Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Carlos o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Nieukiem Polska stoi
  Krystian Szeliga o Izolacja Zełenskiego
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Stara krew – opowieść o J…
  misio o Wolne tematy (08 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Stara krew – opowieść o J…
  Yagiel o Wolne tematy (08 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Ukraińscy lekarze nie muszą zn…
  osoba prywatna o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  osoba prywatna o Izolacja Zełenskiego
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Pasikowski: Franza Maurera grałaby dziś Cielecka

Posted by Marucha w dniu 2022-12-06 (Wtorek)

Widzowie wolą jaja ukręcone z cukrem, więc filmu „Psy 4. Franz w Izraelu” nie będzie. Tak jak i filmu „Psy 5. Franz i kobieta przed 25. rokiem życia” – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Władysław Pasikowski, reżyser kultowych „Psów”.

Łukasz Maziewski: „Psy” mają 30 lat. Równocześnie nie zestarzały się ani trochę, a Franz Maurer na trzy dekady stworzył archetyp „polskiego macho”. Z jednej strony to twardziel, z drugiej – facet z problemami: z alkoholem, z budowaniem relacji, z kobietami, z agresją. Dziś Franz w takim kształcie mógłby jeszcze powstać?

Władysław Pasikowski: Jeśli ja miałbym to zrobić, to raczej nie. Trzeba debiutanckiej brawury, a może i arogancji, żeby tak konstruować bohatera. Nie można się bowiem oglądać ani na tradycję sienkiewiczowską, ani „szkoły polskiej”.

Nie można słuchać kolegów, oburzonych faktem, że robimy filmy najpierw o wojskowym, a potem o ubeku… A ci, którzy wtedy nie byli oburzeni, mieli związane z tym dylematy moralne. Takie to były czasy.

Wtedy mundurowi to nie były popularne profesje. Trzeba też być przygotowanym i niewrażliwym na późniejszą krytykę, że zrobiło się „szambo, a nie film”. Teraz, po 30 latach, nie stać mnie na to wszystko.

Jak pan widzi, powody są w moim przypadku charakterologiczne, a nie historyczne.

Te historyczne pojawiłyby się dziś, gdyby tworzeniem postaci Franza zajęli się moi młodsi koledzy. Zmora, to widmo krążące obecnie po świecie, znane pod nazwą „poprawność polityczna”, by im na to nie pozwoliła.

Franciszek Maurer nie piłby wódki i miał zupełnie inny stosunek do kobiet. Taki bardziej poprawny. Najprawdopodobniej zresztą sam byłby kobietą, działaczką podziemnej opozycji demokratycznej i grałaby go Magdalena Cielecka, a nie jakiś tam Bogusław Linda. Przy okazji, Magdalenę serdecznie pozdrawiam i całuję, choć nie wiem, czy mogę to jeszcze robić bez oskarżeń o napaść.

Gdy Bogusław ogłosił niedawno, że wrocławianki są piękne, a Oscary należą się najlepszym filmom bez względu na przynależność etniczną i tożsamość płciową ich twórców, posypały się na niego razy feministów, feministek i innych, najczęściej młodych bojowników o równość, wolność i braterstwo.

Bardzo „dowcipnie” wzywali dziadersa, żeby się zamknął, a najlepiej to wziął i umarł. Widocznie pieprzonym hipokrytom nie przeszkadza dyskryminacja niemłodych, heteroseksualnych, białych mężczyzn ze względu na ich wiek i poglądy.

A wrocławianki, drodzy czytelnicy, są piękne… i w tej kwestii też ufam Bogusławowi L.

Był człowiek, który stanowił pierwowzór Franza czy jego postać jest „składakiem” i wypadkową kilku osób?

Nawet jeśli gdzieś był, to ja nie miałem przyjemności go poznać. Było natomiast kilkanaście postaci literackich, ale głównie filmowych, z których ukradłem to, co mnie w nich najbardziej ujęło.

Są wśród nich wszyscy zapijaczeni urzędnicy czternastej kategorii i zdymisjonowani oficerowie od Dostojewskiego, szczególnie ten od kwestii „a jeśli Boga nie ma, to co ze mnie za kapitan”. Są sierżanci Jamesa Jonesa, detektywi Chandlera, kochankowie Hemingwaya i bardziej szczegółowo: John Russel z filmu „Hombre” Martina Ritta, Travis Bickle z „Taksówkarza”, agent z „Brylantów pani Zuzy”, Samuraj z „Samuraja” no i sam Bogie, choć ten nie jest już postacią fikcyjną.

Dużo rzeczy „Psy” antycypowały. Zorganizowaną przestępczość zblatowaną z częścią starych służb specjalnych, rosyjskie wpływy [he he – admin] w skorumpowanym i źle opłacanym systemie bezpieczeństwa, bezpiekę przeplatającą się z polityką. A jednocześnie mówił pan o zarzutach „zamówienia ubeckiego”. Trudno jest być prorokiem we własnym kraju?

Zarzut był taki, że lansuję tezę, jakoby byli też i porządni ubecy, co miało obywateli przekonać do darowania funkcjonariuszom win i ponownego przyjęcia ich do społeczeństwa.

Otóż nie. Nie było „porządnych” ubeków, tak jak nie ma i nie było wrażliwych katów. Film, poza tym, że był raczej przygodowy, a nie społeczny, stawiał skromnie pytanie o trzy i pół miliona ludzi związanych z poprzednim reżimem. Czy ich może zagazować, czy raczej znaleźć inne, mniej drastyczne rozwiązanie.

Ubecka przeszłość Franza to taki pociąg wykolejony przez bohatera „Bez przebaczenia”, w którym zginęły kobiety i dzieci. Mówi się o nim w filmie, ale Eastwood go nie pokazuje, bo gdyby pokazał, to nie moglibyśmy patrzeć przez dwie godziny na tego sympatycznego, starego kowboja, któremu kibicujemy.

Mądrość ludowa mówi, że nikt nie jest prorokiem we własnym kraju. Ja nim w ogóle nie jestem ani w Polsce, ani w Austrii, ani gdziekolwiek.

Wszystko to, co mi pan przypisuje do zasług, można było znaleźć w ówczesnych gazetach. Wystarczyło uważnie szukać i zrozumieć, że te sensacyjne wiadomości nadają się na sensacyjny film.

„Psy” powstały rok po nie mniej znakomitym „Krollu”, do którego sam niekiedy wracam. Choć utopione w morzu przekleństw, te filmy mówią jednak o wartościach: przyjaźni, wierności czy niebyciu obojętnym na zło. Kręcąc je, był pan o kilka lat młodszy niż ja obecnie. Skąd wyniósł pan taki jednoznaczny drogowskaz etyczny?

Z westernów z Johnem Wayne, z tandetnych powieści Karola Maya, z lepszej „Słońce też wschodzi” Hemingwaya, z najlepszych Dostojewskiego.

Bycie młodszym niż jestem obecnie pozwalało bowiem na bardziej bezkompromisową postawę i dokonywanie jednoznacznych wyborów. Tak… ta zależność między młodością a niezachwianym przekonaniem o własnych racjach tym bardziej nie zezwala mi napisać dziś, gdy jestem starym dziadem, czwartej części „Psów” w sposób, w jaki zrobiłem to przed 30 laty.

A poza tym w filmie dużo łatwiej o niezachwiane drogowskazy moralne niż w życiu, to chociaż w kinie mogłem się nimi kierować. I dlatego kochamy komedie muzyczne, nieprawdaż?

Co do wartości, to są one bezwzględnie wymagane w mainstreamowym kinie hollywoodzkim, którego zawsze byłem wielbicielem. Natomiast w kinie europejskim, którego z kolei nie znoszę, jest odwrotnie. Bohaterowie odstręczający, historie ponure, koniec dramatyczny. Człowiek ma ochotę, oglądając filmy wszystkich moich kolegów i jednej koleżanki ze szkoły, wykłuć sobie oczy… co, nawiasem mówiąc, też jest zakończeniem rodem z europejskiej dramaturgii. W starożytnym Hollywood okazałoby się bowiem, że bohater był podmieniony w żłobku i to jednak nie była jego matka.

Fala w wojsku, rozrachunek z przełomem totalitarnego reżimu i demokracji, SB, stosunki polsko-żydowskie – czuje się pan specjalistą od tematów trudnych?

Jeśli przyjmiemy założenie, że trudne tematy są bardziej interesujące, niż łatwe, to zdecydowanie tak. Dla pełnej jasności – nie czuję się żadnym specjalistą, poza tym, że wiem, gdzie postawić kamerę. To kwestia dokonania wyboru takiego, a nie innego tematu.

Kobieta na wsi ma aspiracje wielkomiejskie, a rodzina raczej widzi ją na gospodarstwie. Ten temat nie jest dla mnie. Tak samo, jak ten o zaradnych trzydziestolatkach, którzy w okresie świątecznym kłócą się, rozstają, godzą i schodzą. Albo ten, że ona go kocha, a on kocha jej kolegę.

I jeśli w ten sposób odrzucam od siebie wszystkie te „genialne” pomysły na film, to zostaje mi tylko to, co pan wymienił. Żydzi i mundurowi.

Zarazem: skąd ten sentyment do mundurów, formacji siłowych? Artyści uchodzą za niespokojne duchy, niepokorne. U pana to forma ironicznego komentarza do rzeczywistości czy jednak ucieczka do wolności?

Ani jedno, ani drugie. Nie mundur, ale broń mnie interesuje. Bo państwo, powierzając komuś broń, daje mu tym samym prawo do decydowania o czyimś życiu. A to już jest trudny i dramatyczny temat. Czasami też, ktoś sam sięga po broń bez legitymizacji i wtedy sam sobie przyznaje to prawo, co jest jeszcze bardziej dramatyczne.

Stąd moi bohaterowie to żołnierze, policjanci i gangsterzy. Albo i mściciele. Kiedy Kain mówi do Abla „spadaj stąd”, to jest interesujący spór między braćmi. Kiedy mówi to samo, trzymając za plecami magnum, sytuacja robi się natychmiast dramatyczna.

Skoro o tematach trudnych: jak pan ocenia tzw. dezubekizację, czyli m.in. ustawę odbierającą część emerytur byłym funkcjonariuszom PRL-owskich służb? Zrównanie zabójcy księdza Popiełuszki z maszynistką z MSW budzi pana sprzeciw?

Nie wiedziałem, że jeszcze kogoś to interesuje. Jeśli jednak daje pan radę zadać mi takie pytanie, to ja, proszę bardzo, dam panu na nie odpowiedź.

Rzecz powinna być w gestii sądu, a nie ustawodawcy. Ustawa wszystkich zrównuje. Stawia wielki kwantyfikator, a wielkie kwantyfikatory – poza tym jednym, że wszyscy pomrzemy – są fałszywe.

Sąd natomiast, przynajmniej ten sprzed reformy sądownictwa, rozpatruje i wydaje indywidualne wyroki. Dożywocie i pozbawienie praw obywatelskich na zawsze, o ile są ku temu przesłanki, zdaje się, rozwiązuje kwestię emerytur też raz na zawsze.

O ile jednak nie doszło do popełnienia przestępstwa, nie mamy do czynienia ze sprawiedliwością, tylko z zemstą polityczną, a taka – ostrzegam – jeśli zostanie prawem, może też spotkać, za chwilę, za cztery lata albo i za osiem, obecnie przekonanych o swojej „sprawiedliwości” ustawodawców.

To samo, co sportretował pan w „Psach”, powtórzyło się w 2015. Ci, którzy trafili do służb na początku lat 90., ćwierć wieku później mogli poczuć się jak Gross, Olo czy „Nowy”. Ich historie powinny być memento. A nie są. Dlaczego się nie uczymy i powielamy te same błędy?

Ludzka natura. Przykładów aż nadto, choćby wojna w [„w” – admin] Ukrainie. Mnie jednak bardziej się podoba koncept Kurta Vonneguta, że życie jest próbą niszczącą. Ludzki gatunek jest ciągle na etapie produkcji doskonalszej wersji ludzi i żeby się przekonać, jakie są słabe strony obecnej generacji człowieka, Producent poddaje go próbom niszczącym. Crash test i tyle. Zdarza się.

Po trylogii – nie czas na „Psy 4” w innych realiach? Rzeczywistość wydaje się sprzyjać, choć PISF może mniej. Przecież służby wojskowe dotknęło to samo, co SB po upadku PRL.

Z okazji 30. rocznicy „Psów” ukazała się w wielu miejscach ta sama notka prasowa, że film, że kultowy, że 30 lat, że bla, bla, bla… i na koniec najlepsze, mianowicie, cytuję, że „Psy 2” i „Psy 3” nie odniosły już takiego sukcesu.

Informuję więc: „Psy” obejrzało 260 tys. widzów. „Psy 2” – 680 tys. a „Psy 3” – 1,3 miliona ludzi. Producenci i inwestorzy jednak liczyli na „nie taki już” sukces, bardziej taki około dwóch milionów widzów, żeby jednak więcej niż „Kogel-mogel”. Niestety, zawiodłem, nie udało się.

Historia ostrzegająca o pierwszych oznakach odradzania się państwa policyjnego nie zainteresowała widzów.

Widzowie wolą jaja ukręcone z cukrem, więc filmu „Psy 4. Franz w Izraelu” nie będzie. Tak jak i filmu „Psy 5. Franz i kobieta przed 25. rokiem życia”.

Nawiasem mówiąc, moje doświadczenie podpowiada mi, że alkohol u kobiet przed 25. rokiem życia zdecydowanie sprzyja dzietności, a nie ją osłabia. Zdaje się, mamy diametralnie różne doświadczenia.

Łukasz Maziewski, dziennikarz Wirtualnej Polski
https://film.wp.pl

Komentarzy 27 do “Pasikowski: Franza Maurera grałaby dziś Cielecka”

 1. Anucha said

  W każdej robocie można być człowiekiem albo ch..em.

 2. bryś said

  Ale do służb była ostra selekcja. Nikt się tam przypadkiem nie znajdował.

 3. no!Accept said

  https://gloria.tv/post/o4R4rqBr1iHZ6JQKgfYKZ8wMA

 4. NyndrO said

  No Boydar., powiedz coś…
  Bo ja powiem.

 5. NICK said

  Mówkaj.

 6. Leo said

  Wklejanie linków bez żadnego komentarza powinno być tu zakazane. Doświadczenie mówi, że nigdy nie warto w nie klikać i tak jest tym razem. Wiem, bo kliknąłem 😉

 7. Boydar said

  A co tu dużo mówić, już Pasikowski powiedział co się należało. I trudno Mu coś zarzucić.

 8. Lolek said

  – „pieprzonym hipokrytom nie przeszkadza dyskryminacja niemłodych, heteroseksualnych, białych mężczyzn ze względu na ich wiek i poglądy.”
  – „ona go kocha, a on kocha jej kolegę.”
  – „alkohol u kobiet przed 25. rokiem życia zdecydowanie sprzyja dzietności, a nie ją osłabia.”

  Obiektywne spostrzeżenia.
  Ale czy zaraz należy zgłębić cały dorobek artystyczny pana reżysera?
  Ciekawe, że uprzejmie nie wspomniano w artykule o filmie „Pokłosie”…

 9. rafalryszkiewicz said

  Mimo pańskiej mądrości stwierdzam ,że człowiek został wstępnie ukształtowany Być dobrym ,pomagać innym a to jebane życie, to odwraca i robi z pańskiego bohatera prawdziwe zło ,chociaż on tego nie chce.

 10. Olo said

  Współczesnych poliniaków rozkoszuje tylko banderowskie kaka zapakowane w sakiewiczowską gazetę polskę.

 11. karlik said

  Ad. 1 „W każdej robocie można być człowiekiem albo ch..em.” –
  A prostytutka, może nadal pozostawać dziewicą.

 12. Franz Maurer said

  Psy 1 to prawie dokument, mieszkałem 5 lat drzwi w drzwi z ubekiem,kiedyś przyniósł z pracy zdjęcia na których wieszam ulotki w stanie wojennym, rzucił je na stól z hasłem – nie rób tak więcej, bo nie bedę mógł cie nastepnym razem chronić, skurwiel był ale do mnie zachował się ok. potem były jeszcze inne zdarzenia,

 13. ego said

  to ten ,co odgrazał goim ,ze nakreci film o Jedwabnem chocby telefonem komorkowym?

 14. Boydar said

  Mieszanka genów, to raz, a dwa – „wypaczenia nie”

 15. alkohol u kobiet przed 25. rokiem życia zdecydowanie sprzyja dzietności, a nie ją osłabia

  Gościu jeszcze mało wie… 🙂 Chociaż wygląda, jakby wiedział dużo…

 16. Jabo said

  Panie Krzysztofie, Wszyscy „artyści”, to ludzie do wynajęcia. Trudno powiedzieć, czy Pasikowski wie dużo, czy mało, ale jedno jest pewne, wie co powiedzieć, żeby zrobić dobre wrażenie, ale także nie narazić się systemowi. Jego „w Ukrainie”, co zauważył Pan gajowy, świadczy, że jego niezgoda na poprawność polityczną ma wyraźne granice.

 17. Emilian58 said

  Psy szczekają a karawana podąża na górę Synaj.

 18. UZA said

  „Widzowie wolą jaja ukręcone z cukrem, więc filmu „Psy 4. Franz w Izraelu” nie będzie. Tak jak i filmu „Psy 5. Franz i kobieta przed 25. rokiem życia””.

  A może raczej „Franz z Izraela” albo lepiej „Franz z Odessy” – to dopiero byłby macho… A co do tej kobiety, to właściwie dlaczego kobieta i dlaczego taka stara ? Seksizm i parafiańszczyzna ! A gdyby tak „Franz i Trans przed 15 rokiem życia” ? Widzom jakiś profesor w tv wytłumaczy, że to bezpieczne i skuteczne tzn. postępowe, eco , euro i w ogóle, więc nie tylko polubią, ale nawet pokochają i będą dumni.

 19. Sebastian said

  Imć Pasikowski w omawianym filmie niezauważenie, zapewne dla większości widzów, przemycił promocję pedofilii. Agnieszka Jaskółka odtwórczyni roli Angeli miała wtedy 14 lat. Kultowy film, kurwa jego mać, kult ? czego ? Pies ich jebał.

  ———-
  Sama zainteresowana twierdziła, że podczas realizacji filmu Psy miała 17 lat.
  Admin

 20. Bezpartyjna said

  Pan Pasikowski w powyższej wypowiedzi jest raczej sarkastyczny, jednak budzi we mnie pozytywny wydźwięk, bo ma dużo racji.

 21. Marucha said

  Re 20:
  Nie ma się do czego przyczepić. Sam bym tak powiedział.

 22. kontra said

  19

  Wiek wg wywiadu

  orange.pl/kid,4000002705,id,4000206788,title,Agnieszka-Jaskolka-wiem-czego-chce,article.html

  W innych wywiadach udzielanych przez AS w 2010 r. był podawany rok 1978 jako jej data urodzenia. Tak więc kolejne wypowiedzi AS co do swego wieku nie mogą stanowić źródła dla artykułu w encyklopedii. –Kriis (dyskusja) 09:58, 19 kwi 2011 (CEST)

  Data nie ma sensu

  Dlaczego aktorka zataja prawdziwy wiek ? Może na serio miała 14 lat i dlatego zmienia zdanie co do wieku .

  Wybuchłby skandal ,a film uznany za pedofilski i zablokowany .

  5.173.130.219 (dyskusja) 17:52, 20 wrz 2022 (CEST)

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Agnieszka_Jask%C3%B3%C5%82ka#Wiek_wg_wywiadu

  Data urodzenia
  Niektóre internetowe portale filmowe podają, że urodziła się w 1978[7][8], co nie jest możliwe zważywszy na datę produkcji filmu Psy (1992).

  logika talmudyczna

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Agnieszka_Jask%C3%B3%C5%82ka

 23. kontra said

  https://www.imdb.com
  Agnieszka Jaskólka – IMDb

  Actress Agnieszka Jaskólka was born on May 22, 1978 in Warsaw, Mazowieckie, Poland. She is an actress, known for Psy (1992)

  to mamy pedofilię w filmie psy pasikowskiego

 24. Marucha said

  Re 23:
  Chwileczkę.
  Załóżmy, że grała w filmie mając 14 lat. Nie ona pierwsza, nie ona jedna.
  Czy na filmie doszło do pokazania scen mogących się załapać na pedofilię?

 25. NICK said

  Kontra.
  Jesteś mężczyzna czy kobieta.
  Potrzebne to do dalszego wykładu na różne tfe wpisy.
  {uju}

 26. Boydar said

  a więc popatrzmy na dowody rzeczowe

  .https://www.youtube.com/watch?v=VK5qtE4uVOQ

  nie tylko na czternastolatkę nie wygląda, nie ma też głosu czternastolatki
  w dodatku sam Franz autorytatywnie stwierdza – „ty stara dupa jesteś”
  chyba wie co mówi

 27. Bezpartyjna said

  Panie Gajowy,
  Dlatego p. Pasikowskiemu za tę wypowiedż wystawiam 👍 oraz ➕

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: