Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

W latach 2008-2014 z mapy Polski zniknęło 1146 szkół. Pracę straciło kilkanaście tysięcy nauczycieli, ale dopiero dziś ZNP organizuje strajk.

Posted by Marucha w dniu 2017-03-31 (piątek)

Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) na dziś zaplanował ogólnopolski strajk nauczycieli. Powodem protestu jest zapowiadana przez rząd reforma szkolnictwa, która – zdaniem prezesa ZNP Sławomira Broniarza – może doprowadzić do likwidacji części szkół, a w konsekwencji spowoduje zwolnienia wśród nauczycieli.

W kontekście powyższego warto zauważyć, że w latach 2008-2014 zlikwidowano łącznie aż 1146 szkół. Tak po prostu. Bez żadnego związku z jakąkolwiek reformą. Wówczas jednak ZNP nie strajkował. Dlaczego?

W kontekście sporu o gimnazja oraz zapowiadanego na dziś protestu nauczycieli skupionych w ZNP (ma protestować ok. 40 proc. zatrudnionych) warto przypomnieć o tym, co działo się w latach 2008 – 2014.

Zgodnie z danymi, do których udało mi się dotrzeć w latach 2008 – 2011 z polskiego krajobrazu zniknęło 595 szkół (podstawowych, gimnazjów i średnich). W latach 2012 – 2014 ilość likwidowanych placówek oświatowych przyspieszyła. W ciągu trzech lata zamknięto łącznie 551 szkół.

Razem, w latach 2008 – 2014, zlikwidowano aż 1146 szkół. I nie było to efektem reformy systemu oświaty. Szkoły były likwidowane, gdyż rząd zmniejszał dofinansowanie i najzwyczajniej w świecie nie było pieniędzy na ich utrzymanie. Niejako „przy okazji” pracę straciło wówczas kilkanaście tysięcy nauczycieli.

Co jednak ciekawe – mimo, iż szkoły były w tym okresie masowo likwidowane, ZNP nie nosił się z pomysłem ogłoszenia generalnego „strajku nauczycieli”. Pracę straciło wówczas sporo nauczycieli, ale Broniarz nie bardzo kwapił się do strajkowania.

Powstaje zasadne pytanie – czy dzisiejszy protest ZNP nie jest przypadkiem inspirowany politycznie? Czy prezes Broniarz nakazałby nauczycielom skupionym w ZNP strajkować, gdyby reformę oświaty przeprowadzała Platforma Obywatelska?

Przypomnijmy również, że Sławomir Broniarz był sygnatariuszem apelu z grudnia ubiegłego roku dotyczącego wypowiedzenie posłuszeństwa legalnie wybranemu rządowi. Tak, że tego…

Źródła:
Szkoły – akcja likwidacja (Wyborcza.pl)
Ile naprawdę zamknięto szkół w Polsce (Ibe.edu.pl)
Szkoła według SIO: o 7 tys. mniej nauczycieli, 349 zlikwidowanych szkół, spadająca liczba uczniów (Wip.pl)

http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 10 to “W latach 2008-2014 z mapy Polski zniknęło 1146 szkół. Pracę straciło kilkanaście tysięcy nauczycieli, ale dopiero dziś ZNP organizuje strajk.”

 1. snag said

  No wlasnie, a gajówka o USraelskiej cysternie co to zboczyła ciut ,…

 2. AlexSailor said

  Dlaczego?
  Bo ZNP to organizacja komunizująca, która w czasie II RP zajmowała się zwalczaniem Kościoła i demoralizacją dzieci.
  I tak zostało, z tym, że w formie light.

  Wielką szkodą jest, że nauczyciele nie znają historii ZNP.

 3. snag said

  Alex @ 2 ,…

  Wazne ze naczalstwu dobrze, ich nie obchodzą ‚pasterze’ i ‚stadko’ – Większość rodziców też nie jest lepsza, dla nich ważne ze Dynasty jest dwa razy dziennie on TV, a reszta … who cares? ,…

  Polska nie jest tu wyjątkiem … Zaplanowane i egzekwowane przez movers and shakers, durakiem latwiej rządzic,

  Panie Snag, mamy od groma własnych seriali.
  Admin

 4. Siekiera_Motyka said

  Bogaty nasz kraj

 5. Siggi said

  Bardziej obiektywnie należy traktować zjawisko likwidacji szkół.
  W moim życiu byłem świadkiem odwrotnego procesu,mianowicie znacznego wzrostu sieci szkół wszystkich typów.Podjęto także reformę programową,która miała doprowadzić do uzyskania wykształcenia zawodowego i średniego przez wszystkich uczacych się.W związku z tym tworzono szkołę podstawową 8-klasowa z perspektywą na dziesięciolatki.Podniesiono obowiązek szkolny uczenia się do lat 18-tu,celem uzyskania minimum wykształcenia zasadniczego i zawodu.Dotyczyło to ogromnej rzeszy młodzieży roczników zaraz powojennych,ktore tworzyły tzw.wyż demograficzny.Hasło „1000 szkół na Tysiąclecie Polski”nie było hasłem pustym i z dużym poparciem społecznym zostało zrealizowane ponad 1000.Hasło to jako pierwszy wypowiedział Tow.Władysław Gomułka”Wiesław” I sekretarz KC Naszej Partii.Dobrą tendencję demograficzną -więcej urodzeń podtrzymał jeszcze Stan Wojenny’81,który wymagał aby więcej siedzieć w domu ,nie szwędać sie wieczorami za solidaruchami steropianowymi,a bardziej myśleć od rodzinie ,pracy,o Polsce.Ten ,jednak zbyt krótki czas tego Stanu,zaowocował wzrostem poczęć i szczęśliwych urodzeń,o czym mówi statystyka.Od połowy l.80-tych to „zjazd” w dół a lata kiedy nas wciągnęli do Hooynii ,to już demograficzna katastrofa.W ślad za tem zmniejsza się ilość szkół.W kraju jest nas mniej ,poniżej 30mln.Żadne tam ,że…jesteśmy prawie 40mln narodem.Z tym między bajki.Zatem obcych jest coraz więcej i będzie jeszcze więcej,co jest grożnym zjawiskiem.

  A w Wielkim Cesarstwie Japonii połowa małżeństw nie ma i nie chce mieć dzieci.
  Pocieszenie?Qrva matz!

 6. snag said

  Admin @ 3 ,…

  Tym gorzej dla was 😉 ,…

 7. Swarożyc said

  ZNP to organizacja komunizująca, która w czasie II RP zajmowała się zwalczaniem Kościoła i demoralizacją dzieci.
  ——————————————————————————————————————————
  Wszyscy zapewne znamy dokonania członkini tej szacownej organizacji, Wandy Wasilewskiej…
  PS tak całkiem apropos; ładnie wychował dziecko minister rzadu II RP, kumpel tow. „Wiktora”
  Leon Wasilewski…

 8. Krotko – Broniarz powinien zostac powieszony. Za szkodnictwo’ wyjatkowo obludna morde i rideau wasow!

 9. panMarek said

  Broniarza ze zbrodniczej PZPR wsadziłbym do obozu o zaostrzonym rygorze a tych pseudo-nauczycieli wypierdzielił na bruk z zakazem dożywotnim pracy na państwowych posadach tak jak to zrobił Regan z kontrolerami ruchu lotniczego w A.D. 1980.

 10. NICK said

  ZNP i P. Broniarz to organizacja quasi-polityczna.
  Albo gorzej.

Sorry, the comment form is closed at this time.