Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

„Cenzura” / instrukcje

Zasadą działania niniejszej strony jest unikanie niemal za wszelką cenę cenzury. Oznacza to, że każdy komentarz prędzej, czy później, ukaże się na niej. Wyjątek czynimy dla wpisów wulgarnych i nikczemnych. Do tych ostatnich zaliczamy również insynuacje pod adresem właściciela strony, jakoby był narzędziem w ręku Żydów/UB/SB/Gazety Wyborczej/SLD/Masonerii/KGB/Mosadu czy (na ogół mało kreatywne) wyzwiska pod jego adresem.

Dlaczego zatem niektóre komentarze nie ukazują się natychmiast po ich wpisaniu, tak jak powinny? Powody mogą być następujące, od najbardziej do najmniej prawdopodobnych:

1. Globalny system antyspamingowy, ratujący nas przed zalewem reklam cudownych środków na powiększenie, szemranych propozycji biznesowych czy najzwyklejszej pornografii. System ten niekiedy zatrzymuje zupełnie niewinne komentarze – zwłaszcza, gdy zawierają więcej niż dwa linki. Oczywiście przy pierwszej okazji komentarze takie są odblokowywane. Na system ten  nie mam wpływu i musimy przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza – ma on jednak nieporównanie więcej zalet, niż wad i cieszymy się, że istnieje.

2. Chwilowa przerwa w komunikacji między komputerem użytkownika a serwerem, na którym umieszczona jest niniejsza strona. Takie coś zdarzyło się parę razy nawet właścicielowi strony podczas wprowadzania nowego artykułu, który się nie ukazał i musiał być wpisany ponownie.

3. Błąd w oprogramowaniu WordPress i błędy w konfiguracji komputera użytkownika. Rzadko, ale może się zdarzyć.

Tak więc, drogi gościu, zanim oskarżysz właściciela witryny o stalinowską cenzurę, PRL-owskie metody, tłumienie wolności słowa czy temu podobne, weź na wstrzymanie przez jeden dzień lub dwa.

Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko, iż Twój komentarz zostanie przez system (nie przez Gajowego!) zakwalifikowany do moderacji, postaraj się:
1. Unikać zamieszczania linków do innych stron (spamerskie wpisy często charakteryzują się właśnie dużą liczbą linków).
2. Unikać tzw. brzydkich wyrazów.

Pamiętaj też, że gajowy nie siedzi przy ekranie przez 24 godziny na dobę, może też chwilowo nie mieć dostępu do Internetu, dlatego zatrzymane przez system komentarze mogą ukazać się z opóźnieniem.

Ocenzurowano

Wyjątkiem od powyższych zasad są osoby zbanowane, czyli z różnych powodów wykluczone z ogólnej dyskusji.
Typowe powody zbanowania:
– nadmiernie agresywny i wulgarny styl wypowiedzi
– ataki na Kościół i religię (w tym rozpowszechnianie popularnych kłamstw)
– wpisy noszące znamiona prowokacji, np. mające agresywny charakter lub nawołujące do stosowania przemocy, nie zawierające żadnych faktów prócz pustosłowia
– ataki na właściciela witryny, insynuacje pod jego adresem, próby zdyskredytowania witryny itd.
– wchodzenie z butami w życie prywatne gajowego.
– celowe zamulanie dyskusji komentarzami nie na temat aby sprowadzić ją na inne tory.

Niektóre komentarze osób zbanowanych mogą jednak zostać przepuszczone na forum w celach edukacyjnych.

Jeżeli Wasz komentarz nie został przepuszczony przez system WordPress i dostaliście o tym informację – to nie wrzucajcie go jeszcze raz, i jeszcze raz, i jeszcze raz, w nadziei że może za którymś razem się uda.
Nie uda się!
Wordpress używa własnego algorytmu by wstępnie zdecydować, co zaakceptować, co poddać moderacji a co uznać za spam. I jest w tym konsekwentny.
Poczekajcie, aż gajowy przy najbliższej okazji ręcznie wpuści Wasz komentarz na forum. Chyba, że jesteście na czarnej liście…

Druga sprawa: nie wpisujcie komentarzy wielokrotnie pod różnymi tematami. Nie zamulajcie gajówki. Nie utrudniajcie jej czytania przez innych. Ja, ilekroć dojrzę coś takiego, wyrzucam dublety. Szanujcie mój czas, który Wam poświęcam.

Ważne: możliwość komentowania artykułów jest automatycznie wyłączana po dwu tygodniach. Jeśli zaś chodzi o „Wolne tematy” – to po zainicjowaniu nowych, poprzednich tematów też nie można już komentować.

O wklejaniu obrazków i filmów

 1. Po pierwsze: zastanów się, czy wklejenie danego obrazka albo filmu jest konieczne. Jaki ma związek z tematyką poruszaną w gajówce. Co nowego wniesie do dyskusji.
 2. Jeśli już musisz wkleić, zwłaszcza więcej, niż jeden obrazek/film – poprzedź link KROPKĄ. Jak w przykładzie:
  .http://z1.demoty.pl/564ad2449f2fcb6bfd3c6ea715512c07ba76aaa3/zakochalam-sie-w-tobie-skarbie
  To przyspieszy ładowanie stron.
 3. Przypominamy, że na wielu forach wklejanie obrazków jest w ogóle zakazane.
 4. Jeśli wklejasz link do wideo na Youtube, Vimeo etc. – napisz bodaj jednym zdaniem, czego wideo dotyczy. Nie wystarczy „Warto obejrzeć!”. Napisz dlaczego warto. Jeśli nie – to ryzykujesz, że komentarz zostanie usunięty.
 5. Jeśli chcesz wkleić własne zdjęcie lub wideo ze swego komputera albo z tabletu/telefonu, musisz je najpierw umieścić gdzieś w sieci na serwerze WWW.
  Oto kilka przykładowych adresów, gdzie można za darmo je umieścić:
  >https://pl.imgbb.com/
  >https://zapodaj.net/
  >http://postimages.org
  Po wklejeniu otrzymamy adres WWW umieszczonego na sieci obrazka/wideo.
  W naszym komentarzu wpisujemy ten adres. Presto!
 6. Bardzo proszę o dobrowolne przestrzeganie powyższych prostych reguł, bo nie lubię stosować środków administracyjnych.

O pisaniu w poprawnej polszczyźnie

 1. Jeśli nie umiesz ustawić sobie klawiatury na pisanie polskimi znakami (i nie ma ci kto w tym pomóc), to skorzystaj ze strony:
  http://www.spolszcz.pl/
  która potrafi sama dorabiać polskie ogonki i kreseczki.
 2. Można też pisać bezpośrednio z polskimi znakami, a potem przekopiować to do WordPressa:
  http://polish.typeit.org/
 3. Sprawdź ortografię na stronie:
  http://www.sprawdzaniepisowni.com/
 4. Istnieje wiele innych stron powiązanych z problematyką poprawności, np.:
  http://www.pisownia.com/
  https://languagetool.org/pl/
  http://www.ortograf.pl/

Szanuj nasz język!

Inne uwagi

Bardzo proszę… ze względu na czytelników róbmy akapity w długich komentarzach!
Od czasu do czasu wetknijmy pusty wiersz, który oddziela poprzedni fragment tekstu od następnego.
Komentarza zawierającego kilkaset lub więcej słów napisanych jednym ciurkiem, nie da się czytać.

 
%d blogerów lubi to: