Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  AnuLa o Jak zostałam sąsiadką „M…
  AnuLa o Dlaczego kot ugniata? Uważaj,…
  Yagiel o Wolne tematy (25 – …
  Ale dlaczego? o Nie „polowanie”, tylko ob…
  Krzysztof M o Wolne tematy (25 – …
  ? o Wolne tematy (25 – …
  Ale dlaczego? o Nie „polowanie”, tylko ob…
  Kar o Tanie show Trybunału w Hadze ś…
  Lily o Wolne tematy (25 – …
  Neptek o Moc milczenia. Przeciw dyktatu…
  osoba prywatna o Wolne tematy (25 – …
  Boydar o Wolne tematy (25 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (25 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (25 – …
  bryś o Wolne tematy (25 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Upadek cywilizacji zachodniej

Posted by Marucha w dniu 2023-01-29 (Niedziela)

Pozwalam sobie na ten pretensjonalny tytuł z ważnego powodu. Sygnałów upadku Zachodu było już w historii wiele. O kryzysie cywilizacji europejskiej pisał już Oswald Spengler w rozprawie „Zmierzch Zachodu”.

Bruegel, Pieter de Oude, „Upadek Ikara”

Stawiam tezę, że upadek i rozpad najsilniejszej i najpłodniejszej niegdyś cywilizacji widać teraz wyraźniej niż kiedykolwiek.

Co nam to ukazuje? Pokazuje to dobitnie konflikt na Ukrainie. Moja teza nie wynika z żadnej rusofilii. Rosja obiektywnie jest wielką cywilizacją, jednak odrębną od tej zachodniej. Może za wyjątkiem czasów Piotra Wielkiego i carycy Katarzyny Rosja chciała sama tworzyć własną rzeczywistość i zachować pełną suwerenność balansując między Europą a Azją. Rosja ma swoje własne cele i interesy na Ukrainie. Nie widzę sensu ich wykładać w felietonie poświęconym Zachodowi.

Dlaczego to Ukraina objawia nam słabość Europy? Kontynent z tysiącletnią historią, który zawsze był trawiony państwotwórczymi konfliktami, teraz jak jeden polityczny byt śpiewa ciągle tę samą piosenkę, napisaną w Waszyngtonie. Jak to możliwe, że tak różniące się państwa jak Niemcy, Francja czy Anglia nagle jak jeden mąż uległy histerii, wręcz furii? Nigdy historia nie znała takiego przypadku.

Jak wielokrotnie pisałem każde państwo powinno „śpiewać” po swojemu, włożyć własny wkład w rozwój ludzkości. A jednak Stany Zjednoczone, które ekonomicznie opanowały glob wymagają bezwzględnego posłuszeństwa. Europa stała się mniej niezależna od Burkiny Faso.

Nawet Ameryka Południowa dzielnie opiera się samobójczym namowom USA do wysłania ciężkiego sprzętu na Ukrainę. USA chce w swoją porażkę wciągnąć jak najwięcej państw. Tak, porażkę. Ukraina już nigdy nie odzyska straconych terytoriów. Szykuje się długi, może nawet dziesięcioletni konflikt, który według mnie wygra Rosja, choć dużym kosztem.

Oskarżanie wszystkich, którzy formułują takie tezy, o rusofilię jest śmieszne. Wychowałem się w kulturze zachodniej, znam jej historię i jej zasługi dla świata. Dlatego tym bardziej zależy mi na pokazaniu, że to co kochamy, stało się chłopcem na usługi.

Wszystkie wielkie wydarzenia w dziejach Starego Kontynentu w obliczu sytuacji na Ukrainie zdają się być bez znaczenia. Europa nie decyduje sama o sobie. Niemcy, które rękami i nogami broniły się przed wysłaniem Leopardów Ukrainie, odpuściły po trzech dniach. Kraje Europy zachodniej zdają się zrobić wszystko co chce USA, byle mieć święty spokój.

O kondycji Europy wschodniej lepiej nie wspominać, choć jest to uzasadnione bagażem historycznym, należy zauważyć, że w XXI wieku Rosja nie uczyniła żadnej agresji wobec Polski czy krajów bałtyckich. Propagandowy język obu stron, to gra polityczna i oby tak pozostało.

Czy to koniec Europy? Niestety nie przewiduję, żeby nasz kontynent stać było na jeszcze jakąś twórczą działalność, wszystko wskazuje na to, że pałeczkę w przyszłości przejmie Azja. Konflikt ukraiński objawił nam wszystko w pełnej okazałości. Uświadomił nam jakie są zależności i kto kogo trzyma za pysk. Co jeżeli amerykański sen się skończy? Kulturalna i cywilizowana Europa wyląduje z ręką w nocniku…

Ukończyłem Katolickie Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Bł. Ks. R. Archutowskiego o profilu humanistycznym. Interesuję się historią, literaturą i filozofią. Fascynuję się twórczością takich pisarzy jak: Teodor Jeske-Choiński, Roman Dmowski, Józef Weyssenhoff czy Feliks Konieczny.

https://wprawo.pl

Komentarzy 16 do “Upadek cywilizacji zachodniej”

 1. misio said

  ZBRODNIE USA

  🇺🇦Zbrodnie wojenne: Wczoraj o godzinie 7:30 🇺🇦armia ostrzeliwała szpital rejonowy Novoaidar w Ługańskiej Republice Ludowej z amerykańskich wyrzutni rakiet HIMARS. 14 pacjentów zginęło / 24 pacjentów + personel rannych.

  HIMARS 🇺🇦może ich używać wyłącznie za zgodą USA !!!

  .https://twitter.com/i/status/1619583827793555456

 2. Feliks Konieczny.

  KONECZNY.

 3. Tadeusz said

  Nieżyjący już filozof M. Zadornow w swoich programach, których pełno na YouTube, dzielił europę na dwie części słowiańską, do której i my Polacy się zaliczamy i na część zachodnią. Słowianie z dawien dawna żyli w symbiozie z przyrodą i z niej czerpali siły potrzebne do życia. Zadornow zachodni świat określał mianem „targaszy”. W języku staro-rosyjskim „targasz” to najpośledniejszy handlarz pozbawiony wszelkich cech dodatnich. Jako przykład podawał bawiące się dzieci. Dzieci Europy wschodniej rysują (bardziej rysowały) na asfalcie słoneczka, domki i bardzo często rodziców. Niestety na zachód od Łaby nie spotkacie takich rysunków dziecięcych. Inna kultura, inne wychowanie , które zwolna rozlewa się i na naszą ojczyznę. Zaczyna się „wyścig szczurów ” po jak największą ilość gotówki i dóbr doczesnych kosztem rodziny i dzieci, których wychowaniem zajmuje się szkoła(?) a bardziej ulica. Zachodnia kultura , o czym pisze autor już dawno się zdeaktualizowała, rządzą korporacje za nic mające świat i ludzi.

 4. Kojak said

  Zboczony bydlak seksualny ,zboczeniec -pederasta pchajcy jaja do dupy drugiem i paradujacy po ulicach z jajami na wierzchu w obcislych slipkach ,ktoremu te jaja, te slipki rozrywaja to symbool cywilizacji zydowskich skurwysynow ,,zundzuncych,, ,tzw Jewropa ! Taka cywilizacja zydowskich kurw i gnoi upada, bo byla z gory skazana na zaglade ! Czy to wogole mozna nazwac cywilizacja ? Absolutnie nie ! Bo od kiedy to bandy zboczonych bydlakow i smierdzacych zwyrodnialych gnoi moga stanowic jakakolwiek cywilizacje !

 5. Maverick said

  Upadek imperium zła, jest coraz to bardziej wszech obecny.

  Niektóre miasto w USA wyglądają gorzej niż III świat.

  W międzyczasie dług publiczny bije nowe rekordy a drukowanie pieniądza z powietrza bez pokrycia ciągle trwa.

  https://www.usdebtclock.org/

  Co mądrzejsze narody przygotowują się na upadek dolara, ale nie w Polin gdzie waslastwo to przykazanie boże.

 6. Ad. 5 (video)

  „Ucieczka z Nowego Jorku” w wersji przedprodukcyjnej. Teraz podrzucą im coś rozrywkowego, nazwą to pandemią i… personel w obozach FEMA będzie miał wreszcie zajęcie.

 7. Bezpartyjna said

  Najbardziej nie rozumiem obywateli USA, żyją od wojny do wojny. Jeszcze nie wylizali się z ran jakie im zadano w Afganistanie, a już ponoszą koszty wojny z Rosją. Przecież obywatele USA powinni być najbardziej świadomi tego, że wojna ich kosztuje. Reklamują się wolnością, demokracją i świadomoscią polityczną.

  Mają rozwalone drogi, mają dzielnice nędzy, bezdomnych na ulicach i generalnie brud i smród, ale propaganda utwierdziła ich w przekonaniu, że nigdzie na świecie nie jest tak dobrze jak w Ameryce. Fakt, że ze znajomoscią świata, czy ogólnym wykształceniem nie jest tam też zbyt dobrze. Dobre studia w USA kosztują tyle co dobry dom, więc nie wszystkich jest stać na dom, a tym bardziej na studia.
  https://an40na.neon24.org/post/170706,i-kto-z-tej-wojny-cokolwiek-ma#comments

 8. Bezpartyjna said

  Znalezione w sieci:
  „Jeśli sąsiedzi wszczęli nagle między sobą awanturę, to można być pewnym, że dzień wcześniej odwiedził ich anglik”

  … „Dla Ukrainy początek końca a dla nas? Piszę to, bo zastanawiam się nad wizytą Bidena w Polsce, podobno około 24 lutego. Po co? Żeby nas sprawdzić? Namówić do wyprawy? Inspekcja u wasala a może pożegnanie jak z kamikadze przed rzutem na wschód? Nerwowo się robi. Atmosfera się zagęściła maksymalnie. Czas pokaże czy przesadzam, obym przesadził.”

 9. Tadeusz Kaktus said

  50 lat w zakonie bez Mszy Świętej.
  Jak spożyć Komunię bez kapłana.
  Zabezpieczenie mienia kościelnego na lat kilkadziesiąt przed heretykami. Tekst:
  https://swietatradycja.wordpress.com/2023/01/29/matka-swietych-polska-zywot-benedyktynki-anny-nektezy-50-lat-bez-katolickiej-mszy-swietej/

  Można wysłuchać:

 10. niepostepowyoszolom said

  w ” cywilizacji ” arcykaplanow w korporacji : Abrahama , izaaka, aarona i jakuba nawet Biblie wynicowali doszczetnie ! Stara Biblia glosi ze Miejsce na ktorym zyja i ludzie wraz z gojami🤣jest Plaskie!!! ALE po jakims czasie Arcykaplani obliczyli ze korzystniej:) bedzie uczynic plaskie miejsce na okragle 🤑. Dlaczego? no bo plaskie i BEZKRESNE oraz jedyne miejsce dawaloby wiernym wyjatkowosc i UNIKALNOSC 👿w Kosmosie ! Natomiast gdy zmieni sie ziemie na : drobinke ! kruszynke ! , pylek wprost !! postod miljona innych pylkow 🤣to wowczas i rozmodlone bydlo podatkowe 🤑zrozumie ze jest PYLKIEM , PLWOCINA 😁i… po zbawienie pobiegnie do …bozych domow wyzej wymienionych Abrahamowych bozkow😂

  ————–
  Pan oszalał? Czy zwariował?
  Nie sądzę, aby gajówka była miejscem dla Pana.
  Admin

 11. Sudbina Srba said

  Ja spróbuję odnieść sie do artykułu P. Krzemińskiego, który z grubsza ocenia upadek cywilizacji zachodniej, konkretnie europejskiej.
  Uważam, ze jest to bardzo cenny artykuł i szkoda, ze tak mało poświęcamy czasu i fatygi na temat dziejów naszej cywilizacji i historii Europy.
  Jeszcze rzadziej korzystamy ze źródeł.
  Młode pokolenie w Polsce już nie zna łaciny ani greki – bo nam Szymon Peres zabronił uczyć sie historii , jako ze obecnie Europejczykowi ma wystarczać historia, która zaczyna sie i kończy na …Holokauście.
  Teraz , w nowych podręcznikach będą kolejne władze bujać nowe pokolenie opowiadając jak to Rosja …..napadła na własne terytorium.

  Może najpierw moje uwagi na temat opinii autora.
  Tytuł nie jest pretensjonalny ani przesadzony.
  Mane, tekel, fares (lub ufarsim) – podzwonne dla Europy przypieczętował okrutny, bestialski i nielegalny napad na Jugosławię i wymazanie suwerennego państwa z map świata.
  19 państw europejskich – podobno demokratycznych – pod egidą Waszyngtonu – bezprawnie i bez ostrzeżenia bombarduje Belgrad, Nowy Sad i Prisztine pod pretekstem …. konfliktu etnicznego.
  Ciekawe, jak sie nazywa napad 19 etnicznych państw na jedno wieloetniczne państwo?.

  Tzw. konflikt etniczny w Jugosławii wywołali i przygotowali Amerykanie z turecką grupą Gulena.
  A cala awantura sterowana była przez Sorosa w Albanii. (leke kanun i djagmares)
  Była to wojna o kontrole nad źrodłami energii.
  Polska , niestety poparła mordowanie Serbów.

  Nigdy nie zrozumiem – dlaczego????? Serbowie nigdy nie byli naszymi wrogami.

  Miloszewicz nie zgodził sie przekazać władzom USA kontroli nad wszystkimi punktami strategicznymi Jugoslawii (transport, komunikacja ) podczas budowy ogromnego rurociągu, który mial przeorac Kosowo, Serbie az do Triestu (Rambouillet Agreement).
  Na drugi dzien, Clinton kazal bombardować Jugosławię.

  Nikt w dowództwie jugoslawianskim nie był Serbem. Miloszewicz tez nie byl Serbem – a jednak Trybunał Haski powstał wyłącznie przeciwko Serbom!.
  I mimo, ze ten sam Trybunał uniewinnił Miloszewicza – i odszczekał Srebrenice- serbscy wojskowi, którzy bronili swojego kraju nadal gnija w ….polskich wiezieniach.
  Polska, niestety, sprawdzila sie jako lokaj i slugus amerykanskiego imperializmu.

  Pierwsza przyczyna awantury na Balkanach: AMBO Project. Budowa rurociagu z Baku do Europy
  Właścicielem firmy Haliburton, ktora budowala ten gazociag l byl wiceprezydent USA , Dick Cheney

  Bałkany budują rurociąg dla kaspijskiej ropy
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,3887873.html
  ENB-KOSOVO: The Albania-Macedonia-Bulgaria Oil Pipeline (AMBO)
  https://enbkosovo.blogspot.com/2008/03/albania-macedonia-bulgaria-oil-pipeline.html

  Prawda i kłamstwa o rozpadzie Jugosławii: To nie Milošević, od samego początku była to amerykańska operacja |
  https://pracownia4.wordpress.com/2015/03/30/prawda-i-klamstwa-o-rozpadzie-jugoslawii-to-nie-milosevic-od-samego-poczatku-byla-to-amerykanska-operacja/

  ENB-KOSOVO: Caspian Pipelines War (AMBO)
  https://enbkosovo.blogspot.com/2008/03/caspian-pipelines-war.html

  25. rocznica masakry w Srebrenicy Wielkie kłamstwo, które nie umrze – Global ResearchGlobal Research – Centrum Badań nad Globalizacją
  https://www.globalresearch.ca/25th-anniversary-srebrenica-massacre/5718292?utm_campaign=magnet&utm_source=article_page&utm_medium=related_articles

  Slobodan Miloszewić oczyszczony z zarzutów przez haski trybunał

  https://strajk.eu/slobodan-miloszewic-uniewinniony-przez-haski-trybunal/
  Kosowo, amerykańskie państwo mafijne: USA i UE wspierają proces polityczny związany z przestępczością zorganizowaną

  https://www.globalresearch.ca/kosovo-the-us-and-the-eu-support-a-political-process-linked-to-organized-crime/8055

  Biden: «To ja zaproponowałem zbombardowanie Belgradu…» – Uczta Baltazara
  D
  https://babylonianempire.wordpress.com/2022/03/19/biden-to-ja-zaproponowalem-zbombardowanie-belgradu/

  Propaganda, Paramilitaries, and Pipelines

  The NATO attack on Kosovo and Serbia, 1999

  Click to access Francesca-Morrison.pdf

  Srebrenica: fałszywy proces i skazanie Ratko Mladicia

  https://www.globalresearch.ca/srebrenica-ratko-mladics-sham-trial-and-conviction/5619617?utm_campaign=magnet&utm_source=article_page&utm_medium=related_articles

  Polish Army in Kosovo – YouTube

 12. Cypisek said

  Jeden z obrazków tego upadku:
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2023-01-29/niezwykle-sceny-na-mistrzostwach-transplciowa-lyzwiarka-nie-mogla-wstac/

 13. CBA said

  re 4 P. Łysy daj pan spokój z tym opisem; na wymioty się zbiera.

 14. CBA said

  re 3. !!! Tak jest; zaraz kopiuję i wysyłam. Krótko i treściwie…

 15. Wywrotowiec said

  Kojak wie co mowi-polac mu !
  nie ma nic bardziej obrzydliwego jak pedal.

 16. ella said

  Anna Sorokin to dopiero przykład ruskiej wyższości moralnej

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: