Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Obserwator o Wolne tematy (39 – …
  CzŁ o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Obserwator o Wolne tematy (39 – …
  Obserwator o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  bez loginu o Marsz Tuska, czyli myślenie…
  Ewa-Maria o Coraz mniej szczepień w Polsce…
  Zbigi o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Liwiusz o Marsz Tuska, czyli myślenie…
  poko o Puste hasła
  Mietek o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  poko o Wolne tematy (39 – …
  poko o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Maciek o Puste hasła
  Anteas o Puste hasła
  Czesio i muchy o Coraz mniej szczepień w Polsce…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Rocznica pogromu Serbów

Posted by Marucha w dniu 2023-03-19 (Niedziela)

17 marca minęła kolejna rocznica tzw. „pogromu marcowego 2004” w serbskim Kosowie i Metohiji.

Siedemnaście lat temu, 17 i 18 marca Albańczycy dokonali pogromu Serbów w wielu miejscowościach Kosowa i Metochiji. Zginęło wówczas 19 osób, 954 zostało rannych. Wypędzono poza granice prowincji ponad 4 tys. osób i zburzono co najmniej 900 obiektów, w tym 35 serbskich cerkwi i monastyrów. Zniszczono nawet 72 pojazdy sił pokojowych ONZ.

Bezpośrednią przyczyną „marcowego pogromu” było utopienie się 16 marca 2004 r. 3 dzieci albańskich w rzece Ibar we wsi Cabra k. Kosowskiej Mitrovicy. Ludność albańska obciążyła winą społeczność serbską. Wiec przekształcił się w zamieszki. Padły hasła czystek etnicznych, a następnego dnia ok. 60 000 Albańczyków wystąpiło na terenie Kosowa i Metohii przeciwko Serbom. Zamieszki trwały nieprzerwanie od 19 do 25 marca.

W wyniku tzw. marcowego pogromu w 2004 r. w Prisztinie – stolicy Kosowa – zniszczono m. in. kurię bp raszko-prizreńskiego Artemiusza, seminarium duchowne, wysadzono cerkiew katedralną pw. św. Jerzego z 1856 r., a w obecności żołnierzy niemieckich z KFOR spalono i ograbiono monaster Archaniołów.

Do podobnych wydarzeń doszło w Urosevacu, gdzie miejscowej cerkwi bronili żołnierze greccy. W Srbrnicy został zniszczony żeński monaster Dević. Na terenie monasteru dokonano profanacji relikwii św. Joanicjusza otwierając grób, wywlekając relikwie świętego oraz wsypując do grobu śmiecie.

Monastyr Wysoki Deczan oraz historyczną siedzibę patriarchów serbskich żołnierze włoscy obronili przed zniszczeniem. W czerwcu 2004 r. jednostkę włoską patriarcha serbski Paweł nagrodził orderem św. Sawy. W Mitrovicy wykopano szczątki Serbów i rozrzucano po całym mieście, zaś żołnierze czescy opuścili cerkiew św. Andrzeja, którą Albańczycy wysadzili.

Zamieszki objęły również miejscowości: Vitina, Kosowe Pole, Istok, Obilić, Vucitrn, Kosowska Kamenica, Stimle, Djakovica, Podujevo. Większość wypędzonych Serbów dotychczas nie powróciła do swoich domów w Kosowie.

Jacek Mędrzycki
https://myslpolska.info

 

Komentarzy 5 do “Rocznica pogromu Serbów”

 1. KOBRA said

  AMBASADOR POLSKI W PARYŻU ZAPOWIEDZIAŁ PRZYSTĄPIENIE DO WOJNY JEŚLI NASTĄPI OKREŚLONY WARUNEK !!!!!!! https://kresy.pl/wydarzenia/bezpieczenstwo-i-obrona/ambasador-polski-w-paryzu-zapowiedzial-przystapienie-do-wojny-jesli-nastapi-okreslony-warunek/ Rościszewski wystąpił w audycji programu telewizyjnego LCI należącego do państwowej grupy TF1. Rozmawiano w jej trakcie o przekazaniu przez Polskę i Słowację samolotów MiG-29 Ukrainie. W trakcie rozmowy polski dyplomata posunął się do radykalnego stwierdzenia, że może nastąpić moment, w którym trzeba będzie się zaangażować wojnę na Ukrainie. „Jeśli Ukraina nie obroni swojej niepodległości, nie będziemy mieli innego wyjścia, jak przystąpić do wojny” – powiedział Rościszewski, którego słowa przetłumaczyła redakcja portalu dorzeczy.pl. TERAZ NA NAS KOLEJ !!!!!

 2. NICK said

  Serbija.
  Bracia moi najbliżej.
  Persowie i Ormianie.
  Też.

  Nawet Chiny.
  Też.
  Ormianie moi.
  Kazachstan się uspokoi.
  Zrozumie.

  a

 3. NICK said

  Azerbejdżan.
  Znaczy.

 4. errorous said

  Mój znajomy pisze:

  We just had a disaster, „our” president signed an agreement which will make „Kosovo” a country. It’s the greatest treason in the history of Serbia, which is centuries long. Yesterday there was a protest by many different patriots opposed to it, from different political parties and I was a part of it. I was disappointed that only 20.000 people appeared, in a city of 2+ million.

  But, God is just, what you sow is what you reap. People will remember their passivity in a decade, when the country is on the brink of existence and when they have grass for breakfast and soybeans for dinner. 100+ years of horrible politics have to lead to destruction, nation that tolerates that is doomed.

  I’ve gotten an idea about maybe moving to Russia, …

 5. UZA said

  „…„our” president signed an agreement which will make „Kosovo” a country.It’s the greatest treason in the history of Serbia, which is centuries long. ”

  A co powiedzieć o „naszym” prezydencie, który bardziej niż o Polskę i o polski naród troszczy się o banderowców – potomków antypolskich zbrodniarzy, otwarcie czczących ludobójców ? Zresztą trzeba przyznać, że rodacy okazali się godni swojego prezydenta i nie tylko goszczą u siebie czcicieli Bandery, ale jeszcze chcą za nich walczyć na wojnie. Serbowie chyba jednak aż tak nisko nie upadli.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: