Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Ale dlaczego? o Nie „polowanie”, tylko ob…
  Krzysztof M o Wolne tematy (25 – …
  ? o Wolne tematy (25 – …
  Ale dlaczego? o Nie „polowanie”, tylko ob…
  Kar o Tanie show Trybunału w Hadze ś…
  Lily o Wolne tematy (25 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (25 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (25 – …
  bryś o Wolne tematy (25 – …
  Sudbina Srba o Moc milczenia. Przeciw dyktatu…
  miś puchatek o Sprawa biskupa Torres’a – odwo…
  miś puchatek o Wolne tematy (25 – …
  Marucha o Moc milczenia. Przeciw dyktatu…
  Marucha o Wolne tematy (25 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (25 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Jak Św. Tomasz Akwinata recenzuje posoborową zmianę liturgii. Czy w kulcie Boga może być coś szkodliwego?

Posted by Marucha w dniu 2023-02-02 (Czwartek)

O niewłaściwej czci prawdziwego Boga. Czy w czci Boga może być coś szkodliwego?

Odpowiedź: Według św. Augustyna najbardziej zgubne kłamstwo to takie, którego przedmiotem jest religia chrześcijańska. Kłamstwo zaś polega na tym, że to, co się sprzeciwia prawdzie wyraża się na zewnątrz, albo słowem albo czynem.

Otóż zewnętrzne obrzędy religijne polegają na oznaczaniu czegoś czynem, jak to już widzieliśmy. Jeśliby więc jakiś kult zewnętrzny wyrażał coś fałszywego, byłby zgubny. A to może się zdarzyć w dwojaki sposób:

 1. jeśli samo oznaczenie obrzędu sprzeciwia się rzeczy oznaczanej; otóż w ten sposób w czasach Nowego Zakonu, po dokonaniu tajemnic Chrystusowych jest rzeczą zgubną posługiwać się obrzędami Starego Zakonu, które oznaczały coś z przyszłości; podobnie zgubne byłyby słowo kogoś, ktoby teraz mówił, że Chrystus będzie cierpiał;
 2. fałsz może zakraść się do kultu ze strony samego człowieka, który ten kult składa, zwłaszcza gdy chodzi o kult publiczny, sprawowany w imieniu całego Kościoła przez kapłanów. Podobnie bowiem jak fałszerzem byłby człowiek, któryby spełniał w imieniu społeczności jakieś posłannictwo, którego społeczność nie powierzyła mu, tak samo fałszerzem byłby, kto by w imieniu Kościoła sprawował kult Boży wbrew sposobowi ustanowionemu powagą Bożą przez Kościół i uświęcony zwyczajem. Dlatego św. Ambroży powiedział: „Niegodziwcem jest, kto sprawuje Boże tajemnice inaczej, aniżeli Chrystus ustanowił”.

Rozwiązanie trudności:

 1. Skoro Bóg jest prawdą, wzywa go ten, kto Go czci „w duchu i prawdzie”, jak mówi Ewangelia (Jn 4, 24). Dlatego kult wyrażający fałsz nie jest właściwie zbawiennym wzywaniem Boga.
 2. Przed ustanowieniem Prawa sprawiedliwi otrzymywali szczególne natchnienie Ducha Świętego, jak należy czcić Pana Boga, a inni ich naśladowali. Później zaś zostały dane osobne przykazania, których niezachowanie jest rzeczą zgubną.
 3. Różne zwyczaje Kościoła w sprawowaniu kultu Bożego w niczym nie sprzeciwiają się prawdzie i dlatego należy je zachować i nie wolno ich lekceważyć.

Tomasz z Akwinu, Suma Teologiczna Q 93 A 1,

https://swietatradycja.wordpress.com

Komentarze 4 do “Jak Św. Tomasz Akwinata recenzuje posoborową zmianę liturgii. Czy w kulcie Boga może być coś szkodliwego?”

 1. Czy w czci Boga może być coś szkodliwego?

  Nie. Szkodliwe mogą być formy czci. Pomińmy tu iluzję czci Boga (czyli człowiek zamiast czcić Boga, czci samego siebie lub wytwory własnego umysłu).

 2. Bezpartyjna said

  Taaak, i najgorzej jak stawia złote cielce i przedkłada kult pieniądza ponad wszystkich i wszystko, nie wspominając o lichwie.
  Odnosił się w swych filozoficznych rozprawach szeroko do materialistycznej (mocno szkodliwej poprzez „psucie”) formy pieniądza. Warto poczytać.

 3. Re: Artykul
  „Iskra z Polski”…

  ===================
  zapodal: jasiek z toronto

 4. Semusz said

  Cześć oddawana Bogu musi być pełna i podobać się Bogu. Wszelkie zniekształcenia w kulcie powodują, że czcimy nie Boga, lecz coś co naśladuje Boga, jednak Bogiem nie jest, może mieć pewne przymioty jakie posiada Bóg, jednak nie wypełnia wszystkich znamion Boga.
  W dyskusjach o poprawności kultu należy zadać sobie pytanie dlaczego Bóg odrzucił ofiary Kaina a przyjmował Abla? Dzisiejsze posoborowie sprawuje kult wg Kaina a taki musi być odrzucony przez Boga ze wszystkimi tego konsekwencja, również dla „widzów” tego kultu.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: