Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Obserwator o Wolne tematy (39 – …
  CzŁ o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Obserwator o Wolne tematy (39 – …
  Obserwator o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  bez loginu o Marsz Tuska, czyli myślenie…
  Ewa-Maria o Coraz mniej szczepień w Polsce…
  Zbigi o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Liwiusz o Marsz Tuska, czyli myślenie…
  poko o Puste hasła
  Mietek o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  poko o Wolne tematy (39 – …
  poko o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Maciek o Puste hasła
  Anteas o Puste hasła
  Czesio i muchy o Coraz mniej szczepień w Polsce…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Ukraina walczy z prawosławiem

Posted by Marucha w dniu 2023-03-22 (Środa)

Tysiące prawosławnych wiernych z kanonicznej Cerkwi na Ukrainie zbiera się codziennie przed Ławrą Peczerską w Kijowie – z której wysiedliła ich administracja prezydenta Zełenskiego – by pod gołym niebem wspólnie uczestniczyć w Boskiej Liturgii.

Dla mniej zorientowanych przypominam, że kilka dni temu rząd Ukrainy nakazał do końca marca opuścić prawosławnym wiernym Ławrę Peczerską – jeden z najważniejszych ośrodków duchowych prawosławnej Rusi. Jest to kolejny krok ze strony administracji obecnego prezydenta, który pod pretekstem „walki z rosyjskimi wpływami” i rzekomą troską o „niezależność państwa” kontynuuje zapoczątkowane kilka lat temu prześladowania wobec prawosławnych chrześcijan na Ukrainie.

Prześladowania wiernych Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi nie zaczęły się w momencie rozpoczęcia stanu wyjątkowego, jaki 24 lutego minionego roku zapanował w całym kraju w związku z wkroczeniem wojsk Federacji Rosyjskiej. Od lat za cichą zgodą Kijowa schizmatycy z Prawosławnej Cerkwi Ukrainy wraz z częścią grekokatolików oraz różnej maści szowinistów regularnie wywłaszczają i niszczą świątynie, prześladując przy tym prawosławnych wiernych oraz duchownych.

W przeciągu ostatniego roku prześladowania nabrały niespotykanego wcześniej tempa, a ze względu na propagandę w dobie wojny rząd Ukrainy posuwa się obecnie do karygodnych czynów względem kanonicznej Cerkwi. Jednocześnie władze Kijowa podjudzają wśród Ukraińców nienawiść do pobratymców, co skutecznie dzieli społeczeństwo i stwarza podwójne standardy w postaci „dobrych” oraz „złych” obywateli.

Tymczasem w Polsce dalej, jak w lesie. Nie dość, że na co dzień o prześladowaniu chrześcijan za naszą wschodnią granicą zwyczajnie się milczy, to jeżeli już ktoś zabierze głos w tej sprawie dochodzi do takich absurdów, że podobnie jak w przypadku zabójstwa Darii Duginy, polskojęzyczne media – kierując się najwidoczniej starotestamentową zasadą „oko za oko, ząb za ząb” – usprawiedliwiają terror oraz zabójstwa w stosunku do ludzi „gorszej” według Nich kategorii…

Patryk Chruślak
https://myslpolska.info

Komentarzy 13 do “Ukraina walczy z prawosławiem”

 1. Kapsel said

  Pod podanym linkiem jest też dość sporo video na ten temat,warto obejrzeć.

  https://marucha.wordpress.com/2023/03/17/szczesliwi-ludzie-ktorzy-nie-maja-historii-czyli-o-wojnie-na-ukrainie/#comment-1060860

 2. Barbara Chojnacka said

 3. Listwa said

  Myśl Polska jak często słabo.

  Tytuł mylący. „Dla mniej zorientowanych przypominam” – akurat.
  ———-
  Tam po pierwsze chodzi o to, że juz dawno temu, w ramach działań ku niezależności od Rosji wzbudzono do istnienia tzw Cerkiew ukraińską, jako odrębną od Moskiewskiej.
  W łonie prawosławia są do dziś spory, czy to prawidłowwe, legalne, ważne itd.

  Ale istotą sprawy jest to, że to nie Ukraina walczy z prawosławiem, a władze Ukrainy walczą z Cerkwią Moskiewską. Bo po podziale na Cerkiew Ukraińską i Moskiewską, cześć Ukrainy i placówek należy do Cerkwii Ukraiskiej, częśc nalezy nadal do Moskiewskiej.

  Od dawna też trwa prześladowanie części Moskiewskiej. Tu nie tyle chodzi o presladownanie chrzescijaństwa czy prawosławia, co chodzi o przesladowanie samej Cerkwi Moskiewskiej i prawosławnych związanych nadal z Cerkwią Moskiewską, jak elementu walki z wpływami Rosyjskimi.

  Pan Chruściak bez sensu wplata tu Stary Testament, polskojęzyczne media kierują sie tym za co im płacą, a płacą im za walkę z Rosją.

 4. revers said

  Ministerstwo Kultury Ukrainy przeprowadzi rewizję eksponatów Ławry Kijowsko-Peczerskiej

  „Chciałbym na wszelki wypadek podkreślić, że oprócz nieruchomości znajdują się tam także eksponaty muzealne – ponad 800 egzemplarzy, w tym relikwie świętych, które zostały przekazane, by tak rzec, do użytku mnichom” — powiedział ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko.

  Według niego specjaliści będą musieli sprawdzić, w jakim stanie zachowały się eksponaty. 10 marca na stronie internetowej klasztoru opublikowano ostrzeżenie (https://t.me/upc_news/15638) Dyrektora Generalnego Rezerwatu „Ławra Kijowsko-Peczerska”, zgodnie z którym mnisi UPC z Ławry Kijowsko-Peczerskiej muszą opuścić klasztor przed 29 marca w związku z wygaśnięciem umowy dzierżawy.

 5. UZA said

  „Ale istotą sprawy jest to, że to nie Ukraina walczy z prawosławiem, a władze Ukrainy walczą z Cerkwią Moskiewską.”

  Chodzi o to, że banderowcy całkowicie zawłaszczyli twór zwany Ukrainą i nie dopuszczają tam jakiejkolwiek innej narracji niż ich własna ani jakichkolwiek form kultury, religii, języka, tradycji, które im nie odpowiadają. W tym sensie j e s t to właśnie wojna państwa pn. Ukraina z prawosławiem. Innymi słowy, banderowski reżym, który oficjalnie reprezentuje ten twór państwowy walczy z tymi obywatelami (mieszkańcami terytorium byłej Ukraińskiej Republiki Radzieckiej, uważającymi się za Ukraińców), którzy są wyznawcami tradycyjnej cerkwi z patriarchatem w Moskwie. Oficjalną religię banderowców (bo chyba w rzeczywistości są oni równie religijni jak hitlerowcy, paradujący z napisem „GOTT MIT UNS”) uosabia natomiast tzw. cerkiew grekokatolicka, której popi w swoim czasie święcili narzędzia ludobójstwa.

  Tak nawiasem mówiąc, Ławra Peczerska jest dla prawosławnych mniej więcej tym, czym dla Polaków Częstochowa – tradycyjnym centrum pobożności. O ile Paulini zbanderyzowali się oddolnie i sami sprofanowali święte miejsce , o tyle w Ławrze mamy do czynienia z ordynarnym zamachem na świętości prawosławia, wykonanym przez siły państwowe tzw. Ukrainy i to akurat w chwili, kiedy siepacze reżymu ścigają i łowią po ulicach prawosławnych chłopaków, żeby ginęli za „Ojczyznę”. Tymczasem banderowscy aktywiści dekują się w Polin i – ciesząc się całkowitą bezkarnością – terroryzują tubylców.

 6. Sudbina Srba said

  Wiele osób uważa Kościół Unicki za sektę, choć dziadek- Patriarcha, Bartholomew I, Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola, podpisał ‚zalegalizowanie’ Kościoła Unickiego. Sam pan Trump sie przyznal, ze staruszkowi – patriarsze wypłacił miliony dolarów za podpis.
  Była o tym głośna dyskusja za czasów Trumpa.
  Ja rozumiem , ze nie ma ‚Moskiewskiego” Kościoła. Jest Rosyjska Cerkiew Prawosławna – autokefaliczna i Moskiewski Patriarchat- taka sama jak w Serbii czy Grecji.

  Ukraina nigdy nie miała Ukraińskiego Kościoła Unickiego wcześniej.
  Ukraiński Kościół Prawosławny właściwie powstał po rozpadzie Związku Radzieckiego – naturalnie, z całkowitym ‚poparciem’ Zachodu, a głównie …bezbożnej zupełnie Ameryki (USA.)

  Raz tylko udało mi sie odwiedzić unicką cerkiew i to na Zachodzie. Zaprosili mnie znajomi na tzw. Święcenie Wody.
  Przysięgam, wiecej nie wejdę do Unickiego kosciola. Ksiądz, ze Lwowa, wygłosił skandaliczne kazanie- litanie pt. Żeby wszystkich Rosjan, ich dzieci ii cały ruski naród, wydusiła zaraza, choroby , i
  pochłonęło piekło – a po każdym wezwaniu było głośne chóralne: „Hospody pomyłuj!!!”
  (Było to dość dawno temu.. może ze 30 lat temu)

  Raz tez zaproszono mnie na chrzest dzidziusia znajomych Rosjan do rosyjskiej cerkwi.
  A przecież znam dobrze i kościół prawosławny w Serbii – i pewnie dlatego udało sie znajomym zaciągnąć mnie do niby- prawosławnej cerkwi ukraińskiej.

  Ta cerkiew unicka – to jakiś satanizm, albo co.

  Jest dość dużo informacji na temat schizmy Konstantynopola.
  I wszędzie widać nie tylko odciski palców ale i cale łapska kowbojskich rzeźników.
  Z wielką dumą sie przyznają politycy z USA, ze kompletnie
  lekceważą rozdzielenie państwa od kościoła.
  Wizyta patriarchy Konstantynopola w USA byla szeroko komentowana w mediach.

  I Poroszenko, Pompeo i cala banda kowbojska nie ukrywali, ze
  kościół unicki powstał do walki z Rosją i przylączeniem sie Ukrainy do Zachodu, a konkretnie UE. .

  2018 Moscow–Constantinople schism

  Ukraine’s president, Petro Poroshenko, enthusiastically welcomed Constantinople’s October decision,[180][181] and presented the Ukrainian Church’s independence as part of Ukraine’s wider conflict with Russia, and Ukraine’s desire to integrate with the West by joining the European Union and NATO.[8][9][182] On 28 November 2018, Ukrainian President Poroshenko declared that the Kerch Strait incident was provoked by Russia in order to force Ukraine to declare martial law and therefore to prevent Ukraine from receiving its tomos of autocephaly.[183][184]

  The Secretary of State, Mike Pompeo, urged all sides to respect the independence of „Ukraine’s Orthodox community”, reiterating the United States’ „strong support for religious freedom and the freedom of members of religious groups”.[

  Prezydent Putin wyraźnie podkreślił, ze rząd Rosji sie nie wtrąca w sprawy kosciola nie tylko w Rosji ale i w państwach sąsiednich;
  „..ale równocześnie mamy prawo przestrzegać praw humanitarnych, w tym prawa do religii..- powiedział Putin.

  On 31 January 2019, concerning Ukraine Putin declared that the Russian authorities „consider any interference in church affairs absolutely unacceptable.” Putin added: „We have respected and will respect the independence of church affairs, especially in a neighboring sovereign country. And yet we reserve the right to respond and do all we can to protect human rights, including the right to freedom of religion”.[178][179]

  – Wikipedia
  https://en.wikipedia.org/wiki/2018_Moscow–Constantinople_schism

  Szczegóły tajnych spotkań Trumpa z Greckim Patriarchatem
  (ciekawe, co Trumpa obchodzi… religia? – kontrolują przepływ pieniędzy z USA do Patriarchatu)

  THEY CONTROL THE FLOW OF MONEY FROM THE US TO THE PATRIARCHATE
  Karloutsos has had close ties with the leading figures of the Greek and Ukrainian diaspora in the US and with the American secret services since the 1990s at the latest. The management of the financial resources flowing from the Greek and Ukrainian religious organizations in the US to the Greek Orthodoxy Patriarchate of Istanbul is concentrated in his hands. Karloutsos is also an important figure in relations with American democrats, traditionally supported by the Greek diaspora in the US.

  Secret details of the Trump- Greek Orthodoxy Patriarchate talks
  https://uwidata.com/13384-secret-details-of-the-trump-greek-orthodoxy-patriarchate-talks/

  Nie wszyscy wierzą w sens mieszania sie USA w kościół ukraiński.

  U.S. Interference in Ukraine’s Autocephaly: An Ineffective, Unnecessary, and…
  https://talkabout.iclrs.org/2020/01/09/u-s-interference-in-ukraines-autocephaly-an-ineffective-unnecessary-and-unlikely-affair/

  A jednak:
  Poroszenko (Żyd ) z bandą ‚wiernych’ z OCU (Ukrainska Cerkiew) wszczęli dziką awanture w rosyjskiej cerkwi w Czerkasach.

  Rosyjski Kosciol Prawoslawny protestuje przeciwko wypędzaniu rosyjskiej cerkwi z Kijowa.
  Zdaje sie, ze Ukry nie maja zielonego pojecia o historii religii i Kijowa.
  Russian Orthodox head appeals against eviction of church from Kyiv
  https://www.thestar.com.my/news/world/2023/03/12/russian-orthodox-head-appeals-against-eviction-of-church-from-kyiv

  I na koniec:
  Ukraiński reżim neonazistowski zakazuje Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej – Global Research Global Research – Centr
  https://www.globalresearch.ca/ukrainian-neo-nazi-regime-bans-russian-orthodox-church/5801424

 7. Barbara Chojnacka said

 8. lewarek.pl said

  Nawet jeśli wiernym nie uda się obronić Ławry przed banderowcami, to po zakończeniu wojny ona do nich wróci.

 9. Boydar said

  tylko że wierni będą już wtedy na cmentarzu

 10. Listwa said

  @ 6 Sudbina Srba said

  Cerkiew Moskiewska, Cerkiew Ukraińska i Unici, to trzy różne podmioty.

 11. Listwa said

  @ 5 UZA said

  Z tym, że Ukraina to władze (obecnie banderowskie z motywacją US) i z drugiej strony to ludzie.

  @ 8 lewarek.pl said

  Jeśli do władzy powrócą ludzie typu Janukowycz albo obecne władze na Ukrainie stracą zupełnie wsparcie i zainteresowanie US.

 12. revers said

  Czyżby ofensywa miała się wkrótce rozpocząć?

  Ukra. kanał telegramu SeRada (prorosyjski) pisze:

  Ofensywa?

  Według otwartych źródeł, doniesień ze społeczności frontowych i z linii frontu, procesy przyspieszyły i wojsko pilnie uzupełnia teraz żołnierzy frontowych we wszystko, czego potrzebują!!!

  Wojsko prosi o ochotników, aby przyspieszyć dostawy wszystkiego, co jest pilnie potrzebne na froncie, w tym noszy, gumowych butów, pił i kamizelek ratunkowych (możemy się domyślać dlaczego!). Wszystko, co miało trafić na front w ciągu najbliższego tygodnia, wyjeżdża dziś lub jutro, taka jest pilna potrzeba.

  Nawet wojsko jest teraz masowo wysyłane na urlopy i zwolnienia. Podobna sytuacja miała miejsce jesienią 2022 roku, kiedy AFU rozpoczęła kontrofensywę w rejonie Chersonia po tych furtkach, które trwały średnio tydzień. Według furmanów, są oni przygotowywani do szybkiej ofensywy na Zaporoże i Kupyńsk.

  Arestowicz mówi o aktywnych dostawach broni i sprzętu od partnerów i zapowiada:

  „Musimy jak najszybciej wyeliminować wroga. Już niedługo, w połowie kwietnia, czekają nas genialne wydarzenia i dobre wiadomości wskazujące na zwycięstwo. Nasza strategia to geografia, musimy zaatakować Melitopol i Krym”.

  Dowódca armii Syrski powiedział, że Kijów może wkrótce przejść do ofensywy, choć w pobliżu Bachtmutu.

  Pierwsze cztery odrzutowce myśliwskie MIG-29 zostały przekazane Ukrainie – poinformował słowacki minister obrony. Przybyły też samoloty, bez których wsparcia udana kontrofensywa byłaby niemożliwa.

  Najbliższe tygodnie będą „decydujące” w wojnie na Ukrainie, uważa również rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.

  Dlatego też prawdopodobnie w ciągu najbliższych 10-14 dni dojdzie do zapowiadanej kontrofensywy AFU, której wynik zadecyduje o dalszym przebiegu wojny lub warunkach zawieszenia broni.

  p.s. Niemieckie Mardery tez jada w trybie pilnym przez Polin na wschoa na Ukraine, Leopary juz dojechaly.

  Zaczyna sie niemiecki pocalunek smierci, nni tez czekaja na swoja zelazna porcje.

 13. minka said

  Ukraina wyznaczyła prawosławnym księżom termin opuszczenia niektórych klasztorów. Księża odmówili wyjazdu, a teraz włamują się i aresztują księży prawosławnych. Trwają prześladowania religijne na Ukrainie, aresztowania prawosławnych księży, także w miejscach świętych. Ukraińskie siły bezpieczeństwa włamują się do kościoła pełnego parafian w Czerniowcach w chaotycznej scenie.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: