Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Ale dlaczego? o O paranoi giedroyciowych i bar…
  Jebiemy polskość? o Izolacja Zełenskiego
  Bezpartyjna o SŁAWA Ukrainie! – a Polsce na…
  revers o Wolne tematy (08 – …
  Carlos o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Nieukiem Polska stoi
  Krystian Szeliga o Izolacja Zełenskiego
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Stara krew – opowieść o J…
  misio o Wolne tematy (08 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Stara krew – opowieść o J…
  Yagiel o Wolne tematy (08 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Przepraszam, Rosja wygrywa wojnę…

Posted by Marucha w dniu 2022-12-04 (Niedziela)

Stan wojny na Ukrainie najlepiej rozumieć jako rywalizację między narracją a rzeczywistością.

Dziś artykuł Jamesa Rickardsa. Korzystając ze swoich źródeł, które ma pewnie dużo lepsze niż każdy z nas, opisuje rzeczywisty stan operacji specjalnej na Ukrainie i robi prognozy na przyszłość. „Ameryki” nie odkrywa, bo o tym na moim blogu zawsze możecie poczytać, ale miło wiedzieć, że jest wielu kompetentnych ekspertów, którzy to potwierdzają.

James G. Rickards jest amerykańskim prawnikiem, ekonomistą, bankierem inwestycyjnym, komentatorem medialnym i analitykiem zagadnień związanych z finansami i metalami szlachetnymi. Rickards pracował na Wall Street przez 35 lat. Jest autorem książki Currency Wars: The Making of the Next Global Crisis (2011) i sześciu innych książek. Mieszka w Connecticut.

Zapraszam do lektury.

*                    *                    *

Oto narracja głównego nurtu: Stan wojny na Ukrainie najlepiej rozumieć jako rywalizację między narracją a rzeczywistością. Narracja składa się z tego, co słyszysz z mediów głównego nurtu, Białego Domu, Pentagonu i oficjalnych źródeł w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech oraz kwater głównych UE i NATO w Brukseli.

Rzeczywistość składa się z tego, co faktycznie się dzieje w oparciu o najlepsze dostępne źródła.

Zajmijmy się najpierw narracją.

Według Białego Domu, UE i NATO sprawy Ukrainy mają się stosunkowo dobrze. Siły Zbrojne Ukrainy (AFU) posuwają się naprzód we wschodniej Ukrainie wzdłuż linii biegnącej równolegle do rosyjskich linii umocnionych między Donieckiem a Ługańskiem.

Ukraina ponownie zajęła także stolicę regionu Chersoniu, która leży strategicznie nad Dnieprem i jest głównym dostępem Kijowa do Morza Czarnego i handlu międzynarodowego.

Na podstawie tych postępów narracja mówi, że Rosja jest w odwrocie, rosyjskie wojska są zdemoralizowane, Putinowi grozi obalenie, a całkowite zwycięstwo Ukrainy jest tylko kwestią czasu.

Narracja ta jest następnie wykorzystywana jako podstawa zwiększonej pomocy finansowej ze strony Stanów Zjednoczonych (ponad 60 miliardów dolarów i rośnie) oraz zwiększonych dostaw broni od członków NATO. Prezydent Zełenski zachwala te osiągnięcia w swojej zwyczajowej zielonej koszulce podczas prezentacji wideo dla ONZ, G20 i innych międzynarodowych odbiorców.

Oto rzeczywistość…

Rzeczywista sytuacja na polu bitwy jest niemal całkowicie sprzeczna z narracją. Ukraina poczyniła postępy na wschodzie, ale było to przeciwko słabo bronionym pozycjom rosyjskim na otwartym terenie lub w jego pobliżu.
Rosjanie zorganizowali uporządkowany odwrót na ufortyfikowane linie i zostawili Ukraińcom otwarty teren. Rosja wycofała się z Chersoniu, ponieważ uważała to za niestrategiczny element.

Wycofali się na wschodni brzeg Dniepru, jednocześnie pozwalając wojskom ukraińskim na ponowne zajęcie centrum Chersonia. Rosja uniknęła walki o miasto o niewielkiej wartości strategicznej, utrzymując jednocześnie kontrolę nad ruchem rzecznym ze wschodniego brzegu. Rosja uważała Chersoń za element niestrategiczny.
Rosjanie zasadniczo zorganizowali uporządkowany odwrót na ufortyfikowane linie i pozostawili Ukraińcom otwarty teren, który stanie się polem śmierci dla rosyjskiej artylerii.

Nawet po wycofaniu się prawie cały potencjał przemysłowy, technologiczny i naturalny byłej Ukrainy znajduje się w Donbasie, obecnie kontrolowanym przez Rosję.

W międzyczasie Rosja przygotowuje się do rozpoczęcia masowej kontrofensywy. Rosja zakończyła mobilizację 300 000 osób. Ponad 180 000 tych żołnierzy jest obecnie rozmieszczonych za liniami rosyjskimi w formacjach bojowych. Pozostałe 120 000 żołnierzy przybędzie wkrótce. Daje to łączną siłę Rosji do około 30 dywizji.

Są one uzupełniane irańskimi dronami, głównym mnożnikiem siły. Głównymi celami tej kontrofensywy są Charków na północnym wschodzie, Odessa na południowym zachodzie i Zaporoże w środkowej części kraju nad Dnieprem.
Realizacja tych misji da Rosji kontrolę nad całym wybrzeżem od Morza Azowskiego po Morze Czarne. Da też Rosji kontrolę nad Dnieprem i największą elektrownią jądrową w Europie.

Rosja włączy całe to terytorium do Federacji Rosyjskiej i prawdopodobnie przesunie się w głąb Mołdawii, by ponownie połączyć się z prorosyjskim korytarzem o nazwie Naddniestrze ze stolicą w Tyraspolu. W tym momencie rosyjskie cele strategiczne będą kompletne. Ukraina pozostanie państwem kadłubowym między Kijowem a Lwowem.

Ukraińscy urzędnicy przygotowują się na nadchodzącą brutalną zimę, ewakuując ludność cywilną z miast, które prawdopodobnie będą miejscem nowych bitew z wojskami rosyjskimi. Te ukraińskie oczekiwania wydają się kłócić z głównym nurtem narracji o zwycięskich Ukraińcach w ofensywie przeciwko zdemoralizowanym wojskom rosyjskim.

W międzyczasie siła AFU została znacznie zmniejszona z powodu wysokich wskaźników ofiar. Tymczasem zaawansowana broń dostarczana AFU będzie mało użyteczna, ponieważ AFU nie została przeszkolona w jej używaniu, a przeniesienie jej na linię frontu jest utrudnione logistycznie.

Wiele tak zwanych oddziałów ukraińskich to tak naprawdę polskie siły w ukraińskich mundurach. Ponownie, siły rosyjskie są dobrze wypoczęte i dobrze zaopatrzone, a także są uzupełniane irańskimi dronami, które są głównym multiplikatorem sił.

Ekonomiczny wpływ tych zmian jest ogromny. Biden obiecał, że sankcje nie zostaną zniesione, dopóki Rosja nie opuści Ukrainy. Ale Rosja nie wyjeżdża. Oznacza to, że sankcje będą obowiązywały w nieskończoność.
Sankcje mają niewielki wpływ ekonomiczny na Rosję. Jednak wpływ na Europę i Stany Zjednoczone jest druzgocący, w tym niedobory energii, inflacja i zakłócenia w łańcuchu dostaw. Skutki te będą się utrzymywać i spowodują, że UE i USA popadną w poważną recesję w pierwszej połowie 2023 r.

Dolar pozostanie silny z przyczyn niezależnych od wojny na Ukrainie, związanych z narastającym globalnym kryzysem płynności. Zapasy znacznie spadną z powodu warunków recesji. Obligacje będą się dobrze zachowywać przy spadku stóp procentowych wraz ze spadkiem gospodarczym. Złoto pozostanie silne, ponieważ coraz więcej krajów szuka sposobów na uniknięcie amerykańskich sankcji gospodarczych, a banki centralne odchodzą od dolarów na rzecz złota.

Przygotuj się na większą zmienność, gdy zbliżamy się do miesięcy zimowych. Odkładanie gotówki jest rozważnym posunięciem.

James Rickards

Wersję polską opracował SpiritoLibero
(Konsekwentnie nie podaję adresu strony, żeby nie ułatwiać pracy cenzorskim siepaczom. Każdy zainteresowany może sam znaleźć)

https://spiritolibero.neon24.info

Komentarze 43 do “Przepraszam, Rosja wygrywa wojnę…”

 1. Szczepan Zbigniewski said

  „wszystko czego potrzebujemy to poważny kryzys, a wszystkie narody zaakceptują nowy porządek świata” – rockefeller

 2. cep said

  to jest propaganda wroga. Ukraina zwycięży i już! Zima pomoże, bo ruski nie są przyzwyczajone do mrozów po wakacjach w Hurgacie.

 3. Panicz Pawełek said

  Wojsko polskie w ukraińskich mundurach? Popłynął trochę. Jeśli tak jest to gdzie trupy? Można zatuszować trochę ale nie tysiące.

 4. Joannus said

  Ad 3
  ”Jeśli tak jest to gdzie trupy?”

  W ziemi

 5. UZA said

  „Stan wojny na Ukrainie najlepiej rozumieć jako rywalizację między narracją a rzeczywistością.”

  A czymże innym była plandemia ? Czy i w tej kwestii nie mieliśmy do czynienia ze starciem narracji z rzeczywistością ? To są po prostu testy na stopień powszechnego zidiocenia. Globalnym psychopatom najwyraźniej chodziło o uformowanie nowego człowieka, niezdolnego i w ogóle niechętnego do myślenia, który będzie posłusznie łykał serwowaną mu narrację, choćby była ewidentnie absurdalna, wewnętrznie sprzeczna, a jej stosowanie przynosiło dotkliwe skutki. Tylko taki człowiek potulnie pozwoli się ograbić i zamordować, jeszcze będzie innych popędzał w ostatniej drodze do ubojni.

 6. Emilian58 said

  @Panicz Pawełek
  Paniczu, to Panicz nie wie gdzie trafiają trupy??? Te trupy Paniczu muszą być lokowane w piach po cichutku bo tak zresztą chowa się międzynarodowych bandytów. Wiem na pewno że tych wyższych oficerów przywożą w kuferku do Ukropolin i idą w piach bez żadnych honorów, Paniczu. Czyli tak jak należy i być powinno.

 7. attis said

  Reblogged this on attis i skomentował(a):
  …Russia wins the war…

 8. Kojak said

  od 4 Nikt nie poplynal ! Zydobanderowskie bowiem skurwysyny ,,zundzuce,, Zydopolin buduja wlasnie ogromny cmentarz na te wlasnie polskie trupy pod Olsztynem !!!

 9. Kojak said

  od 3 PANICZ !

 10. revers said

  re3
  podono istnieja juz takie masowe polskie cmentarze pod Lublinem i Rzeszowem, liczy sie ponad 1000 polskich najemnikow pogrzebanych z ok. 2 tys przebywajacych w ua na kontrakcie.

  W samym kotle pod Artiomowskiem znajduje sie jeden z batalionow gruzinskich x ktorych 5 gruzinow najemnikow dolaczylo do sw. Bandery.

  O ukraincach pisze nawet włoski dziennik Corriere della Sera.

  Korespondent odwiedził szpital w pobliżu linii frontu i prawie zemdlał: wszystko było pokryte krwią. Widział, jak w ciągu pół godziny medycy amputowali nogi czterem żołnierzom, a inny został bez rąk. Według medyków, tylko ich szpital przyjmuje średnio 100 ciężko rannych dziennie.

  „Są one uzupełniane irańskimi dronami, głównym mnożnikiem siły”… podono z powodu mroznej zimy nie daja rade iranskie drony w bojowym locie nad ukraina.

  A moze juz Izrael odpowiednio zareagowal na iranskie drony uziemiajac iranskie drony po swojemu.

 11. GonDar said

  Przejście graniczne.

 12. attis said

  More than 25 million people died in the wars of the USA and NATO since World War II. They Parts of the countrys were loaded from one border lake to the other. The USA bombed the Serbian infrastructure to the ground… I’m done… The West’s stomach never turned, because of its own war crimes and „peace”. Iraq, Libya, Syria, Lebanon, Tunisia, Arab spring, gender war, covid1984, subprime market, financial crisis(2008) etc. Russia stopped the 5 billion USD coup and genocide against the Russian population at its borders…
  The agricultural lands and shale gas of Ukraine are owned by American „democrats”. Ukraine is now a puppet state, the West finances its budget and the war… The West protects its own interests until the last Ukrainian. And Ukrainians, Russians die for the MONEY lords.. This is the other side of the truth.

  Ponad 25 milionów ludzi zginęło w wojnach USA i NATO od II wojny światowej. Części krajów zostały załadowane z jednego jeziora granicznego do drugiego. Stany Zjednoczone doszczętnie zbombardowały serbską infrastrukturę… Skończyłem… Żołądek Zachodu nigdy się nie odwrócił z powodu jego własnych zbrodni wojennych i „pokoju”. Irak, Libia, Syria, Liban, Tunezja, Arabska Wiosna, wojna płci, covid1984, rynek subprime, kryzys finansowy (2008) itd. Rosja powstrzymała pucz o wartości 5 miliardów dolarów i ludobójstwo na rosyjskiej ludności na swoich granicach…
  Grunty rolne i gaz łupkowy na Ukrainie są własnością amerykańskich „demokratów”. Ukraina jest teraz państwem marionetkowym, Zachód finansuje jej budżet, a wojnę… Zachód broni swoich interesów do ostatniego Ukraińca. A Ukraińcy, Rosjanie giną za panów PIENIĄDZY.. To jest druga strona prawdy.

 13. Gazda said

  Wojna na Ukrainie nie budzi moich sympatii ani do Rosji, ani do Ukrainy. ktora w latach 1943-43 wymordowala okolo 100 tysiecy Polakow na Wolyniu, uzywajac do tej „operacji specjalnej” tak wymyslnych broni jak widly, kilofy, mloty I kosy! W odruchu sympatii do ukraincow za ich niedokonczone mordy na Wolyniu, rzad polski otwiera granice z Ukraina, przez ktora wlewaja sie do Polski setki tysiace Ukraincow, ktorym Polska daje mieszkania I pomoc finansowa.Chyba tyle wystarczy, bo wiecej moze sie okazac b. szkodliwe dla zdrowia czytajacego.

  ———–
  A co Panu złego Rosja zrobiła?
  Admin

 14. revers said

  Do ostaniego Polaka, ciekawe jak na stepowych lotach dadza sobie rady 60 tonowe abramsy, juz podobne slonie w czasie ww2 probowali pod Kurskiem przeforsowac Niemcy.

  Z tyh poskich ok 40 czolgow T72m tez juz nie wiele pozostalo, dobre 3 pulki czogow srednich T72m zezlomowanych. To treba byc wybitnym strategiem na miare Blaszczaka.

  „USA uczą Polaków jak prowadzić działania ofensywne. PiS już zgodził się na śmierć Polaków, aby zrealizować geopolityczne plany USA

  Dzień wcześniej polscy żołnierze rozpoczęli szkolenie na czołgach Abrams pod kierownictwem amerykańskich żołnierzy.

  Polacy przeprowadzili już serię ćwiczeń na symulatorach, ale teraz zaczęli ćwiczyć zadania szkoleniowe na samych czołgach”

  A tak poza tym jak to bylo po przyjacielskim ogniu pod Przewodem? – gdy nieba polskiego bronily Global Hawki i baterie Patriotow z pod Rzeszowa.

  Podobno w ambasadzie amerykanskiej byl sam Duda i dostal od atache wojskowego jankesow takie opie.dol ze wyszedl blady i trzesacy sie jak to by mia byc koniec jego kariery politcznego w jednej chwili.

  Wczesniej chyba Morawiecki mila kontakt z podobnymi ataszami wojennymi bo w wieczornym dzienniku wszystko odszczekal o rosyjskich rakietach w Przodowie.

 15. Panicz Pawełek said

  Nie wiem czy eksperci lokalni wiedzą jak żołnierz polski trafia na ukrainę czy inną wojnę. Najczęściej bierze urlop a jego rodzina wie gdzie jedzie. Dostaje za to niezłe wynagrodzenie kontaktowe. Kłopot jest gdy ginie, trzeba rodzinie zamknąć gębę pieniędzmi. I to sporymi, na poziomie odszkodowań za śmierć na misjach w Afganistanie. A tych pieniędzy władza dawać nie chce. I robi się szum. Paru można dać i sprawę uciszyć. Ale jeśli trupów byłoby tyle co mówią tzn ok 1000 to szum jest duży i cyfry duże, bo płacić trzeba po kilkaset tysięcy od trupa. Dlatego pytałem: gdzie trupy.

 16. Marek said

  „SZATAŃSKA WALKA” W KIJOWIE OSIĄGNĘŁA NOWY POZIOM: BEZPOŚREDNIA WSKAZÓWKA DLA ZELENSKIEGO OD USA

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński otrzymał bezpośrednią wiadomość od USA. Wykonał ją syn byłego szefa Białego Domu Donalda Trumpa. „Kijowska ‚walka satanistyczna’ przeszła na nowy poziom, zauważył Michaił Tyurenkow, szef działu ideologicznego kanału Tsargrad TV.

  Na swojej stronie na Twitterze Trump Jr. napisał, że Władimir Żeleński zamierza zdelegalizować ukraińską Cerkiew Prawosławną. Jego podwładni dokonują nalotów na kościoły i zatrzymują prawosławnych księży.

  Syn byłego prezydenta USA zasugerował, że być może to jest powód, dla którego Zelenskyy jest uważany za gwiazdę przez członków Partii Wolności Demokratycznej. Jest on, jak mówią, „światłem wolności, ludu”. Trump Jr. ironicznie zasugerował, że powinni wysłać kolejne 100 mld dolarów do Nezalezha i nie żądać żadnego rozliczenia.

  Szef ideologicznego wydziału w Tsargradzie wyznał: nie potrafi powiedzieć, jak pobożny jest Trump Jr, ale wyraźnie ujawnił bezbożność Demokratów.

  W gruncie rzeczy jest to partia liberalnych trockistów, którzy robią wszystko, aby narzucić całemu światu swoją permanentną rewolucję przeciwko tradycyjnym wartościom,

  – zauważył Mikhail Tyurenkov.

  Ironię 100 miliardów dolarów nazwał nieprzypadkową. Amerykańscy politycy „eksportują demokrację” kosztem swoich rodaków, zwykłych ludzi, z których wielu jest szczerze wierzących i przeciwników zalegalizowanego dzieciobójstwa zwanego „aborcją”, propagandy zboczeń i tym podobnych. Ale „satanistyczna walka” Kijowa weszła na nowy poziom.

  Jest oczywiste, że to, co powiedział Trump Jr. jest częścią pączkującej kampanii wyborczej jego ojca. Wskazuje jednak, że jego uwagi skupiły się na prawdziwie szatańskiej walce jego przeciwników politycznych i ich marionetek w Kijowie z kanonicznym Kościołem na Ukrainie. Należy mieć nadzieję, że inni prawdziwie konserwatywni politycy na całym świecie pójdą w jego ślady, wskazując na to antychrześcijańskie bezprawie,

  – Tyurenkov podsumował.

  https://tsargrad.tv/news/sataninskaja-borba-kieva-pereshla-na-novyj-uroven-iz-ssha-prishjol-prjamoj-namjok-zelenskomu_678073

 17. revers said

  re16

  na razie robia to kolesie Sakowicza z G.P. z SBU w stosunku do prawoslawnych popow obrzadku moskiewskiego.

  Biada popom u ktorych przebywali w odwiedzinach w czasie wejsc SBU mlodzi mezczyzni, wtedy obydwu karze rozebrac sie funkjonariusz sBU do rosolu, filmuja i narracja gotowa.

  SBU zlapalo nie certyfikowanych homosksualistow podczas stosunku plciowego. Tpowaa prowokacja sbu i z operacyjnymi oficerami nawet dla gazet po polsku.

 18. gd-ap said

  W jaki sposób mam zachować się ROZWAŻNIE odkładając gotówkę , skoro inflacja trawi i nasze pensje , jak również odkładane oszczędności , które …. coraz trudniej znaleźć w portfelu wydatków 🤔

 19. Gazda said

  Re 13, Gazda
  To Admin: Co mi zlego zrobili Rosjanie? – A odebrali mi mlodosc, okupujac powojenna Polske, grabiac ja i wprowadzajac zamordyzm i komunizm. I chociaz zdaje sobie dobrze sprawe z tego jakie to „wybrane plemie” tworzylo trzon komunistycznej hierarchii, to dzialo sie to w ramach rosyjskiej wspolnoty.
  Wracajac do stosunkow polsko-ukrainskich, dodam, ze masakra Polakow miala miejsce szczegolnie w latach 1942-43, i ze Ukraina byla wowczas aliantem hitlerowskich Niemiec, ktorym chciala imponowac okrucienstwem, i dlatego mordowala Polakow w Malopolsce Wschodniej w tak bestialski sposob, jak o tym pisze jedno z ponizszych zrodel:
  https://www.thefirstnews.com/article/over-100000-slaughtered-with-axes-pitchforks-scythes-and-knives-the-wolyn-massacre-started-76-years-ago-today-and-lasted-for-two-years-6714
  https://en.wikipedia.org/wiki/Volhynia_(film)
  Re 13, Gazda
  To Admin: Co mi zlego zrobili Rosjanie? – A odebrali mi mlodosc, okupujac powojenna Polske, grabiac ja i wprowadzajac zamordyzm i komunizm. I chociaz zdaje sobie dobrze sprawe z tego jakie to „wybrane plemie” tworzylo trzon komunistycznej hierarchii, to dzialo sie to w ramach rosyjskiej wspolnoty.
  Wracajac do stosunkow polsko-ukrainskich, dodam, ze masakra Polakow miala miejsce szczegolnie w latach 1942-43, i ze Ukraina byla wowczas aliantem hitlerowskich Niemiec, ktorym chciala imponowac okrucienstwem, i dlatego mordowala Polakow w Malopolsce Wschodniej w tak bestialski sposob, jak o tym pisze jedno z ponizszych zrodel:
  https://www.thefirstnews.com/article/over-100000-slaughtered-with-axes-pitchforks-scythes-and-knives-the-wolyn-massacre-started-76-years-ago-today-and-lasted-for-two-years-6714
  https://en.wikipedia.org/wiki/Volhynia_(film)
  Re 13, Gazda
  To Admin: Co mi zlego zrobili Rosjanie? – A odebrali mi mlodosc, okupujac powojenna Polske, grabiac ja i wprowadzajac zamordyzm i komunizm. I chociaz zdaje sobie dobrze sprawe z tego jakie to „wybrane plemie” tworzylo trzon komunistycznej hierarchii, to dzialo sie to w ramach rosyjskiej wspolnoty.
  Wracajac do stosunkow polsko-ukrainskich, dodam, ze masakra Polakow miala miejsce szczegolnie w latach 1942-43, i ze Ukraina byla wowczas aliantem hitlerowskich Niemiec, ktorym chciala imponowac okrucienstwem, i dlatego mordowala Polakow w Malopolsce Wschodniej w tak bestialski sposob, jak o tym pisze jedno z ponizszych zrodel:
  https://www.thefirstnews.com/article/over-100000-slaughtered-with-axes-pitchforks-scythes-and-knives-the-wolyn-massacre-started-76-years-ago-today-and-lasted-for-two-years-6714
  https://en.wikipedia.org/wiki/Volhynia_(film)
  Re 13, Gazda
  To Admin: Co mi zlego zrobili Rosjanie? – A odebrali mi mlodosc, okupujac powojenna Polske, grabiac ja i wprowadzajac zamordyzm i komunizm. I chociaz zdaje sobie dobrze sprawe z tego jakie to „wybrane plemie” tworzylo trzon komunistycznej hierarchii, to dzialo sie to w ramach rosyjskiej wspolnoty.
  Wracajac do stosunkow polsko-ukrainskich, dodam, ze masakra Polakow miala miejsce szczegolnie w latach 1942-43, i ze Ukraina byla wowczas aliantem hitlerowskich Niemiec, ktorym chciala imponowac okrucienstwem, i dlatego mordowala Polakow w Malopolsce Wschodniej w tak bestialski sposob, jak o tym pisze jedno z ponizszych zrodel:
  https://www.thefirstnews.com/article/over-100000-slaughtered-with-axes-pitchforks-scythes-and-knives-the-wolyn-massacre-started-76-years-ago-today-and-lasted-for-two-years-6714
  https://en.wikipedia.org/wiki/Volhynia_(film)
  >Re 13, Gazda
  To Admin: Co mi zlego zrobili Rosjanie? – A odebrali mi mlodosc, okupujac powojenna Polske, grabiac ja i wprowadzajac zamordyzm i komunizm. I chociaz zdaje sobie dobrze sprawe z tego jakie to „wybrane plemie” tworzylo trzon komunistycznej hierarchii, to dzialo sie to w ramach rosyjskiej wspolnoty.
  Wracajac do stosunkow polsko-ukrainskich, dodam, ze masakra Polakow miala miejsce szczegolnie w latach 1942-43, i ze Ukraina byla wowczas aliantem hitlerowskich Niemiec, ktorym chciala imponowac okrucienstwem, i dlatego mordowala Polakow w Malopolsce Wschodniej w tak bestialski sposob, jak o tym pisze jedno z ponizszych zrodel:
  https://www.thefirstnews.com/article/over-100000-slaughtered-with-axes-pitchforks-scythes-and-knives-the-wolyn-massacre-started-76-years-ago-today-and-lasted-for-two-years-6714
  https://en.wikipedia.org/wiki/Volhynia_(film)
  Re 13, Gazda
  To Admin: Co mi zlego zrobili Rosjanie? – A odebrali mi mlodosc, okupujac powojenna Polske, grabiac ja i wprowadzajac zamordyzm i komunizm. I chociaz zdaje sobie dobrze sprawe z tego jakie to „wybrane plemie” tworzylo trzon komunistycznej hierarchii, to dzialo sie to w ramach rosyjskiej wspolnoty.
  Wracajac do stosunkow polsko-ukrainskich, dodam, ze masakra Polakow miala miejsce szczegolnie w latach 1942-43, i ze Ukraina byla wowczas aliantem hitlerowskich Niemiec, ktorym chciala imponowac okrucienstwem, i dlatego mordowala Polakow w Malopolsce Wschodniej w tak bestialski sposob, jak o tym pisze jedno z ponizszych zrodel:
  https://www.thefirstnews.com/article/over-100000-slaughtered-with-axes-pitchforks-scythes-and-knives-the-wolyn-massacre-started-76-years-ago-today-and-lasted-for-two-years-6714
  https://en.wikipedia.org/wiki/Volhynia_(film)
  Re 13, Gazda
  To Admin: Co mi zlego zrobili Rosjanie? – A odebrali mi mlodosc, okupujac powojenna Polske, grabiac ja i wprowadzajac zamordyzm i komunizm. I chociaz zdaje sobie dobrze sprawe z tego jakie to „wybrane plemie” tworzylo trzon komunistycznej hierarchii, to dzialo sie to w ramach rosyjskiej wspolnoty.
  Wracajac do stosunkow polsko-ukrainskich, dodam, ze masakra Polakow miala miejsce szczegolnie w latach 1942-43, i ze Ukraina byla wowczas aliantem hitlerowskich Niemiec, ktorym chciala imponowac okrucienstwem, i dlatego mordowala Polakow w Malopolsce Wschodniej w tak bestialski sposob, jak o tym pisze jedno z ponizszych zrodel:
  https://www.thefirstnews.com/article/over-100000-slaughtered-with-axes-pitchforks-scythes-and-knives-the-wolyn-massacre-started-76-years-ago-today-and-lasted-for-two-years-6714
  https://en.wikipedia.org/wiki/Volhynia_(film)

 20. Gazda said

  Re 13, Gazda
  To Admin: Co mi zlego zrobili Rosjanie? – A odebrali mi mlodosc, okupujac powojenna Polske, grabiac ja i wprowadzajac zamordyzm i komunizm. I chociaz zdaje sobie dobrze sprawe z tego jakie to „wybrane plemie” tworzylo trzon komunistycznej hierarchii, to dzialo sie to w ramach rosyjskiej wspolnoty.
  Wracajac do stosunkow polsko-ukrainskich, dodam, ze masakra Polakow miala miejsce szczegolnie w latach 1942-43, i ze Ukraina byla wowczas aliantem hitlerowskich Niemiec, ktorym chciala imponowac okrucienstwem, i dlatego mordowala Polakow w Malopolsce Wschodniej w tak bestialski sposob, jak o tym pisze jedno z ponizszych zrodel:
  https://www.thefirstnews.com/article/over-100000-slaughtered-with-axes-pitchforks-scythes-and-knives-the-wolyn-massacre-started-76-years-ago-today-and-lasted-for-two-years-6714
  https://en.wikipedia.org/wiki/Volhynia_(film)

 21. gd-ap said

  Ad) Revers

  Szanowny kolego Revers , wydaje się Pan być ogarnięty w temacie.

  Czy posiada Pan wiedzę , ile amerykańskich czolgow Abrams zgromadziły siły sojuszu na poligonie w Drawsku?

  Podpowiem , ze potężne ilości … w pełnym uzbrojeniu bojowym i kompletną obslugą.

  A czy Pan wie?

 22. Marucha said

  Re 20:
  ” Co mi zlego zrobili Rosjanie? – A odebrali mi mlodosc, okupujac powojenna Polske, grabiac ja i wprowadzajac zamordyzm i komunizm. I chociaz zdaje sobie dobrze sprawe z tego jakie to „wybrane plemie” tworzylo trzon komunistycznej hierarchii, to dzialo sie to w ramach rosyjskiej wspolnoty.”

  Jakbym słyszał Gretke Thunberg, której „odebrano/zniszczono dzieciństwo”, bo pierdolona gówniara nigdy nie troszczyła się o NIC, a zwłaszcza o pieniądze. Wszystko miała zaserwowane na tacy. I do tego wpływowych rodziców. Nie musiała jako 8-letnie dziecko zasuwać w kopalniach miki na Madagaskarze, czy pasąc kozy po wiele dni bez jedzenia.

  Rosjanie ograbili Polskę?
  I dopiero Unia Europejska, NATO i USA ją odbudowały?
  Czy ty człowieku jesteś normalny?
  Jest dokładnie ODWROTNIE.

  Ja już nie mam siły do takich retardów…

 23. Tadeusz said

  Ad 11 . Gwoli prawdy. To nie do końca tak jak na filmiku. Wielokrotnie przejeżdżałem granicę w Hrebennem. Rzeczywista odprawa graniczna paszportowa i celna odbywa się wcześniej (ok. 800 m). Inna sprawa to jest to, że w Hrebennem nie ma przejścia dla pieszych, mogą tamtędy przekraczać granicę tylko pojazdy, w tym i autokary.

 24. revers said

  panie Gd-Ap

  Ja tam nawet bylem na Poligonach Drawskich i spalem z oparta glowa na przyrzadach celowniczych czolgu podczas nocnej jazdy. Dobrcie sie spi niz w niejednym amerykanskim lub zachodnim apartamencie.

  W czasach studenckich nie jeden raz splywalo sie kajakami po jeziorach i drawskich rzeczkach z przeszkodami w postaci zawalonych drzew tez przez poligony lub na granicy poligonow tak ze teren znany.

  W gajowce juz byly podane konkretne dane magazynow wojennych kolo Drawska z Abramsami i inn bronia, z danym GPS i odlegloscia do obwodu Kaliningradzkiego. Wystarczy lokalnie poszukac na stronie gajowki.

  A czy pan Gd-Ap wie ile glowic, pociskow nuklearnych i amunicji uranowej tam w innych eksterytorialnych
  bazach nato lub jankeskich zmagazynowano?

  Przeci to pestka jak kindzal nadleci i zostawi lej po materialach wojennych lub na bazie azotanow wiekszy niz w Bejrucie.

  Zadne jankeskie Patrioty nie pomoga.

 25. PK said

  Rosja oczywiście wygra tę wojnę z upadliną. różnica potencjałów nie pozostawia żadnej wątpliwości. Co do ‚wojny’ z całym Zachodem – to już pewny nie jestem. ale ‚ruscy szachiści’ to nie lolaki rzucające się z motyką na słonia 😃. już uny sobie wszystko rozplanowały – w wielu wariantach. jeśli lud ruski się zbuntuje – latem przyszłego roku będzie po wojnie – a upadlina zostanie państewkiem śródlądowym 😏

 26. gd-ap said

  Ad ) Revers

  … czytam od kilku lat Gajówkę 🤔 , ale takich info nigdy nie trafiłem. Chyba , ze w wolnych tematach … te czytam pobieżnie , chyba ze trafię na wpisy Piwowara.

  12 tysięcy …

  … toż to szok 😳

  Poszukam w Gajówce co mogłem przegapić

 27. Gazda said

  Re 22: W odpowiedzi kopiuje ostatnie zdanie z tekstu w 22 I koncze swoj udzial.

 28. JanuszT said

  Re 13:
  Jak już to w latach 1939-1953 banderowcy zamordowali aż 500-550 tysięcy Polaków, daty 1943-…1943 i liczba zamordowanych Polaków bardzo zaniżone i z dupy wyjęte. Trzeba przyjąć początki mordów banderssynów na Polakach już w latach od 1916 i dalszych.

 29. Szczepan Zbigniewski said

  Gazda grafomanie przestań. Idź wyburzyć 75% osiedli w Polsce bo ta zła komuna i ten zły Gierek je postawili. Będziesz miał zajęcie i nie będziesz musiał pisać kilka razy tego samego na forum.

 30. revers said

  re26

  jeszcze wszystkiego nie rozladowali z statkow transportowych w portach gdynskich i rozdysponowali, zrelokalizowali.

  Czesc sprzetu pancernego , jeszcze w smarach fabrycznych, trzyma sie w tzw. zelaznym zapasie.

  Na dywizje pancerna moze byc 4 do 5,6 tys wozow pancernych. Tyle mieli brytyjczycy z 6 tys wozow pancernych w swojej strefie okupacyjnej w NRW Nadrenii – Niemcy.

  Ktos bieglejszy mogl by szybko z stalitarnych map zrobic geodezyjny namiar i okreslic kubatury magazynow, dojsc do ilosci sprzetu po kubaturze Abramsa.

  Po drugiej stronie Narwii i Niemnu w Bialorusi tez nie spia tocza sie kierunku czerwonych linii odpowiednie ilosci eszelonow z zmodernizowanymi TOS ami, TORa-mi, T90m. Na Uralu w zbrojenowce byl sam Miedwiediew i sam byl zaskoczony skala produkcji i montazu zmodernizowaych czolgow srednich.

  W Minsku na dniach byl Szoguj by dopiac Zukowa, Rokosowkiego marszlakowskie i strategiczne lampasy.

  A z panem piwowarem lubie dyskutowac na temat warzenia piwa, cenie jego piwowarska i zyciowa wiedze do tego.

 31. revers said

  Po ostanim najezdie ukronato na strategiczne lotniska w glebi Rosji ca. 650 km tego wygrywania nie widac.

  Oby ruski zab byl silniejszy jak kiel niedzwiedzia lub siegal po trasy przerzutu sprztu wojennego ukrow, a ukry juz maja wlasne drony ktore moga razic strategiczne cele do 1000 km zdala od wlasnych granic.

  Takie lekcewazenie przeciwnika i typowy wschodni bardak zrobil swoje.

  O sabotażu na rosyjskich lotniskach

  Dziś rano doszło do dwóch eksplozji na dwóch strategicznych lotniskach rosyjskich sił powietrznych w Engels (https://t.me/rybar/41710?single) i Ryazan (https://t.me/rybar/41711). Według niektórych doniesień AFU uderzyło (https://t.me/sashakots/37484) przerobionymi dronami Tu-143 Strizh.

  Nie są to pierwsze takie ataki, ale pod kilkoma względami bardzo różnią się od poprzednich.

  ▪️Range

  Ataki na cele znajdujące się głęboko na tyłach po raz kolejny pokazały zdolność AFU do uderzania na cele znajdujące się głęboko za liniami kontaktu w dużej odległości od linii kontaktu.

  Tak, w październiku miał miejsce atak (https://regnum.ru/news/accidents/3718210.html) na lotnisko Shaykovka w regionie Kaługi. Ale obiekty te były teraz oddalone od strefy walk o ponad 500 km.

  ▪️ Strategiczny charakter obiektów i środków bezpieczeństwa

  Ukraińskie formacje uderzyły na lotniska z nośnikami broni jądrowej. Najlepiej byłoby, gdyby środki ochrony takich obiektów były na najwyższym poziomie.

  Jak sprawy potoczyły się w rzeczywistości? Sądząc po ostatnich komercyjnych zdjęciach operatorów satelitarnych, bombowce Tu-95MS i Tu-160 stoją w rzędzie w Engelsie w tych samych miejscach. Na zdjęciach nie było widać żadnych śladów gabionów, a przynajmniej żadnej próby oddzielenia płaszczyzn od siebie.

  Wszystko to sprawiało, że drogi, ważny strategicznie sprzęt stawał się celem smakowym nawet nie dla rakiety balistycznej czy cruise, ale po prostu drona kamikadze lub nawet drona z improwizowanym ładunkiem wybuchowym.

  ▪️Koszty sprawozdawcze.

  Uderzenie w lotniska nosicieli broni jądrowej to kolejne przekroczenie „linii, której nie wolno przekroczyć”. Zachodni sojusznicy Ukrainy będą uważnie obserwować reakcję rosyjskich sił zbrojnych i działać zgodnie z nią. Na przykład w kwestii zwiększenia dostaw wojskowych i zaopatrzenia AFU.

  🔻 Jakie jest sedno sprawy?

  Dzisiejsze wydarzenia dołączyły do listy podobnych ataków w ostatnich miesiącach. Na przykład w sierpniu doszło do potężnej eksplozji na lotnisku Saki na Krymie i ataku dronów na obiekty Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu, a w październiku do nalotu na bazę lotnictwa strategicznego w Szajkowce i infiltracji (https://t.me/milinfolive/92715) bazy lotniczej Veretje w obwodzie pskowskim z eksplozją dwóch Ka-52.

  Co łączy z nimi dzisiejszy rajd? Absolutnie wszystkim tym epizodom można było zapobiec stosując zwykłe środki ostrożności i osłonę przeciwlotniczą. W tym celu, o dziwo, w dużej mierze wystarczyło po prostu przestrzegać odpowiednich dokumentów.

  O dziwo, 10 miesięcy później nie wyciągnięto żadnych wniosków na temat bezpieczeństwa takich strategicznych miejsc.

  Prowadzi to do tego, że za każdym razem trafia się w coraz bardziej znaczące cele. Można po prostu przypomnieć, że Tu-95MS w ogóle nie jest produkowany w Rosji, a budowa tylko jednego Tu-160 trwa kilka lat. Gdy takie bombowce zostaną utracone, nie będzie możliwości zrekompensowania strat.

  Może więc powinniśmy wreszcie wyjść do przodu i zamiast fotorelacji (https://t.me/rybar/41629) zająć się zabezpieczaniem wojskowych lotnisk? Jest to całkiem realne, zwłaszcza gdy spojrzy się na poziom bezpieczeństwa typowego mniej lub bardziej dużego rosyjskiego lotniska cywilnego. Jedynym pytaniem jest chęć.

 32. gd-ap said

  Ad ) Revers

  👍 👍 👍 👍

  Piwowar zawsze pamięta i przypomina innym o rocznicy śmierci pani Eli Gawras

 33. NICK said

  Rosja.
  Wygrywa.
  Dowód?
  Największe świata terytorium.

 34. UZA said

  „Ataki na cele znajdujące się głęboko na tyłach po raz kolejny pokazały zdolność AFU do uderzania na cele znajdujące się głęboko za liniami kontaktu w dużej odległości od linii kontaktu.”

  Banderowscy troglodyci dostali w łapska zapałki i próbują podpalić świat. W naszym Przewodowie im nie wyszło, a na rosyjskie cele widocznie ich ktoś bardziej kumaty (czy na pewno ?) naprowadził. W Ameryce są tacy, którzy się na wojnie bogacą i chcą, żeby trwała jak najdłużej. Żeby jednak zarabiać na wojnie, to przeciwnik musi żyć i być zdolny do walki. Jest to w gruncie rzeczy balansowanie na cienkiej linie i sytuacja może się w każdej chwili wymknąć spod kontroli.

 35. pdf said

  Tu pełne info o uderzeniach UA:

  https://southfront.org./overview-of-ukrainian-uav-strikes-on-russian-military-airfields-used-by-strategic-bombers/

  Napływ do Polski broni, potwierdza tylko, że od 24 lutego toczy się wojna NATO z Rosją, a Polskę czeka to samo co spotkało UA – demilitaryzacja, cokolwiek by to nie miało oznaczać. Niektórzy musza sie uczyć na własnych błedach, jak pokazuje historia – bezskutecznie.

 36. bryś said

  Revers z 31 – „Takie lekcewazenie przeciwnika i typowy wschodni bardak zrobil swoje.” – jakie szanse miały by jakiekolwiek cele np. w ue, gdzie nie ma „typowego wschodniego bardaku” jakby Rosja chciała je zaatakować, czy bronia hipersoniczną, czy będących w zasięgu dronów?

 37. Józef Bizoń said

  Sukcesywnie idą do piachu.

  „W walkach na Ukrainie zginął Janusz Szeremeta z Dynowa [ZDJĘCIA, WIDEO]

  W niedzielę w czasie walk na froncie ukraińsko-rosyjskim zginęło dwóch polskich ochotników służących w Legionie Międzynarodowym: Janusz Szeremeta z Dynowa i Krzysztof Tyfel z Częstochowy. Tragiczna informacja zelektryzowała mieszkańców Dynowa i okolic, gdzie Janusz był powszechnie znany i lubiany.”

  https://nowiny24.pl/w-walkach-na-ukrainie-zginal-janusz-szeremeta-z-dynowa-zdjecia-wideo/ar/c1-17103317

 38. Józef Bizoń said

  Re. 34 UZA

  „W naszym Przewodowie im nie wyszło”
  Tia – były tam rakiety, ale do tenisa, i może tam dalej są.

 39. piwowar said

  Panie Gd-Ap: Ela Gawlas, a nie Gawras. Rocznica Jej odejścia wypada dopiero za miesiąc. Nie tylko Sierpniowe Wspomnienia. Ale to nie na temat.

  Pozdr.

 40. Krystian Szeliga said

  Pamięta może p. Bizoń jak w 1855 roku podczas poprzedniej ważnej wojny z Rosją Adam Mickiewicz knuł w Konstantynopolu i zakładał Legion żydowski do walki z Rosją w Wojnie krymskiej?

  Mi się właśnie przypomniało jak przeczytałem tę notatkę. Szeremeta, Tyfel… Oni chyba się wówczas na wojnę nie załapali.

  Piszą że Janusz Szeremeta na swoim pejsbukowym profilu 8 marca zamieścił wpis: „Jadę na wojnę! Postanowiłem pomóc braciom”

  Pomóc bratu Kołomojskiemu i bratu Zeleńskiemu?

  Na ile ów „Legion międzynarodowy” w którym walczyli Szeremeta i Tyfel ale szczęśliwie Rosjanie ich zutylizowali, to Legion żydowski zakładany przez Mickiewicza w jednej z poprzednich wojen z Rosją?

 41. Krystian Szeliga said

  Czyżby Janusz Szeremeta tam był? A może to o innych zuchach z Polski?

  https://www.bitchute.com/video/fZqLX58rLzvR/

 42. revers said

  re36

  NATO nie ma informacji o próbie ataku ukraińskich UAV na rosyjskie lotniska – powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg na forum zorganizowanym przez gazetę Financial Times.

  „Mogę jednak powiedzieć, że wynik tej wojny jest na polu bitwy. Jeśli chcemy, by Ukraina wygrała jako suwerenny, niepodległy kraj, musimy udzielić jej w tym celu większej pomocy wojskowej – powiedział.

  Tam tych celow bylo wiecej p.Brys widocznie nie caly obszar Rosji da sie pokryc jednostkami wojny radioelektonicznej, i nikt nie chce przyznac sie ze stron konfliktu o pochodzenie uav jak terrorysta.

  Druga sprawa ze NATO z Pentagonem sprawadza gleboko w Rosje poziom zabezpieczen radiolokacyjych i odwrotnie czesc tych kopleksow przesunela sie do Bialorusi.

  Tak ze Polska , pribaltyki chyba najbardziej stawiaja sie pod murem lub mieczem obostronnym.

  Tylko tak postepuje terrorysta p. Stoltenberg z Danii a nie rycerz na polu walki, nie szuka sie dzielnicowego bo mam yneteligente oko podbite od kamienia procy nie procka cpu komputera dla monologidy. .

 43. revers said

  Re Gd-Ap

  Trzeba brac przyklad z ministra wojny i sankcji Euroreichu Borella, juz znalazl unijny Fundusz Rentowy bardzo zapracowanych nad sankacjami dla Rosji, wysylka uzbojenia 24h/no limt w amunicji i uzbrojeniu
  i moze przejsc kiedy chce i jak nowy gostek sie znajdzie lub jest w kolejce i zyc w luksusie do konca zycia z wysokimi rekomenstatami na iflacje.

  I tak zaplaci za luksusy wybrancow inaczej w bruksleli mundry Jas Bogatogolasinski, Luis znad Sekwany , Michele z DE, i Juany Madryckie.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: