Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Obserwator o Wolne tematy (39 – …
  CzŁ o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Obserwator o Wolne tematy (39 – …
  Obserwator o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  bez loginu o Marsz Tuska, czyli myślenie…
  Ewa-Maria o Coraz mniej szczepień w Polsce…
  Zbigi o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Liwiusz o Marsz Tuska, czyli myślenie…
  poko o Puste hasła
  Mietek o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  poko o Wolne tematy (39 – …
  poko o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Maciek o Puste hasła
  Anteas o Puste hasła
  Czesio i muchy o Coraz mniej szczepień w Polsce…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Dlaczego kot ugniata? Uważaj, możesz niechcący go zdenerwować.

Posted by Marucha w dniu 2023-03-29 (Środa)

Ugniatanie to częste zachowanie widywane u domowych kotów. Niektórym może wydawać się ono dziwne, niepotrzebne, a nawet niepokojące. Co tak naprawdę oznacza?

Koty ugniatają podłoże z różnych powodów
{
if (item.name === ‚gora_srodek’ && !item.disable) {
exists = true;
addEventListener(‚Inpl.empty’, function (ev) {
if ([item.slotid, item.name].indexOf(ev.detail.name) !== -1 && !Inpl.Ad.services.TesterService._tests) {
hideSlot();
}
});
}
});
if (!exists) {
hideSlot()
}
window.addEventListener(‚Inpl.adsLoaded’, function () {
if (Inpl.Ad.services.TesterService._tests) {
document.querySelectorAll(„.article-body__ad-gora-srodek”).forEach(function (item) {
item.style.display = „block”;
});
}
});
}
});
//]]>

Koty to tajemnicze stworzenia, które często robią niezrozumiałe dla nas rzeczy. Jedną z nich jest ugniatanie podłoża – fotela, kanapy, koca, a nawet osoby, na której siedzą. Nie jest to jednak powód do niepokoju.

Po co kot ugniata?

Twój kot wygładza łapkami materiał, na którym siedzi, zupełnie jakby chciał zagnieść ciasto na pizzę albo inny wypiek? Może to oznaczać kilka rzeczy.

Generalnie jest to bardzo naturalne i instynktowne zachowanie, będące pozostałością z czasów, kiedy wszystkie koty żyły dziko. Zew natury, który wprawia zwierzę w stan spokoju i relaksu, stąd ugniataniu często towarzyszy mruczenie i wrażenie, że kot robi się śpiący.

Nawyk kociąt

Młode kotki, instynktownie ugniatają przed karmieniem ciało matki, żeby pobudzić je do wydzielania większej ilości mleka. Często nawyk ten zostaje pomimo dorastania. To wyraz poczucia komfortu i rytuał, który uspokaja zwierzę. Niektórzy sądzą, że zachowanie takie wykazują głównie koty oddzielone zbyt wcześnie od matki, ale to nieprawda. Większość z nich robi to, niezależnie od tego, w którym momencie je zabrano.

Okazywanie komfortu

Zadowolony, spokojny kot może ugniatać łapkami miękki koc albo uda swojego właściciela, by zademonstrować odczuwanie przyjemności. Zwierzęta często robią to zaraz po głaskaniu i delikatnym drapaniu, kiedy czują się dobrze. Czasem kot ugniata ciało swojego właściciela, by okazać przywiązanie i miłość.

Rozładowanie stresu

Jako iż ugniatanie jest dla kota uspokajającą czynnością, w momentach, gdy odczuwa stres, może zacząć uciskać łapkami podłoże. To pozwala mu rozładować złe emocje i uspokoić się.

Układanie się do snu

Tak jak psy robią kółka i drapią powierzchnię w miejscu, gdzie chcą położyć się spać, tak koty ugniatają materiał, na którym planują odpocząć. Dzikie zwierzęta przygotowywały w ten sposób podłoże, czyniąc je wygodniejszym i wyganiając nieproszonych gości, takich jak owady. Wykopanie płytkiego dołka lub wydeptanie niszy w wysokiej trawie dawało też ochronę, kamuflaż i chłód.

Oznaczanie terytorium

Innym zachowaniem, będącym dziedzictwem przodków jest oznaczanie obszaru, który zwierzę uważa za swój. Udeptywanie i drapanie roznosi na ziemi zapach, który utrzymuje się przez długi czas, informując inne stworzenia o jego obecności.

Naturalne zachowanie

Niezależnie od przyczyny, nigdy nie wymierzaj swojemu kotu kary za ugniatanie. Odrzucony w czasie tej czynności, może być zdezorientowany i przestraszony. Jeśli w trakcie wbija ci w ciało pazury, połóż na kolanach gruby koc, a przy następnej wizycie u weterynarza poproś o ich skrócenie.

https://kobieta.interia.pl

Nie wiem, jakim cymbałem trzeba być, aby niepokoić się tak sympatycznym i naturalnym zachowaniem kota, jakim jest ugniatanie łapkami („wyrabianie ciasta”, „making biscuits”). A zwłaszcza karać za to kota!
Admin

Komentarze 4 do “Dlaczego kot ugniata? Uważaj, możesz niechcący go zdenerwować.”

 1. minka said

  —–
  😂
  Admin

 2. minka said

 3. AnuLa said

  Idiotów i debili ci u nas dostatek. Mój Pan Domu Przypadek kładzie się na mojej głowie i wszystkimi łapkami ją ugniata. Jesteśmy obydwoje w rajskiej dolinie 🙂

 4. Bezpartyjna said

  Kocie tajemnice…
  Nie trzeba nikogo przekonywać, że mruczki to fascynujące zwierzęta. Mogą być dla człowieka obiektami podziwu, najlepszymi przyjaciółmi, antydepresantem i lekiem na stres. Zawsze będą także studnią zagadek i zaskakujących ciekawostek, w których trudno upatrywać dna. I dobrze! Czy was też fascynują kocie tajemnice? 😉

  Tego prawdopodobnie NIE WIESZ o swoim kocie!

  Koty fascynują człowieka od tysięcy lat. To sprawia, że są jednym z najczęściej badanych gatunków zwierząt. Koty nie byłyby jednak kotami, gdyby tak po prostu się na to zgodziły – w większości badań po prostu nie chcą brać udziału. Wielu rzeczy wciąż o nich nie wiemy… Ale powoli się to zmienia. Oto kocie tajemnice, które udało nam się odkryć.

  Koty wydają z siebie ok. 100 różnych dźwięków
  Podczas gdy psy potrafią wydawać tylko około 10 dźwięków, eksperci twierdzą, że mruczki emitują ponad 100 sygnałów. Posiadają ponad 100 strun głosowych (człowiek ma 4)! Używają ich głownie do rozmowy z ludźmi, gdyż ze sobą koty komunikują się za pomocą zapachów i gestów.
  https://www.koty.pl/artykuly/ciekawostki/zaskakujace-kocie-tajemnice

  My TU wiele wiemy na temat kotów, mruszusiów, koteczków, kocurków, itp., ale wiedzy nigdy za wiele.

  Dla mnie osobiście są wspaniałym cudem natury a najwięcej kotów, wręcz całe skupisko widziałam w Egipcie na wyspie File (ca 40-50 osobniczków) i na dodatek w różnej fazie rozwoju 🐈😺😸😻

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: