Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Kura domowa o Reforma posoborowa
  Obserwator o Wolne tematy (39 – …
  CzŁ o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Obserwator o Wolne tematy (39 – …
  Obserwator o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  bez loginu o Marsz Tuska, czyli myślenie…
  Ewa-Maria o Coraz mniej szczepień w Polsce…
  Zbigi o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Liwiusz o Marsz Tuska, czyli myślenie…
  poko o Puste hasła
  Mietek o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  poko o Wolne tematy (39 – …
  poko o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Maciek o Puste hasła
  Anteas o Puste hasła
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

W cieniu wojny

Posted by Marucha w dniu 2023-03-23 (Czwartek)

Od przeszło roku doniesienia związane z przebiegiem wojny na Ukrainie są tematem numer jeden w środkach masowego przekazu. Można powiedzieć, że jesteśmy wręcz bombardowani informacjami wojennymi oraz spekulacjami o możliwych scenariuszach rozwoju wydarzeń.

Oczywiście przekaz medialny nie jest obiektywny i wiarygodny, gdyż prezentuje wyłącznie racje jednej ze stron konfliktu. Jest jedna powszechnie obowiązująca narracja, której kwestionowanie grozi przykrymi konsenkwencjami. Jednocześnie sojusz polsko-ukraiński stał się niemal dogmatem, co jako żywo przypomina deklaracje o wiecznej przyjaźni polsko-radzieckiej z epoki PRL.

Mam przy tym nieodparte wrażenie, że klasie rządzącej naszym krajem bardzo zależy na zaabosorbowaniu społeczeństwa wojną. W ten sposób można ukryć wiele błędów, zaniechań oraz nadużyć władzy.

Nie ulega wątpliwości, że buńczuczna retoryka i nachalna propaganda prowojenna jest swego rodzaju zasłoną dymną w celu odwrócenia uwagi społeczeństwa od trudnej sytuacji gospodarczej naszego kraju, do której doprowadziły nieudolne i niekompetentne rządy Prawa i Sprawiedliwości.

Historia zna wiele takich przypadków – przypomnieć można chociażby wojnę o Falklandy, kiedy to junta wojskowa rządząca Argentyną w obliczu kryzysu gospodarczego i bankructwa własnych rządów zdecydowała się wykorzystać nastroje społeczne (poparte zresztą uzasadnionymi racjami historycznymi), w celu działań militarnych. Oczywiście wojna o Falklandy miała charakter operetkowy i nie można jej porównywać do konfliktu na Ukrainie – chodzi jednak o ukazanie samych mechanizmów działania władzy.

Nie ulega również wątpliwości, że tak jak głównym beneficjentem wojny na Ukrainie w skali globalnej są Stany Zjednoczone, tak głównym beneficjentem tegoż konfliktu w Polsce jest Prawo i Sprawiedliwość. Przypomnieć należy, że przed wybuchem wojny poparcie społeczne PiS-u systematycznie spadało, natomiast po 24 lutego 2022 roku trend ten został zatrzymany. Jest to wynikiem znanego z socjologii efektu „zjednoczenia wokół flagi”, polegajacego na tym, że w sytuacjach faktycznego, czy też sztucznie wywołanego zagrożenia wzrasta poparcie społeczne dla partii rządzących.

Po drugie, sytuacja na Ukrainie stała się niejako alibi dla władzy – niemal wszystko można wytłumaczyć wojną: inflację, drastyczne podwyżki cen, kryzys energetyczny, czy też stagnację gospodarki. Mam wrażenie, że gdyby w Polsce doszło do suszy lub innej klęski żywiołowej – niektórzy również dopatrywaliby się w tym spisku Moskwy.

Wojna wykorzystywana jest również w celu ograniczania praw i swobód obywatelskich zapisanych w Konstytucji i innych obowiązujących aktach prawa. Przykładem tego jest art. 54 Konstytucji RP, stanowiący że każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, a cenzura prewencyjna społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Niestety ta zasada w praktyce nie obowiązuje, czego przykładem są blokady nieprawomyślnych stron internetowych, w tym również strony „Mysli Polskiej”.

Z podobnymi działaniami choć w nieco innych sferach mieliśmy do czynienia w czasie apogeum pandemii COVID-19. Wtedy również z naruszeniem Konstytucji ograniczano prawa i wolności obywatelskie, a działania te tłumaczono względami bezpieczeństwa i dobra obywateli. To właśnie wówczas w imię „wyższej konieczności” wprowadzono szereg absurdalnych zakazów i nakazów, w tym sławetny zakaz wstępu do parków i lasów. Pomimo tego, w związku z paraliżem służby zdrowia, straciło życie tysiące chorych na inne schorzenia, którym nie udzielono na czas pomocy medycznej.

W przeciwieństwie do większości moich znajomych nie pochłaniają mnie bieżące komunikaty i doniesienia związane z przebiegiem wojny na Ukrainie. Mam świadomość, że losy wojny rozgrywają się gdzie indziej i nie mamy na to żadnego wpływu. Nie oznacza to rzecz jasna bierności. Oczywiście zgadzam się z red. Przemysławem Piastą, że są sprawy ważne i ważniejsze, a konflikt ukraińsko-rosyjski należy do tej drugiej kategorii, biorąc pod uwagę zagrożenie biologicznego bytu narodu w związku z niebezpieczeństwem wciągnięcia Polski w wojnę.

Zgadzam się, że należy stosownie do swoich możliwości przeciwstawiać się narracji prowojennej oraz popierać inicjatywy pokojowe. Nie powinno to jednak przesłaniać problemów wewnętrznych, związanych z systematycznie pogarszającą się sytuacją gospodarczą naszego kraju. Nie możemy dopuścić do tego aby rządzący usprawiedliwiali własną nieudolność i niekompetencję, a także własne nadużycia oraz naruszanie prawa czynnikami zewnętrznymi. W cieniu wojny i wielkiej polityki pozostają bowiem problemy dramaty zwykłych, szarych ludzi doświadczających dobrodziejstw „dobrej zmiany” i „polskiego ładu”.

Michał Radzikowski
https://myslpolska.info

Komentarze 3 do “W cieniu wojny”

 1. Bandyci i ich narracja

  Mam nadzieję, że czytelnik jest świadom, że elementy PO.PiSu w Warszawie to elementy bandyckie, kundle wytresowane przez służby wywiadu krajów Zachodu

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/kolonia-usa/

  których zadaniem jest organizacja rabunku Polaków. Polacy typowym dla nich masochizmem pomogli tym bandytom opanować centrale zarządzania krajem. Proszę się nie dziwić, że służby wywiadu dobierają sobie zawsze elementy przestępcze czy nawet zbrodnicze, mówi się, że już Roosvelt określł je jako „nasze sk…syny”, tylko „sk…syny” gwarantują przeprowadzenie zbrodniczych zadań na podbitych ludach.

  „nie pochłaniają mnie bieżące komunikaty i doniesienia związane z przebiegiem wojny” i słusznie, gdyż po tym, jak znakomity lekarz i patlog W. Putin w lutym 2022. roku jednym posunięciem wyleczył Europę i nie tylko z plandemii, to trzeba było szybko znaleźć zastępnik do odwracania uwagi, i jak autor słusznie rozpoznał, doniesienia z fronu służą tem celowi znakomicie.

  Za taką zasłoną dymną bandy w Warszawie mogą bez trudu zorganizować rabunek majątku i rozbrajać armię i inne organy o obronnym znaczeniu.

 2. revers said

  Ofensywa AFU udaremniona na odcinku #Połogi – #Orekhov, #Zaporoże Direction⚡️

  W dniach 23-24 marca dowództwo AFU zaplanowało przeprowadzenie kontrofensywy na kierunku #Zaporoże. Zgodnie z planem przeciwnika, główne uderzenie miało spaść na odcinek #Orekhov. W mieście utworzono grupę uderzeniową w składzie do wzmocnionego batalionu-grupy taktycznej.

  Jak podaje @ZSU_Hunter_2_0, dowództwo 58 Armii Połączonych Sił Zbrojnych RF postanowiło zadać zmasowany atak ogniowy na odsłonięte pozycje i składy przeciwnika. Ofensywa została udaremniona jeszcze przed jej rozpoczęciem.

  Między godziną 21.00 a północą 22 marca w mieście uderzono w hotele i szkoły, w których przebywał personel zarówno AFU, jak i niedawno utworzonej Brygady Szturmowej Czerwieńsk Kalina Ukraińskiej Gwardii Narodowej – w sumie ponad 20 celów.

  Z użytku wyłączono kilka składów z amunicją, pociskami artyleryjskimi i przeciwpancernymi pociskami kierowanymi oraz obozów ze sprzętem.

  Szacuje się, że straty przeciwnika sięgnęły pół tysiąca zabitych i rannych. W mieście wyłączono internet, by zapobiec wyciekom informacji. Ranni są transportowani przez #Zaliznichnoje w kierunku #Gulyaypole.

 3. revers said

  Odpowiedzi Dmitrija Miedwiediewa

  Dmitrij Miedwiediew odpowiedział na pytania rosyjskich mediów:

  ◾️ Mówienie o harmonogramie zakończenia specjalnej operacji wojskowej nie jest poprawne, Władimir Putin może dokonywać takich ocen;

  ◾️ Ukraińcy powinni zadać sobie pytanie, czy chcą otworzyć puszkę Pandory, pozwalając zachodnim sojusznikom na dostarczanie amunicji ze zubożonym uranem;

  ◾️ Broń dostarczona do Kijowa i przybywający z nią zagraniczni eksperci są uzasadnionym celem dla rosyjskich wojskowych;

  ◾️ „Pierwsza armia świata” może zostać wyłoniona dopiero w prawdziwym konflikcie, ale w tym przypadku nie będzie żadnego zwycięzcy;

  ◾️ Konsekwencje starcia najsilniejszych armii świata byłyby monstrualne;

  ◾️ Federacja Rosyjska broni teraz swoich ludzi i swojego kraju, podczas gdy USA jak zwykle „pracuje” na cudzym terytorium;

  ◾️ Zachód nie walczy z rosyjskim przywództwem za pomocą sankcji, ale ze zwykłymi obywatelami tego kraju, to jest dość oczywiste;

  ◾️ Zachód nienawidzi obywateli Rosji, „nas wszystkich”, i nie można mu tego wybaczyć;

  ◾️ Instytucje międzynarodowe muszą się zmienić, przyszłość należy do organizacji regionalnych;

  ◾️ Próby Zachodu zreformowania ONZ do swoich upodobań mogą doprowadzić do tego, że powtórzy ona los Ligi Narodów;

  ◾️ Nie ma niebezpieczeństwa militaryzacji rosyjskiej gospodarki, władze do tego nie dopuszczą;

  ◾️ Producenci samochodów „bardzo żałują” wycofania się z RF pod naciskiem zachodnich mocarstw;

  ◾️ Cena nowego Moskwicza jest wysoka, ale to świetnie, jeśli uda się zbudować dobry samochód.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: