Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  AnKa o 12 ciekawostek na dowód, że na…
  Boydar o Wolne tematy (83 – …
  Boydar o Jak wymyślono naród żydowski?…
  Zbyszko o Noc Listopadowa czy „burd…
  Yagiel o Wolne tematy (83 – …
  Tadeusz Kaktus o Wolne tematy (83 – …
  Adrian o Wolne tematy (83 – …
  Krzysztof M o Sterowanie nacjonalizmami
  Szczepan Zbigniewski o List z Moskwy do polskich…
  Adrian o Wolne tematy (83 – …
  Carlos o Wolne tematy (83 – …
  bryś o Wolne tematy (83 – …
  jasiek z toronto o Najbogatszy człowiek na ś…
  Szczepan Zbigniewski o Jak wymyślono naród żydowski?…
  Szczepan Zbigniewski o Noc Listopadowa czy „burd…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 626 obserwujących.

Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabędy wygaszają działalność?

Posted by Marucha w dniu 2022-10-05 (Środa)

„Wirtualny Nowy Przemysł” dotarł do treści pisma przygotowanego przez działaczy Związku Zawodowego Przemysłu Elektromaszynowego, ostrzegających przed wygaszaniem działalności przez zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabędy.

Analizując prowadzone od dłuższego czasu działania Polskiej Grupy Zbrojeniowej można odnieść wrażenie, że polskie zakłady są likwidowane w czasie, gdy Ministerstwo Obrony Narodowej podpisuje kolejne umowy dotyczące zakupu zagranicznego sprzętu wojskowego.

Zdaniem związkowców działania prowadzone przez kolejne zarządy Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy są aprobowane przez Polską Grupę Zbrojeniową. Tymczasem wskazują one jednoznacznie na celowe i stopniowe wygaszanie funkcjonowania ostatniego producenta czołgów w naszym kraju, który posiada unikalne kompetencje niezbędne dla funkcjonowania Wojska Polskiego.

Przede wszystkim władze spółki do dzisiaj nie opracowały żadnego planu rozwoju zakładów. Z tego powodu nie są one w stanie usprawnić działalności poszczególnych jego elementów. Wręcz przeciwnie, stopniowo zamykane są kolejne wydziały fabryki znajdującej się w Gliwicach. Chociażby kilka dni po wybuchu wojny na Ukrainie wygaszono funkcjonowanie odlewni posiadającej możliwość produkcji i modernizacji broni pancernej.

Nie działa już także Wydział Kuźni. Według informacji WNP.pl zakazano mu realizacji cywilnych zamówień, co ostatecznie doprowadziło do przeniesienia kowali do innych części fabryki. Na tym zresztą nie koniec, bo w podobny sposób w najbliższej przyszłości wygaszona może zostać działalność Wydziału Obróbki Skrawaniem, Wydziału Galwanicznego i Hartowni.

Z zakładów wynoszona jest również dokumentacja. W ostatnim czasie wyprowadzono chociażby dokumentację techniczną czołgu T-72 oraz dokumenty na temat modernizacji czołgów Leopard. W tym ostatnim przypadku mają one być tłumaczone poza Bumarem-Łabędy za kwotę 10 mln zł, chociaż za dużo mniejsze pieniądze mógłby to zrobić sam zakład.

Związkowcy w rozmowie z „Wirtualny,m Nowym Przemysłem” podkreślają, że dwóch pracowników chcących przeciwdziałać wynoszeniu dokumentów zostało zwolnionych z pracy. Sam proceder jest obecnie badany przez prokuraturę, bo organizacje pracownicze zgłosiły sprawę śledczym.

Poza tym pracownicy Bumar-Łabędy zauważają, że krajowa produkcja jest wygaszana, gdy jednocześnie rząd Mateusza Morawieckiego kupuje coraz większą ilość sprzętu z zagranicy. Nie wiążę się to jednak z transferem technologii, dlatego z podobnych transakcji nie ma żadnego pożytku polski przemysł obronny.

Polska Grupa Zbrojeniowa odpowiedziała już na zarzuty Związku Zawodowego Przemysłu Elektromaszynowego. Problem w tym, że oświadczenie w tej sprawie zawiera jedynie sformułowanie o braku planów dotyczących wygaszenia produkcji w Bumar-Łabędy.

Na podstawie: wnp.pl
http://autonom.pl

Komentarzy 101 do “Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabędy wygaszają działalność?”

 1. zprowicji said

  ………….niech żyje „SOLIDARNOŚĆ”

 2. NICK said

  Polska jest wygaszona… .
  Ratuj się kto może.
  TYLKO w imię BOŻE.

  Z Bogiem i po ludzku.

 3. Mietek said

  Przecież my i tak nie mamy żadnego przemysłu, tym bardziej zbrojeniowego, roweru nie potrafimy zrobić, szkoda czasu i oczu, jesteśmy jak te pieski trzymane na smyczy przez swojego Pana, jak trzeba to pieski szczekają, w zamian dostają trochę jadła, wszystko według woli Pana.
  Tak naprawdę są ważniejsze rzeczy, teraz już wiadomo kto rządzi światem?

  OPEC+ zmniejszy produkcję ropy o 2 miliony baryłek dziennie od listopada

  Kraje OPEC+ zgadzają się na zmniejszenie produkcji ropy o dwa miliony baryłek dziennie od listopada.

  MOSKWA, 5 października – RIA Novosti. Jak wynika z komunikatu po spotkaniu przedstawicieli państw członkowskich, kraje OPEC+ zgodziły się ograniczyć produkcję ropy o dwa miliony baryłek dziennie od listopada.

  „Począwszy od listopada 2022 r., zmniejszą całkowitą produkcję o dwa miliony baryłek dziennie w porównaniu z poziomami produkcji z sierpnia 2022 r. dla krajów OPEC i krajów spoza OPEC” – czytamy w dokumencie.

  Zauważa również, że decyzja OPEC+ została podjęta „biorąc pod uwagę niepewność wokół światowej gospodarki i prognozy dla rynku ropy”, a także zgodnie z proaktywnym podejściem sojuszu.

  Jak podało wcześniej źródło RIA Novosti, decyzję tę poparli wszyscy uczestnicy transakcji.

  Na początku tygodnia światowe ceny ropy wzrosły o 4 proc. w związku z oczekiwaniem gwałtownego ograniczenia produkcji.

  Można powiedzieć, Szach i Mat!
  https://ria.ru/20221005/opek-1821781666.html

 4. Us said

  Przyszło zalecenie zza wielkiej wody.
  Dokumentacja czołgów to są ważni rzeczy i jest potrzebna gdzie indziej.

 5. Jabo said

  Ludzie nie rozumieją działań rządu. Gdyby zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabędy działały i produkowały, to Putin mógłby je zniszczyć. A tak nie będzie miał co zniszczyć. Czyż to nie genialne posunięcie?

 6. JW said

  A po co komu jakikolwiek rodzimy przemysł, skoro kolonia ma być tylko eksploatowana i nabywać wszystkie dobra od kolonizatorów?

 7. Emilian58 said

  TERAZ będą produkować przeciwpancerne durszlaki. Babcie z banderlandu są zaprawione w boju więc jak babcia walnie takim durszlakiem w rosyjski czołg to nie ma siły żeby nie wywinął orła. A i nisko latające samoloty i śmigłowce są w niebezpieczeństwie.

 8. Lily said

  „Nowy Polski Lad”,dziala.
  Zachod musi miec,rynek zbytu.
  „We the prople”,wie co robi.

 9. Greg said

  Kard. Hlond powiedział, że ,,Polska nie zwycięży bronią, ale modlitwą, pokutą i różańcem” !!!
  Więc…..o co chodzi ?
  Chcecie walczyć czołgami?
  Cepami?
  Siekierami?
  To walczcie.

 10. Ale dlaczego? said

  To by było śmieszne, gdyby nie było tragiczne. Choćby w kontekście „prężenia muskułów” przez polskojęzycznych polityków sejmowych i zadłużania ponad możliwości spłaty kraju na poczet zakupów od ludobójców Indian.

  Kurwy pisowskie likwidują Polskę już teraz.
  Likwidacja Polaków za chwilę…
  A polactfo śpi i wierzy w telewizor.
  OBRAZ BESTII.

 11. Józef Bizoń said

  Re. 1 – zprowicji

  najwyraźniej oczytało się toto komentarzy listwy pod ad. 30 (a i jej wcześniejszych) we wpisie
  „Nigdy więcej” zamordyzmu!

  To poniższe dedykuję ktosiowi zprowincji oraz sprawczej listwie.

  Organizacje niepodległościowe – Klubu Krzywego Koła, ROBCIO, KOR, Okrągły stół – wszędzie tam mamy Jana Olszewskiego ucznia Jana Józefa Lipskiego naczelnego masona na Polskę, którego zastąpił mason Jan Olszewski. Znalazł się tam nawet (jako niepodległościowiec) Bronisław Komorowski. Mamy więc szwarc, mydło i powidło.
  Pośród tego towarzystwa znalazł się też Stanisław Michalkiewicz.
  Nic też dziwnego, że wsadzili na członka go do Trybunału Stanu.

  Towarzystwo z tych organizacji nawzajem się przenikało chociaż formalnie niby ze sobą nie współpracowało.

  Pytałem już wcześniej listwę – jak to się stało, że wszystkie kraje demoludu zostały potraktowane tak samo, majątek rozgrabiono lub popadł w ruinę, a przecież „Solidarności” tam nie było.

  No gdyby był Gierek, to zdaniem listwy rządziłby on do samej śmierci, a Polska cały czas rosłaby w siłę, a ludziom żyłoby się dostatnio i co raz dostatniej.

  Listwa na zadane jej powyższe pytanie nie odpowiedziała – nastała grobowa listwowa cisza.
  W tym samym czasie w podobnym stylu wzięli się za Rosję (tam też „S” nie było) z początkowym sukcesem, ale potem mieli pecha, bo nastał Putin.

  Listwa już wystarczająco dobrze wykazała, że nie cierpi Polaków, a mnie w szczególności.
  Dlatego opowiada banialuki
  licząc na to, że głupi to kupi.

 12. Józef Bizoń said

  Re. 10 – Ale dlaczego?

  Piszecie pod nickami, bo nie chcecie się narażać, ale od innych oczekujecie aby się narażali.
  Polacy mają wyjść na ulice z pięściami przeciw uzbrojonym, a może i przeciw usmańskim czołgom stacjonującym w Polsce?
  Ponieważ nie wychodzą na ulice, to są polactfem.

  Nickowi podżegacze wyjdzie wy na ulice.
  Przecież nie jesteście polactfem.

 13. Józef Bizoń said

  Robotę mogłoby zrobić tylko polskie wojsko, ale zostało ono rozbrojone przy okazji Ukrainy.
  Wszystkie czołgi, którymi dysponowało zostały przekazane na Ukrainę.
  W Polsce pozostały tylko usmańskie w dyspozycji usmanów.
  Gdyby usmany chciały przyjść z czołgami na ratunek, to te czołgi przekazane Ukrainie poradziłyby sobie z usmanami.
  O wszystkim pomyśleli i swoje zady zabezpieczyli.

 14. NC said

  Duda zwrócił się do USA o przeniesienie części amerykańskiej broni nuklarnej na teren Polski.
  https://www.theguardian.com/world/2022/oct/05/poland-us-nuclear-wars-russia-putin-ukraine

 15. Homolka said

  Spij polaku badz pokorny Ogladaj telewizornie (znak Bestii)oj ogladaj bedziesz madry swiatly .Bedziesz mial rozum jak baran jaja.
  Q…aa obudzcie sie POLACY

 16. Pan Zagadka said

  5 października 2022, 18:46
  „Grupa OPEC+, w skład której wchodzi m.in. Rosja, ma zamiar podczas środowego spotkania w Wiedniu podjąć decyzję o zmniejszeniu produkcji ropy, by podbić jej ceny. Doprowadzi to zapewne do konfliktu ze Stanami Zjednoczonymi, które są przeciwne windowaniu cen surowca — informuje Reuters.

  Wszystko wskazuje na to, że OPEC+ obniży produkcję o 1-2 mln baryłek dziennie. Dwa źródła potwierdziły w rozmowie z agencją, że kartel zamierza ograniczyć produkcję od listopada.”

  https://businessinsider.com.pl/gospodarka/opec-chce-ciac-produkcje-ropy-naftowej-paliwa-beda-drozsze/j29hy91

  Wczoraj, 18:56
  „USA oraz pozostałe strony G7 (w tym Unia Europejska) zabiegały o zwiększenie podaży ropy, w celu obniżenia cen paliw na stacjach i ulżenia gospodarkom krajów-importerów odczuwającym drożyznę w wynikach ekonomicznych. G7 planuje także wprowadzić cenę maksymalną dostaw ropy z Rosji w ramach sankcji za atak na Ukrainę oraz groźbę użycia taktycznej broni jądrowej. Unia ma rozważyć ten ruch na szczycie 8 października. Ruch OPEC+ jest odczytywany jako solidarność z Rosjanami w kartelu obawiającym się inicjatywy odbiorców ropy. OPEC przedłużyło współpracę z Rosją w ramach OPEC+ do końca 2023 r.”

  https://www.onet.pl/biznes/biznesalert/potegi-naftowe-rzucaja-wyzwanie-zachodowi-i-graja-na-jeszcze-drozsza-rope/ht2wfkc,30bc1058

  5 października 2022
  „USA zamierzają odciąć Chiny od technologii produkcji chipów”

  https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/usa-zamierzaja-odciac-chiny-od-technologii-produkcji-chipow/3gfh2ry

  Wzajemne powiazanie tych faktow pozostaje zagadka.

  Mozliwe scenariusze:

  1. OPEC+ podjal dzialania ograniczajace wydobycie, realizujac elementy wspolpracy z Chinami. A w zamian USA odcina Chiny od technologii.
  2. USA odcina Chiny od technologii, za co Chiny w odpowiedzi wplywaja na OPEC+, aby ograniczyl wydobycie.
  3. USA wplywaja na OPEC+, aby wzmocnic pozycje petrodolara.
  4. OPEC+ podjac decyzje niezaleznie, bez zadnego tla polityczne. Chroni wylacznie swoje interesy
  5. Wszyscy sa sterowani, aby poglebiac „kryzys energetyczny”, a wzajemny konflikt to tylko pozory

  6. inne (jakie?)

  „A co Ty bys wybral” ?

 17. Greg said

  Tak na chłopski rozum, jaki jest koszt produkcji czołgu, a jaki pocisku ze wzbogaconym uranem ?
  Na jeden czołg wystarczy jeden pocisk i pozamiatane /Irak, Jugosławia/.
  Bumar przy takim zapleczu technologicznym mógłby np. produkować traktory !?

 18. bryś said

  Do pocisków używa się „zubożonego uranu”.

  Zubożony uran stosuje przemysł zbrojeniowy niektórych państw NATO do
  produkcji amunicji (stanowi penetrator). Według danych przedstawionych przez
  dr Dong Zokke3
  wyprodukowano różne rodzaje amunicji o następujących kalibrach:
  − 7,62 mm o nieznanej masie;
  − 20 mm o masie około 180 g;
  − 25 mm o masie około 200 g;
  − 30 mm o masie około 280 g;
  − 105 mm o masie 3500 g;
  − 120 mm o masie 4500 g.

  Click to access Kasperek_T.pdf

 19. Carlos said

  Panie Bizon ,Polskie Wojsko zostalo rozbrojone 35 lat temu, kiedy Solidarnosc dorwala sie do wladzy.

  ———–
  Jeżeli za „Solidarność” uważamy Tusków, Komorowskich, Lewandowskich, Buzków, Mazowieckich, Kaczyńskich itp. – to tak.
  Admin

 20. Greg said

  Tak Panie Bryś, czasem piszę szybciej niż myślę.

  https://www.cda.pl/video/736750664

 21. Ale dlaczego? said

  A.D. 12

  PO CO Pan to pisze?
  Jaki cel jest pańskiego pisania na Gajówce?
  Bo jakoś nie widzę tego celu.

  Po pierwsze to, że się nie podpisuję (tak i inni) to oczywiste.
  Nic by to nie zmieniło dla przekazu, a mnie naraziło na większe problemy.

  Po drugie, nie namawiam nikogo, by „wychodził na ulice”.
  Jeśli TU piszę, to po to, by wyrazić swoje poglądy w gronie ludzi świadomych tego co się dzieje w naszej rzeczywistości. Oraz, być może, po to, by ktoś coś więcej zrozumiał z tego zafiksowanego świata.

  Właśnie. Po trzecie mam (nikłą) nadzieję, że tym pisaniem zwiększy się poziom świadomości w społeczeństwie. Bo inaczej to społeczeństwo (polskie) czeka śmierć lub w lepszym razie zniewolenie. Świadomy człowiek nie da się zniewolić. Ani wysłać na rzeź. Wychodzenie na ulicę to tylko niewielki aspekt sprzeciwu czy walki o lepszą rzeczywistość, lepsze jutro.

  To że się Pan afiszuje ze swoim nazwiskiem (o ile jest prawdziwe) niczego nie zmieni. A różne zboki będą mogli sobie tymże nazwiskiem wycierać kłamliwe mordy. Czego nie życzę…

 22. Nie mamy dostępu do dobrej stali. Może stąd te decyzje…

 23. bryś said

  „Po trzecie mam (nikłą) nadzieję, że tym pisaniem zwiększy się poziom świadomości w społeczeństwie” – nie zmieni się. Niech Pan zapyta Gajowego ile ma wejść dziennie (ilość adresów). Nawet jak ktoś przejrzy artykuł, to komanterze mają śladową ilość czytelników. 🙂 Grunt, że my sobie możemy pogadac. Pan Józef ma po prostu misje.

 24. Carlos said

  Tak sie wszystkim kojarzy Solidarnosc. Nikt nie pamieta ,ze poczatek tej organizacji byl szlachetny. A kazdy wie , ze Geremek, Michnik ,Tusk ,Kaczynski to wybawcy Polski ( od komuny) Taka dyskusje wczoraj slyszalem w pizzerii od – na oko- 70-latkow. Dzieki Geremkowi jezdzi po Polsce tyle aut. A ruscy zawsze nas mordowali. Zakrzyczeli mnie jak sie lekko wtracilem. I nie zmieni pan tego Adminie.

 25. JanuszT said

  Tak tylko postępuje okupant! To kolejny krok do rozbrajania kompletnego Polski! Popyt na czołgi może spadać, bo na współczesnym polu walki stanowią one łatwy cel, [co pokazała wojna na UPAdlinie], ale zamiast tego Gliwice mogłyby przestawić rodzimą produkcję np na karabiny maszynowe, granaty, amunicję [tak poszukiwane wyroby do prowadzenia walki i konflktów]. Nie można? Można, można, gdyby rządzili rdzenni Polacy tutaj, a nie obcy i zdrajcy.

 26. Listwa said

  @ 11 Józef Bizoń said

  Cos chcesz jeszcze powiedzieć? zakłamany jesteś i wierzgasz kopytami.

  To że do Robcio, ten czy inny z koła lub kwadratu wlazł, to nie znaczy, że możesz oskarżać Michalkiewicza nie sprawdzając co on w Robcio robił i czym przejawiała sie jego współpraca.
  Najpierw sprawdż, a nie ględzisz kocopoły. Sprawdż też czym Robcio się zajmował, a dojdziesz też do wyste pujących tarć i sporów miedzy pierwotnymi uczestnukami Robcio a tymi którzy przyszli z Klubów.

  Nawet Bozoń jesli udowodniz Michalkiewiczowi cokolwiek, to i tak nie zmieni to oceny waszych działań, będzie was tylko ewentualnie o jednego więcej.

  „Listwa na zadane jej powyższe pytanie nie odpowiedziała – nastała grobowa listwowa cisza.”
  – no tak Bozoń, obzdurałeś sobie że teraz bedę siędział i opisywał co tam sie działo, bo ty zadałes pytanie. Wiec usiadź i opisz co tam w tych krajach i narodach sie działo i to przedstaaw. Chetnie poczytam a może nawet coś sprostuje. Nie zapomnij uwaglednić w tym Solidarnosci , jak wielkiego ruchu wyzwoleńczego (czyli mitu którym do dziś zyjesz) który zapoczątkował i przyczynił sie do rozwalenia Bloku wschodniego. Przy okazji będziesz mógł rozprawić się z zrzutem że Solidrność osiągneła tylko jeden cel: doprowadziła do odebrania rządów nad Polską z rąk Gierka i jego ekipy, co doprowdziło do przerwania dekady i zrujnowania ich dorobku i zamierzeń.

  „Nic też dziwnego, że wsadzili na członka go do Trybunału Stanu.”
  – idź i niech ciebie na członka wsadzą, w końcu byłeś w komitecie solidarnści i to bankierów. Zasłuzony jesteś tym skakaniem .

  „No gdyby był Gierek, to zdaniem listwy rządziłby on do samej śmierci, a Polska cały czas rosłaby w siłę, a ludziom żyłoby się dostatnio i co raz dostatniej.”
  – nie wolno było pomagać w jego usuwaniu a go bronić. Nalezało tez za wszelką cenę kontynuować, nawet jakby zmarł, filozofie zakłamany.

  A teraz mamy ch**j d**a kamieni kupa. Wystaw gębę do orderu, będziesz utytułowany.

  „Listwa już wystarczająco dobrze wykazała, że nie cierpi Polaków, a mnie w szczególności.
  Dlatego opowiada banialuki”

  – oż ty Bizoniu, pitolisz jak małpa po kielichu.

 27. Józef Bizoń said

  Re. 26

  Zwichrowana gebbelsowska listwa
  wszystkie obrzydliwe przymioty, które sama posiada, przerzuca na inne osoby – w tym i na mnie.

  Trzeba być nie lada łajdakiem (wzorowanym na Urbanie), aby pochwalać (w jednym z komentarzy listwy) zomowców za organizowane przez nich tzw. ścieżki zdrowia podczas wydarzeń radomskich w czerwcu 1976 r., że słusznie im (robotnikom) się obrywało, bo ich strajki i protesty uderzały w Gierka.

  10-milionowa Solidarność roku 1980 powstała z umiłowania wolności przekazanej nam w domach rodzinnych. Objęła wszystkie stany i zawody – w tym i pracowników polskich banków.
  Teraz biadolicie i wyzywacie, że zniewolenie idzie jak po maśle. Listwowa schizofrenia.

  W 1980 r. komisje zakładowe „S” powstawały jak grzyby po deszczu.
  Trzon zrywu solidarnościowego stanowili ludzie młodzi. Bez nich by tego zrywu nie było, bo starsi w dojrzałym wieku dobrze zapamiętali okres stalinowski. Bali się jawnie działać. Mówili, żeby uważać, bo wywiozą nas na niedźwiedzie. Listwa w obronie Gierka by to pochwaliła.

  Esbekom brakowało mocy przerobowych, aby ludzi „S” kontrolować, a do tego było bardzo duże uczulenie na najmniejszy nawet przejaw działania SB. Powstawało uczulenie na najwyższym szczeblu „S” na działania i wpływy ludzi KOR oraz działania Wałęsy. To przenikało powoli do najniższych struktur „S” i zwykłych członków „S”.
  W tym stanie rzeczy władza PRL postanowiła rozprawić się siłowo z Solidarnością (po 16 miesiącach jej istnienia) i 13 grudnia 1981 r. Jaruzelski wprowadził stan wojenny. „S” została zdelegalizowana.

  W 1989 r. nie reaktywowano „S” z roku 1980, skradziono jej szyld, wstawiono w władze ludzi uległych władzy PRL, poddano pływom KOR i organizacjom z nim współpracujących (o których piszę pod ad. 11).
  Następnie taki twór zarejestrowano pod szyldem Solidarności roku 1980.

  Po takim zabiegu łajdactwem jest zrównywanie NSZZ „Solidarność” z roku 1980 z „S” roku 1989, co czyni listwa, i przypisywanie nam wszystkich nieszczęść Polaków i Polski z udziałem „S” po 1989 r.
  To taki sam zabieg jaki dokonują środowiska żydowskie obarczając teraz Polaków za zagładę Żydów podczas II wojny światowej.

  Temu wszystkiemu w imię prawdy się sprzeciwiam i sprzeciwiać się będę ilekroć podawane będą listwowe fałsze, które służą wrogom Polaków i Polski dla Polaków.

  Gdyby dziś Polacy dokonali zrywu niepodległościowego (mniejsza o jego nazwę) i zostaliby spacyfikowani, to znalazłyby się inne listwy, a może pośród nich również i ta sama listwa, że to jest ich wina, ze jest jeszcze gorzej niż wcześnie było.

  Piszę pod prawdziwym własnym imieniem i nazwiskiem (Józef Bizoń).
  Jak powstało Radio Maryja, to w rozmowach niedokończonych ze słuchaczami dzwoniąc na antenę RM występowałem jako Józef z Boguchwały.

 28. Józef Bizoń said

  Re. 21 – Ale dlaczego?

  Gajówka nie jest zamkniętym forum.
  Czytają ją różni ludzie, w tym nie piszący komentarzy.
  Ma wpływ na sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości i historii Polski – w tym tak niedawnej.

  Ale dlaczego? pisze
  „Oraz, być może, po to, by ktoś coś więcej zrozumiał z tego zafiksowanego świata.”

  Z tego samego powodu, co „Ale dlaczego?” piszę tu i ja oraz stworzyłem kilkanaście lat temu dokumentującą własną witrynę jozefbizon.wordpress.com

  Jednakże ja nie pytam po co, dlaczego, w jakim celu Ale dlaczego? pisze?
  Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana niż się wydaje i nie wystarczy dla jej poznania to, co samemu się widzi, i uwzględniać tylko opinie potakiwaczy.

 29. Listwa said

  @ 27 Józef Bizoń said

  Ten dalej swoje.

  „Zwichrowana gebbelsowska listwa
  wszystkie obrzydliwe przymioty, które sama posiada, przerzuca na inne osoby – w tym i na mnie.”
  – co ty pieprzysz? już nie pytam po co , bo tego to sam nie wiesz.

  „Trzeba być nie lada łajdakiem (wzorowanym na Urbanie), aby pochwalać (w jednym z komentarzy listwy)”
  – najpierw daj cytat i nie polegaj na swojej pamieci, uderzały w Gierka i uderzały w Polskę.

  Ta 10 mln Solidarność to chwilówka na papierze, bez znaczenia za to szkodliwa.
  „Teraz biadolicie i wyzywacie, że zniewolenie idzie jak po maśle. Listwowa schizofrenia.”
  – twoja schizofrenia. Walnij jeszcze o pięknie powstania styczniowego, będzie pasować do twojej paplaniny.

  „W tym stanie rzeczy władza PRL postanowiła rozprawić się siłowo z Solidarnością (po 16 miesiącach jej istnienia) i 13 grudnia 1981 r. Jaruzelski wprowadził stan wojenny. „S” została zdelegalizowana”
  -w tym stanie rzeczy nie byliście już potrzebni. Możesz sobie powspominać tylko melancholijnie.

  „Po takim zabiegu łajdactwem jest zrównywanie NSZZ „Solidarność” z roku 1980 z „S” roku 1989, co czyni listwa, i przypisywanie nam wszystkich nieszczęść Polaków i Polski z udziałem „S” po 1989 r.”

  – uroiło cie się. Nigdzie nie zrównuje , zarzucam wam pomoc i współpracę w usunieciu Gierka. Tu leszy istota problemu. Ale jak widać tępota i zadyszka nie pozawala na zrozumeinie, w zamian tłuczesz gebelsie.

  „Gdyby dziś Polacy dokonali zrywu niepodległościowego (mniejsza o jego nazwę) i zostaliby spacyfikowani, to znalazłyby się inne listwy, a może pośród nich również i ta sama listwa, że to jest ich wina, ze jest jeszcze gorzej niż wcześnie było.”
  – a co to w ogóle za tekst jest? jakiś bełkot samozwanczego wyzwoliciela.
  Snią ci się zrywy i pacyfikacje? Popukaj sie w baniak.

  Masz, efekty waszego umiłowania wolności przekazanej nam w domach rodzinnych” i sobie zapamiętaj solidaruchu, ze obalenie Gierka, przerwanie tamtej dekady to wielka tragedia dla Polski. Żal tamtego czasu, stanu, możliwości. Zapamiętaj datę 8 września 1980 r. Same tylko objechanie tych firm które zostały zniszczone, po 5 min w jednym miejscu, yo ile czasu wymagałoby , a oni to jeszcze zbudowali. Wy sobie nie zdajecie sprawy odnośnie wysiłku i włożonej pracy jaka została włożona.

 30. Listwa said

  @ 28 Józef Bizoń said

  „Jak powstało Radio Maryja, to w rozmowach niedokończonych ze słuchaczami dzwoniąc na antenę RM występowałem jako Józef z Boguchwały.”
  – nawet sensownie zazwyczaj gadałeś w tłumie gadania tam wstępujacego.

 31. Józef Bizoń said

  Listwa – musisz ściągnąć posiłki, bo sam nie poradzisz.
  Pała już ci się zużyła.

 32. Włodek said

  Pan Józef Bizoń

  Broni Pan sprawy nie do wygrania z rzeszami ludzi, którzy też byli w „Solidarności”, ale teraz maja ” kaca”, że dali się „wyprostytuować” wzniosłym hasłom o „wolności”, a dodatkowo rozgoryczeni rzeczywistością, chcą mieć prawo oceniać tamte doświadczenia życiowe takimi, jak je widać obecnie z perspektywy czasu.

  Pan nie ma kaca, bo może ma Pan „mocną głowę”. Nie trzeba się „…stukać nawet lekko w czoło…”, aby sobie przypomnieć jakie były postulaty robotników podczas ich strajków w zakładach pracy i dlaczego tak ważna była solidarność w ich żądaniach. Ale wtedy żądali wolności zrzeszania się w związki zawodowe i nie w głowie im było żądanie wolności gospodarczej, wolnego rynku, a tym bardziej zmian sojuszu w którym była wtedy Polska. Taka nowa lista oczekiwań społeczeństwa, które tworzyło ruch solidarnościowy, nie wyszła oddolnie od członków tego ruchu, tylko odgórnie, od różnej maści doradców, którzy „pojawili” się wokół „Bolka”.

  To był „karnawał” Solidarności, niektórzy się wtedy dobrze bawili, a niektórzy mogą po nim mieć kaca. Poznanie prawdy jest niestety czasem gorzkie, ale ja już Pana do tego nakłaniał nie będę.

  Włodek

 33. Józef Bizoń said

  Rozjechana listwo
  sama sobie zaprzeczasz w swoim tekście pod ad. 29 nie mówiąc już o wcześniejszych komentarzach – tych dużo wcześniejszych i najnowszych.
  Listwa nigdzie nie zrównuje NSZZ „Solidarność” z roku 1980 z „S” roku 1989, ale zaraz potem zrównuje pisząc o zlikwidowanych, zrujnowanych zakładach po 1989 r. z udziałem podróbki „S”.
  No i ten jego język trepa.

 34. Listwa said

  @ 31 Józef Bizoń said
  Ale to było kiedyś. teraz podupadłeś.
  Czemu do radyjczna ju z nie dzwonisz?
  Miałeś opowiedziec jak stamtąd wyleciałeś.

 35. Józef Bizoń said

  Re. Listwa

  A z tym trzymaniem maksymalnie długo Gierka.
  Więcej byłoby kraść i zniszczyć?
  Era Putina dużo później nastąpiła.
  O to chodzi?

  Bo np. taką Jugosławię rozczłonkowano, zbombardowano, zniszczono, okradziono, a tam czegoś takiego jak „S” nie było.
  W Rumuni Ceauşescu i jego żonę zastrzelili i Rumunię na wzór Polski załatwili.

  Z RM nigdy nie wylatywałem. Listwa o to nie pytała.
  RM zeszło na psy i przestałem tam dzwonić.
  Ot wszystko.

 36. Józef Bizoń said

  Re. 32
  Panie Włodek

  W ówczesnym czasie postulaty mogły być tylko takie.
  Ich realizacja otwierała drogę do wolności.
  W przeciwnym razie, to co Pan wypisuje, „S” nie byłaby tak liczebna (10 mln – czym władza została zaskoczona) i pacyfikacja byłaby niemal natychmiastowa.

  21 postulatów z 17 sierpnia 1980 roku

  1. Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych wynikających z ratyfikowanych przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczących wolności związków zawodowych.
  2. Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.

  3. Przestrzegać zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.

  4. Przywrócić do poprzednich praw:
  ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976 r. studentów wydalonych z uczelni za przekonania,
  zwolnić wszystkich więźniów politycznych (w tym Edmunda Zadrożyńskiego, Jana Kozłowskiego, Marka Kozłowskiego),
  znieść represje za przekonania.
  5. Podać w środkach masowego przekazu informację o utworzeniu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz publikować jego żądania.

  6. Podać realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez:
  podanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej,
  umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.

  7. Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku, jak za urlop wypoczynkowy, z funduszu CRZZ.
  8. Podnieść zasadnicze uposażenie każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc, jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.
  9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.
  10. Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko nadwyżki.
  11. Znieść ceny komercyjne oraz sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.
  12. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych zlikwidowanie specjalnych sprzedaży, itp.
  13. Wprowadzić na mięso i jego przetwory kartki – bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).
  14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat, a dla mężczyzn do lat 60 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek.
  15. Zrównać renty i emerytury starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.
  16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.
  17. Zapewnić odpowiednią ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.
  18. Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres trzech lat na wychowanie dziecka.
  19. Skrócić czas oczekiwania na mieszkania.
  20. Podnieść diety z 40 zł na 100 złotych i dodatek za rozłąkę.
  21. Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie czterobrygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy.

  Odnośnie kaca.
  Alkoholicy zawsze mają kaca.
  Poza tym wszystko się teraz robi (co i tu jest widoczne), aby ludziom obrzydzić „S” roku 1980 i wywołać u nich kaca.
  Pan też do tego swoją rękę dokłada.

 37. Józef Bizoń said

  I na koniec listwa.
  Trzeba być szurnięty, aby porównywać pokojowe narodowe powstanie roku 1980 pod nazwą Solidarność ze zbrojnym powstaniem styczniowym czy listopadowym.

 38. Carlos said

  Tak bylo p. Bizon. Pamietam jak ludzie mowili z szacunkiem o doradcach Solidarnosci ( dobrze ,ze ten profesor Geremek jest, bo co my robotnicy mozemy) Solidarnosc 1980 a S 1989 to dwa ruchy

 39. Józef Bizoń said

  Re. 37 – Carlos

  Wówczas istniała blokada informacyjna – podobnie jak dzisiaj.
  O Geremku mało kto wiedział.
  Pełnił on funkcję II sekretarza POP PZPR na Uniwersytecie Warszawskim, a to nie miało wzięcia u olbrzymiej większości członków „S” i u działaczy struktur zakładowych.
  Więc z tym wówczas szacunkiem to nie tak prędko i z tym ludzie mówili.

  Od 2:25 znowu stoi komentarz w moderacji.

  ————
  Tak, bo o 2:25 na ogół śpię.
  Admin

 40. Józef Bizoń said

  Od 2:25 moderacyjny szlaban (2 komentarze).

  ———-

  ILE RAZY MAM PISAĆ, ŻE SAM WIDZĘ, CO STOI W MODERACJI I NIE TRZEBA MI NA TO ZWRACAĆ UWAGI???

  Admin

 41. Józef Bizoń said

  Wiem, przypomnienia by nie było, gdyby na szlabanie nie utknął również komentarz nr 39 z @ 07:45:41 (u nas 8:45).

 42. Listwa said

  @ 35 Józef Bizoń said

  Wydawało się ze ty taki tępy jesteś, bo masz jakieś ograniczenia, okazuje się, że jesteś tępy, bo chcesz być tępy.

  Raz jeszcze tłumacze, solidarność z 80 i z 89 to dwa różne ruchy pod tym samym szyldem. W 80 roku was wykorzystano jak szmatę do podłogi, wywalono i użyto waszego szyldu w 89r. ale już bez was do swoich wcześniej zaplanowanych celów. Szyld użyto żeby przekonać ludzi do pójścia wytyczoną już drogą na szkodę Polski.

  Teraz słuchaj kolejnej rzeczy, skup się jeśli dasz radę, bo widać że twoje zakłamanie nie dopuszcza faktów do baniaka. W sprawie istotny jest jedynie okres do 6 września 1980r. Czyli ten przed powstaniem Solidarności.Dociera do ciebie – przed powstaniem. Chodziło o zamieszanie, bunt, niby walkę o wolność.

  Wrogom Polski chodziło o to żeby odebrać władzę Gierkowi i jego ekipie oraz zatrzymać to co oni robili- dociera ? to co oni robili.

  To nie było możliwe w zwykłym trybie, potrzebne były nadzwyczajne wydarzenia. I tak jak z pozoru bezsensowna strzelanina w Gdyni w 70 pozwoliła usunąć Gomułkę, tak ruch sztucznie wywołany, który potem nazwany został Solidarność był tym pretekstem i zamieszaniem, który pozwolił odsunąć Gierka. I o to chodziło z Soiidarnośią w okresie 80.

  Czyli o co chodziło ? o przejęcie władzy nad Polską, co udało się 6 września 1980 r. reszta to tylko konsekwencje, aż do dziś, czyli ch**j d**a kamieni kupa. Z chwilą usunięcia Gierka i jego ekipy cele waszego skakania zostały osiągnięte. Potem pochodziliście w komitetach i strukturach, po czym zostaliście wymazania ze swiata i nastąpił rzekomy powrót w 89.

  Ale rzez najważniejsza i najdroższa, władza nad Polską została utracona, aż do dzis. To nie solidarność 80 odpowiada za obecną niewolę i ruinę Polski, ale zostaliście użyci do tego i w tym bezwiednie pomogliście. Bo wam się w dupie uroiło wyzwalanie z „rezimu”. Daj Panie Boże Polsce po raz kolejny okres Gierka

  I co warto zauwazyć? Gierek po odejściu był długo prześladowany i oskarżany za różne rzeczy ale nigdy za nic nie skazany, odebrano mu emeryturę, w pełni należną, żył z emerytury z Belgii gdzie kiedys pracował jako górnik.

  Za Gierka węgiel był dostepny, domy ogrzane, a na Barbary bylo wielkie święto górnictwa. Z co go prześladowali?

  Pokażcie teraz opracówania różnych historyków czy ipeenów, ktore naswietlały by te okresy, pokazywały wydarzenia i ludzi. Nie, oni skupiają się na żołnierzach wyklętych i innych sprwach ale nie to. Dlaczego ? Bo Polak ma byc głupi i ty Bizoń w tym pomagasz aż ci w gumofilcach chlupocze.

 43. Listwa said

  @ 35 Józef Bizoń said

  A kto kradł tępaku ? Gierek kradł? Jaroszewicz kradł?
  Kto wam pozwolił kraść? Masa robotnicza Solidrności nie kradła?

  A moze chcesz powiedzieć ze warto było obalić Gierka bo po wielu latach amerykanie zbombardowali Jugosławię i Ceusesku z żoną zostali rozstrzelani?
  Wracaj Bizoń do tej swojej Boguchwały i się nie kompromituj.

 44. Listwa said

  @ 37 Józef Bizoń said

  Trzeba być zakłamanym do szpiku żeby zdanie „Walnij jeszcze o pięknie powstania styczniowego, będzie pasować do twojej paplaniny. ” pokazywać jako porównanie „pokojowe narodowe powstanie roku 1980 pod nazwą Solidarność ze zbrojnym powstaniem styczniowym czy listopadowym.” i nie widzieć przy tym szkodliwości dla Polski i jednego i drugiego.

  A tylko po to żeby swego adwersarza nazwać szurniętym.
  Ten twój sofistyczny argument nie jest to żaden merytoryczny argument i nie ma żadnej wartości. Pokazuje tylko ze gówno zeżresz aby tylko móc opluć w obronie siebie i swoich szkodliwych działań u gadaniny.

  Paszoł solidaruchu

 45. Listwa said

  Gierek z ekipą byli od 1970, gdyby zostali jeszcze 2 dekady, czyli do 2000 to już przyszedł Putin. Te 30 lat kontynuacji a Polska byłaby zupełnie w innym położeniu. I żadna lewaczka z brukseli by nam nie srała do garnków. A teraz sra kto chce.

  Wieka tragedia i klęska. Solidarnść nic nie wniosła pozytywnego. Do tego doszło te paskudne posoborowie pseudokatolickie.

 46. Piotr B. said

  Widac jak na dloni Panie Listwo…na tym przypadku Madrosc Narodu…Kaczysyna trzymaja na szczytach decyzyjnych juz prawie 40 lat.A prawdziwego Patriote jakim byl bez watpienia Gierek…wsadzili do lochu.

 47. Listwa said

  Był taki SLDowiec Wisław Kaczmarek który jako minister prowadził niby prywatyzację wybranych bardzo dobrych przedsiębiorstw w liczbie 540 .

  Chcą tylko pojechać w te miejsca gdzie te zakłady były, postoi 5 minut i policzy ile mu ta opercja zajmie czasu. A oni to wszystko zbudowali, wyposażyli, zaprojektowali, uruchomili. Kolosalna praca godna najwyższego uznania.

  http://www.ostrowiecnr1.pl/forum/watek/historia-prywatyzacji-polskiego-przemyslu-5-tys-992-panstwowych-przedsiebiorstw-sprzedane/

  My jesteśmy z jednej giny i trzeba było pomagać. Daj Panie Boże, błagamy, żeby to wróciło.

 48. Piotr B. said

  Nalezy dodac co zrobili z Jaroszewiczami.

 49. Marucha said

  Re 42:
  To jest zupełnie poprawny opis tamtych lat.

 50. Listwa said

  @ 49 Marucha said

  I jeszcze trzeba słuchać, a to już od 40 lat, że Gierek Polskę zadłużył.
  Pomnik jemu i jego ekipie się należy i wielkie uznanie dla dorobku, osiągnięć, myśli i planów. A tu kołki jeszcze plują, gdzie tylko buty mogą im czyścić i to swoją pastą.

 51. Listwa said

  @ 48 Piotr B. said

  Najprawdopodobniej zginął dlatego, że chciał opisać to, czego niby niezależni historycy i ipeeny nie chcą zrobić do dziś. A miał tez materiały źródłowe i był swiadkiem.
  A zainteresowani byli z obu stron niby barykady.

 52. lewarek.pl said

  ad 44.
  Gierek z ekipą byli od 1970, gdyby zostali jeszcze 2 dekady, czyli do 2000 to już przyszedł Putin. Te 30 lat kontynuacji a Polska byłaby zupełnie w innym położeniu.

  Listwa, marny z ciebie prorok. Po pierwsze, Gierek nie dałby rady rządzić jeszcze przez 20 lat. Bierut rządził 11 lat, Gomułka 14. W komunie była długa kolejka chętnych do rządzenia i żadna kadencja nie trwałaby 30 lat.
  Po drugie, Polska za Gierka pogrążała się w kryzysie ekonomicznym. To wtedy pojawiły się pierwsze kartki na żywność. Jak myślisz, dlaczego powstała Solidarność i znalazła takie poparcie? Bo ludzi przycisnęło, rosła inflacja, były duże braki rynkowe, dokuczała ogłupiająca propaganda. To, nawet bez Solidarności, doprowadziłoby do wymiany ekipy rządzącej i – zapewne – sięgnięcia po zachodnie kredyty, czyli uzależnienie od tamtejszej finansjery i polityki.
  Po trzecie, świat wokół Polski się zmieniał. Nawet w ZSRR zachodziły zmiany, co później zaowocowało „pierestrojką”. Polska nie mogła pozostać na uboczu; pozostając w strefie wpływów Moskwy miałaby swoją „pierestrojkę”, swojego „Gorbaczowa” i swojego „Jelcyna”.
  Reasumując, czy z Solidarnością, czy bez niej sprawy poszłyby mniej więcej w takim kierunku, w jakim poszły. Polska i tak uzależniłaby się od zachodnich pieniędzy i wpływów politycznych. Solidarność, gdyby miała kadry i program, mogłaby najwyżej ten proces spowolnić lub zmienić jego przebieg. Ale nie miała, i w 1989 roku władzę przejęli ludzie obcy ideom Solidarności, związek został całkowicie zmarginalizowany,
  mamy więc to, co mamy.

 53. Piotr B. said

  Nie wiem ile Pan Lewarek ma lat.Ale jezeli jest z mojego pokolenia to albo ma slaba pamiec albo wybiorcza.Zapytam Pana czy wie,dlaczego byly kartki i kto je zafundowal?Bo ja nie tyko pamietam ale nawet widzialem ile produktow celowo sie psulo a nawet wywozilo do lasu…zeby te kartki zafundowac
  i wielu ta wlasnie pamiec z…rzyc.

 54. Józef Bizoń said

  Okres PRL był okresem walki z Bogiem i kościołem.

  Był okresem ateizacji społeczeństwa polskiego, okresem kolektywizacji.
  Prześladowano księży, mordowano, nie wydawano pozwoleń na budowę kościołów.
  Pomimo tego abp Ignacy Tokarczuk nie oglądając się budował wraz z wiernymi kościoły bez pozwolenia władz PRL.
  Ludzi pomagających w budowie kościołów wyrzucano z pracy z wilczym biletem.
  W jednym z takich przypadków jesienią 1980 r. doprowadziłem do przywrócenia do pracy pracownika banku, którego wyrzucono z pracy za to, że przekazał swoją działkę pod budowę kościoła.

  Ludzie aparatu PZPR chrzcili swoje dzieci po kryjomu.
  Stanowiska kierownicze zajmowali ludzie PZPR, im wyższe tym bardziej zaufani.

  Tak było i za Gierka.

  Bez Boga ani do proga – ongiś powiadali mądrzy ludzie.
  No to się gierkowczyzna zawaliła i teraz też się wszystko wali i zawali.

  Listwa chciała cytat na pochwałę przez nią ścieżek zdrowia, pałowania robotników. No poniżej go ma. Inne cytaty wypowiedzi listwy listwa sama sobie znajdzie.

  „Józef Bizoń said
  2022-09-12 (Poniedziałek) @ 13:58:55

  „Prawo to było za Gierka” – Listwa

  Było prawo do pałowania, do tzw. ścieżek zdrowia.
  Było też prawo do kartek żywnościowych, a nawet m.in. na mydło.
  Było też prawo zakupu octu bez ograniczeń.
  W planach późnego Gierka zostało do zrealizowania wprowadzenie reglamentacji (na kartki) powietrza do oddychania.”

  W odpowiedzi listwy pochwała tzw. ścieżek zdrowia, pałowania.

  Listwa said – 2022-09-12 (Poniedziałek) @ 14:46:37
  Było prawo i mieli rację.
  https://marucha.wordpress.com/2022/09/11/kurski-orbituje-zydzi-triumfuja/#comment-1026911

  Z tą wizją kontynuacji ery Gierka listwa chyba zmierza do Korei Północnej, że i u nas by teraz tak było.

 55. Ad. 53

 56. Listwa said

  @ 55Krzysztof M said

  I co pan tu chce pokazać? I co pana zdaniem jest ta, cennego?

  Jest to ewidentna propagandówka, choć jest tam kilka interesujących informacje. Proszę je wskazać.

  Pomogę panu trochę , prosze spojrzeć w informacje o doradcy solidarnici o którym była mowa, prof Witold Trzeciakowski, Z powodu swojej przeszłości akowskiej w 1950 r. na krótko został aresztowany. W 1957 r. wyjechał na roczne stypendium do Harvardu oraz Columbia University w Nowym Jorku. W latach 1981-1984 wchodził w skład Prymasowskiej Rady Społecznej. Z ramienia „Solidarności” uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, W rządzie Tadeusza Mazowieckiego jako minister-członek Rady Ministrów przewodniczył Radzie Ekonomicznej. Był również członkiem Unii Wolności.

  https://dzieje.pl/postacie/witold-trzeciakowski

  O jakiej normalizacji stosunków i z ktorymi krajami zachodu jest mowa? Był to rok 1984

 57. NICK said

  Józef Bizoń i Listwa.
  Zaczynacie ‚grę’, która do niczego nie prowadzi.

 58. Listwa said

  @ 52 lewarek.pl said

  Po kiedy Lewarek wstawiasz baniak na światło dzienne?
  Już w pierwszym zdaniu masz błąd. Prorokować to mozna co bedzie za rok, ocena wydarzeń sprzed 30 lat nie jest prorokowaniem.

  Gierek zmarł w 2001 roku, weź się za prostsze sprawy jeśli nie mozesz zrozumieć że chodziło o zachowanie władzy przez tę ekipę.
  Po drugie, to za Gierka dokonano głębokiego procesu inwestycyjnego. Ale tego nie będę ci tłumaczył bo talentu nie masz. Dodam tylko że do dziś oskarżają Gierka o zadłużenie gdyz wziął kredyty. Jakiś nieświeży jesteś.

  Nawet jeśli zachodziły procesy to i tak nie należało wysadzać w powietrze ekipy Gierka i dobrowolnie wpaść w łapy Unii Wolności.

  Mamy to co mamy bo tacy jak ty asertywni dyletanci zabierają głos i mędrkują.
  Więc teraz mamy to, że kartek na żywność może nie być i samej żywności moze nie być, teraz martw się o to żebyś nie umierał pod mostem.

  Teraz gdyby jakiś Gierek ponownie przejął władzę , to największe trudności byłyby od takich jak ty czy Bizoń. Przez mędrkowanie.

  Jak będziecie musieli cierpieć, to macie zamknąć gęby i znosić wszystko w milczeniu i godności. Mozesz to juz cwiczyć od zaraz, zamiast dukać paplaniną.

 59. Listwa said

  @ 54 Józef Bizoń said

  Ty wiesz że z tobą to szkoda czasu na rozmowy?
  Zatwardziały jesteś i zero refleksji, za to nauczyłeś sie kiwac przeciwnika i uważasz kiwanie za sztukę. Paszoł.

  Chodzi o okres 1970- 1980 a nie cały PRL, więc samoograniczaj sie w gadaniu.

  „Pomimo tego abp Ignacy Tokarczuk nie oglądając się budował wraz z wiernymi kościoły bez pozwolenia władz PRL.”

  – zbyteczne. Rozwijał tam posoborowie, na marginesie to oni potrafili wybudować niby kosciół w nocy w polu kukurydzy. Czyli kosciół czy sklecali coś na poczekaniu?

  „Ludzie aparatu PZPR chrzcili swoje dzieci po kryjomu.
  Stanowiska kierownicze zajmowali ludzie PZPR, im wyższe tym bardziej zaufani.
  Tak było i za Gierka.”
  – tym bardziej trzeba było ich bronić, a nie walczyć głupio z reżimem, co to do dziś walczycie na papierze i w marzeniach.

  „No to się gierkowczyzna zawaliła i teraz też się wszystko wali i zawali.”
  – tobie za to się nie wali i masz własne słońce nad domem.

  Miałeś zacytować moje słowa, a nie swoje o tym pałowaniu. Jakoś słabo ci poszło.

  „Z tą wizją kontynuacji ery Gierka listwa chyba zmierza do Korei Północnej, że i u nas by teraz tak było.”

  – ty mów za siebie. Użyto was jak szmatę do podłogi i wyrzucono.

 60. NICK said

  Cenzura jest na bieżąco..
  Nie raz pierwszy chciałem zapodać długi i dobry tekst.
  Co do meritum tego co powyżej.
  Przy wklejaniu; ktoś go wyciął.

  ———
  Nie ja.
  Admin

 61. Listwa said

  @ 59 NICK said

  Wklejaj do skutku, aby mądre, a nie grami się zajmujesz.

 62. bryś said

  „Było prawo do pałowania, do tzw. ścieżek zdrowia.
  Było też prawo do kartek żywnościowych, a nawet m.in. na mydło.
  Było też prawo zakupu octu bez ograniczeń.” itp

  „Okres PRL był okresem walki z Bogiem i kościołem.”

  – panie Józefie. Kiedy ostatnio Pan wychodził z domu?

  Co do ekipy Gierka bardzo ciekawa lekturą jest sprawdzenie sobie poziomów zadłużenia, zarówno państwa, jak i samorządów, oraz oczywiście różnych stosowanych dziś sztuczek pozwalajacych to zadłużenie ukryć.

 63. bryś said

  Oczywiście chodziło o prównanie tego zadłużenia za Gierka i obecnie. Naprawdę polecam.

 64. bryś said

  „Polska za Gierka pogrążała się w kryzysie ekonomicznym.” – Panie Lewarek, daj nam Boże dziś, taki kryzys. Proszę oprócz tego porównać zadłużenie. O liczbie fabryk, stoczni, i innych zakładów produkcyjnych nie ma co wspominać. I proszę tylko nie pisać ze były przestarzałe i deficytowe.

 65. NICK said

  Admin.
  Wiem.
  Zaznaczyłem proces.

  Listwo.
  A graj.
  Czasami to mi… .
  No.
  Ale jestem tępym mądralem.
  Znowuż żartuję.

  Serio?

  Widzisz?
  Lata mijają.
  Jak to napisać, hm.
  Doceniam.
  Kto ma tu bywać.
  Ani ja.
  Może ty.

  Licz od nowa.
  Raz, dwa, trzy.
  Dobra.
  Zaczynam jak Nyndruś.
  :).
  Poważnie to już nic dziś=miś nie napiszę.

 66. Listwa said

 67. Listwa said

  @ 65 NICK said

  Przed Polakami stoi rozwidlenie, być albo nie być. A to determinuje wiele i mocno.

 68. Józef Bizoń said

  NICK jest w błędzie, że do niczego gra nie prowadzi (57).

  Gra toczy się o przeciwdziałanie (z mojej strony) realizacji zniszczenia autorytetu Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, który do dziś kością w gardle stoi wrogom Polski.

  O systemie kartkowym już pisałem w komentarzu nr 37 z 2022-09-12 (Poniedziałek) @ 20:28:00.

  „Trzeci okres systemu kartkowego rozpoczęło wprowadzenie kartek na cukier w lipcu 1976 r.[4] przez rząd Piotra Jaroszewicza, – czyli za Gierka.

  najpierw drukowanych z licznymi zabezpieczeniami, niemal jak banknoty, później coraz bardziej uproszczonych. Zniesiono je 1 listopada 1985 r., czyli niemal po 10 latach. W trakcie wydarzeń sierpniowych z 1980 jednym z 21 postulatów było wprowadzenie kartek na mięso[5], które faktycznie wprowadzono 28 lutego 1981 r. Na skutek stale narastających trudności gospodarczych system kartkowy rozszerzono 30 kwietnia 1981 r., obejmując nim oprócz mięsa także wszelkie przetwory mięsne, masło, mąkę, ryż i kaszę[1].

  1 września 1981 r. system kartkowy objął też mydło i proszek do prania.
  Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. system kartkowy był stopniowo rozszerzany na kolejne grupy towarów, m.in. czekoladę, alkohol, benzynę i wiele innych, osiągając zakres znacznie szerszy niż w czasie okupacji podczas II wojny światowej[6]. W szczytowym okresie reglamentacji w PRL jako dowody zakupu stosowano również np. książeczki zdrowia dziecka, w których sklepy zobowiązane były wstemplowywać każdy zakup waty, pieluch, mleka w proszku, masła itp., albo np. pokwitowania z punktów skupu makulatury, uprawniające do zakupu papieru toaletowego w relacji 1 rolka za kilogram makulatury[1].

  Reglamentację benzyny realizowano nieco inaczej; najpierw stacje benzynowe miały obowiązek podczas każdego tankowania wbijać stosowny stempel w dowodach opłaty składki ubezpieczeniowej pojazdu, potem zaczęto wydawać odpowiednie karty do stemplowania, wreszcie „standardowe” kartki z wycinanymi kuponami. Funkcjonowały jeszcze specjalne kartki na benzynę z wypisywaną uznaniowo ilością tankowanego paliwa (w odróżnieniu od wydawanych przez PZU dla wszystkich posiadaczy samochodów i motocykli – był problem z motorowerami, które nie były ubezpieczane).

  Był to rodzaj wyróżnienia (w gestii dyrektorów większych przedsiębiorstw) i dla ówczesnych prominentów, a także jedna z form „sklepów za żółtymi firankami”.

  Sprawa się skończyła po wykryciu wielu nadużyć (potem ponadreglamentowaną benzynę można było tankować tylko na stacjach w jednostkach wojskowych i milicyjnych na specjalne zezwolenia, które dostawali bardzo nieliczni).

  Dla służb mundurowych istniały swoiste „Karty kontroli przedmiotów zaopatrzenia mundurowego”, za które można było kupić także trudno dostępne tekstylia (np. bieliznę, skarpetki, koszule, rękawiczki) i buty (niekoniecznie mundurowe). …..”
  więcej pod
  https://marucha.wordpress.com/2022/09/11/kurski-orbituje-zydzi-triumfuja/#comment-1026986

  Więc z tą pamięcią Piotra B. (53), to raczej jest kiepsko.
  Pewnie i część produktów mięsnych się psuło, wywozili do lasu – ale z puli przeznaczonej dla ludzi z resortów siłowych i kundli pomagających władzy. Po prostu za dużo dla nich rezerwowali, to i się psuło.
  Mydło i proszek do prania tez się psuł i wyrzucali do lasu?
  Ciekawe gdzie? Bo nie jeden by z tego skorzystał – w tym i ja.
  —-
  28 maja 1981 r. zmarł kard. Stefan Wyszyński Prymas Polski.
  Wcześniej 13 maja 1981 r. zamach na życie papieża Jana Pawła II.
  Listwa pod 53 podaje link do treści, gdzie nie ma poniżej informacji.

  „Prymas Józef Glemp przystąpił do powołania Prymasowskiej Rady Społecznej w listopadzie 1981. W grudniu tegoż roku skierował do jej przyszłych członków zaproszenie, w którym wskazał, że celem Rady ma być analiza aktualnych zagadnień społecznych i politycznych oraz formułowanie „kierunków służby Narodowi”[1]. W skład Rady weszło początkowo 28 osób, wśród których nie było powiązanych z Episkopatem Polski doradców NSZZ „Solidarność”. Jej inauguracyjne posiedzenie odbyło się 12 grudnia 1981, na przewodniczącego Rady wybrano Stanisława Stommę.” [za wiki]

  Manipulując informacjami listwa za wszelką cenę chce zrównać „Solidarność” roku 1980 r. (zdelegalizowaną 13.12.1981 r.) z „S” zarejestrowaną w 1989 r. Posługuje się przy tym Gierkiem wieszając wszelkie psy na „S” roku 1980. Używa języka trepa wymachując i bijąc słowną pałą w każdego kto mu w tym przeszkadza.

  Strajkujący w 1980 r. mieli wsparcie w księżach. Księża odprawiali Msze Św. w strajkujących zakładach za przyzwoleniem Prymasa Stefana Wyszyńskiego Wyszyńskiego. Prymas i księża dawali wsparcie duchowe Solidarności 1980 r.

  Listwa swym działaniem zmierza do realizacji planu uderzenia w Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, że to ostatecznie przez Niego mamy dzisiaj to, co mamy.

  Iście szatańska listwowa perfidia.

 69. NICK said

  Nie da się pogadać, Listwo.
  Trza by spożywać polski chleb, mięsiwo, miody pitne i miód.
  I sól z Wieliczki… .
  I kapustę.
  I kartofle.
  Polskie.
  Cieszę się.

  Nie wiem dlaczego.

 70. Listwa said

  @ 68 Józef Bizoń said

  Józiu, ty majaczysz juz , temperature sobie zmierz i jakieś okłady zrób. To ty wprowadzasz postać kard Wyszyńskiego a nie ja. I jeszcze temat zmieniasz politykierku.

  „Manipulując informacjami listwa za wszelką cenę chce zrównać „Solidarność” roku 1980 r. (zdelegalizowaną 13.12.1981 r.) z „S” zarejestrowaną w 1989 r.”

  – czytałeś wpis @ 42 , to przeczytaj. Nie czytałes nie pisz.

  „Prymas i księża dawali wsparcie duchowe Solidarności 1980 r.”
  – to nie jedyny błąd posoborowia. Novus odprawiali i odrzucili autentyczny Kościół na rzecz posoborowej atrapy.

  „Listwa swym działaniem zmierza do realizacji planu uderzenia w Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego”
  – weź coś na ochłodę, uspokój się, oddech weź, zrób coś ze sobą.

 71. Listwa said

  @ 69 NICK said
  Jeszcze
  Polski czosnek, polskie zboże, wypieczony chleb. Chata sucha w czasie deszczu.
  A i wina można trochę. Zrobić i wypić.
  Też się cieszę. Wróg zdechnie.

 72. Józef Bizoń said

  No i teraz coś z mojej branży zawodowej.
  To było za Gierka. Wiele takich podobnych spraw było, bo decydowały gierkowe cymbały.

  „Jacek Karpiński, geniusz. Stworzył najlepszy komputer na świecie. Komuniści zaprzepaścili jego osiągnięcie (8 kwietnia 2017, 11:55)

  9 kwietnia 1927 w Turynie, przyszedł ma świat Jacek Rafał Karpiński, inżynier elektronik i informatyk, żołnierz Szarych Szeregów – człowiek, który mógł zapewnić Polsce czołową pozycję w światowej informatyce.

  Jacek Karpiński był synem Adama Karpińskiego, konstruktora lotniczego i himalaisty oraz Wandy Czarnockiej-Karpińskiej, lekarki i alpinistki.
  Na początku lat 70. stworzył najlepszy minikomputer na świecie, jednak socjalistyczny ustrój nie pozwolił mu osiągnąć sukcesu na miarę Apple czy Microsoftu.

  Jednak prawdziwie rewolucyjny był K-202 i sama koncepcja minikomputera – zdefiniowanego przez Karpińskiego jako mała, lecz w pełni funkcjonalna maszyna kosztująca poniżej 10 tys. dolarów.
  W latach 60. XX wieku komputery były wielkimi, coraz mocniejszymi maszynami, wymagającymi specjalnych klimatyzowanych pomieszczeń i zużywającymi mnóstwo energii.

  Na początku lat 70. nastoletni Jobs eksperymentował właśnie z LSD i marihuaną, a Wozniak zaczął konstruować kalkulatory dla Hewlett-Packarda.
  Karpiński wraz ze współpracownikami zaprojektował pierwszy w kraju minikomputer na układach scalonych małej i średniej skali integracji, kosztujący około 5 tys. dolarów – a więc bardzo tani jak na swoje możliwości. Jego jednostka centralna o 16-bitowym procesorze miała wielkość walizki i mogła wykonywać milion operacji na sekundę – więcej niż komputery osobiste wytwarzane dekadę później. Komputer ważył zaledwie 35 kilogramów, a pobór mocy sięgał 700 watów.

  Pamięć można było rozszerzyć teoretycznie do 8 megabajtów (co jednak byłoby wówczas niezwykle kosztowne) – w czasach, gdy najlepsze tego rodzaju konstrukcje obsługiwały 64 kilobajty. Jeśli nabywca potrzebował większej mocy, mógłby dołożyć kolejny moduł procesora (jednak konfiguracja z więcej niż czterema procesorami nie byłaby efektywna).

  Niestety, K-202 nie był kompatybilny z socjalistycznym systemem RIAD,
  a jeden z oceniających maszynę decydentów argumentował, że „gdyby dało się stworzyć komputer wielkości walizki… już dawno zrobiliby to Amerykanie”.

  https://wiadomosci.dziennik.pl/historia/ludzie/artykuly/546989,jacek-karpinski-komputer-geniusz-prl-akat-perceptron-komputery-wynalazki.html

  „K-202 – polski 16-bitowy minikomputer opracowany i skonstruowany przez inż. Jacka Karpińskiego z zespołem w latach 1970–1973. Był to pierwszy polski komputer zbudowany z użyciem układów scalonych w kooperacji polskich zakładów zjednoczenia MERA, m.in. Metronex, z firmami z Wielkiej Brytanii: Data-Loop oraz MB Metals.” [za wiki]

 73. Marucha said

  Re 72:
  Tak było, znam tę sprawę…
  Ale czy teraz jest inaczej?
  Co się stało z grafenem? Niebieskim laserem? Tanim paliwem produkowanym z CO2?

 74. Józef Bizoń said

  Re, 73
  Z tego co wiem – to podobnie jak ja Pan jest cybernetykiem.
  Trudno by było nie znać nam tej sprawy.
  Tak było za całego PRL – w tym i za Gierka.
  Tak też jest do dnia dzisiejszego.

  Przebicie się przez warstwę rządzących cymbałów w bardzo istotnych sprawach było i jest wręcz niemożliwe.
  W sprawach mniejszej wagi wymagało to nie lada wysiłku i zabiegów,
  co pochłaniało czas i energię na przekonywanie cymbałów na kierowniczych stanowiskach – chyba, że się było Żydem.

 75. Peryskop said

  Panie Józefie, dziękuję za przypomnienie Jacka Karpińskiego i jego K202.

  Ja to mam szczęście !

  Zanim po studiach rozocząłem pracę w IOK PAN, techn. Stanisław Tymiński już stamtąd odszedł.

  A mnie posadzono przy starym odrapanym biurku, na którym inż. Jacek Karpiński kombinował prototyp swojej zabawki K202.

  Dlaczegoś w wiki pominięto koleżankę mgr Dianę Wierzbicką, która była w zespole tworzącym oprogramowanie do tego prototypu.

  Jeden egzemplarz K202 był wykorzystywany w IOK/IBIB PAN i pewnie wciąż gdzieś tam jest „na stanie” jako pamiątka po tamtym projekcie.

  W 2008 roku nawiązałem kontakt mejlowy z panem Karpińskim (wtedy we Wrocławiu), bo starałem się wyeksponować ten aparat dla odwiedzających Instytut, czym dodatkowo podpadłem dyrektorom, bo choć to było całkiem znaczne polskie osiągnięcie, lecz nie ICH.

  Ten typowy nie tylko w Polsce problem zresztą towarzyszył Karpińskiemu na różnych etapach jego kariery.

  Podobne szykany spotkały też m.in. prof. Jana Czochralskiego za sukcesy w monokryształach oraz łożyskach i odbojnikach kolejowych – ale osiągnął je pracując dla firm w III Rzeszy.

  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Jan_Czochralski

  Wciąż pamiętając nasze osobiste spotkanie w Boguchwale bodaj w 2006 roku – ja to mam szczęście ! – pozdrawiaM

 76. lewarek.pl said

  ad 58. Listwa
  Ty Listwa to naprawdę jakiś pojeb jesteś. Ja ci wyjaśniam jak było z gierkowską Polską, a ty mnie obrzucasz wyzwiskami.
  Że jesteś chamem i bufonem, to wszyscy tu wiedzą. Ale bierz, chłopie, jakieś tabletki, bo robisz z siebie kompletnego idiotę. A podobno wykształcony jesteś, jakiś doktór, cycuś.

 77. Józef Bizoń said

  Re. 75
  Również pozdrawiam.
  Przy okazji co poniektórzy dowiedzieli się, że nie jest botem np. Maxem.

  Z tym całym PRL (z Gierkiem czy bez niego) zjechalibyśmy do Korei Północnej jako posiłki podnóżkowe Kim Dzong Una.
  Po 1989 r. podmieniono w większości przypadków starych cymbałów na młodych szczawi cymbałów.
  W Bumarze musiało być tak samo.

 78. Listwa said

  @ 76 lewarek.pl said

  Lewarek.pl sam za słabe tabletki bierzesz jeśli jakieś proroctwa widzisz, gdy ich wcale nie ma. Dla ciebie tak i nic nie wyjaśniasz tylko wstawiasz jakieś dociekania warte tyle co zeszłoroczny śnieg. Do czego się odniosłem. I trzeba być gamoniem do kwadratu żeby sprowadzać odpowiedź do „jestes taki albo owaki, kompletny idiota jesteś” i jeszcze płączesz że zostales obrzuconu wyzwiskami.

  „Jak myślisz, dlaczego powstała Solidarność i znalazła takie poparcie?Bo ludzi przycisnęło, rosła inflacja, były duże braki rynkowe, dokuczała ogłupiająca propaganda. ”
  – myśle że bzdury sobie ubzdurałeś i nazywasz to wyjasnieniami. jeśłi to prawda, co piszesz, to kiedy obecnie powstanie Solidarność i powtórzy swój wyczyn z 1980r?

  Gierek rządził 10 lat, popatrz sobie na inflację :
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Inflacja_w_Polsce

  Żaluje bardzo że nie mogę zablokowac ci dostępu do moich komentarzy, byłbym sie uchronił przed twymi wyjaśnieniami idioto.

  Wiec spieprzaj i daruj sobie głupie wyjaśnienia.

 79. Józef Bizoń said

  Re. 76
  Panie Lewarek on ginekolog – na tym się tylko zna.
  Potwierdza to niejaka Barbara Chojnacka swoimi komentarzami.

 80. Listwa said

  @ 77 Józef Bizoń said

  Tak jest Bizoń. Zrobiliscie Solidarność, odjechaliście od Korei Północnej, Gierek przestał rządzić, cymbały nie jesteście i teraz Kim Dżungu czekaj na efekty zwycięstwa i siedź i wmawiaj sobie „dobrze jest”. Tylko nie poddaj się i cały czas powtarzaj paplaninę.

 81. Listwa said

  @ 79 Józef Bizoń said

  No cóż, dobrze że nie weterynarz.

 82. Józef Bizoń said

  Re. 81
  Listwa wszystko widzi od dupnej strony jako doktor.
  Tak to już jest, gdy dzień w dzień ogląda babskie vaginy.

 83. Listwa said

  @ 83 Józef Bizoń said

  Widzę, że wychodzi z ciebie nędza intelektualna i nie dość że sprowadziłeś sie do niskich lotów uszczypliwości, to jeszcze majaczysz o waginach. Spadaj solidaruchu z tymi swoimi osiągnięciami.

 84. Peryskop said

  Żaden ginekolog, lecz dr hab. filozof, który w trakcie dyskusji tu u Pana Maruchy nt „Osoba i czyn” obiecał nam (bodaj jeszcze jako hjk), że sprawdzi dostępny w bibliotece na KUL egzemplarz, zanim Anna Teresa Tymieniecka dokręciła swoją hermeneutykę.

  Zatem veteran Zbigniew Pańpuch to nasz stary znajomy – jeszcze z blogów Grypa666 i Monitor Polski od 2009 roku …

  13. rok !

 85. bryś said

  ” Z tym całym PRL (z Gierkiem czy bez niego) zjechalibyśmy do Korei Północnej jako posiłki podnóżkowe Kim Dzong Una.” – a tak zjechaliśmy do roli podnóżków potomków własnych morderców.

  Co do ówczesnych problemów gospodarczych i zaopatrzeniowych – wie Pan zapewne ile wynosi dzisiejsza emerytura, czy najniższa krajowa – tu nie trzeba kartek, mimo pozornej obfitości, ludzi i tak nie stać na większość towarów. A i od stycznia będzie reglamentowanie energii elektrycznej, za „nadużycia ” będzie prawdopodobnie 300 % zwyżka ceny.

  Co do cukru, nie było przypadkiem ostatnio jakichś braków z zaopatrzeniem?

 86. Józef Bizoń said

  Re. 84
  Z całą pewnością to nie on. Gwarantuję to.
  To nie ta klasa, nie ten styl, nie ten język.
  Znamy się od bardzo wielu lat osobiście.

 87. Józef Bizoń said

  Re. 85
  Podnóżkiem Izraela jak i Ukraina.
  Nie należy zapominać, że Wołodymyr Zełenski jest Żydem.

 88. Peryskop said

  86 Też wolałbym, aby tak było.

  ZP wyewoluował.

  Step by step. …

  Zaczął od chwalenia się na priva opanowaniem spec oprogramowania na nickowanie – jeszcze na Monitorze (mało)Polskim Marka Podleckiego.

  Prawdopodobnie moc manipulacyjna, osiągnięta tym oprogramowaniem spowodowała wyewoluowanie.

 89. NICK said

  Józef Bizoń. (68).
  „Gra toczy się o przeciwdziałanie (z mojej strony) realizacji zniszczenia autorytetu Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, który do dziś kością w gardle stoi wrogom Polski.”
  Mam zdanie wprost inne.
  O Wyszyńskim pisałem.
  TU.
  Wielokrotnie i negatywnie.
  Można sięgnąć.
  Nie będę powtarzał.

 90. Józef Bizoń said

  Re. 89 – NICK
  O czyimś pryszczu na nosie można pisać i pisać.

 91. Listwa said

  @ 85 Bryś said

  Pojęcia większego nie mają tylko powtarzają co usłyszą.
  Kartki na paliwo? na mięso? zdaje się ze to po Gierku było. Inflacja? Za Gierka i za PRL był inny system gospodarczo – finansowy i nie dość że infacji dużej nie było, to jeszcze ona miała mniejsze znaczednie niż obecnie. Ale wcisneli im w baniaki hasełka propagandowe to powtarzają.

  Po za tym Polska kilka lat temu spłaciła zadłuzenie zaciagniete za Gierka, pomimo nieustannego rozwalania gospodarki, zgodnie z zawartymi umowami i harmonogramem.

 92. Listwa said

  @ 89 NICK said

  Zakłamany Bizoń zaczął od Gierka a doszedł, poprzez waginy, do pryszczy.
  I brnie dalej.

 93. Józef Bizoń said

  Re. 91, 92
  Listwa – nie musisz pisać chyba.
  O kartkach – i nie tylko, a i twojej misji – masz powyżej pod 68 tu
  https://marucha.wordpress.com/2022/10/05/zaklady-zbrojeniowe-bumar-labedy-wygaszaja-dzialalnosc/#comment-1030951

  A co do 92, to o czym z tobą rozmawiać?
  Chociaż i możliwym jest, że swoim zwyczajem zaczniesz udowadniać, że co poniektóre mają w poprzek.

 94. NICK said

  Muszę się odciąć od „dyskusji” z p. Józefem Be.

 95. Listwa said

  @ 93 Józef Bizoń said
  Be jak bełkot. Wracaj do swoich, zwłaszcza że cię temat wagin zdominował.

 96. bryś said

  Co do spłaconego zadłużenia Gierka. Jaki jest pomysł i możliwości spłacenia obecnych długów? Tylko samorządowych. Niektóre samorządy nie sa już w stanie spłacać samych odsetek. No ale jak się stawia ławeczki za 200 000 tys czy tam ileś.
  https://www.tvp.info/58460763/w-krakowie-postawili-najdrozsza-lawke-w-polsce-urzednicy-musi-kosztowac-wiecej-taka-z-marketu
  I to tylko ławka. Jakie przekręty robi się na droszych, miliomowych inwestycjach? Chociaż 4 takie ławki i mamy milion PLN.

  Duże miasta w czołówce dłużników

  https://innpoland.pl/169149,najbardziej-zadluzone-polskie-miasta-to-warszawa-lodz-krakow-i-wroclaw

  Podobnie jak rok wcześniej, największe metropolie zajęły w zestawieniu dłużników niechlubne pierwsze miejsca. Warszawa rok 2020 zakończyła z długiem w wysokości 5,652 mld zł. Gigantyczna kwota robi wrażenie, tym bardziej że w ciągu roku wzrosła aż o 1,75 mld zł.
  W tym miejscu miał pojawić się niestandardowy element artykułu lub reklama, ale nie widzisz żadnego z tych elementów, ponieważ nie wyraziłeś zgody. Swoje ustawienia prywatności możesz zmienić tutaj.
  Kolejne miejsca zajęły: Łódź – 3,725 mld zł długu na koniec 2020 r. (o 219 mln zł więcej niż na koniec 2019 r.), Kraków – 3,476 mld zł (o 405 mln zł więcej), Wrocław – 3,146 mld zł (o 557 mln zł więcej), Szczecin – 2,446 mld zł zadłużenia (o 540 mln zł więcej niż w 2019 r.) oraz Lublin – 1,65 mld zł, Poznań – 1,48 mld zł, Bydgoszcz – 1,12 mld zł, Toruń – 1,11 mld zł i Gdańsk – 1,11 mld zł.

 97. NICK said

  Zestawmy rzeczy oficjalnie.

  Oficjalny dług państwowy + województw + powiatów + gmin + spółdzielni/wspólnot wszelkiego rodzaju + obywateli polskich + (…).

  Plus nieoficjalne długi wszelkiej maści funduszy, np. na dozbrojenie armii.

  Dość.

 98. Listwa said

  Jest pytanie ile , ale też u kogo i na jakich warunkach, dług długowi nierówny.

 99. NICK said

  Analiza byłaby zbyt długa a i specem nie jestem.
  Gdybym chciał.
  Wszystkie długi, ze strony wierzyciela, na końcu, mają jedno źródło.
  Wiadome.

 100. Boydar said

  Chyba nie analiza tylko mistyka, finansów

 101. NICK said

  Jak zwał tak zwał.
  A i tak zawsze zwał.
  :).

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: