Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Kura domowa o Reforma posoborowa
  Obserwator o Wolne tematy (39 – …
  CzŁ o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Obserwator o Wolne tematy (39 – …
  Obserwator o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  bez loginu o Marsz Tuska, czyli myślenie…
  Ewa-Maria o Coraz mniej szczepień w Polsce…
  Zbigi o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Liwiusz o Marsz Tuska, czyli myślenie…
  poko o Puste hasła
  Mietek o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  poko o Wolne tematy (39 – …
  poko o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Maciek o Puste hasła
  Anteas o Puste hasła
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Prezydent Xi Jinping w Moskwie

Posted by Marucha w dniu 2023-03-21 (Wtorek)

Portal internetowy „Global Times” wiele uwagi poświęca trzydniowej wizycie przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej w Rosji.

Wydarzenie to stało się tematem głównego komentarza redakcyjnego opublikowanego z datą 21.03.2023 r. (w Polsce dostępnego – ze względu na różnice czasowe – już wieczorem 20 marca) pod tytułem Wizyta prezydenta Xi w Rosji pokazuje właściwą ścieżkę interakcji między państwami (President Xi’s Russia visit demonstrates a right path of state-to-state interactions: Global Times editorial).

„Prezydent Chin Xi Jinping przybył do Moskwy 20 marca, rozpoczynając swoją państwową wizytę w Rosji. Ciepłe powitanie ze strony wszystkich warstw rosyjskiego społeczeństwa i bardzo wysokie zainteresowanie międzynarodowej opinii publicznej oznaczają, że jest to znaczące wydarzenie dyplomatyczne. Mamy wszelkie powody sądzić, że wizyta jeszcze bardziej podniesie poziom stosunków chińsko-rosyjskich, które już i tak osiągnęły historyczny szczyt. Przyniesie nie tylko wymierne korzyści obu narodom, ale także przyczyni się do promowania pokoju i rozwoju w regionie i na świecie, zgodnie z charakterem chińsko-rosyjskiego wszechstronnego strategicznego partnerstwa współpracy na nową erę”.

Zarówno prezydent Xi Jinping, jak i prezydent Władimir Putin, opublikowali artykuły w głównych mediach drugiego państwa, przedstawiając interpretacje tej wizyty z perspektywy najwyższych władz Chin i Rosji. W ocenie „Global Times” to również odzwierciedla

„niezwykle wysoki poziom strategicznego wzajemnego zaufania między Chinami a Rosją. Z tych dwóch artykułów nietrudno jest nam wyczuć głęboką osobistą przyjaźń między dwoma głowami państw oraz wieczną przyjaźń chińsko-rosyjską”.

Na potwierdzenie tej tezy chiński dziennik cytuje słowa z artykułu prezydenta Xi:

„Chiny i Rosja znalazły właściwą ścieżkę interakcji między państwami. Jest to niezbędne, aby stosunki te przetrwały próbę zmieniających się warunków międzynarodowych, co potwierdza zarówno historia, jak i rzeczywistość”.

W ocenie „Global Times”:

„Ogromna wartość tego sposobu interakcji jest szczególnie widoczna dzisiaj w obliczu konfrontacji bloków i nowej burzy zimnowojennej forsowanej przez Stany Zjednoczone. W rzeczywistości jest to nowy typ stosunków międzynarodowych, do którego wzywa chińska dyplomacja i sama zobowiązuje się praktykować w nowej erze, opartego na prawdziwym wzajemnym szacunku, uczciwości i sprawiedliwości oraz współpracy korzystnej dla wszystkich (współpracy win-win).

Stosunki chińsko-rosyjskie są jaskrawym przykładem sukcesu nowego typu stosunków międzynarodowych, które budowane są na zasadzie braku sojuszy, braku konfrontacji i nieobierania na cel wrogich działań stron trzecich; zdecydowanie przewyższając (completely surpassing) małe kliki utworzone przez ideologiczne podziały i obozy krajów zachodnich, a także górując (transcending) nad starymi paradygmatami podziału władzy (power division), wymiany interesów i relacji dominacji / uległości między głównymi mocarstwami”.

Trudno uznać powyższą diagnozę za realistyczny obraz perspektyw zmiany systemu międzynarodowego – oczywiście w odniesieniu do zasad, którymi kierują się państwa, a nie zmian w potędze poszczególnych mocarstw. Pod pewnym względem przypomina ona amerykańską

retorykę końca historii po klęsce ZSRR w zimnej wojnie. Przytoczony fragment należy interpretować raczej jako daleko posuniętą deklarację przyjaźni ze strony Pekinu w trudnej dla Moskwy sytuacji międzynarodowej, a zarazem wrogości wobec mocarstw zachodnich. Jak widać dalej tkwimy w świecie opisanym w teorii polityczności Carla Schmitta.

„Chiny i Rosja – czytamy dalej artykuł w „Global Times” – to największe sąsiadujące ze sobą kraje, które znacznie różnią się pod względem warunków krajowych, nastrojów społecznych, systemów politycznych oraz tła historycznego i kulturowego. Zgodnie z ograniczonym myśleniem niektórych ludzi w USA i na Zachodzie wydaje się, że to normalne, że stosunki chińsko-rosyjskie są złe.

Jednak faktem jest, że nie tylko Chiny i Rosja dobrze się dogadują, ale ich relacje są również bardzo dobre, co jest dla nich trudne do zrozumienia. Trzeba powiedzieć, że ci ludzie powinni szybko zrobić kilka kroków i nadążyć za duchem czasu. Doświadczenia, które Chiny i Rosja nabyły w długoterminowej, przyjaznej i wzajemnie korzystnej współpracy, nie zostaną podważone i zdezintegrowane przez zewnętrzny klin. Mają również znaczący pozytywny efekt demonstracyjny w badaniu wzorców stosunków między głównymi krajami, opartych na pokojowym współistnieniu, ogólnej stabilności i zrównoważonym rozwoju.

Teoretycznie, skoro Chiny i Rosja mogą się dobrze dogadać, inne kraje też mogą zrobić to samo. Można sobie wyobrazić, że im więcej krajów zbuduje nowy typ stosunków międzynarodowych, tym spokojniejszy będzie świat. I odwrotnie, uprzedzenia, obsesje ideologiczne i geopolityczny egoizm istniejące między krajami stanowią przeszkodę w realizacji idealnego stanu stosunków międzynarodowych. Postęp ludzkiej cywilizacji politycznej i ustanowienie bardziej pokojowego świata zależy od przezwyciężenia i przekroczenia tych przeszkód”.

Redakcja chińskiego dziennika przypomina także wizytę prezydenta Xi Jinpinga w Moskwie w 2013 roku i zaproponowaną tam przez niego koncepcję społeczności wspólnej przyszłości ludzkości. „W ciągu ostatnich 10 lat losy ludzkości zostały jeszcze bardziej powiązane. Ideał wspólnoty ze wspólną przyszłością dla ludzkości głosi, że tylko poprzez

współpracę całej ludzkości możemy rozwiązywać wspólne problemy i wyzwania. Wspólnym interesem całej ludzkości jest świat, który jest zjednoczony i pokojowy, a nie podzielony i niestabilny.

Prezydent Xi później kolejno proponował Inicjatywę Pasa i Szlaku, Globalną Inicjatywę Rozwoju, Globalną Inicjatywę Bezpieczeństwa i Globalną Inicjatywę Cywilizacji. Wszystko to wzbogaciło naszą wizję społeczności ze wspólną przyszłością ludzkości i zapewniło praktyczne ścieżki do niej. Są częścią odpowiedzi Chin na zmiany świata, naszych czasów i trajektorii historycznej. Pod tym względem stosunki chińsko-rosyjskie, z wieloletnią praktyką, stanowią kompletne i bogate odniesienie i dowód dla świata, odzwierciedlający globalne znaczenie stosunków chińsko-rosyjskich.

Zachodnia opinia publiczna (a przynajmniej jej duża część), ze względu na swoje wąskie horyzonty, złośliwie nagłaśnia normalną wymianę między Chinami a Rosją, próbując ją zniekształcić jako swego rodzaju „wykroczenie”. Otwartość i przejrzystość stosunków chińsko-rosyjskich jest najsilniejszą odpowiedzią na te pogłoski i oszczerstwa.

Świat zewnętrzny jest szczególnie zaniepokojony rolą, jaką ta wizyta odegra w kryzysie na Ukrainie, i tak naprawdę odpowiedź możemy znaleźć w dwóch artykułach prezydenta Xi i prezydenta Putina. Na tle światowych zawirowań Chiny i Rosja wytyczyły drogę do współistnienia jako przyjaźni sąsiedzi i poważne mocarstwa, obdarzone strategicznym wzajemnym zaufaniem, ustanawiając nowy paradygmat relacji między głównymi mocarstwami i przynosząc światu wszechstronną inspirację. Wierzymy również, że podróż prezydenta Xi, pełna przyjaźni, współpracy i pokoju, nada

nowy impuls zdrowemu i stabilnemu rozwojowi stosunków chińsko-rosyjskich i da nowy przykład promowania budowy wspólnoty o wspólnej przyszłości dla ludzkości”.

Także w dziennikarskiej relacji z wizyty autorstwa Bai Yunyi i Yang Shenga Wizyta Xi, ciepło przyjęta przez Rosję, przynosi nadzieję na pokój dla ukraińskiego kryzysu (Xi’s visit warmly welcomed by Russia, ‘brings hope of peace for Ukraine crisis’) podkreślono znaczenie publikacji artykułów przez prezydentów obu państw: prezydenta Xi Posuwanie się naprzód, aby otworzyć nowy rozdział chińsko-rosyjskiej przyjaźni, współpracy i wspólnego rozwoju w „Rossijskoj Gazietie” i na stronie internetowej RIA Novosti oraz prezydenta Putina Rosja i Chiny: partnerstwo w przyszłości w „Dzienniku Ludowym”, sztandarowej gazecie Komunistycznej Partii Chin.

Niezwykłe znaczenie tego faktu czytelnikom „Global Times” wyjaśnił Li Haidong, profesor w Instytucie Stosunków Międzynarodowych na Chińskim Uniwersytecie Spraw Zagranicznych:

„zwykle tylko przywódca wizytujący publikuje podpisany artykuł w głównych mediach kraju, do którego się wybiera, ale tym razem przywódca państwa-gospodarza, rosyjski prezydent opublikował również podpisany artykuł w jednym z głównych chińskich mediów, który dowodzi, że chińsko-rosyjskie więzi są szczególne i niezwykle bliskie, a obie strony przywiązują największą wagę do zbliżającego się spotkania dwóch najwyższych przywódców”.

Chiński dziennik przywołuje także opinię profesora MGIMO, Aleksandra Łukina:

„w obecnej sytuacji, kiedy wielu na Zachodzie próbuje naciskać na Chiny, by przyjęły wrogie podejście do Rosji, wizyta odegra rolę symboliczną, pokaże, że Chiny nie ulegają niczyjej presji, a rosyjsko-chińskie partnerstwo strategiczne jest silne jak nigdy dotąd”.

„Global Times” dużo miejsca w kontekście wizyty poświęca wojnie na Ukrainie (nie używając tego określenia): „Kryzys ukraiński to kluczowa, gorąca kwestia, która dotyczy nie tylko Chin i Rosji, ale jest również tematem ważnym dla całego świata. Xi stwierdził w swoim artykule, że jego podróż do Rosji będzie podróżą przyjaźni, współpracy i pokoju”. Według ekspertów, jest to jasny sygnał dla świata, że ​​podróż Xi ma na celu nie tylko przegląd relacji dwustronnych, ale także próbę niesienia nadziei na pokojowe rozwiązanie skomplikowanego trwającego kryzysu.

Odkąd Chiny ujawniły swoje stanowisko w sprawie

politycznego uregulowania kryzysu ukraińskiego, Stany Zjednoczone otwarcie i wielokrotnie sprzeciwiały się zawieszeniu broni między Rosją a Ukrainą, w którym Chiny i wielu członków społeczności międzynarodowej próbują pośredniczyć.

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydenta USA Joe Bidena, powiedział, że proponowane przez Chiny zawieszenie broni jest „równoznaczne z ratyfikacją rosyjskiego podboju, pozwalając rosyjskim żołnierzom pozostać na miejscu, okupując części suwerennego kraju”.

Jednak nawet Ukraina, która bezpośrednio walczy z Rosją, wykazuje różnicę zdań z Waszyngtonem. W rozmowie telefonicznej z chińskim ministrem spraw zagranicznych Qin Gangiem w czwartek, kilka dni przed wizytą Xi, ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba powiedział, że stanowisko Chin pokazuje szczerość w promowaniu zawieszenia broni i zakończenia konfliktu. Wyraził nadzieję na utrzymanie łączności z Chinami.

Punkt przedstawiony przez Kirby’ego jest nonsensowny i obłudny, ocenił prof. Li Haidong.

„Zawieszenie broni ma na celu powstrzymanie rozlewu krwi i położenie kresu cierpieniu zarówno Ukraińców, jak i Rosjan, a także lękowi, który kładzie się cieniem na kontynencie europejskim. Nikt nie oczekuje, że zawieszenie broni natychmiast rozwiąże każdy problem, ale jest to warunek wstępny. Moskwa i Kijów mają rozwiązać swoje problemy poprzez rozmowy, a nie walkę. Czemu tak naprawdę sprzeciwiają się Stany Zjednoczone i dlaczego?”.

W wydanym przez Chiny stanowisku w sprawie politycznego uregulowania kryzysu na Ukrainie „poszanowanie suwerenności wszystkich krajów” jest pierwszym punktem podkreślonym w dokumencie, więc błędna interpretacja chińskich wysiłków mediacyjnych przez Stany Zjednoczone jest naprawdę złośliwa i bezpodstawna, twierdzą eksperci. Li Haidong powiedział: „Sprzeciw USA wobec zawieszenia broni i wezwanie Chin do zawieszenia broni przedstawia najbardziej oczywistą różnicę między egoistycznymi i złośliwymi zamiarami USA, które odzwierciedlają jedynie interesy sił, które czerpią korzyści ze śmiertelnego konfliktu, a powszechnym pragnieniem nadziei podzielanej przez zdecydowaną większość społeczności międzynarodowej”. Chiny są przekonane, że pomogą skonfliktowanym stronom w zrealizowaniu zawieszenia broni i wznowieniu rozmów pokojowych, ponieważ odniosły ostatnio sukces

w mediacji między Arabią Saudyjską i Iranem, które wcześniej były wobec siebie skrajnie wrogie, w sprawie zgody na przywrócenie stosunków dyplomatycznych, więc Chiny uważają, że nic jest niemożliwe, jeśli wszystkie zainteresowane strony będą chciały rozmawiać, a nie walczyć, zauważyli eksperci. Jeśli istnieje kraj, który może odegrać rolę w mediacji w kryzysie ukraińskim, musi to być kraj o prawdziwie neutralnym stanowisku i pozycji sprawiedliwości, a Stany Zjednoczone już tę pozycję utraciły, więc w następnym etapie Chiny będą nadal czynić wysiłki na rzecz mediacji, a podczas wizyty Xi w Rosji świat będzie miał wysokie oczekiwania co do postępów Chin w stosunkach z Rosją, zauważyli analitycy.

Podczas lektury tekstu zwraca uwagę fakt, że – inaczej niż chociażby działająca w Polsce telewizja TVN – autorzy w ogóle nie odnoszą się do działań Międzynarodowego Trybunału Karnego przeciwko prezydentowi Władimirowi Putinowi.

Należy ocenić, że artykuł relacjonujący wizytę przywódcy Chin w Rosji zdecydowanie przeważa nad nadmiernie patetycznym i idealistycznym editorialem. Zawiera konkretne polemiki ze stanowiskiem amerykańskim, chociaż podobnie jak Amerykanie, chińscy dziennikarze także mają tendencję do polemizowania na gruncie abstrakcyjnych zasad i moralizatorstwa, a nie ujawniania sprzeczności realnych interesów, które skłaniają oba mocarstwa do zajmowania przeciwnych stanowisk w konflikcie ukraińskim.

Oprócz artykułów koncentrujących się na politycznych aspektach wizyty, chiński portal opublikował także tekst Przełożyć zalety chińsko-rosyjskiego wzajemnego zaufania politycznego na postęp współpracy gospodarczej (GT Voice: Translate China-Russia advantage of political mutual trust into economic cooperation progres).

Opr. MH
https://myslpolska.info/

Komentarzy 37 do “Prezydent Xi Jinping w Moskwie”

 1. Mietek said

  Putin i Xi będą kontynuować „długi marsz”
  Piotr Akopow

  Rozpoczęte w poniedziałek moskiewskie spotkania Władimira Putina z Xi Jinpingiem potrwają do środy, kiedy to dostojny gość zostanie pożegnany.

  Ale nie ma wątpliwości, że najważniejsze rzeczy miały miejsce w poniedziałek – podczas nieformalnej komunikacji na Kremlu i podczas przyjacielskiej kolacji w cztery oczy.

  W ciągu ostatniego roku obaj przywódcy spotkali się tylko raz – we wrześniu w Samarkandzie (na marginesie szczytu SOW), ale doszło do spotkania delegacji, a nieformalna komunikacja była wyraźnie ograniczona w czasie.

  Regularne rozmowy telefoniczne nie mogą zastąpić komunikacji twarzą w twarz, a teraz Putin i Xi będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby omówić wszystko.

  Ale co to znaczy wszystko – o czym dokładnie będą rozmawiać?

  Kwestia ta poruszyła tak wielu ludzi zarówno na Zachodzie, jak iw Rosji, że niektórzy zaczęli nazywać obecne spotkanie historycznym, podczas gdy inni spodziewali się po nim ogromnych konsekwencji – na przykład wspólnej propozycji Rosji i Chin, by zawiesić działania wojenne na Ukrainie i rozpocząć negocjacje. Moskwa i Kijów z chińską mediacją lub zapowiedziami dostaw chińskiej broni do Rosji.

  Ale to wszystko puste wróżby o byle czym i o niczym – bo nic z tego się nie wydarzy.

  Jednak znaczenie spotkania Putina z Xi nie zmniejszy się z tego powodu – wręcz przeciwnie, to właśnie brak sensacji jest najważniejszą oznaką dalszego zacieśniania relacji rosyjsko-chińskich, stając się w Słowa Putina „kamieniem węgielnym globalnej stabilności”.

  „Nowa kampania”. Jakie sygnały wysłali światu Putin i Xi Jinping w poniedziałek.

  Putin i Xi świadomie obrali kurs na zbliżenie obu krajów – nawet wtedy, gdy konflikt na Ukrainie nie doprowadził do bezpośredniej konfrontacji między Rosją a Zachodem.

  Naturalnie rosyjsko-chińskie zbliżenie rozpoczęło się jeszcze w latach 90. (pod rządami Jiang Zemina) i trwało do lat 2000. za poprzednika Xi Hu Jintao, ale w tamtych latach Moskwa i Pekin nie zdawały sobie jeszcze sprawy, jak bardzo są sobie nawzajem potrzebne.

  Tak, oczywiście, strategiczny charakter stosunków był świadomym wyborem obu stron, ale żadna z nich nie rozumiała, jak szybko będziemy musieli stanąć ramię w ramię z atlantyckim hegemonem.

  Rosja jako pierwsza pozbyła się złudzeń co do możliwości odłożenia starcia: przemówienie Putina w Monachium stało się granicą.

  Trzy lata później Chiny odrzuciły amerykańską propozycję „Wielkiej Dwójki”, słusznie widząc w niej pułapkę, w którą hegemon chciał zwabić dościgające ją Imperium Niebieskie, ale nadal wychodziły z faktu, żeby rywalizacja z Ameryką nie przerodziła się w konfrontację przez długi czas.

  Na początku lat 90. Rosja i Chiny znalazły się w sytuacji, w której musiały określić zakres swojej współpracy: ewidentnie należało ją przenieść na nowy, wyższy poziom. Ale w tym czasie sytuacja wewnętrzna w obu krajach nie przyczyniła się do tego – w naszym kraju Putin nie wrócił jeszcze na Kreml, pozostając szefem rządu, a Chiny przygotowywały się do zmiany pierwszej osoby.

  Dopiero w 2012 roku pojawiła się pewność: Putin ponownie został prezydentem (pokonując opór i bagienny bunt prozachodniej części elit, nie tylko oligarchów), a Xi stanął na czele KPCh. Wiosną 2013 roku został także przewodniczącym ChRL, a podczas swojej pierwszej wizyty w Moskwie powstała ta sama „Wielka Dwójka”, która od tego czasu odbyła czterdzieści spotkań.

  Już wtedy Xi i Putin rozumieli, że mogą zaufać przyjacielowi i że ich związek nie ma ograniczeń czasowych.

  Oznacza to, że możesz pracować przez długi czas – zarówno w stosunkach dwustronnych, jak i na arenie światowej (a ta część interakcji nabiera coraz większego znaczenia). Osobiste zaufanie przywódców jest najważniejszym czynnikiem w stosunkach między naszymi krajami – bez niego, jak pokazały doświadczenia Chruszczowa i Mao, nawet najsilniejszy wzajemnie korzystny sojusz może się załamać.

  Zachód był bardzo przestraszony wizytą Xi Jinpinga w Moskwie.

  Pomimo różnicy w mentalności i kulturze Chin i Rosji, Putin i Xi nie muszą rzucać cienia na płot i przebiegłość wobec siebie, mogą sobie pozwolić na szczerość i uczciwość. Elementy nieufności utrudniały wcześniej zbliżenie obu krajów, nie w stosunkach personalnych między Xi a Putinem, ale w wzajemnej ocenie elit i władz.

  Ponadto nieufność ta była aktywnie podsycana zarówno przez naszego wspólnego wroga, jak i prozachodnie siły w naszych krajach. Na przykład w Pekinie, po dojściu do władzy Trumpa (który rozpoczął wojnę handlową z Chinami), bardziej niż poważnie obawiano się możliwości zwrócenia się Rosji w stronę Stanów Zjednoczonych: co jeśli Moskwa zechce i jest w stanie porozumieć się z Waszyngtonem?, ale tę sprawę kończy konfrontacja o Ukrainę, i teraz Rosja staje się wiarygodnym sojusznikiem dla Chin i tyłu.

  Oczywiste jest, że wszystkie te obawy już wtedy wydawały się naciągane, nawet nie dlatego, że wszystkie działania Trumpa zostały skutecznie zablokowane przez „głębokie państwo”, ale dlatego, że nawet teoretycznie Moskwa nie ufałaby żadnym obietnicom Waszyngtonu dotyczącym udziału w powstrzymywaniu Chin.

  Nie należy jednak zapominać, jak często w tamtych latach w samej Rosji tak zwani eksperci dyskutowali na temat zupełnie naciąganego tematu „przekazania władzy”, czyli odejścia Putina – i staje się jasne, że Chińczycy po prostu nie mogli zignorować tej opcji.

  Biorąc pod uwagę historię stosunków naszego kraju z Chinami, po prostu nie mogli nie brać pod uwagę ryzyka zmiany kursu Moskwy po zmianie pierwszej osoby (przyszedłby warunkowy tyran w rodzaju Chruszczowa i zaczął flirtować z Ameryką. porozumieli się ze Stanami i pokłócili z Chinami).

  „Rosja i Chiny to partnerstwo patrzące w przyszłość”.

  Po reformie konstytucyjnej w Rosji w 2020 r. wszelkie niejasności zostały usunięte: nie tylko Putin i Xi mogą sobie ufać, ale władze obu krajów nie będą rozpraszać się niepotrzebnymi obawami.

  A po starcie NMD odnowa rosyjskiej elity również przyspieszyła i jeśli wcześniej wielu nie traktowało wystarczająco poważnie Putinowskiego „zwrotu na Wschód”, to teraz nawet wczorajsi „ludzie z Zachodu” nie mają dokąd pójść.

  A ci, którzy wybrali Zachód (lub po prostu nie pozbyli się zachodniego myślenia) mogą tylko głupio śmiać się z faktu, że „Xi Jinping nominował Putina na prezydenta Rosji” po tym, jak prezydent Chin mówił o zbliżających się wyborach w przyszłym roku, powiedział: „Jestem pewien, że naród rosyjski będzie mocno cię wspierał w waszych dobrych przedsięwzięciach”.

  Próby przekonania naszych obywateli, że Rosja staje się wasalem Chin, są korzystne tylko dla tych, którzy mają nadzieję na rozdzielenie i skłócenie Rosjan i Chińczyków, aby uniemożliwić im wspólną pracę nad upadkiem atlantyckiego ładu światowego.

  Ale Putin i Xi nie zamierzają zatrzymać swojego „długiego marszu” pójdą tą drogą i nikt nie może ich z tej drogi zwieść.

  https://ria.ru/20230321/pokhod-1859317306.html

 2. NICK said

  Trzydniowe spotkanie na szczeblu najwyższym, najważniejszych państw.
  Rozumiecie?
  Trzydniowe.

 3. Mietek said

  Goebbelsowie są zadowoleni z histerii.
  Aleksander Rogers

  Wiosna 1944. III Rzesza i Włochy inicjują proces przeciwko Stalinowi, który ewakuował ludność z Białorusi i Pskowa, w wyniku czego oddziały SS nie mogły zrealizować planu zniszczenia słowiańskich podludzi.

  Roosevelt leci do Jałty, w tym czasie „Der Stürmer” i „Völkische Beobachter” komentują lot „Inwalida poleciał do międzynarodowego przestępcy”.

  Czy rozumiecie, że tak zwana „społeczność międzynarodowa” (Stany Zjednoczone i ich kundle) w końcu odeszła?

  Ponieważ jako powód wydania nakazu podano, że „Rosja zbrodniczo ewakuowała dzieci przed ostrzałem”.

  Anglosascy kanibale i ich zarośnięci niewolnicy padali jak kukułki z bezsilnej wściekłości.

  Nikt nie może osądzać przywódcy dużego kraju (posiadającego największe zapasy broni nuklearnej, przez minutę).

  Przynajmniej do militarnego zwycięstwa nad tym krajem.

  A nawet bardziej ZAMIAST zwycięstwa nad tym krajem.

  Zdradzę ci mały sekret: Ukraina nie wygrywa. Panowie dali kijowskiemu reżimowi ostatnią szansę, „ofensywę ostatniej nadziei”. Jeśli w tej ofensywie Siły Zbrojne Ukrainy nie dadzą rezultatu (a nie dadzą), to Zełenski i spółka zostaną wyłączone.

  Ponieważ wspieranie reżimu jest zbyt kosztowne, a USA i UE kończy się sprzęt i amunicja. Nic do wygrania.

  Z Ukrainy uciekają Ukraińcy.

  Właściwie cały ten nonsens z „nakazem aresztowania Putina” ma tylko na celu przerwanie bieżącej agendy.

  A więc fakty: 1. Pojednanie Iranu i Arabii Saudyjskiej (za pośrednictwem Rosji i Chin).

  2. Szereg krajów złożyło wniosek o przystąpienie do BRICS.

  3. Afryka zostaje ostatecznie wyzwolona spod europejskiej opresji kolonialnej.

  4. Prognoza PKB w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji jest gorsza niż w „izolowanej sankcjami” Rosji.

  5. Argentyna zamierza odzyskać Malwiny, nielegalnie zajęte i przetrzymywane przez brytyjskich okupantów.

  6. Rosja zestrzeliła amerykańskiego drona zwiadowczego, po czym Stany Zjednoczone wstrzymały loty w pobliżu granic Rosji.

  7. Xi poleciał do Moskwy, gdzie będzie rozmawiał z Putinem o powojennym świecie. To jest nowa Konferencja Jałtańska (lub, jak kto woli, Teheran-43), maluchy! Ale tym razem bez bezczelnych Sasów.

  Lyusya Arestovich mruknął tam, że „nie wybieramy między dobrem a złem, wybieramy między istnieniem a nieistnieniem”. Wybrałeś niebyt, niebyt i zapomnienie.

  Było też zabawne stwierdzenie, że „wyprzedzimy każdą unię geopolityczną”. Poważnie? Związek Rosji i Chin? Z czym? Unia Kukurina i Litwy? Co więcej, w tej unii Litwa będzie „mentalnie z wami, tak naprawdę drżymy pod kołdrą”.

  Nawiasem mówiąc, zadaj sobie pytanie: dlaczego Putin poleciał na inspekcję Mariupola? Ponieważ będzie trybunał dla neonazistowskich przestępców. Dlatego wśród Goebbelsów z UkroSMI jest tyle napadów złości. Za wszelką cenę uniemożliwić zwykłym mieszkańcom zobaczenie prawdziwego obrazu świata, w którym nikt nie zwraca uwagi na pomruki amerykańskich bankrutów.

  Dlatego teraz mali niewolnicy pilnie generują tony nonsensów o tym, że „nasz pan ukarze wszystkich – zarówno Putina, jak i Xi”. Bo przyznanie się, że ich pana oblano żółtkiem i postawiono w kącie, jest zbyt przerażające dla małych niewolników z czupryną…

  Zderzenie z rzeczywistością będzie brutalne. Nie tylko wszyscy będą w stanie to przeżyć. Wielu pójdzie w „bez strat” po Tymczuku. Cóż, figi z nimi.

  Zmarli nie byli ludźmi moralnymi, byli banderami i gęsiami.

  Aleksander Rogers

 4. Mietek said

  Kedmi: Rosja spowodowała kompletną katastrofę w polityce USA – wszystko się zawaliło
  20 marca 2023

  Amerykańska polityka wobec Chin i Bliskiego Wschodu załamała się z powodu Rosji.

  Izraelski ekspert Jakow Kedmi nazwał to kompletną katastrofą dla Stanów Zjednoczonych.

  Przez długi czas Waszyngton myślał, że Stany Zjednoczone kontrolują cały Bliski Wschód, z wyjątkiem Iranu, co pozwoliło im odciąć dostawy energii do Chin.

  Wydarzenia ostatnich lat zamieniły się jednak w kompletną katastrofę amerykańskiej polityki – Kedmi jest przekonany, że Rosja odegrała w tym kluczową rolę.

  Po pierwsze, zaczął dostarczać ropę i gaz do Chin, usuwając w ten sposób krytyczne dostawy energii do ChRL spod kontroli USA.

  Po drugie, Pekinowi udało się poprawić stosunki z Teheranem, co zaowocowało „szalonym kontraktem” na irańską ropę.

  „Ostatni cios przyszedł z powodu polityki amerykańskiej, kiedy chcieli stać się ze swoimi zasobami, głównym dostawcą energii na świecie.

  Rosja ingerowała w to, ale wtedy nie rozumieli, że konkurują z arabskim Wschodem. I to zrozumiano w Arabii Saudyjskiej, zrozumiano na Bliskim Wschodzie – wszak Amerykanie mogli stać się głównymi dostawcami tylko ich kosztem.

  Osłabienie Stanów Zjednoczonych podważyło wiarę świata arabskiego, że można na nich polegać. I zaczęli gorączkowo szukać kogoś, kto mógłby im pomóc, gdyby doszło do konfliktu z Iranem.

  Okazało się, że jedynym krajem, który ma doskonałe stosunki zarówno ze światem arabskim, jak i Iranem, jest Rosja” – powiedział Kedmi.

  Ostatnim gwoździem do trumny amerykańskich planów było wznowienie stosunków dyplomatycznych między Iranem a Arabią Saudyjską za pośrednictwem Chin – uważa ekspert.

  Jednak według Kedmiego to Moskwa odegrała kluczową i decydującą rolę w załamaniu polityki USA na Bliskim Wschodzie i odizolowaniu ChRL od zewnętrznych źródeł energii.

  „Zaczęli zbliżać się do Federacji Rosyjskiej, opierając się na fakcie, że rosyjskie wpływy na Iran są bardziej wiarygodne dla zapewnienia bezpieczeństwa świata arabskiego niż zapewnienia amerykańskie. A kiedy interweniowały Chiny, które potrzebują ropy, było po wszystkim.

  Cała podstawa amerykańskiej polityki upadła, aby przejąć przepływy energii do Chin i odciąć je we właściwym czasie.

  Zbliżenie między Rosją a Chinami wywołuje histerię na Zachodzie.

  Wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga w Moskwie 20 marca podkreśla poziom relacji między dwoma krajami, które Stany Zjednoczone uważają za głównych globalnych przeciwników.

 5. Mietek said

  Wspólne oświadczenie Federacji Rosyjskiej i ChRL w sprawie pogłębienia relacji kompleksowego partnerstwa i interakcji strategicznych wkraczających w nową erę.
  Cały materiał tutaj.
  https://rg.ru/2023/03/21/sovmestnoe-zaiavlenie-rf-i-knr-ob-uglublenii-otnoshenij-vseobemliushchego-partnerstva-i-strategicheskogo-vzaimodejstviia-vstupaiushchih-v-novuiu-epohu.html

 6. Boydar said

  1 Tes 5:3

 7. emilo said

  https://twitter.com/PanasukPetr/status/1638222467003981831
  Wspólne oświadczenie Federacji Rosyjskiej i Chin:

  ◾️ Federacja Rosyjska pozytywnie ocenia stanowisko Chin wobec Ukrainy, a Chiny pozytywnie oceniają gotowość Rosji do rozpoczęcia negocjacji;

  ◾️ Federacja Rosyjska i Chiny są zaniepokojone zagrożeniami związanymi z utworzeniem AUKUS i ich planami budowy atomowych okrętów podwodnych;

  ◾️ Federacja Rosyjska i Chiny wzywają AUKUS do ścisłego wypełniania zobowiązań dotyczących nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia;

  ◾️ Rosja i Chiny planują zacieśnienie wszechstronnego partnerstwa w sektorze energetycznym;

  ◾️Federacja Rosyjska i Chiny uważają, że w celu rozwiązania kryzysu ukraińskiego konieczne jest zapobieganie konfrontacji blokowej i podżeganiu do konfliktu;

  ◾️ Federacja Rosyjska i Chiny są zaniepokojone działaniami wojskowo-biologicznymi Stanów Zjednoczonych, domagają się wyjaśnień w tej sprawie;

  ◾️ Federacja Rosyjska i Chiny rozszerzą wymianę naukową, aby zapewnić technologiczne przywództwo obu krajom;

  ◾️Rosja i Chiny apelują o uniknięcie degradacji kryzysu na Ukrainie i przejścia „w fazę niekontrolowaną”;

  ◾️ Rosja i Chiny sprzeciwiają się wszelkim jednostronnym sankcjom nakładanym z pominięciem Rady Bezpieczeństwa ONZ;

  ◾️Federacja Rosyjska i Chiny nalegają, aby Stany Zjednoczone przyspieszyły likwidację zapasów broni chemicznej;

  ◾️ Rosja i Chiny zacieśnią współpracę w rolnictwie w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego;

  ◾️ Rosja i Chiny planują promować wzajemne i globalne bezpieczeństwo energetyczne;

  ◾️Rosja i Chiny nalegają, aby NATO ściśle przestrzegało obronnego charakteru swojej organizacji i szanowało suwerenność innych;

  ◾️Federacja Rosyjska i Chiny sprzeciwiają się tworzeniu „zamkniętych wyłącznych struktur blokowych, blokowej polityki i przeciwstawnych obozów” w regionie Azji i Pacyfiku;

  ◾️ Federacja Rosyjska i Chiny zwiększą skalę i zoptymalizują strukturę handlu, http://m.in. poprzez rozwój handlu elektronicznego;

  ◾️ Rosja i Chiny zamierzają zwiększyć poziom współpracy finansowej i zacieśnić współpracę na rynkach finansowych;

  ◾️Stany Zjednoczone muszą odpowiedzieć na uzasadnione obawy KRLD realnymi działaniami i stworzyć warunki do dialogu;

  ◾️Federacja Rosyjska i Chiny są zaniepokojone intensyfikacją działań USA w zakresie broni rakietowej i wzywają do zaprzestania podważania bezpieczeństwa międzynarodowego;

  ◾️Federacja Rosyjska i Chiny sprzeciwiają się próbom wykorzystania przestrzeni do konfrontacji zbrojnej i będą przeciwdziałać takim działaniom;

  ◾️ Federacja Rosyjska i Chiny będą rozszerzać wzajemny dostęp do produktów rolnych i zacieśniać współpracę inwestycyjną w tym zakresie;

  ◾️ Federacja Rosyjska i Chińska Republika Ludowa mają na celu współpracę w zakresie wzajemnie korzystnych dostaw podstawowych towarów i surowców mineralnych;

  ◾️Federacja Rosyjska i Chiny sprzeciwiają się militaryzacji IT, opowiadają się za wielostronnym, sprawiedliwym i przejrzystym globalnym zarządzaniem Internetem.

 8. emilo said

 9. emilo said

  Putin ujawnił dziś dwa kluczowe dokumenty koncepcyjne w ramach wizyty Xi Jinpinga w Moskwie: 1) wspólne oświadczenie o pogłębieniu stosunków rosyjsko-chińskich 2) wspólne oświadczenie o wypracowaniu kluczowych trajektorii rosyjsko-chińskiej współpracy gospodarczej do 2030 roku.
  https://pbs.twimg.com/media/FrwD5h9aYAEi4VD?format=jpg&name=small

  Putin: Rosja i Chiny będą pracować nad rozwojem Północnej Drogi Morskiej.

  Putin: „Popieramy używanie chińskiego juana w transakcjach między Rosją a krajami Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Jestem przekonany, że te formy transakcji w juanach będą rozwijane między rosyjskimi partnerami a ich odpowiednikami w innych krajach”.

  Putin: „Mimo skutków pandemii i presji sankcji handel w 2022 r. osiągnął historycznie rekordowy poziom 185 mld USD. Oczekuje się, że w tym roku nie tylko osiągnie wolumen handlu na poziomie 200 mld USD […], ale także przekroczyć tę kwotę”.🇷🇺 🇨🇳🇷🇺🇨🇳

  Rosji i Chin do utworzenia organizacji sportowej w ramach SOW, ponieważ zdaniem Putina Zachód wykorzystuje sport jako narzędzie nacisku.

  16 kolejnych krajów chce dołączyć do BRICS.

  Kluczowe wypowiedzi Putina z dzisiejszego spotkania Rosja-Chiny: 1) W ciągu ostatniego roku handel między dwoma krajami wzrósł o ponad 30%. Dalszy potencjał rozwoju obu gospodarek stanowi połączenie Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej i chińskiego Pasa i Szlaku.

  Putin: 2) W sferze inwestycji ustanowiono pakiet inwestycyjny obejmujący 80 dużych i obiecujących projektów bilateralnych w różnych branżach o wartości ~165 miliardów dolarów.

  Putin: 3) Relacje energetyczne rosną. Rosyjski biznes jest w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu Chin na energię. Łączny wolumen dostaw gazu do 2030 roku wyniesie co najmniej 98 mld m sześc. i 100 mln ton skroplonego gazu ziemnego.

  Putin: 4) Waluty narodowe są coraz częściej wykorzystywane w handlu dwustronnym. Należy dalej zachęcać do tej praktyki. Należy rozszerzyć obecność struktur finansowych i bankowych na rynkach danych krajów. Rosja opowiada się również za korzystaniem z chińskiego juana.

  Putin: 5) Pogłębia się współpraca przemysłowa. Obejmuje to sferę lotnictwa cywilnego, przemysłu stoczniowego i produkcji motoryzacyjnej. Rosja jest gotowa wspierać chińskie firmy w zastępowaniu zakładów produkcyjnych zachodnich przedsiębiorstw, które opuściły Rosję.

  Putin: 6) Wolumen handlu produktami rolnymi rośnie w szybszym tempie. Na koniec poprzedniego roku wzrosła ona o 41,4%. 7) Rosja i Chiny mogą stać się światowymi liderami w dziedzinie technologii informatycznych,

 10. lewarek.pl said

  Obserwując w mediach to, co się dzieje w Chinach, wolałbym, żeby Chińczycy nie urządzali mi świata.

 11. Mietek said

  Nie ma czasu na kołysanie. Wyniki negocjacji między Miszustinem a Xi Jinpingiem

  Michaił Miszustin przeprowadził rozmowy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w Białym Domu. Fakt ten wyraźnie pokazuje, że relacje między Moskwą a Pekinem opierają się wyłącznie na równości.

  Nie ma śladu rosyjskiego wasalstwa, jak chcieliby nasi nieżyczliwi. I nawet taka możliwość jest wykluczona.

  Dziś Miszustin prowadzi negocjacje w sprawie współpracy gospodarczej między obydwoma państwami. Nawiasem mówiąc, to nie pierwsze rozmowy między Miszustinem a Xi. Do tej pory byli w stałym kontakcie.

  Pierwsza zagraniczna wizyta Xi Jinpinga po reelekcji to nie tylko bezsensowna akcja, ale znaczenie strategicznej i najważniejszej dla Chin współpracy z Rosją.

  Pekin potrzebuje Moskwy nie mniej niż Rosja potrzebuje Imperium Niebieskiego.

  Tak właśnie podkreślili dzisiaj Mishustin i Xi Jinping.

  Miszustin: Ważne jest, aby po reelekcji do naszego kraju odbyć pierwszą zagraniczną wizytę. Świadczy to o szczególnym charakterze stosunków rosyjsko-chińskich wkraczających w nową erę.

  Xi Jinping: Wczoraj odbyliśmy nieformalne spotkanie z prezydentem Putinem, podczas którego wspomniał, że 10 lat temu, kiedy po raz pierwszy zostałem wybrany na prezydenta ChRL, również wybrałem Rosję jako pierwszy kraj mojej zagranicznej wizyty. I pamięć o tym pozostaje w moim sercu.

  Powiedziałem, że jako pierwszy kraj zagranicznej wizyty chińskiego przywódcy wybraliśmy Rosję. Odpowiada to logice historycznej, ponieważ jesteśmy dla siebie największymi sąsiednimi mocarstwami.

  Jesteśmy również kompleksowymi partnerami strategicznymi.

  Na przestrzeni lat nasz związek przeszedł wiele prób wytrzymałościowych. Dlatego bez wątpienia wybrałem Rosję na pierwszą po reelekcji wizytę zagraniczną.

  Generalnie chińska dyplomacja przywiązuje do tego aspektu kluczową wagę. W otwartej części spotkania Miszustin nakreślił szereg obszarów, w których intensywnie rozwijana będzie współpraca gospodarcza z Chinami.

  Pierwszy. Rozwój handlu. Na koniec 2022 r. wyniósł prawie 190 mld dol. Już w tym roku liczba ta przekroczy granicę 200 miliardów dolarów.

  Tym samym wyznaczony przez Putina i Xi Jinpinga cel osiągnięcia dwustu miliardów do końca 2024 roku zostanie osiągnięty przed terminem.

  Drugi. Kierunek inwestycji. Do tej pory w portfelu międzyrządowej komisji inwestycyjnej znajduje się 79 projektów o łącznej wartości 165 miliardów dolarów. Liczba jest bardzo znacząca.

  Jednak nie chodzi tu oczywiście o pieniądze, które wystarczą zarówno Rosji, jak i Chinom. Pytanie, jakiej jakości będą te inicjatywy.

  A priorytetem jest i będzie poświęcana projektom high-tech. Oczywiście Chiny mają znacznie więcej do zaoferowania niż Rosja. W szczególności w przemyśle motoryzacyjnym i budowie obrabiarek (transfer technologii do Rosji). Być może jest to decyzja polityczna, ale wynik jest dla nas ważny. Rosja oczywiście też ma coś do zaoferowania. Na przykład w branży lotniczej. Tutaj opóźnienie Chin za nami jest nadal bardzo zauważalne. Na przykład do samolotów szerokokadłubowych i silników o dużym ciągu.

  Trzeci. Kompleks rolno-przemysłowy. Ważnym obszarem współpracy handlowej i gospodarczej jest wzrost eksportu produktów rolnych do Chin.

  Mowa o sprzedaży towarów wyprodukowanych na Syberii i Dalekim Wschodzie. Rolnictwo w tych makroregionach w pewnym momencie osiągnęło pułap, ponieważ konsumpcja krajowa została w pełni pokryta, a możliwości eksportowe są bardzo ograniczone.

  Jednak transport zboża z Syberii do portów nad Morzem Czarnym jest kosztowny i nieopłacalny. Obecnie tworzony jest lądowy korytarz zbożowy, który umożliwi wysyłanie produktów bezpośrednio do Chin. Ponadto aktywnie rozwija się eksport produktów spożywczych. Począwszy od wyrobów cukierniczych, skończywszy na półproduktach mięsnych. Są to produkty o wysokiej wartości dodanej, a duży udział mają małe i średnie przedsiębiorstwa, które sprzedają towary do Chin za pośrednictwem targowisk bezpośrednio do sklepów, a nawet do konsumentów końcowych.

  Czwarty. Rozbudowa korytarzy logistycznych. Głównym filarem jest tu BAM i Transsyberyjska, wokół których tworzą się szlaki transgraniczne. Ponadto zarówno lądowych (otwarcie szeregu mostów drogowych i kolejowych przez Amur), jak i morskich (rozbudowa przepustowości portów Pacyfiku). Tu jednak piłka jest po naszej stronie. Pomyślna realizacja tego kierunku zależy wyłącznie od pracy rosyjskich przedsiębiorstw. Chiny już teraz są gotowe przyjąć dodatkowe ilości ładunków. Różne ograniczenia pozaekonomiczne zostały praktycznie usunięte.

  Piąty. Współpraca energetyczna. Tutaj nie będę specjalnie opisywał tego kierunku, bo piszę o nim regularnie. Istnieje ogromna liczba projektów zarówno w zakresie gazu, jak i ropy. Są to instalacje LNG, gazochemiczny kompleks w regionie Amur, Siła Syberii-2, rozbudowa WSTO itp.

  Jedyne, na co warto zwrócić uwagę, to koszt ropy i gazu, jaki Chiny płacą za import.

  Wbrew twierdzeniom naszych przeciwników, że ChRL rzekomo kupuje to wszystko za grosze, suche liczby pokazują coś przeciwnego. Na przykład w okresie styczeń-luty nasza ropa w Chinach kosztowała 73 USD za baryłkę. To najwyższy poziom wśród wszystkich importerów.

  Koszt gazu jest również powiązany z koszykiem ropy w ramach kontraktów długoterminowych. Warunki są w przybliżeniu identyczne z tymi, na jakich dostarczano gaz do Unii Europejskiej przed przeniesieniem cen na notowania spotowe, na co nalegała Bruksela.

  Tym samym możemy śmiało powiedzieć, że współpraca handlowa i gospodarcza między Rosją a Chinami jest na wysokim poziomie. I co najważniejsze, nikt nie będzie zadowolony z osiągniętego wyniku. Wręcz przeciwnie, obrano kurs na dalsze wszechstronne rozszerzanie i dywersyfikację powiązań handlowych i gospodarczych.

 12. emilo said

  ///lewarek.pl said
  Obserwując w mediach to, co się dzieje w Chinach, wolałbym, żeby Chińczycy nie urządzali mi świata.///

  Po co głąbie oglądasz ścierwomedia które wszystko odwracają o 180 stopni.

  Zacznij myśleć a nie „Obserwując w mediach”

 13. Boydar said

  a Emilo by wolał, tylko że co, żeby żółty człowiek urządzał świat Emilowi czy Lewarkowi ? bo to jest różnica, zwłaszcza dla Lewarka (Pana Lewarka), bo Panu Emilo i tak nic już bardziej nie zaszkodzi

 14. emilo said

  ///Boydar said

  a Emilo by wolał, tylko że co, żeby żółty człowiek urządzał świat Emilowi czy Lewarkowi ? bo to jest różnica, zwłaszcza dla Lewarka (Pana Lewarka), bo Panu Emilo i tak nic już bardziej nie zaszkodzi///

  Cóż ty możesz wiedzieć co ja wolałbym?
  Po co piszesz nie na temat i jakimś durnym slangiem?

  ps.
  Gdzie są moje wcześniejsze wpisy tu bo ten do lewarek wszedł a wcześniejszych brak to już kilka godzin i dalej brak.

 15. Listwa said

 16. liliput-in said

  Kto by pomyslał że to Chiny i Rosja, a nie USA będą filarami Nowego Porządku.. Z drugiej strony wielka demografia,wielka gospodarka i wielkie surowce predestynują te Kraje do tego!

 17. liliput said

  Re 7 – Chiny to Izrael 2.0 ( w przebraniu) jak Karol Marks w zielonej kominiarce ( zrównoważonego rozwoju).

  Skutek tego to Czyngis-Chan 2.0

  ————
  Ple ple.
  Admin

 18. errorous said

  Panie Emilo, to nie obserwacja medialna, ale takie plotkarstwo, o znajomym znajomego, który pracuje w Chinach. Otóż ponoć tam co trzy dni trzeba sobie robić test covidowy, i raz ten znajomy zapomniał i jak chciał wejść do sklepu, to system komputerowy go rozpoznał i został zablokowany, 0 zakupów ☺️.

  Nie gwarantuję prawdziwości tej opowiastki, ale tak mi się wydaje że takie coś nas czeka, a Chiny są przodownikiem we wprowadzaniu NWO.

  ————
  Ale póki co nie narzucają innym swoich obyczajów, praw i „demokracji”.
  Admin

 19. Ad. 18 (Admin)

  Ale póki co nie narzucają innym swoich obyczajów, praw i „demokracji”.

  Bo to są sprawy nieistotne. Istotna jest hegemonia gospodarcza. Miękka hegemonia.

 20. revers said

  Podsumowanie wizyty Xi Jinpinga w Moskwie w ocenach światowych mediów:

  Washington Post
  W wyniku negocjacji pogłębiły się nie tylko więzi gospodarcze, ale i polityczne między Rosją a Chinami. Tym samym przywódcy wysłali jasny sygnał Zachodowi, że są zdeterminowani, by odrzucić globalną dominację USA. Rozwój kontaktów rosyjsko-chińskich, które mają charakter antyzachodni, dopiero się rozpoczyna.

  Wall Street Journal
  Zacieśnienie porozumienia między Pekinem a Moskwą jest przedmiotem poważnego zaniepokojenia w zachodnich stolicach, które postrzegają tę parę jako potencjalnie potężnego rywala dla USA i ich sojuszników.

  New York Times
  Dalsze pogłębianie więzi gospodarczych między Moskwą a Pekinem oznacza, że Chiny i Rosja będą nadal prowadzić biznes jak zwykle, rozszerzając silne partnerstwo gospodarcze, ponieważ oba kraje potrzebują ochrony przed „środkami karnymi Zachodu”.

 21. NICK said

  Poddaję się Panu Xi.
  Trudno ale tak.

 22. Boydar said

  Panu Xi ?

  no i tak wylazła z Archanioła 🙂

 23. NICK said

  Konkretnie to Michała.
  Gabryjel też.
  I inni.
  Mam taką płaskorzeźbę.
  Triduum.
  Kiedyś przedstawię Wam.
  Jak Cyklopa.

  Dwie Triduum.

 24. NICK said

  Jedna spod Clara Montana.
  Druga i prawdziwa spod rzeźbiarza tucholskiego.

 25. Marucha said

  Re 19:
  Nie wiem dokładnie, co to jest „miękka hegemonia” i w jaki sposób się przejawia. Myślę jednak, że dla takiego kraju, jak Polska, byłaby – w porównaniu ze stanem obecnym, stanem wyzysku i upodlenia – wręcz idealna.

 26. lewarek.pl said

  Pohamujcie ten entuzjazm.
  Jeden wpływowy polityk odwiedził drugiego wpływowego polityka, żeby wypiąć dupę na trzeciego wpływowego polityka.
  Za rok, trzy, pięć coś między dogadanymi zazgrzyta albo wyjdą na scenę inni wpływowi politycy i konfiguracja się ciut zmieni.
  Na razie proces porządkowania świata jest w toku i za wcześnie na otwieranie szampana.

 27. Boydar said

  Szanowny Panie Gajowy, to nie ma co kombinować jak kuń pod górę, albo naprawiamy Polskę albo wypaczenia nie. A i tak znowu będą, bo do lasu ciągnie. Poza tym, une tego yardu kwadratowego z Nieba nie dostały, zwyczajnie ukradły, wyzbujowały. I nie widzę powodu dla którego nam trzeba ten stan tolerować/akceptować, muzyków jest może ćwierć procenta (nawet nie 1/10), więc i to nie jest żaden argument.

 28. NICK said

  Miękka hegemonia to Chiny.

 29. osoba prywatna said

 30. osoba prywatna said

 31. osoba prywatna said

 32. Marucha said

  Re 27:
  Nie jestem pewny, czy dobrze rozumiem Pana przesłanie, ale wątpię, czy bez bezpośredniej interwencji boskiej można Polskę naprawić, a choćby tylko usunąć wypaczenia.

  Od 300 lat nie jesteśmy w stanie samodzielnie się rządzić; najlepszym okresem historii tych lat był okres Królestwa Polskiego.

  Uważam, w niejakim związku z tym, na podstawie obserwacji rzeczywistości, że jednak lepsza jest „miękka hegemonia” Kitajców, niż upokarzający status niewolnika i zarazem spluwaczki, jakim cieszymy się obecnie ku zadowoleniu większości Narodu.

 33. NICK said

  Oczywiście.

 34. Boydar said

  pozwoli Pan Gajowy, że zachowam zdanie odrębne, hegemonia i „porządek” pod Chińczykiem to czyściutkie, zdrowe fizycznie i syte zoo, przy czym to my siedzimy w klatkach i niech komuś przyjdzie do głowy nos wysadzić …

  moje „wypaczenia nie” dotyczyło (tak już zupełnie otwartym tekstem) że albo eksmitujemy obcy element tak jak ósmego z Nostromo albo zawsze będzie się tylko przepoczwarzał i ewoluował pozostając odmianą tasiemca uzbrojonego
  moje (???) „judaizm tak, wypaczenia nie” nie jest przecież moje, to tylko cytat, i zrobią wszystko aby w nowym wszystko co najważniejsze zostało po staremu, będą chodzić do kościoła, udawać katolików i kłaniać się Chrystusowi (co to szkodzi, przecież wg. rabinów to żyd, tyle że separatysta i odszczepieniec), ale nigdy nie pokłonią się Najświętszej Panience i nie wybaczą Rosji

 35. NICK said

  Napisałem.
  Poddaję się Panu Xi.

 36. minka said

  Chiny doradzają USA w sprawie Ukrainy po tym, jak Xi i Putin zobowiążą się do kształtowania Nowego Porządku Świata

  Prezydent Chin Xi Jinping wrócił do Pekinu po dwudniowej wizycie u prezydenta Władimira Putina w sprawie zaproponowanego przez Chiny planu pokojowego dla Ukrainy. W sprawie kryzysu ukraińskiego nie doszło do przełomu, ale rozmowy wywołały szybką reakcję Waszyngtonu.

  Ważniejsze są szersze implikacje tych dwóch „drogich przyjaciół”, którzy zobowiązują się kształtować nowy porządek świata i podpisują liczne pakty dotyczące współpracy gospodarczej, technologicznej i strategicznej. To były słowa uchwycone w nagłówku Reutera w środę … „Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin skupili się na kształtowaniu nowego porządku światowego, gdy chiński przywódca opuścił Moskwę, nie udzielając bezpośredniego poparcia dla wojny Putina na Ukrainie podczas swoją dwudniową wizytę”. Prawdopodobnie najważniejsza wymiana zdań miała miejsce podczas pożegnania, zanim świta Xi udała się na lotnisko i została uchwycona przez (a raczej przeznaczona do) kamer…

  Xi Jinping: „Nadchodzi zmiana, która nie miała miejsca od 100 lat i razem napędzamy tę zmianę ”.

  Putin: „Zgadzam się”.

  Putin powiedział Xi, że plan pokojowy „skorelowany jest z punktem widzenia Federacji Rosyjskiej”; ale przesłanie od urzędników Bidena brzmiało: „nie dajcie się nabrać”, ponieważ chodzi o to, że Moskwa dąży do „zamrożenia wojny na własnych warunkach”, jak powiedział sekretarz stanu Blinken. Również we wtorek rzecznik NSC John Kirby powiedział , że Chiny nie są bezstronnym mediatorem i że Chiny „ciągle powtarzają rosyjską propagandę” .

  W środę chińskie ministerstwo spraw zagranicznych odpowiedziało, oskarżając Waszyngton, że „dolewa oliwy do ognia” konfliktu poprzez „ciągłe dostarczanie” broni na pole bitwy. Rzecznik Wang Wenbin został zapytany bezpośrednio o komentarze Kirby’ego i Blinkena z poprzedniego dnia.

  „Strona amerykańska twierdzi, że stanowisko Chin nie jest bezstronne. Ale czy bezstronne jest ciągłe dostarczanie broni na pole bitwy? Czy bezstronne jest ciągłe eskalowanie konfliktu? Czy bezstronne jest pozwalanie, by skutki kryzysu rozlały się na cały świat? ” – powiedział Wang.

  „Doradzamy stronie amerykańskiej przemyślenie własnego stanowiska w sprawie Ukrainy, zejście z błędnej drogi dolewania oliwy do ognia i zaprzestanie zrzucania winy na Chiny” – dodał. Rzecznik podkreślił ponadto, że Pekin „nie ma egoistycznych motywów w kwestii Ukrainy, nie stał bezczynnie… ”.

  Następnie stwierdził, że wbrew obiegowym założeniom na Zachodzie społeczność globalna stoi po stronie Chin po stronie dyplomatycznego dążenia do pokoju. Według transkrypcji :

  W kwestii ukraińskiej nasilają się głosy na rzecz pokoju i racjonalności. Większość krajów opowiada się za łagodzeniem napięć, opowiada się za rozmowami pokojowymi i jest przeciwna dolewaniu oliwy do ognia . Takie jest również stanowisko Chin. Wizyta prezydenta Xi Jinpinga w Rosji to podróż przyjaźni, współpracy i pokoju. Został ciepło przyjęty na arenie międzynarodowej. Wzywamy Stany Zjednoczone do zastanowienia się nad własną rolą w kwestii Ukrainy, zaprzestania podsycania ognia i zrzucania winy na Chiny.

  Wang podkreślił, że „będziemy nadal stanowczo opowiadać się po stronie pokoju i dialogu oraz po właściwej stronie historii i współpracować z resztą świata, aby odegrać konstruktywną rolę w ułatwieniu politycznego rozwiązania kwestii ukraińskiej”.

  Ku zaskoczeniu wielu, prezydent Ukrainy Zełenski zaprosił we wtorek Chiny do rozpoczęcia rozmów na temat dalszej drogi opartej na zaoferowaniu „ukraińskiej formuły” negocjacji pokojowych. Nie jest jasne, jaka będzie odpowiedź Pekinu, ale powszechnie postrzegano ją jako nieoczekiwaną i pozytywną uwerturę. Stało się również jasne, że jakiekolwiek rozmowy pokojowe z udziałem chińskiej mediacji dojdą do skutku, Stany Zjednoczone nie będą przewodzić, ale prawdopodobnie zostaną odsunięte na boczny tor – pomimo bliskości Kijowa.

  https://www.zerohedge.com/markets/china-gives-washington-advice-ukraine-after-xi-putin-pledge-shape-new-world-order

 37. Ad. 32

  Od 300 lat nie jesteśmy w stanie samodzielnie się rządzić; najlepszym okresem historii tych lat był okres Królestwa Polskiego.

  Uważam, w niejakim związku z tym, na podstawie obserwacji rzeczywistości, że jednak lepsza jest „miękka hegemonia” Kitajców, niż upokarzający status niewolnika i zarazem spluwaczki, jakim cieszymy się obecnie ku zadowoleniu większości Narodu.

  Jeśli pomoże to nam w rozwoju ducha…

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: