Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  AnKa o 12 ciekawostek na dowód, że na…
  Boydar o Wolne tematy (83 – …
  Boydar o Jak wymyślono naród żydowski?…
  Zbyszko o Noc Listopadowa czy „burd…
  Yagiel o Wolne tematy (83 – …
  Tadeusz Kaktus o Wolne tematy (83 – …
  Adrian o Wolne tematy (83 – …
  Krzysztof M o Sterowanie nacjonalizmami
  Szczepan Zbigniewski o List z Moskwy do polskich…
  Adrian o Wolne tematy (83 – …
  Carlos o Wolne tematy (83 – …
  bryś o Wolne tematy (83 – …
  jasiek z toronto o Najbogatszy człowiek na ś…
  Szczepan Zbigniewski o Jak wymyślono naród żydowski?…
  Szczepan Zbigniewski o Noc Listopadowa czy „burd…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 626 obserwujących.

Zorganizowany system wyłudzania świadczeń socjalnych przez obywateli Ukrainy. Prezydent Przemyśla: „Nie mamy instrumentów żeby zapobiegać”.

Posted by Marucha w dniu 2022-09-26 (Poniedziałek)

Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun zwrócił w poniedziałek uwagę na zorganizowany system wyłudzania świadczeń socjalnych przez obywateli Ukrainy. „Nie mamy żadnych instrumentów żeby jemu zapobiegać” – podkreślił. „Pytanie dlaczego jeszcze nasze prawodawstwo nie zauważyło problemu drenowania polskiego systemu pomocy socjalnej” – wskazał.

W poniedziałek prezydent Przemyśla Wojciech Bakun zapowiedział, że wystosuje pismo do posłów, senatorów i ministrów z apelem o uszczelnienie systemu pomocy i zapobieganie procederowi drenowania systemu świadczeń socjalnych.

„Nie da się nie zauważyć zorganizowanych transportów kobiet z dziećmi, które na kartkach mają zapisane procedury jakim muszą się poddać, żeby otrzymać pomoc materialną i finansową. Osoby te codziennie formują kolejkę przed Urzędem Miejskim, następnie udają się do MOPSu i ZUSu celem złożenia wniosków o świadczenia. Następnie zorganizowanym transportem wracają na Ukrainę” – wskazał Bakun.

„Organizacje udzielające pomocy humanitarnej zdążyły już się zorientować i wstrzymały udzielanie pomocy takim osobom. Pytanie dlaczego jeszcze nasze prawodawstwo nie zauważyło problemu drenowania polskiego systemu pomocy socjalnej?” – napisał.

„Jestem za niesieniem pomocy [wrogom? – admin], ale w przypadku pomocy uchodźcom, którzy uciekają przed wojną chyba nie chodzi o to, żeby całe społeczności przerzuciły się na nasz system opieki społecznej? Nie tędy droga! Od początku udzielając pomocy staraliśmy się to robić jak najmądrzej, stąd apel do posłów, senatorów, ministrów, aby pochylili się nad tym procederem, bo jako samorząd nie mamy żadnych instrumentów żeby jemu zapobiegać. Możemy jedynie zgodnie z prawem rejestrować te osoby w systemie PESEL, co otwiera drogę do korzystania z całego wachlarza instrumentów wsparcia” – podkreślił.

Zwracaliśmy uwagę, że Ukraińcom, którzy przekroczyli polsko-ukraińską granicę po 24 lutego 2022 r. przysługują świadczenia takie same jak te, które otrzymują Polacy. Chodzi m.in. o świadczenie 500 plus oraz Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

ZUS poinformował w maju, że wyjazd obywatela Ukrainy z Polski powyżej 1 miesiąca pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju, co skutkuje utratą prawa do wspomnianych świadczeń. Jednak co w sytuacji, gdy obywatel Ukrainy przebywa poza Polską, następnie wróci tuż przed upłynięciem wspomnianego terminu (1 miesiąca), jedynie po to, by nie stracić świadczeń, po czym ponownie wróci na Ukrainę? Osoba taka nie utraci legalnego pobytu w Polsce.

Dostęp do 500 plus uchodźcy z Ukrainy uzyskali na mocy specjalnej ustawy uchwalonej przez Sejm po rozpoczęciu wojny w tym państwie. Na podstawie nowych przepisów uchodźcy z tego kraju mogą ubiegać się nie tylko o świadczenie 500 plus, ale też świadczenie z programów „Dobry start” i „Rodzinny kapitał opiekuńczy”, a także o dofinansowanie wysłania dziecka do żłobka. Wyjazd obywatela Ukrainy z Polski powyżej 1 miesiąca pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju, co skutkuje utratą prawa do wspomnianych świadczeń. Opisany mechanizm może dotyczyć zwłaszcza osób mieszkających w pobliżu polsko-ukraińskiej granicy.

W czerwcu portal Kresy.pl zadał ZUS pytania dotyczące wspomnianej kwestii. Z odpowiedzi wynikało, że obywatel Ukrainy w takiej sytuacji nie traci prawa do legalnego pobytu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może jednak wezwać taką osobę do złożenia wyjaśnień.

Polska administracja nie posiada odpowiednich mechanizmów alarmowania o zaistnieniu tego typu sytuacji, ani ich weryfikacji. Nie określono jasnych kryteriów, takich jak np. minimalna ilość dni stałego zamieszkiwania na terytorium Polski. Co więcej, biorąc pod uwagę skalę ruchu granicznego pomiędzy Ukrainą i Polską (od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 4,213 mln osób) rodzi się pytanie o moce przerobowe organów polskiej administracji, które w tym wypadku muszą dokonywać ewentualnej weryfikacji w sposób jednostkowy.

https://kresy.pl/

Gdyby chodziło o Polaków, to instrumenty szybko by się znalazły… ale gdy chodzi o Ukropów, to polskie władze się boją,  że Zełenski na nich nakrzyczy.
Admin

Komentarzy 11 do “Zorganizowany system wyłudzania świadczeń socjalnych przez obywateli Ukrainy. Prezydent Przemyśla: „Nie mamy instrumentów żeby zapobiegać”.”

 1. Leo said

  Och, przecież podskórnie chodzi o zadłużenie Polski tak wielkie, abyśmy obudzili się w kraju, w którym nie tylko kamienice należą do nich. Także nasze gacie.

 2. UZA said

  „Prezydent Przemyśla: „Nie mamy instrumentów żeby zapobiegać”.”

  Przede wszystkim nie macie cojones. To podstawowe instrumenty i jak się ich nie ma, to żadne inne nie zadziałają.

 3. marguar said

  I jak tu się nie w****ić!? Kto w ogóle wymyślił „socjal” dla Ukraińców!? Rozwiązanie jest proste: od 1 października zlikwidować wszelkie zasiłki dla Ukraińców! Nie jesteśmy Katarem, Singapurem, ani Liechtensteinem!
  A za rok – wybory. PiS – na polityczny śmietnik. Potem – do więzień i konfiskata mienia ze dwóch tysięcy najbogatszych pisowców. Myślę że sędziowie na to chętnie pójdą.

 4. Józef Bizoń said

  Re. 3
  Za otwarcie granicy z Ukrainą również.
  No i nie tylko PiS na polityczny śmietnik, bo na tą nawałnicę Ukraińców i ten dla nich socjal wszyscy w sejmie (oprócz Konfederacji) i senacie się godzili.

 5. Emilian58 said

  Podpowiadam że najprościej będzie jak się ukrowi powie SPIERDALAJ!

 6. Leo said

  He he he, ktoś tu jeszcze wierzy w demokrację! Auć, zajady!

 7. Lily said

  Wszystko To w ramach.
  „Chwala Ukrainu.Ukrainu chwala”.

 8. JanuszT said

  Re 4:

  Panie Jóźku konfederacja żydłacka także jest w to umoczona aż po swoje lewackie pachy, oni cały czas popierają UPAdlińców, naszych śmiertyelnych wrogów od zawsze!

  końfederacja pro UPAdlińska, jej skład i poparcie:

  Jojko-Bosak
  Braun – to jego stop ukrainizacji polin nic, a nic nie znaczy, to na pokaz i jego fasada
  Dziambor
  Kurwin
  Urbaniak
  Sośnierz
  Berkowicz
  Winnicki, wyzywał nas (rdzennych Polaków) od skurwysynów, że nie popieramy UPAdliny w dobie rosyjskiej operacji specjalnej-wojskowej na UPAdlinie
  Tuduj
  Kamiński Krystian
  Kulesza
  Wilk, obecnie nie jest posłem, ale ich wspiera jako prawnik
  Mentzen?
  Nie słyszałem, żeby UPAdlińców popierał, ale… Mentzen jest jednym z liderów tej neoliberalnej, libertariańskiej, bardzo szkodliwej dla Polski parchatej hydry. Jest uczńem Balcerowicza, parcha alias – Arona Bucholtza.

  Oni za socjalem są wszyscy przeciwni, a w szególności dla Polaków.

 9. NICK said

  janusz, spieprzaj ze rewirow.

 10. Boydar said

  Biorąc „na pokład” kilka milionów mieszkańców krainy U odciążyliśmy Rosję w wielu aspektach, zgodnie z umową zresztą. Myślę, że korzyść jest bezapelacyjna, dla nas, nie dla tutejszego tasiemca, tylko un jeszcze do końca nie skumał co jest grane.

  Dlatego „sejm” musiał być kupiony albo na drucie.

 11. revers said

  Niestety ale ten porceder dotyczy Polin po rzeke Mose.

  Wystarczy spojrzec na kursy autobusow miedzynarodowego przewoznika Flexi bus to wszyskie miejca na Ukraine z Hamburga i Berlina sa zaksiegowane do konca pazdziernika.

  A mowi sie ze jest tam wojna, a konfflikt dotyczy skali 10% ternow ua.

  Z tym ze autobusy kraza w ta i z powrotem do wymienionych najwiekszych aglomeracji niemieckich po socjalne swiadczenia.

  Na dzis licy sie 1,22 mln ukraincow w PL i 1 mln ukraincow w DE.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: