Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  AnKa o 12 ciekawostek na dowód, że na…
  Boydar o Wolne tematy (83 – …
  Boydar o Jak wymyślono naród żydowski?…
  Zbyszko o Noc Listopadowa czy „burd…
  Yagiel o Wolne tematy (83 – …
  Tadeusz Kaktus o Wolne tematy (83 – …
  Adrian o Wolne tematy (83 – …
  Krzysztof M o Sterowanie nacjonalizmami
  Szczepan Zbigniewski o List z Moskwy do polskich…
  Adrian o Wolne tematy (83 – …
  Carlos o Wolne tematy (83 – …
  bryś o Wolne tematy (83 – …
  jasiek z toronto o Najbogatszy człowiek na ś…
  Szczepan Zbigniewski o Jak wymyślono naród żydowski?…
  Szczepan Zbigniewski o Noc Listopadowa czy „burd…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 626 obserwujących.

Zagadka nieśmiertelności

Posted by Marucha w dniu 2022-10-04 (Wtorek)

Po przeczytaniu tekstu red. Ronalda Laseckiego: „Jerzy Urban nie „umarł” ogarnęły mnie wątpliwości, czy faktycznie były rzecznik prasowy PRL-owskich rządów i redaktor naczelny tygodnika „NIE” pozostawił po sobie ponadczasowe dziedzictwo, pozwalające na przeświadczenie o jego „nieśmiertelności”.

Czy można uznać, że po 1989 roku Jerzy Urban w jakimś szerszym zakresie oddziaływał na środowiska polityczne rządzące naszym krajem? Czy pozostawił po sobie jakiekolwiek trwalsze idee, mogące mieć wpływ na obecną i przyszłą rzeczywistość? Nie sądzę.

Mam wrażenie, że red. Ronald Lasecki mocno przecenia spuściznę Jerzego Urbana, a jego samego wręcz demonizuje. Świadczy o tym fragment jego artykułu: „Bo właśnie Urban jest istotnym autorem naszej demoliberalnej współczesności; jako typowy liberalny zgniłek „żydowskiego pochodzenia”. Zawsze wróg państwa, patriotyzmu, moralności, władzy, religii, nacjonalizmu, porządku, propagator permisywizmu, indywidualizmu i hedonizmu” .

Pomijając dość specyficzny język jakim autor się posługuje – nie sądzę aby to Jerzy Urban był architektem III Rzeczypospolitej, państwa czerpiącego obecnie inspiracje z zupełnie innych niż demoliberalne źródeł i fundamentów ideowych? Bo czyż w dobie postępującego autorytaryzmu, wojującego „antykomunizmu”, oficjalnej rusofobii i klerykalizacji życia publicznego (nie mającej zresztą nic wspólnego z szacunkiem dla katolicyzmu) – można mówić o istotnej roli Jerzego Urbana? Czy to Jerzy Urban utrwalał szkodliwą, a wręcz śmiertelnie niebezpieczną dla polskiego bytu narodowego tradycję insurekcyjno-powstańczą? Czy to Jerzy Urban organizował marsze „wyklętych”, miesięcznice katastrofy smoleńskiej, czy też akademie z okazji Powstania Warszawskiego?

Wręcz przeciwnie – redaktor „NIE” bardzo często w prześmiewczy sposób demaskował absurdy polskiego życia publicznego i piętnował politykę postsolidarnościowych elit. To, że przy okazji promował hasła i wartości, które nie przystają do wizji świata narodowców jest sprawą zupełnie odrębną.

Pochodzenie i światopogląd Jerzego Urbana są powszechnie znane, a zatem przypominanie jego tożsamości i korzeni jest swego rodzaju „wyważaniem już otwartych drzwi”. Można zapytać się i co z tego wynika? Czy można uznać, że narracja tygodnika „NIE” jest narracją wiodącą w obecnej rzeczywistości? Czy kształtuje ona polskie społeczeństwo, bądź chociażby jego elity?

Wręcz przeciwnie – tygodnik „NIE”, który odgrywał pewną rolę po transformacji ustrojowej w 1989 roku (jako symbol oporu przeciwko zawłaszczaniu państwa przez środowiska wywodzące się z „Solidarności”), stopniowo tracił na znaczeniu – w przeciwieństwie zresztą do różnych prawicowych periodyków afiszujących się swoim tandetnym, a wręcz jarmarczno-odpustowym „patriotyzmem”. Analizując zagrożenia i negatywne zjawiska życia publicznego należy zatem zachować odpowiednie proporcje.

Na koniec warto zauważyć zadziwiającą zbieżność negatywnych komentarzy i ocen dotyczących Jerzego Urbana wśród na co dzień zwalczających się polityków koalicji i postsolidarnościowej opozycji Na przykład dla Kazimierza Smolińskiego z PiS – Jerzy Urban był „sowieckim kacykiem, który nigdy nie odpowiedział za swoje czyny”, a dla Bartłomieja Sienkiewicza z PO „figurą kłamstwa i cynizmu władzy”. Zbieżność tych ocen z całą pewnością daje wiele do myślenia.

Michał Radzikowski
https://myslpolska.info

Komentarzy 14 do “Zagadka nieśmiertelności”

 1. Peryskop said

  Re … Zbieżność tych ocen z całą pewnością daje wiele do myślenia.

  Wiele ?

  Tylko to, że politycy i dziennikarze niby różne maści mają w głwach ten sam szlam.

 2. Emilian58 said

  Najbardziej zapamiętałem go z teorii o samowyżywieniu rządu. A tak poza tym to nieodparcie kojarzył mi się z chlewem.

 3. Umrzeć musi każdy ale nie każdy trafi do nieba. Mt 7:21 „Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie! wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie.”

  ——
  Hm… nie wiedziałem…
  Admin

 4. NICK said

  Niech spoczywa w NIEpokoju wiecznym.
  Amen mu NIEpotrzebny.
  NIE.

 5. Aaron Blumblemblaum said

  Paść go będzie teraz Baranek !

 6. Jabo said

  Urban jaki był , taki był, ale przynajmniej nie był hipokrytą. Czego nie można powiedzieć o tych wszystkich Mazowieckich, Turowiczach, Geremkach, Lewandowskich, Polakach i wielu innych. To, że drwił z polskich gojów, czyż po wielokroć nie miał racji. Mówi się, że pies , który szczeka, nie gryzie. Chyba to ma odniesienie do Urbana. O wiele więcej szkody Polsce i Polakom wyrządzili ci, którzy stroili się w patriotyczne szaty, a kąsali jak wściekłe psy. Czy Urban świadomie pełnił role piorunochronu dla swych pobratymców, swoją postawą odwracając uwagę od ich działań? Bardzo możliwe. Cząstkę swoich grzechów odkupił, umieszczając w internecie w filmik, w którym przegląda się w lustrze i mówi: „k…a i jak tu nie być antysemitą”.

 7. Greg said

  ,,Paść go będzie teraz Baranek !”
  Nie.
  Koziołek !

 8. gnago said

  Powiedziano po czynach ich poznacie. I Urban cały czas dawał się poznać bez bigoterii oszustwa pisał i mówił prawdę o tym co mu nie pasowało, bolało

 9. Anucha said

  Wielka szkoda . Nie zdążył odpowiedzieć mi na pytanie. Może nie chciał.
  Zapytałem go czy to prawda ,że u ekskluzywnej warszawskiej prostytutki, która wydała pamiętniki.
  Skakał na nią z szafy jak Polatuch.😀

 10. KONAR said

  Do: Gnago

  Zaiste! R.I.P!

 11. Chyba nie zrobią mu trumny w kształcie krzyża?

 12. Emilian58 said

  @Gnago
  Ty to jeden z użytkowników styropianu?

 13. Manfred alias Botwid dawniej Edwin von Kowalski und Kupelweisser syn Telesfora i Tekli Dawaypijewej ze wsi Kokoszki gmina Łomża (podlaskie) said

  „Wszyscy wiedzieli zawsze, że jestem Żydem i nikt nigdy z tego powodu nie czynił mi zarzutu. To ja już muszę sam siebie wyzywać bo nie robią tego rodowici Polacy.”

  albo jego reakcja na pewien komentarz na you tube: „Urban to jedyny Żyd, którego zostawiłbym przy życiu. Taki nadworny błazen.”
  „- a czy on k-wa ma jakiś dwór?”

  Było z niego trochę śmiechu. Teraz już nie będzie.

 14. wnikliwymokiem said

  Wejście Urbana w publiczną przestrzeń ( szczególnie jako rzecznika Rządu ) to propagandowy majstersztyk – polscy goje łapali te zarzucane haczyki aż ( UNYM ) miło .

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: