Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Ukrainiec odpowie za handel lu…
  Novy o Nasza demokracja po „operacji…
  wildEast o Nasza demokracja po „operacji…
  Krzysztof o Tragedia Ukrainy
  Yagiel o Wolne tematy (38 – …
  Boydar o Błogosławieństwo PRL-owskiego…
  Boydar o Wolne tematy (38 – …
  bryś o Błogosławieństwo PRL-owskiego…
  brys o Błogosławieństwo PRL-owskiego…
  Wywrotowiec o Ukrainiec odpowie za handel lu…
  Boydar o Tragedia Ukrainy
  Krzysztof M o Tragedia Ukrainy
  Krzysztof M o Andrzej Duda. Mąż stanu, czy z…
  Boydar o Modliłem się w intencji E…
  Wywrotowiec o Modliłem się w intencji E…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Turul. Czy Ukraińcy sprowokują odbudowę Wielkich Węgier?

Posted by Marucha w dniu 2022-11-17 (Czwartek)

Na Zakarpaciu, w południowo-zachodniej Ukrainie, na zabytkowym węgierskim zamku Palanka (Munkács vára), zbudowanym w XI wieku, pewnego dnia miało miejsce wydarzenie, które przeszło prawie niezauważone w europejskich mediach.

Z pamiątkowej steli, ustawionej na terenie twierdzy, został zdemontowany święty symbol Węgier, mistyczny ptak Turul, a zamiast niego zainstalowano ukraiński tryzub.

Węgierskie prawa do Zakarpacia

Aby zrozumieć, co się stało, mała dygresja historyczna. Zakarpacie jest jedynym regionem Ukrainy, który graniczy z Węgrami (co więcej, jest to jedyny region Ukrainy, który graniczy jednocześnie z czterema obcymi państwami, poza Węgrami są to Polska, Rumunia i Słowacja). Najbliższe więzi międzypaństwowe na poziomie regionalnym są z Węgrami, ponieważ terytorium współczesnego Zakarpacia z dużymi miastami: Użgorodem (Ungvár), Mukaczewem (Munkács) i Beregiem Saskim (Beregszász) było historycznie częścią Węgier. Sam zaś zamek Palanka wzniesiono jeszcze w XIII wieku dla króla Węgier Beli IV.

Niebezpieczny precedens – groźne prowokacje

Dziś o tym, że Węgrzy marzą o odzyskaniu utraconych ziem głośno nie tylko blogosferze. Media niejednokrotnie donosiły np., że Budapeszt wydał węgierskie paszporty tysiącom mieszkańców Zakarpacia. Obwód ten bywa wręcz traktowany jako pierwszy krok ku odbudowie Wielkich Węgier.

Co więcej, Rosja po przeprowadzeniu referendów na terenie obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego de facto nie tylko rozpoczęła proces demontażu państwa ukraińskiego, ale i wysłała sąsiadom Ukrainy wyraźną zachętę do przeprowadzenia analogicznych operacji na terytoriach zamieszkiwanych przez inne mniejszości narodowe.

Jednocześnie oczywiste jednak jest, że teoretycznie tak jak łatwo byłoby rozpocząć hybrydową okupację Zakarpacia, tak realnie, w obecnych geopolitycznych warunkach jest to krok zupełnie nie do pomyślenia. Cóż z tego jednak, skoro najwyraźniej sami Ukraińcy chcą dać powód do konfrontacji. Usunięcie Turula jest właśnie taką prowokacją, jest to bowiem symbol mający dla Węgrów znaczenie nieledwie mistyczne jako ptak totemiczny prowadzący Madziarów na podbój Kotliny Panońskiej, a także duch opiekuńczy Węgier, przynoszący miecz Franciszkowi II Rakoczemy w jego walce powstańczej przeciw panowaniu habsburskiemu. Turul jest więc przedstawiony na dziesiątkach węgierskich znaków heraldycznych, posągi tego ptaka rosną w każdym węgierskim mieście.

Węgry a Ukraina

Brązowy Turul usunięty z mukaczewskiego zamku nie jest bynajmniej ptaszkiem. Orzeł ma imponujące rozmiary. Jego rozpiętość skrzydeł wynosi 4 metry, a waga sięga 850 kilogramów. Zdemontowanie takiego obiektu wymagało sporo wysiłku, a przez miejscowych Węgrów i ich wielu ich rodaków zostało odebrane jako obraza wartości narodowych, zmuszająca do podjęcia działań odwetowych.

Nie wolno bowiem zapominać, że Turul nie pojawił się bowiem w Palance samowolnie, a przeciwnie, w zamian za zgodę na jego ustawienie w 2008 r. na Węgrzech w akcie ekwiwalentnej dobrej woli odsłonięto pomnik Tarasa Szewczenki, pod którym Węgrzy do dziś składają kwiaty.

Węgry jako sąsiad Ukrainy, przez te wszystkie lata aktywnie pomagały Zakarpaciu, tak podczas niszczycielskich powodzi, jak i dostarczając szczepionki w trakcie pandemii koronawirusa. Ponadto, o czym rzadko wspomina się w polskich mediach, Węgry przyjęły około miliona ukraińskich uchodźców, przy czym do dziś korzystają oni z pełnych świadczeń socjalnych, a więc w szerszym zakresie niż w wielu innych krajach UE.

Szowinistyczna paranoja

Lokalna prasa podaje, że inicjatywa zniszczenia orła wyszła z otoczenia potężnego na Zakarpaciu polityka Wiktora Bałogi, niegdyś mera Mukaczewa, a następnie m.in. szefa Sekretariatu Prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki i ministra ds. nadzwyczajnych Ukrainy.

Problem w tym, że nie miałoby to sensu, uchodzi on bowiem za polityka wręcz… pro-węgierskiego, przez co schronił się właśnie na Węgrzech w okresie, gdy na Ukrainie toczyły się przeciw niemu postępowania karne.

Skrajni ukraińscy szowiniści, wszędzie dopatrujący się spisków i irredenty już zdążyli oskarżyć Bałogę o… uczestnictwo w węgierskim spisku i celowe zdemontowanie Turula tak, by dać Węgrom pretekst do interwencji i aneksji Zakarpacia! Paranoiczne nastroje i nieufność wobec sąsiadów, a także własnych mniejszości narastają, a to całą sytuacją etniczną nie tylko na Zakarpaciu, ale również na zamieszkałej przez Rumunów Północnej Bukowinie czyni szczególnie napiętą.

Gdy szaleją nacjonalizmy i rewizjonizmy wystarczy jedna iskra padająca na prochy. Albo totemiczny ptak przynoszący już nie miecze, ale karabiny…

Lidia Konecka
https://konserwatyzm.pl

Komentarzy 7 do “Turul. Czy Ukraińcy sprowokują odbudowę Wielkich Węgier?”

 1. Emilian58 said

  Jedno jest pewne! Banderland sprowokuje jeszcze mniejszy banderland i owszem. Trudno świetnie.

 2. Marucha said

  Pozostaje życzyć sąsiadom w-Ukrainy, aby odzyskali swoje historyczne ziemie.
  Co wtedy zostanie po Banderlandzie?

 3. NICK said

  Cóż.
  Ziemie tam są Nasze.
  U-krajny.
  Deczko to Węgiekowie i Rumuni.
  Nie jestem we stanie zapominać Mołdawii.
  Która, ma.
  Niech będzie bytem.
  Kolejnym.
  Sławiańskim.

 4. osoba prywatna said

 5. Dario61 said

  To są barbarzyńcy.Nie szanują historii i miejsc które Stalin w pijanym widzie im podarował grabiąc inne narody.Cóż ludzie by zwiedzali w starożytnym Egipcie,Grecji czy we Włoszech gdyby każdy kolejny właściciel tych miejsc wszystko by burzył?Podobnie postępują z zabytkami polskimi we Lwowie chociażby.Na starych nagrobkach zmieniają polskie napisy na cyrylicę,niszczą oznaki polskości tego miasta.W Odessie zburzyli ostatnio pomnik złożycielki tego miasta Katarzyny.Barbarzyństwo prostego plemienia.I nikt na zakłamanym zachodzie nawet ni zareaguje.Bo przecież wypełniają misję osłabiania Rosji….

 6. Boydar said

  (4)
  Большое спасибо, Владимир Владимирович

 7. ? said

  Zakarpacie – razem, ale z boku
  https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2015-09-30/zakarpacie-razem-ale-z-boku

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: