Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

W Moskwie otwarto Centrum Kultur Słowiańskich

Posted by Marucha w dniu 2017-01-11 (środa)

Promocja języka rosyjskiego za granicą i jednoczenie Słowian w nowym formacie są kontynuowane: w Moskwie otwarto Centrum Kultur Słowiańskich, a w międzyczasie ambasadorowie języka rosyjskiego zakończyli pierwszy rok swej działalności w krajach niesłowiańskich.

Ktoś może zadać pytanie: czyżby dotychczas w Moskwie nie było ani jednego ośrodka słowiańskiego? Oczywiście takie instytucje istnieją. Jednakże rzeczywiście nie było placówki jednolitej, wobec tego ośrodek otwarty przed Bożym Narodzeniem jest zadeklarowany jako zupełnie inna inicjatywa — daleka od zwykłych festiwali folklorystycznych organizowanych w Dniu Piśmiennictwa Słowiańskiego.

Koncepcja założenia takiego centrum powstała bynajmniej nie w Moskwie — co jest szczególnie cenne — lecz w Lublanie latem minionego roku, podczas obrad międzynarodowej konferencji na temat spuścizny duchowej świętych braci Cyryla i Metodego. Tam właśnie zapadła też decyzja odnośnie założenia w rosyjskiej stolicy jednolitego Centrum Kultur Słowiańskich, a jego siedzibą stała się znana na całym świecie Państwowa Biblioteka Literatury Obcej imienia Rudomino.

W tej skarbnicy wiedzy, dysponującej pięcioma milionami książek w stu czterdziestu dwóch językach — aktualnie czynnych jest już czternaście różnego rodzaju ośrodków międzynarodowych. Oczywiście poziom ich popularności jest różny. Skoro mowa o zapotrzebowaniu na literaturę obcą, to w pierwszej kolejności popytem cieszy się literatura anglojęzyczna, na drugim miejscu jest francuska i tak dalej.

Książki w językach słowiańskich cieszą się mniejszym popytem, jednakże warto podkreślić, że na czele listy literatury słowiańskiej figuruje literatura polska.

Wszystkie ośrodki międzynarodowe oferują literaturę współczesną i klasyczną w swych językach, a także w przekładach, lecz w pierwszej kolejności służą one kontaktom międzyludzkim, regularnie odbywa się tam mnóstwo ciekawych imprez — wiadomo przecież, że biblioteka posiada salę koncertową i kinową.

Zdaniem organizatorów myślą przewodnią ma być założenie, że „ludzie powinni mieć możliwość kontaktowania się z nosicielami języka”. Jednolite Centrum Kultur Słowiańskich gotowe jest do zapewnienia takiej możliwości, w tym także dla tych, którzy interesują się Polską, jej historią, kulturą, jej relacjami z Rosją.

Zarówno obszerne zbiory książek, jak też zaplanowane na bieżący rok różnego rodzaju imprezy stwarzają podstawy do założenia, że polski temat zajmie w programie Centrum Kultur Słowiańskich stałe i należne mu miejsce.

Nie mniej ważne znaczenie dla działalności Centrum Kultur Słowiańskim na ma również projekt pod hasłem „Ambasadorowie języka rosyjskiego na świecie”. Jego zadaniem jest zapewnienie możliwości nauki języka rosyjskiego obcokrajowcom oraz popularyzacja języka rosyjskiego, a jednocześnie całokształtu literatury rosyjskiej.

Ambasadorami są młodzi specjaliści, doktoranci i studenci Instytutu Języka Rosyjskiego imienia Puszkina, którzy wyjeżdżają do różnych krajów w celach naukowych i prowadzą tam zajęcia z młodzieżą i dziećmi. Nie są to tylko zwyczajne lektoraty języka rosyjskiego, gdyż ambasadorowie przechodzą specjalne przygotowanie w zakresie podstaw komunikacji międzykulturowej i relacji dyplomatycznych, badają historię kontaktów Rosji z państwami obcymi.

Ponadto, uczą się tańców, śpiewu i podstaw rzemiosła ludowego, co skutecznie uzupełnia lekcje języka rosyjskiego i czyni naszych ambasadorów szczególnie atrakcyjnymi w kontaktach — uważa wiceminister oświaty i nauki Rosji Weniamin Kagan: „Rosja to kraj teatru” „Ambasadorzy obowiązkowo muszą być ludźmi o pozytywnym nastawieniu. Mają bowiem szerzyć pozytywne nastroje, nadzieję, wiarę, dążenie do wpojenia zamiłowania nie tylko do języka rosyjskiego jako systemu lingwistycznego, lecz również do wszystkiego tego, co kryje się za tym, zarówno z punktu widzenia historii, jak też ze względu na olbrzymi wkład kulturalny Rosji we wspólną spuściznę światową. Wydaje mi się, że to jest najważniejsze. Nieprzypadkowo hasło wolontariuszy uczestniczących w wyprawach oświatowych w celu popularyzacji języka rosyjskiego i kultury Rosji brzmi: „Podróżuj i ucz cały świat posługiwania się językiem rosyjskim!”.

https://pl.sputniknews.com

I znów Rosjanie odwalają za Polaków kawał potrzebnej roboty…
Admin

Komentarzy 17 to “W Moskwie otwarto Centrum Kultur Słowiańskich”

 1. wanderer said

  „Książki w językach słowiańskich cieszą się mniejszym popytem, jednakże warto podkreślić, że na czele listy literatury słowiańskiej figuruje literatura polska.”

  I coz tu powiedziec? Moze tylko ze wstyd, ze podobna inicjatywa nie dzieje sie w Polsce a w innym kraju. Ale nasze „elyty” prozniacze tylko dzielic sie i sklocac Polakow i Slowian potrafia.

 2. Moher49 said

  Polskojęzyczne media mają polskość i Słowian w życi. Pani Cora i Zapendowska, Niedźwiecki, Sierocki uczą, że Bogoojczyźniane, słowiańskie pieśni, są be. Fachowcy od kultury wciskają Polakom amerykanizmy, satanizmy i inne śmieci, mimo że minął rok „dobrej zmiany” i obiecanki jakie to polskie media będą narodowe. Dobrze że jeszcze YT istnieje i można obejrzeć np Wesele Wileńskie, Baciary, Polesia czar, Już mi raz zabrali Wilno. Festiwal kultury kresowej był i zniknął.

 3. Gość said

  Inicjatywa z iście słowiańskim przytupem, serce rośnie!… , ale czy może firmować to minister z nazwiskiem-brzytwą Kagan i jeszcze Benjamin?

 4. Stan said

  Piekno Słowiańskich ludzi.

 5. Stan said

  Słowianie – dzieci Bogów.

  .https://www.youtube.com/watch?v=8zxGJHgIaJw

 6. Stan said

  Pamiętajcie, że jesteśmy Słowianami! PL HD.

  .https://www.youtube.com/watch?v=_vjNlJ_8yCA

 7. Gość Słowianin said

  Ale jak za polską słowiańszczyznę biorą się żydki takie jak Benio Tejkower, tymczasowy Bolesław Tejkowski co mu mieszkanie w warszawie załatwił za komuny żyd Cyrankiewicz to co tu mówić? I jeszcze do Rosji jeździł na spotkania Słowian.

 8. Gość Słowianin said

  A może to siła przyzwyczajenia od czasu jak nami żydy chazarskie handlowali. Od tamtej pory Słowianin znaczy w/g nich NIEWOLNIK.

 9. Piskorz said

  re 7..Wielki mieszkanie /29 m/..!! A POZA TYM RADZĘ WZIĄĆ W ŁAPSKO JEGO KSIĄŻKĘ „W OBRONIE POLSKI. W OBRONIE SŁOWIAŃSZCZYZNY” PRZECZYTAĆ A DOPIERO POTEM GŁUP[IO SZCZEKAĆ..!! PS WŚRÓD ŻYDÓW SĄ TEŻ PORZĄDNI LUDZIE…BARANI ŁBIE!! I W TEJ KSIĄŻCE PISZE TEŻ O- TYM MIESZKANIU..!! OJCIEC TEJKOWSKIEGO BYŁ ŻOŁNIERZEM POWST. WIELKOPOLSKIEGO /NALEŻĄŁ DO SN/, W CZASIE WOJNY BYŁ W RUCHU OPORU, STRYJ BYŁ OFICEREM WYW. WOJSKOWEGO, ROZSTRZELANY W SZTUTOWIE, JEGO WUJ BYŁ OF. LOTNICTWA I WALCZYŁ W WLK. BRYTANII. SAM TEJKOWSKI UKOŃCZYŁ STUDIA /CHYBA kraków/ JAKO MGR INŻYNIER. ODPIERDOL SIĘ OD NIEGO .. JAK NIE CZYTAŁEŚ TEJ KSIĄŻKI.!! BO NIE CZYTAŁEŚ, WIĘC GÓWNO WIESZ
  I TAKA TWA GÓWNIANA REAKCJA.!! DARUJĘ SOBIE CO ROBIŁ TEJKOWSKI…PRZED PRZEMIANAMI I PO..

 10. Isreal said

  Weniamin Kagan: „Rosja to kraj teatru”

 11. Isreal said

  ad5 Stan, znam te twarze, niektóre bardzo dobrze …

 12. RomanK said

  Ale nasze „elyty” prozniacze tylko dzielic sie i sklocac Polakow i Slowian potrafia.

  Jakie nasze ..jakie nasze?????
  nasze to robia cos dla nas…. tam w Moskwie…..a teatr…jesli tylko odstawiaja go od Renu do Oceanu Spokojnego..obojetnie gdzie na tym trytorium ..w kazdym jednym miejscu jest …”Nasz”.

 13. Jad (swoje nie) wasze said

  re 9 i Piskorz

  OOO!!! Od razu widać, jak swój broni swego. Po co ten rejwach żydowski. To typowe zachowanie dla żydów jak im się odsłoni niewygodna prawdę i nic nie mogą zrobić. Zaraz pojawiają się wyzwiska i tp.
  Napisał gość co wiedział i koniec. A książką się nie zasłaniaj. Papier wszystko zniesie. Poza tym książkę napisał on sam, Tejkowski, i ujął w niej to co chciał i co było mu wygodne mośku mściwy. Niechcący przyklepałeś prawdę.
  Benio Tejkower jest na światowej liście żydów. Chyba niechcący go tam wstawili co?

 14. VA said

  Kolejny atak na zachodnia cywilizacje i zdrade kulturowa przez oszalałe liberalne kontrolowane przez zydomasonerie uniwersytety w Ameryce:
  Harvard University daje stypendia dla studentow prawa islamskiego, aby ci wpływali w przyszlosci na politykę Stanów Zjednoczonych Ameryki.
  Yale ustanawia Centrum Prawa Islamskiego dzięki $ 10 mln z Arabii Saudyjskiej od bankiera, ktory finansowal Bin Ladena.
  https://gizadeathstar.com/2017/01/harvard-yale-open-sharia-law-studies/

 15. Greg said

  Uzupełnienie do VA.
  Film ,,Sekta”
  .http://www.cda.pl/video/179364ea

 16. revers said

  Szkoda ze hokeistki czeskie, praza sie na lodzie z hokeistkami rosyjskimi
  .https://www.youtube.com/watch?v=wytXccV5TDE

 17. Piskorz said

  re 13..”co było mu wygodne mośku mściwy. N’ JAK JA JESTEM MOSIEK TO TY ZAFAJDANIEC..Z FUSÓW WRÓŻĄCY..!!
  NA JAKIEJ PODSTAWIE SZCZEKASZ ŻE JESTEM MOSIEK GNIDO..DO MOŚKÓW TO MAM DALEJ NIŻ NA MARSA.!! PS CZYTAJ JEGO KSIĄŻKĘ..A POTEM RYJ OTWIERAJ..!! CO KURWY NĘDZY TĘPAKU..TO JUŻ NIE MA PORZĄDNYCH ŻYDÓW??

Sorry, the comment form is closed at this time.