Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Jak wymyślono naród żydowski?…
  Zbyszko o Noc Listopadowa czy „burd…
  Yagiel o Wolne tematy (83 – …
  Tadeusz Kaktus o Wolne tematy (83 – …
  Adrian o Wolne tematy (83 – …
  Krzysztof M o Sterowanie nacjonalizmami
  Szczepan Zbigniewski o List z Moskwy do polskich…
  Adrian o Wolne tematy (83 – …
  Carlos o Wolne tematy (83 – …
  bryś o Wolne tematy (83 – …
  jasiek z toronto o Najbogatszy człowiek na ś…
  Szczepan Zbigniewski o Jak wymyślono naród żydowski?…
  Szczepan Zbigniewski o Noc Listopadowa czy „burd…
  Halifax o Dlaczego szkoły nie eduku…
  errorous o Sterowanie nacjonalizmami
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 626 obserwujących.

Rachunki większe nawet o tysiąc procent. Piekarnie i cukiernie na skraju bankructwa.

Posted by Marucha w dniu 2022-09-23 (Piątek)

Piekarnie stoją na krawędzi, a dobijają je przede wszystkim ceny gazu. Od marca rachunki wzrosły niektórym z nich nawet o 947 proc. – pisze „Business Insider”.

„Przed nami spektakularne bankructwa albo chleb po 12 złotych” – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, Hanna Mojsiuk.

Jeden z piekarzy przekazał, że od maja cena gazu wzrosła o 760 proc., w porównaniu z marcem to 947 proc. Inny dostał rachunki o 1000 proc. wyższe w stosunku do tych z 2021 r. i spłaca je obecnie w ratach.

Północna Izba Gospodarcza skierowała do rządu prośbę o zamrożenie cen prądu dla piekarni i cukierni rzemieślniczych. „Musi to nastąpić natychmiast” – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Izby.

W opublikowanym w środę na łamach „Rzeczpospolitej” artykule zwrócono uwagę, że w Polsce bezrobocie wciąż pozostaje na niskim poziomie. Według danych Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w sierpniu br. stopa bezrobocia rejestrowanego osiągnęła poziom 4,9 proc., co jest najlepszym wynikiem do trzech dekad. W porównaniu do wcześniejszego miesiąca, liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy spadła o 2,1 tys. osób.

„Rzeczpospolita” zaznacza, że wcale nie oznacza to, iż w tym roku nie mamy do czynienia ze zwolnieniami grupowymi. Gazeta podała, że od początku roku do końca lipca pracę w Polsce straciło 12,9 tys. osób. To o ponad 25 proc. więcej niż przed rokiem.

Co więcej, w tym samym okresie 140 firm zgłosiło plany przeprowadzeniem zwolnień grupowych. Wśród nich są m.in. upadający pośrednik finansowy Open Finance, Grupa Eurocash, Polimex Energetyka, British American Tabacco Polska Trading, duży producent płytek ceramicznych Cerrad, czy bank PKO BP. Wypowiedzenia mają zostać wręczone prawie 12,7 tys. osobom.

Główną przyczyną problemów firm ma być kryzys energetyczny i rosnące ceny surowców oraz paliw. Przykładowo, spółka Cerrad na skutek skokowego wzrostu stawek za gaz musiała wygasić część produkcji. Zaplanowane w tej firmie zwolnienia grupowe mają objąć około 350 pracowników. Ponadto firma została zmuszona do podniesienia cen części produktów nawet o 100 proc.

Kresy.pl / businessinsider.com.pl
https://kresy.pl/

Komentarzy 20 do “Rachunki większe nawet o tysiąc procent. Piekarnie i cukiernie na skraju bankructwa.”

 1. Emilian58 said

  A polactwo cieszy się jak murzun z blaszki gdy te chazarskie gangi coś obiecają. I jak tu żałować przygłupów?

 2. Listwa said

  Te rachunki to nie wina Putina ani Rosji, tylko decyzji zapadłych w Polsce.
  Ale polinaictwo będzie miało pretensje nie do tego co trzeba, bo w tv powiedzieli.

  A Putin ostatnio powiedział: sprzedawaliśmy Europie gaz i ropę po cenach żeby była konkurencyjna. Ale nie chciała.

  Ale rzesze oświeconych mądraków światłem od TV, tak daleko nie sięga.
  Że też musimy za nich cierpieć i ich jeszcze słuchać.

 3. Mietek said

  To tak dla wszystkich co nie mają pojęcia, o tym co się dzieje…

  Utrzymanie ziemi, przegrana wojna..

  Strategia Zełenskiego obrony terytorium za wszelką cenę była dla Ukrainy katastrofalna.

  Douglas Macgregor

  22 wrz 2022r

  Pod koniec 1942 r., kiedy Wehrmacht nie mógł posuwać się dalej na wschód, Hitler zmienił niemieckie siły lądowe ze strategii „zorientowanej na siły wroga” na strategię „trzymania ziemi” . 

  Hitler zażądał, aby jego armie broniły ogromnych , w większości pustych i nieistotnych obszarów sowieckiego terytorium. 

  „Trzymanie się” nie tylko pozbawiło niemieckich wojskowych możliwości korzystania z dyskrecji operacyjnej, a przede wszystkim wymanewrowania powolnego, metodycznego sowieckiego przeciwnika; utrzymywanie ziemi popchnęło również niemiecką logistykę do punktu krytycznego. Kiedy utrzymywanie ziemi połączono z niekończącymi się kontratakami , by odzyskać bezużyteczne terytorium, Wehrmacht został skazany na powolne, miażdżące zniszczenie .

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (prawdopodobnie za radą swoich amerykańskich i brytyjskich doradców wojskowych) również przyjął strategię utrzymywania się we wschodniej Ukrainie. 

  Siły ukraińskie unieruchomiły się na obszarach miejskich i przygotowały obronę. W rezultacie siły ukraińskie zamieniły ośrodki miejskie w fortyfikacje dla tego, co stało się „ostatnimi bastionami”. Rozsądne wycofywanie się z miast takich jak Mariupol , które mogły uratować wielu najlepszych ukraińskich żołnierzy, zostało zakazane. 

  Siły rosyjskie odpowiedziały metodycznie izolując i miażdżąc obrońców pozostawionych bez możliwości ucieczki lub ratowania przez inne siły ukraińskie.

  Przeważyła determinacja Moskwy, by zniszczyć siły ukraińskie jak najmniejszym kosztem życia Rosjan. 

  Straty na Ukrainie były zawsze większe niż zgłoszono od momentu, gdy wojska rosyjskie wkroczyły na wschodnią Ukrainę, ale teraz, dzięki niedawnemu niepowodzeniu ukraińskich kontrataków w regionie Chersoniu, osiągnęły przerażający poziom, którego nie można ukryć. Wskaźniki ofiar osiągnęły 20 000 zabitych lub rannych miesięcznie .   

  Pomimo dodania 126 haubic, 800 000 pocisków artyleryjskich i HIMARS (amerykańskiej artylerii rakietowej), miesiące ciężkich walk podkopują fundamenty siły lądowej Ukrainy . W obliczu tej katastrofy Zełenski nadal nakazuje kontrataki w celu odzyskania terytorium, aby pokazać, że strategiczna pozycja Ukrainy wobec Rosji nie jest tak beznadziejna, jak się wydaje. 

  Niedawny atak Ukrainy na miasto Izium , łącznik między Donbasem a Charkowem, wydawał się Kijowowi prezentem. Amerykańskie anteny satelitarne niewątpliwie dostarczyły Ukraińcom obrazu obszaru w czasie rzeczywistym, pokazując, że siły rosyjskie na zachód od Izium liczą mniej niż 2000 lekkich żołnierzy (odpowiednik paramilitarnej policji, np. SWAT i piechoty powietrznodesantowej). 

  Rosyjskie dowództwo zdecydowało się na wycofanie swoich niewielkich sił z obszaru, który stanowi około 1 procent dawnego terytorium Ukrainy, znajdującego się obecnie pod kontrolą Rosji. 

  Jednak cena za propagandowe zwycięstwo Kijowa była wysoka – w zależności od źródła , około 5 000 do 10 000 ukraińskich żołnierzy zostało zabitych lub rannych na płaskim, otwartym terenie, który rosyjska artyleria, rakiety i naloty zamieniły w pole śmierci. 

  Biorąc pod uwagę niezdolność Waszyngtonu do zakończenia wojny na Ukrainie porażką rosyjskich broni, wydaje się pewne, że spróbuje zamiast tego zamienić ruiny państwa ukraińskiego w otwartą ranę w boku Rosji, która nigdy się nie zagoi.

   Od początku problem z takim podejściem polegał na tym, że Rosja zawsze miała środki, aby radykalnie eskalować walki i zakończyć walki na Ukrainie na bardzo ostrych warunkach. Eskalacja jest w toku. 

  W publicznym oświadczeniu , które nikogo nie powinno dziwić, prezydent Putin zapowiedział częściową mobilizację 300 tys. rezerwistów. Wielu z tych ludzi zastąpi regularne siły armii rosyjskiej w innych częściach Rosji i wypuści je do działań na Ukrainie. Inni rezerwiści zasilą rosyjskie jednostki już zaangażowane we wschodniej Ukrainie.

  Waszyngton zawsze mylił gotowość Putina do negocjacji i ograniczania zasięgu i destrukcyjności kampanii na Ukrainie jako dowód słabości, gdy było jasne, że cele Putina zawsze ograniczały się do eliminacji zagrożenia NATO dla Rosji we wschodniej Ukrainie.

   Strategia Waszyngtonu polegająca na wykorzystaniu konfliktu do sprzedaży myśliwców F-35 Niemcom – wraz z dużą liczbą pocisków, rakiet i radarów rządom sojuszniczym w Europie Środkowej i Wschodniej – przynosi teraz odwrotny skutek.

  Establishment obronny ma długą historię sukcesów w uspokajaniu amerykańskich wyborców bezsensownymi frazesami. 

  Wraz z rozwojem sprzyjających Moskwie warunków na wschodniej Ukrainie i umacnianiem się pozycji Rosji w świecie , Waszyngton staje przed poważnym wyborem: mówić o pomyślnym „zdegradowaniu rosyjskiej potęgi” na Ukrainie i ograniczyć jej działania. Albo zaryzykuj regionalną wojnę z Rosją, która pochłonie Europę. 

  Jednak w Europie wojna Waszyngtonu z Moskwą to coś więcej niż tylko nieprzyjemny temat. 

  Gospodarka Niemiec jest na skraju załamania . Niemiecki przemysł i gospodarstwa domowe są głodne energii, która z każdym tygodniem drożeje.

   Inwestorzy amerykańscy są zaniepokojeni, ponieważ dane historyczne wskazują, że wyniki gospodarcze Niemiec są często zwiastunem ciężkich czasów gospodarczych w USA..

  Co ważniejsze, spójność społeczna w państwach europejskich, zwłaszcza we Francji i Niemczech, jest krucha. Policja Berlina podobno opracowuje plany awaryjne, aby poradzić sobie z zamieszkami i grabieżami w miesiącach zimowych, jeśli sieć energetyczna „wielokulturowego” miasta ulegnie awarii. Rośnie niezadowolenie, co sprawia, że ​​jest całkiem prawdopodobne, że rządy w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii prawdopodobnie pójdą drogą swoich kolegów w Sztokholmie i Rzymie , którzy stracili lub stracą władzę na rzecz prawicowych koalicji. 

  Od tego dnia Kijów nadal zobowiązuje Moskwę, nabijając ostatnie rezerwy siły roboczej Ukrainy na rosyjską obronę. Waszyngton, nalega prezydent Biden, będzie wspierał Ukrainę „ tak długo , jak będzie trzeba ”. Ale jeśli Waszyngton będzie nadal drenował strategiczne rezerwy ropy naftowej Ameryki i wysyłał amerykańskie zapasy wojenne na Ukrainę, zdolność do ochrony i zaopatrzenia Stanów Zjednoczonych będzie konkurować ze wspieraniem Ukrainy.

  Rosja już kontroluje terytorium, które wytwarza 95 procent ukraińskiego PKB .

   Nie ma potrzeby naciskać dalej na zachód. 

  Pisząc to, wydaje się pewne, że Moskwa zakończy pracę w Donbasie, a następnie zwróci uwagę na zdobycie Odessy, rosyjskiego miasta , które w 2014 roku było świadkiem straszliwych okrucieństw dokonanych przez siły ukraińskie na obywatelach rosyjskich. 

  Moskwa się nie spieszy. Rosjanie są tylko metodyczni i celowi. Siły ukraińskie wykrwawiają się na śmierć w kontrataku po kontrataku. Dlaczego się spieszyć? Moskwa może być cierpliwa. Chiny, Arabia Saudyjska i Indie kupują rosyjską ropę w rublach. Sankcje ranią europejskich sojuszników Ameryki, a nie Rosję. 

  Nadchodząca zima prawdopodobnie bardziej zmieni krajobraz polityczny Europy niż jakiekolwiek działania, które mogłaby podjąć Moskwa. 

  O AUTORZE

  Douglas Macgregor

  Douglas Macgregor, pułkownik (w stanie spoczynku) jest starszym pracownikiem  The American Conservative , byłym doradcą sekretarza obrony w administracji Trumpa, odznaczonym weteranem walki i autorem pięciu książek.
  https://www.theamericanconservative.com/holding-ground-losing-war/

 4. Kojak said

  Bezrobocie 4,9 nainizsze od trzech dekach ? Hitlerowska propaganda zydowskich skurwysynow rzadzacych Zydoplin ! Nich te zydowskie kurwy dolicza jeszcze 4 miliony ludzi ktorzy po 89 roku wygnali z Polski za chlebem ! Wowczas bedzie prawdziwa skala bezrobocia !

 5. Mietek said

  Jeszcze do mojego poprzedniego artykułu..

  Gospodarka Niemiec jest na skraju załamania . Niemiecki przemysł i gospodarstwa domowe są głodne energii, która z każdym tygodniem drożeje.

   Inwestorzy amerykańscy są zaniepokojeni, ponieważ dane historyczne wskazują, że wyniki gospodarcze Niemiec są często zwiastunem ciężkich czasów gospodarczych w USA..

  Niemiecki przemysł przeżywa najgorszy szok energetyczny od 1949 r.

  Rachunki za energię w fabrykach odnotowują najwyższy odnotowany wzrost, ponieważ Rosja blokuje dostawy gazu

  Tim Wallace 20 września.

  Niemieckie fabryki doznały największego szoku cenowego, odkąd zaczęły się rekordy w zeszłym miesiącu, ponieważ dławienie dostaw gazu z Rosji doprowadziło do ponad dwukrotnego wzrostu rachunków za energię.

  Według Federalnego Urzędu Statystycznego ceny produktów przemysłowych wzrosły w ciągu ostatniego roku o prawie 46 procent, co stanowi największy wzrost w historii z 1949 r., kiedy Niemcy były podzielone i podnoszące się po drugiej wojnie światowej.

  Rachunki za energię zgłaszane przez firmy wzrosły o 139 proc. w ciągu roku i wzrosły o ponad jedną piątą tylko w okresie od lipca do sierpnia.

  Ceny energii elektrycznej prawie potroiły się, skacząc o 175 procent, a redystrybutorzy odnotowali skok cen, z jakimi borykają się o prawie 280 procent.

  Ceny dystrybucji gazu ziemnego wzrosły ponad trzykrotnie i wzrosły o 209 proc.

  Wzrost nastąpił, gdy Rosja odcięła dostawy energii do Niemiec. Przepływy przez gazociąg Nord Stream 1 zostały ograniczone w lipcu , po czym został zamknięty na czas nieokreślony pod koniec sierpnia , a prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że handel gazem zostanie wznowiony, jeśli sankcje zostaną zniesione.

  Ciągle rosnąca inflacja stanowi rosnące zagrożenie dla niemieckiej gospodarki, która może już znajdować się w recesji.

  Bundesbank ostrzegł niedawno przed „narastającymi oznakami recesji” z „wyraźnym, szeroko zakrojonym i długotrwałym spadkiem produkcji gospodarczej”.

  Jane Foley z Rabobanku powiedziała, że ​​inflacja cen producentów w Niemczech była „szokująca” i zwiększyła „prawdopodobieństwo dalszych silnych ruchów politycznych ze strony EBC w przyszłości”.

  Europejski Bank Centralny podniósł już stopy procentowe z minus 0,5 punktu procentowego do 0,75 punktu procentowego w ciągu kilku miesięcy, aby zwalczyć inflację. Wkrótce spodziewane są dalsze ruchy, a Bank Rozrachunków Międzynarodowych w tym tygodniu będzie zachęcał bankierów centralnych do kontynuowania agresywnych podwyżek stóp w celu opanowania inflacji. 

  Szwedzki Riksbank podniósł dziś swoją polityczną stopę procentową o jeden punkt procentowy, największy wzrost od 1992 r., w skoku, który podwoił jego stopę procentową do 1,75 punktu procentowego.

  Oczekuje się, że Rezerwa Federalna USA i Bank Anglii ogłoszą duże podwyżki stóp jeszcze w tym tygodniu.

  W Niemczech koszty energii łączą się z innymi niedoborami dostaw, aby rozprzestrzenić inflację na większą część gospodarki.

  Towary pośrednie – zazwyczaj komponenty dostarczane przez jednego producenta do innej fabryki w celu dalszej obróbki lub montażu – kosztowały w zeszłym miesiącu o 17,5 proc. więcej niż w sierpniu 2021 roku.

  Prym wiodły metale, które wzrosły prawie o jedną piątą w ciągu roku, chociaż mogą pojawić się oznaki, że presja zaczyna słabnąć, ponieważ koszty spadły o 1 procent między lipcem a sierpniem.

  O prawie jedną trzecią wzrosły chemia i nawozy, pasze o 38 proc., a mąka zbożowa o prawie połowę.

  Przenosi się to na gospodarstwa domowe, a wycieczka do supermarketu kosztuje teraz jedną piątą więcej niż rok temu. Masło wzrosło o trzy czwarte, oleje roślinne o połowę, a milion o ponad jedną trzecią.

  Główny europejski ekonomista Barclays powiedział klientom, że niemiecki przemysł stoi w obliczu trwałego ciosu utraty rosyjskiego gazu , co „prawdopodobnie wpłynie na konkurencyjność strefy euro”.
  https://www.telegraph.co.uk/business/2022/09/20/german-industry-suffers-worst-shock-since-1949-putins-energy/

  Deutsche Bank twierdzi, że teraz spodziewa się „dłuższej i głębszej” recesji w Europie, gdy kryzys energetyczny przybiera gorszy obrót

   WILL DANIEL

  21 września 2022.

  Do Europy zbliża się głębsza recesja, mówi Deutsche Bank.

  Europa utknęła w kryzysie energetycznym i nadchodzi zima. 
  https://fortune.com/2022/09/21/longer-deeper-recession-europe-deutsche-bank-energy-crisis/

  Stanie się „niebezpiecznym kryzysem”, który przewyższy „bankructwo Enronu”!

   Kazuhiko Fuji

  Rozpoczęta przez Putina wojna energetyczna wchodzi obecnie w krytyczną fazę.

  Gwałtownie rosnące ceny energii wywołały niestabilność kredytów w europejskich firmach energetycznych i pojawiła się możliwość, że europejskie firmy energetyczne musiałyby zapewnić śmieszną kwotę dodatkowej marży, która ma wynosić „1,5 biliona dolarów = 210 bilionów jenów”.

  Patrząc wstecz na historię, oczywiste jest, że kryzysy energetyczne przekształciły się w jednoczesne globalne wstrząsy gospodarcze.

   Już teraz ludzie zaczęli zwracać uwagę, że Szok Lehmana powrócił.

  Co się teraz dzieje? A co będzie dalej? 

  Rozpoczęcie „ratowania rządu”

  Rządy europejskie zaczynają wyciągać pomocną dłoń do borykających się z problemami firm energetycznych.

  Rządy Finlandii i Szwecji ogłosiły 4 września, że ​​będą „wspierać przepływy pieniężne firm energetycznych”. Mówi się, że dostarczy około 4,7 biliona jenów, wliczając w to gwarancje rządowe i pożyczki.

  Szwajcarski gigant energetyczny Axpo ogłosił również 6 września, że ​​otrzymał od szwajcarskiego rządu linię kredytową w wysokości około 580 miliardów jenów.

  Ale samo to nie wystarczy. Oprócz wezwań do uzupełnienia depozytu, firmy energetyczne borykają się również z problemem „ujemnego spreadu”.
  Całość artykułu tutaj..
  https://gendai.media/articles/-/99943?page=1&imp=0
  Podsumowanie..
  Włoski hotelarz potrzebował karetki po otrzymaniu rachunku za prąd?

  22 września 2022

  Włoski przedsiębiorca Davide Bellitteri, właściciel trzygwiazdkowego hotelu w Marsali, trafił do szpitala po otrzymaniu rachunku za prąd.

  Kryzys energetyczny w Europie nadal szkodzi przedsiębiorstwom. Jedną z jego ofiar był Bellitteri, który do 6 października musi zapłacić 83,3 tys. euro za miesiąc korzystania z prądu.

  Po obejrzeniu rachunku biznesmen zachorował, więc musiał wezwać karetkę.

  „Oczy pociemniały. Nigdy nie doświadczyłem takiego uczucia – narzekał Bellitteri.

  Wcześniej hotelarz otrzymał już duży rachunek za prąd, którego nadal nie zapłacił. Bellitteri musi teraz zapłacić łącznie ponad 92 tys. euro za dwa miesiące zużycia energii. Jednak dla niego „taka liczba wydaje się nie do pomyślenia”, więc przedsiębiorca zamierza po prostu zamknąć hotel od 1 października.

 6. wlasnie said

  moze opowiem o jednym piekarzu z miasteczka ok 10 tys gdzie jest on jednym z 7-8 piekarzy majacym piekarnie . Ostatnio tez narzeka jak diabli ale w ciagu ostatnich 2 lat kupil za gotowke sobie mercedesa za 320 tys .zonie volvo za 260 tys , corce mieszkanie za jakies 400 tys no i jeszcze kilka innych inwestycji . jak narzeka wystarczy sie go zapytac – ile zarobil w zeszlym roku gdzie rok byl dosc slaby dla biznesu to od razu konczy rozmowe :)) cena gazu nawet jak bedzie 7 krotnie wieksza to nie bedzie to kwota ktora dany piekarz w ciagu roku odklada do skarpety , oni placza bo zamiast odlozyc za rok 300-400 tysiecy na czysto to teraz odloza marne 100-150 tys zl i o to jest ten caly rejwacht . Co nie zmienia faktu ze wiele malych fim jak cukiernie upadna bo przestanie sie wogole oplacac a dolozyc jak chocby ten piekarz nie maja z czego .

 7. ol said

  tani hamerykański gaz.

 8. NICK said

  Sankcje na Rosję to sobie, jew-ropa, sama nałożyła.
  Dawna Polska przodo-wała i przoduje.
  Co za dureń zamyka kurki i linie kolejowe ze Wschodu?
  Nie mając absolutnie NIC ze zachodu?

 9. glowny cel obrzezanych porzyczkodawcow jest osiagany i konsekwetny😱👹w tej ….slowianskiej ….wojnie umieraja TYLKO I WYLACZNIE …chrystowierskie Goje😃😲😜

 10. Klawy Cysorz said

  Pora wrócić do korzeni.Przecież nasze babcie piekły chleb i ciasta w domu.Nie widzę problemu na wsi,gdzie zawsze można zbudowac piec chlebowy.A i zdrowiej jest jeść kasze.W naszej słowiańskiej tradycji kasze to podstawa.

 11. waldens said

  @11 Pod warunkiem, że owe kasze nie zawierają rakotwórczego glifosatu…

 12. Piskorz said

  re 8 Co za dureń zamyka kurki i linie kolejowe ze Wschodu?”” Panie Nick, b. dobre pytanie,ale …to była specjalna robota. Przecież to było….przynajmniej dla nich..do przewidzenia.

 13. Piskorz said

  re 6 W…..bo tacy dorobkiewicze wyżej srają niż dupy mają.
  ps Na zachodzie oni też kupują sobie auta itp itp, ale step by step. Dorabiają się powoli z pokolenia na pokolenie. Syn koleżanki, kupił Merca sportowego za 430 tys. /komis szedł dobrze/ specjalnie po autko przyjechał do stolicy!! Żona prowadziła, światła jej się pomyliły, wypadek, z Merca zostały tylko koła do sprzedaży. Dobrze, że ona i dziecko wyszli prawie bez szwanku. A za taki szmal to można kupić porządny lokal w T.

 14. J said

  „biedna” Rosja

  „Zbiory pszenicy w Rosji mogą osiągnąć w tym roku rekordowe 100 mln ton. Warunki ekonomiczne uniemożliwiają jednak eksport ziarna.”

  https://businessinsider.com.pl/gospodarka/rosja-szykuje-sie-na-rekordowe-zbiory-100-mln-ton-pszenicy/vc47gyh

  Spekulanci ostro dostaja po petrodolarze

  ROPA WTI
  USD/baryłka 79,31 -4,19 -5,02%

  ROPA
  USD/baryłka 86,53 -3,78 -4,19%

  wiec „robia co moga”

  USD – Stany Zjednoczone Dolar amerykański 1 USD 4.91119 0.65% 0.03159 zł

  a ze Europa za to placi, coz z tego

  EUR/USD
  Kurs odniesienia: 0,9689
  Kurs otwarcia:
  Max 1D:
  Min 1D:
  Oferta kupna: 0,9689
  Oferta sprzedaży: 0,9691
  Stopa zwrotu 1R: -15,91%
  Max 1R: 1,1750 (2021-09-23)
  Min 1R: 0,9808 (2022-09-22)

  https://www.bankier.pl/waluty/kursy-walut/forex/EURUSD

  i toniemy razem z titanic’em

  „Zacznijmy od energii elektrycznej. W maju płaciła 500 zł, wrześniowy rachunek podszedł pod trzy koła, a kolejne podwyżki wydają się pewne. Gaz też skoczył w górę, szczęśliwie tylko o 100 proc. Ten akurat dramat dotyczy wszystkich przedsiębiorców, niemniej gastro wyjątkowo mocno ucierpiało już wcześniej w katastrofie lockdownów. Moja przyjaciółka dostała wszystkiego 15 tys. zł pomocy, starczyło jakoś tak na trzy opłaty miesięczne. ”

  https://www.onet.pl/kultura/lukasz-orbitowski/placcie-gotowka-w-pubach-i-restauracjach-felieton/h6vyexy,30bc1058

  „Znany z „Kuchennych rewolucji” Grzegorz Schabiński w czasie obostrzeń covidowych zasłynął niecodziennymi – i mocno kontrowersyjnymi – pomysłami na omijanie zakazów. Teraz, jak mówi Business Insiderowi, sytuacja jest znacznie trudniejsza. Jego hotel może zimą przyjmować gości tylko, gdyby cena wzrosła dwukrotnie. Wątpi jednak, żeby to się udało.”

  „Przedsiębiorcy udało się przetrwać kolejne lockdowny, ale jak mówi – obecne problemy są dużo trudniejsze
  Jak opowiada Schabiński, rachunki za prąd czy gaz wzrastają o 500 proc.
  Jego hotel w Jaśle ograniczył przyjęcia gości indywidualnych
  Kolejną ofiarą kryzysu może być stok narciarski, ten, który omijał ograniczenia covidowe
  Jeśli zima będzie cieplejsza, nie damy rady otworzyć stoku ”

  https://businessinsider.com.pl/gospodarka/znany-przedsiebiorca-zwija-biznes-snieg-nas-moze-uratowac/h1lhcqg

  „Rezerwa mocy wynosiła w piątek wieczorem w Polsce tylko pięć procent i naprawdę niewiele brakowało, żeby wyłączano prąd. Przyjęty pięć lat temu Mechanizm Rynku Mocy zadziałał, ale trudno mówić o komfortowej sytuacji. Wyłączone z eksploatacji są wielkie bloki energetyczne niewykluczone, że z powodu cen i braku węgla. Największy z nich nawet do listopada.”

  https://businessinsider.com.pl/gospodarka/malo-brakowalo-piatek-bez-pradu-byl-o-krok/ckxf2k5

  „niskie bezrobocie”

  „Podczas gdy wielu pracodawców nie może znaleźć wystarczającej liczby pracowników, niektórzy wykwalifikowani kandydaci ubiegają się o wolne miejsca pracy i nie otrzymują żadnych odpowiedzi. Wśród ofert pracy są oferty-widma, na stanowiska, które nigdy nie zostaną obsadzone, bo najprawdopodobniej w ogóle nie istnieją.”

  https://www.onet.pl/biznes/businessinsider/ogloszenia-widma-na-stanowiska-ktore-nie-istnieja-to-dlatego-firmy-nie-odpowiadaja-na/7tgf890,211f4564

  Wspaniala bron USA

  „Ukraina pilnie prosi o dostawy nowoczesnych czołgów, aby jej wojsko mogło wykorzystać swoje zdobycze na północnym wschodzie kraju i zająć dodatkowe terytoria, ale Zachód się ociąga. Były dowódca sił amerykańskich w Europie gen. Ben Hodges przyznaje, że czołgi Abrams byłyby bardzo przydatne na froncie, ale z ich dostawą wiąże się długotrwałe szkolenie, skomplikowany serwis oraz tysiące litrów paliwa dziennie.”

  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/hodges-o-dostawach-abramsow-na-ukrainski-front-to-nie-sa-auta-z-rent-a-car/jyhb3d4,79cfc278

  i pomoc „sojusznikow”

  „Wołodymyr Zełenski mówi, że jest „zszokowany” brakiem pomocy wojskowej dla Ukrainy ze strony rządu Izraela. – Rozumiem, że muszą bronić swojej ziemi, ale otrzymałem informację, że Izrael eksportuje swoją broń do innych krajów – powiedział ”

  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/mniejszosci-etniczne-w-rosji-jak-mieso-armatnie-relacja-na-zywo/l1mq7gq

  tak bardzo duze firmy przejmuja sie „wojna”

  „https://businessinsider.com.pl/gospodarka/z-list-wstydu-nie-tak-latwo-wyjsc-te-wielkie-marki-z-rosji-sie-nie-ruszaja/zjxb4xh”

  a jak zle uderza? 😉

  „W najbliższy poniedziałek NASA spróbuje zrobić coś, czego ludzkość nigdy wcześniej nie dokonała – zmienić tor lotu asteroidy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 26 września o godzinie 21.14 czasu polskiego w asteroidę Dimorphos uderzy pojazd DART. Będzie to pierwszy w historii test obrony Ziemi przed asteroidami.”

  https://www.onet.pl/informacje/kopalniawiedzypl/w-poniedzialek-czeka-nas-wyjatkowy-kosmiczny-test-ludzkosc-nigdy-tego-nie-probowala/nnrj6fz,30bc1058

 15. Krzysztof said

  Moraw, Kaczy,Tusku,Miler,Komor,Kwaśnie, Pawla…k, tych bandyt…w należy postawić w tryb bardzo surowego postępowania karnego. 😈

 16. „Swiatowe zerowisko lichwiarskich szakali”…

  http://www.forum.michalkiewicz.pl/viewforum.php?f=4
  ===================
  jasiek z toronto

 17. minka said

 18. minka said

  : )

 19. NICK said

  Minka.
  Lubię Cię.
  Czytam.
  Nie jestem kontra.

  A teraz.
  Normalni, mądrzy, świadomi i przedsiębiorczy.
  Niekoniecznie „wykształceni z miast wielkich”.

  Znaczy się dzieci, wnuki.

  Winni zapewnić rodzicom i dziadkom.
  CHLEB i spokój.
  Wikt i opierunek.
  Piszę najbardziej prosto.

  Gdyż piszę o czasach obecnych.

 20. NICK said

  Piskorz. (12).
  Wschód i zachód.
  Czasem chciałbym myśleć kabałą.

  Rozmarzyłem się niepotrzebnie.
  Wybacz.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: