Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bezpartyjna o SŁAWA Ukrainie! – a Polsce na…
  revers o Wolne tematy (08 – …
  Carlos o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Nieukiem Polska stoi
  Krystian Szeliga o Izolacja Zełenskiego
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Stara krew – opowieść o J…
  misio o Wolne tematy (08 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Stara krew – opowieść o J…
  Yagiel o Wolne tematy (08 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Ukraińscy lekarze nie muszą zn…
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Litwini powinni być tej zimy gotowi na śmierć

Posted by Marucha w dniu 2022-12-06 (Wtorek)

… dla dobra ogólnego.
Admin

Obecna zima wystawia Europę na próbę. Realne średnie europejskie koszty gazu i energii elektrycznej dla gospodarstw domowych są o 144% i 78% wyższe niż w latach 2000-2019. Wiele krajów europejskich wprowadziło systemy wsparć pieniężnych, aby pomóc ludziom opłacić rachunki za energię, co powinno zmniejszyć wstrząsy. Litwa jako państwo europejskie boryka się z tymi samymi problemami.

Rząd Litwy podjął również pewne próby załagodzenia sytuacji, oferując wyrównanie cen energii słabszym grupom ludności. Te kroki stały się realną pomocą dla tych, którzy nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z rachunkami za media.

Z kolei Komisja Europejska monitoruje sytuację i wydaje zalecenia państwom członkowskim UE. Pod koniec listopada Komisja Europejska stwierdziła, że ​​przyjęty przez litewski Sejm budżet państwa na 2023 r. nie jest w pełni zgodny z zaleceniem Rady UE na 2022 r., aby Litwa ograniczyła wzrost wydatków i prowadziła neutralną politykę fiskalną.

KE zaapelowała do litewskiego rządu o ograniczenie wydatków, m.in. ograniczając rekompensaty cen energii do najsłabszych grup społecznych. „Według Komisji Europejskiej tymczasowe środki mające pomóc gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom w radzeniu sobie ze zmianami cen energii nie są odpowiednio zaprojektowane” – stwierdziła Komisja Europejska w komentarzu do projektów ustaw budżetowych Litwy i innych krajów strefy euro na 2023 rok. Najprawdopodobniej Litwa będzie musiała ograniczyć liczbę środków wsparcia.

Niestety, polityczna zależność od zaleceń UE pogłębia konsekwencje kryzysu energetycznego dla Litwy, który może doprowadzić do katastrofy. Litwini będą musieli oszczędzać na ogrzewaniu domów.

Jak się toto nauczyło formułować myśli…

Nie jest żadną tajemnicą, że im niższych temperatur doświadczają ludzie, tym większe jest prawdopodobieństwo, że umrą. Według „The Economist”, jeśli historyczne relacje między śmiertelnością, pogodą i kosztami energii będą nadal obowiązywać – co może nie mieć miejsca, biorąc pod uwagę wysokie obecne ceny – liczba ofiar śmiertelnych kryzysu energetycznego może przekroczyć liczbę żołnierzy, którzy zginęli do tej pory na Ukrainie.

W przeszłości zmiany cen energii miały niewielki wpływ na liczbę zgonów, ale tegoroczne podwyżki są nadzwyczaj wysokie. Zależność między cenami energii a zgonami zimą może się zmienić w tym roku. Jeśli przeszłe wzorce się utrzymają, obecne ceny energii elektrycznej spowodują, że liczba zgonów przekroczy historyczną średnią nawet w najłagodniejszą zimę. Ostra zima w Europie może kosztować łącznie 335 000 dodatkowych istnień ludzkich.

Przy cenach energii elektrycznej zbliżonych do obecnych poziomów, około 147 000 osób więcej (4,8% więcej niż średnia) zginęłoby podczas typowej zimy, niż gdyby koszty te powróciły do ​​średniej z lat 2015-2019. Biorąc pod uwagę łagodne temperatury – uwzględniając najcieplejszą zimę w ciągu ostatnich 20 lat dla każdego kraju – liczba ta spadłaby do 79 000, co oznaczałoby wzrost o 2,7%. Dla mroźnej zimy, wykorzystując dane z najmroźniejszej dla każdego kraju zimy od 2000 roku, liczba zgonów wzrosłaby do 185 000, co stanowi wzrost o 6,0%.

Dla całej Europy oszacowana przez model liczba zgonów spowodowanych wzrostem cen energii przewyższa liczbę żołnierzy, którzy prawdopodobnie zginęli na Ukrainie, na poziomie 25-30 tys. dla każdej ze stron.

Litwini powinni być gotowi na śmierć, jeśli zastosują się do zaleceń Komisji Europejskiej, aby ograniczyć rekompensaty cen energii dla najbardziej narażonych grup społecznych.

Autor: Adomas Abromaitis
https://wolnemedia.net

Komentarzy 11 do “Litwini powinni być tej zimy gotowi na śmierć”

 1. Mietek said

  Po nowym roku większość obywateli UE powinna być gotowa, dosłownie na wszystko, gdyż w końcu braknie pieniędzy na te wszystkie dopłaty, łącznie z naszą pisowską Polską.

  Co do gazu..
  Dlaczego Europę ratuje rosyjski, a nie amerykański LNG..

  Podczas gdy dostawy gazu rurociągowego z Rosji są pod kontrolą, UE po cichu kupuje coraz więcej innego rosyjskiego gazu, LNG. 

  Wydatki Europy na import rosyjskiego LNG wzrosły do ​​rekordowych poziomów, jak stwierdził Bloomberg. 

  Jak Rosja zaczęła dostarczać Europie więcej skroplonego gazu i, co najważniejsze, dlaczego sami Europejczycy nie widzą w tym nic złego?

  Jak wiecie Bruksela wprowadziła embargo na węgiel, a za tydzień zacznie działać embargo na ropę. Szereg krajów odmówiło dostaw gazu rurociągowego, inne pozwoliły, by problemy techniczne i biurokratyczne Nord Stream płynęły same, „nie zauważyły” podważania jego nitek i nie wpływały w żaden sposób na Ukrainę, aby przywróciła wolumen tranzytu przez jego terytorium.

  Jednocześnie europejskie wydatki na import rosyjskiego LNG wzrosły do ​​rekordowych poziomów w 2022 r., dowiedział się Bloomberg. 

  UE zwiększyła zakupy LNG z Rosji o około 40% w ciągu roku. Od stycznia do września UE wydała rekordową kwotę 12,5 miliarda euro (13 miliardów dolarów) na rosyjski LNG – pięć razy więcej niż rok wcześniej. 

  To gorzka pigułka dla wielu krajów bloku, które nałożyły na Kreml surowe sankcje, by pozbawić go środków na utrzymanie JMD na Ukrainie – pisze zachodnia agencja.

  Rosnący popyt ze strony takich krajów jak Francja i Belgia sprawił, że Rosja stała się w tym roku drugim dostawcą LNG do północno-zachodniej Europy, jak pokazują dane śledzenia statków i portów. Na pierwszym miejscu jest Katar, który tradycyjnie dostarcza LNG do regionu europejskiego.

   Natomiast północno-zachodnia Europa otrzymuje znacznie więcej rosyjskiego niż amerykańskiego LNG. Chociaż to Stany Zjednoczone obiecały ratować Europejczyków swoim gazem po usunięciu dostaw rosyjskich rurociągów.

  Należy rozumieć, że Belgia, Holandia i Francja akceptują rosyjski LNG, ale potem jest on dystrybuowany w całej Europie. Spośród krajów europejskich tylko Wielka Brytania i kraje bałtyckie przestały kupować rosyjski LNG.

  Rosyjski LNG będzie nadal płynął do Europy, a większość krajów europejskich chętnie przymyka na to oko, mówi Ann-Sophie Corbeau, pracownik naukowy w Centrum Globalnej Polityki Energetycznej Uniwersytetu Columbia. 

  Ponieważ UE stoi w obliczu rzeczywistego fizycznego niedoboru błękitnego paliwa. Prowadzi to nie tylko do wysokich kosztów zasobu, ale także do zmniejszenia pracy przemysłu, czyli popytu. 

  W północno-zachodniej Rosji znajdują się dwie instalacje LNG. Są to Port LNG i Wysocki LNG. To jednak małe zakłady, a pierwszy zaczął działać dopiero jesienią tego roku. Mówimy więc głównie o dostawach Jamał LNG Novatek do Europy. Początkowo jamalska fabryka LNG liczyła na dostawy do Azji, przede wszystkim do Chin. I do 2022 roku rzeczywiście trafiały tam główne tomy.

  Dlaczego sytuacja tak bardzo zmieniła się w tym roku?

  Po pierwsze, po raz pierwszy rynkiem premium dla gazu stał się nie rynek azjatycki, a europejski. 

  Do 2022 roku ceny gazu w Europie zawsze były niższe niż w Azji. Teraz jest odwrotnie, więc wzrost rosyjskich dostaw LNG tłumaczy się względami ekonomicznymi – mówi Igor Juszkow, czołowy ekspert Narodowego Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego, ekspert Uniwersytetu Finansowego przy rządzie Federacji Rosyjskiej.

  I tak to wygląda.

 2. Mietek said

  Biedny jak Polak. Pod względem stopy oszczędności jesteśmy na szarym końcu UE

  RAFAŁ CHABASIŃSKI

  Polacy nie mają oszczędności, a jeśli już mają, to niskie.

  W porównaniu do reszty państw Unii Europejskiej stopa oszczędności przeciętnego gospodarstwa domowego jest nad Wisłą śmiesznie wręcz niska. Wskaźnik ten wyniósł w zeszłym roku 2,77 proc. Średnia unijna to 16,93 proc. Co ciekawe, jeszcze w 2020 r. Polska mogła pochwalić się wynikiem 11,77 proc.

  Przypomnę, są to dane za 2021r, jeszcze gorzej będzie za 2022r.

  Wygląda na to, że statystyczny Polak ma do dyspozycji najmniej oszczędności spośród mieszkańców Unii Europejskiej
  Tutaj cały artykuł.
  https://bezprawnik.pl/stopa-oszczednosci/amp/?utm_source=upday&utm_medium=referral

  POLSKAFITCH: POLSKA GOSPODARKA ZWOLNI, INFLACJA NIE!
  Dzisiaj.
  Według agencji Fitch, polska gospodarka zwolni, a inflacja zostanie na dłużej…

  Agencja ratingowa Fitch obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2023 r. do 1,1 proc. z 1,5 proc.

  Zdaniem agencji Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie 6,75 proc. do końca 2023 r.

  Jak napisali w ostatnim raporcie analitycy Fitch pomimo ostatnich lepszych odczytów PKB, polska gospodarka prawdopodobnie osłabi się, biorąc pod uwagę zewnętrzne problemy, czyli globalne spowolnienie oraz wojnę w Ukrainie. Wysoka inflacja, spowolnienie akcji kredytowej dla gospodarstw domowych oraz niższe zaufanie konsumentów również będzie ciążyć na perspektywach konsumpcji.

  Zdaniem agencji, polska gospodarka zwolni, nie zatrzyma się za to inflacja, która dopiero osiągnie swój szczyt, po wycofaniu się rządu z części tarcz antyinflacyjnych.

  Według Fitch główny wskaźnik inflacji osiągnie szczyt na poziomie ok. 21 proc. na początku 2023 r.

  I obniży się do ok. 13 proc. z końcem roku. Jednocześnie, przy słabości złotego względem amerykańskiego dolara, RPP prawdopodobnie utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie do końca 2023 r, pisze Fitch.

  https://biznes24.pl/fitch-gospodarka-zwolni-inflacja-nie/?amp&utm_source=upday&utm_medium=referral

  Gospodarka wciska hamulec, przedsiębiorcy w bardzo złych nastrojach. „Jeden z najtrudniejszych okresów w XXI wieku”
  6 GRUDNIA

  Przedsiębiorcy przeżywają trudny koniec roku, nastroje są coraz bardziej pesymistyczne.

  Trwający kryzys i niepewność sprawiają, że coraz częściej pojawia się wizja bankructwa.

  Niemal co czwarty właściciel firmy obawia się, że będzie musiał zamknąć swoją działalność. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu „Polska i Świat”.

  W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej prawie co czwarty właściciel firmy przyznał, że w ostatnich miesiącach bankructwo jego biznesu stało się realne.

  Coraz wyższe ryzyko likwidacji biznesu

  – To jest niepokojące. W pierwszych miesięcy pandemii taki odsetek wynosił około 10 procent. Teraz 22 procent mikroprzedsiębiorców mówi o możliwości likwidacji swojego biznesu – powiedział główny analityk grupy BIG, profesor Szkoły Głównej Handlowej Waldemar Rogowski.

  Ryzyko likwidacji biznesuTVN24

  Przez rosyjską wojnę w Ukrainie ceny gazu i energii wystrzeliły. Kryzys energetyczny rozlewa się na wszystkie branże. Na to polski rząd ma ograniczony wpływ, ale tam gdzie może nie pomaga.

  – Wiele firm myśli o zakończeniu działalności ze względu na rosnące obciążenia podatkowe i perspektywy rosnących składek na ubezpieczenie zdrowotne. Od stycznia składki ZUS wzrosną w rekordowym tempie, bo aż o 17 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, czyli o około 200 złotych. O tyle więcej w każdym miesiącu przedsiębiorca będzie musiał dopłacać – zwrócił uwagę ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu dr Tomasz Kopyściański.
  Tutaj cały artykuł.

  https://amp.tvn24.pl/biznes/dlafirm/gospodarka-inflacja-ceny-energii-dobijaja-przedsiebiorcow-6403569?utm_source=upday&utm_medium=referral

 3. Liwiusz said

  https://forsal.pl/swiat/chiny/artykuly/8225295,chinski-dziennik-litwa-przekroczyla-czerwona-linie-trzeba-ja-ukarac.html

  Litwini wybrali demokratcyznie agenturę, która prowokuje Chiny.
  Chińczycy mają dobrą pamięć i możliwości a działają uruchamiając mechanizmy, które działają bez ich udziału.

 4. Emilian58 said

  Najpierw było „wypłaszczenie krzywej” podczas PICpandemi i baranie banie szybko ustawili się w kolejce do rzeźni. A ile ofiar to wypłaszczenie tak zwanej służby zdrowia spowodowało ofiar nikt liczyć nie chce. A tak nawiasem to ludność tubylcza w Ukropolin uważająca się za Polaków wciąż przebija dno bagien. Chołubią ukraiński zespół muzyczny Enej a ten Enej to był był pułkownik UPA, który kierował rzezią Polaków na Wołyniu!!! Ręce opadają. Czy można być bardziej yebniętym???

 5. Krystian Szeliga said

  Przyznam że odczuwam niedosyt po lekturze tego rodzaju artykułów o nadchodzącej zimie i jej niebezpieczeństwach w Europie spowodowanych sankcjami na rosyjskie węglowodory „kopalne”.

  Może coś przeoczyłem ale nie natknąłem się nigdzie na wzmiankę że temperatury tej zimy w Europie zależą nie od losu czy od jakiejś przyrody a od boga Jahwe, konkretnie pewnie od jakiejś komórki Pentagonu. Jahwe od paru dekad kontroluje pogodę na całym świecie, w tym temperaturę w Europie.

  To jest o tyle istotne że ilość potrzebnego do ogrzania czterech liter gazu czy węgla jest inna przy temperaturze +5 stopni Celsjusza a inna przy temperaturze -15 stopni. Jak dotąd Jahwe nas rozpieszcza.

  Click to access WeatherAsAForceMultiplier.pdf

 6. Olo said

  Litwini tak bardzo kochają banderę, więc niech się pochowają do banderowskich tyłków i tam grzeją.

 7. bronek said

  Szpryce na srovid obniżają naturalna odporność organizmu – więc jest logiczne, że teraz ogranicza się ludziom możliwość ogrzania swoich mieszkań i domów. To taka swoista broń binarna. Natomiast ta SSmanka Ursula z vonów zdradziła się, że ta zwyżka cen energii to wcale nie z powodu Rosji tylko jest to konsekwencja walki tych psychopatów z klimatem. Jeżeli wypłaszczymy krzywą… (jak pod jej fotką) – to uratujemy Ziemię kosztem życia ludzi.

 8. KOBRA said

  MOIM ZDANIEM KORYTO NA LITWIA JAK I W CALEJ EIUROPIE JEST OBSADZONE MOSKAMI !!
  SETKI MILIONÓW DOLARÓW LITEWSKIEGO WSPARCIA DLA UKRAINY https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/litwa/setki-miliardow-dolarow-litewskiego-wsparcia-dla-ukrainy/
  Szacunkowy koszt ogólnokrajowej pomocy Litwy dla Ukrainy, uchodźców itp. wynosi 660 mln euro, a kwota ta obejmuje około 240 mln euro pomocy wojskowej” – powiedział we wtorek dziennikarzom minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas, którego zacytował portal publicznego nadawcy LRT.

 9. Sebastian said

  I ja przychylam się do zapowiedzi, choćby za Ponary, za niszczenie Kościoła Katolickiego na Litwie, za rugowanie polskości tych ziem.

 10. Joannus said

  Wcześniej czy później Litwa i pozostałe ”sieroty” po rozpadzie ZSRR zmarnieją.
  Za iluzoryczny dostęp do miodu zachodniego dobrobytu, trzeba niestety słono płacić.

 11. gnago said

  tyle dywagacji , a ja zadam pytanko CZY KTOŚ SPRAWDZIŁ NA JAKIEJ PODSTAWIE WZROSŁY CENY ENERGII ? To jest jej produkcji, NIE NIE WZROSŁY wzrosły ceny energii na giełdzie. Taka spirala droższy prąd to droższy węgiel bo przy wydobyciu zużywa się prąd. Droższy węgiel wymusza podwyżkę węgla. A przy mordach zarządu Polin o trosce o węgiel likwiduje się dalej radośnie i szybko Kopalnię Krupiński

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: