Jak Św. Tomasz Akwinata recenzuje posoborową zmianę liturgii. Czy w kulcie Boga może być coś szkodliwego?
Posted by Marucha w dniu 2023-02-02 (Czwartek)
O niewłaściwej czci prawdziwego Boga. Czy w czci Boga może być coś szkodliwego?
Odpowiedź: Według św. Augustyna najbardziej zgubne kłamstwo to takie, którego przedmiotem jest religia chrześcijańska. Kłamstwo zaś polega na tym, że to, co się sprzeciwia prawdzie wyraża się na zewnątrz, albo słowem albo czynem.
Otóż zewnętrzne obrzędy religijne polegają na oznaczaniu czegoś czynem, jak to już widzieliśmy. Jeśliby więc jakiś kult zewnętrzny wyrażał coś fałszywego, byłby zgubny. A to może się zdarzyć w dwojaki sposób:
jeśli samo oznaczenie obrzędu sprzeciwia się rzeczy oznaczanej; otóż w ten sposób w czasach Nowego Zakonu, po dokonaniu tajemnic Chrystusowych jest rzeczą zgubną posługiwać się obrzędami Starego Zakonu, które oznaczały coś z przyszłości; podobnie zgubne byłyby słowo kogoś, ktoby teraz mówił, że Chrystus będzie cierpiał;
- fałsz może zakraść się do kultu ze strony samego człowieka, który ten kult składa, zwłaszcza gdy chodzi o kult publiczny, sprawowany w imieniu całego Kościoła przez kapłanów. Podobnie bowiem jak fałszerzem byłby człowiek, któryby spełniał w imieniu społeczności jakieś posłannictwo, którego społeczność nie powierzyła mu, tak samo fałszerzem byłby, kto by w imieniu Kościoła sprawował kult Boży wbrew sposobowi ustanowionemu powagą Bożą przez Kościół i uświęcony zwyczajem. Dlatego św. Ambroży powiedział: „Niegodziwcem jest, kto sprawuje Boże tajemnice inaczej, aniżeli Chrystus ustanowił”.
Rozwiązanie trudności:
- Skoro Bóg jest prawdą, wzywa go ten, kto Go czci „w duchu i prawdzie”, jak mówi Ewangelia (Jn 4, 24). Dlatego kult wyrażający fałsz nie jest właściwie zbawiennym wzywaniem Boga.
- Przed ustanowieniem Prawa sprawiedliwi otrzymywali szczególne natchnienie Ducha Świętego, jak należy czcić Pana Boga, a inni ich naśladowali. Później zaś zostały dane osobne przykazania, których niezachowanie jest rzeczą zgubną.
- Różne zwyczaje Kościoła w sprawowaniu kultu Bożego w niczym nie sprzeciwiają się prawdzie i dlatego należy je zachować i nie wolno ich lekceważyć.
Tomasz z Akwinu, Suma Teologiczna Q 93 A 1,
Komentarze 4 do “Jak Św. Tomasz Akwinata recenzuje posoborową zmianę liturgii. Czy w kulcie Boga może być coś szkodliwego?”
Sorry, the comment form is closed at this time.
Krzysztof M said
Czy w czci Boga może być coś szkodliwego?
Nie. Szkodliwe mogą być formy czci. Pomińmy tu iluzję czci Boga (czyli człowiek zamiast czcić Boga, czci samego siebie lub wytwory własnego umysłu).
Bezpartyjna said
Taaak, i najgorzej jak stawia złote cielce i przedkłada kult pieniądza ponad wszystkich i wszystko, nie wspominając o lichwie.
Odnosił się w swych filozoficznych rozprawach szeroko do materialistycznej (mocno szkodliwej poprzez „psucie”) formy pieniądza. Warto poczytać.
jasiek z toronto said
Re: Artykul
„Iskra z Polski”…
===================
zapodal: jasiek z toronto
Semusz said
Cześć oddawana Bogu musi być pełna i podobać się Bogu. Wszelkie zniekształcenia w kulcie powodują, że czcimy nie Boga, lecz coś co naśladuje Boga, jednak Bogiem nie jest, może mieć pewne przymioty jakie posiada Bóg, jednak nie wypełnia wszystkich znamion Boga.
W dyskusjach o poprawności kultu należy zadać sobie pytanie dlaczego Bóg odrzucił ofiary Kaina a przyjmował Abla? Dzisiejsze posoborowie sprawuje kult wg Kaina a taki musi być odrzucony przez Boga ze wszystkimi tego konsekwencja, również dla „widzów” tego kultu.