesci Europy bylo w Pradze i z tego handlu Czesi ( pejsaci ) najbardziej sie bogacili.

 202. errorous said

  Dziękuję Pani Bezpartyjnej za interesujący artykuł o Mieszku.
  Nie wiedziałem że Chrobry miał wielbłąda!

 203. Yagiel said

  Prof. Panarin/Kreml ogłosił, że Rosja drugi raz użyła rakiety Kindżał: tym razem celem był sztab dowodzenia ermii ukr. pod Winnicą (w obu sensach słowa ‚pod’) – Ukraincy bardzo oględnie potwierdzili trafienie…
  Kogo można było zabić w tym sztabie głównym ? NIe tylko Ukrainców…
  Panarin przypomina, że to są rakiety/trafienia w nadzwyczaj ważne cele, raczej strategiczne niż taktyczne. W cele znajdujące się co najmniej ok. 200 m pod powierzchnia Ukrainy…
  Ile może być sztabów głównych armii ukrainskiej ? Ten jeden – już był… Teraz kolej na sztab główny tej wojny z Rosją: kto wie, gdzie Xazarzy mogą czuć się bezpieczni ?

 204. Yagiel said

  Posłuchałem najnowszych odpowiedzi Gon’Czara na pytania ludzi myślących i postanowiłem pojeździć/poćwiczyć, żeby przonać się, ile i co zostanie mi w głowie – ?
  1. przede wszystkim ptaki: skąd znikają ptaki, stamtąd ludzie też powinni szybko zniknąc,znaczy ratować się
  dodał do tego, że gdy szło tsu’nami w Indonezji+, ptaki sygnalizoały, ale i wszelkie swobodne zwierzęta, nie tylko dzikie ! potopione wszystkie te zwierzęta , które były uwiązane bądź zamknięte – tyle w temacie: być wilkiem a być psem ?
  2. jes ponoć taki Architiektor, który może wszystko na Ziemi rozruszyć, ALe – nie przeciw Ziemi ! z czego prosty wniosek ludziom roz-UMnym… każda/każdy sam określa swój stosunek do ! zwłaszcza do Ziemi: na Życie Ziemskie trzeba zasłużyć
  a Ziemia nie rozdaje nikomu karnetów na biez-opasnost’ – sami sobie czynimy swój los wobec Ziemi
  3. demon Kremla, znaczy raczej demonica-Krasawica odeszła/odleciała/złabędziała 2 a może 3 miesiące temu (po niej jej czworo dzieci wulkanotrzęsów)… w jej miejsce pojawił sie, jak powiada Gon’Czar, Fenix-Gryfon Tartarii – a czy zawali Moskwe/Kreml – ? czy przeciwnie – ?
  kto wie, czy pod-miasta ne są wazniejszą/lepszą formą-do-istnienia ? nie przypadkiem tyle się teraz odkopuje okien domów piętro-dwa poniżej poziomu dziś-ulic ! A Fenix-Gryfon jest nad Moskwą (w obu sensach ‚nad’)
  a) Gon’czar zwraca uwagę, że ta zmiana warty/panowana nad Moskwą/Kremlem zaszła akurat z początkiem Operacji Specjalnej; więc raczej w celu jej wygrania w drugim tempie 😉
  4. co do Pitra, tj. zatopienia PB, – już było ponoć 2 bm.: jako ostrzeżenie… jeśli to nie wystarczy – za miesiąc większe
  zresztą ponoć ostrzeżenie było dwojakie: ze względu na proces Szamana w Irkucku – nastąpiło zatopienie Irkucka w pocz. sierpnia… więc co z Szamanem, Wysoki Sądzie ? Wyższy nad Wodę ?
  5. taka uwaga ogólna G’Cz: Wróg nasz nie jest Ktoś-Skądś – razem z nami jest, zwłąszcza z posłysznymi wykonywaczami poleceń globalno-śmendialnych – dlatego przykład Śri-Lanka, Irak, Chiny antybankowcy, Holendrzy rolnicy – bić w wykonawców ! w xazarskie mental-psy miejscowe !

  A jeśli mi coś ważnego nie zostało w głowie – linka do odpo G’Cz:
  .https://www.youtube.com/watch?v=ihViu6iTsV4

  zwracam uwagę na kraj-obray w filmiku: piękne – od kilku filmików te same: balony nad jakimś grodem czy ławrą/zakonem, który na wzniesieniu nad rzeką czy jeziorem, i dużo traf-ziół, dużo lata (w obu znaczeniach)

 205. lewarek.pl said

  Komisja Europejska jebie Polskę równo…

  Komisja Europejska potrąciła z funduszy należnych Polsce trzecią i czwartą część kar naliczanych za „brak pełnego dostosowania” się do orzeczenia TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej – podał we wtorek portal RMF, powołując się na rzecznika KE. Chodzi o kwotę 63 mln euro. Oznacza to, że od 3 listopada, gdy Komisja zaczęła naliczać kary Polska straciła już 174 mln euro.

  https://kresy.pl/wydarzenia/ke-potracila-polsce-63-mln-euro-kolejne-kary-za-izbe-dyscyplinarna/

  …i tak ma być:

  Belgijski europoseł Guy Verhofstadt oświadczył, że jeżeli szefowa KE Ursula von der Leyen zgodzi się na wypłatę Polsce funduszy z KPO, to Europarlament będzie chciał się jej pozbyć. „Stawką jest dusza Europy” – stwierdził.

  https://kresy.pl/wydarzenia/verhofstadt-pozbedziemy-sie-von-der-leyen-jezeli-zaplaci-polsce/

 206. lewarek.pl said

  O tym jak wąż zjada własny ogon, czyli jak działają sankcje na Rosję.

  Rosyjski koncern naftowy Transnieft poinformował we wtorek, że Ukraina wstrzymała tranzyt rosyjskiej ropy przez południową część ropociągu Przyjaźń z powodu sankcji uniemożliwiających opłacenie usług tranzytowych. Tłoczona nią ropa trafiała na Węgry, Czechy i Słowację.
  Według Transnieftu przyczyną zablokowania tranzytu przez ukraińską spółkę Ukrtransnafta był brak wpływu opłaty za usługi tranzytowe.
  Transnieft podał, że zapłacił za tranzyt, ale środki wróciły na jego konto. Gazprombank, który zajmuje się płatnościami, poinformował, że płatność została odrzucona z powodu siódmego pakietu sankcji.

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-wstrzymala-tranzyt-rosyjskiej-ropy-bo-rosja-jej-nie-zaplacila/

 207. Leo said

  Siakos mi smutnawo bez moich kotów. I nie ma nawet kosmicznej detekcji złota w postach… Wiecie, że brak puchatego ogonka w okolicy to poważna dolegliwość? Jeżdżę rowerem po okolicy i głaszczę wszystko, co nie zdąży uciec.

  ———
  A może pójść do jakiegoś schroniska i wziąć kota, którego nikt nie chce – i ozłocić mu ostatnie lata życia?
  Admim

 208. NICK said

  jestem.

 209. Greg said

  Młody, a jakie mądre przemyślenia /Fundamenty Nowego Porządku Świata/.

  .https://www.youtube.com/watch?v=MdKuEJ3lHEg

 210. Bezpartyjna said

  Re: P.: Errorous i Peryskop

  Polecam się na przyszłość 😀

 211. Greg said

  NICK, długo Cię nie było na kanale !

 212. Sebastian said

  Czy w Serbii pojawi się rosyjska baza wojskowa?

  Bałkany mogą stać się przyczółkiem rosyjskiego świata w Europie

  Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rosji w Belgradzie Aleksander Botsan-Kharchenko mówił o możliwości utworzenia rosyjskiej bazy wojskowej w Serbii. Powiedział o tym SM News. Dyplomata podkreślił, że rozmieszczenie rosyjskich baz w Serbii jest suwerenną sprawą tego kraju. Botan-Kharchenko zauważył również, że Serbia jest krajem przyjaznym, a Belgrad „fundamentalnie odrzuca antyrosyjskie sankcje”

  Jakie są zalety ulokowania naszej bazy wojskowej za granicą?

  Są oczywiste.

  Pierwszy. Bałkany były, są i pozostają „beczką prochu” Europy. Tak i cały świat. Dość powiedzieć, że po strzelaninach w Sarajewie rozpoczęła się I wojna światowa.

  Na Bałkanach, jak nigdzie indziej w Europie, wszystkie geopolityczne węzły chłonne i zakończenia nerwowe głębokich, odwiecznych sprzeczności między ludami, narodami, krajami i cywilizacjami są splecione. Co więcej, wszyscy mieszkający tutaj ludzie uważają tę ziemię za rodową siedzibę swoich wojowniczych przodków, stanowczo odmawiając swoim sąsiadom prawa do jej posiadania. Tu też tkwią tektoniczne przerwy w światopoglądach. Życie w tym regionie jest sprzeczne, śliskie i bezlitosne.

  W bałkańskim „teatrze dramatycznym” pod gołym niebem wszyscy są otwarci na ludzi, Historię i Wszechmogącego. Dobre słowo jest tu cenniejsze niż złoto, a złe słowo jest straszniejsze niż kula. Tutaj pułki konne pod sztandarami prawosławnymi zbiegły się w zaciętej walce z innymi wojownikami lawy, nad którymi unosiła się zielona flaga z sierpem i półksiężycem. Tutaj nienawiść zagotowała się do nieba, a gorąca krew płynęła w kipiącym wodospadzie. Nadal kwitnie tu krwawa waśń, przekazywana z drżeniem z pokolenia na pokolenie, jak cenna rodzinna kapliczka, a tragediom, ludzkim smutkom i cierpieniom nie ma końca.

  https://svpressa.ru/politic/article/342739/

 213. Greg said

  John O’Looney – Szpitale mordują pacjentów i tuszują masowe zgony dzieci po „szczepionkach” (Film z lektorem)

  https://www.bitchute.com/video/HzZKLTGjYHZ8/

 214. Boydar said

  No i jak tam oko ?

 215. Marucha said

  Re 212:
  Czyje?
  Bo jeśli chodzi o moje, to mam operację 19.08.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: