Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (83 – …
  Boydar o Jak wymyślono naród żydowski?…
  Zbyszko o Noc Listopadowa czy „burd…
  Yagiel o Wolne tematy (83 – …
  Tadeusz Kaktus o Wolne tematy (83 – …
  Adrian o Wolne tematy (83 – …
  Krzysztof M o Sterowanie nacjonalizmami
  Szczepan Zbigniewski o List z Moskwy do polskich…
  Adrian o Wolne tematy (83 – …
  Carlos o Wolne tematy (83 – …
  bryś o Wolne tematy (83 – …
  jasiek z toronto o Najbogatszy człowiek na ś…
  Szczepan Zbigniewski o Jak wymyślono naród żydowski?…
  Szczepan Zbigniewski o Noc Listopadowa czy „burd…
  Halifax o Dlaczego szkoły nie eduku…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 626 obserwujących.

Sława i chwała

Posted by Marucha w dniu 2022-10-06 (Czwartek)

Quidquid agis prudenter agas et respice finem – głosi zbawienna i pełna mądrości sentencja starożytnych Rzymian, która się wykłada, że cokolwiek czynisz, czyń rozsądnie i patrz końca. Łatwo powiedzieć, ale kiedy sobie to wszystko rozbierzemy z uwagą, to sprawy się komplikują.

Weźmy takiego szewca Herostratesa. Dokuczała mu anonimowość, więc zapragnął sławy i w tym celu podpalił świątynię Artemidy. W pewnym sensie dopiął swego, bo sława jego przetrwała do nie dzisiejszego, chociaż z drugiej strony przyczyna tej sławy jest – jak to się dzisiaj mówi – „kontrowersyjna”.

No dobrze – ale w jaki sposób ustrzec się takiej „kontrowersyjności”? Pewnej wskazówki udziela nam Jarosław Iwaszkiewicz, który jedną ze swoich powieści zatytułował: „Sława i chwała”. Wynika z niego, że chwała jest czymś innym, niż sława. Łatwo to wyjaśnić na przykładzie.

Wyobraźmy sobie, że jakaś ambicjonerka w pogoni za sławą postanowiła spacerować po Nowym Świecie w Warszawie, czy po krakowskim rynku na golasa. Taki wyczyn niewątpliwie przyniósłby jej sławę i jeśli spacerowałaby dostatecznie długo, to zanim policja wpakowałaby ją do radiowozu, pokazałyby ją wszystkie telewizje. Czy jednak okryłaby się również chwałą? To już nie jest takie pewne, chociaż w dzisiejszych czasach mogłoby tak być, zwłaszcza gdyby Judenrat „Gazety Wyborczej” nadałby jej spacerowi wymiar ideologiczny – że mianowicie spacerowała w proteście przeciwko represyjnemu reżymowi Naczelnika Państwa.

Wtedy mogłaby nawet awansować do rangi autorytetu moralnego, niczym pani Aneta Krawczykowa, która w swoim czasie przyczyniła się do upadku „Samoobrony”, oskarżając – jak ich nazwała „Gazeta Wyborcza” – „knurów”; najpierw wpływowego męża stanu Stanisława Łyżwińskiego, a potem Andrzeja Leppera o autorstwo swojej córeczki.

Kiedy jednak badania DNA wykluczyły obydwie możliwości, wyraziła przypuszczenie, że autorem mógł być anonimowy mężczyzna, któremu oddała się w okolicach dworca kolejowego w Piotrkowie Trybunalskim. To trochę skomplikowało świetnie zapowiadającą się karierę autorytetu moralnego, chociaż Judenrat – o ile pamiętam – nigdy nie przyznał się do pomyłki – bo coś takiego mogłoby wzbudzić wątpliwości co do jego kompetencji w kreowaniu autorytetów moralnych.

Tymczasem w niedzielę i w poniedziałek, 25 I 26 września, w okolicach Bornholmu eksplodowały co najmniej dwa ładunki wybuchowe. Następnie przelatujący tamtędy duński myśliwiec zauważył na powierzchni morza wycieki gazu. W tej sposób okazało się, że wskutek tych eksplozji nastąpiło „rozszczelnienie” gazociągów NordStream 1 i NordStream 2, którymi rosyjski gaz albo już był, albo dopiero miał być tłoczony do Europy Zachodniej, a konkretnie – do cierpiących na kryzys energetyczny Niemiec.

„Zachodzim w um z Podgórnym Kolą”, co to za nieznani sprawcy zdetonowali te wybuchowe ładunki. Niemcy – niezależnie od tradycyjnego obwiniania o takie rzeczy rosyjskiego prezydenta Putina, odwołali się do starożytnej rzymskiej sentencji: Is fecit cui prodest – co się wykłada, że zrobił ten, kto skorzystał.

W ten sposób w gronie podejrzanych znalazła się Ukraina i Polska. Ukraina – bo wysadzenie w powietrze obydwu gazociągów oznaczałoby, że ruski gaz musiałby być tłoczony przez gazociąg przechodzący przez terytorium ukraińskie, z czego Ukraina bez ceregieli korzysta i podobno nawet za ten gaz nie płaci. Tak w każdym razie twierdzą Rosjanie, który nawet zakręcili tam kurek, ale ponieważ z tego gazociągu korzystają również Węgry i Słowacja, Wiktor Orban spłacił ukraiński dług i wszystko zakończyło się wesołym oberkiem – oczywiście do następnego razu.

Ale z Ukrainą jest pewien problem, bo duńska armia oświadczyła, że musieli to zrobić pierwszorzędni fachowcy, być może nawet dysponujący okrętem podwodnym. Sęk w tym, że Ukraina nie ma okrętów podwodnych na Bałtyku, o ile jeszcze w ogóle jakieś ma – chyba, żeby ktoś jej taki okręt udostępnił, a przynajmniej – podwiózł nim płetwonurków, którzy założyliby na gazociągi miny, zdetonowane następnie drogą radiową.

W ten sposób w gronie podejrzanych znalazła się również Polska, bo nie tylko mogła oddać ukraińskim płetwonurkom taką przysługę, ale też odniosłaby korzyść z wysadzenia gazociągów, przeciwko którym tak przecież protestowała, bo ruski gaz musiałby odtąd być tłoczony gazociągiem jamalskim, który – jak wiadomo – przebiega również przez nasz nieszczęśliwy kraj.

I kiedy tak wszyscy zachodzili w głowę, skąd pochodzili nieznani sprawcy, nagle odezwał się Książę-Małżonek, czyli pan Radosław Sikorski, który za wysadzenie, czy może tylko rozszczelnienie obydwu gazociągów nie tylko podziękował Stanom Zjednoczonym, ale w dodatku przypomniał deklarację prezydenta Józia Bidena, że jeśli tylko Rosja zaatakuje Ukrainę, to „pożegnamy się” z gazociągiem NordStream 2.

Rewelacja Księcia-Małżonka spowodowała ogromny klangor. Na antenie Fox News amerykański dziennikarz postawił retoryczne pytanie, że jeśli USA podjęły próbę wysadzenia w powietrze gazociągów na dnie Bałtyku, to dlaczego Rosja nie miałaby wysadzić podmorskich kabli internetowych? Wtedy – powiada – banki w Londynie nie mogłyby porozumieć się z bankami w Nowym Jorku, co uderzyłoby boleśnie w amerykańską gospodarkę.

No rzeczywiście – dlaczego właściwie Rosjanie nie mieliby wysadzić tych kabli? One są elementami infrastruktury cywilnej, tak samo, jak wspomniane gazociągi. Wprawdzie Rosja nie jest w stanie wojny z USA, ani z Polską, ale USA, ani Polska nie są też w stanie wojny z Rosją, a skoro wysadziłyby gazociągi, a przynajmniej podjęłyby taką próbę, to by znaczyło, że podjęły przeciwko Rosji działania wojenne de facto.

Myślę, że właśnie dlatego wiceminister spraw zagranicznych pan Jabłoński, na wszelki wypadek powiedział, że to ruska prowokacja i to zanim jeszcze ktokolwiek cokolwiek zdążył ustalić. Gdybym był złośliwy, to bym powiedział, że na złodzieju czapka gore, ale takie złośliwości ani mi w głowie, bo chodzi o prawdopodobne intencje Księcia-Małżonka.

Pierwsza możliwość jest taka, że powiedział, bo wiedział. To jest raczej mało prawdopodobne, chociaż z drugiej strony dlaczego mielibyśmy z góry zakładać, że Książę-Małżonek nigdy niczego nie wie? W końcu skoro był i ministrem obrony i ministrem spraw zagranicznych, to coś tam przecież musiał wiedzieć. Rzućmy jednak na to zasłonę, bo wydaje mi się, że nawet wtedy Amerykanie mu się nie zwierzali.

Zatem druga możliwość jest taka, że Książę-Małżonek zrobił to gwoli zdobycia sławy. To być może, bo obecnie wegetuje na politycznej emeryturze w Parlamencie Europejskim, w którym odsetek wariatów z sensie medycznym jest wyjątkowo wysoki, w związku z czym każdy jako tako normalny człowiek musi tam cierpieć niewypowiedziane katiusze.

No i osiągnął swój cel, bo jednym susem znalazł się na ustach całego świata. Czy jednak ta sława pozwoli mu okryć się chwałą? To zależy co najmniej od dwóch spraw. Po pierwsze – jak się zachowają Amerykanie. Mogą bowiem przekazać Księciu wiadomość: „wiecie-rozumiecie, z wami jest brzydka sprawa”, a następnie uciszyć go na wieki.

To jednak nie przekreślałoby całkowicie możliwości okrycia się chwałą. Gdyby bowiem Książę-Małżonek powodowany był intencją oddalenia podejrzeń od Polski i z tego powodu dostąpił odwiedzin amerykańskich bezpieczniaków, to czyż nie zasługiwałby na chwałę jeszcze większą od tej, jaką został okryty pan pułkownik Ryszard Kukliński?

Stanisław Michalkiewicz
http://michalkiewicz.pl

Komentarzy 7 do “Sława i chwała”

 1. Maverick said

  Psychopata czyli prezydent Chazarlandii chce popełnić ludobójstwo na narodzie polskim w imię swojego bożka Lucyfera.

 2. minka said

  Były doradca Pentagonu mówi, że USA prawdopodobnie zaatakowały rurociągi Nord Stream, aby izolować Niemcy

  Były doradca Pentagonu mówi, że najbardziej prawdopodobnymi winowajcami wybuchów gazociągu Nord Stream są Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, a atak został przeprowadzony, aby uniemożliwić Niemcom uratowanie wojny na Ukrainie.

  Emerytowany pułkownik armii amerykańskiej Douglas Macgregor skomentował to podczas występu w podcaście Judging Freedom.

  Macgregor powiedział, że proces eliminacji wyklucza Niemcy, ponieważ ich bezpieczeństwo energetyczne jest zależne od Nord Stream, a sabotaż własnej infrastruktury nie przyniósł Rosji żadnej korzyści.

  „Czy Rosjanie zniszczyliby własny rurociąg? 40 procent rosyjskiego produktu narodowego brutto lub produktu krajowego brutto składa się z walut obcych, które przybywają do kraju w celu zakupu gazu ziemnego, ropy naftowej, węgla i tak dalej. Więc Rosjanie tego nie zrobili. Myśl, że oni uważali, że jest absurdalna” – powiedział Macgregor.

  Odnosząc się do niesławnego usuniętego tweeta polskiego eurodeputowanego Radosława Sikorskiego, w którym napisał: „Dziękuję, USA”, Macgregor zauważył: „Kto jeszcze może być w to zamieszany? Cóż, Polacy najwyraźniej wydają się być bardzo entuzjastycznie nastawieni do tego.”

  Jednak powołując się na doniesienia, że ​​w obu eksplozjach wykryto ponad 500 kg TNT, były doradca Pentagonu zasugerował, że tylko Stany Zjednoczone i brytyjska marynarka wojenna miały możliwość odparcia ataku.

  „Wtedy trzeba spojrzeć na to, kim są aktorzy państwowi, którzy są w stanie to zrobić. A to oznacza Royal Navy, operacje specjalne marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych” – powiedział Macgregor.

  „Myślę, że to całkiem jasne. Wiemy, że zużyto tysiące funtów TNT, ponieważ rurociągi te są niezwykle wytrzymałe. Masz kilka centymetrów betonu wokół różnych stopów metali, aby przenieść gaz ziemny. Więc nie jest to coś, co można po prostu rzucić granatem na koniec żyłki i zakłócić. Oznacza to, że wymaga to pewnego wyrafinowania” – dodał.

  Macgregor zasugerował, że motywem tych ataków było uniemożliwienie Niemcom ratowania wojny na Ukrainie po tym, jak Berlin zaczął „sprawiać wrażenie, że nie zamierzają już iść w parze z tą zastępczą wojną na Ukrainie”.

  „Waham się powiedzieć: „wiemy, że to musiał być Waszyngton”. Nie mogę tego powiedzieć, bo po prostu nie wiemy. Ale jest bardzo jasne, że wykluczyliśmy opcje Berlina. Berlin oddalał się od tego sojuszu. [Kanclerz] Olaf Scholz powiedział: „Nie wyślę już żadnego sprzętu, nie wyślę żadnych czołgów”. Teraz jest w trudnej sytuacji, ponieważ Stany Zjednoczone po prostu okradły go z opcji ratowania. Kto dostarczy mu gaz, ropę, węgiel i wszystko inne, jeśli się wycofa? Gdzie on się teraz obraca? I pamiętaj, Niemcy, którzy stoją w obliczu strasznych konsekwencji w kraju, odmawiają ponownego uruchomienia elektrowni jądrowych” – powiedział były urzędnik.

  Jak wcześniej informowaliśmy , CIA ostrzegła Niemcy przed potencjalnymi atakami na gazociągi na Bałtyku na kilka tygodni przed celem ataku na Nord Stream 1 i 2.

  Zarówno Joe Biden, jak i podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland twierdzili, że Nord Stream 2 nie będzie mógł działać, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę.

  https://www.thetruthseeker.co.uk/?p=259448

 3. gnago said

  Baca na swoim kanale podał wieści z Flight radar o kręcących sie tam śmigłowcach jankeskich przed tymi tajemniczymi eksplozjami. I nie tylko Raduś chlapnął entuzjazmem, również nasz zgredek Bidet co nieco stwierdził

 4. Boydar said

  „… zarówno Joe Biden, jak i podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland twierdzili, że Nord Stream 2 nie będzie mógł działać, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę …”

  No tak, ale jako dowód w/w dictum posłużyć nie może. Zwłaszcza że jest tylko wcześniej zaplanowanym ewidentnie fałszywym tropem, podobnie jak wyreżyserowana wrzutka śpiona Sikorskiego. Pragnę mianowicie zauważyć, że zniszczone (?) zostały zarówno NS2 jak i NS1.

  Każda z Wysokich Stron miała interes w wyłączeniu dostaw gazu z Rosji, łącznie z samą Rosją oraz „elitą” BRD GmbH. Kto to fizycznie zrobił nie ma żadnego znaczenia, wcześniej zgodzić musieli się WSZYSCY zainteresowani.

 5. Boydar said

  No może oprócz Chińczyków, ale oni są właśnie po drugiej stronie barykady i prawa weta w tej sprawie nie mają.

 6. UZA said

  Nie wiem, czy inni też mają taki problem, lecz u mnie -od pewnego czasu – w trakcie pisania komentarza pojawia się czarny prostokąt z napisem ” Zaloguj się aby użyć danych któregoś z tych kont” i zasłania część tekstu. To bardzo utrudnia poprawianie ewentualnych błędów.

  A wracając do meritum, uważam, że to przede wszystkim atlantyckie imperium miało i ma interes w blokowaniu ewentualnej współpracy euroazjatyckiej (jako potencjalnej konkurencji), której centrum musiałaby być z natury rzeczy kooperacja niemiecko-rosyjska. Udało im się skutecznie wmówić stojącym na drodze Polakom, że taka współpraca byłaby dla nas niebezpieczna, choć gołym okiem widać jaki rozkład i ruina wynika z poddania się atlantyckiemu dyktatowi. Przecież te wszystkie klimatyczne czy genderowe bzdury, które dławią europejskie gospodarki i rozkładają społeczeństwa, mają swoje źródła i inspirację za oceanem, bo to tam znajduje się teraz delegatura Piekła na Ziemi.

  ============
  Jakiej przeglądarki Pani używa?
  W Chrome można dodać taką wtyczkę, np. „Just Read”, która skutecznie usuwa wszystko, co rozprasza przy czytaniu.
  Admin

 7. J said

  Czy jestesmy bezpieczni w rekach „sluzb zdrowia”

  „Teraz sąd uchylił umorzenie prokuratury. Polecił jej powołanie biegłego, który zbada zgony kilku pacjentów. Tylko kilku, bo rodziny innych zmarłych odpuściły sprawę
  Postanowienie sądu, zdaniem rodzin i ich pełnomocników, zawiera rozczarowujące sformułowania. Mimo zgonów po Actilyse sąd uznał, że lek wcale nie stwarzał podwyższonego ryzyka, dlatego lekarze nie musieli brać od chorych pisemnych zgód
  — Reprezentuję rodzinę zmarłego pacjenta. Zamiast wziąć go na stół operacyjny, lekarze bez jego wiedzy przez dwa dni podawali mu niezarejestrowany lek. Na zasadzie: zobaczymy, jak zareaguje. Ta „operacja” się nie udała, pacjent zmarł. Sprawa jest arcyważna, pokazuje sposób traktowania zwykłych ludzi przez szpital i wymiar sprawiedliwości — mówi Onetowi adw. Aleksandra Duszyńska ”

  https://wiadomosci.onet.pl/poznan/pacjenci-umierali-po-podaniu-leku-nowe-sledztwo-w-sprawie-szpitala-w-poznaniu/z58ne55

  Ludzie sie sami pchaja w dlugi, az piszcza (a pozniej mowia, ze to „banksterzy” ich wyzyskuja)

  „Statystyki pokazują gigantyczny spadek liczby wniosków o kredyt mieszkaniowy. Ludzi nie stać na nie. W związku z podwyżkami stóp procentowych w NBP zdolność kredytowa bardzo mocno poleciała w dół
  Żeby uzyskać kredyt, należy wykazać odpowiednio duże dochody. W większości przypadków trzeba mocno kombinować. Sprawdziliśmy, jak w praktyce wygląda taka finansowa gimnastyka na poziomie rodziny marzącej o własnym mieszkaniu lub domu
  9 tys. zł netto miesięcznie na pięcioosobową rodzinę to za mało na kredyt na pół miliona. Dopiero zmiana pracy na lepiej płatną, spłata wcześniejszego kredytu i pozbycie się karty kredytowej dała nadzieję na pozytywną odpowiedź banku”

  https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/zdolnosc-kredytowa-jak-ja-zwiekszyc-przyklady-rodzin/976nxlc

  Moze bedzie niespodzianka

  „Nie tylko rodzice mogą pożegnać marzenia o waloryzacji świadczenia 500+, to teraz jeszcze mogą je stracić bezpowrotnie. Jak się okazuje, resort finansów pracuje nad różnymi scenariuszami, w tym wprowadzenia do programu progów dochodowych. Świadczenie mieliby otrzymywać opiekunowie bez pracy, lub zarabiając najmniej.”

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Program-500-z-progami-dochodowymi-Resort-finansow-planuje-zmiany-8417552.html

  Mundre dzialania „wladykow”

  „Prezes Glapiński i RPP nie mają litości dla polskiej waluty. Dolar znów po 5 zł”

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kurs-euro-zmierza-do-okraglego-poziomu-dolar-znow-po-5-zl-8418940.html

  Kraj drewnem stoi

  „„Ekstremalnie wysokie ceny drewna przełożą się na droższy papier, książki, zeszyty, opakowania do żywność, leki, drewno budowlane, palety czy meble dla polskich konsumentów i będą nakręcać już rekordowo wysoką inflację w Polsce””

  „Lasy Państwowe lekceważą wszelakie apele o wsparcie branży i podnoszą ceny dla długoletnich klientów przerabiających drewno w kraju i zatrudniających 400 tys. pracowników” – czytamy w oświadczeniu przedsiębiorców. Wskazują oni, że przez obecną sytuację pracę stracić może nawet 100 tys. osób.

  Nikt nie wytrzyma takich podwyżek, już teraz zamykamy zakłady i zwalniamy ludzi – mówi dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, Rafał Szefler i dodaje, że droższy surowiec oznacza też droższe produkty z drewna. Tańsze materiały dostępne na rynku – deski czy drewno konstrukcyjne – to głównie produkty z importu.”

  https://legaartis.pl/blog/2022/10/04/brakuje-drewna-na-sprzedaz-drewno-w-polsce-najdrozsze-w-calej-europie/

  Hunor(y) dnia

  ” W Polsce nie mamy kryzysu, gospodarka się bardzo szybko rozwija, tempo prawie 6 proc., jest niesłychanie wysokie – powiedział. – Za wysokie z punktu widzenia inflacji, gospodarka za mocno się kręci za szybko się rozwija […] Powiem coś, co jest jeszcze gorszą herezją: nabywcy mają za dużo pieniędzy czy mieli, bo te wyższe ceny akceptowali – oceniał.”

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prezes-Glapinski-tlumaczy-dlaczego-stopy-procentowe-nie-zostaly-podniesione-8418488.html

  „Brakuje chętnych na darmowe studia. Zamykane są też przyszłościowe kierunki”

  ” Uniwersytet w Białymstoku nie otworzył studiów z informatyki i ekonometrii oraz jakości i bezpieczeństwa środowiska, ”

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Brakuje-chetnych-na-darmowe-studia-8418361.html

  „Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zarządził zdalne nauczanie w pięciu terminach I semestru roku akademickiego 2022/2023. Decyzja jest związana z oszczędnościami wynikającymi ze wzrostu kosztów utrzymania obiektów, w tym z planowanymi podwyżkami cen prądu.”

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zdalne-nauczanie-na-Uniwersytecie-Jagiellonskim-Rektor-podjal-decyzje-8418262.html

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: