Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Ale dlaczego? o Nie „polowanie”, tylko ob…
  Kar o Tanie show Trybunału w Hadze ś…
  Lily o Wolne tematy (25 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (25 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (25 – …
  bryś o Wolne tematy (25 – …
  Sudbina Srba o Moc milczenia. Przeciw dyktatu…
  miś puchatek o Sprawa biskupa Torres’a – odwo…
  miś puchatek o Wolne tematy (25 – …
  Marucha o Moc milczenia. Przeciw dyktatu…
  Marucha o Wolne tematy (25 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (25 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (25 – …
  Voodoosch o Tanie show Trybunału w Hadze ś…
  lewarek.pl o Wolne tematy (25 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Dlaczego ludzie nie lubią kotów

Posted by Marucha w dniu 2023-02-02 (Czwartek)

[Moja osobista reguła: unikaj ludzi, którzy nie lubią kotów. – admin]

Dla większości kociarzy to bardzo dziwne, ale prawda jest taka, że po ziemi chodzą ludzie, którzy nie lubią kotów! Nam nie mieści się to w głowie, a oni wymyślają mnóstwo powodów, by utwierdzać się w swojej antypatii.

No właśnie, ale jakie są ich argumenty? Dlaczego ludzie nie lubią kotów?

Ludzie nie lubią kotów, bo…

Wokół kotów narosło wiele mitów, a one same na przestrzeni wieków zyskały kilka „łatek”, z których większość „przyklejono” im całkowicie niesprawiedliwie. Mylne postrzeganie mruczków jest spowodowane ich tajemniczym charakterem oraz tym, że czasem trudno pojąć ich naturę i zrozumieć ich specyficzny język. Zła ocena wynika zwykle po prostu z ludzkiej niewiedzy.

Ci, którzy nie darzą sympatią kotów i kategorycznie to deklarują, wolą zazwyczaj psy. Jeśli szukasz pupila, dla którego będziesz „panem”, to faktycznie kot nie jest dla ciebie. Koty nie dają się kontrolować, nie pozwalają się tresować. To raczej inni muszą się do nich dostosowywać. Jest to niezwykła cecha świadcząca o tym, że koty mają inspirującą naturę.

Ailurofobia

Jest to fobia powodująca bardzo silny lęk przed kotami. Jak wszystkie fobie, może wymagać specjalistycznego leczenia.

Oto główne argumenty kocich przeciwników.

„Koty są wredne i fałszywe”

Ten argument pada chyba najczęściej. A tak naprawdę nic za nim nie stoi. Odczytywanie kociego zachowania jako wrednego i fałszywego wynika całkowicie z niezrozumienia charakteru tego zwierzęcia. Kot nie załatwia się poza kuwetą, by zrobić nam na złość – jest to jego komunikat, że cierpi, lub np. tęskni, że coś jest nie tak. Kot nie drapie i nie gryzie dla przyjemności, tylko dlatego, że naruszamy granice jego przestrzeni osobistej. Zanim jednak użyje pazurków, wysyła sygnały niezadowolenia, by nas ostrzec.

Kota trudniej kontrolować, nie da się go sobie podporządkować, ani wytresować. Mruczki są bardzo niezależne i to właśnie je wyróżnia.

„Koty nie przywiązują się do człowieka”

Mówiąc wprost, to kompletna bzdura. Każdy, kto ma kota, jest w stanie bez problemu obalić tę pseudotezę. Koty mają bardzo różne charaktery. Jedne są bardziej czułe i wylewne, inne mniej. Niektóre okazują miłość swojemu opiekunowi na każdym kroku, inne tylko od czasu do czasu. Jednak związek, który powstaje pomiędzy kotem a człowiekiem jest silny i prawdziwy, ponieważ zwierzęta te mają bardzo bogate życie emocjonalne, lecz po prostu nie eksponują go zbyt nadgorliwie.

„Koty uczulają”

Ludzie nie lubią kotów, bo powodują alergię. Alergicy uważają, że koty są dla nich zagrożeniem i unikają ich jak ognia! Zazwyczaj, jeśli chcą mieć jakiegoś zwierzaka w domu, to wybierają psa, gdyż te uczulają mniej. Jak wiemy, istnieją kocie rasy, które uczulają w bardzo małym stopniu albo wcale.

Strach przed alergią to nie powód, aby dyskryminować mruczki! Nierzadko jej objawy są nieznaczne i znikają już po kilku dniach wspólnego życia z kotem, a często nigdy nie mają miejsca.

„Koty nieprzyjemnie pachną”

Koty to bardzo czyste zwierzęta. Z niezwykłą dbałością potrafią zajmować się czyszczeniem swojego futerka. Kocia sierść pachnie niczym pluszowy miś. Jedyne, co może nieładnie pachnieć z kociego otoczenia to brudna kuweta i mocz kocura. Ale to już obowiązek opiekuna, aby pilnować higieny kociej toalety i wykastrować kota, gdy ten osiągnie dojrzałość płciową. Kot za pomocą moczu znakuje terytorium, po zabiegu ten instynkt zanika.

„Koty przynoszą pecha”

Ta paskudna łatka przyczepiła się głównie do czarnego kota. Niestety, tak głęboko zakorzeniła się w ludzkiej świadomości, że ciężko ją odkleić. Czarny kot według innej tradycji potrafi też przynieść szczęście, na przykład w Szkocji. A z drugiej strony takiego samego pecha w innych krajach „zapewnia” kot biały, czy trójkolorowy. Nam wydaje się, że wielu ludzi po prostu lubi zrzucać winę za swoje nieszczęścia na wszystkich i wszystko dookoła, a tajemnicza natura mruczków sprzyjała temu, że przez wieki otaczano je negatywnymi legendami.

„Koty roznoszą choroby”

Każde zwierze może zachorować, tak samo, jak chorują ludzie. Jeśli jednak będziemy dbać o higienę i zdrowie naszego pupila i regularnie go szczepić, to choroby powinny go omijać. Natomiast podczas adopcji kota bezdomnego należy zachować podstawowe środki bezpieczeństwa i wybrać się z nim na wizytę do weterynarza.

Często koty lądują na bruku, gdy w domu ma się pojawić dziecko, bo przyszłe matki obawiają się toksoplazmozy. Wbrew obiegowej opinii, wcale nie tak łatwo się nią zarazić. Wystarczy zachować środki ostrożności przy sprzątaniu kuwety, a najlepiej poprosić innego domownika, by przejął ten obowiązek na okres ciąży.

„Koty niszczą meble”

To niestety prawda. Lecz bynajmniej nie dokonują zniszczeń z powodu złośliwości. Robią to, ponieważ mają głęboko zakorzeniony instynkt znaczenia terytorium. Drapanie pozwala im na pozostawienie po sobie dwóch rodzajów znaków: wizualne (powyciągane nitki z sofy, obskrobane drzwi, zerwana tapeta) oraz zapachowe (gruczoły znajdujące się pomiędzy opuszkami palców, wydzielają substancje zapachowe), a jak wiemy, koty duży nacisk kładą na komunikację opartą na wrażeniach węchowych.

Dlatego konieczne będzie ustawienie w domu drapaka, a może nawet kilku. Przekonanie mruczka, by drapał tylko to, na co my mu pozwolimy może nie być najprostszym zadaniem, ale jest wykonalne!

„Ludzie nie lubią kotów” – naszym zdaniem ta teza dotyczy w dużej mierze tych osób, które ich nie mają. Zamiast z góry oskarżać koty o fałszywe intencje, na dobry początek lepiej przestać kierować się w swojej ocenie mitami i półprawdami. Kocia miłość istnieje i jest niezastąpiona, a co więcej przynosi wymierne korzyści dla naszego zdrowia, co jest udowodnione naukowo. Jest inna niż psia, inna niż ludzka. Jest po prostu kocia – magiczna i specyficzna.

Źródło: Koty.pl
https://www.onet.pl

Komentarzy 11 do “Dlaczego ludzie nie lubią kotów”

 1. Krzysiek1956 said

  Ale to już obowiązek opiekuna, aby pilnować higieny kociej toalety i wykastrować kota, gdy ten osiągnie dojrzałość płciową.
  Może autor sam się lepiej wykastruje? W końcu, po takim „zabiegu”. może być wciąż biernym „dawcą rozkoszy” dla swojego „partnera” 🙂

 2. Kojak said

  Powiem wiecej ! Tego kto nie lubi kotow traktuje jako niebezpiecznego gnoja !

 3. Marucha said

  Re 1:
  Pan za bardzo antropomorfizuje koty. Zabieg neutralizacji wydłuża życie kota.

 4. NICK said

  To się
  Gospodarzowi udało
  Antropomorfizacja
  Kotów
  Za daleko idąca

  To jest opinia
  Chyba się nawrócę
  Nazwę ssaka zapomniałem
  Wie- wiórka
  Żartuję
  Przepraszam
  Lubię Pery-z-kopa

 5. Sceptyk said

  Kilka lat wstecz jakiś bezpański kot się na mnie uwziął, jak wychodziłem na dwór to chodził za mną i zaczepiał łapiąc mnie za nogawki. Zbliżała się zima i zlitowałem się nad zwierzakiem, wprowadziłem kota, szedł za mną, do piwnicy. Zrobiłem posłanie i dostarczyłem wodę i pokarm. Niestety do wiosny odszedł w zaświaty. Pochowałem go w lesie. Ot taka historia.

  ———–

  Admin

 6. NICK said

  Pan jest w miarę Nowy.
  Poczytaj moje kocie opowieści.
  Np. o Cyklopie.
  Q.
  Książkę napisać?
  Nie zrobię tego.
  Spokoju wspólnego.
  Nie naruszę.

 7. Krzysiek1956 said

  Panie Gajowy, może owa „neutralizacja” wydłuża życie nie tylko kotów??
  Czy są znane jakieś statystyki dotyczące długości życia eunuchów?
  Ja coś takiego znalazłem 🙂 Są chętni pożyć dłużej?

  https://www.newsweek.pl/kastraci-zyli-dluzej/tjersf3

  ———–
  Może i tak?
  Admin

 8. SB said

  Mam dwa! Rodzeństwo, Maciek i Agatka.
  Wykastrowane, zadbane, czyste. Niewychodzące.
  Czystszych zwierząt od kotów ze świecą szukać.

  ———–

  Admin

 9. AnKa said

  Wkurzający jest ten d….y wzięty argument, że koty mają nieładny zapach. Koty wręcz pachną. To jest w mojej ocenie jeden z najczystszych zwierzaczków 🙂 Wtulam twarz w futerko mojego Przypadka i jestem w niebie. Nie tylko pachnie, ale też jest milutki, mięciutki, delikatny.


  Admin

 10. Wojtek. said

  Koty.Niewyczerpany temat.One się nie nudzą.Nigdy.Nie pozwolą w taki sposób sie traktować.Każdy SŁUGA kota wie o tym.Też mamy 2 sztuki w Domu.Nigdy nie żałujemy,nie wyobrażam sobie zycia bez kota w domu.Gdy ci ufają to prawdziwi przyjaciele.Wierni,oddani,czuli,czyści:)Z charakterem.Wiele sie od nich można nauczyć,a obserwacja zachowań tego gatunku jak rybek jest fascynująca.Nieprzewidywalne ale to one znają cel i go osiągają.I niech tak zostanie.

 11. Boydar said

  „… Dlaczego ludzie nie lubią kotów …”

  przewrotne pytanie i tytuł … 🙂

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: