Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Ukraińscy lekarze nie muszą zn…
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  osoba prywatna o Izolacja Zełenskiego
  Głos Prawdy o Izolacja Zełenskiego
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  Boydar o Wolne tematy (08 – …
  Kojak o Izolacja Zełenskiego
  wow o Polskość czarnych Polaków na…
  Boydar o O paranoi giedroyciowych i bar…
  Boydar o Ukraina na skraju przepaści! M…
  Wywrotowiec o Wolne tematy (08 – …
  Boydar o Ukraina przyznała, że straciła…
  Boydar o Wolne tematy (08 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Jastrzębski: Smutna Barbórka

Posted by Marucha w dniu 2022-12-02 (Piątek)

Zbliża się Barbórka – święto górnictwa. Smutne święto dla polskiego górnictwa. Smutne święto również dla mnie. Męska część mojej rodziny od kilku pokoleń pracowała na dwóch siemianowickich kopalniach KWK „Siemianowice” (kiedyś – Vereinigte Siemianowitzer Steinkohlengruben) i KWK „Michał”.

Autor Łukasz M. Jastrzębski z Jerzym Markowskim

Tam zginał pod koniec XIX wieku mój prapradziadek Józef Maniura. Tam był raniony przez Niemców 1 września 1939 roku mój pradziadek Józef Boruta. Stamtąd mój pradziadek Mikołaj Jastrzębski poszedł do powstania śląskiego. Mój ojciec Eugeniusz przepracował tam całe życie. Tych kopalń już nie ma.

Kolejne rządy po 1989 roku pod różnymi nazwami likwidowały na życzenie Brukseli nasz przemysł węglowy. Dzisiejszy rząd PiS-u, pomimo socjalnej retoryki konsekwentnie likwiduje kolejne kopalnie w interesie wielkich i możnych. Przecież to za rządów tej formacji przedstawiono ostateczny harmonogram likwidacji kopalń węgla kamiennego w Polsce, którego by się nie powstydził Balcerowicz i Buzek. Przez cały czas rządów dobrej zmiany zwalniani są w niemałej ilości górnicy.

Warto dodać, że w ostatnich latach pojawiły się informacje o chęci budowy nowej kopalni przez HMS Bergbau. Firma ta chciała budować w Polsce kopalnie na byłych zasobach JSW (część infrastruktury Kop. Krupiński) To również nie doszło do skutku. Przeciwnicy węgla wspierani przez ośrodki zagraniczne są w Polsce skuteczni i wpływowi.

Konflikt na Ukrainie pokazał dobitnie jak bardzo jesteśmy uzależnieni od węgla spoza Polski. Zwłaszcza węgla rosyjskiego. Dzisiaj kupujemy węgiel po bajecznie wysokich cenach w egzotycznych państwach. Nasze węglowe elektrownie i inne zakłady na terenie naszego kraju będą zapewne działać jeszcze 50 lat.

Likwidowało i dalej likwiduje się nasze polskie górnictwo nie mając realnej alternatywy. Logika wskazuje że najpierw trzeba mieć realną zabezpieczenie, a potem ewentualnie stopniowo odchodzić od węgla. I zaznaczam ewentualnie. Bo nie wiemy czy za kilka lat procesy wydobywcze się nie zmienią i czy nie będą opłacalne. Nowe technologie będą zapewne korzystać z czarnego złota. Zdaniem ekspertów węgiel jest przyszłościowy o czym wiedzą poważne gospodarki jak chińska, amerykańska czy rosyjska.

Ekologizm jest oczywistym narzędziem możnych i wpływowych. Ma on na celu dorżnięcie resztek przemysłu w krajach kolonizowanych. Warto zwrócić uwagę na to, że Bank Światowy pożyczył Polsce 250.000.000 euro na „ekologiczny program” realizowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu „Czyste Powietrze”. Pieniądze mają być przeznaczone na dopłaty i różnego rodzaju zachęty w celu wymiany pieców. Chodzi oczywiście o walkę z węglem. Nie ukrywa tego sam Bank Światowy.

„Wraz z polskimi instytucjami oraz Komisją Europejską, trzy lata temu pomogliśmy stworzyć podstawy powszechnego, ogólnokrajowego programu na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Teraz nasza współpraca wchodzi na wyższy poziom poprzez połączenie finansowego i merytorycznego wsparcia, którego celem jest wzmocnienie „Czystego Powietrza”. Chcemy w ciągu pięciu lat naszego partnerstwa wspierać dekarbonizację ciepłownictwa, działać na rzecz zwiększania dostępności programu i pomagać mu przyspieszać” – powiedziała, dyrektor Banku Światowego na Unię Europejską Gallina A. Vincelette.

W ostatnim czasie uczestniczyłem w dwóch spotkaniach z b. wiceministrem w rządzie Józefa Oleksego Jerzym Markowskim (był on sekretarzem stanu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu w latach 1995–1996, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki w 1997). Spotkania dotyczyły oczywiście stanu polskiego górnictwa. Od wielu lat powtarzam, że o polskim górnictwie i szerzej polskim bezpieczeństwie energetycznym kompetentnie i zgodnie z polską racją stanu wypowiadają się dwaj eksperci Andrzej Szczęśniak i właśnie Jerzy Markowski. Te spotkania to potwierdziły.

Wykład Markowskiego można by śmiało zatytułować „Jak niszczono polskie górnictwo w III RP”. Trochę danych. Węgla w Polsce mamy na 200 lat przy obecnym wydobyciu. To jest sprawa udokumentowana. Gdy PRL przekształcono na nową Polskę to mieliśmy 72 kopalnie, ponad 480.000 górników i wydobycie na poziomie 198 milionów ton. To była między innymi spuścizna wielkiego patrioty Jana Mitręgi.

A co mamy dzisiaj? 14 kopalń (które w dalszym ciągu są zamykane przez rząd PiS-u, pomimo pełnej gęby frazesów o suwerenności ekonomicznej), 72.000 górników i wydobycie na poziomie 52 milionów. W okresie rządów Buzka zamknięto 24 kopalnie, w tym 11 ze złożami. Były wśród nich prawdziwe perełki jak KWK Makoszowy i KWK Krupiński. Władze w Polsce wykazywały się nadgorliwością i czyniły w kierunku dekarbonizacji znacznie więcej niż oczekiwała Unia Europejska. Trudno w to uwierzyć, ale obecny rząd w podbramkowej sytuacji zezwala na dalsze pozbywanie się górników. W ostatnim czasie odeszło ich z pracy ponad 4000. To całkiem duża kopalnia.

Markowski bezwzględnie rozprawił się z również z fałszywym dogmatem polskiego udziału w emisji CO2 w skali świata. Jasno i wyraźnie wyartykułował, że Polska nie ma zbawiać w tej kwestii globu. My w ogóle nie powinniśmy przejmować się tą sprawą. Polska emisja to w skali świata 1 procent. I nawet gdybyśmy w jednym dniu zatrzymali wszystkie elektrownie węglowe w Polsce, to świat by nawet tego nie zauważył. Taka polityka, biorąc pod uwagę to, że Chiny przekraczają w wydobyciu 4 mld ton węgla, Indie i USA ponad 1 mld, a Rosja 500 mln ton – jest samobójcza dla Europy.

Zdaniem Markowskiego Polska od lat realizuje program eliminacji węgla nie tworząc żadnej alternatywy energetycznej. Polityka energetyczna Stanów Zjednoczonych jest planowana na 100 lat, w krajach Unii Europejskiej na 20 lat, zaś w Polsce na 4 lata. To jest szaleństwo.

Jerzy Markowski dokładnie wyjaśnił, dlaczego bzdurą jest opowieść, że Polska może oprzeć się głównie na OZE, dokładnie wyliczając dni wietrzne i słoneczne. Tym samym pokazał irracjonalność tych, którzy cierpią na jakiś rodzaj karbofobii w Polsce. Taka postawa występuje po wszystkich stronach sceny politycznej. I to jest najbardziej tragiczne w tej sytuacji.

Łukasz M. Jastrzębski
https://myslpolska.info

Komentarzy 15 do “Jastrzębski: Smutna Barbórka”

 1. Obudź Się Polsko said

  Sprawa pani Teresy Garland – stan na dzisiaj. Kolejne zatrzymanie. https://rebeliantka.nowyekran24.com/post/170104,sprawa-pani-teresy-garland-stan-na-dzisiaj-kolejne-zatrzymanie

  Dwa lata ograniczenia wolności dla Wojciecha Olszańskiego. https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-dwa-lata-ograniczenia-wolnosci-dla-wojciecha-olszanskiego-pa,nId,6448383

  https://www.youtube.com/channel/UCgShsUMoiG5onKJnZyMCIvQ

 2. Mietek said

  Zdaniem Markowskiego Polska od lat realizuje program eliminacji węgla nie tworząc żadnej alternatywy energetycznej. Polityka energetyczna Stanów Zjednoczonych jest planowana na 100 lat, w krajach Unii Europejskiej na 20 lat, zaś w Polsce na 4 lata. To jest szaleństwo.

  A my żyjemy w tym pisowsko-banderowskim szaleństwie, i nikt tu nic nie poradzi.
  Jedno jest pewne, żeby ogrzać mieszkanie, trzeba paliw kopalnych, inne alternatywy są zbyt drogie, i zbyt zawodne, dla ubogich mieszkańców Polski.
  O elektrowniach atomowych, możemy nadal tylko pomarzyć, tym bardziej że nie ogrzeją nam domów, na gaz nas nie stać, jesteśmy za biedni, bez dobrych relacji z Rosją, nie widzę żadnego rozsądnego rozwiązania.
  A zimy ciągle nie będą ciepłe, w końcu się doigramy.

 3. Emilian58 said

  A jest w ogóle jakaś alternatywa dla Ukropolin?

 4. Bezpartyjna said

  W nawiązaniu do artykułu przychodzi mi taka oto opowiastka z „długą brodą”:
  gdy umierał Lenin u jego nóg stanął Św. Piotr i diabeł i zaczęli się zawzięcie spierać kto weźmie do siebie po śmierci jego duszę. Spierali się zaciekle i w końcu diabeł jak to diabeł zaproponował – słuchaj Św. Piotrze ja wezmę duszę Lenina na pół roku a po tym czasie spotkamy się na granicy piekła i nieba i go ci przekażę. Św. Piotr chwilę pomyślał i przystał na układ.
  Gdy minęło pół roku Św. Piotr zgodnie z umową stawił się na granicy … i czekał i czekał.
  W tem patrzy a diabeł idzie powoli i wiezie Lenina na taczce, po czym podszedł do Św. Piotra i zniechęconym głosem powiada – a weź ty sobie tego Lenina na wieczność do siebie bo u nas w piekle urządził rewolucję i sprzedawał smołę na kartki!

  I podobnie przedstawia się sprawa z naszymi ogromnymi zasobami węgla.

 5. Jedno słowo kłamstwa wymaga stu słów sprostowania. … Ciężka praca…

 6. Szczepan Zbigniewski said

  Nie będzie węgla, nie będzie drewna bo wypindolą do reszty lasy, nie będzie gazu to co będzie? Nawet te 14 zaplanowanych milionów niewolników na Polskę (oczywiście niekoniecznie Polaków) musi jakoś funkcjonować, żeby zapierd-ać na tutejszych żydów, którzy też nie chcą mieć zimno w żopu w mieszkaniu.

 7. minka said

  Rząd planuje ściągnąć do Polski górników z Ukrainy…

 8. minka said

  Rząd chce sprowadzić tysiące górników z Ukrainy! Analiza procesu

 9. Lily said

  Re 5,re 6;Minka
  Wszystko w ramach.
  „Chwala Ukraine.Ukraine chwala”.
  Wolal donioslym glosem p.J.Kaczynski na Majdanie w
  Kijowie w 2014 r.

  A.Duda i M.Morawiecki,pomazancy
  J.Kaczynskiego.

 10. bronek said

  To tak wygląda jakby IV Rzesza, która jest kontynuatorka III Rzeszy – tym razem – biologiczną likwidację Polaków zaczęła kontynuować od zlikwidowania Polakom ich kopalń węgla – nie dając nic w zamian.

 11. zagobasum said

  Górnikom chciałbym uprzejmie przypomnieć, ze to właśnie ONI najgoręcej popierali zdrajców, sługusów obcych i wrogich ośrodków, złodziei, nepotów oraz idiotów pospolitych tworzących zorganizowaną grupę przestępczą znaną pod dowcipną nazwą „prawo i sprawiedliwosć”…

 12. Anucha said

  „Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel.
  Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród”
  Hipolit Cegielski

 13. UZA said

  „A zimy ciągle nie będą ciepłe, w końcu się doigramy.”

  A co to znaczy ciepła zima ? Gdyby nawet było 0 stopni czy 1 na plusie – co w naszych warunkach wcale nie oznacza srogiej zimy – to i tak będziemy potrzebowali ogrzewania. Można się ciepło ubrać i wytrzymać jak jest kilkanaście stopni. Aż tyle jednak to u nas zimą nie będzie. No chyba, że ktoś wierzy w te baśnie o ociepleniu klimatu, ale nawet najbardziej oderwani od życia bajarze nie przewidują takiego efektu w najbliższej przyszłości. Tymczasem kopalnie już pozamykano.

  „Górnikom chciałbym uprzejmie przypomnieć, że to właśnie ONI najgoręcej popierali zdrajców, sługusów obcych i wrogich ośrodków, złodziei, nepotów oraz idiotów pospolitych tworzących zorganizowaną grupę przestępczą znaną pod dowcipną nazwą „prawo i sprawiedliwość”…”

  A wcześniej bohatersko walczyli z Komuną, która ich przecież szanowała. Owszem, pracowali ciężko, narażali życie, ale płacono im przyzwoicie i pamiętam jakim świętem w PRL-u była zawsze Barbórka. Biedni górnicy dali się ograć i oszukać jak dzieci, a przecież to twarde chłopy są.

  „Rząd chce sprowadzić tysiące górników z Ukrainy!”

  O ile mi wiadomo górnicy na Ukrainie to są w Donbasie. Czy oni po to przez tyle lat walczą z Banderlandem o swoją ziemię, żeby teraz to wszystko rzucić i przyjechać do sympatyka banderowców Morawera ? On już chyba całkiem odleciał…

 14. gnago said

  I obojętnie przyglądali się likwidacji zagłębia wałbrzyskiego. A teraz po latach jęczenie że to samo ich spotyka.

 15. revers said

  … lub w pospiechu niszczona kopalnia im.Krupinski

  https://vk.com/wall709767843_6084

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: