Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  I*** o Palma odbija
  Sarmatus Rex o Próby pisania historii Holokau…
  errorous o Próby pisania historii Holokau…
  revers o Wolne tematy (38 – …
  Boydar o Wolne tematy (38 – …
  Boydar o Próby pisania historii Holokau…
  Boydar o Wstydliwe zakątki niezwyciężon…
  Boydar o Pomoc, jaką PiS udzielił Ukrai…
  decentr o Masakra na Placu Tiananmen – f…
  Liwiusz o Próby pisania historii Holokau…
  revers o Wolne tematy (38 – …
  bez loginu o Nikt nie obalał rządu Ols…
  MatkaPolka o Próby pisania historii Holokau…
  tom o Nikt nie obalał rządu Ols…
  bez loginu o Czy sztuczne mięso jest nieeko…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Osiem pytań do naszych polskich przyjaciół

Posted by Marucha w dniu 2022-11-20 (Niedziela)

Áron Máthé: W ostatnich miesiącach, od momentu rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę, daje się zauważyć pewien brak zrozumienia we wzajemnych stosunkach między Węgrami a Polakami. To nieporozumienie wywołała wojna na Ukrainie.

W tym artykule chciałbym szczerze rozstrzygnąć kilka zasadniczych kwestii, z których pomocą moglibyśmy wznowić wspólne myślenie. Szczerość jest najważniejsza w dialogu, zwłaszcza między starymi przyjaciółmi, bo szczerość rodzi zaufanie. Kiedy Węgrzy i Polacy patrzą na siebie z podejrzliwością, musimy zaufanie to odbudować.

Wierzę, że szczególna relacja między Polakami a Węgrami pozostanie i musimy ufać, że przyszłość Europy Środkowej wyznaczają stosunki polsko-węgierskie oraz przykład Węgrów i Polaków. W moim najszczerszym przekonaniu pojawiają się zatem następujące pytania.

Czy można pokonać Rosję?

Człowiek rosyjski z epoki nowożytnej – zapoczątkowanej rewolucją francuską – doszedł do wniosku, że Świętej Rosji nie da się pokonać. W końcu, jak mówią, to oni pokonali Napoleona, to oni obronili własną czerwoną dyktaturę przed interwencjonistami po I wojnie światowej, to oni niemal w pojedynkę pokonali hitlerowskie Niemcy w II wojnie światowej.

Obawiam się, że przesadzają z tym wszystkim. Dopiero I wojna światowa pokazała, że można ich pokonać. II wojna światowa pokazała, że nie mogliby przetrwać bez pomocy z zewnątrz (i oczywiście okrucieństwa i błędów politycznych Hitlera). Można powiedzieć, czerpiąc z polskich doświadczeń z 1920 roku, że Rosję można pokonać.

Jest jednak pewien haczyk. Rosja ma broń atomową. I to całkiem dużo. Jeśli dodamy do tego rosyjski fatalizm i religijne poczucie misji Putina, Ławrowa i ich kolegów, to nie będziemy mieli wątpliwości: użyją swojego arsenału nuklearnego, jeśli tylko poczują taką potrzebę. A w wojnie nuklearnej nie ma zwycięzców. Dopóki na Kremlu w Moskwie jest przycisk startowy, nie da się zadać Rosji całkowitej klęski.

Czy sankcje wobec Rosji mają sens?

Nowa komunistyczna dyktatura w Wenezueli została już objęta sankcjami i nic się nie stało. Fakt, że wiodące mocarstwo w Stanach Zjednoczonych kupuje ropę od Wenezueli, świadczy o nieskuteczności sankcji.

Ponadto Rosja jest autarkiczna. Autarkiczna w sensie ekonomicznym: mają paliwo, mają żywność i mają przemysł. Mają też do dyspozycji kopalnie z ważnymi dla gospodarki surowcami. Rosja nie jest zależna od świata postzachodniego, lecz odwrotnie. Ponadto jest ona autarkiczna też w innym sensie. Na próżno łudzić się, że na przykład „jeśli nie będzie iPhone’a, to rosyjska klasa średnia się zbuntuje”. Nie, nie zbuntują się, bo są mniej lub bardziej odporni na takie iluzje. A ich armia nie ustanie, tak samo jak ich produkcja wojskowa. Jeśli nie mają chipa, to opracują go z Chińczykami.

Nie zapominajmy: niekonwencjonalna, przewlekła wojna nie musi nawet wymagać zaawansowanego technologicznie sprzętu. I jak na razie okazuje się, że sankcje bardziej szkodzą krajom nakładającym sankcje niż Rosji. O tyle więcej, że europejski sen zamieni się teraz w koszmar, z zapaścią gospodarczą. Jeśli Europa nie potrzebuje rosyjskiej ropy, gazu ziemnego i węgla, Rosja zamiast tego znajdzie innych nabywców, podczas gdy z powodu rosnących cen lepiej im się powodzi przy niższych wolumenach sprzedaży.

Co stanie się z Rosją, jeśli zostanie pokonana? Kto zastąpi Putina? Albo co to znaczy totalne zwycięstwo?

Pojawiły się spekulacje, że Putin mógłby zostać obalony. Można podejrzewać, że ci, którzy na to liczą, liczą tylko na to, że jakiś inny, liberalny polityk zajmie jego miejsce. Nic bardziej mylnego. Najsilniejszą siłą opozycyjną Putina jest obecnie Partia Komunistyczna, a w kompleksie wojskowo-przemysłowym dominującą siłą w stosunku do Putina są „hardlinerzy”.

Jeśli przez jakiś zaskakujący zwrot Putin upadnie, umrze na skutek choroby lub zamachu, to prawdopodobnie jego miejsce na Kremlu zajmie polityk gorszy od niego pod każdym względem.

Podobnie jest z coraz popularniejszym scenariuszem rozczłonkowania Rosji. Wątpię, by można było to osiągnąć bez takiej totalnej klęski i totalnej okupacji, jakiej doświadczyły Niemcy pod koniec II wojny światowej. Ponadto, kto skorzystałby, gdyby Rosja została zastąpiona przez słabe, nierentowne, a może nawet muzułmańskie państwa? Chiny, Pakistan, Iran i być może Turcja. Ale nie my, Europejczycy.

Jakiej Ukrainy chcą bronić Polacy?

Przed wojną Ukraina była jednym z najbardziej skorumpowanych krajów nie tylko w Europie, ale i na świecie. Wiem, że kwestia „korupcji” jest trudna, ponieważ zarówno wasz kraj, jak i nasz jest często oskarżany o nią przez naszych przeciwników politycznych. Ale szkoda byłoby chować głowę w piasek. Korupcja na Ukrainie rzeczywiście była zjawiskiem trwałym, zarówno przed 2014 rokiem, jak i po. Nie mówiąc już o tym, że część broni i sprzętu przekazanego siłom zbrojnym Ukrainy była sprzedawana na czarnym rynku już przed wojną – to jak może wygląda sytuacja teraz?

Jednak, jak wspomniałem, korupcja jest czasem pojęciem względnym. Ale kiedy jest namacalna i towarzyszy jej skrajna bieda, jak na Ukrainie, to jest już zupełnie inna sprawa. Ukraina od 2014 roku nie poczyniła żadnych realnych postępów ani w ograniczeniu władzy oligarchów, ani w zwalczaniu ubóstwa. Sytuacja dochodowa na Ukrainie przypomina kraj z Czarnej Afryki. I tak też było, gdy w 2018 roku Węgry musiały wysłać chlor na Zakarpacie na prośbę gubernatora obwodu, bo państwo ukraińskie nie było w stanie zapewnić wody z wodociągów.

Wątpliwości budzi też sytuacja „demokracji”: jeszcze przed wojną nie było w pełni warunków do prowadzenia debaty publicznej. Państwo ukraińskie wykazywało potencjał na dwóch frontach: z jednej strony w budowaniu świadomości narodowej (gdzie postępy były godne pochwały), oraz w zakresie przygotowań wojennych (uzasadnionych oczywiście rosyjską aneksją Krymu i zbrojnym separatyzmem dwóch terytoriów separatystycznych).

Niestety, towarzyszyły im skutki uboczne: postęp sił ultranacjonalistycznych i kampania przeciwko mniejszościom narodowym. Węgry bezskutecznie proponowały, by 150-tysięczna mniejszość węgierska na Zakarpaciu mogła stanowić pomost między dwoma narodami i bezskutecznie prosiły o pozostawienie ich w spokoju, by mogły utrzymać swoją tożsamość narodową.

Jednak nie chodziło tylko o społeczność węgierską, której liczebność była znikoma w porównaniu z ludnością ukraińską, ponieważ wkraczające na scenę siły ultranacjonalistyczne wywołały cienie przeszłości. Pomyślmy tylko, że polski film Wołyń został po prostu zakazany przez Kijów!

Nie mnie oceniać ukraińską historię, ale np. na Węgrzech kilka lat temu ambasada amerykańska protestowała przeciwko postawieniu pomnika znanego naukowca i ministra edukacji – bo jako minister rzeczony historyk odegrał też rolę w ustawach żydowskich. A na Ukrainie postawiono pomniki ludziom, którzy w dość szczególny sposób służyli swojemu narodowi w czasie II wojny światowej. Nic nam nie wiadomo o podobnych protestach.

Co więcej, niektóre komentarze z oficjalnych ukraińskich kręgów zrównały okrucieństwa popełniane przez rosyjską armię z Holokaustem. Moim zdaniem jest to poważna obraza pamięci ofiar i podważa wartość historii jako nauki. Państwo ukraińskie przedstawia więc obraz bycia zdanym na łaskę własnego ekstremizmu w budowaniu narodu.

Z drugiej strony, od ośmiu lat Ukraina jest przekształcana nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie, w bezbronny kraj o ograniczonej suwerenności. Mam na myśli nie tylko ratujące życie pożyczki i dotacje, czy też nie tylko fakt, że bez działaczy/ szkoleniowców NATO i napływających zachodnich dostaw broni, które były aktywne w latach 2014-2022, Ukraina nie byłaby w stanie ani przez chwilę przeciwstawić się rosyjskiej agresji, kiedy ta się rozpoczęła, ale przede wszystkim fakt, że kraj ten stał się terenem łowieckim kilku pozbawionych skrupułów inwestorów.

Co ewentualne zwycięstwo Ukrainy oznaczałoby dla Polski?

W tym przypadku zwycięstwo Ukrainy jest interpretowane jako odzyskanie utraconych od 2014 roku części kraju i zmuszenie wyczerpanych sił rosyjskich do zawarcia rozejmu lub jakiegoś porozumienia pokojowego. To uświęci wszystko z perspektywy czasu. Uświęci i wzmocni np. rolę szowinistów. Uświęci przywoływanie mrocznych cieni przeszłości. Stany Zjednoczone, które kontrolują NATO, nie będą już miały za swój bastion numer jeden na wschodzie Polski, ale Ukrainę. A pozostałe fundusze rozwojowe z Unii Europejskiej (zubożoną przez sankcje), popłyną na Ukrainę.

Polska będzie miała sąsiada, który przejmie od Polski rolę „Chrystusa narodów”. Będzie nią Ukraina, której antypolskość, głęboko zakorzenioną w świadomości narodowej, można wywołać w każdej chwili. Kraj, który nie będzie miał najmniejszego zamiaru scedować na Polaków wiodącej roli w Intermarium. Czy w pełni uzbrojona i zradykalizowana, ale skorumpowana Ukraina naprawdę byłaby dobra dla Polaków?

Którego Zachodu Polacy chcą bronić na Ukrainie?

Czym jest dziś Zachód? W zasadzie wszystko, co jest zaprzeczeniem „zachodnich” wartości. Szkoda byłoby tu upiększać sprawę: konglomerat, który przecina i zaprzecza własnym korzeniom, który rozumie różnorodność jako marginalizację własnego dziedzictwa. Świat, w którym kolor skóry (biel) jest sam w sobie rzeczą podejrzaną, z którego to stanu żadna skrucha nie jest w stanie wydobyć obywateli urodzonych z jasnym kolorem skóry.

Dzisiejszy Zachód to świat, w którym pracuje nie tylko państwowy projekt szpiegowski Echelon, ale gdzie jesteśmy również obserwowani przez najróżniejsze prywatne firmy, z danymi zgromadzonymi kto wie, gdzie i sprzedanymi komu. To świat, w którym siły neokomunistyczne, teraz owinięte w zielony papier, chcą odebrać wolność obywatelom i regulować życie prywatne. Jest to świat, w którym nacisk na suwerenność ludową jest obecnie piętnowanym „populizmem”. Gdzie prywatne firmy promują absurdalne przekonanie, że biologię można pokonać, a człowiek jest istotą, którą należy rozumieć wyłącznie w kategoriach płci. Gdzie namaszczeni naukowcy głoszą nowy przepis na eksploatację własności, czyli „gospodarkę współdzieloną”.

Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji, pasażerowie stojący na stacjach moskiewskiego metra, z zakłopotaniem wciskają w telefonach zablokowane aplikacje elektronicznych portfeli, co powinno być sygnałem ostrzegawczym. Można przeprowadzić analogię z kanadyjskimi protestującymi, których konta bankowe zostały zablokowane przez głęboko liberalny reżim! Kiedy Polska chce walczyć o Zachód, wierna swojej odwiecznej tradycji, nie jestem pewien, czy powinna to robić na Wschodzie. A przynajmniej nie tylko na Wschodzie. Zachód dziś musi być broniony przede wszystkim na Zachodzie.

Co można zrobić dla Ukrainy?

Członkostwo Ukrainy w UE jest popierane przez wszystkich. A jednak zadajmy sobie na chwilę pytanie: jeśli ani Portugalia, ani południowe Włochy, ani Grecja nie zdołały w ciągu ostatnich czterech dekad nadrobić zaległości gospodarczych, to czego możemy się spodziewać w przypadku członkostwa Ukrainy w UE? Jeśli Bułgaria po półtorej dekady członkostwa w UE nadal walczy o utrzymanie się na powierzchni, mając za sobą wspomniane wcześniej doświadczenia śródziemnomorskie, to co stanie się z Ukrainą?

Można powiedzieć: nowy plan Marshalla pomoże! Ale jeśli Ukraina odniesie totalne zwycięstwo, to dlaczego mistrzowie naszego zachodniego świata nie mieliby powiedzieć: po co plan Marshalla? Przecież Rosjanie nie stanowią już zagrożenia! A jeśli Ukraina zostanie zmuszona do pokoju ze stratami terytorialnymi, co nie jest jej na rękę, to kto będzie inwestował w kraju o niepewnym statusie, tracącym swój przemysł i najlepsze ziemie?

Największym zagrożeniem dla Ukraińców w dłuższej perspektywie jest rozczarowanie, które jest silniejsze niż jakakolwiek liczba rosyjskich dywizji. Pomimo tego, że prezydent Bush Jr prawie dwie dekady temu co najmniej sześciokrotnie krytykował Jałtę, naturze wielkich mocarstw nie jest obce targanie się na skórze małych narodów. Polacy zostali zawiedzeni przez wielkie mocarstwa w 1939 i 1944 roku. A może nawet po 1989 roku, kiedy nie było mowy o tym, byśmy sami potępili naszych komunistycznych zbrodniarzy.

Również w przypadku Ukrainy rezygnacja staje się coraz bardziej oczywista: ze względu na panujący postzachodni, lewicowo-liberalny paradygmat na kontynencie po prostu brakuje broni. Wobec braku broni nie ma zatem możliwości dostarczania wystarczającej ilości broni. Co więcej, bez wojny nuklearnej jest mało prawdopodobne, aby Rosja mogła zostać zatrzymana. Ale dlaczego Ukraina nie może być nową Austrią? Rosjanie pewnie by to zaakceptowali. Teraz moglibyśmy się dogadać i uzyskać pokój zamiast czekającego nas wiru. Dlaczego kraje Europy Środkowej nie mogłyby przedstawić własnego planu pokojowego, własnej propozycji pokojowej?

Dlaczego przewidywalna, jasna komunikacja Węgier jest tak obraźliwa wśród zalewu obietnic, których trudno dotrzymać?

Można podać wiele przykładów, jak wiele gestów i konkretnych działań podjęły Węgry, aby zademonstrować swoje zaangażowanie na rzecz niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. W połowie sierpnia 1991 roku – przed ogłoszeniem niepodległości Ukrainy! – napisał minister spraw zagranicznych Węgier: „Ukraińscy negocjatorzy wyrazili wdzięczność Węgrom za to, że jako pierwsze poparły suwerenność Ukrainy. Niezwykle ważne jest dla nas budowanie szczególnie dobrych stosunków z sąsiednią Ukrainą, naszym największym sąsiadem spośród republik członkowskich Związku Radzieckiego.”

Ta podstawowa zasada zdefiniowała postawę węgierską na następne trzy dekady. Dlaczego jednak nie zostało to odwzajemnione? Mniejszość węgierska na Zakarpaciu powoli traci prawa, które wywalczyła na początku lat 70-tych, w okresie Breżniewa, kosztem wielkich walk o prawa obywatelskie! Ich sytuacja jest podobna do sytuacji mniejszości polskiej na Białorusi. Tymczasem Węgry udzielają znacznej pomocy humanitarnej uchodźcom wojennym i Ukrainie. Ale pomaga też w dostawach gazu (od początku lutego gaz z Węgier na Ukrainę płynie rurociągiem Bractwa w odwrotnym kierunku) i dostawach paliwa.

Od wybuchu wojny stanowisko Węgier było jasne: potrzebujemy pokoju, musimy negocjować, sankcje będą nieskuteczne, a właściwie przynoszące efekt przeciwny. Podczas gdy wielu wskazuje palcem na Węgry, ponieważ kupują gaz, inne kraje nadal importują uran, a nawet zwiększyły konwencjonalny import energii z Rosji! Nie mówiąc już o tym, że Węgry nie należą nawet do pierwszej dwudziestki największych importerów energii z Rosji.

Zakończenie – co zrobić?

Rosja często zachowuje się jak plaga żywiołów, która okresowo powraca [?? – admin]. Tę elementarną katastrofę można zażegnać, a nawet jej zapobiec. Ale ta elementarna katastrofa przychodzi z zewnątrz, nie jest tak naprawdę częścią naszego świata, ani nie musi być jego częścią. Obecnie staje się to przeszłością: Rosję udało się zepchnąć na Chiny i Indie. Rosjanie nie są już Europejczykami, nawet jeśli niektóre z rosyjskich miast mają znacznie bardziej europejski wygląd niż wiele miast amerykańskich czy zachodnioeuropejskich.

Jednak w głębi duszy Rosjanie pragną uznania ich za Europejczyków. Aby uścisnąć im dłoń. Ich tragedia polega na tym, że nie są Europejczykami, a jednak mierzą się z Europą. Wszystko to razem oznacza, że klasy polityczne rządzące w Europie Środkowej muszą znaleźć z nimi modus vivendi. Ale oznacza to również, że ten modus vivendi jest możliwy.

Oczywiście wiemy, że Rosjanie rozumieją tylko z siły [? – admin]. Nie szanują niczego bardziej niż siłę i nie gardzą niczym bardziej niż słabością. Czy są z tym sami wśród wielkich mocarstw? Nie sądzę. Ale pewne jest, że czasem małe narody mogą być bardzo silne, a siła narodów środkowoeuropejskich jest oparta na sile ich wspólnego frontu, a niekoniecznie na liczbie armii. Polska pokazała w latach 80-tych, że może wywierać większą siłę polityczną niż dowolna liczba okupacyjnych dywizji i kolaboracyjnych bojówek. A Europa Środkowa dziś mogłaby być niemal gigantem politycznym.

Oczywiście wszystko może potoczyć się inaczej, choć to byłby cud, jeśli Ameryka ma silnego prezydenta, oddanego amerykańskim wartościom, a Europa odnajdzie drogę powrotną do siebie, wówczas stosunki z Rosjanami można kształtować znacznie swobodniej. A jeśli to nie jest możliwe, to naszym zadaniem jest zachowanie naszego szczególnego środkowoeuropejskiego świata.

Jeśli Polska wybierze dziś eskalację konfliktu z Rosją, przy zachęcie i wsparciu obecnego postzachodniego światowego reżimu liberalnego, to będzie to miało swoją cenę. Mianowicie zwiększona podatność na zagrożenia, upadek gospodarczy i zmniejszone pole manewru.

Polska może zapłacić za interwencję na Ukrainie swoją niepodległością.

Áron Máthé – węgierski historyk, socjolog, wiceprzewodniczący Komisji Pamięci Narodowej.
https://dorzeczy.pl/

Komentarzy 20 do “Osiem pytań do naszych polskich przyjaciół”

 1. attisToCy said

  Reblogged this on attis i skomentował(a):
  Taka jest prawda, drodzy i namiętni Polacy. Zachód zawsze, ZAWSZE cię zdradził. Nawet Napoleon użył cię jako narzędzia. Kto nie? Węgrzy. Byłeś rozdarty między Niemcami a Rosją. Pod waszym kierownictwem Unia Środkowoeuropejska wywarłaby już niezbędny wpływ na Bałkany Zachodnie, Austrię i kraje bałtyckie. To jest doświadczenie Węgrów. Jest to dobrze opisane w tym artykule.

 2. Liwiusz said

  Do dzisiaj nie wiadomo po co Napoleon poszedł na Moskwę a nie na stolicę Rosji.
  Ci co się wypowiadają w sprawach historycznych mają wiedzę szkolną i z telewizora i tu jest problem.
  Polska była i jest używana przez Anglosasów do rozbijania interesów. Nie wchodzimy do interesów z sąsiadami i na nich zarabiamy, tylko je rozbijamy. Carowie Rosji chcieli robić interesy z Niemcami, Niemcy chcieli, a kogo używano by temu stał na przeszkodzie ??
  Niemcy zostali pokonani przez Anglosasów używających sowietów.
  Rudolf Hess udał się do Brytyjczyków by zawrzeć z nimi sojusz. Brytyjczycy byli już w układach z Amerykanami. Brytyjską polityką w Europie Środkowej i Wschodniej kierował przysłany z USA, polski Żyd, brat babki Kurskiego, Bernstein-Namier.
  Od razu po zakończeniu wojny Manfred von Ardenne z niemieckimi fizykami atomowymi i 200 kg uranu udał się do Suchumi i tam ukończono prace nad bombą atomową.
  Amerykanie w latach 1945-51 zbudowali 120 bomb atomowych Mk-3, 550 bomb atomowych Mk-4.
  W latach 1951-55 tylko bomby atomowej Mk-6 wyprodukowano 1100 sztuk. Jedną taką bombę Amerykanie przypadkowo zrzucili 11 marca 1958 r. na Mars Bluff w Południowej Karolinie.

 3. Zorard said

  @Liwiusz dzięki za pytanie po co właściwie Bonaparte zaatakował Rosję i czemu szedł na Moskwę a nie Petersburg – dobre pytania.

 4. Zorard said

  Świetny tekst. Węgrzy jakoś zachowują trzeźwą politykę. Jakim cudem, jak to jest możliwe, że ich kompradorskie elity i postsowieckie służby się tak zachowują?

 5. Boydar said

  taki rozkaz wydała loża

  a dlaczego to odpowiedział docent Kossecki już bardzo dawno temu – wszystkie wojny w Europie wywoływane były przez CofL dla zachowania hegemonii imperium nad którym słońce nigdy nie zachodziło

  okazuje się jednak, że poglądów nie zmieniają wciąż tylko krowy, Słońce aż tak uparte nie jest 🙂

 6. Boydar said

  (5) było do Pana Liwiusza

  tekst nie jest świetny, jest wręcz ch..owy – to klasyczne mieszanie prawdy z fałszem; i to jest do Pana Zorarda (4)

 7. Emilian58 said

  @Liwiusz
  A dlaczego kiedyś angole i żabojady zniszczyli Sewastopol i…….odeszli?!

 8. Krzysiek1956 said

  @6
  Racja, panie Boydarze. To bardzo ch…owy i przewrotny tekst jewropejczyka, a nawet europejsa.
  25% prawdy i 75% łgarstw.

 9. CBA said

  re 2 Z czyjego nakazu poszedł w ogóle na Rosję?! Oto jest pytanie.? Kto wywindował syna ,chyba praczki, z Ajaccio na Korsyce?!

 10. Szczepan Zbigniewski said

  A no właśnie. Jak tylko mówi się piewcom Międzymorza, że krajem przewodzącym powinny w nim być Węgry, a stolicą Budapeszt to od razu nabierają wody w usta. Bez względu na to czy są to USA, PiSiory, „narodowcy” czy naziole z Chorwacji, upadliny i krajów bałtyckich.

 11. NICK said

  Zorrad. (3).
  „Liwiusz dzięki za pytanie po co właściwie Bonaparte zaatakował Rosję i czemu szedł na Moskwę a nie Petersburg – dobre pytania.”

  Złe pytania, bracie.

  Loże się były i pokłóciły.
  Nadto.
  I ważne!
  Bonaparte nie był żadnym mistrzem.
  Konusem masonerii, raczej.

  Loże się były i pokłóciły.
  Dostał Elbę za zasługi.
  Ja bym go zabił.

  Moskwa czy Petersburg?
  Nie robi róznicy.
  Żadnej.

 12. NICK said

  Jeszcze jedno.
  Węgrzy, Rosja, inni, dają wyraźne znaki.
  Chcą pokojowo współżyć.

 13. Boydar said

  no to teraz pół Polin się zacznie na potęgę legendować 😦

  a drugie pół zdechnie na fajzera&astrozenka 🙂

 14. NICK said

  Nie ma przeproś.
  Niech zdychają.

  Wolna i dobra wola była.

  Lecz.
  Wolnomularczycy się byli i nie zaszczepili.
  Nawet jakaś ‚ustafka’ we Kongresie usra-hellskim była.
  żeby unuch wyłączyć.
  Najwyżej zaś by fiolka miała na końcu numer 1 (jeden).
  Nie wiem czy to prawda.
  (jeden) = placebo.

 15. Boydar said

  do operacji wyszczepiania dopuszczone wyłącznie były absolutnie zaufane kadry „służby zdrowia”
  to absolutne zaufanie to nie tylko podległość służbowa relacji dyrektor/pielęgniarka
  to klasyczna omerta, oparta o lożę, kahał albo służby specjalne

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Omert%C3%A0

  żadna z „przedstawicielek” nigdy i nigdzie się w temacie nie wypowiedziała, i bez zaordynowanych elektrowstrząsów na pewno tego błędu nie popełni

 16. Alina@Warszawa said

  A może czas przestać patrzeć tylko przez pryzmaty historyczne i w istniejącej rzeczywistości wymyślić nowy układ sił, taki, o jakim mówił przed naszym wejściem do UE prof. Włodzimierz Bojarski, tj utworzenie mocarstwa gospodarczego z krajów byłego ZSRR, czyli Polski Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich, Węgier, Czech, Słowacji, Rumuni byłej Jugosławii? Te wszystkie kraje łączą wspólne interesy i wspólna najnowsza historia, a potencjał żywnościowy, surowcowy, przemysłowy (w 2003!) i militarny zapewnia całkowitą niezależność gospodarczą i bezpieczeństwo. Dlatego rozumiem strach Węgier przed utratą gazu z Rosji, ale nie rozumiem, dlaczego nie próbują się od tego uniezależnić? Złoża gazu ziemnego są w Rumuni. Są też gazociągi niezależne od Rosji.
  Czyżby Áron Máthé nie zauważał, że oto Węgry są nadal rosyjskim wasalem? Czy po prostu tak mu kazali nadawać? Samo imię (czy nazwisko?) mogłoby sugerować, że to węgierski zwolennik Judeopolonii, czy innej Judeoukrainy, więc jego słowa nie powinny nikogo dziwić, szczególnie sugestie, że Polska powinna się komuś podporządkowywać.

 17. Marucha said

  Re 16:
  Pani Alino,

  1. Polskę łączy z Ukrainą najnowsza historia i wspólne interesy? Czy Pani to pisze na serio?

  2. „… rozumiem strach Węgier przed utratą gazu z Rosji, ale nie rozumiem, dlaczego nie próbują się od tego uniezależnić?”
  Cała Europa próbuje. Z miernym skutkiem. Pani nie wie, o czym mówi.

  3. Węgry są rosyjskim wasalem?
  Niestety nie są. A szkoda.

 18. Zorard said

  @Marucha ad3 – a czemu szkoda? starają się prowadzić możliwie niezależną politykę będąc wasalem Niemieckim, to i tak nieźle i o niebo lepiej niż Polska.

 19. Marucha said

  Re 18:
  Bo im więcej krajów sprzyja Rosji, tym lepiej.

 20. Zorard said

  @Marucha nie, im więcej rządów różnych krajów zacznie dbać o swoje narody zamiast wykonywać posłusznie polecenia globalistycznej szajki tym lepiej! Problem w tym, że nie jest pewne do końca czy Rosja faktycznie walczy z NWO. Bo jeśli walczy, to czemu właściwie pierwsza konferencja prasowa Ławrowa na G20 zawierała jako pierwszą, najważniejszą rzecz dużo o tym jakie ważne są szczepienia i jak ważne, żeby były dostępne dla biednych krajów? Wiarygodny jest w tej chwili Łukaszenka, bo on nie poszedł na narrację Covid-ową, nie wmuszał obywatelom syfionek i od początku mówił prawdę, że to ściema. Póki Putin, Ławrow i Miedwiediew nie powiedzą otwarcie, że Covid-19 to była globalistyczna ściema i nie ujawnią tego, co wiedzą o tym póty nie są w pełni wiarygodni jako „wrogowie NWO”.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: