Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Lily o Postmężczyźni i postludzie
  KONAR o 82 urodziny „Myśli Polski…
  UZA o Polski prawnik komentuje karę…
  emilo o Wolne tematy (23 – …
  maksj o Wolne tematy (23 – …
  emilo o Wolne tematy (23 – …
  Zbigi o Wolne tematy (23 – …
  UZA o Zabójstwo Kennedyego, 9/11 i…
  emilo o Wolne tematy (23 – …
  emilo o Wolne tematy (23 – …
  prostopopolsku o Tortura nadziei
  prostopopolsku o „Udu***y cię tak, że się…
  oszolomklasyczny o Demokracja jako broń. „Global…
  Lily o Wolne tematy (23 – …
  Gem o „Udu***y cię tak, że się…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

W 1982 roku USA dokonały sabotażu gazociągu syberyjskiego: była to najpotężniejsza nienuklearna eksplozja w historii świata

Posted by Marucha w dniu 2022-10-03 (Poniedziałek)

W roku 1982 CIA odkryła plany Rosji dotyczące rozpoczęcia sprzedaży gazu do Europy Zachodniej. W tym samym roku, prezydent Reagan podpisał tajny plan zniszczenia radzieckiego gazociągu na Syberii.

W momencie gdy Rosja zaczęła używać gazociągu, CIA dokonała sabotażu. Eksplozja była tak duża, że można ją było zobaczyć z kosmosu. «Była największa nienuklearna eksplozja w historii świata» – pisał wtedy współczesny amerykański publicysta Ted Rall w artykule dla Counterpunch.

Informacja o tymże fakcie z roku 1982 nie była rozpowszechniana. Wśród nielicznych mass-mediów, które o nim wspomniały znalazł się Washington Post, który w 2004 roku opublikował artykuł noszący tytuł «Reagan zatwierdził plan sabotażu Sowietów» («Reagan Approved Plan to Sabotage Soviets».) 40 lat później prezydent Biden publicznie ogłasza, że chce zniszczyć Nord Stream, który transportuje gaz do Europy.

Wypowiedź J.Bidena z 7 lutego 2022 r. oraz wypowiedź Victorii Nuland a 27 stycznia 2022 r.

Biden: Jeśli Rosja dokona inwazji, czyli czołgi i wojska ponownie przekroczą granicę Ukrainy, to nie będzie już NorthStreamu2, położymy temu kres.

– Jak byście to zrobili, konkretnie, skoro projekt i kontrola projektu jest w gestii Niemiec. – zapytał reporter.

– Obiecuję ci, że będziemy w stanie to zrobić.

Reagan zatwierdził plan sabotażu Sowietów

Jak wynika z nowego pamiętnika urzędnika Białego Domu z czasów Reagana, w styczniu 1982 roku prezydent Ronald Reagan zaaprobował plan CIA mający na celu dokonanie sabotażu gospodarki Związku Radzieckiego poprzez niejawne transfery technologii, które zawierały ukryte usterki, w tym oprogramowanie, które później wywołało ogromną eksplozję rurociągu gazu ziemnego na Syberii.

Thomas C. Reed

Thomas C. Reed, były sekretarz Sił Powietrznych, który w owym czasie pracował w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, opisuje ten epizod w książce “At the Abyss: An Insider’s History of the Cold War”, która ukaże się w przyszłym miesiącu nakładem Ballantine Books.

Reed pisze, że wybuch rurociągu był tylko jednym z przykładów “zimnej wojny ekonomicznej” przeciwko Związkowi Radzieckiemu, którą CIA prowadziła pod kierownictwem dyrektora Williama J. Caseya w ostatnich latach Zimnej Wojny.
>https://en.wikipedia.org/wiki/At_the_Abyss

 

W tym czasie Stany Zjednoczone próbowały zablokować Europie Zachodniej możliwość importu sowieckiego gazu ziemnego. Pojawiły się również sygnały, że Sowieci próbują wykraść szeroką gamę zachodnich technologii. Wtedy insider KGB ujawnił szczegółową listę zakupów, a CIA podsunęła Sowietom wadliwe oprogramowanie, które nie mogło zostać przez nich wykryte.

“Aby zakłócić dostawy gazu ze Związku Radzieckiego, jego dochody w twardej walucie z Zachodu, a także wewnętrzną gospodarkę rosyjską – oprogramowanie rurociągu, które miało sterować pompami, turbinami i zaworami, zostało zaprojektowane w taki sposób, aby po pewnym okresie czasu zresetowało prędkości pomp i ustawienia zaworów w celu wytworzenia ciśnienia znacznie przekraczającego wartości dopuszczalne dla połączeń i spawów rurociągu” – pisze Reed.

“Skutkiem owego zabiegu była najpotężniejsza nienuklearna eksplozja i ogień, jakie kiedykolwiek widziano z kosmosu” – wspomina, dodając, że amerykańskie satelity zarejestrowały wybuch. Reed powiedział w wywiadzie, że do eksplozji doszło latem 1982 roku.

“Choć nie było fizycznych ofiar eksplozji rurociągu, doszło do znacznych szkód w gospodarce sowieckiej” – pisze. “Jej ostateczne bankructwo, a nie krwawa bitwa czy wojna atomowa, jest tym, co doprowadziło do zakończenia zimnej wojny. Z czasem Sowieci zrozumieli, że kradli fałszywe technologie, ale co mieli teraz zrobić? Oznacza to, że każda komórka sowieckiego lewiatana mogła zostać zainfekowana. Nie mieli sposobu, aby dowiedzieć się, który sprzęt był zdrowy, a który podrobiony. Wszystko było podejrzane, co było zamierzonym celem całej operacji.”

Reed powiedział, że uzyskał zgodę CIA na opublikowanie szczegółów dotyczących operacji. CIA dowiedziała się o pełnym zakresie pościgu KGB za zachodnią technologią w ramach operacji wywiadowczej znanej jako Farewell Dossier. Fragmenty tejże operacji zostały ujawnione wcześniej, również w artykule z roku 1996 opublikowanym w Studies in Intelligence, czasopiśmie CIA. Artykuł został napisany przez Gusa W. Weissa, eksperta w dziedzinie technologii i wywiadu, który odegrał kluczową rolę w opracowaniu planu wysłania wadliwych materiałów i służył z T. Reedem w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Weiss zmarł 25 listopada w wieku 72 lat.

Według artykułu Weissa i książki Reeda, w roku 1970 władze sowieckie utworzyły nową sekcję KGB, znaną jako Dyrekcja T, której zadaniem było przeczesywanie zachodnich badań w poszukiwaniu bardzo potrzebnej technologii. W czasie jednej z wizyt w fabryce Boeinga “radziecki gość nałożył klej na swoje buty, aby uzyskać próbki metalu” – wspomina Weiss w swoim artykule.

Vladimir Vietrov

Następnie, na szczycie gospodarczym w lipcu 1981 roku w Ottawie, prezydent Francji Francois Mitterrand powiedział Reaganowi, że francuski wywiad pozyskał usługi agenta, którego nazwali “Farewell”, płk Vladimira Vietrova, 53-letniego inżyniera, który został przydzielony do oceny danych wywiadowczych zebranych przez Dyrekcję T.

Vietrov, który jak wspominał Weiss, świadczył swoje usługi z powodów ideologicznych, sfotografował i dostarczył 4000 dokumentów dotyczących programu. Dokumenty ujawniły nazwiska ponad 200 oficerów tzw. Linii X na całym świecie i pokazały w jaki sposób sowieckie służby prowadziły szeroko zakrojone działania mające na celu kradzież zachodniej technologii.

(Linia X była sekcją organizacji rezydującej w Pierwszym Głównym Dyrektoriacie KGB, przydzieloną do pozyskiwania zachodnich technologii dla Dyrekcji Wywiadu Naukowo-Technicznego (Dyrekcja “T”). Na początku lat osiemdziesiątych ponad 200 agentów Linii X zostało zdemaskowanych lub zdekonspirowanych w wyniku akcji “Farewell Dossier”, co spowodowało załamanie operacji Linii X w Europie.[1] )
>https://en.wikipedia.org/wiki/Line_X

“Reagan wyraził wielkie zainteresowanie poufnymi rewelacjami Mitterranda i był wdzięczny za jego ofertę udostępnienia materiałów administracji amerykańskiej” – pisze Reed. Dossier Farewell dotarło do CIA w sierpniu 1981 roku. “Natychmiast wywołało ono istną burzę” – kontynuuje Reed w książce. “Dokumenty były niesamowicie jednoznaczne. Przedstawiały zakres sowieckiej penetracji w amerykańskich i innych zachodnich laboratoriach, fabrykach i agencjach rządowych.”

“Lektura owych materiałów uświadomiła mi, że urzeczywistniły się moje najgorsze koszmary senne” – wspominał Weiss. Dokumenty pokazywały, że Sowieci wykradli cenne dane dotyczące radarów, komputerów, obrabiarek i półprzewodników, napisał. “Nasza nauka wspierała ich obronę narodową”.

Dossier Farewell zawierało listę zakupów dotyczących przyszłych sowieckich priorytetów. W styczniu 1982 roku, Weiss powiedział, że zaproponował Caseyowi program podsunięcia Sowietom technologii, która działałaby przez pewien czas poprawnie, a następnie zawiodłaby. Reed powiedział, że CIA “miała dodać ‘dodatkowe składniki’ do oprogramowania i sprzętu z listy zakupów KGB”.
>https://en.wikipedia.org/wiki/William_J._Casey

“Reagan przyjął plan entuzjastycznie” – pisze Reed. “Casey otrzymał zgodę”. Według Weissa, “amerykański przemysł pomagał w przygotowaniu elementów, które miały być ‘sprzedane’ Linii X.” Niektóre szczegóły dotyczące wadliwej technologii zostały ujawnione na łamach Aviation Week and Space Technology – w roku 1986 oraz w książce Petera Schweizera z roku 1995 noszącej tytuł «Victory: The Reagan Administration’s Secret Strategy that Hastened the Collapse of the Soviet Union».

Sabotaż gazociągu nie podlegał wcześniej ujawnieniu; w tamtym czasie był ściśle strzeżoną tajemnicą. Gdy rurociąg eksplodował, pisze Reed, pierwsze doniesienia wywołały niepokój w środowisku amerykańskich wojskowych i w Białym Domu. “NORAD obawiał się, że wystrzelono rakietę z miejsca, z którego nie wiedziano, że bazują tam rakiety” – mówi, odnosząc się do North American Air Defense Command. “Lub że mogła to być detonacja małego urządzenia nuklearnego”. Satelity nie wychwyciły jednak żadnych charakterystycznych oznak eksplozji jądrowej.

“Zanim owe sprzeczne sygnały mogły przerodzić się w międzynarodowy kryzys” – dodał – “Gus Weiss zszedł do holu, by powiedzieć swoim kolegom z personelu NSC, żeby się nie martwili”. (…)

Reed, który służył w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego od stycznia 1982 do czerwca 1983, powiedział, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO “zwinęli następnie całą sieć Linii X, zarówno w USA, jak i za granicą.” Weiss powiedział, że “serce sowieckiej działalności zbierania technologii rozpadło się i nie wróci do zdrowia”.

Natomiast działalność szpiegowska Vladimira Vietrova została odkryta przez KGB, a on sam został stracony w roku 1983.
>https://www.washingtonpost.com/archive/politics/2004/02/27/reagan-approved-plan-to-sabotage-soviets/a9184eff-47fd-402e-beb2-63970851e130/

Wojna cybernetyczna i terroryzm

Czytaj również:

◊ How Russian Pipelines Heat Up Tensions: From Reagan’s Battle Over Yamal To The European Row On Nord Stream 2

How Russian Pipelines Heat Up Tensions: From Reagan’s Battle Over Yamal To The European Row On Nord Stream 2

◊ ‘America’s Hidden Stories’ tackles CIA’s alleged involvement in the Trans-Siberian Pipeline explosion of 1982
https://meaww.com/americas-hidden-stories-busting-myth-cia-involvement-trans-siberian-pipeline-explosion-1982

◊ CIA plot led to huge blast in Siberian gas pipeline
https://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/northamerica/usa/1455559/CIA-plot-led-to-huge-blast-in-Siberian-gas-pipeline.html

◊ The Farewell Dossier

The Farewell Dossier

Submarine Killer Drone Warship SHOCKS Nato…

BALTOPS 22, Sweden and Finland take part as NATO partners

Na podstawie:

 1. „NEL 1982, LA CIA SCOPRÌ I PIANI DELLA RUSSIA PER INIZIARE A VENDERE GAS ALL’EUROPA – E FECE SALTARE I TUBI”
 2. SABOTAGGIO DEL NORD STREAM: IN CONCOMITANZA ESERCITAZIONI NATO PER “SISTEMI MARITTIMI SENZA EQUIPAGGIO”

Za: Uczta Baltazara – (1 ottobre 2022) | https://babylonianempire.wordpress.com/2022/10/01/w-roku-1982-cia-zsabotowala-gazociag-syberyjski/ | – [Org. tytuł: «W roku 1982 CIA zsabotowała gazociąg syberyjski»]

https://www.bibula.com

Komentarzy 10 do “W 1982 roku USA dokonały sabotażu gazociągu syberyjskiego: była to najpotężniejsza nienuklearna eksplozja w historii świata”

 1. Zbyszko said

  To ten ukochany w Polsce, mający tyle pomników, bóstwo w Polsce, tyle dobrego robiący Polsce w swoim czasie, Regan dopuściłby się aż takiej zbrodni?
  To jest chyba niemożliwe…

 2. AlexSailor said

  @Zbyszko

  Bez przesady. Ukradli technologię z pułapką w środku, no i pułapka zadziałała.
  Sami chcieli.
  Gdyby tą technologię kupili lub w ich własnej US’meny by namieszały, to byłby powód do żądania obecnie odszkodowań.

 3. AlexSailor said

  Wkurzają mnie te tak jednostronne artykuły.
  Z tekstu wynika, że ZSRR kradł technologie i dokonania uczonych oraz inżynierów zachodnich.
  Przy czym kradł, to nie jest właściwe słowo, raczej zdobywał przez szpiegowanie i wykorzystywał.
  Ale jakoś nie wspomina się, że robił to samo zachód.
  Można byłoby nam wciskać głodne kawałki, ale wiemy z Polski jak za czasów PRLu wszystko, co miało
  jakąkolwiek wartość było pozyskiwane (kradzione?) przez Zachód bez jakikolwiek skrupułów.
  A akcja przybrała groteskowe już rozmiary po 1989r.
  Ba, nie tylko kradł, ale jeszcze blokował rozwój i wdrażanie technologii w Polsce, co
  w systemie PRLu i III PR POMROCZNEJ było bajecznie łatwe.

  —————
  Słuszna uwaga.
  Admin

 4. Sudbina Srba said

  Anglia podpisała z Rosja umowe o wydobycie i eksploatacje syberyjskiego gazu z Jamalu.
  W 1980 roku była w Anglii bardzo głośna awantura, bo Reagan kazał Margaret Thatcher zerwać ten kontrakt. Anglia bardzo protestowała bo zainwestowała kupę pieniędzy w budowę gazociągu jamalskiego.
  Nie było rady.
  Trzeba było utworzyć Solidarność, która, opłacana przez CIA dokonała wiekopomnego dzieła: narobiła wrzasku i pomagała zniszczyć ZSRR.
  Znakomita większość Polaków nosiła na rękach Lecha Wałesę, który cieszył sie jak dziecko, ze mając tak ogromne poparcie z USA – „wybił misiowi zęby”.
  Za tę rewolucje Sorosa w Polsce – pan Wałęsa powinien dostać 4 Nagrody Nobla

  Anglia miała troche pecha. Bo w 2008 roku, w Palestynie, Hamas wygrał wybory. Anglia podpisała z Hamasem kontrakt na wydobywanie gazu w … Gazie.
  Zaraz na drugi niemal dzień, Izrael zbombardował Gaze. Teraz Izrael ma plany dostarczania gazu do Europy w ramach…. dywersyfikacji, a właściwie DYSKRYMINACJI gazu z Gazy.

  The Polish crisis of 1981-82 | Margaret Thatcher Foundation

  http://www.margaretthatcher.org/archive/us-reagan (Poland).asp
  The Polish crisis of 1981-82

  The Reagan Library has released some of its holdings on the Polish crisis of 1981-82, which triggered a serious dispute between Ronald Reagan and Margaret Thatcher over the Siberian gas pipeline.

 5. Czy elity IIIRP/Polin to wyłącznie debile i kanalie? – https://wiernipolsce1.wordpress.com/2022/09/28/czy-elity-iiirp-polin-to-wylacznie-debile-i-kanalie/

  R.Sikorski i „dwa w jednym”, czyli elity IIIRP/Polin jako żydowsko-anglosaska agentura – https://wiernipolsce1.wordpress.com/2022/09/30/r-sikorski-i-dwa-w-jednym-czyli-elity-iiirp-polin-jako-zydowsko-anglosaska-agentura/

 6. Józef Bizoń said

  Re. 4 – Sudbina Srba

  kretyństwa wypisuje.

  „Trzeba było utworzyć Solidarność, która, opłacana przez CIA dokonała wiekopomnego dzieła: narobiła wrzasku i pomagała zniszczyć ZSRR.”

  Poszła dalej niż listwa, która też wyskoczyła z opłacaniem przez CIA, ale bez pomawiania o pomoc w zniszczeniu ZSRR.
  Na co otrzymała odpowiedź tu
  https://marucha.wordpress.com/2022/09/30/nigdy-wiecej-zamordyzmu/#comment-1030252

 7. Wlodek said

  Ad [6] Józef Bizoń
  „…kretyństwa wypisuje…”

  A kto doprowadził do wykrwawienia gospodarki ZSRR, wspierając w latach 80. afgańską partyzantkę w wojnie przeciw Armii Radzieckiej? Teraz to nawet oficjalnie wiemy, że było to w ramach „Operacji Cyklon”.

  Wątpię aby CIA na przełomie lat 70/80 skupiała się tylko na jednym kierunku działań przeciwko ZSRR.

  Tak jak w Afganistanie wykorzystali do tego mudżahedinów, to w Polsce zrobili to samo z ruchem solidarnościowym. Ale na ujawnienie nazwy tej akcji CIA musimy jeszcze poczekać, bo nagle prysnął by czar „zrywu społecznego”, na podstawie którego legendowane są obecne (i poprzednie) władze od 1989 roku.

 8. Józef Bizoń said

  Re. 7 Wlodek

  Okres trwania 16 miesięcy NSZZ „Solidarność” (1980/1981 r. – do 13.12.1981 r.) to ja znam z autopsji jako aktywny działacz ówczesnej „S”. Wygląda na to, że był pan wówczas w pieluchach, albo w ogóle nie było pana jeszcze na świecie.
  Pan oczytał/osłuchał się jakiś bredni (bo pisze/mówi w internecie, a to musi być prawda – prawda na wzór dla oglądaczy telewizorni), a potem pan plecie i się panu wydaje.

  Napisz pan (a inni mądrale), że Solidarność też jest winna tego, że Murzynów bito i nadal biją na świecie.

  5 razy stuknij się pan mocno w czoło tuż przed pisaniem każdego komentarza. Może to pomoże.

 9. Józef Bizoń said

  Re. 4 – Sudbina Srba

  Dopisek.
  Pisorz się znalazł od robienia grochu z kapustą.
  Niektórym ten groch z kupuchą bardzo smakuje.

 10. Włodek said

  Rd [8] Józef Bizoń
  2022-10-05 (Środa) @ 20:27:24

  „…5 razy stuknij się pan mocno w czoło tuż przed pisaniem każdego komentarza…”

  Broni Pan sprawy nie do wygrania z rzeszami ludzi, którzy też byli w „Solidarności”, ale teraz maja ” kaca”, że dali się „wyprostytuować” wzniosłym hasłom o „wolności”, a dodatkowo rozgoryczeni rzeczywistością, chcą mieć prawo oceniać tamte doświadczenia życiowe takimi, jak je widać obecnie z perspektywy czasu.

  Pan nie ma kaca, bo może ma Pan „mocną głowę”. Nie trzeba się „…stukać nawet lekko w czoło…”, aby sobie przypomnieć jakie były postulaty robotników podczas ich strajków w zakładach pracy i dlaczego tak ważna była solidarność w ich żądaniach. Ale wtedy żądali wolności zrzeszania się w związki zawodowe i nie w głowie im było żądanie wolności gospodarczej, wolnego rynku, a tym bardziej zmian sojuszu w którym była wtedy Polska. Taka nowa lista oczekiwań społeczeństwa, które tworzyło ruch solidarnościowy, nie wyszła oddolnie od członków tego ruchu, tylko odgórnie, od różnej maści doradców, którzy „pojawili” się wokół „Bolka”.

  To był „karnawał” Solidarności, niektórzy się wtedy dobrze bawili, a niektórzy mogą po nim mieć kaca. Poznanie prawdy jest niestety czasem gorzkie, ale ja już Pana do tego nakłaniał nie będę.

  PS
  Jak będę miał tępy i zakuty łeb, to nie tylko chętnie skorzystam z Pana porady, ale nawet upadnę na głowę, żeby otrzeźwieć.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: