Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Kura domowa o Reforma posoborowa
  Obserwator o Wolne tematy (39 – …
  CzŁ o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Obserwator o Wolne tematy (39 – …
  Obserwator o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  bez loginu o Marsz Tuska, czyli myślenie…
  Ewa-Maria o Coraz mniej szczepień w Polsce…
  Zbigi o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Liwiusz o Marsz Tuska, czyli myślenie…
  poko o Puste hasła
  Mietek o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  poko o Wolne tematy (39 – …
  poko o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Maciek o Puste hasła
  Anteas o Puste hasła
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Materia władzy

Posted by Marucha w dniu 2023-03-19 (Niedziela)

Podczas spotkania Deng Xiaopinga z amerykańskim prezydentem Carterem, ten drugi skarżył się na kłopoty związane z rządzeniem Ameryką.

Deng owe utyskiwania skwitował następującą uwagą: „spróbowałby Pan rządzić Chinami!”.

Z kolei Konfucjusz pouczał, że tam gdzie jest nawet tylko dwóch ludzi, tam występuje hierarchia. Chyba, że – dodał – w grę wchodzi przyjaźń, która znosi tę uniwersalną oraz żelazną zasadę.

Różne są zapatrywania na pochodzenie władzy politycznej. Niektórzy starają się wywodzić ją ze stosunków rodzinnych, np. panowania ojca rodziny. Inni kładą nacisk na jej ewolucyjną naturę, gdyż jakoby w ciągu dziejów w każdej epoce jest czymś trochę innym, niż poprzednio. Różne szkoły powiadają z kolei o tym, że jest ona konieczna do realizowania tak zwanego dobra wspólnego.

Ale są i tacy – nawet liczni – którzy podkreślają jej antagonistyczny charakter i aspekty przymusu, co ma służyć nielicznym w celu ujarzmienia wielu.

Snując te domysły, można zawyrokować, że wszystkie wzmiankowane teorie zawierają cząstkową prawdę, gdyż władza ma janusowe oblicze. Skomplikowana to materia. Wszystkie te doktryny – mimo duchowych, a nawet fundamentalnych sprzeczności mają jednak bardzo istotną wspólną cechę: jest nią, w każdym przypadku, jakiegoś rodzaju utylitaryzm.

Władza zatem musi mieć swój cel i czemuś służy. I to też jest prawda, albowiem w innym przypadku byłaby zaledwie rodzajem teatru na wielkiej scenie naszych dziejów i chyba aż nawet pewną groteską? A tak przecież nie jest! Możemy również zwrócić się w stronę nihilizmu i orzec, iż władza po prostu jest, bo jest. Taki antropocentryzm posunięty do skrajności.

Z kolei patrząc na te sprawy z punktu widzenia bliskich nihilizmowi anarchistów należałoby ocenić, iż jest ona samą istotą zła wcielonego. Jakbyśmy upadli w pułapkę dzielenia włosa na cztery części, czyli zbytniego przeintelektualizowania, wtedy okazałby się, że zbliżając się w ten sposób do ustalenia prawdy, weszlibyśmy do labiryntu roztrząsań i dywagacji, które do niczego wartościowego w końcu nie doprowadzą. Jak więc jest?

Wszystkie te kontrowersje można sprowadzić do spostrzeżenia, że te spekulacje oderwano od pojęć chrześcijańskiego nauczenia, dotyczącego wszystkiego co pod słońcem, a więc odnoszące się również do zrozumienia istoty ziemskiej władzy politycznej. Skoro tak się stało, ludzie zaczęli poruszać się, jak we mgle. Pomieszano im języki i zatracili rozum. Jeszcze jeden dowód na cywilizacyjny upadek!

Władza tymczasem ma ponadnaturalne pochodzenie. Została człowiekowi wszczepiona, by na ziemi zaprowadzić ład i pokój. Nie ma rzeczy ważniejszej niż porządek różnych spraw. Może się – co oczywiste – wynaturzać, przebierać nawet złowieszczy charakter, ale nawet taka zdeprawowana władza jest o wiele lepsze niż najdoskonalszy bezrząd!

Wszystkie stare kultury zawsze o tym wiedziały i to w sumie na różny sposoby głosiły. Również Konfucjusz nie pisze o niczym innym.

Idąc krok dalej musimy uznać, że skoro tak: oznacza to sakralizację władzy. Dopiero wówczas staje się ona prawowita. Doznając uświęcenia przez przepisane rytuały, a te zostały w naszym świecie zagubione. Żaden świecki władca – prezydent, czy premier – nie jest już namaszczony, stając się przez to właściwie buntownikiem i uzurpatorem. Czego możemy się więc spodziewać?

Antoni Koniuszewski
https://myslpolska.info/

Komentarzy 7 do “Materia władzy”

 1. Anucha said

  Psychopatom uważających się za Bogów, sypie się narracja, zwłaszcza w USA .
  Świat powoli podnosi jedną powiekę, budząc się ze śpiączki(z tym otwieraniem trzeba uważać, co by nie otworzyć trzeciego oka😀)
  Ale na tę ewentualność mają rozwiązanie, legendują Trampa, którego wprowadzą na stolec, żeby kupił im trochę czasu i spokoju.

 2. Władza tymczasem ma ponadnaturalne pochodzenie.

  Więc jeśli jest wataha wilków, a w niej samiec alfa, który jej przewodzi, to ta władza ma ponadnaturalne pochodzenie? 🙂

 3. lewarek.pl said

  2.
  Tak. Bo Pan Bóg taką dał wilkom naturę, że jeden musi przewodzić.

 4. Ad. 3

  Wynika z tego, że wszystko co naturalne, jest ponadnaturalne. 🙂

 5. revers said

  Chiny-Rosja: Zaczyna się

  Krok pierwszy:

  Władimir Putin napisał artykuł dla gazety Zhenmin Jibao -> czytaj tutaj (https://t.me/russlandsdeutsche/15811)

  Następnie Xi Jinping napisał artykuł dla Rossiyskaya Gazeta.

  Główne tezy z artykułu Jinpinga:

  O relacjach między oboma krajami

  ▫️ Stosunki chińsko-rosyjskie rozwijają się zgodnie z jasną logiką historyczną i na podstawie silnego wewnętrznego napędu politycznego;

  ▫️ Rosja i Chiny stale wzmacniają wzajemne zaufanie polityczne i trzymają się koncepcji wiecznej przyjaźni i wzajemnie korzystnej współpracy;

  ▫️ Stosunki rosyjsko-chińskie opierają się na zasadach niezaangażowania, niekonfrontacji i nieangażowania stron trzecich;

  ▫️ Stosunki rosyjsko-chińskie stale zyskują na sile i służą jako wzorzec dla nowego typu stosunków międzypaństwowych;

  ▫️ Rosja i Chiny podejmują wspólne wysiłki w celu promowania demokratyzacji stosunków międzynarodowych i skutecznego wdrażania prawdziwej wielobiegunowości;

  ▫️ Wizyta Desera w Rosji ma na celu wzmocnienie przyjaźni i pokoju, a on sam jest gotów nakreślić z Putinem nowe plany rozwoju stosunków rosyjsko-chińskich;

  W sprawie kryzysu ukraińskiego

  ▫️ Chiny zawsze zajmowały obiektywne i bezstronne stanowisko w sprawie kryzysu na Ukrainie i aktywnie opowiadały się za pojednaniem i rozmowami pokojowymi;

  ▫️ „Stanowisko Chin w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego” odzwierciedla jednolite poglądy społeczności światowej na temat przezwyciężenia kryzysu ukraińskiego; dokument służy jako konstruktywny czynnik neutralizujący wpływ kryzysu i promujący rozwiązanie polityczne;

  ▫️ Złożone problemy nie mają łatwych rozwiązań, rozsądne wyjście z kryzysu ukraińskiego i drogę do bezpieczeństwa można znaleźć na świecie, jeśli wszyscy będą kontynuować dialog i konsultacje w sprawiedliwy, rozważny sposób.

  Więcej szczegółów:

  ◾️Die społeczność międzynarodowa jest świadoma, że żadne państwo na świecie nie jest lepsze od wszystkich innych;

  ◾️China i Rosja powinny pogłębiać swoje relacje kulturalne i humanitarne, organizować wspólne imprezy sportowe na wysokim poziomie;

  ◾️Der wyjście z kryzysu ukraińskiego jest możliwe, jeśli wszystkie strony będą kierować się koncepcją wspólnego bezpieczeństwa;

  ◾️China i Rosja muszą jednocześnie zwiększyć wielkość i jakość inwestycji oraz współpracę handlową i gospodarczą;

  ◾️ Nie istnieje jeden porządek świata, w którym decydujące słowo należy do jednego państwa;

  ◾️Solidarität i pokój na planecie bez rozłamów i wstrząsów odpowiadają wspólnym interesom całej ludzkości.

 6. bronek said

  Wszystko z tą władzą będzie na właściwym miejscu – póki ona nie robi z siebie samozwańczych nadczłowieków – bo wtedy zaczyna się poprawianie człowieka i Ziemi na swoje podobieństwo. Czarcie podobieństwo.

 7. oszolomklasyczny said

  Uwazam ze jezeli chiny beda nadal stac na uboczu tej wojny miedzy mozgiem Chazarskim z terenu Ukrainskiego 👹w ktorym masowo umieraja TYLKO biali Slowianie☠️ to….. przy przegranej ? Rosji 😢 Chinczycy beda wkrotce zplacac odszkodowania za ..chinskie obozy zaglady:) oraz ….za pozostawione mienia bezspadkowe😂. Dlaczego? bo okazuje sie ze w chinach zamieszkuje okolo 200 miljonow !! ” czarnoglowych ” . Portal internetowy www. klubinteligencjipolskiej.pl po opublikowaniu tej liczby….zostal nazajutrz ZAMKNIETY 😳na Amen! A akademia w systemach ” demokratycznych ” tlustym drukiem uczy nas ze koczownicy zostali wymordowani w polskich obozach … i przez…..mlodszych braci w wierze ! a resztki ktorym sie udalo zbiec …..zostali spaleni w Jedwabnym ! tez przez mlodszych braci w wierze

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: