Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Krzysztof M o Wolne tematy (25 – …
  ? o Wolne tematy (25 – …
  Ale dlaczego? o Nie „polowanie”, tylko ob…
  Kar o Tanie show Trybunału w Hadze ś…
  Lily o Wolne tematy (25 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (25 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (25 – …
  bryś o Wolne tematy (25 – …
  Sudbina Srba o Moc milczenia. Przeciw dyktatu…
  miś puchatek o Sprawa biskupa Torres’a – odwo…
  miś puchatek o Wolne tematy (25 – …
  Marucha o Moc milczenia. Przeciw dyktatu…
  Marucha o Wolne tematy (25 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (25 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (25 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Zełeński niszczy Ukraińską Cerkiew Prawosławną

Posted by Marucha w dniu 2023-01-27 (Piątek)

2 stycznia 2023 roku cerkiew w Winnicy na Ukrainie spłynęła krwią. Rano do kościoła wtargnął mężczyzna i przewrócił krucyfiks, zniszczył kilka ikon, rzucił naczynia liturgiczne na podłogę, a w końcu poderżnął gardło księdzu brzytwą.

Kilka dni wcześniej w Czarnomorsku parafianie w ostatniej chwili rozbroili mężczyznę, który miał zamiar dźgnąć księdza nożem. We wsi Czeczelnyk zamaskowany mężczyzna brutalnie pobił księdza na ulicy, łamiąc mu nos i wykrzykując przekleństwa.

Komicy stand-up z Kwartetu 95, studia filmowego współzałożonego przez obecnego prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego, opublikowali niedawno wideo, w którym nieprzyzwoicie obrażali prawosławnych księży i publicznie życzyli im śmierci. Wideo jest parodią wiadomości w stylu The Daily Show, która kpi z kościoła i odnosi się do jego duchownych jako „rosyjskich agentów”. Wielu ekspertów widzi bezpośredni związek między apelami aktorów a niedawną przemocą.

Celem wszystkich tych ataków jest Ukraińska Cerkiew Prawosławna, która niegdyś pozostawała w jedności z Patriarchatem Moskiewskim, ale od ponad 30 lat ma niezależny i autonomiczny status.

Sytuacja religijna we współczesnej Ukrainie jest skomplikowana. Kraj jest uważany za prawosławny od 988 roku, kiedy biskupi Konstantynopola ochrzcili tę ziemię, która była wówczas rządzona przez książąt Rusi Kijowskiej. Rosyjski Kościół Prawosławny wywodzi się z Kijowa. Pierwsi metropolici tej cerkwi mieli tam swoje stolice, a dopiero wieki później zostali przeniesieni do Moskwy. Dopiero w 1686 r. grecki patriarcha powierzył metropolię kijowską, która podlegała wówczas kościołowi konstantynopolitańskiej, Kościołowi rosyjskiemu.

Pod rządami ZSRR Kościół prawosławny w Kijowie został prawie zniszczony, ale został wskrzeszony po upadku reżimu sowieckiego. W 1990 roku Rosyjska Cerkiew przyznała pełną niezależność administracyjną swoim ukraińskim biskupom pod nazwą Ukraińska Cerkiew Prawosławna. Chociaż wielu określa go mianem „Patriarchatu Moskiewskiego”, jest to całkowicie niezależna struktura pod względem zarządzania. Ukraińska Cerkiew Prawosławna wybiera swoich zwierzchników i biskupów samodzielnie, bez oglądania się na Moskwę. W oficjalnej nazwie nie ma „Patriarchatu Moskiewskiego”.

Powstanie niepodległej Ukrainy w 1991 roku i aktywizacja ukraińskiego nacjonalizmu pogrążyły środowisko prawosławne w chaosie. Filaret, rządzący biskup Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (UCP), odłączył się od Cerkwi z pomocą nowych władz ukraińskich i założył nową strukturę cerkiewną, którą nazwał Ukraińską Cerkwią Prawosławną Patriarchatu Kijowskiego (UCP PK). Kilku innych księży założyło inną strukturę, Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny (UAKP).

Reszta świata prawosławnego nigdy nie uznała tych struktur. Faktem jest, że w Kościele prawosławnym istnieją bardzo surowe zasady kanoniczne. Za przestępstwa kościelne Filaret został w 1992 r. pozbawiony godności biskupiej i boskiej władzy w sprawowaniu sakramentów kościelnych. Mimo że Filaret nadal dokonywał święceń, chrztów i kościelnych ceremonii ślubnych, te sakramenty były nieważne.

Jednak biskupi, podobnie jak wszyscy ludzie, żyją we współczesnym świecie i są pod wpływem wpływów zewnętrznych. Tak stało się z głową Patriarchatu Konstantynopola, Bartłomiejem. W 2018 roku multimilioner, a następnie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko udał się do Stambułu do patriarchy Bartłomieja i poprosił o dokument legalizacyjny (tomos) dla nieuznawanych ukraińskich kościołów, UCP KP i UAKP. Jednocześnie wywierano presję na UCP w celu włączenia się w te separatystyczne struktury.

Powód działalności Poroszenki był prosty. Przygotowywał się do wyborów prezydenckich w 2019 roku, a jego program opierał się na trzech słowach: „armia, język, wiara”.

Tym samym pod koniec 2018 roku Bartłomiej odwołał akt z 1686 roku przekazujący metropolię kijowską Rosyjskiej Cerkwi. Przywrócił Filareta do kapłaństwa i z mocą wsteczną uznał wszystkie obrzędy odprawiane przez wyklętego metropolitę. Obie Cerkwie zostały zjednoczone pod nazwą „Prawosławna Cerkiew Ukrainy” (PCU), a uczeń Filareta Epifaniusz został wybrany na głowę PCU (na zdjęciu z Poroszenką). Poroszenko przewodniczył tej radzie zjednoczeniowej podobnie jak cesarz Konstantyn.

W tym czasie UCP była dwa razy większa od PCU. Miliony Ukraińców są członkami UCP. Nie przeszkadzało to jednak ani Bartłomiejowi, ani Poroszence. Ten ostatni zaczął realizować kampanię w mediach, gdzie UCP nazywano „Cerkwią moskiewską”, a PCU „ukraińską”, chociaż w obu przypadkach są to Ukraińcy. Władze zorganizowały „przejścia” wspólnot kościelnych z UCP do PCU. Na te organizowane spotkania zaproszono wszystkich – katolików, protestantów, ateistów – mimo że zgodnie z prawem tylko członkowie prawosławnej parafii mogą głosować. W 2019 roku w mediach było wiele informacji pełnych zdjęć i filmów, na których widać było wyłamane łomem lub szlifierką kątową drzwi zajmowanych świątyń UCP.

Jeśli myślicie, że Stany Zjednoczone stały z boku, gdy to się rozwijało, jesteście w błędzie. Departament Stanu i politycy obu partii popierali nowy Kościół. Dwa miesiące przed utworzeniem PCU w 2018 roku Filaret i Epifaniusz spotkali się w Stanach Zjednoczonych z Joe Bidenem, który wyraził wdzięczność za ich pracę. Szef Departamentu Stanu ds. wolności religijnej Samuel Brownback, sekretarz stanu Mike Pompeo i specjalny przedstawiciel ds. Ukrainy Kurt Volker zadeklarowali poparcie dla tego projektu.

Natychmiast po utworzeniu PCU otrzymało pierwsze oficjalne gratulacje od Departamentu Stanu i Ambasady USA. W tym samym czasie ambasador Brownback i ambasador USA w Grecji, Geoffrey Pyatt – który był również ambasadorem na Ukrainie w latach 2013-2016 – odwiedzili przywódców kościelnych i górę Atos, aby wezwać ich do uznania PCU. Zarówno ambasador Volker, jak i sekretarz Pompeo wielokrotnie spotykali się z Epifaniuszem. Wszystko wskazuje na to, że promocja PCU była częścią polityki USA na Ukrainie.

Jednak ta polityka prawie zawiodła, gdy komik Wołodymyr Zełeński niespodziewanie został prezydentem w wyborach w 2019 roku. Natychmiast oświadczył, że nie zamierza ingerować w sprawy Kościołów. W czasie kampanii wyśmiewał kościelne atuty Poroszenki podczas debaty przedwyborczej i komicznie udawał, że myli tomos dla PCU z termosem (oba wyrazy brzmią podobnie po ukraińsku).

Przez pewien czas wydawało się, że zajęcie kościołów UCP dobiegło końca. Konflikt kościelny na Ukrainie został zamrożony i ustanowiono kruchą równowagę. Jednak rosyjska inwazja na Ukrainę, wraz z poparciem tej inwazji przez kierownictwo Rosyjskiej Cerkwi w Moskwie, zmieniła wszystko. Wznowiono zajmowanie kościołów UCP, przeprowadzane przez siły radykałów bez udziału władz centralnych. A to była tylko cisza przed burzą. Nastąpiło to pod koniec 2022 roku. Władze centralne zastosowały represje wobec UCP; w porównaniu z tym metody Poroszenki wydawały się dziecinne.

Katedry i klasztory zostały przeszukane przez ukraińskich funkcjonariuszy SBU, którzy poinformowali, że rzekomo znaleźli dowody współpracy biskupów i księży UCP z wrogiem. Te odkrycia były często śmieszne. Funkcjonariusze służb bezpieczeństwa pokazali zdjęcia Biblii dla dzieci, modlitewników, starych książek liturgicznych, archiwalnych zbiorów gazet i czasopism w języku rosyjskim oraz kazań bożonarodzeniowych lub wielkanocnych patriarchy Rosyjskiej Cerkwi. W przypadkach, w których nic nie znaleźli, służby specjalne same podkładały kompromitujące dowody.

Na przykład w cerkwi we wsi Hłyńsk, niedaleko Równego, służby bezpieczeństwa podrzuciły „wrogie” ulotki, podczas gdy pop był zajęty kupowaniem samochodów dla ukraińskiej armii za pieniądze zebrane przez jego wiernych. „Otrzymałem telefon od naczelnika, który powiedział, że nie został wpuszczony do świątyni. Ludzie z SBU sami przeszukali kościół, potem wezwali naczelnika i zaprowadzili go do szafy, gdzie wyjęli dwie paczki ulotek, które sami tam umieścili, bo w naszej cerkwi nie mogło być ulotek o takiej treści” – powiedział nam rektor ks. Wasyl Naczew.

Prawdziwe szczegóły tych poszukiwań są praktycznie nieznane Ukraińcom. Zamiast tego we wszystkich mediach szeroko donosi się, że służby specjalne znajdują wiele dowodów na współpracę z wrogiem w kościołach UCP. Tym samym UCP jest przedstawiana jako wróg, czego konsekwencje opisaliśmy powyżej.

Dziennikarz Fox News Tucker Carlson trafnie ocenił sytuację: „Tajna policja Zełenskiego dokonała nalotu na klasztory na całej Ukrainie, a nawet na klasztor pełen zakonnic, i aresztowała dziesiątki duchownych bez żadnych uzasadnionych powodów i z wyraźnym naruszeniem ukraińskiej Konstytucji, która nie ma już znaczenia. I w obliczu tego administracja Bidena milczy. Ani jednego słowa. Zamiast tego nadal naciskają, by wysłać Zeleńskiemu więcej dolarów z naszych podatków”.

Carlson ma całkowitą rację. Prezydent Zełeński, łamiąc ukraińskie prawo, nałożył sankcje na ukraińskich biskupów, a następnie odebrał ukraińskie obywatelstwo niektórym innym biskupom, mimo że jest to wyraźnie sprzeczne z Konstytucją.

Sytuacja jest tym bardziej absurdalna, że UCP robi wszystko, aby pomóc swoim obywatelom w tej niesprawiedliwej wojnie. Według oficjalnych danych Kościół udziela wielkiej pomocy wojsku, osobom wewnętrznie przesiedlonym i potrzebującym. Pomoc dla armii osiągnęła prawie milion dolarów, a 180 ton pomocy humanitarnej zostało dostarczonych dla Sił Zbrojnych Ukrainy – imponujące, biorąc pod uwagę, że ludzie na Ukrainie wcale nie są bogaci, a ich darowizny na świątynie są bardzo rzadkie. Ponadto na głównej radzie UCP w maju 2022 r. przyjął szereg decyzji o zerwaniu kanonicznych więzi duchowych z Rosyjską Cerkwią Prawosławną.

Wydaje się jednak, że Zełenski ma zamiar całkowicie zdelegalizować i zniszczyć Ukraińską Cerkiew Prawosławną. 20 stycznia do parlamentu trafił projekt ustawy o faktycznym zakazie działania UCP. Inicjatorem ustawy nie był zwykły parlamentarzysta, ale premier Denys Szmyhal. Oznacza to powrót do haniebnej epoki, w której państwo w centrum Europy zamierza rozprawić się z religią własnego narodu.

Jewhen Herman
Jewhen Herman to pseudonim kijowskiego dziennikarza.
Za: „The American Conservative”

https://myslpolska.info

Komentarze 3 do “Zełeński niszczy Ukraińską Cerkiew Prawosławną”

 1. Sudbina Srba said

  Zielinski jest żydem, do czego sie otwarcie przyznaje.
  a takiemu – to wszystko wolno.
  NATO pewnie z tej samej ‚denominacji ‚ bo udało im sie zbombardować ponad 400 zabytkowych cerkwi a i kościołów w Kosowie.

  NATO celowo bombardowało i cerkwie i koscioly w Jugosławii, żeby nie było śladu po chrześcijanach i żeby świat uwierzył, ze w Kosowie zawsze byli tylko muzułmanie:

  NATO bombarduje koscioly w Jugosławii

 2. żyd Zełenski niszczy Cerkiew Prawosławną

  Już ta mała korekta tytułu, podpowiada inny aspekt takich działań.

  Nie przypadkowo żydowscy oligarchowie wynieśli Zełenskiego na stanowisko. W końcu poza umiejętnością grania na pianinie penisem, co zasłużyło mu u Ławrowa szlachetne imię „pianisty”, nie posiadał Zełenski żadnych innych kwalifikacji na prezydenta.

  Projekt trójmorza (czy projekt Polin żydo-banderowców z Warszawy) ma jedynie sens, kiedy znajdzie się tam dość przestrzeni życiowej dla żydostwa, które bez trudności można przerzucić z BW. Zełenski osiądnął wysiedlenie paru milionów mieszkańców krainy U m.in. do Polski. „Lebensraum” dla żydów z BW został stworzony.

  Blackrock jest zainteresowany odbudową krainy U, Ukraińcy będą musieli odbudować krainę, aby mieszkańcy z BW mogli takm przyzwoicie zamieszkać, w końcu ktoś musi się troszczyć o ziemię, którą Ukraińcy już dawno się pozbyli.

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/17/texnc/#Geneza

  Czasem trudno jest ocenić, które społeczeństwo jest głuższe, ukraińskie czy polskie ? Tylko szaleńcy mogli wpaść na pomysł, aby finansować ekscesy żydo-banderowców w Warszawie, ale Polacy to robią:

  https://www.youtube.com/watch?v=7Kh32ChQ75I&t=360s

  jak widać na wideo, ba czynią zatwardziałych swoimi Wielkimi Patriotami Polskimi.

  http://pppolsku.blogspot.com/2013/08/hala-podosci.html#_K

 3. UZA said

  ” „Lebensraum” dla żydów z BW został stworzony.”

  Gdyby tak rzeczywiście było, to wojna mogłaby się już skończyć, a „amerykańskie” władze nie musiałyby się trudzić dolewaniem oliwy do ognia. Widocznie jednak nowi mieszkańcy ziem ukrainnych , nauczeni doświadczeniem z Palestyńczykami, których dotąd nie udało się wybić, chcą tym razem mieć naprawdę czysty teren. Jak to pięknie ujął jeden z autorów – „ziemia bez narodu dla narodu bez ziemi”. Osiągnięcie takiego efektu zajmie jeszcze trochę czasu, więc do Lebensraumu daleko.

  „Czasem trudno jest ocenić, które społeczeństwo jest głupsze, ukraińskie czy polskie ? ”

  Myślę, że trudno to porównywać, bo istnieją różne barwy i odcienie głupoty. Jak mówią Rosjanie :
  каждый дурак по своему с ума сходит. Polacy, jak to Polacy, wariują raczej poczciwie, a banderowcy, jak to banderowcy – niegodziwie.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: