Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Gigantyczna luka w CIT! Zagraniczne firmy masowo oszukują nasz kraj unikając płacenia podatków od osiąganych dochodów!

Posted by Marucha w dniu 2017-03-21 (wtorek)

Skala unikania przez zagraniczne firmy podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) jest gigantyczna. Międzynarodowe korporacje wykorzystują w Polsce około 600 schematów ukrywania swoich dochodów przed opodatkowaniem.

Efekt jest taki, że straty naszego kraju spowodowane tymi działaniami sięgnęły w 2015 roku ok. 9,87 mld euro! Dla uzmysłowienia – kwota ta jest 400 razy większa od sumy zebranej w tegorocznym finale WOŚP lub stanowi równowartość wszystkich wypłat jakie będą dokonane w ramach programu 500+ przez okres ponad 2 lat!

Wpływy podatkowe z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) z roku na rok są coraz mniejsze w relacji do osiąganego przez Polskę produktu krajowego brutto. Jeszcze w 2007 r. sięgały one 2,7 proc. PKB. W ubiegłym roku spadły do poziomu zaledwie 1,78 proc. PKB.

Co jest tego powodem? Odpowiedź jest prosta – chciwość międzynarodowych korporacji, które nie chcą płacić podatków z tytułu osiąganych w naszym kraju dochodów.

[A na co liczą rządzący Polską? Że międzynarodowe korporacje nie będą chciwe? – admin]

Ocenia się, że istnieje około 600 sposobów unikania opodatkowania. Ich cechą wspólną jest generowanie przez zagraniczne korporacje działające na terytorium Polski różnego rodzaju sztucznych „kosztów działalności”, które istotnie ograniczają dochód do opodatkowania CIT-em.

Dobrym przykładem takiego „kosztu” jest stosowanie wszelkiego rodzaju opłat licencyjnych wobec spółek-córek w Polsce za możliwość wykorzystania loga, marki czy tzw. know-how zagranicznej spółki-matki. Międzynarodowe korporacje osiągają w tym przypadku dwie pieczenie na jednym ogniu.

Po pierwsze – działająca na terytorium Polski spółka kontrolowana przez zagraniczny kapitał wcale nie musi osiągać zysków, aby dywidendą zasilać konta swoich właścicieli. Wystarczy, że za możliwość wykorzystywania w materiałach reklamowych kwadraciku z takim, czy innym kolorem firma-córka w Polsce zapłaci z góry firmie-matce w Paryżu, Londynie czy Berlinie np. 200 mln zł.

Po drugie – „koszt” takiej opłaty obniża dochód do opodatkowania. Dzięki takim działaniom firmy osiągające gigantyczne przychody mogą nie płacić w ogóle podatku dochodowego!

Prof. Dominik Gajewski ze Szkoły Głównej Handlowej szacuje, że w 2015 roku straty naszego kraju z tytułu unikania opodatkowania przez międzynarodowe korporacje sięgnęły 9,87 mld euro. W przeliczeniu na PLN to równowartość ok. 42 mld zł.

By uświadomić sobie skalę problemu warto wiedzieć, że aby zebrać takową sumę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy musiałaby zorganizować ponad 400 finałów takich, jak w tym roku (kiedy uzbierano 105,5 mln zł). Roczna luka CIT stanowi również odpowiednik kosztu funkcjonowania programu 500+ przez ponad dwa pełne lata!

Źródło:
Ponad 40 mld zł luki w podatku CIT (Rp.pl)
Jak korporacje unikają podatków? (OKWroclaw2018.org)

http://niewygodne.info.pl

 

Komentarzy 15 to “Gigantyczna luka w CIT! Zagraniczne firmy masowo oszukują nasz kraj unikając płacenia podatków od osiąganych dochodów!”

 1. ERROR 404 NSZ said

  Tylu mamy co rok świeżych magistrów, doktorów, profesorów i nikt na to nie wpadł, wcześniej….
  Powinna w Rzeczypospolitej powrócić instytucja , taczki…

  ——
  … I szubienicy.
  Admin

 2. ERROR 404 NSZ said

  Tak ale wcześniej ciężkie kamieniołomy i wreszcie praca na rzecz społeczeństwa….

 3. Kojak said

  A coz to za odkrycie ? Wiadomo o tym od zawsze ! Firmy latami wykazuja wrecz straty i dzialaja …..nadal ! Absolutnie rzadzacy sie tym dokumentnie nie INTERESUJA I DOSKONALE O TYM WIEDZA ! Tak bedzie zawsze jak kompani Usraela beda rzadzic Polska !~

 4. Rick said

  Za co biorą pieniądze zabrane wcześniej Polakom urzędnicy żydopaństwa PIS ?
  W ciągu 10 lat antypolskie partie ukradły Polakom 1,2 mld zł, bo tyle kosztuje Polaka ich utrzymanie.
  Jak policzyć to w ciągu tych 10 lat – partie te pozwoliły na okradzenie Polaków na kwotę 10 x 47 mld Eur = 470 mld Eur, czyli ponad 2.000 mld zł

  Za to szczególne zaniedbanie organów kontrolnych nawet kara śmierci jest kpiną.
  Również całe rodziny tych przestępców winny być wygnane z kraju, a wcześniej pozbawione majątków.

  Przy okazji, niedawno podsłuchałem ciekawą rozmowę:

  Bo czym jest pieniądz ?
  – Ekwiwalentem naszej pracy.
  A czym jest nasza praca ?
  – Przede wszystkim czasem poświęconym na zdobycie środków finansowych niezbędnych na utrzymanie siebie, rodziny a dopiero potem państwa

  Z czego więc ktoś nas okrada, kradnąc nasze pieniądze ?
  – z naszego czasu, którego brakuje dla rodziny,
  oraz na samodoskonalenie wewnętrzne,bo wymuszając na nas kult pieniądza, który jest nam niezbędny – prowadzi nas na zatracenie duchowe

  Czy kradzież musi być nazwana kradzieżą aby nią była ?
  – nigdy nie jest dla przestępców kradzież kradzieżą, bo gdyby przestępcy uznali ją za kradzież, nie robiliby tego

  Czy państwo lub niektóre elementy państwa mogą być przestępcze ?
  – Jest wiele na to dowodów, chociażby Związek Sowiecki, ale też Izrael, które można nazwać w swej istocie przestępczym, tzn. nie mającym nic w sobie z uczciwości.
  Gdyż państwo to nie zaistniało na podstawie związku rodzin żyjących na tej ziemi, które z biegiem czasu stało się narodem a potem z siebie stworzyło państwo.
  Ale państwo to powstało nienaturalnie, sztucznie, w wyniku decyzji politycznej i krwawego podboju ziemi palestyńskiej.

  Czy demokracja jest skutecznym ustrojem przeciwdziałającym kradzieży ?
  – Nie jest ,a wiemy to z obserwacji, gdyż kradzież kwitnie we wszystkich demokracjach w wielu formach.

  Dlaczego współczesna demokracja jest systemem, który nie chce ścigać skutecznie kradzieży oraz nie karząc odpowiednio kradzieży ?
  – Krótko mówiąc, sama demokracja jako sposób zarządzania państwem degeneruje się dopiero wtedy, gdy połączym ją z ideą „demokratyczną”.
  I to ona właśnie wyznacza kierunek, w którym zmierza państwo.

  Na czym polega ta idea demokratyczna ?
  Przede wszystkim na rozdziale państwa od Kościoła a raczej podporządkowaniem kościoła państwu.
  Sprowadza się to w efekcie do stworzenia norm prawnych, które nie zależą wcale od głównego Prawodawcy, który jest sam Bóg.
  W Europie prawo to tworzone jest na gruncie komunistycznym, tj. nieistniejącej równości ludzi, a więc nie uwzględnianiu ich zasług dla Narodu,
  fałszywej wolności rozumianej jako wyłącznie wolności popełniania przestępstw wobec Prawodawcy, tj. grzechów ciężkich

  Jakie kradzież posiada formy ?
  – mamy kradzież prostą, oraz złożoną. Prosta kradzież nie jest tolerowana przez demokracje, bo dotyczy prostych ludzi.
  Natomiast złożona, mająca pozory pomocy, zwykłej operacji finansowej, podatku – na nią jest milcząca zgoda państwa, pod warunkiem, że ktoś ukradnie tak sprytnie, by to się nie wydało.

  Skąd wiemy, że kradzież złożona jest tolerowana ?
  – Gdyż dotyczy głównie operacji finansoweych, w których od wieków dominują żydzi. Z racji posiadania wielu obywatelstw, powiązań międzynarodowych w dziedzinie sądowniczej, finansowej i państwowej – rzadko dochodzi do ujawnienia tych kradzieży.
  Posiadają oni ponadto w przypadku kradzieży dotyczących całych narodów -( jak np. zakaz pożyczania pieniędzy przez rządy od własnych banków cenralnych,)
  – umocowanie prawne w konstytucjach oraz prawie finansowym i gospodarczym.

  Dziękuję za rozmowę,
  Rozmawiał Rick z Rick.

 5. Archer said

  To było celowo robione, za łapówki dla polskojęzycznych politykierów, dla stanowisk w UE, sponsorowanie „ałtorytetów” (m)oralnych przez różne fundacje Adenauera. I też z tego powodu, że w polskim bantustanie nie grozi im żadna kara. Już w momencie tworzenia przepisów ustaw, zostawiają różnorakie furtki, żeby zagraniczne firmy, banki i inne, mogły to wszystko obejść.
  Podobnie też było z wynoszoną pod niebiosa Polską w 20-leciu międzywojennym. Wtedy to żydzi byli wyspecjalizowani i ogromnie nadreprezentowani w przekrętach finansowych, gdzie budżet państwa polskiego tracił z tego powodu olbrzymie pieniądze.

 6. revers said

  no ale to lobbysci pisza prawo dla wielkich firm, nie poslowie, czy ustawodawca. To sa swiadome luki prawne.

 7. pawel said

  „istnieje około 600 sposobów unikania opodatkowania” – 600 razy się pomylili?

 8. Siekiera_Motyka said

  Ad. 4 – ” To sa swiadome luki prawne.”
  Dokładnie tak. Polski rzad naśladuje najlepszy przykład praworządności, USrael do którego Polak bez wizy nie wjedzie. Czekam tylko kiedy Polacy zmienią język narodowy.

  „15 firm, które zapłaciły zero podatku dochodowego w zeszłym roku (pomimo 23 miliardów dolarów zysków)”

  https://www.fastcoexist.com/3044873/15-companies-that-paid-zero-income-tax-last-year-despite-23-billion-in-profits

 9. Lajkonik said

  Tylko w POLSCE KRAJU BEZPRAWIA i kraju MAFII w TOGACH ktora strzeze TEGO PRZESTEPSTWA jest to mozliwe, w kazdym innym kraju a i w BANTUSTANIE (najbiedniejszym kraju Afryki) w kazdej republice bananowej jest to NIE MOZLIWE. POLSKA kraj MAFII i MAFIOZOW dzialajacych w IMIE PRAWA i STRZEGACYCH tego dranstwa i oszustwa to niestety smutna rzeczywistosc. BANDZIORY KROCIOWE ZYSKI WYWOZA z Polski bez grosza PODATKU.

 10. Lily said

  Ktos,na to POZWALA.
  Slyszalam/czytalam juz dawno,ze sa tacy
  co nie placa podatkow w obcych krajach.
  W Polsce, latwo i szybko moga sie nachlapac.
  „tacy”,wiadomo o kim mowa.

 11. volviak19 said

  A chazar „Morawiecki” wprowadza coraz bardziej drakońskie przepisy dla Polaków, więcej kontroli skarbowych, śledzenie kont, oraz nie wiem czy każdy wie, bo przeszło bez echa; od 1 marca obowiązuje totalna inwigilacja kierowców.
  Na bazie podłaczonych kamer na drogach, krzyżówkach, punktach kontrolnych, odcinkach pomiaru prędkości, oraz fotoradarach prowadzona jest kontrola kierowców oraz osób z nimi podróżujących: gdzie jadą,, kiedy i w jakim celu.
  Na co im to wszystko w MF, chyba żeby sprawdzić, bo może ktoś jedzie nielegalnie handlować.

 12. volviak19 said

  A jak traktowani są polscy przedsiębiorcy:
  Mój znajomy zaczynał w 1990 r od sprzedaży rajstop, potem założył hurtownię torebek damskich i gdzieś w 1995 r. mieli kontrolę z Urzędu Skarbowego, powodem była pomyłka księgowej w przelewie podatku do US.
  Pomyliła się o 50 groszy……..wpłaciła o 50 groszy za duzo…
  Fakt autentyczny!!

 13. Lily said

  „Polacy,maja utrzymywac sie jedynie z pracy
  rak swoich”,jak to oswiadczyl niejaki Janusz L,
  czy jak mu tam,przedstawiciel „lepszego sortu”.

 14. Kwal said

  A co na to sztukmistrz z Wrocławia Morawiecki ?

 15. Bobolanin said

  Nie mam Pana płaszcza i co Pan nam zrobi

Sorry, the comment form is closed at this time.