Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  AlexSailor o Rosyjska agencja regulacyjna z…
  Zerohero o O tych, którzy się na niemieck…
  corintians o O tych, którzy się na niemieck…
  Listwa o Wolne tematy (09 – …
  Yagiel o Wolne tematy (09 – …
  Yagiel o Wolne tematy (09 – …
  minka o Czterech pancernych i Ukr…
  Szczepan Zbigniewski o Trucie kurczaków w USA?
  Boydar o Wolne tematy (09 – …
  Peryskop o Wolne tematy (09 – …
  Mafiozi przestępczeg… o Wojna nie rozpoczyna się od cz…
  Listwa o Wolne tematy (09 – …
  Listwa o Wolne tematy (09 – …
  UZA o Czterech pancernych i Ukr…
  okon o Rosyjska agencja regulacyjna z…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Rosyjska gospodarka była przygotowana na sankcje

Posted by Marucha w dniu 2022-08-30 (Wtorek)

Należące do Rosjan przedsiębiorstwa notują większe zyski niż miało to miejsce przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie. Dodatkowo rubel umocnił się w stosunku do amerykańskiego dolara i notuje poziomy z 2018 roku.

Zdaniem byłego rosyjskiego ministra gospodarki Andrieja Nieczajewa, Rosja była przygotowania na zachodnie sankcje w związku z ograniczeniami nałożonymi na nią po aneksji Krymu.

Agencja Bloomberg przypomina, że niedługo po rozpoczęciu wojny na Ukrainie państwa zachodnie nałożyły „drakońskie sankcje” na rosyjską gospodarkę. Z oficjalnych danych wynika jednak, że rosyjskie przedsiębiorstwa dobrze sobie z nimi radzą. Ich zysk w drugim kwartale bieżącego roku był o 25 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wyniósł więc blisko 14,4 mld dolarów i był wyższy niż inflacja.

Sbierbank twierdzi, że powyższe dane są bardzo dobre i dają nadzieję na wzrost liczby inwestycji dokonywanych przez rosyjskie firmy. Paradoksalnie najlepiej mają radzić sobie branże najmocniej dotknięte sankcjami. Na przykład przemysł odnotował 44 proc., a dodatkowo poprawę odnotowano w sektorach nieruchomości, oraz hotelarstwa i gastronomii. Gorzej radzi sobie z kolei sektor technologiczny. Wycofały się z niego bowiem zachodnie firmy i zanotował on 48 proc. spadek.

Zachodnie instytucje zmieniają zresztą swoje prognozy dotyczące skurczenia się gospodarki Rosji. Na początku konfliktu mówiły o kilkunastoprocentowym spadku PKB, gdy obecnie prognozują „zaledwie” 6 proc. W dużej mierze gospodarce Rosji pomaga eksport gazu i ropy naftowej, które to surowce coraz chętniej kupują Chińska Republika Ludowa czy Indie.

Amerykańska stacja CNN również twierdzi, że Rosja mimo nałożonych na nią sankcji wygrywa wojnę na polu gospodarczym. Co prawda ekonomia Rosji rzeczywiście znajduje się w recesji, głównie z powodu problemów z eksportem surowców, tym niemniej radzi sobie dużo lepiej niż oczekiwano.

Nieczajew, rosyjski minister gospodarki w latach 1992-1993 i obecny lider opozycyjnej Inicjatywy Obywatelskiej, zwraca uwagę głównie na działania banku centralnego. Poprzez podwyżki stóp procentowych i ścisłą kontrolę kapitału udało mu się obniżyć inflację oraz umocnić kurs rubla. Na początku roku rosyjska waluta odnotowywała duże spadki, natomiast teraz znajduje się w relacji do dolara amerykańskiego na poziomie z 2018 roku.

Poza tym Nieczajew przypomina, że rosyjska gospodarka miała osiem lat na przygotowanie się do obecnej sytuacji. Musiała zacząć dostosowywać się do nowych realiów już w 2014 roku, kiedy na Rosję nałożono sankcję w związku z aneksją Krymu. Dodatkowo Kreml zmusił zachodnie firmy do zlokalizowania swoich łańcuchów dostaw w samej Rosji, dlatego teraz rosyjskim podmiotom jest łatwiej przejąć zagraniczne aktywa.

Pomiędzy marcem a lipcem bieżącego roku podwoiły się dochody Rosji z tytułu eksportu surowców energetycznych. Znalazła bowiem nowe rynki zbytu w Azji. O przyszłości rosyjskiej gospodarki zadecyduje więc kolejna partia sankcji na gaz i ropę. Od grudnia w życie wejdzie bowiem europejskie embargo na 90 proc. tych produktów.

Na podstawie: bloomberg.com, forsal.pl, cnn.com.
http://autonom.pl

Zobacz również:

 

Komentarzy 7 do “Rosyjska gospodarka była przygotowana na sankcje”

 1. Mietek said

  Artykuł ma stare dane..
  Główny architekt rosyjskiej gospodarki wicepremier Biełołusow, powiedział wczoraj że spadek PKB będzie w pobliżu zera..

  Biełousow obiecał, że spadek PKB w 2022 r. wyniesie poniżej trzech procent

  Wicepremier Biełousow: w 2023 roku są szanse na spadek PKB poniżej jednego procenta…

  MOSKWA, 29 sierpnia – RIA Novosti. Spadek rosyjskiej gospodarki w 2022 r. prawdopodobnie wyniesie niespełna 3%, a w 2023 r. są wszelkie szanse na osiągnięcie tego nawet poniżej 1% – powiedział pierwszy wicepremier Andriej Biełousow.

  „W tym roku najprawdopodobniej wyniki, wyniki ogólnogospodarcze, jeśli mierząc dynamiką PKB, będziemy mieli spadek poniżej 3% – gdzieś około dwóch procent, w przyszłym roku mamy wszelkie szanse ograniczyć spadek do 1% – uzyskać minus 0,6-0,8%” – powiedział Biełousow , przemawiając w poniedziałek przed prezydium rządowej komisji, aby zwiększyć stabilność rosyjskiej gospodarki w obliczu sankcji.

  Zaznaczył, że stwarza to bardzo dobre warunki do wzrostu realnych dochodów ludności i wzrostu dochodów budżetowych.

  Rosja mogła być w tym roku nawet na plusie, ale ma kilka sektorów gospodarki, gdzie ma problemy, jak choćby motoryzacja czy lotnictwo cywilne. Rosjanie zbyt zapatrzyli się na Zachód, zamiast rozwijać swoje technologie, kupowali gotowe rozwiązania, a teraz muszą to wszystko nadrabiać, mimo wszystko poradzą sobie, motoryzacja już w przyszłym roku wyjdzie na prostą, rząd Rosji przeznaczył na wsparcie gospodarki prawie 8 bilionów rubli, głównie na projekty zastępujące import, lotnictwo też do 2024r wejdzie już w fazę seryjnej produkcji, już w przyszłym roku pierwsze MC21 trafią do klienta, wszystko tak naprawdę zależy jak szybko uda im się wprowadzić linie technologiczne, i ustawić dostawców.

 2. Mietek said

  Też związane z Rosją..
  Myślę że chyba wszyscy, zdają już sobie sprawę, co jest grane!

  Tucker Carlson: Zielony Nowy Ład oznacza ubóstwo.

  Tucker Carlson analizuje niedobór energii w Europie i jego znaczenie dla Stanów Zjednoczonych.

  Jak często zauważaliśmy w tym programie, bo trudno nie zauważyć, żyjemy w jednym z tych momentów, w których tak wiele dzieje się na raz, a informacje o tym wszystkim są tak ściśle kontrolowane, że mogą mieć miejsce ogromne wydarzenia zmieniające historię i w rzeczywistości mają miejsce teraz i nikt nie wydaje się ich świadomy. Właściwie to dość niepokojące. 

  Oto jeden przykład. Europa popada w ubóstwo. Czy wiedziałeś o tym? Czy ktoś ci to powiedział?  

  Tak więc najbardziej zaawansowany kontynent na planecie, kolebka cywilizacji zachodniej, nasza cywilizacja, bardzo szybko ubożeje. Cofa się z dużą prędkością. Jeszcze rok temu Europa była miejscem nowoczesnym. Na przykład przytłaczająca większość Europejczyków ogrzewa swoje domy gazem ziemnym, tak jak robią to współcześni ludzie.  

  W Niemczech, najbogatszym kraju na kontynencie, tylko około 6% gospodarstw domowych, w większości wiejskich, ogrzewanych drewnem sznurowym i można by się spodziewać, że biorąc pod uwagę, że znowu Niemcy są nowoczesnym krajem uprzemysłowionym z centralnym ogrzewaniem i instalacją wodno-kanalizacyjną oraz wszystkimi inne pułapki społeczeństwa, które wyszło poza okres średniowiecza. W zeszłym roku tylko około 6% Niemców używało drewna do ogrzewania domów, ale to się zmieniło. Popyt na drewno opałowe w Niemczech rósł tak szybko, że nie ma go już do kupienia. Nie można tego dostać, więc zdesperowani Niemcy ścinają teraz własne drewno, przeczesując lasy jak ich przodkowie w poszukiwaniu źródeł ciepła. Zegarek.  

  REPORTER: Niektórzy w Niemczech biorą sprawy w swoje ręce, rozwiązanie, które może wyglądać jak podmuch z przeszłości. Około 2 godzin poza Berlinem mieszkańcy tego małego miasteczka zamienili się w zrębki na opał.  

  LEŚNIK: Musimy być innowacyjni – powiedział organizator projektu. Jeśli nie będziemy działać i tylko polegamy na rządzie, aby rozwiązać ten kryzys, kryzys nigdy się nie powiedzie.  

  REPORTER: Ten palnik wkrótce zasili większość tej 60-osobowej wioski.  

  Nazywają to biomasą, ale to drewno. Znowu palą drewno, tak jak robili to w okresie feudalnym. To są Niemcy. W Polsce rodziny całymi dniami stoją w kolejce po węgiel, a nie w 1910 roku, teraz, dziś wieczorem, przed kopalniami węgla stały w kolejce samochody w nadziei na paliwo. „To przekracza wszelkie wyobrażenia” – powiedział Reuterowi 57-letni Polak. „Ludzie śpią w swoich samochodach. Pamiętam czasy PRL, ale nie przyszło mi do głowy, że moglibyśmy wrócić do czegoś jeszcze gorszego”. 

  Och, ale nadszedł. Przyszło coś jeszcze gorszego. Francuski rząd zapowiedział racjonowanie energii tej zimy. Niedawno Francja miała tyle energii, że wyeksportowała ją do innych krajów. Był eksporterem netto energii. Teraz we Francji nie będzie wystarczająco dużo ciepła, aby wszyscy w kraju mogli się ogrzać. W Wielkiej Brytanii 70% restauracji przygotowuje się do zamknięcia. Czemu? Bo gdy nadejdzie zima, nie będzie ich stać na ogrzewanie, oświetlenie itp. To się dzieje w całej Europie, w każdym kraju. 

  Więc pytanie brzmi: dlaczego tak się dzieje? A odpowiedź jest niezwykle prosta. W Europie brakuje energii . Niezbędna jest tania energia. Jest kluczem do wszystkiego, do czego dąży normalne społeczeństwo: dobrobytu, bezpieczeństwa, dłuższego życia obywateli. Wszystko zależy od taniej energii, ale w Europie jej już nie ma iw efekcie wszystko bardzo szybko się rozpada.  

  Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach koszty energii w Europie wzrosną o setki procent. Cena energii elektrycznej w Niemczech rok naprzód, jest punktem odniesienia dla całej Europy, jest mierzona w euro za megawatogodzinę, ta cena po raz pierwszy w historii przekroczyła 1000 euro. Z perspektywy czasu, zaledwie tydzień temu, w zeszły poniedziałek, koszt wyniósł około 700 euro za megawatogodzinę i był to rekord. Innymi słowy, wzrost cen zbliża się do 50% w ciągu jednego tygodnia. We Francji energia elektryczna wzrosła o 25% w ciągu jednego dnia. To był ostatni piątek. Wyobraź sobie, że ci się to przytrafia. Oto jak dziś wygląda Europa. 

  REPORTER: W Europie przy głównych zabytkach i atrakcjach turystycznych gaśnie światło, ponieważ długie, gorące lato ustępuje miejsca temu, co obawiają się urzędnicy, że może być mroźna zima. Rosnące w zawrotnym tempie ceny energii postawiły Europę w stanie wojny z Rosją jako wrogiem. „Jesteśmy w stanie wojny hybrydowej” – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron. „Rosja używa zasobów energetycznych tak, jak robi żywność jako broń wojenną, aby wywierać presję”. Ceny ropy podwoiły się. Ceny węgla wzrosły czterokrotnie, a gaz ziemny jest obecnie siedmiokrotnie droższy niż na początku ubiegłego roku .  

  Siedem razy droższe. Okazuje się więc, że jeśli nie masz taniego gazu ziemnego, nie możesz rządzić kontynentem. Teraz, jeśli jesteś absolwentem i mieszkasz w mieście w Stanach Zjednoczonych, możesz być zszokowany, gdy się o tym dowiesz, być może nigdy wcześniej tego nie słyszałeś, być może wierzyłeś, że paliwa kopalne są wycofywane lada dzień Teraz. I pomyślałeś tak, ponieważ ludzie z Davos i nasi przywódcy zapewniali nas o tym przez dziesięciolecia. Powiedzieli nam, że zielona energia to przyszłość, a przyszłość jest tutaj. To tu. Jeszcze w zeszłym miesiącu Światowe Forum Ekonomiczne stwierdziło, że Europa może zaoszczędzić „1 bilion kosztów paliw kopalnych, przechodząc na odnawialne źródła energii”. Ale okazuje się, i to może cię nie zaszokować, nie mieli pojęcia, o czym mówią. Nie wiedzieli nic o temacie, o którym rozmawiali bez końca.  
  Zielona energia nie może zastąpić paliw kopalnych. Nie teraz, nie w najbliższym czasie. Paliwa kopalne pozostają tym, czym zawsze były: kluczem do cywilizacji. To prawda teraz. To prawda, odkąd Homo erectus rozpalił pierwsze ognisko w jaskini prawie milion lat temu. Tak zwana zielona energia nie jest blisko, nigdzie nie jest w stanie zastąpić gazu, ropy i węgla. To jest mierzalne. Mogliśmy to wiedzieć. Każdy, kto miał umiejętności matematyczne w ósmej klasie, mógł w ciągu około 10 minut zorientować się, że nie możemy zastąpić paliw kopalnych odnawialnymi lub zieloną energią i oczywiście musiał o tym wiedzieć. Kiedy powiedzieli ci inaczej, to tylko pozowanie. To była dziecinna i destrukcyjna fantazja, która najwyraźniej oszukała miliony ich obywateli i miliony godzin.  

  Zielony Nowy Ład oznacza to, co zawsze oznaczał. Oznacza to ubóstwo, a ludzie forsujący Zielony Nowy Ład musieli o tym wiedzieć przez cały czas. W rzeczywistości nie wierzą, że zmiana klimatu jest nieuchronnym zagrożeniem. Jeśli rzeczywiście wierzą, że zmiana klimatu jest nieuchronnym zagrożeniem, egzystencjalną sytuacją nadzwyczajną, pierwszą rzeczą, jaką zrobią, to pierwszą rzeczą, jaką zrobią, będzie zakaz prywatnych odrzutowców. Och, ale nie. Al Gore do dziś lata prywatnymi odrzutowcami. Barack Obama posiada dziesiątki milionów dolarów nieruchomości przy plaży. Wie, że oceany się nie podnoszą. Daj spokój. Więc wszyscy są w to zamieszani. To oszustwo, ale ich to nie obchodzi, ponieważ wiedzą, że osobiście unikną konsekwencji własnej polityki.  

  Kiedy więc prezydent Francji ogłasza, że ​​jego ludowi grozi kres dostatku, nie mówi o sobie. Nie grozi mu koniec obfitości. Żaden z nich nie jest. Macron i wszyscy z nich rozumieją, że zawsze będą bogaci i zawsze będą chronieni. Wiedzą to na pewno. 

  To, co się zmieniło, co jest bardzo interesujące, to to, że nagle wszyscy, którzy zwracają na to uwagę, widzą, że kłamią. Są oszustami i teraz wie o tym cała ludność Europy. Donald Trump, trzeba mu przyznać, cokolwiek o nim myślisz, złapał się tak wcześnie. Cztery lata temu Trump ostrzegał Europę o jej przyszłości energetycznej podczas przemówienia w ONZ. Delegacja niemiecka śmiała się z niego. Pamiętaj to?  
  https://www.foxnews.com/opinion/tucker-carlson-green-new-deal-means-poverty

 3. Mietek said

  Rosja ma kasę..

  Opracowano projekt ustawy o podwyższeniu kapitału matki do prawie miliona rubli..

  Posłowie proponują, aby program kapitału macierzyńskiego był otwarty. A wielkość wypłaty za drugie dziecko – do 933 tys. rubli (obecnie 693 tys. rubli). Posłowie proponują również ustalenie kwoty wypłat dla trzeciego dziecka na 1,399 mln rubli.

  A wszystko już od przyszłego roku.

 4. zen said

  „Jak można nałożyć sankcje na kogoś kto siedzi na towarach” – ktoś o Rosji.

  Z innej beczki.

 5. Anzelm said

  Tłumaczenie powyższego wywiadu z Rogerem Watersem znajduje się na poczcie Gajowego.

 6. wolyniak said

  Do dzis jednego nie potrafie zrozumiec, jak to jest mozliwe, ze prawie wszystkim przywodcom panstw europejskich, lacznie z tak licznymi „fachowcami” w Brukseli, amerykanskich zabraklo rozumu. Ida w kierunku nakladania sankcji na Federacje Rosyjska za rozpoczecie operacji specjalnej przeciwko Ukr.

  Przeciez Putin od szeregu lat na roznych forach miedzynarodowych dawal znac o rowijajacym sie kulcie banderyzmu i faszyzmu w tym kraju (?), czy tylko sztucznym tworze skonstruowanym przez ukrainca Chruszczowa.
  Nikt z europejskich i amerykanskich przywodcow nie chcial go nawet sluchac.

  Narod rosyjski, w czasie ostatniej wojny wycierpial bardzo duzo wlasnie od banderyzmu i faszyzmu. Ponownie dopuscic do jego odradzania sie nie mogl pozwolic, w przeciwienstwie do oszolomow rzadzonych Polska, ktorzy wpadaja w objecia propagujacego faszyzm i banderyzm Zelenskiego.

  Dodatkowo, Yankesi slali grube miliony dplarow zeby zbuntowac ten poldziki nanod do zwiekszenia nienawisci do Rosjan, a rowniez do Polakow. Dzis, jak probanderowskie wladze w Polsce pomagaja ekonomicznie, politycznie i militarnie potomkom jeszcze niedawnych mordercow setek tysiecy bezbronnych kobiet, dzieci i starcow, mordujac ich w tak bestialski sposob…

  I dzis potomkowie tych bandytow maja chec wejscia do UE, co oni do niej dobrego moga wprowadzic procz zabijania i kradziezy.
  Nawet nie widza swojej winy w czasie dokonywania tych mordow, nawet dzis mimo tak wielkiej pomocy udzielanej przez Polske, nie pozwalaja na ekshumacje szczatkow tych pomordowanych ludzi…

  Nakladajac sankcje na Rosje, ci bezmozgowcy zubozaja WLASNE spoleczenstwa. Rosja od dawna obkladana roznymi sankcjami daje sobie z nimi rade, mazna powiedziec w sposob znakomity.

  W wyniku nakladanych sancji na Rosje, cierpia ludzie tych krajow, ktorych to przywodcy je nalozyli. Braki pradu, ropy, gazu, spowoduje rowniez braki i potworne wzrosty cen zywnosci wraz z calkowita pauperyzacja spoleczenstw europejskich.

  Taki stan rzeczy doprowadzil do wybuchu m.in Rewolucji Francuskiej czy Wielkiej Rewolucji Pazdziernikowej. Czym to skonczylo sie dla owczesnych elit rzadzacych?
  Ten kto nie wie, niech spojrzy w podreczniki historii… I czyba ci obecni przywodcy krajow szykuja sobie podobny los…

 7. Anzelm said

  @6 No to chyba Pan opisał cele Wielkiego Resetu. Po nas choćby potop! Ani nastajaści kamunisty!!! A tych elit po Rewolucji Antyfrancuskiej, to wszystkich nie wytłukli. Pożenili się z eskimosami i jeszcze się wałesają tu i ówdzie, swołocz

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: