Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Obserwator o Wolne tematy (39 – …
  CzŁ o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Obserwator o Wolne tematy (39 – …
  Obserwator o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  bez loginu o Marsz Tuska, czyli myślenie…
  Ewa-Maria o Coraz mniej szczepień w Polsce…
  Zbigi o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Liwiusz o Marsz Tuska, czyli myślenie…
  poko o Puste hasła
  Mietek o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  poko o Wolne tematy (39 – …
  poko o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Maciek o Puste hasła
  Anteas o Puste hasła
  Czesio i muchy o Coraz mniej szczepień w Polsce…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Stat crux dum volvitur orbis

Posted by Marucha w dniu 2023-03-19 (Niedziela)

Nie da się ukryć, że żyjemy w czasach powszechnej tęsknoty (desiderium), która wyrywa nas co jakiś czas z ram rzeczywistości, unosi gdzieś ponad nami i ponad innymi.

Pochłania nas, pożera, jak każde inne pragnienie (desiderium). Jawi się często, jako eschatologiczne życzenie (desiderium), aby ukazać w końcu uniwersalne prawdy rządzące światem – tym skończonym i tym nieskończonym.

Staje przed nami świat, w którym pojawia się kolejny gatunek – homo desiderium – człowiek tęskniący.

Żyjemy w czasach niezaprzeczalnego kryzysu naszej tożsamości, naszej świadomości, naszej psychologicznej i duchowej słabości (mimo tak dużych możliwości zbudowania solidnych fundamentów w tych dziedzinach). Przewiduje się, że do 2030 roku depresja znajdzie się na szczycie najczęściej występujących chorób – obecnie na tę chorobę cierpi 350 milionów ludzi.

Cierpimy straszliwie, odnotowując wzrastającą liczbę prób samobójczych, zwłaszcza wśród nastolatków. W Polsce codziennie 15 osób podejmuje próbę odebrania sobie życia, w tym 11 osób robi to skutecznie. W Unii Europejskiej zajmujemy pierwsze miejsce, jeśli chodzi o samobójstwa mężczyzn.

Cierpimy, gdy badania informują nas, że ¼ polskiego społeczeństwa w wieku produkcyjnym przynajmniej raz w ciągu swojego życia będzie musiała zmierzyć się z zaburzeniem psychicznym. Prawie 90 % Polaków skarży się, że co jakiś czas bywa zdenerwowane i rozdrażnione, 30 % twierdzi, że jest w takim stanie bardzo często. 50 % z nas przechodzi w ciągu roku tzw. depresje okresowe.

Zaczynamy coraz częściej bać się życia, aniżeli śmierci – z daru stało się ono dla nas udręką. Biblijne „wszystko, co uczynił, było bardzo dobre” stało się dla nas wielką mistyfikacją – choć mniemam, że to my pozwoliliśmy sobie na stworzenie takiego świata, wrzucając Stwórcę w niebyt.

Moim celem nie jest nakreślanie teraz przyczyn tych smutnych faktów o naszym zdrowiu psychicznym, ani dokładne wyjaśnienie kim jest ów homo desiderium, bo każda jednostka posiada inny zestaw doświadczeń i inny zestaw pragnień – prócz tych metafizycznych, które wydają się uniwersalne dla całej ludzkości.

Ważne jest także spojrzenie na politykę w kontekście powyższych faktów, spojrzenie na naukę (rozum), na naszą codzienność. Gdzie są autorytety czy instytucje, które miałyby wyzwalać w nas tęsknotę za czymś większym i ważniejszym od nas samych? – według Victora Frankla właśnie zaangażowanie w coś większego i ważniejszego od nas czyni nas szczęśliwymi.

Może stan psychiki naszego narodu, naszej cywilizacji to stan największej tęsknoty za czymś większym od Nas, a zarazem stan poczucia bezsilności wobec Świata, który wydaje się nam tak okrutny i silny, że nie możemy nad nim nawet częściowo zapanować. Z braku i z nadmiaru zradza się w Nas naprzemiennie frustracja i tęsknota – tym gorzej dla nas, że ktoś nam ciągle chce powiedzieć za czym tęsknimy i kogo mamy winić za frustrację.

W tym stanie psychicznym, nie tylko w Polsce, społeczeństwo musi sobie radzić z problemami codzienności, z wyzwaniami przemian cywilizacyjnych oraz coraz mniej zrozumiałą polityką. To właśnie ta ostatnia zaczyna zawłaszczać sobie ludzkie dusze, kreując obrazy zmyślone, fałszywych wrogów i fałszywych proroków. Stopniowo zaraża swoją plemiennością, swoją wizją, swoim opisem rzeczywistości, coraz częściej odizolowanym od prawdy – zakłamanym.

Ta zaraza zaczyna się wić po pnączach instytucji – od góry po najniższe szczeble administracji – wszyscy już mają wroga i wszyscy mają bohatera. A jeśli nawet nie mają bohatera, to przynajmniej wroga. Wroga zauważają już Ci, którzy mają za zadanie pokazywać prawdziwy świat – naukowcy, eksperci, nauczyciele. Oni też zostali zawładnięci manią określenia się w tej plemiennej bitwie.

Nie dziwią już pytania o poglądy autorów książek czy publikacji naukowych – są one pierwszymi pytaniami, które pozwalają dokonać podstawowej stygmatyzacji. Ta stygmatyzacja przyjmuje różne formy. Od przestarzałego podziału na prawicę i lewicę, po kwestie etniczne, narodowe, kapitałowe, klasowe czy moralne. Jest to powolny proces odhumanizowania człowieka, które nagle staje się istotą niezmienną, związaną z jedną ideologią, partią czy innym konstruktem procesów stygmatyzacji – człowiekiem bezgrzesznym, bezbłędnym, niemal nieśmiertelnym narcyzem, całkowicie zamkniętym w swoim świecie, otoczonym przez tych, którzy myślą podobnie.

Tym samym człowiek wydaje się być skazany na życie w zafałszowanym świecie – zamknięty w odmętach własnego „ja”, z dodatkiem tych, którzy temu „ja” nadają jakiś sens, jakąś wartość, jakąś cechę wspólną „naszemu plemieniu”.

Bezcelowa pogoń za światem indywidualistycznym, hedonistycznym i konsumpcyjnym nie przewiduje happy endu. Powoli kończą nam się idee, nasze intelektualne elity mają puste szuflady – nie ma tam nowych, świeżych programów politycznych – wszystko ma formę odtwórczego tworzywa.

I chyba zapomnieliśmy, w tym naszym programie reformowania naszego „ja”, naszego poletka, że istnieją jeszcze wartości nadrzędne – unoszące się ponad nami, naszymi portfelami i naszymi „plemionami”. W związku z naszym głębokim pragnieniem wolności, naszej autarkii i powszechnej egolatrii, staliśmy się już wybrakowanym dziełem własnych rąk – śmiejąc się prosto w twarz historii i kulturze, prawdom, faktom i Duchowi – uznaliśmy religijność za najbardziej wstydliwy przejaw naszej egzystencji (bardziej wstydliwy, niż nasza nagość, seksualność, pruderyjność ukazywana tuzinem bezwstydnych spotów czy portali). Boga wsadziliśmy do klatki pełnej różnych idei, czasem wyciąganych jako „as z rękawa”, który może pomoże, gdy już nam zabraknie tchu, aby żyć w tym kłamstwie.

Wydaje się, że pochłonięci rozwojem krążymy wokół jakiejś iluzji, a idąc tokiem myślenia znakomitego egzystencjalisty Sørena Kierkegaarda tracimy warunki poznania prawdy – „Nieprawda tym samym nie tylko znajduje się poza obrębem prawdy, ale ma charakter polemiczny wobec prawdy, co wyraża się tym, że uczący się sam przez lekkomyślność utracił ten warunek i przez lekkomyślność nadal go traci”.

Znajdujemy się bodaj w punkcie największej utraty warunków do poznania prawdy, a zarazem najbardziej za nią tęsknimy. Nasza lekkomyślność prowadzi nas do Kierkegaardowskiego stanu bycia „nieprawdą” – jedną wielką fikcją, z której jest tylko jedna droga wyjścia – oparcie się na tym co jest prawdą niezmienną: Stat crux dum volvitur orbis – Krzyż stoi niewzruszenie, choć świat się kręci.

I może bardziej winniśmy zapragnąć krzyża, zatęsknić za tym co niewzruszone, aniżeli tęsknić za tym co przemijające, co nieustannie wpędza nas w koleiny pełne problemów, wywrotowych idei i sztucznych „światów”. Musimy nadać inny wektor naszemu desiderium.

Franciszek Brzozowski
https://myslkonserwatywna.pl

Komentarzy 9 do “Stat crux dum volvitur orbis”

 1. Mietek said

  Zaczynamy coraz częściej bać się życia, aniżeli śmierci – z daru stało się ono dla nas udręką.

  Biblijne „wszystko, co uczynił, było bardzo dobre” stało się dla nas wielką mistyfikacją – choć mniemam, że to my pozwoliliśmy sobie na stworzenie takiego świata, wrzucając Stwórcę w niebyt.
  ____ ____ ____. ____

  Przyznam że pierwsze zdanie zrobiło na mnie wrażenie.
  To kto w takim razie nas dręczy?

  Może rację mają ci którzy twierdzą że nasze życie na ziemi, to nie jest żaden dar czy przywilej, ale zesłanie do piekła.

 2. oszolomklasyczny said

  przeciez fundatorzy 👿religi Abrahama , izaaka, aarona i jakuba nie byli idiotami? Zaplanowali zawczasu ze Slowianie z Calej Europy wschodniej , centralnej i zachodniej aby ICH podbic i zutylizowac:) bez wiekszych protestow i zbrojnych oporow! trzeba ich naipierw wycwiczyc w strachu😱( w bojazni Bozej) i wypuszczono agenture cale chordy Apostolow ( agenture) . A ze Slowianie zyli zgodnie z prawami Naturalnymi ( jak obecnie zyje swiat nieochszczonych , 🙂 nieobrzezanych :)zwierzat wodnych , latajacych i zyjacych na powierzchni ). Kiedy korporacja Abrahama zobaczyla ze Slowianie zaczynaja sie skutecznie bronic? Uzyto : ognia , i miecza a szczegolnie 💀czesto uzywali roznych Trucizn , cholery ,drzumy ,tyfusu plamistego, gruzlicy itp ☠️ a obecnie Apostolowie nauczaja ze bylo to „morowe” powietrze😀. Jeszcze kilka pokolen wstecz w obszarach zamieszkamych przez Slowianskich Pogan ….ich ” apostolowie” zatruwali masowo studnie!!!. Jednak glowny sukces osiagneli w wytresowaniu Slowian w : Przebaczaniu! darowaniu! a nawet ….MILOWANIU NASZYCH WINOWAJCOW😜🤣a BOG GO W NIEBIOSACH POKARZE 🙏, a niechta:) a co tam:). im wiecej bede cierpial i dziadowal jak nedzasz! tu za zycia ? ( ksiega chioba😇) tym dluzej bede mogl podziwiac jasniejace oblicze Pana w Niebie😇. I ….tak jest do tej pory 👹. Slowianie o niebieskich zrenicach tak z terenu Ukrainy jak i z Rosji ida podziwiac jasniejace oblicze Pana jeszcze przed pozostawieniem potomka👹. a wszystko wskazuje ze Slowianie z Polin ( jak beda bezgranicznie ufac w ” szklo” telewizora 😳tez beda wkrotce podziwiac w mlodym wieku jasniejace oblicze pana 🤣

 3. errorous said

  Ad Może rację mają ci którzy twierdzą że nasze życie na ziemi, to nie jest żaden dar czy przywilej, ale zesłanie do piekła.

  Z pewnością to żaden przywilej, ale nawet jeżeli fraza „opuszczę ten świat” będzie za jakiś czas brzmiała optymistycznie czy słowami Gomeza Davili „Nadchodzą czasy gdy przetrwa tylko to co umie pełzać” to do piekła i tak temu będzie jeszcze daleko.

 4. Ale dlaczego? said

  AD. Oszołomklasyczny, Ciach
  Pieprzycie bzdury.
  Nie macie pojęcia o Bogu.
  Po co więc nawiedzacie Gajówkę, jeśli Bóg jest dla was obcy? To miejsce raczej nie dla przeciwników Boga.

  Rozumem i duchem wiem, że Jest.
  Ale do tego musiałem dorosnąć.

  Zaś co do tematu depresji w społeczeństwie. Brak wiary to jedno. Ale wierzącym też się „przytrafia”.,
  Ludzie w zdecydowanej większości nie rozumieją siebie, psychologii.
  A „chorobę duszy” może każdy wyleczyć. Tylko trzeba mieć wiedzę jak.
  Umysł na siebie może sprowadzić cierpienie bo warunki. Ale i bez przyc,yn zewnętrznych. Ale może się i podnieść z największego upadku…

 5. Boydar said

  jak się ma Pana Jezusa za Przyjaciela a Najświętszą Panienkę za Przyjaciółkę i Powierniczkę to depresja się nie czepia

 6. NICK said

  Boydar.
  TAK.
  Miewam stany dość żałosne.
  Lecz.
  Czasami wystarczy uczynić Znak Krzyża.
  Uczynić Akt Strzelisty.
  Spojrzeć na Wizerunek.
  Żeś mi łzy wytoczył… .

 7. Boydar said

  bo ja każdemu dobrze życzę, i Tobie tyż

 8. CBA said

  re 1 Zaczynamy coraz częściej bać się życia, aniżeli śmierci „”…Są tacy, którzy nie boją śmierci; jak autor /słynny przyjaciel ha ha żydów/ „Podróży do kresu nocy” Celine. „Ja mogę umrzeć zaraz, natychmiast; jest mi to obojętne”. DOBRA LEKTURA…!! Jego /Śmierć na kredyt/
  nie doczytałem do końca.

 9. NICK said

  CBA.
  Nie siej zgrozy.
  Jeśli jesteś.
  Ludzie są ogłupieni.
  Ja też.
  Ale walczę.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: