Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Listwa o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Mietek o AfD dostała wiatru w żagl…
  UZA o Na trupie Polski wejdziemy do…
  kontra o Wolne tematy (68 – …
  Greg o Dugin: nowa epoka
  Peryskop o W kierunku głębi
  Mietek o W kierunku głębi
  Listwa o Dugin: nowa epoka
  Boydar o Wolne tematy (68 – …
  bronek o Na trupie Polski wejdziemy do…
  kontra o Wolne tematy (68 – …
  Listwa o Dugin: nowa epoka
  Peryskop o W kierunku głębi
  Listwa o Dugin: nowa epoka
  Yagiel o Wolne tematy (68 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

Turbina wkracza na scenę

Posted by Marucha w dniu 2022-08-10 (Środa)

Rosja gra gazem przeciwko Europie. Minęły bowiem czasy, gdy ta stawiała warunki Gazpromowi, pomiatając nim w prawo i lewo.

Od III pakietu energetycznego z tzw. klauzulą gazpromowską, przez szokująco stronnicze orzeczenia arbitrażu, zablokowanie połowy przepustowości niemieckiego rurociągu OPAL, wymuszenie na Rosji tranzytu przez Ukrainę, wprowadzenie przeciwko Nord Stream 2 obowiązujących wstecz przepisów, czy w końcu zablokowania jego uruchomienia.

Dzisiaj w tej grze główną rolę odgrywa Nord Stream-1, a dokładnie pewna turbina. Po kolei.

Rurociąg Nord Stream 1 (1224 km, 55 mld m3/r) zaczyna się w stacji Portowaja, w leningradzkiej obłast’i. To jedna z największych na świecie takich instalacji (2021 roku zaspokajała 15% europejskich potrzeb), pracuje tam 6 wielkich turbin (moc 52 MW) i dwie mniejsze (27 MW). Urządzenia mają okres gwarancyjny (25 tysięcy godzin = ok. 3 lat), a potem konieczny jest kapitalny remont. Zwykle w normalnym trybie pracuje 5 dużych turbin, jedna jest w rezerwie, a dodatkowo jest „gorąca rezerwa” – dwie mniejsze turbiny.

Turbina, która zrobiła taką karierę, to SGT-A65, wg rosyjskiego nazewnictwa „nr 073”, to dzieło Rolls-Royce, skonstruowane na bazie silników lotniczych w Kanadzie (Siemens wykupił tę działalność Rolls-Royce w 2014 r.). Tam także wykonywano remonty. Rutynowo turbina 073 została w grudniu 2021 r. wysłana do Montrealu, i miała wrócić w maju. Ale nie wróciła.

Całe zamieszanie zaczęło się w połowie czerwca – Gazprom lekko obniżył przesył gazu Nord Stream-1. I poinformował, że to z powodu braku turbiny, Niemcy zaczęli więc negocjacje z Kanadą. Te szły bardzo opieszale, żadnego pośpiechu dopiero 7 lipca Berlin zwrócił się do Toronto o zwolnienie turbiny spod sankcji. Jednocześnie wicekanclerz Robert Habeck apelował: „potrzebujemy Nord Stream 1 do zapełnienia naszych magazynów”. I nic.

Z jednej bowiem strony Ukraina chciała przejąć tranzyt gazu z Rosji (państwa, z którym prowadziła krwawą wojnę), a z drugiej Niemcy żądali (od sojusznika w końcu) szybkich działań. Wicekanclerz Habeck zaklinał się, że popiera sankcje, „ale najostrzejsze nawet sankcje powinny szkodzić Rosji i Putinowi bardziej niż naszej gospodarce”.

Gazprom dociskał: 14 lipca zatrzymał pracę kolejnej turbiny, następnego dnia – następnej. O ile standardowo NS1 przesyła 167 mln m3/dziennie, to po 15 lipca przesył spadł do 67 mln. Jednocześnie Rosjanie zawiadomili odbiorców o „fource majeure”, twierdząc, że w nadzwyczajnej sytuacji (sankcje) może nie gwarantować pełnych ilości zakontraktowanego gazu.

17 lipca turbina wyleciała samolotem z Kanady do Niemiec. Już już spodziewano się, że za tydzień wszystko ruszy.

Ale właśnie wtedy rozpoczęła się rosyjska kontrofensywa. Kanadyjczycy popełnili błąd, przesyłając turbinę nie bezpośrednio do Rosji, a do Niemiec. Więc prawnicy Gazpromu ruszyli do boju i najpierw długo męczyli Siemensa o dokumenty z Kanady, a gdy je otrzymali – zażądali od EU stanowiska, że turbina, a przez to i Gazprom, nie zostaną objęte sankcjami. Powołali się na regulację EU 833/2014, zakazującą eksportu, a nawet przekazania do Rosji turbin gazowych. Dodatkowo wyłapano prosty błąd w dokumentach rządu niemieckiego, który pomylił nazwy firm. Koronkowa robota prawnicza, łapiąca Unię w jej własne sidła legislacyjne.

27 lipca Gazprom wyłączył kolejną, czwartą już, turbinę. Obniżył przesył gazu do 20% znamionowych mocy (35 mln m3/dzień). Powód prosty w swej biurokratycznej urodzie, którą upodobali sobie teraz Rosjanie: „wyczerpanie limitu pracy między kapitalnymi remontami”. Wsparte oczywiście odpowiednimi wskazaniami odpowiedniego urzędu nadzoru (Ростехнадзор).

Tak więc gaz ledwo ciecze, agregat nr 073 ugrzązł w Niemczech, a już kolejny (nr 072) od kwietnia czeka na wysyłkę do Kanady. Z kolei numery 075, 076 i 120 są w stanie „wymuszonego postoju” (bardzo ciekawe sformułowanie). Za to 074 i 121 wypracowały już swój resurs i Ростехнадзор wstrzymał ich pracę. Kurtyna.

Kryzys zapowiada się na długo i wydaje się nieźle skonstruowany. Rosjanie oczywiście mogliby zwiększyć przesył gazu przez Ukrainę czy Polskę. Ale dlaczego mieliby to robić? Lepiej trzymać Niemcy na gazowym głodzie i czekać. Na wymuszone otwarcie Nord Stream 2.

Andrzej Szczęśniak
https://myslpolska.info

Komentarzy 8 do “Turbina wkracza na scenę”

 1. NICK said

  To Jewropa próbuje grać gazem z Rosji.
  I.
  Polegnie.

 2. plausi said

  Seppuku w wykonaniu Jewropy

  Seppuku jest formą rytualnego samobójstwa samurajów.

  Przed paru dniami czytałem opinię jednego anal-ityka z Wall Street o sankcjach UE:

  „USA nakazały Europie dokonać samobójstwa przemysłowego, i ta popełniła.”

  O zależnościach z turbiną już pisano, choć nie tak dokładnie

  https://marucha.wordpress.com/2022/07/27/morawiecki-na-koniec-tego-roku-mozemy-byc-w-pelni-i-autentycznie-suwerenni-gazowo/#comment-1019838

  o planach USA zamienienia szczególnie RFN w kraj pozbawiony przemysłu wiadomo od 1944. roku:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Plan_Morgenthaua#Za%C5%82o%C5%BCenia

  ale czekano z tym 78 lat.

  Można by uznać, że Jewropa dokonuje rytualnego samobójstwa na polecenie USA, ale jeśli uwzględnić, że tzw. „rządy” w Jewropie są jedynie zarządcami, także w Polsce, z ramienia władz okupacyjnych, które nie koniecznie należy utożsamiać z USA:

  https://pppolsku.wordpress.com/2022/08/07/glob-i-globalizm/#BRVg

  to nie chodzi tu o żadne samobójstwo, ale wręcz o mord i to mord masowy. Do mordu masowego jest wszakże ludność Jewropy przygotowana, w końcu została wytresowana do mordu masowego w ramach plandemii.

  Co prawda pełnią USA nadal ważną funkcję (policyjną) w globalnym imperium

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/globa/

  ale byłoby naiwnością sądzić, że dozwolone jest im podejmować jakieś ważniejsze decyzje, poza wykonawczymi, wynikającymi z postawionego im zadania.

 3. Peryskop said

  Limeryk własnego wypieku
  Andrzejowi Szczęśniakowi

  Trzymał kozak tatarzyna
  wołając, że to on trzyma.

  A tu siurpryza i draka
  – tatarzyn dyma kozaka.

  By zachować dobrą minę,
  trza spuścić prędko kurtynę
  na szwabską turbo turbinę.

 4. lucekk said

  P.Plausi trudno sie z Panem nie zgodzic.A chcialbym.

 5. Mietek said

  Paul Craig Roberts wielokrotnie pytał, dlaczego Rosjanie nie zamkną kurka z gazem dla UE, jak sam mówił, w kilka miesięcy kraje UE byłby na kolanach.

  Według mnie, odpowiedź jest prosta, po co wieszać przestępcę, to żadna kara, zbyt szybko umrze, i będą z tego same kłopoty, a pożytku żadnego.

  Rosjanie wybrali kurs na powolną śmierć przeciwnika, niech się dusi, niech przeklina, i płaci za swoją głupotę.

  Na dziś Niemcy dostają ok 20% tego co zawsze, dlaczego? Odpowiedź jest prosta, Rosjanie wielokrotnie powtarzali, że odsprzedaż gazu przez Niemcy nie będzie tolerowana, tym bardziej że Niemcy dostają gaz praktycznie za pół darmo, a to oznacza, że pisowska Polska, nie dostanie ani grama reversem, czyli jesteśmy przed zimą bez gazu.
  W rezerwie jest ok 3 mld m3 gazu, jest to gaz na szczególną sytuację, na bieżące potrzeby jest tylko gaz z gazoportu, ok 5 mld m3 gazu, przez cały rok, a więc brakuje ok 15 mld m3 gazu, z Norwegii będzie ok 3 mld m3 gazu, czyli nadal brakuje ponad 10 mld m3 gazu, a to oznacza, że będzie zimą bardzo źle, to będzie wręcz katastrofa, i radzę wszystkim się dobrze do tej zimy przygotować, gdyż jak widać, żarty się skończyły.

 6. tras said

  #2: PLAUSI: BB CELNE podsumowanie a już szczególnie Pańska opinia:
  ‚Jewropa dokonuje rytualnego samobójstwa na polecenie USA, ale jeśli uwzględnić, że tzw. „rządy” w Jewropie są jedynie zarządcami, także w Polsce, z ramienia władz okupacyjnych, które nie koniecznie należy utożsamiać z USA:’
  to celna summa opisujący stan rzeczy
  i ja bym szczególnie podkreślił to ‚rytualne samobójstwo’ >bo opinie – ‚skrajnie konserwatywne’ w USA mówią o wojnie żydów z Putinem
  a już szczególnie przykre jest, że nie widać-słychać żadnych głosów w Polin – za wyjątkiem bb nielicznych (kamraci jabłonowski-osadowski) -które byłyby w stanie wykrzesać taką celną summa jak Pańska
  za wyjątkiewm Kamratów Jablonowski-Olszański i Osadowski – którzy to co Pan napisał: mówią ‚od zawsze’

 7. Mietek said

  Kanclerz Schroeder powiedział kiedyś jedną wspaniałą rzecz, którą obecne europejskie elity powinny były uwiecznić w marmurze: „Unia Europejska nie przetrwa bez rosyjskich surowców i współpracy z Rosją.

  Rosja poradzi sobie bez Unii Europejskiej”. 

  Wszyscy mówią o gazie, ropie, ale czy wiecie, że nie będziemy nawet mieli czym przewozić towarów, skoro większość palet jest wykonana z drewna sprowadzonego z Rosji? Rosja nie zabroniła eksportu drewna, a jedynie ograniczyła go do jednego przejścia granicznego w Azji Środkowej. 

   Drugi paradoks. Co wiecie o sztucznych szafirach, bez których nie da się zrobić iPhone’a ani niczego innego? Do 70% sztucznych szafirów jest produkowanych przez Federację Rosyjską. 

  Kolejny szkopuł. Do produkcji płaskich ekranów i innych rzeczy potrzebne są specjalne gazy frakcjonowane z gazu ziemnego, takie jak neon i inne. Na Ukrainie działały dwa przedsiębiorstwa. Jeden – w Azovstal, a drugi – w Odessie. Azowstal został zniszczony, a Rosjanie w ciągu kilku dni zdobędą Odessę. Kto dostarczy te gazy? 

  W tym samym czasie Putin otworzył pierwszą linię ogromnego przedsiębiorstwa nad Amurem, gdzie produkuje się 20 mln ton gazów, a gdy będzie pracował na pełnych obrotach, wyprodukuje wszystkie 70 mln ton tych rzadkich gazów . 

  Przypomnę, że w Stanach Zjednoczonych są cztery fabryki, które produkują 15 mln ton rocznie.

 8. bryś said

  Rosja gra gazem przeciwko Europie – jasne. Sami na siebie nałozyli sankcje i ukradli z ue swoje aktywa.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: