Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  osoba prywatna o Wolne tematy (42 – …
  Marucha o Uwaga na Google Maps! Popularn…
  Boydar o Kobieta aresztowana za brak ma…
  Boydar o Kobieta aresztowana za brak ma…
  amexpo o Odszkodowanie za “Ognia”
  aro o Kobieta aresztowana za brak ma…
  Antares o Uwaga na Google Maps! Popularn…
  Niedźwiedź o Wolne tematy (42 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (42 – …
  ella o Wszyscy pochodzimy ze wsi…
  osoba prywatna o Wolne tematy (42 – …
  Boydar o Kobieta aresztowana za brak ma…
  Lily o Kobieta aresztowana za brak ma…
  Lily o Kobieta aresztowana za brak ma…
  Lily. o Kobieta aresztowana za brak ma…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 546 obserwujących.

Co zawdzięczamy PRL?

Posted by Marucha w dniu 2019-03-24 (Niedziela)

„Rozwój gospodarczy w Polsce sabotowały elity postszlacheckie. Strukturę społeczną wyrównał dopiero PRL. Gdyby nie PRL, nie byłoby polskiego kapitalizmu”. Kto to powiedział? Wbrew temu co mogliby sądzić działacze Klubów Gazety Polskiej, nie powiedział tego żaden stary ubek, wegetujący na zredukowanej przez PiS emeryturze, ani żaden dinozaur PZPR.

[Nie wiemy, co to jest „polski kapitalizm”… – admin}

To powiedział Marcin Piątkowski, urodzony w 1975 roku, doktor nauk ekonomicznych, starszy ekonomista Banku Światowego w Pekinie, wcześniej adiunkt w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i wizytujący ekonomista w Centrum Studiów Europejskich na Uniwersytecie Harvarda.

Już w grudniu 2014 roku dr Piątkowski udzielił wywiadu polskiemu „Newsweekowi”, w którym stwierdził, że „przez 500 lat byliśmy na europejskich peryferiach, »niewolnictwo pańszczyźniane« nie pozwalało na rozwój. Teraz w ciągu 25 lat nadrobiliśmy dystans do Zachodu”.

Jednakże zdaniem Piątkowskiego nadrobienie tego dystansu nie byłoby możliwe bez dokonań PRL. To wręcz heretycka teza w kontekście solidarnościowej propagandy, która od 1989 roku głosi, że PRL („okupacja sowiecka”) był najczarniejszym okresem w dziejach Polski i że nastąpiło wtedy rzekomo głębokie cofnięcie cywilizacyjne kraju.

Swoją heretycką tezę dr Piątkowski wyłożył w książce „Europe’s Growth Champion. Insights from the Economic Rise of Poland” („Mistrz wzrostu w Europie. Spostrzeżenia z gospodarczego wzrostu Polski”), która została wydana w 2018 roku przez Oxford University Press (dotychczas nie przetłumaczono jej na język polski i wątpię czy prędko się to stanie). [Mistrz wzrostu??? – admin]

Najważniejsze poglądy sformułowane w tej książce dr Piątkowski zreferował w wywiadach, jakich udzielił 11 czerwca 2018 roku i 7 marca 2019 roku portalowi Obserwator Finansowy (Obserwtorfinansowy.pl).

Pozwolę sobie zacytować kilka wypowiedzi Marcina Piątkowskiego z tych wywiadów.

„Często bezwiednie zakłada się, że gdyby po 1945 r. Polska nie dostała się w sferę wpływu ZSRR, to jako kraj kapitalistyczny rozwinęłaby się jak nigdy dotąd. Sądzę jednak, że sukces takiej alternatywnej Polski wcale nie byłby pewny, z tych samych powodów dla których nasza gospodarka nie potrafiła dogonić Zachodu przez 500 lat wcześniej. Głównym hamulcem rozwoju był oligarchiczny system społeczno-gospodarczy, który służył tylko wąskim elitom i blokował rozwój większości społeczeństwa. Taka szkodliwa struktura społeczna byłaby najprawdopodobniej odtworzona po 1945 roku, tak jak ją odtworzono po 1918 roku. Dopiero PRL dokonał społecznej rewolucji, wyeliminował stare, oligarchiczne i często jeszcze feudalne elity i po raz pierwszy w historii stworzył społeczeństwo inkluzywne, dając wszystkim, szczególnie tym najsłabszym, szanse na rozwój.

(…) II RP to wielki sukces patriotyczny, ale porażka gospodarcza, bo poziom dochodu Polaka w stosunku do Zachodu w 1938 roku był niższy niż w 1913 rokiem. Praktycznie nigdy nie mieliśmy też rodzimych przedsiębiorców, a w czasie II RP nie powstała żadna duża firma prywatna. (…) Realny socjalizm świetnie sobie radził przez pierwsze 15 lat istnienia. Do 1960 roku Polska rozwijała się równie szybko, jak na przykład Hiszpania. Dopiero później PRL wpadł w stagnację i skończył się gospodarczą katastrofą.

(…) PRL miał jednak jedną wielką zaletę: otworzył na oścież polskie społeczeństwo, zlikwidował przywileje klasowe, wyedukował, uprzemysłowił i unowocześnił społeczeństwo. Dla przykładu, już w 1960 roku na uniwersytetach studiowało 7 proc. Polaków, prawie tyle samo, ile w kilkakrotnie bogatszej Francji. PRL również oderwał od archaicznego rolnictwa prawie 30 proc. społeczeństwa i przeniósł do przemysłu (…). Krótko mówiąc, PRL stworzył inkluzywne, otwarte, egalitarne społeczeństwo, które stało się fundamentem polskiego bezprecedensowego sukcesu po 1989 roku”. [Bezprecedensowego sukcesu! – admin]

Dla mnie to wszystko zawsze było i jest oczywiste, ale jednak czytając takie wypowiedzi doznaję szoku. Takiego samego szoku, jaki doznaje człowiek zamknięty w śmierdzącej i ciemnej celi, do której ktoś nagle otworzy okno wpuszczając światło i czyste powietrze. To okno do zatęchłej i ciemnej celi propagandy uprawianej w Polsce od 30 lat otworzył nie jakiś radykalny działacz lewicowy (notabene wielu z nich też odcina się od PRL), ale neokapitalistyczny ekonomista pracujący dla chińskiej centrali Banku Światowego.

Kolejny cytat z dr. Piątkowskiego: „(…) przejście od społeczeństwa oligarchicznego, które hamuje rozwój, do społeczeństwa inkluzywnego, które go wspiera, na przestrzeni wieków wymagało radykalnych, krwawych i siłą narzucanych zmian społecznych. To jednak nie jest wiedza powszechna”.

Od razu nasuwa mi się tutaj refleksja, że przecież „żołnierze wyklęci” walczyli o zachowanie właśnie społeczeństwa oligarchicznego II RP (kontynuatorki Polski przedrozbiorowej), które hamuje rozwój. [Oni walczyli głównie o to, aby jak najdłużej przeżyć we wrogim środowisku – admin]

Powrotu do takiego społeczeństwa chce też ogromna większość polskiej prawicy – od Tuska i Kaczyńskiego po Korwina-Mikke i Brauna. I to trzeba sobie uświadomić. Głównie temu celowi służy polityka historyczna III RP, czyli jarmarczny i jasełkowy patriotyzm oparty na kulcie powstania warszawskiego i „powstania antykomunistycznego”, jak nazywa się powojenną partyzantkę.

Następny cytat z dr. Piątkowskiego: „(…) w państwach biednych potrzeba raczej strategii małych kroków, np. wspierania masowej edukacji, podnoszenia podatków dla bogatych, demonopolizacji rynków, a także wiary, że kiedyś suma tych działań zadziała. Warto też uważać, żeby nie paść ofiarą propagandy części elit Zachodu, które we własnym interesie promują retorykę niskich podatków, wąskiej roli państwa, braku regulacji. To szkodliwe idee, utrwalające podziały i nierówności”.

To też jest dla mnie oczywiste, ale też brzmi szokująco dla człowieka zamkniętego od 30 lat w głuchej celi neoliberalizmu i neokonserwatyzmu. Retoryka niskich podatków, ograniczania roli państwa i deregulacji – tak ulubiona przez Korwina-Mikke i jego wyznawców, ale też środowisko PO – jest oszustwem Zachodu, które ma na calu utrwalić podziały i nierówności w krajach peryferyjnych. Tego nie powiedział Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. To powiedział Marcin Piątkowski z Banku Światowego.

Mam też cytat z dr. Piątkowskiego dla licznych na polskiej prawicy zwolenników Donalda Trumpa: „Trump robi ze Stanów społeczeństwo oligarchiczne. Oszukał Amerykanów. (…) Przekonując swoich wyborców, że obniżki podatków będą dla ich dobra, a nie dla dobra tylko 1 proc. czy 10 proc. najbogatszych Amerykanów. Obniżki podatków utrwalą katastrofalny model amerykańskiego rozwoju, w ramach którego od 40 lat prawie cały wzrost PKB jest przejmowany przez 10 proc. najbogatszych, a dochody biedniejszej połowy społeczeństwa się nie zmieniają”.

Marcin Piątkowski docenia nie tylko rolę PRL dla sukcesu polskiego neokapitalizmu, ale w ogóle rolę socjalizmu dla sukcesu neokapitalizmu w byłych państwach socjalistycznych, zwłaszcza Chinach (wciąż formalnie państwie socjalistycznym, ale tylko formalnie). Twierdzi: „Oczywiście, nijak nie można usprawiedliwić ofiar »rewolucji kulturalnej« i »wielkiego skoku naprzód«, ale trzeba odnotować fakt, że to Mao zniszczył wielowiekowe instytucje oligarchiczne, które hamowały chiński rozwój i położył podwaliny pod największy w historii cud gospodarczy: w ciągu ostatnich 40 lat Chiny pomnożyły dochód na mieszkańca ponad 25 razy”.

I jeszcze jeden cytat z autora książki „Europe’s Growth Champion. Insights from the Economic Rise of Poland”: „Mimo swoich fundamentalnych wad, PRL podłożył podwaliny pod polski sukces gospodarczy po 1989 roku [Sukces, kjm… – admin], bo po 1945 roku zlikwidował stare, feudalne, ekstraktywne struktury społeczne, oparte na supremacji wąskich elit, które uniemożliwiły Polsce rozwój przez długie stulecia i skazały nas na gospodarcze zacofanie i peryferyjność aż do 1939 roku. Wąskie, oligarchiczne elity, stworzyły bowiem antyrozwojowy system, który działał tylko na korzyść tychże elit, a zamykał możliwości rozwoju dla reszty społeczeństwa.

Chłopi przez stulecia nie mieli żadnych praw i de facto niewiele różnili się od niewolników. Zniesienie pańszczyzny przez zaborców, zresztą wbrew chęciom szlachty, i tak niewiele zmieniło, bo możliwości awansu społecznego były dalej zamknięte. Podobnie było z niewolnikami na południu USA, gdzie mimo przegrania Wojny Secesyjnej, elity blokowały prawa uwolnionych niewolników aż do lat 60. XX wieku.

Polskie elity zablokowały również rozwój polskiego mieszczaństwa i biznesu, co było widać np. po niedorozwoju miast: w 1750 roku w Polsce były tylko dwa miasta, które miały ponad 10 tys. mieszkańców, a we Francji było ich 55. I po braku polskich elit biznesowych aż do 1939 roku.

Oligarchiczne elity nie chciały się zajmować biznesem, bo uważały to za zajęcie poniżej swojego honoru. Gdy popatrzymy na nazwy działających w II RP prywatnych przedsiębiorstw, ciężko znaleźć polskobrzmiące. W ciągu całego tego okresu nie powstało też ani jedno duże prywatne przedsiębiorstwo. Stworzyliśmy wzór ekstraktywnej gospodarki, rządzonej przez nielicznych na korzyść nielicznych, a nie gospodarki inkluzywnej, rządzonej przez wielu w interesie wielu. Gospodarki ekstraktywne, co dobrze pokazuje Daron Acemoglu i James Robinson w bestselerze »Dlaczego narody przegrywają«, nie rozwijają się, a inkluzywne tak”.

Cytat ten dedykuję wszystkim zwolennikom „dekomunizacji” i „reprywatyzacji”, czyli zwolennikom restytucji ustrojowej, gospodarczej, społecznej i majątkowej II RP. Do tego co powiedział dr. Piątkowski pragnę też dodać, że obecne państwo polskie zawdzięcza PRL nie tylko inkluzywne społeczeństwo, które mimo wszystkich przeszkód stworzonych przez neoliberałów, stało się dźwignią polskiego sukcesu po 1989 roku. Zawdzięcza mu też ogromny majątek – głównie przemysłowy – bez „prywatyzacji” którego nie byłoby możliwe utrzymanie płynności finansowej państwa po 1989 roku i wykreowanie nowej oligarchii, która chce powrotu do antyrozwojowej gospodarki ekstraktywnej.

O tym majątku można sobie poczytać w unikalnej publikacji pt. „Zbiór danych o zakładach przemysłowych istniejących w Polsce Ludowej w świetle wartości ich produkcji i majątku oraz zatrudnienia. Stan w roku 1988” pod red. Andrzeja Karpińskiego, Stanisława Paradysza, Bartłomieja Skrzypka, Pawła Soroki i Wiesława Żółtkowskiego (Warszawa 2018). Publikacja ta omawia 6549 zakładów przemysłowych, które istniały w Polsce w 1988 roku. To był punkt startu polskiego neokapitalizmu, spadek, jaki PRL mu pozostawiła. Spadek częściowo roztrwoniony.

Odsyłam do całości obu wywiadów dr. Marcina Piątkowskiego oraz jego książki w języku angielskim, dostępnej w księgarni internetowej PWN. Wniosek z postawionych przez niego tez jest taki, że im dalej Polak przebywa od Polski tym bardziej jest normalny i myśli logicznie. Może dr Piątkowski jest także dowodem na to, że wielu ludzi mojego pokolenia myśli logicznie, a nie ideologicznie. Niestety – biorąc pod uwagę historię Polski – wątpię czy zostaną dopuszczeni do głosu i zrozumiani.

Bohdan Piętka
Myśl Polska, nr 13-14 (24-31.03.2019)
http://mysl-polska.pl/

Mimo wielu trafnych spostrzeżeń, artykuł zawiera również ewidentne bzdury, które niewątpliwie zostaną wychwycone przez uważnych czytelników.
Admin

Komentarze 154 do “Co zawdzięczamy PRL?”

 1. RomanK said

  Eeeeeeeeeeeeeeee..ja wiem zescie porodzeni po 1975….a doktoraty po 75..to tak…… jak sexbomby po 60tce:-))))
  Otoz…byly czasy ze Zupy Solne wieickie ogadali wladcy Europy tak -jak dzis ogadaja Centrum NASA…zachwycali sie Polska Poczta i z karoc wlasnych przesiadali na pocztowe dyligance….list z Kijowa przychodzil szybciej do warszawy niz dzis..mimo ze nei bylo samolotow:-))))
  Same mosty , mosteczki, drogi….byly robione tak ze pozniej trzeba bylo 300 lat aby obspiewywac je, jak to sie nie siekaja, uginaja….ale sluza…. Pelne laszty…ladowano w Przemyslu..na Sanie…. sprobuj pan dzis:-)))))
  To raz…a dwa….ze przed wojna porownujac …Polska wyprzedzala takie panstwa jak Hiszpania, Wlochy, Grecja biedniutka Szwajcarie ze innego posladu nie wspomne….
  a dzis…..????prawie dogania POlska…..i to nie dzieki PRLowi…..

 2. tych samych powodów dla których nasza gospodarka nie potrafiła dogonić Zachodu przez 500 lat wcześniej

  Po prostu zabijaliśmy za mało Murzynów, Hindusów i Indian. Nasza wina, nasza wina, nasza bardzo wielka wina… 🙂

 3. Boydar said

  Artykuł przeczytam później, teraz tylko do tytułu.

  – nienawiść do władzy
  – awersję do Rosji
  – zachwyt zachodnim shitem
  – zanik instynktu pozwalającego odróżnić żyda
  – mentalne usankcjonowanie kradzieży
  – uznanie episkapusi za reprezentantów Kościoła
  – wykazanie że nawet dziesięć milionów to za mało żeby coś zmienić a więcej i tak nie ma
  – stworzenie bogactw które po ’89 rozkradziono a zysk obrócono przeciw Polsce
  – wyprodukowanie armii roboli obecnie budujących żydostwo zachodnie
  – stworzenie uwarunkowań rozj…bujących rodzinę
  – wręcz wymuszenie imigracji ze wsi do miasta co zrealizowało mroczną wizję mojej śp. Babki „nic gorszego niż z chama pan”
  – rozpieprzenie władzy kahałów mających tysiącletnią tradycję

  I jeszcze parę innych, także pozytywnych a wręcz bezcennych – np. praktycznie wszystkie qurwy i alfonsy określonej proweniencji wypłynęły na wierzch uznając że „hulaj dusza piekła nie ma”. Równie istotne było uzyskanie twardych haków na bardziej nienażarte jednostki okupanta ale te drobniejszego płazu również.

  PRL miał budować obóz socjalistyczny. Wszystko było pod to zadanie. Teraz imperatyw brzmi „rozpieprzyć !”

  W tym szaleństwie dostrzegam jednak metodę. Uwzględniając parametry brzegowe być może jedyną; „klin wybija się klinem”.

 4. Zerohero said

  I i II RP to były potworki. np. o I RP możemy poczytać tu:

  http://www.mysl-polska.pl/1668

  PRL (pamiętając o jego porypizmie) to jedyny okres w dziejach Polski gdy Polacy zaczęli zbliżać się technicznie do czołówki światowej.

  PS. szkopska menda podpisująca się „Andrzej” pisze już zupełnie jawną pornografię:

  „Gdy do Lublina zbliżają się Radzieckie oddziały Niemcy uciekają w popłochu namawiając do tego Polaków cytat: “My byliśmy prawie jak ludzie teraz idzie Iwan – to zwierzę pałający krwią teraz dopiero zobaczycie katów, nie znają litości”.
  Renata skuszona wizją wyzwolenia po wielu latach okupacji Niemieckiej ufna w samych wyzwolicieli udaje się z małych oddziałem AK przywitać sowiecką szpicę tuż przed Lublinem. Ich oczom ukazuje się widok straszny. Spalone wsie, zgwałcone kobiety i kilku letnie dziewczynki z porozrywanymi brzuszkami, noworodki zabite uderzeniem głową w mur, i wszędzie pijani czerwonoarmiści buszujący po zagrodach.”

  https://wolnemedia.net/pijani-czerwonoarmisci-tanczyli-ze-szczescia-we-krwi-na-dziedzincu-lubelskiego-zamku/

  Ja wiem co potrafiły robić Kacapy, ale ten pan regularnie pisze niczym nieuzasadnione, wyjątkowo barwne historyjki, ma też tendencje do egzaltacji i zamieszczania jakiś stwierdzeń zupełnie z d..py wyjetych. W jednym z artykułów napisał, że zniszczenia materialne w przemyśle dokonane przez w Polsce przez Rosjan odbudowano dopiero w 1995 roku. tzn. do 1995 Polska miała gorszy przemysł niż w 1944. Takich skurwieli są tysiące, ten akurat jest małym trolikiem-amatorem, ale inni pracują w redakcjach, na uczleniach, więc potem nie dziwne, że mamy tak masowe G-mózgowie nad Wisłą, że Żydkowie zakładają organizacje mające w nazwie „jagielloński”, bo głupiemu kołtunowi to się po prostu dobrze kojarzy, tak jak np. nazwisko Anders.

 5. Zerohero said

  23,1% mieszkańców Polski w 1931 r. nie umiało czytać ani pisać.

  Na tysiąc mieszkańców Polska miała siedem telefonów, Czechosłowacja – 15, Łotwa – 39, Niemcy – 53, Anglia – 64, Dania – 113.

  W 1938 r. na tysiąc mieszkańców przypadało w Polsce 10 samochodów, podczas gdy w Anglii i we Francji ponad 500, w Szwecji – 305, w Niemczech – 251, we Włoszech – 100, w Czechosłowacji – 69.

  https://www.tygodnikprzeglad.pl/byla-inna-polska/

  Dodam, że w I RP po prostu nie było masowej produkcji samochodów. Nie było odpowiednika Malucha albo Syrenki na które można narzekać, można śmiać się z ich zacofania. Na forach roi się od komentarzy osób piszących, że gdyby nie komuna, to Polska byłaby jak Hiszpania albo nawet jak Japonia. Serio? A może byłaby jak Ekwador, Peru albo Chile?

 6. bebrave2019 said

  Zobacz jak Cię kroją markety!

 7. Zerohero said

  @Krzysztof M

  Tak Panie Krzysiu. To nie maszyna parowa, druk, to nie dobra organizacja i cieżka praca, a „zabijanie murzynów” uczyniło Europę Zachodnią potęgą. Każdy Żyd bijący w białego człowieka to teraz powie. Weź Pan zrób baranka w pustą ścianę i po nim jeszcze raz pomyśl zanim zaczniesz coś pisać. 🙂

  Najpierw jest rozwój i praca, a potem można ewentualnie zabijać w wojnach napastniczych, wykorzystywać kolonie itd. bo do tego potrzeba np. flota. Do zbudowania floty potrzeba planu, cieśli, rzemieślników….
  Niech Pan sobie poczyta ile potu i krwi wylali Rzymianie zanim stali się Ameryką starożytności. Polacy bardzo chętnie mordowaliby i wykorzystywali innych. Przekonałem się o tym w 2003 gdy jawnie cieszyli się z z polskiej strefy okupacyjnej w Iraku. G z tego dostali, ale już sam prestiż najeźdźcy im wystarczył. Po prostu Polacy nigdy nie zbudowali silnego państwa, i z tego powodu zawsze byli „pokojowi”. Taka jest przykra prawda.

 8. andy said

  PARAFRAZUJAC CZESTO SPOTYKANE TU ALEGORIE APOLOGETOW WIADOMEGO CHOWU I ZAMILOWANIA.

  Re 185
  Narodowy Dzień Pamięci Niemców ratujących Żydów -przeklętych bękartów szatana pod okupacją polską – niemieckie święto państwowe obchodzone 24 marca, poświęcone upamiętnieniu Niemców ratujących Żydów – parchów, „dobrodziejów” Polaków [1]. Święto nie jest dniem wolnym od pracy[2].

  [1] Obrodzili i odrodzili Polakom całkowicie ich państwo, bo odrąbali połowę terytorium z sercem lwowskim i wileńskim / wymordowali światła część społeczeństwa korzystając z okazji – wojny, po to, by po niej wprowadzić, na podstawie ustaleń światowego Kahału żydowskiego NWO, komunizm – terroryzm socjalistyczny, pod którym z kolei wymordowano już niedobitki polskie nazywając ich bandytami. A po ponad 40 latach ucisku i terroru oraz ucieczki „biednych jak myszy” Polaków do stref mniej sterroryzowanych, w Rzeczypospolitej zwanej teraz PRLem pozostał urobek człowieka niewolnika wysterylizowanego mentalnie zydopolaka – Poliniaka.

  [2] Praca uczyni was wolnymi.

 9. Ad. 7

  To nie maszyna parowa, druk, to nie dobra organizacja i cieżka praca, a „zabijanie murzynów” uczyniło Europę Zachodnią potęgą.

  Więc to nie złoto Inków, nie skóry i ziemie Indian, nie towary orientalne, ale „praca” uczyniła ich bogatymi? Czym by handlowali, gdyby nie kolonie?

  Czy pan zauważył, gdzie ich zaprowadziła żądza zysku pozbawiona kagańca? Bo jeśli tak iść ich śladem, to może wymordujmy Ukraińców, tam takie żyzne gleby mają…

  ——
  Niestety, to oni nas wymordują.
  Admin

 10. Antares said

  1. Czy przez ostatnie 500 lat byliśmy państwem peryferyjnym?. Przede wszystkim Rzeczpospolita przedrozbiorowa to kraj imigracyjny. Przez całe wieki to do nas przyjeżdżali a nie odwrotnie. Chłopi, owszem nie mieli łatwego życia, ale to z „oświeconych” Prus i Rosji chłopi często uciekali do Rzeczpospolitej. Ponadto wielu chłopów było bogatszych od tzw szlachty zagrodowej,
  2. „W 1750 roku w Polsce były tylko dwa miasta, które miały ponad 10 tys. mieszkańców, a we Francji było ich 55. I po braku polskich elit biznesowych aż do 1939 roku.” Szwedzki potop to ubytek około 40% społeczeństwa i ruina kraju – jeszcze większa niż po II WŚ, a wojna północna była równie katastrofalna, więc tylko 2 miasta pow. 10 tys mieszkańców to nic dziwnego. Po za tym miasta na zachodzie to była jedna wielka kloaka. A po 1939 r jedyną elitą biznesową to żydostwo które wróciło w 1945 wraz NKWD.
  3. Przed II WŚ Polska nie miała rodzimych przedsiębiorców: czasy zaborów to czas o przetrwanie narodu. Wbrew temu co niektórzy próbują nam wmówić, a szczególnie ci spod znaku gwiazdy śmierci z Czerskiej zabory to nie okres złotego wieku dla Polski. Panowała nasilająca się germanizacja a potem rusyfikacja i zaborcy robili wszystko aby nie było polskich elit. Zabory cofnęły nas w rozwoju.
  4. „II RP to wielki sukces patriotyczny, ale porażka gospodarcza, bo poziom dochodu Polaka w stosunku do Zachodu w 1938 roku był niższy niż w 1913 rokiem” Okres międzywojenny to przede wszystkim czas scalania kraju z 3 kawałków w jedną całość. I WŚ była niewiele mniej niszczycielska niż II WS. Duże zniszczenia i grabież wycofujacych się zaborócow a szczególnie niemców. I nie można powiedzieć że II RP nie zrobiła nic pod względem gospodarczym. Po wielkim kryzysie na początku lat 30 były tworzone plany gospodarcze, pierwszym był COP gdzie powstało wiele zakładów działające do dziś, kolejne były planowane na początku lat 40 ale ich realizację przerwała wojna.
  5. PRL, owszem powstało wiele zakładów, odbudowano kraj. Ludzie dostawali ziemię z parceli ale były obowiązkowe kontyngenty. A z ta wolnością gospodarczą to tak jak po 89r., żydki i wtedy i po 89 r. rodowitym Polakom nie pozwolą się wybić ponad przeciętność.

 11. Ad. 7

  Polacy bardzo chętnie mordowaliby i wykorzystywali innych. Przekonałem się o tym w 2003 gdy jawnie cieszyli się z z polskiej strefy okupacyjnej w Iraku.

  Polacy? Na pewno Polacy? 🙂

 12. Marek said

  Film „Sami swoi”
  Pawlak do Kargula: Ty mnie sanacji nie ucz.
  Czy jakoś tak:)

 13. Kapsel said

  …. Co zawdzięczamy PRL? ….

  To własnie w PRL otrzymałem największą Łaskę w swoim dotychczasowym życiu – moją Żonę.

  Bogu niech bedą Dzięki.

 14. rycho08 said

  Panie ZH,

  nie I RP a II Rp jeśli mówimy o samochodach.

  Pan Roman po raz kolejny pieprzy jak pijany Dyzio, o POTĘDZE II RP. Już mu kilkanaście miesięcy temu przedstawiłem twarde dane świadczące o kompletnym zacofaniu Polski pod koniec lat 30-tych a ten dalej, bez podania źródła swoich mądrości.

  Co do komentarza (7) to jestem zaskoczony, jak zawsze ceniłem Pańskie wpisy to teraz szczeka mi opadła.
  Pan Krzysztof pisał o mentalności Polaków, o tym, że nigdy nikogo nie napadaliśmy i nie wzbogacaliśmy się cudzym kosztem i nie wynikało to z braku umiejętności a słowiańskiego charakteru. Mieliśmy i my swoje osiągnięcia do czasu, aż nie „oblazło” nas parchate.

  Jeśli mówimy o Iraku to powiedzmy co to za „polacy” o tym decydowali.

  Tak byli pokojowi i cudzysłów jest tu zbyteczny. Pozdrawiam

 15. Boydar said

  Owszem, to właśnie ”zabijanie murzynów” uczyniło potęgą Zachodnią Europę. Pan Gajowy zapewne zripostowałby, że to biały chrześcijanin. Tylko kiedy. Potęga średniowiecznej Europy wynikała z racji Pana Gajowego, później było już tylko zabijanie, nie tylko Murzynów. Oszołomiony rozwojem sytuacji biały chrześcijanin wprawdzie dalej robił swoje ale to była manufaktura. Jednostki, również przecież białe, dokonywały wynalazków technicznych i organizacyjnych. Ale korzyść z tego miała mieć już tylko jedna kasta, dokładnie ta sama która mordowała Murzynów, Indian, Hindusów i każdego kto nie chciał dać się obrabować i zgwałcić.

  „… Najpierw jest rozwój i praca, a potem można ewentualnie …”

  Potem można ewentualnie dostać pierwszy milion w spadku, jeśli nie uda się inaczej.

 16. Marucha said

  Re 15:
  Wtrącę, że dla mnie chrześcijańska Europa skończyła się wraz z działalnością arcykanalii Lutra. Polska, jako kraj chrześcijański, nieco później.

 17. Rokitnik said

  Uderzylo mnie jak obuchem jedno zdanie ,” rozwoj gospodarczy w Polsce sabotowaly elity postszlacheckie ” ???
  Jakie ELITY? Przez wieki rozbiorow… / i CZYSTEK personalnych, glownie na tej warstwie / zubozenie nastapilo totalne i zostala tzw. szlachta zagrodowa albo ” golota ” ( to taka co miala swoj Herb ), ale zadnego majatku, czy zakladu pracy by gnebic kmiecia?!
  Opoznienia Cywilizacyjne przed II wojna Swiatowa wyplywaly, bo jedynie o k r e s o w o POLACY mieli cos do gadania we wlasnym Kraju? Mieli za to wiecej do gadania ” pszybysze „, wrogo nastawieni do polskiego zywiolu. Mozna zaryzykowac – ze po dzis dzien – ow archaiczny model TRWA i sie r o z w i j a !!!!
  Polska Rzeczypospolitta Ludowa nie byla tez ” polskim pomyslem „….i nie w NASZYM interesie dokonano przetasowan spolecznych ( ze wsi do miast ), rozbudowania przemyslu ciezkiego, czy powolano do sluzby w rotacyjnym i podlegajjacym obcemu dowodztwu WOJSKA w ilosci okolo 1 miliona mlodych ludzi? Gospodarka byla ” nakazowo rozdzielcza. Zabijano inicjatywe prywatna. Zwalczno na wszystkie sposiby Kosciol Katolicki. deprawowano najpierw niesmialo, a obecnie na CHAMA polskie Rodziny.
  I tak czy siak ….postep slamazarnie szedl jednak do przodu… wiec GLORYFIKACJE nalezy lekko tonowac, p.prof.Piatkowski specjalisto od Chinskich Bankow….

 18. jazmig said

  Wystarczy porównać KRLD i Koreę Płd aby mieć świadomość, jak bardzo opóźniony był rozwój Polski z powodu funkcjonującemu w niej ustroju socjalistycznego. Zniszczenia obu Korei były podobne jak Polski, o ile nawet nie większe, poziom wykształcenia i uprzemysłowienia Polski był wyższy, a tymczasem Polska jest w porównaniu z Koreą Płd krajem zacofanym.

 19. Zerohero said

  @Krzysztof M

  Żeby Inkom zrabować złoto trzeba było pobudować okręty. Trudną sztukę nawigacji i przemysł stoczniowy Europa zbudowała sama.
  Żeby zbudować katedrę trzeba było przy niej pracować. Pracowali Europejczycy jeszcze przed okresem wielkich odkryć geograficznych).
  Starożytna Grecja miała złoty wiek bez kolonii. Ba! Europa zmagała się jeszcze z najazdami Arabów, Hunów, miała rajdy Wikingów i zarazy.
  itd. itp. A mimo tego już wtedy była DUŻO lepsza od tego co mieli Indianie i murzyni (murzyni i tak zawsze żyli jak stada szympansów). Szybko przegoniła Arabów, Hindusów i Persów. Chińczyków też przegoniła, bo oni po prostu stoczyli się. Europejscy astronomowie byli lepsi od astronomów chińskich, bo w Chinach ten zawód dziedziczono i z czasem opanowali go głupcy. Złoto z kolonii nie ma tu nic do rzeczy. Ani do astronomii, ani literatury ani matematyki. Homer pisał bez pomocy murzyńskiego niewolnika.
  Naprawdę.

  Pan miesza imperialną dominację (np. Wielką Brytanię) z żywotnością cywilizacyjną. Niemcy na przykład rozbudowali potęgę bez kolonii (praktycznie ZERO w porównaniu z Brytolami), ale Brytole zaczęły się ich bać. CIeprliwością i MĄDRĄ pracą ludzie się bogacą.

  Powiela pan antyeuropejską narrację żydowską operującą PEDAGOGIKĄ WSTYDU. Naprawdę ta parszywa I RP nie mogła zbudować kilku mostów, okrętów, fortów i dróg bez złota Inków i pracy czarnych niewolników? 🙂
  Parszywa I RP miała całą armię białych niewolników, ale jej elity był zbyt głupie aby zbudować cywilizację. Cała cywilizacja I RP to pałacyki ówczesnych Poroszenków, Abramowiczów itd. i nic więcej. Skurwielom nie chciało się nawet zbudować nawet kilku fortec i bandy zawszonych Tatarów przyjeżdżały tu i łapały tu ludzi w niewolę.
  Dopiero Rosjanie pogonili tych koczowników i podbili ich śmierdzącą melinę na Krymie.
  Rosjanie którzy NIE MIELI ani złota Inków, ani murzyńskich niewolników.

 20. Marucha said

  Re 19:
  Trudno znaleźć słaby punkt w Pana rozumowaniu.

 21. Zerohero said

  @18, Jazmig

  1. PKB Korei Południowej i PRL zrównały się w roku 1986. Większość przewag Korei Południowej nad Polską powstała już po „obaleniu komuny” w Polsce. PRL to był JEDYNY okres w historii Polski gdy ktoś tu prowadził plan przemysłowy, myślał w kategoriach budowy fabryk, kupowania licencji i skoku technicznego.

  2. Korea Północna została przez USA całkowicie zrównana z ziemią. Planiści amerykańscy w latach 50 żalili się, że nie ma już czego bombardować. Korea Północna chętnie poszłaby drogą Chin albo Wietnamu, ale ma nałożone sankcje. To blokuje rozwój a nie „komunizm”. Kim nie jest idiotą, widzi że ten system nie sprawdza się.

  Nikt u nie broni parszywego ustroju komunistycznego, ale raczej pewnego spojrzenia na cywilizację.
  PRL miał komunizm, ale miał też jakiś plan. Korea Południowa to też kraj planowany centralnie (ale mądrzej, tak jak Chiny).
  I RP, II RP, III RP – to były twory rządzone przez ludzi niezdolnych do planowania. W I RP nawet kilku fortów na granicy nie zbudowano.
  Niech Pan nie porównuje nas do Korei Południowej, ale raczej do Ekwadoru i Meksyku. Najbliżej Korei Południowej byliśmy właśnie za PRL. Paradoksalnie!

 22. rycho08 said

  Panie ZH (19)

  niby wszystko pasuje, ale pachnie demagogią, przykładowo:

  „Niemcy na przykład rozbudowali potęgę bez kolonii (praktycznie ZERO w porównaniu z Brytolami), ale Brytole zaczęły się ich bać.”
  -to Niemy dwa razy brały w dupę w XXw. a nie brytole. Tym drugim Niemcy byli potrzebni do roli żandarma Europy, żeby nikt im nie zagrażał.(raz Rosja raz Francja…)

  -Korea musiała odnieść sukces bo tak chcieli amerykanie.

  -postęp wymusza potrzeba, (kieszonkowcowi nikt nie dorówna w zdolnościach manualnych ale czy to cywilizacja?)

  -po co Polsce okręty, aby pływać po jeziorze?

  -Polska była potęgą, ale jak dotąd nikomu nie udało się obronić przed parchatymi i nam też.

 23. Pełkin said

  Wobec wysokiego poziomu komentarzy mało można dodać. Poza tym że pozytywny imidż Korei Południowej to propagandowa iluzja, coś w rodzaju „drugiej Japonii” pana Bolka. Okupowana Korea to całkiem beznadziejny kraj. Od ostatniego kryzysu azjatyckiego właścicielami całego przemysłu są tam obcy, o dziwo tacy sami obcy, jak ci co władają przemysłem Niemiec. Poza tym, że łatwo tam znaleźć pracę, obowiązuje bezwzględny wschodnioazjatycki wyścig szczurów i ludzie to co zarabiają, to wydają na miskę ryżu + zakup nory, jak starcza (jak prowadzą w wyścigu szczurów). A nora to nora, mieszkanie w bloku w blokowisku, bez wodotrysków. Standardu życia wyższego niż za Gierka to tam nie ma, pewnie Gierek oferował więcej.

  Ta cała cywilizacja nic więcej nie oferuje. Po co więc zapie$%#ać 40 godzin tygodniowo? W Średniowieczu ludzie pracowali mniej czasu, a wtedy silniki elektryczne i spalinowe nie były tak rozpowszechnione jak obecnie. Większość pracy wtedy to było właśnie wyręczanie przez ludzi obecnych silników elektrycznych czy spalinowych. Więc co dzisiaj robimy, skoro mamy tyle silników, które pracują za nas?

  Cała cywilizacja rozwinęła się w złym kierunku. To społeczeństwo niewolnicze. Komunizm był poniekąd obciążony w ten sam sposób, choć z perspektywy czasu widać że było to mniej uciążliwe.

 24. rycho08 said

  „Mimo wielu trafnych spostrzeżeń, artykuł zawiera również ewidentne bzdury, które niewątpliwie zostaną wychwycone przez uważnych czytelników.
  Admin”

  Jedyne zastrzeżenie dotyczy gloryfikowania III RP, ale bez tego Piątkowski mógłby sobie pisać na Berdyczów. Cała reszta odważna i prawdziwa.

 25. Zerohero said

  @Rycho08

  Niemcy brały w d? Przegrały, ale jako poważny rywal który był w stanie prowadzić długą wojnę z przeważającymi siłami wroga. Czyli zbudowali przemysł i machinę wojenną która frasowała Anglików. Zrobili to bez kolonialnego żerowania na połowie świata.
  W d biorą Polacy. Nie piszę tego jako germanofil ani nic z tych rzeczy.

  Nie wykluczam woli Amerykanów w sukcesie Korei Południowej, ale nie robiłbym z nich wszechmocnych demiurgów. Są narody które w ramach ich imperium próbują coś ugrać. Miarą upodlenia Polski jest fakt, że rezygnuje nawet z własnej armii oraz przemysłu zbrojeniowego i oddaje się pod amerykańską opiekę.

  „po co Polsce okręty, aby pływać po jeziorze?”

  1. w czasach Hanzy Bałtyk był duży.
  2. Szwedzi w okresie „potopu szwedzkiego” mieli okręty. Kosztowały ułamek tego co zrabowali w Polsce. Okręt to w zasadzie przykład taki sam jak forteca. I RP nie budowała mostów, fortec, dróg, okrętów. Niczego co by świadczyło o posiadaniu głowy, o tym że państwo zamieszkują planiści i wykwalifikowani rzemieślnicy.

  @Pełkin

  Pewnie ma Pan rację. Korea Południowa miała wielkie straty w czasie azjatyckiego kryzysu. Jak wielkie – ja nie umiem sprawdzić, tzn. jaką część ich gospodarki przejęli „inwestorzy”. Część na pewno.
  Dodam, że wskaźnik dzietności osiągnął w Korei Pd. mniej niż 1. Tragedia. Choć ja wolę te tragiczne 1 niż 1,7 który nabiją muzułmanie i czarni. Ich należy liczyć z minusem.

 26. robolo-inteligent said

  To jak? Czytać artykuł, czy nie czytać? Komentarze przeczytałem zaś wszystkie!
  Czytanie artykuły przerwałem po zdaniu:

  „Już w grudniu 2014 roku dr Piątkowski udzielił wywiadu polskiemu „Newsweekowi”, w którym stwierdził, że „przez 500 lat byliśmy na europejskich peryferiach, »niewolnictwo pańszczyźniane« nie pozwalało na rozwój”.

  Zatem kto dostarczał Europie zboże, woły, drewno, czerwca (pluskwiak), srebro, złoto, żelazo?

 27. Sarmata said

  Co zawdzięczamy PRL?
  Ponad 15 000 000 skrobanek.
  Dzisiaj brakuje tych ludzi.

 28. RomanK said

  Rycho…bebloku..nie pisalem o zadnej IIRP..i Nie pisalem o samochodach… bejdoku….
  nie pisalem tez o machinach…jakie chronily twierdze polskie ..przed machinami oblezniczymi…ani o artylerii balist nitrogicerynowej , typowo polskiej specjalnosci…ani o hutach i produkcji stali neirdzewnej w Tarnowskich Gorach,..z rud Kiruna:-)))…jaka ,,,eeeee……popros pana Wandaluzje to ci rozjasni…..

 29. Troll Polonii said

  1
  RomanK

  Pan RomanK to powinien zafundowac Wielki Pomnik PRL-owi, z wdziecznosci za to, ze zamiast wyladowac w kibitce na Sybir, zostal przez wladze PRL przekazany „komu trzeba” i wywieziony do raju swiatowego i najwiekszej „prawdziwej” demokracji, ktora pozwala pluc na Polske i Polakow. I okupowac cala Europe.

  A dzisiaj wlasnie, wielki ‚biznesman wszechczasow’ podpisuje kolejny wyrok smierci na kolejne suwerenne panstwo w ramach syjonistycznej globalizacji i zniewolenia narodow.
  Wlasnie pare dni temu, pan Kushner raczyl odwiedzic Polske i zostawic kolejne instrukcje.

 30. Andy said

  FUJ.

 31. RomanK said

  Trollu pomnik ufunduj sam….jesli bedzie cie stac na froncie pomnika zrob wylewke z cementu…. i jak mnie zaprosisz na otwarcie to spelnie sugerowany obowiazek,.,…przyjade i usiade w niej gola dupa…i odcisne….. na wieczna chwale PRLu….i calej bandy jej tfurcof, slug i apologetuff:-))))

 32. Troll Polonii said

  Ten artykul, jak na Bogdana Pietke, jest troche chaotyczny, bo autor probuje ‚skubac’ sprawy polskie z roznych stron i wszystkie na raz.
  Ale tez i chyba trudno analizowac wszystkie zlote i tombakowe mysli dra Piatkowskiego

  Co warto przytoczyc, to niektore podane w artykule cytaty z dr. Piatkowskiego:

  „III RP, czyli jarmarczny i jasełkowy patriotyzm oparty na kulcie powstania warszawskiego i „powstania antykomunistycznego”, jak nazywa się powojenną partyzantkę”.

  ” w państwach biednych potrzeba raczej strategii małych kroków, np. wspierania masowej edukacji, podnoszenia podatków dla bogatych, demonopolizacji rynków, a także wiary, że kiedyś suma tych działań zadziała. Warto też uważać, żeby nie paść ofiarą propagandy części elit Zachodu, które we własnym interesie promują retorykę niskich podatków, wąskiej roli państwa, braku regulacji. To szkodliwe idee, utrwalające podziały i nierówności””.

  „Trump robi ze Stanów społeczeństwo oligarchiczne. Oszukał Amerykanów. (…) Przekonując swoich wyborców, że obniżki podatków będą dla ich dobra, a nie dla dobra tylko 1 proc. czy 10 proc. najbogatszych Amerykanów. Obniżki podatków utrwalą katastrofalny model amerykańskiego rozwoju, w ramach którego od 40 lat prawie cały wzrost PKB jest przejmowany przez 10 proc. najbogatszych, a dochody biedniejszej połowy społeczeństwa się nie zmieniają”.

  „Mao zniszczył wielowiekowe instytucje oligarchiczne, które hamowały chiński rozwój i położył podwaliny pod największy w historii cud gospodarczy: w ciągu ostatnich 40 lat Chiny pomnożyły dochód na mieszkańca ponad 25 razy”.

  Ale mamy tez inne, troche dziwne, spostrzezenia:

  (…) II RP to wielki sukces patriotyczny, ale porażka gospodarcza, bo poziom dochodu Polaka w stosunku do Zachodu w 1938 roku był niższy niż w 1913 rokiem.

  Praktycznie nigdy nie mieliśmy też rodzimych przedsiębiorców, a w czasie II RP nie powstała żadna duża firma prywatna. (…)

  „Dopiero później PRL wpadł w stagnację i skończył się gospodarczą katastrofą.”
  (sam wpadl w te ‚stagnacje’???)
  ale:
  (…) PRL miał jednak jedną wielką zaletę: otworzył na oścież polskie społeczeństwo, zlikwidował przywileje klasowe, wyedukował, uprzemysłowił i unowocześnił społeczeństwo.

  *
  Ja rozumiem, ze bardzo trudno jest nam ocenic wady i zalety PRL.
  Glownie dlatego, ze we wspolczesnej historii Polski nie bierzemy pod uwage tzw. geopolityki (bardzo nie lubie tego okreslenia- ale co i raz oblazi Polske jak wszy):

  Jest to nie tylko aktualna propaganda wscieklego Zachodu ale przede wszystkim historyczna interwencja panstw zachodnich w dzieje Polski.
  Wmawia sie nam kompleks Zachodu i kultury zachodniej (niemieckiej? belgijskiej?angielskiej?) .
  Mamy stale ‚doganiac Zachod’ nasladowac Niemcy, Francje, wyslugiwac sie Anglii –
  a teraz skandowac „Bwana Kubwa!’ – kolejnym prezydentom USA.
  Ciagle obce interwencje maja wobec Polski jakies plany, knuja intrygi i podplacaja intrygantow.
  A rownoczesnie Zachod nie tylko toleruje ale wrecz szanuje takie dziwolagi anachroniczne jak Monaco, Andorra, Luksemburg czy Lichtenstein.

  Widac, ze komus bardzo przeszkadza silna, nowoczesna Polska.
  Najlepiej to widac w obecnej (kolejnej) awanturze gazowej.
  Polska nie ma prawa do ekonomicznych zrodel energii; do wlasnego modelu gospodarczego, do wlasnego systemu nauczania i wlasnej polityki miedzynarodowej.

  W Polsce ma prawo rzadzic wylacznie V-a kolumna.

 33. peacelover said

  ….w tej chwili jest MODA na zydowskie g*wna !!!! (wg, trumpka , boltona i…. pompieja !!)
  Osobiscie mam slodka nadzieje, ze to sie skonczy w momencie gdy parchy raz na swiecie pozadnie oberwa po pyskach !!!!!
  …ale do nich to nie dociera !!!!! Tym parchom jeszcze sie wydaje , ze stanowia atrakcje dla kogokolwiek !!!

  FUJ !!!!! …i WON !!!!!!! parszywy syf !!!!!!!!!!!!!!!!!

 34. jasiekztoronto said

  Re: 33 Peacelover…
  Tylko Narodowa swiadomosc jest w stanie przypier…olic parchom po pyskach i odzyskac wlasna Narodowa wolnosc w/g Prawa Naturalnego…
  Innej mozliwosci nie widze…(choc cuda sie zdarzaja…)
  ===================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 35. rycho08 said

  Panie Romanie,

  (28) „Rycho…bebloku..nie pisalem o zadnej IIRP”

  Ty już nawet ku..rwa nie kontrolujesz tego co piszesz, daj se spokój i nie napinaj się bo to Ci zaszkodzi:

  (1) „To raz…a dwa….ze przed wojna porownujac …Polska wyprzedzala takie panstwa jak Hiszpania, Wlochy, Grecja biedniutka Szwajcarie ze innego posladu nie wspomne….”

 36. rycho08 said

  Panie ZH (25),

  „Czyli zbudowali przemysł i machinę wojenną która frasowała Anglików. Zrobili to bez kolonialnego żerowania na połowie świata.”

  – KTO IM DAŁ NA TO KASĘ!!!!

  „Zrobili to bez kolonialnego żerowania na połowie świata.”

  – a co robili w Polsce pod zaborami, w Chnach w Afryce?(no i najważniejsze co robią teraz)

  „2. Szwedzi w okresie „potopu szwedzkiego” mieli okręty. Kosztowały ułamek tego co zrabowali w Polsce. ”

  – to tylko potwierdza, o czym wcześniej, że to nie my napadaliśmy. Nam okręty nie były potrzebne.

  „Nie wykluczam woli Amerykanów w sukcesie Korei Południowej, ale nie robiłbym z nich wszechmocnych demiurgów.”

  Wystarczyło, że nie „nakładali sankcji”. Czy my Polacy nie mieliśmy okazji przekonać się jak to działa?

 37. rycho08 said

  Ad.32
  Panie Trolu,

  „Ale mamy tez inne, troche dziwne, spostrzezenia:

  (…) II RP to wielki sukces patriotyczny, ale porażka gospodarcza, bo poziom dochodu Polaka w stosunku do Zachodu w 1938 roku był niższy niż w 1913 rokiem.”

  Bardzo łatwo to sprawdzić, nie trzeba się dziwić.

 38. Marucha said

  Re 18:
  Właśnie za PRL-u dystans między nami a Koreą Południową był najmniejszy.

 39. Lily said

  Wyliczcie sobie dokonania Kaczynskich,
  zaczynajac od 2005 r.Obraz.Polska,bez ich rzadow.Czyich interesow pilnuja?.

 40. revers said

  Ze nie tylko wiekszosc szkol pozamykano, w tym gminych, wiejskich, biblotek, domoow kultury, zakladow opieki zdrowotnej, ale teraz miejsca zabraknie na cmentarzach dla tych urodzonych w PRL-u

  https://wiadomosci.wp.pl/?ticaid=116827&fbclid=IwAR3hhNHWvZ3-Q1KTB6Q4b9p7_pPIWjj4I9X4emp6pYJGCr9rnvZnl0UoeMg

  gdy 100 mln znajdzie sie jak nie wiecej na cmentarze zydowskie.

 41. Swarożyc said

  Jako komentarz do dyskusji zadam tylko dwa pytania; Jaka była stopa wzrostu z rolnictwa, a jaka z handlu?
  Ile kosztowała tona zboża w Gdańsku, a jaka w Hull?

 42. Troll Polonii said

  37
  Rycho08
  latwo sprawdzic.
  W 1913 roku Polski jeszcze nie bylo.

 43. rycho08 said

  NAPRAWDĘ!!!

  Panie Trolu – ludzi też nie było? Czy chodzili nago i żyli powietrzem?

 44. Troll Polonii said

  43
  Rycho08
  Polacy byli pod roznymi zaborami – wiec troszke glupio porownywac poziom dochodu Polaka w 1913 roku w stosunku do Zachodu…bo to w zadnym stopniu nie zaaezalo od Polaka.

  Bo akurat Polacy w trzech roznych zaborach chodzili…do gory nogami.

 45. MatkaPolka said

  Od sanacji przez PRL do III RP
  Prostowanie historii POLSKI
  http://gazda110.blogspot.com/2018/

  II RP epoka Zbrodni -Nędza płodzi nędzę.. Cz. 3
  Najgorsze dzielnice przedwojennej Warszawy. Czy dzisiaj też bałbyś się pojechać tam po zmroku?
  Dawna stolica to nie tylko brylowanie na salonach i przestępstwa w białych rękawiczkach. Prawdziwe zbrodnie rodziły się z nędzy, w dzielnicach, do których nawet za dnia strach było się zapuszczać. Nie można tam było ufać nawet dzieciom, wychowywanym przez ojców-złodziei i matki-prostytutki.

  II RP epoka nędzy , biedy, bezrobocia Warszawa Cz. 2.
  Morderstwa, bezdomność, deprawacja. Jak żyły dzieci w przedwojennej Warszawie?

  II RP EPOKA HIPOKRYZJI trochę prawdy o wspaniałej demokracji

  1. cykl art. pokazujący prawdę o II RP to przeraża – wy z prawej strony macie czelność opluwać POLSKĘ RZECZPOSPOLITĄ LUDOWĄ ..

  Awans społeczny milionów synów i córek chłopskich i robotniczych;
  Bezpłatny dostęp młodzieży robotniczej i chłopskiej na wyższe studia;
  Dwa pokolenia Polaków żyły, nie znając plagi bezrobocia, że zaczynały każdy dzień z poczuciem bezpieczeństwa socjalnego, że były wolne od troski o przyszłość swoich dzieci.
  Na ulicach polskich miast nie było żebraków ani dziesiątków tysięcy bezdomnych, że nikt nie wyobrażał sobie, by milion dzieci zaczynało dzień bez śniadania.
  strona bezpieczna

  Czego powinna się wstydzić Polska międzywojenna? – rozmowa z prof. Andrzejem Garlickim
  https://www.tygodnikprzeglad.pl/czego-powinna-sie-wstydzic-polska-miedzywojenna/

 46. MatkaPolka said

  Bieda, przeludnienie i zacofanie wsi. Dwudziestolecie międzywojenne to nie tylko rozwój Gdyni i salonowe życie w Warszawie

  http://www.wykop.pl/ramka/4011145/bieda-i-zacofanie-wsi-xx-lecie-miedzywojenne-to-nie-tylko-salonowe-zycie-w-w-wie/

  BIEDASZYBY NADAL ISTNIEJĄ!
  http://nettg.pl/news/100344/biedaszyby-nadal-istnieja-

 47. MatkaPolka said

  Przepraszam za PRL
  Wypowiedź Mieczysława F. Rakowskiego

  22 lipca 2006 r. w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie im. Edwarda Gierka, nt. „Nie przepraszać za Polskę Ludową”. Organizatorzy poprosili mnie, żebym wystąpił ze swoimi przemyśleniami o Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Skorzystałem z tego i oto, co wtedy powiedziałem.

  Drodzy Przyjaciele!

  Stoję przed wami z poczuciem winy, z którą żyję od końca lat 80. ubiegłego wieku. Ściślej, od jesieni 1989 r., gdy władzę w Polsce przejęła opozycja demokratyczna, która w następnych latach określiła się jako antykomunistyczna. Dzień, w którym się spotykamy, jest – jak sądzę – dobrą okazją do uwolnienia się od ciążącej na mnie winy. Chcę to uczynić tu i teraz, w waszej obecności, zwracając się do antykomunistycznej prawicy, zajadle zwalczającej PRL, do tych polityków, historyków, politologów, dziennikarzy, satyryków, poetów i pisarzy, słowem do wszystkich, którzy im dalej od PRL, tym bardziej zwalczają epokę, w której żyły dwa pokolenia Polaków.

  Zwracam się do wszystkich tych moich rodaków, którzy podzielają opinię, że PRL była tragicznym epizodem w ponad tysiącletniej historii Polski. To, co zamierzam za chwilę powiedzieć, kieruję do społeczeństwa, moich braci i sióstr, którzy przez ponad cztery dekady żyli i cierpieli pod komunistycznym jarzmem. Wszystkich powyżej wymienionych, a także tych, których pominąłem, chcę w waszej obecności przeprosić. Łańcuch naszych przewinien jest długi. Obawiam się, że czas wystąpienia, przydzielony mi przez organizatorów konferencji, nie jest wystarczający, żebym wymienił wszystkie moje winy. Spróbuję nie uronić żadnej poważniejszej winy, żadnej, która dotknęła miliony obywateli.

  A zatem:

  – przepraszam za likwidację podziałów klasowych, która była dziełem komunistów, socjalistów i lewicowego odłamu ruchu chłopskiego;
  – przepraszam za reformę rolną, o której marzyło i bezskutecznie walczyło kilka pokoleń polskich chłopów;
  – przepraszam za nacjonalizację przemysłu, a ściślej tego co przetrwało okupację hitlerowską;
  – przepraszam robotników za to, że komuniści przywrócili im poczucie godności;
  – przepraszam za awans społeczny milionów synów i córek chłopskich i robotniczych;
  – przepraszam za bezpłatny dostęp młodzieży robotniczej i chłopskiej na wyższe studia;
  – przepraszam za likwidację znalfabetyzmu, masowego zjawiska w Polsce międzywojennej;
  – przepraszam za zbudowanie Polski przemysłowo-rolniczej ;
  – przepraszam za masowy exodus chłopów z przeludnionych wsi do miast, do przemysłu. Los ten dotknął kilkanaście milionów obywateli PRL;
  – przepraszam za to, że dwa pokolenia Polaków żyły, nie znając plagi bezrobocia, że zaczynały każdy dzień z poczuciem bezpieczeństwa socjalnego, że były wolne od troski o przyszłość swoich dzieci;
  – przepraszam, że na ulicach polskich miast nie było żebraków ani dziesiątków tysięcy bezdomych, że nikt nie wyobrażał sobie, by milion dzieci zaczynało dzień bez śniadania;
  – przepraszam naukowców, artystów, twórców za to, że dzięki państwowemu mecenatowi nad kulturą i sztuką powstały arcydzieła filmowe, znane i cenione na całym świecie, a aktorzy, kompozytorzy, dyrygenci i soliści, wnosili cenny wkład w życie narodu i kulturę ogólnoświatową;
  – przepraszam za tysiące bibliotek, za tanie książki, za miejskie i wiejskie domy kultury;
  – przepraszam, że w czasach PRL powstała kadra znakomitych fachowców i świetnych menedżerów;
  – przepraszam za niespotykaną w historii stosunków polsko-rosyjskich inwazję kultury polskiej na bezkresne obszary Związku Radzieckiego. Twórczość znakomitego pisarza Stanisława Lema wydano w ZSRR w nakładzie 3 milionów egzemplarzy;
  – przepraszam za odbudowę zniszczonej przez hitlerowców Warszawy i wielu innych miast, za przywrócenie pięknej warszawskiej i gdańskiej Starówki;
  – przepraszam za odbudowanie z pietyzmem pałaców, kościołów i licznych pomników narodowej kultury, zniszczonych w czasie wojny;
  – przepraszam już trzecie pokolenie Polaków, które gospodarzy na ziemiach nad Odrą i Nysą Łużycką, żyjące w bezpiecznych granicach;
  – przepraszam za pokolenie komunistów, które w 1945 roku nie wezwało narodu do walki o zachowanie przy Polsce terenów na wschód od rzeki Bug, na których żyło 5 milionów Ukraińców i 1,9 mln Białorusinów oraz mniej niż 5 mln rdzennych Polaków;
  – przepraszam za morską granicę Polski, liczącą 440 km;
  – przepraszam za pokolenie Władysława Gomułki, które zagospodarowało Ziemie Zachodnie i z uporem walczyło o uznanie zachodniej granicy, przez ćwierć wieku nie uznawanej przez kolejne rządy Republiki Federalnej Niemiec;
  – przepraszam za plan utworzenia strefy bezatomowej w Europie (tzw. plan Rapackiego), który rozsławił Polskę na świecie;
  – przepraszam za ustawę o działalności gospodarczej, której projekt mój Rząd przedstawił Sejmowi w końcu 1988 roku, a która po uchwaleniu otworzyła drogę do gospodarki rynkowej;

  – przepraszam za Okrągły Stół, wspólne dzieło mojego obozu i opozycji. Po raz pierwszy w dziejach Polski, nie tylko nowożytnej dwa zwaśnione obozy polityczne zasiadły przy jednym stole i znalazły pokojowe rozwiązanie głębokiego kryzysu politycznego, który gnębił kraj przez niemal całe dziesięciolecie.

  Drodzy Przyjaciele,

  taki jest niepełny rejestr moich, a mam chyba prawo powiedzieć naszych przewinień.
  Dziejów PRL, podobnie jak wielu narodów i państw, nie da się wtłoczyć w z góry przyjęte schematy. Znamy słabości, błędy, a nawet zbrodnie, które też tworzą historię PRL. Wiemy, że byliśmy więźniami dogmatów, od których uwalnialiśmy się stopniowo, z upływem czasu. Ale historia PRL to nie tylko tragiczne wydarzenia. To przede wszystkim ofiarność, poświęcenie, gotowość służenia Ojczyźnie. Stać nas było na czynienie dobra, z przekonaniem, że jesteśmy w stanie doskonalić siebie, kraj i państwo. Za wielkie, historyczne osiągnięcie mojej formacji uważam zachowanie naszej osobowości narodowej.

  Sądzę, że powyższe wystąpienie Mieczysława F. Rakowskiego na konferencji, zorganizowanej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie im. Edwarda Gierka w dniu 22 lipca 2006 r. w Warszawie, możnaby uzupełnić jeszcze o szereg dalszych „przewinień”, obciążających rządzących w Polsce Ludowej w latach 1945-1989. Na przykład jak poniżej zapisano kursywą:

  – przepraszam za wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń na starość i powszechnej bezpłatnej opieki zdrowotnej;
  – przepraszam naukowców, artystów, twórców za to, że dzięki państwowemu mecenatowi nad kulturą i sztuką powstały arcydzieła literackie i filmowe, znane i cenione na całym świecie, a aktorzy, kompozytorzy, dyrygenci i soliści, wnosili cenny wkład w życie narodu i kulturę ogólnoświatową;

  – przepraszam za odbudowę zniszczonej przez hitlerowców Warszawy i wielu innych miast, za przywrócenie pięknej warszawskiej, wrocławskiej i gdańskiej Starówki;

  – przepraszam za odbudowanie z pietyzmem pałaców, kościołów, Zamku Królewskiego w Warszawie i licznych pomników narodowej kultury, zniszczonych w czasie wojny;

  – przepraszam za morską granicę Polski, liczącą 440 km i za otwarcie Polski na szeroki świat, przez budowę wielkich portów, stoczni i floty morskiej;

  – przepraszam za to, że w Polsce Ludowej ludność powiększyła się z 23,9 mln (I.1946) do 38 mln i że przyrost naturalny w PRL w każdym pojedynczym roku był większy niż łącznie w 16 latach 1990-2005. W ogóle realnie po wielkim przyroście ludności w PRL, po 1989 r. w III RP ma miejsce ubytek ludności (1990 – 38.183 mln, 2000 – 38.254 mln, 2004 – 38.174 mln).

  http://www.binek.pl/6_t8.html

 48. MatkaPolka said

  TEKST POCHODZI Z KRĘGÓW WOJSKOWYCH PRL ALE WART PRZECZYTANIA I ZADUMY

  „PRL -i to wszystko jak leming wie NA KACU I W STANIE NIETRZEŹWYM
  PERMANENTNYM!!!

  A kto – z młodych wykształconych, z dużych miast – wie, ze kiedyś w Polsce produkowano generatory elektryczne dla największych elektrowni?
  Ze produkowano turbiny o mocy 500 MW, a przymierzano się do turbin 1500 MW? Ze polowa chińskich, indyjskich, indonezyjskich, greckich i tureckich, libijskich i irackich elektrowni wyposażona była / jest nie w amerykańskie, czy niemieckie, a w polskie turbiny?

  Ze produkowano u nas śmigłowce, samoloty tłokowe i odrzutowe, ze produkowano 40.000
  ciężarówek, ze wytapiano 20 mln ton stali, ze byliśmy na 2 miejscu – za Japonia – w produkcji statków rybackich, a te zdobywały Błękitną Wstęgę Atlantyku – w tej kategorii?

  Ze nasze zestawy audio – radio, wzmacniacz, głośniki, gramofon, magnetofon Radmoru biły amerykańskie i japońskie?

  Ze nasze sprężarki chłodnicze kupowało wiele krajów świata? Ze już w latach 50-tych nasz Star był napędzany gazem LPG i miał NIM chłodzone nadwozie?

  Kto pamięta, ze pierwszy PC komputer powstał w Erze – przed ZX Spectrum?

  wybudowano:
  – trasa Warszawa-Katowice (GIERKÓWKA, niecałe 300 km – jedna z
  nielicznych dzis dróg dwujezdniowych o tej długości w Polsce),
  – trasa Łazienkowska wraz z drogami dojazdowymi w Warszawie,
  – dwujezdniowa droga Tuszyn-Łódź,
  – szpital „Centrum Zdrowia Dziecka”,
  – szpital „Centrum Zdrowia Matki Polki”,
  – rafineria ropy naftowej w Gdańsku,
  – odlewnia żeliwa w Koluszkach,
  – Zakłady Dziewiarskie „Kalina” w Lodzi,
  – zakłady produkcji dywanów „Dywilan” w Lodzi,
  – zakłady odzieżowe „Cotex”,
  – zakład produkcji profili giętych w Bochni,
  – zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego w Leżajsku i Lipsku,
  – huta miedzi w Głogowie,
  – produkcja blach walcowanych na zimno w Hucie im. Lenina (obecnie im.
  Tadeusza Sendzimira),

  – Plocka Fabryka Maszyn Zniwnych (wyd. 2,5 tys. sztuk kombajnów
  zbozowych BIZON),

  – zakłady mleczarskie w Wegrowie, Ciechanowie, Chodzieży, Zabrzu,
  – produkcja autobusu Jelcz w Kowarach,
  – zakłady mięsne w Ostródzie, Sokołowie Podlaskim, Zielonej Górze,
  – Port Północny i nafto-port (mieliśmy wtedy własne tankowce),

  – zakład kineskopów kolorowych na licencji amerykanskiej w Piasecznie
  (wtedy jedyny zakład w Europie produkujący tej klasy sprzet),

  – produkcja układów scalonych i półprzewodników w Naukowo-Produkcyjnym
  Centrum Pólprzewodników CEMI w Warszawie,

  – 11 elektrowni (w tym najwieksza – Kozienice I – o mocy 1200 MW; – po
  1989 r. – ZERO elektrowni)
  – i wiele, wiele innych.
  – w latach 70′ oddawano do uzytku ok. 300 tys. MIESZKAN rocznie, a
  obecnie ok. 1/3 tej liczby, w latach 90′, jeszcze mniej.
  – w latach 1970-75 place wzrosly o 40%,
  – w dekadzie 1970-80 – wzrost PKB o ok. 80% (po 1989 r. potrzeba bylo na
  taki sam wyczyn 20 lat),

  – spozycie miesa na glowe bylo wyzsze niz dzis, miesa nie myto i nie nasaczano (CONSTAR),
  – w 1982 (rok kryzysu wywolanego przez „Solidarnosc” finansowana przez CIA)
  – od tego roku mierzy sie w Polsce liczbe osób zyjacych ponizej minimum socjalnego
  – zyjacych ponizej tego minimum – 24 %, obecnie – powyzej 60%!!!.

  – we wrzesniu 1980 r. (kiedy Gierek odchodzil) zadluzenie Polski w Klubach Paryskim i Londynskim wynosilo ok. 17,6 miliardów dolarów.
  Na osobe (615 USD) bylo ono mniejsze niz na Wegrzech (836 USD) lub Jugoslawii (856 USD).

  Pod wzgledem zadluzenia bylismy na 12-13 miejscu w swiecie, co odpowiadalo naszej ówczesnej produkcji. Przypominam, ze Polska posiadala wówczas rezerwy walutowe w wysokosci ok. 1,3 mld USD, 4 mld USD w surowcach i pólfabrykatach, jak równiez blisko miliardowa nadwyzke eksportu nad importem (wartosc eksportu w 1980 to ok 10 mld
  USD; bilans handlowy pogorszyl sie po strajkach „S”).

  Dlug Gierka został prawie calkowicie splacony w roku 2009. Gierek, kiedy rzadzil, mieszkal
  w rzadowych willach (które przy niektórych dzisiejszych chałupach wygladaly jak psia buda). Po internowaniu mieszkal w domku typu klocek w Ustroniu. Jezdzil maluchem 126p kupionym na talon. Zyl tylko z emerytury belgijskiej za okres przepracowany w tamtejszych kopalniach

  Proste pytania dla tych którzy dostają piany na ustach kiedy pada słowo ROSJA. Które przedsiębiorstwa kupiła Rosja lub Rosjanie w Polsce za bezcen, a następnie zlikwidowała przez tzw. wrogie przejęcia?

  Może w Łodzi? Na Śląsku, w Starachowicach? Kto doprowadził armie Polską do ruiny, tak że w tej chwili mamy zaledwie parę tysięcy żołnierzy zdolnych do walki?

  Czy to w Moskwie powstają prawa zakazujące w Polsce wędzenia mięsa? Kto limituje nam połowy ryb, produkcję mleka, cukru, etc.?

  Czy to Rosja kontroluje handel w Polsce przez 12 największych sieci handlowych?
  Ktoś może dać przykład kiedy Rosjanie przez podstawione osoby wykupują ziemie na zachodzie Polski? A może ktoś zna jakieś rosyjskie, lichwiarskie banki w kraju nad Wisłą? Kto zlikwidował całe nasze gałęzie przemysłu takie jak stocznie, elektronika, hutnictwo, zbrojeniówkę?

  A może Putin nałożył na nas haracz za emisję dwutlenku węgla, przez co prąd kosztuje Polaka dwa razy więcej tyle co wcześniej?

  Czy Rosja w Polsce propaguje demoralizację, niszczy rodzinę, patriotyzm młodzieży, gryzie katolików? Rosja nie pozwala budować dróg tak jak chcemy ze względu na dwa żółwie przechadzając się od sadzawki do sadzawki?

  Czy Rosjanie planują masowe osadnictwo na ziemiach polskich?

  Czy Rosjanie roszczą pretensje do 1/3 polskiego terytorium? Czy Rosja wspiera naszych
  wrogów takich jak banderowcy?

  Czy żąda od nas wysyłania kontyngentów wojskowych do Afganistanu, na Bliski Wschód czy ostatnio Afryki przy okazji niszcząc nasze interesy i powiązania handlowe?

  Czy Rosja narzuca nam swojego rubla, czy ktoś inny – euro?

  Czy Rosja zmusiła do emigracji około 4 milionów, głównie młodych ludzi po 1989 roku?

  Czy to Rosja kazała nam podpisach w 2006 roku traktat lizboński, który de facto zlikwidował suwerenność Polski?

  Pytań można mnożyć, bagaż historyczny stosunków Polsko-Rosyjskich jest ciężki jak cholera – ale każdy powinien zrozumieć proporcje. Los Ukrainy jest ważny, ale jeszcze ważniejsze jest to – co LEŻY w INTERESIE POLSKI a CO NIE! ”

  – czasem się o tym zapomina… Co do zakładów to można wymienić jeszcze setki innych – w zależności z jakiego fragmentu Polski się pochodzi bo po prostu było tego całkiem sporo…

  Jeśli wszystko to było nieopłacalne to niech mi ktos wyjaśni z czego było do nich dokładane skoro do Gierka nikt nie brał ani grama pożyczek?

  I podobno sponsorowaliśmy ZSRR i KDLe…normalnie perpetuum mobile

 49. Siekiera_Motyka said

  Ad. 23 – „Ta cała cywilizacja nic więcej nie oferuje. Po co więc zapie$%#ać 40 godzin tygodniowo? W Średniowieczu ludzie pracowali mniej czasu, a wtedy silniki elektryczne i spalinowe nie były tak rozpowszechnione jak obecnie. Większość pracy wtedy to było właśnie wyręczanie przez ludzi obecnych silników elektrycznych czy spalinowych. Więc co dzisiaj robimy, skoro mamy tyle silników, które pracują za nas?”

  To samo piepszyli w USraelu jak komputery się rozwijały, „Będziemy pracować mniej.”. Tak, pracujemy mniej dla siebie ale więcej dla 1% Elity.

 50. Troll Polonii said

  Zbigniew Wodecki Grupa Mocarta – Twój Kraj – YouTube

 51. jasiekztoronto said

  Re: 48 Matka Polka…
  I tutaj nasuwa sie pytanie: Gdzie sa dzisiaj (gdzie sie zapodzialy) te zbudowane za czasow PRL-u fabryki, stocznie, kopalnie i przedsiebiorstwa???.. Wyparowaly???…
  =================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  —————
  Jeszcze tu i ówdzie straszą ruiny…

  .
  Admin

 52. ad.48. To byly wspaniale osiagniecia Materializmu Socjalistycznego, jednak wszyscy znamy fakt, ze w koedukacyjnych szkolach w pierwszej przedsoborowej czesci PRL „modlilismy sie do Stalina” a w posoborowej PRL czesci modlilismy sie do Socjalistycznego Ludu Robotniczego Ijego Jedynej Partii zapominajac krok po kroku o Panu Bogu zatracajac chrzescijanska etyke.

  PRL byl by dobry a meterialistyczne owoce wspanialy gdyby PRL byl panstwem Katolickim a nie antykatolickim, ktory dal podstawy I w koncu „urodzil” PRL BIS I tyle w temacie PRL:

  https://zascianekporusza.wordpress.com/2017/05/05/beznadziejna-zabojcza-dla-polakow-prl-a-ze-swiatelkiem-nadziei-na-zycie-iii-rzeczpospolita-cz-12/

 53. RomanK said

  – w 1982 (rok kryzysu wywolanego przez „Solidarnosc” finansowana przez CIA)

  Niech ci byk da buzi MatkoPolko:-))))) JTMat…..:-)))))

  za doskonala pamiec historyczna:-))) dokladnie -jak towarzysze troll, rycho, buc i inni:-))))

  Wlasnie dlatego ci co okradli PRL doszczetnie i przechowali u CIA, dzieki takiej pamieci historycznej ..moga wrocic spokojnie i konsumowac kradzione:-))) na ziemi ,ktorej sie tak przysluzyli:-))))

  Przytaczacie Rakowskiego…..oczywiscie ma sie czym chwalic…. to wszystko co pisze to jego zsluga….i wasza towarzysze podstawowej organizacji partyjnej Gajowka:-))))
  Z pensja gornika…30 dollarow na miesiac….mozna bylo wiele sobie fundowac:-)))))

 54. Socjalizm=Komunizm zastepowal Religie. PRL stawial na piedestale czlowieka zamiast podporzadkowac wszystko Panu Bogu, podporzadkowal wszystko czlowiekowi.

  W PRL nie bylo naukowcow I wyksztalcenia naukowego a naukawe spoleczenstwo I nauczanie. O tym wspaniale napisal Ksiadz Gladkowski.

  Smutne jest , ze na blogu Tradycyjnie Katolickim sa takie nieobiektywne oceny PRL a wybiurcze, subiektywne, waskie, szczegolne a nie ogolne.

  Smutne, bo nie daje nadziei na to, ze tu srodowisko jest zdolne do pokonywania problemow w PRL BIS.

  ————–
  … nie było naukowców… nie było wykształcenia naukowego… nie budowano setek wysokotechnologocznych zakładów…
  Jednym słowem: syf i malaria.
  Jak można takie bzdury pisać?
  Admin

 55. Kapsel said

  Re 49

  Melodia i słowa to i owszem ale wykonawcy to typy z pod ciemnej gwiazdy .Wodecki tak się zapracował dla lgbt u schyłu życia że się biedakowi nagle zeszło z tego świata a te pawiany ze smyczkami też potrafią dawać PO-PISY

  Wojciech Malajkat, Zbigniew Zamachowski, Grupa MoCarta
  Szanowni Panowie.

  25 maja podczas Dni Pruszkowa oglądałem Panów program zatytułowany „Zamach na MoCarta”. Byłem pod wrażeniem wysokiego poziomu artystycznego. Bawiłem się dobrze do chwili, kiedy to zaczęły się skecze o homoseksualistach. Początkowe zaskoczenie przerodziło się w niesmak, gdy w kolejnych odsłonach obserwowałem Panów, jak udawaliście „kochających inaczej”. Miękkie ruchy i trzepoty powiek, głaskanie się i strojenie minek na oczach publiczności. Poziom dowcipu zbliżył się niebezpiecznie do tego, co reprezentuje ze sobą „Świat według Kiepskich”. Krótko pisząc – poczułem się zniesmaczony. Nie tylko zresztą ja.
  To jednak nie wszystko. Na koniec występu p. Zbigniew Zamachowski odśpiewał piosenkę „Temat tabu, czyli ballada o jamniku”. Jamnik księdza proboszcza w małej wsi to „pedał, żyd, cyklista, złodziej, łysy, cygan, […] komunista i morderca.” Ale co tam pies: „nasz ksiądz proboszcz wielką słabość ma do chłopców i do wódki, lecz przy tym jamniku można mu wybaczyć”.
  Utwór ten wpisuje się w tak modny ostatnio, w niektórych kręgach, temat zwalczania Kościoła katolickiego. Zapewne pasowałby na piknik Ruchu Palikota, ale nie na publiczne wykonanie podczas Dni Pruszkowa. My, Pruszkowianie szanujemy naszych duszpasterzy, a władze miasta i powiatu od lat współpracują z proboszczami tutejszych parafii. Mam nadzieję, że ten przykry incydent nie był zamierzony, a wynika jedynie z braku roztropności z Panów strony. Chciałbym wierzyć, że nigdy więcej publicznie nie wykonają Panowie tego żenującego utworu.

  Łączę wyrazy szczerego ubolewania’
  Jarosław Olszak
  radny Rady Miejskiej w Pruszkowie

  PS Proszę przekazać autorowi tekstu o jamniku, że jego wiedza na temat działań komunistów nijak się ma do rzeczywistości. Komuniści nie „dzielili się żarciem”, tylko rabowali żywność, często mordując przy tym obrabowanych (vide: Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-33). O czym każdy Polak znający nieco historię powinien wiedzieć.
  PPS Nie jestem żadnym moherem. Wiekiem niewiele odbiegam od Panów. Pracuję na
  Politechnice Warszawskiej jako wykładowca.
  PPPS Pozwolę sobie przekazać ten list również innym osobom.
  PPPPS Jakby ktoś czytający nie znał całości utworu, to można go znaleźć np. w internecie:

  Nic nie mówią o tym chłopy ani baby
  u nas we wsi to po prostu temat tabu.
  Nasz ksiądz proboszcz który prawi
  nam kazania co niedziela,
  ma jamnika rodem prosto z Izraela.

  Wątpliwości wszelkich widzów tu poniechaj,
  bo ten jamnik wabi się Icek Mordechaj.
  Proboszcz czystej krwi katolik
  stara się przybliżyć Boga,
  no a trzyma żydowskiego czworonoga.

  Z nienawiścią się patrzymy tam gdzie buda.
  Nie dość że żydowska morda jeszcze ruda,
  lecz w przypadku tego kundla
  pochodzenie to nie wszystko
  bo ten jamnik jest homoseksualistą.

  Dodam jeszcze chociaż trudno w to uwierzyć,
  że ten jamnik lubi jeździć na rowerze.
  No i tutaj się wydłuża psa proboszcza grzechów lista:
  pies proboszcza pedał , żyd jeszcze cyklista.

  O jamniku także we wsi się powiada,
  że kraść lubi jabłka z sąsiedniego sada.
  Oto kogo pod swym dachem trzyma ksiądz proboszcz dobrodziej:
  pedał , żyd , cyklista no i jeszcze złodziej.

  Z biegiem czasu cóż poradzić boża wola,
  jamnik coraz wyraźniejsze ma zakola.
  Niech więc o księżowskim kundlu cały naród prawdę słyszy:
  pedał , żyd , cyklista , złodziej jeszcze łysy.

  Choć to temat tabu to dośpiewam resztę,
  że ten jamnik się urodził w Bukareszcie.
  No i tutaj wyliczanka niech od nowa się zaczyna:
  pedał , żyd , cyklista , złodzej , łysy , cygan.

  Wbrew zakazom jamnik czynił to uparcie
  z tutejszymi psami dzieli się swym żarciem.
  Pedał , żyd , cyklista , złodziej , łysy , cygan to nie wszystko
  bo z poglądu i zachowań komunista.

  A do tego jamnik ma instynkty łowcze,
  raz na polu zagryzł pasącą się owcę:
  pedał , żyd , cyklista , złodziej , łysy , cygan boli serce
  no bo jeszcze komunista i morderca.

  Psia postawa niesie pozytywne skutki,
  niech prawdziwy temat tabu świat zobaczy.
  Nasz ksiądz proboszcz wielką słabość ma do chłopców i do wódki,
  lecz przy tym jamniku można mu wybaczyć.
  Lecz przy tym jamniku można mu wybaczyć.

  Zbigniew Zamachowski & Grupa MoCarta – Temat tabu czyli ballada o jamniku

  Fragment spektaklu „Zamach na MoCarta” z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego, Wojciecha Malajkata i Grupy MoCarta zarejestrowanego w Sali Teatru Syrena w Warszawie w 2011 roku. Piosenka „Temat tabu czyli ballada o jamniku” pochodzi z płyty DVD „Zamach na MoCarta” wydanej przez firmę New Abra w 2011 roku.Zapraszamy do zakupu płyty w naszym sklepie online

 56. Kar said

  Kafel, ty stary kiju, robisz punkty..jako nieliczny widzisz te stara choojnie (PRL) realistycznie,..i bez rozmazanych maslanych sentymentalnych oczu..

 57. ad.53. Brawo Panie Romanie!

  Kryzys w PRL byl jak rewolucja – nieustajacy I konieczny a zmienialy sie tylko jego amplitudy I „miejsca”.

  Solidarosc w rozumieniu Narodu to byla Kontrewolucja przeciwko wladzy I okupantom, ktorych tchnienie przez cale lata PRL kazdy Polak normalny czul.

  Pierwsza Solidarnosc chciala polepszenia warunkow pracy/placy, ktora byla taka, ze ludzie nie „wiazali koniec z koncem”…

  Jak mozna tego nie pamietac?

 58. ad.56. PRL uczyl romantyzmu, sentymentalizmu ale nie REALIZMU chyba, ze socjalistycznego :))) I tego sa owoce w Gajowce.

 59. Miet said

  Panie Romanie, za chwilę usłyszy Pan tutaj argument nie do pokonania: -” a u was bijut niegrow”.

 60. Marucha said

  Re 59:
  Panie Mietku, czasami taki argument jest jedynym, co można użyć w odpowiedzi na „argumenty” strony przeciwnej.

  Poza tym mniej nas obchodzi, co Amerykanie robią u siebie – a za to bardzo nas obchodzi to, co wyprawiają poza swoimi granicami.

 61. ad.54.

  Pan wie, co oznacza NAUKAWE wyksztalcenie…I takie wlasnie bylo bezbozne ksztalcenie w PRL pelnych wiedzy inzynieryjnej, medycznej ..etc, etc, ale nie prawdziwie tradycyjnie uniwersyteckiej, gdyz takowa nie oddzielala nauki of Pana Boga a przeciwnie podporzadkowala nauke Boga Prawom stawiajac Pana Boga na pierwszym miejscu.

  Naukawe wyksztalcenie stawialo potrzeby ludzkiego widzi mi sie na pierwszym miejscu I to dlatego w PRL byl:
  „syf i malaria”

  PRL zlikwidowal szczatki prawa naturalnego tkwiacego w polskim narodzie…., ale Pan przeciez to wie a dalaczego stawia „stress” na materialne osiagniecia ja nie pojmuje…

  ————
  Nie. To III RP zlikwidowała je.
  To III RP zamiast nauki wprowadziła pieprzenie młotkiem.
  Admin

 62. MatkaPolka said

  @ 19 Zerohero

  Pan miesza imperialną dominację (np. Wielką Brytanię) z żywotnością cywilizacyjną. Niemcy na przykład rozbudowali potęgę bez kolonii (praktycznie ZERO w porównaniu z Brytolami), ale Brytole zaczęły się ich bać. CIeprliwością i MĄDRĄ pracą ludzie się bogacą.

  JAKA NAIWNOŚĆ I BRAK WIEDZY

  Niemcy są jak najbardziej państwem kolonialnym – kolonizują państwa słowiańskie. Prusy wyrosły na trupie Polski – podbijały i kolonizowały od czasów krzyżackich do rozbiorów.
  Polska została PODBITA PRZEZ ZORGANIZOWANĄ GRUPĘ PRZESTĘPCZĄ –Hohenzollern
  Po pierwszej wojnie światowej i w czasie drugiej wojny światowej Niemcy – mordowali i rabowali Polskę i Polaków. Polska w czasie II wojny światowej została obrabowana i zamieniona w stertę gruzów przez zbrodniczą, nazistowską III Rzeszę niemiecką

  Po odbudowaniu przez naród polski pod protektoratem Rosji (sowieckiej) , Polska ponownie została skolonizowana przez Niemcy w ramach mechanizmu zwanego Unią Europejską– niemieckie – Zachodnie banki wszystkie profity z Polski transferują na zachód

  Niemcy są najlepsze w zabijaniu i rabowaniu

  Prusy podbiły Rosję carską, a po przegranej I wojnie światowej, zrobili Rewolucję bolszewicką

  Wielkie Księstwo Moskiewskie ZOSTAŁO PODBITE PRZEZ ZORGANIZOWANĄ GRUPĘ PRZESTĘPCZĄ– HOLSTEIN-GOTTORP DYNASTII Oldenburg, dla niepoznaki zwanych w Rosji Romanowowie (nie było w nich krwi rosyjskiej).
  Katarzyna II Aleksiejewna Wielka, ros. Екатерина II Алексеевна; urodzona jako Zofia Fryderyka Augusta, niem. Sophie Friederike Auguste zu Anhalt-Zerbst-Dornburg.
  Urodziła się 2 maja 1729 roku w Szczecinie jako córka księcia Christiana Augusta von Anhalt-Zerbst z dynastii askańskiej i Joanny Elżbiety z dynastii holsztyńskiej. Na chrzcie otrzymała imiona Zofia Fryderyka Augusta. W 1745 roku w Petersburgu przeszła na prawosławie, zmieniła imię na Katarzyna i poślubiła księcia holsztyńskiego Piotra Ulryka, późniejszego cara rosyjskiego Piotra III

  ZORGANIZOWANE GRUPY PRZESTĘPCZE HOLSTEIN-GOTTORP oraz HOHENZOLLERN – mordowały i grabiły narody słowiańskie.

  Jedną niezmienną polityka ZACHODU jest „Drang nach Osten”. Skolonizowali Polskę, Kolonizują Ukrainę, szykują się na Rosję.

  PRUSY PODPORZĄDKOWAŁY ANGLIĘ – tron angielski OPANOWAŁA PRZEZ ZORGANIZOWANĄ GRUPĘ PRZESTĘPCZĄ SAXON – COBURG, z której wywodzi się książę Albert i Królowa Wiktoria (do 3 roku życia mówiła po niemiecku). Jej ojcem chrzestnym był książę-regent, car Aleksander I Romanow. Obecnie panująca królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II jest kontynuacją tej dynastii.

  Wielka Brytania dokonała podbojów Ameryki, wyrznęła ok. 100 mln Indian amerykańskich –

  Wielka Brytania i USA to w istocie państwa krzyżackie. Zdobycze Imperium Brytyjskiego to zdobycze w istocie Krzyżackie. Kontrolowane dyskretnie przez masonerię – Królowa, właściwie książę Kentu, jest głową Głównej Loży masońskiej.

 63. MatkaPolka said

  NIE ZAPOMINAJMY O JEDNYM – Po II wojnie światowej Niemcy pozostawili w Polsce stertę gruzów – wycofując się stosowali politykę „SPALONEJ ZIEMI”.
  Polska była w 75% zniszczona

  MIASTO RUIN – 6 min 49 sek slideshowvideo

  Zrujnowana Warszawa kolorowe fotografie z 1947 roku

 64. Carlos said

  Tak jak NAS WSZYSTKICH zrobiono w h… to rzadkosc w swiecie. Ja mocny antykomunista, po ojcu Lwowiaku, po 19 letniej emigracji w USA -tesknie za PRL Gierka. To sie nadaja na kabaret, gdyby nie bylo tak tragiczne. Upilbym sie, ale nie moge…

 65. ad.64. Tez byl tesknil gdybym nie zdawal sonie sprawy z tego, ze PRL byl tylko „etapem” do Bis a nie ciagloscia niepodlego, katolickiego Panstwa Polskiego siegajacego po Niebo..

 66. Ad. 23

  Więc co dzisiaj robimy, skoro mamy tyle silników, które pracują za nas?

  Produkujemy silniki.

 67. Ad. 25

  I RP nie budowała mostów, fortec, dróg, okrętów. Niczego co by świadczyło o posiadaniu głowy, o tym że państwo zamieszkują planiści i wykwalifikowani rzemieślnicy.

  Moje nazwisko pochodzi od Szkota, który został ściągnięty do pracy w stoczni w Płocku (?) przez króla polskiego.

 68. Boydar said

  Tak, Panie Zerohero, tym razem dał Pan dupy.

 69. Ad. 53

  Z pensja gornika…30 dollarow na miesiac….mozna bylo wiele sobie fundowac

  Zarabiał pan w PRL-u w złotówki, czy w dolary?

  I jakie były wtedy ceny?
  Admin

 70. Troll Polonii said

  52
  Wspolne dzialanie Porusza

  Ty ignorancie nieuczciwy!!!
  Moge pokazac swoja ksiazeczke do Komuni Swietej z roku 1953!!!!!!!!!!!
  I swiadectwa chrztu i komunii wszystkich moich dzieci.
  Ja ci draniu dam modlitwy do Stalina!!!!!!! TY OSZUSCIE, KLAMCO, DURNIU NIEDOUCZONY
  To do Trumpa sie teraz modla rozne zbuki..pewnie ty tez
  To teraz tacy jak ty, sprzedaja Jerozolime zydom, i ciesza sie jak z Bliskiego Wschodu zniknelo 9 milionow chrzescijan.
  Do Stalina masz pretensje?? A co ty biedaczku wiesz o Stalinie???.
  Nikt by sie za Stalina nie odwazyl popierac ludobojstwa.
  Ktory kraj Stalin zbombardowal?????

  Kraje NATO sa tysiac razy gorsze od Stalina bo Stalin bronil Rosji przed inwazja i obca agentura. Wojsko brytyjskie bylo na Sybirze. Czego tam szukali?
  To masowi mordercy maja wedlug ciebie prawo wymordowac 20 milionow mieszkancow z Bliskiego Wschodu i mordowac kraje lacinskie, zniszczyc bombami uranowymi pol Europy i napadac na kraje na wszystkich kontynentach BEZ najmniejszego powodu?.
  Czy Stalin nalozyl sankcje na jakies panstwo?
  Czy moze zbombardowal jakies panstwo???
  A moze rzucal bomby atomowe, fosforowe, bakteriologiczne na ludnosc cywilna?
  Czy to Stalin zbombardowal ponad 400 kosciolow i cerkwi w Jugoslawii?
  A moze handlowal narkotykami tak jak prezydenci USA?
  A moze byl pedofilem tak jak prezydenci USA?
  A moze calowal po dupie Izrael?
  Czy Stalin mordowal dzieci?? I sprzedawal na nerki i do burdeli??
  Znaczy sie, tacy jak ty popieraja wymordowanie ponad pol miliona dzieci w Iraku? i morzenie glodem narodow.?
  Niszczenie srodowiska naturalnego na calym swiecie?.
  Kompletne skazenie Ztoki Meksykanskiej odwiertami glebinowymi i w USAi Indonezji?
  Czy Stalin burzyl zabytkowe miasta pod opieka UNESCO? Palmire,, Mosul, Aleppo?,
  Czy Stalin okradal muzea, okradal kraje z zapasow zlota i zmuszal do kupowania toksycznego zarcia?
  Za Stalina zadne dziecko nie bylo w wiezieniu ani nie bylo zsylane na Sybir.
  Stalin niegdy nie wpadlby na zbudowanie Guantanamo i lapanie ludzi po swiecie i wsadzanie do wiezienia.
  Wy dranie faszystowskie! Wam nie przeszkadza Assange trzymany w klatce czy dr. Piskorski, ktory gnije w wiezieniu i strach sie nawet o niego zapytac.
  Gdzie ty masz jakiekolwiek morale???
  Ty draniu.
  Nawet tego nie wiesz, kto Krakow uratowal?
  Gdzies ty byl jak malpy strzelali?.
  To nie Stalin zniszczyl i okradl Rosje.
  Stalin uratowal i odbudowal Rosje.
  Czy wiesz co to jest Birobidzan???
  Czy ty tez jestes zydowski prowokator?
  Ty nieuczciwy prowokatorze
  Czy to Stalin okradl Polske z przemyslu?/
  Pokaz jeden most, jeden budynek, ktory Amerykanie wybudowali w zniszczonej Europie.
  A zniszczyli zabytkowe Drezdno. I zbombardowali pol Europy a teraz sie przymierzaja znowu do mordowania na Balkanach. Z co?
  Czy Stalin mial bazy wojenne wokol USA?
  Juz dobrze po kapitulacji Niemiec, Amerykanie nalotami dywanowymi wymordowali ponad poltora miliona ludnosci cywilnej.
  To Amerykanie zniszczyli uranem roslinnosc Jugoslawii; dzieci i dorosli umieraja na choroby popromienne i cala ziemia , niegdys zyzna jest skazona na setki lat.
  Czy to Stalin tworzyl i oplacal organizacje terrorystyczne po swiecie: ISIS,, DAESZ, Al Kaida, PI…
  Czy to Stalin handlowal z najwieksza lobuzeria Arabii Saudyjskiej? Czy to Stalin bombardowal Jemen, Sudan, Etiopie, Irak, Nigerie, Czad, Syrie, Liban, Jugoslawie, Afganistan, Uzbekistan, Czecznie, Wietnam, Laos, Nikarague, Paname, El Salwador, Kambodze, Mali, Inonezje, Japonie, Koree, Filipiny..??
  Czy to Stalin handlowal narkotykami w Kolumbii? A moze to Stalin sial mak w Afganistanie i produkowal heroine w Afganistanie a kokaine w Kolumbii?
  Czy to Stalin zarazil swiat AIDS-em?

  Ty pajacu zalzawiony z komedii del’arte !

 71. RomanK said

  Trollu…nie pec bzdur..o Stalinie SSynie…. uratowal Rosje:-)))) przed kim????? q..ci mac….
  Rosja w 1914 roku byla najprezniej rozwijacym sie panstwem o twardej walucie…karmiacym juz wtedy prawie caly swiat.
  Poogldaj sobie….

 72. Carlos said

  re 61 Pan jest kompletnym ignorantem. W Chicago spotkalem inzynierow wyksztalconych w PRL-u, na wysokich stanowiskach. To wlasnie PRL wyksztacil specjalistow cenionych na calym swiecie !

 73. Rokitnik said

  Generalisimus „SOSO – Stalin ” – to zbrodniarz 1 klasy !!
  Przede wszystkim dla Rosjan…pozniej Polakow. Posuniecia ktore uznalismy za celowe ( powrot na ziemie Pisatowskie), to nie z milosci do nas – ale z nienawisci do Szwaba ! Hitler to przy nim ” przedszkolak „..przekrecony ( sprytnie) przez swoich szytkow z Generalicji, na zajadlego wroga POLAKOW !

  Co ciekawe Stalin jako WODZ byl kompletnym pierdola ( zawalil juz w wojnie 1920 roku ) – ale MISTRZ nad mistrze, w sztuce urzymania sie przy wladzy !!!? Rzadzil TERROREM – a majac za doradcow ekonomicznych wylacznie Szydow, brnol w nonsensy gospodarcze, ktore owocowaly GLODEM i brakami podstawowych srodkow do zycia?! Majac w swoich lapach Ukraine / ktora powinna byc spichlerzem Swiata / do czasow poznego Brezniewa, kupowano pszenice w… USA !!

  Ps. Pan Roman K ma racje. Rosja przed rewolucyjna byla BOGATYM Panstwem. i tradycyjnie ( wies) PRAWO -slawna!!!

 74. Do 53.Roman K..Rozumiem Twoje rozgoryczenie ale nie byłeś specjalistą lub nie znałeś w PRL języków obcych lub nie byłeś muzykiem,jazzmanem.
  Pagart płacił niestety w dolarach od 61…roku 88.
  Tak samo Budimex.Eksport pracowników z PRL na zachód prynosił zyski dla PRL.Jedyny warunek:powrót.W PRL była taka sam konkurencja w określonych specjalizacjach jak w USA w roku 2019 a podatki jakie ja płaciłem w PRL to tak jak dzisiaj w Szwecji….60 % z 1000 dolarów.Policz jak zarobiłeś miesięcznie….2000-3000 dolarów.To była pensja mniejsza od specjalistów….na zachodzie.

 75. RomanK said

  Panie Lipski…wlasnie nie bylem jazzmanem, ani prostytutka dewizowa…
  Walnij sie w leb czlowieku…gumofilcem….
  Jakim ty byles i jestes specjalista od czego????ze ci placii 2-3 tys dollarow misiecznie??:-))))

 76. Just true said

  Głównie to zyskał styropian, bo mają co kraść do dziś…

 77. RomanK said

  Tak CO palac w parku narodowym to Solidaruch:-)))) co kto umrze na sraczke ze strachu ze beknie…to Solidaruch…wszystkie kamienice wykupili Solidaruchy….powaznie….. just true :-))))))
  A tak swoja droga Srule prchte, ubckie , mam takie dziwne przeczucie..ze juz wkrotce wyrzygacie coscie ukradli razem z krwia i wlasnymi zoladkami:-))))..i beda was najblizszi sasiedzi tluc kijami jak psy….
  To co sie wlasnie dzis stalo w USA…to cos na co czekalem 34 lata….wierzac temu przeczuciu….

 78. do 74-Nie znasz polskiej kultury w PRL,oper,orkiestr symfonicznych i kłamiesz.
  1.Jazz Jamboree od 58 Nagrody w dolarach.Również dla gości:
  Charles Mingus, Elvin Jones, Dizzy Gillespie, Duke Ellington, Michael Brecker, Ray Charles, Chucho Valdés, John Scofield, Art Blakey, Gerry Mulligan, Gil Evans, Woody Herman, Günter Sommer, Conny Bauer, Heinz Becker, Albert Mangelsdorff und Wjatscheslaw Ganelin… Miles Davis .Festiwał nawet opłacany przez KCPZPR i …..Ambasadę USA wraz z Ambasadą CCCP.To nie były prostytutki jak sugerujesz dewizowe.
  2.Konkurs Wieniawskiego.
  3.Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina od roku 1927 do dzisiaj
  Konstanty Andrzej Kulka.skrzypce,super skrzypek
  Włodzimierz Nahorny-jazzman
  Urbaniak,Dębski o Krzysztofie Komedzie nie wspominam.Lista jest gigantyczna.
  Ja zarabiałem od 3 klasy podstawowej…specjalność skrzypce. Przez Pagart. Niestety,potem do cyklicznych koncertów doszła stała praca w Polsce,jako 1,najmłodszy w Polsce, 1 koncermistrz opery..W złotówkach ale i poza Polską w każdej walucie zachodniej.O Rublach i złocie nie wspominam.Przeciez przyładowo Modern Talking opłacała MOSKWA (CCCP) w twardej walucie.Tak jak PRL..ołacała w Polsce….The Rolling Stones,DEPECHE MODE,METALLICA,JOHNNY CASH itd….

 79. RENAM said

  Panie ADMINIE, być Pan/Pani tak miła i oświeć ‚ciemny lud’ (tj. piszącego te słowa) jakie to „ewidentne bzdury” publikuje MyślPolska???
  .
  Moim zdaniem, okres 1945-1989 był jednym z lepszych okresów w historii Polski podczas gdy post1989 POLSKA JEST KRAJEM UPADŁYM i szanse wyjścia z zapaści w kazdym aspekcie- biorąc pod uwagę alternatywnie albo idioci (to te dzisiejsze) albo kanalie u żłoba.
  Chciałem jeszcze zaznaczyć, że jest książka doc. Jana Sowy (UJ-nie wszyscy w tej ‚szkole’ są klasy Hartmana, Szczerskiego, Ziobry, czy prof. Nowak) pt. Fantomowe ciało króła – bardzo bliska w sensie przyczyn upadku IRP jak omawiana książka.
  Doc. Jan Sowa jeszcze ‚machnął” >>INNA RZECZPOSPOLITA JEST MOŻLIWA ale kto ma czas i ochotę czytać.
  Jeszcze raz, Panie ADMINie- oświeć Pan ‚ciemny lud’ o tych „ewidentnych bzdurach”-PLIS. Z góry dziękuję.

 80. Zerohero said

  @Krzysztof M, 67

  Nie zmienia to faktu, że I RP nie produkowała takich rzeczy w ilościach zauważalnych.

 81. Kapsel said

  (….)

  – A co pani może powiedzieć o aferach w Polsce? – padło pytanie z sali.
  – Proszę pana o jakie afery konkretnie pan się pyta? Bo chyba sam pan wie, że tak zmodyfikowano prawo by złodziej nie był karany. Uczynił to, oczywiście syn Żyda, pan Kwaśniewski, pisząc nowe prawo zasadnicze, czyli nową konstytucję [tzn. on tylko afirmował swoim podpisem, a pisali ją „specjaliści” – admin]. Co sprawia, że żadna afera nie została ani wyjaśniona ani ukarana, ale te afery o które pan się pyta to „mały pikuś”, jak mówią.

  – Największą aferą, za którą powinni wisieć ci, co ją w życie wprowadzili, to sprawa, która przerasta kopalnie, zagarnięte huty czy fabryki. Chodzi o przemysł alkoholowy. Wpływy z tego przemysłu do Skarbu Państwa, czyli do budżetu, do 1989 r. stanowiły 50% wszystkich wpływów. Pozbycie się przez państwo polskie wyłączności na produkcję i zbyt alkoholu, nastąpiło w wyniku tajnej uchwały tzw. Sejmu Kontraktowego w 1989 r. To był początek tzw. wolnej Polski i III RP. Średni zysk roczny obecnych prywatnych właścicieli branży alkoholowej wynosi 9,5 miliarda dolarów rocznie. Czyli połowa budżetu wypływa za granicę a powinna zasilać budżet państwa. Ale ktoś musiał się nachapać i dał też innym fortuny za fakt przyzwolenia na tę ustawę.

  – Przypomnę – jeszcze za czasów Księstwa Warszawskiego a także przed wojną było to 50% budżetu państwa. Tak też było za PRL. Była to połowa budżetu i mimo obciążeń na zbrojenie półmilionowej polskiej armii i złej gospodarki, państwo mogło egzystować. I tu ciekawe zjawisko, bo w 1980 r. wpływ do budżetu państwa w przeliczeniu na dolary był większy od całego budżetu państwa netto III RP w 2000 roku. I tu widzicie jak na dłoni czego pozbawili naród polski żydowscy kombinatorzy, tacy jak obecny doradca Tuska, a kiedyś premier – Jan Krzysztof Bielecki. A polscy posłowie uchwalali pod dyktando Żydów wszystkie ustawy, które naród polski pozbawiały dochodu.

  – Był taki minister skarbu w III RP [Emil Wąsacz], który powiedział: „Ta ustawa zrobi z Polaków dziadów, będą grzebać w śmietnikach żeby przeżyć”. I nie mylił się proszę państwa. Nie byłoby dziś potrzeby podwyższania wieku emerytalnego i straszenia Polaków, że nie będzie komu na nich pracować i nie będzie emerytury. Zabrano narodowi największy dochód jaki państwo osiągało. Przeszło to w ręce cwaniaków, którzy w dodatku podkreślają – jak ciężko dla Polski pracują, a wy ich co kadencję wybieracie!

  – Więc ja nie bez powodu powiedziałam: „czy aby tylko Żydzi są winni obecnej sytuacji?” A powiem więcej. Czas rozkradania polskiej gospodarki już się skończył. Chyba, że przeforsują ustawę o prywatyzacji lasów państwowych. Bo to ich jeszcze boli że nie jest w ich rękach. Ale wątpię, bo Polacy budzą się pomału ze snu. Zaczął się natomiast jeszcze gorszy czas niż rozkradanie polskiego majątku. Zaczął się czas usuwania ze swej drogi ludzi, którzy w jakikolwiek sposób są przeszkodą, by całkowicie mieć władzę w swym żydowskim ręku. Jeśli by im się to udało to pozwolą wtedy żyć tylko tym z których będą mieć pożytek dla własnych interesów.

  – Co w tej sytuacji robić? – spytał ktoś z głębi sali.
  – Co robić? – powtórzyła. – Polacy to bardzo dziwny naród. Polakom to trzeba ‚do boląca’ dokuczyć. Tak by to bardzo boleśnie odczuli. Inne narody rozumieją zagrożenie szybciej, bez tych bolesnych doświadczeń. Wy jesteście inni. Ulegacie byle komu i wierzycie byle komu. Oddajecie władzę też byle komu, chociaż wiecie ile zła już wam wyrządzili ci co obdarzacie ich władzą i zaufaniem. U nas musi popłynąć morze krwi i zginąć wielu ludzi, żeby Polacy przejrzeli na oczy. Pytacie co zrobić w tej sytuacji. A jeśli powiem co zrobić to wiem, że tego na razie nie zrobicie, bo nie umiecie kalkulować i myśleć.

  – Taka Islandia potrafiła zrzucić jarzmo międzynarodowych mafijnych karteli bankowych i pociągnęła do odpowiedzialności polityków, za zdradę narodu islandzkiego i państwa islandzkiego. Na czele z premierem tego kraju Geir Haarde. I był to rzeczywiście, pierwszy premier na świecie postawiony przed sądem za przyzwolenie na obrabowanie swego narodu i państwa przez międzynarodowe mafijne koncerny bankowe, co doprowadziło Islandczyków i Islandię na skraj bankructwa. I nie tylko premiera, posadzili na ławie oskarżonych ale i szefów banków takich jak Lehman Brothers i Goldman Sachs. Naród islandzki powiedział: „Ci co doprowadzili Islandię do takiego kryzysu, muszą spłacić sami te długi, bo nie naród je zrobił, a oni”. A u nas? U nas do tego na razie nie dojdzie, bo naród śpi snem błogim. Ale jak się obudzi to zemści się na tych co nie uciekną z Polski. W Polsce jest inna sytuacja niż w Islandii. Tam mało było Żydów. A tu co krok to niby-Polak ale wcześniej czy później wyjdzie z niego żyd.

  CDN

  https://gloria.tv
  Za http://infonurt3.com/index.php?option=com_content&view=article&id=4846%3aalbin-siwak

  Panie Albinie Siwak,
  Nie wiem, czy będzie Pan miał okazję czytać te słowa, ale wiem, że muszę je napisać.

  Przepraszam Pana za te lata pogardy, jaką żywiłem do Pana i Pańskich poglądów w czasach PRL.
  Byłem głupim, niedopierdolonym gówniarzem, który dawał się napuszczać przez żydostwo na takie osoby, jak Pan. Przez różnych Bratkowskich, Werblanówi innych Tumanowiczów.

  Chylę czoła przed Panem. Za pańską odwagę i polskość. Niech Pan jak najdłużej cieszy się dobrym zdrowiem. Niech Bóg ma Pana w swej opiece.

  Admin
  Opublikowano: 25 lipca 2018, 18:24

  https://www.salon24.pl/u/konfederat1000/884009,albin-siwak-chcialbym-dozyc-takich-dni

 82. Marucha said

  Re 79:
  Bzdury umieściła nie „Mysl Polska”, tylko autor artykułu.

  Co to jest „polski kapitalizm”? Nie ma nic takiego.
  Jaki „dystans do zachodu” nadrobilismy w III RP?
  Co to za pierdoły o „bezprecedensowym sukcesie po 1989 roku”?
  Itd. itp.

  Zgadzam się oceną PRL, natomiast peany nad „sukcesem” III RP to GÓWNO intelektualne.

 83. JA said

  ad.72. To Pan jest Durny a nie ja, Panie Carlos. Moj stryj byl Profesorem w USA, onkologiem na Uniwersytecie w Atlancie I niestety on byl Naukawym Profesorem, choc widzacym co sie kreci, ale nie posiadajacym wiedzy o Wierze, wiedzy o Bogu I cala swa kariere podporzadkowywal czlowiekowi a nie Panu Bogu.

  Takich produkowal naukawych inzynierow, lekarzy etc..PRL I to wlasnie spowodowalo, ze dzis mamy PRL BIS.

  Widze z Pana wypowiedzi, ze Pan nie ma pojecia o Wierze, Pan nie ma pojecia o Bogu.

 84. JA said

  re.61. „Nie. To III RP zlikwidowała je.
  To III RP zamiast nauki wprowadziła pieprzenie młotkiem.”
  Admin

  A ja widze to tak, ze w BRL BIS mamy konsekwencje likwidacji Prawa Naturalnego w PRL oraz to,. ze w BRL BIS jest „swiatelko nadzieji”, ktorego w PRL juz zabraklo:

  https://zascianekporusza.wordpress.com/2017/05/05/beznadziejna-zabojcza-dla-polakow-prl-a-ze-swiatelkiem-nadziei-na-zycie-iii-rzeczpospolita-cz-12/

 85. Lily said

  Dodam jeszcze.
  BEFMA ,bielska fabryka maszyn wlokienniczych.
  ROFAMA,rogozinska fabryka maszyn rolniczych.
  Zaklady i Instytyty Doswiadczalne w roznych
  dziedzinach.
  Chodzieskie Zaklady Porcelany i Porcelitu,
  trzy(3) zaklady.Wyroby doceniane na calym
  Swiecie
  To co zrobiono z POLSKA,po 1989 r,
  porownuje sie do”najwyzszego szczytu s………wa”.Co najgorsze,to to,ze winnych brak.

 86. JA said

  ad.85. Pan jest w bledzie Panie Lily – nie materialne rozwalenie Polski czy innych Panst narodowych…, ale MORALNE zdeprawowanie jest szczytem sq..stwa, bo nie bylo by materialnej rozwalki PRL BEZ MORALNEJ uprzednio.

  NIECH Pani/Pan sobie to wbije do glowy. Dyskusja o materialnej rozwalce PRL NIGDY nie powinno sie separowac od informacji o moralnym przeformatowaniu polskiego narodu czy innych narodow Europy.

  W przeciwnym razie, dyskusja bedzie przynosila bledne konkluzje I w konsekwencji bledne dzialania I zle owoce.

 87. Troll Polonii said

  Ciesze sie na sama mysl, ze tylu znawcow historii Polski wreszcie sie ta historia zainteresowalo.

  Dlatego laskawie namawiam do przestudiowania jeszcze jednego brakujacego ogniwa: stenogramu z Konferencji Jaltanskiej.

  Wtedy moze spece zza oceanu dadza sie przekonac, ze cale kurestwo PRL-u przyszlo z Ameryki – jak kazde kurestwo.
  To Roosevelt nas sprzedal w Jalcie .. Stalinowi.
  A dlaczego?
  Bo winien byl Rosji kupe kasy, a nie chcial placic.
  Starym, zbojeckim zwyczajem, kowbojskie handlarze cudza ziemia przehandlowali Stalinowi pol Europy…do posprzatania po zachodnich wandalach.

 88. Kar said

  re:87/Troll-stetryczaly matuzalem

  ..niech troll przestanie naginac..przeginac..fantazjowac..,i wezmie wlozy na leb okulary i doczyta;…

  https://www.rbth.com/defence/2016/03/14/lend-lease-how-american-supplies-aided-the-ussr-in-its-darkest-hour_575559

 89. Troll Polonii said

  88
  Kar
  Ja pisze o Jalcie i o tym, ze Amerykanie sie spoznili o dwa lata z desantem.
  Badz tak laskaw nie wyzywac ludzi – bo sie kompromitujesz . Podajesz info o ktorej wszyscy wiedza. Sprawdz warunki jaltanskie i przestan blaznowac.

 90. Carlos said

  Ignorant to epitet, moze dosadny, ale nie obrazajacy az tak. Zas od durniow wyzywaj swoje dzieci…

 91. Lily said

  Re 85;Lily
  Malo byc BEFAMA.

 92. JA said

  ad.90. Ja pochodze ze wschodu, Panie Carlos. Ignorant=Duren li tylko roznica w „angielskiej dyplomacji”…

 93. Troll Polonii said

  83
  Ja
  No, jeszcze jeden katecheta!!
  I do tego stryj – onkolog.

  Ja
  My nie odpowiadamy za czyjes wierzenia religijne.
  W USA jest pelno swietoszkow, ktorzy sa beznadziejnymi lekarzamii i odwrotnie. Maja tam tez dobrych chirurgow niekoniecznie wierzacych.Wiele dziedzin nauki rozwija sie i rozwinelo dzieki emigrantom
  Wiadomo, ze Ameryka nie dorobila sie inzynierow i na ogol nie szanuja inzynierow bo nie chca im placic.
  Wola oddac wazne projekty Chinczykom i Korei Poludniowej.
  Jest to kraj, glownie anglosaskich, spekulantow, oszustow, ‚biznesmenow’ i gangsterow.
  Dlatego co i raz musza sprowadzac wyksztalconych ludzi z Europy . Sprowadzili na przyklad bardzo duzo programistow z Polski, lekarzy ale tez i mechanikow, hydraulikow, elektrykow.

  A dar wiary niekoniecznie musi isc w parze z dyplomem.
  W Polsce bylo bardzo duzo ludzi wierzacych.
  Duzo wiecej niz teraz..
  Teraz jest duzo przebierancow, czyli wierzacych…politycznie i z urzedu..

  To nie PRL niszczyl Kosciol i religie tylko II Sobor Watykanski, ktory zacheca bardziej do gadania o religii niz do religinych praktyk. Duzo ludzi przestalo chodzic do kosciola bo im sie nadmiar zmian nie podoba. Poza tym, mlodzi ksieza sa nie zawsze przygotowani do sluzby bozej.
  Poz tym, nie do zniesienia sa te wyzwiska swietoszkow. Katolicy przestali sie szanowac.
  ja rozumiem, ze mozna sie poklocic i posprzeczac- ale w Polsce stalo sie kanonem, ze kazda opinia inna od naszej to lucyferianizm, satanizm i … bardzo swiecki judaizm. Przy czym wyzwiska maja niewiele wspolnego z dyskutowanym tematem.

 94. JA said

  ad.93. To co Pan napisal to belkot. Nie ma co nawet tego komentowac.

 95. NICK said

  JO, RomanK (…).
  Powyżej.
  Nie podoba się Gajówka?
  To won!

  Odetchniemy… .

 96. Kapsel said

  Jedyna w Polsce elektrownia podziemna. Jest wydrążona wewnątrz góry

  Elektrownia Porąbka-Żar powstała w czasach PRL-u. Konstrukcja elektrowni wydrążonej wewnątrz góry robi wrażenie do dziś.

  Wybrano miejsce w masywie góry Żar, chociaż w sumie było 235 propozycji na lokalizację. Postawiono jednak na tę górę, o wysokości ok. 850 m n.p.m., ze względu na duży spad przy małej odległości między zbiornikami oraz możliwość wykorzystania zagospodarowanej rzeki Soły. Zbiornikiem dolnym tej elektrowni szczytowo-pompowej jest Jezioro Międzybrodzki, a górnym – wybudowany na szczycie góry Żar

  Druga co do wielkości elektrownia wodna w Polsce

  Decyzję o budowie podjęto w 1968 roku, rok później rozpoczęto prace. Zakończone zostały w 1979 roku, a elektrownia pracuje do dziś. Jej powstanie było również ważnym momentem dla środowiska. W latach 70. wybudowano także most na rzece Sole, ponad 8 kilometrowy odcinek drogi na górę Żar, oczyszczalnię ścieków, a także sieć wodociągową. Dziś to wciąż druga co do wielkości elektrownia wodna w Polsce.

  Wewnątrz góry wydrążono serce elektrowni. Hala, w której znajdują się turbiny i pompy, ma kubaturę większą niż Kościół Mariacki w Krakowie. Elektrownie da się uruchomić w niecałe 3 minuty, a w razie problemów można odłączyć prąd w 0,05 sekundy.

  https://tech.wp.pl/jedyna-w-polsce-elektrownia-podziemna-jest-wydrazona-wewnatrz-gory-6251737319765633g

  Dzisiaj siem też buduje

 97. Joannus said

  Ad 93 Troll Polonii

  ”To nie PRL niszczyl Kosciol i religie tylko II Sobor Watykanski”

  Dokładnie tak.
  System niejako konserwował i bronił przed zgnilizną z zachodu, która wdarła się jak rwący potok po ”wywalczonej” wolności.
  Chodziłem na lekcje Religii, nikt nie zabraniał ani dokuczał z tego tytułu.Kościoły były pełne i co ważne nie profanowane jak obecnie.

  Pana wpisy, jak nieraz pisałem, są racjonalne i wartościowe, w odróżnieniu do innych, w których I Rzeczypospolita, II RP i szczególnie PRL były pasmem ”syfu”. Tak malują naszą Ojczyznę i jej historię rzekomi znawcy w pelerynkach zatroskanych patriotów. Niekiedy i to tacy co się jej wyrzekli dla obcej mamony.

  Parafrazując fragment poezji W. Broniewskiego, powiem tak.
  Cóż, że na tej ziemi chleb nieraz smakował gorzko, za ujadanie na Polskę tylko lać piąchą w łeb.

 98. RomanK said

  D 78…Wiecie LIpsky nie znam sie tez na macaniu ministrantow, wybierniu jaj krokodylom,, na dyrygowaniu orkiestra deta..ani smyczkowa….i na wielu innych rzeczach…..
  Ale pytalem ciebie dupku na czym ty sie znasz…..jakim ty jestes expertem oplacanym za PRL 2-3tys dollarow na miesiac….i zamiast odpowiedziec…mnie nazywasz klamca””‚psihooyu?????

 99. JA said

  ad.97.

  OJCZE, Pan przezyl PRL I jest tak ja ja wspolwinny tego, ze Pana wnuki a moje polski Dzieci gina w „objeciach” Sodomy I Gomory bez Polski.

  Polska to Duch polski=katolicki , ktorego w PRL NIE BYLO.

  Klamstwem jest, lub obledem jest sugerowanie, ze PRL nie zabranial wierzyc w Pana Boga.

  OJCZE, po dzis dzien oczy Pana nie widza tego, czego nie widzialy I wczesniej a jest przyczyna naszego powolnego umierania I wowczas jak I dzis – PRL byl przeciez REZIMIEN antykatolickim – czasy Stalinowskie a potem przeciez bastionem Ekumenizmu, gdzie system NARZUCONEGO REZIMU, przyswojony Narodowi Polskiemu sila I poprzez kolaboracje polskich komunistow z nim, powodowal , ze caly narod utracil Wiare Katolicka I to daleko przed tem, zanim JPII rozpoczal swoj pontyfikat.

  To System PRL pilnowal, by oddawano mu poklony nie mnmiejsze niz Panu Bogu w Kosciolach.
  To System PRL pozwalal na sponsorowanie heretyckich kosciolow I wspolisnienie ich na rowni z Kosciolem Katolickim w Polsce oraz „Komunistycznym Kosciolem” , ktorego bogiem byl czlowiek chlopo-robotnik.

  Czy jednak Ekumenizm w PRL to Religia Katolicka?

  Ja DZIALAM w Ruchu Oporu a Pan, Panie Joanus jest jak sadze wiernym Bractwa Piusa X w PRL BIS dzis.

  Jaka wielka roznica jest miedzy name w Formacji Katolickiej. Przepasc jaka Rozni POLSKE od PRL , PRL BIS czy II RP po 1921 Roku.

  Dramatem Polski I Polakow jest to, ze prawdziwi Polacy z Ducha – Formacji I genow – zostali zamordowani a pozostali z powodu kolaboracji utracili Ducha Polskiego, tworzac karykatury Polski mieniac sie tych karykatur bohaterami.

  OJCZE, Pan jestes takim bohaterem PRL ale nie POLSKI Bohaterem.

  Pycha, rozum odbiera.

 100. JA said

  ad.97. Odpisalem Panu ale nie przeszlo. Coz, moze tak byc musi…

 101. JA said

  Sprobojmy raz jeszcze Panie Joanus. Nazwalem Pana OJCEM w poprzednim wpisie, ktory nie przeszedl. Szkoda, ze go nie zapisalem.

  PRL nie byl Polska, bo Polska to katolicki Duch w Narodzie, ktorego za stalinizmu likwidowano morderstwami a po 56 Roku zlikwidowano zwyklym Ekumenizmem.

  Pan wprowadza w blad czytelnikow sugerujac, ze PRL nie byl przeciwko Wierze Katolickiej I Katolickiemu Kosciolowi. Dal Pan przyklad lekcji religii poza szkola-szkolnym budynkiem, na ktore dzieci uczeszczaly, ale nie wspomnial Pan, ze publicznie poklony na rowni oddawalismy PUBLICZNIE Panstwu Socjalistycznemu czyniac conajmniej Czlowieka Chlopo-Robotnika na rownym Panu Bogu.

  PRL to byl czysty Ekumenizm, ktorego Pan nie rozpoznal, bo narzucony system przez zydo-masonerie popchnal caly Narod Polski w tym rekoma kolaborantow polskich w PZPR do wlasnie takiego ekumenizmu, ktory juz w PRL zaistnial przez pontyfikatem JPII.

  EKUMENIZM to nie jest Religia Katolicka tak jak PRL to nie byla POLSKA jak I POLSKA nie mozna nazwaywac PRL BIS

  Dzis Kosciol Katolicki nie jest Katolickim Kosciolem a Posoborowym.

  Przez to, ze Pan przeoczyl kiedys..utracilismy Polske a nasze dzieci….

 102. lewarek.pl said

  86.
  Panie JA, zdewociały ciulu! Kościół w PRL był silny i wspaniały. Nauczał i formował dzieci i młodzież. Kościoły były nie pełne, ale przepełnione. Jego pozycji i wpływu na Polaków nie ma co zrównywać z dzisiejszą sytuacją, kiedy to widzimy, że Kościół słabnie i chyli się ku upadkowi. Katolicy kończyli wyższe uczelnie, stawali się wybitnymi fachowcami, dostawali pracę na całym świecie. Pokolenie, które stworzyło Solidarność, to ludzie wychowani przez peerelowską szkołę i polski Kościół. Powinno wystarczyć.
  Gdzie się taki głupi ciul ulągł? A jak nie głupi, to prowokator.

 103. JA said

  Komunistyczny System PRL stal na strazy Ekumenizmu.

  Komunistyczny System PRL NIE stal na strazy przed nowinkami z Zachodu, NIE bronił przed zgnilizną z zachodu a przeformatowywal Narod Polski Pana rekoma miedzy innymi, po to, by plynnie pokolenia naszego Narodu mogly wejsc w kolejny etam modernizmu-ekumenizmu- wejsc w liberalna demokracje….a potem sodome I gomore – NOWO…

  Trzeba byc wielkim OSLEM by tego nie widziec a miec bute, pyche wielka, ktora zaslepia rozum.

  ——
  Coraz trudniej się Pana czyta… Coraz więcej banialuk.
  Admin

 104. JA said

  ad.100. Jezeli tak bylo dobrze, to dlaczego jest teraz tak zle?

  Kazdy, ale to kazdy w PRL zyjacy procz dzieci, jest iodpowiedzialny za powstanie PRL BIS.

  Pan nie ma pojecia czym I Kim jest Kosciol Katolicki I to jest przyczyna, ze Pan mnie nieslusznie wyzywa a opisuje „wielkosci KK w PRL” blednie, wskazujac na „Kremowkowy Kosciol” JPII, ktory nie ma NIC wspolnego z Kosciolem Katolickim – Kosciolem Walczacym.

 105. JA said

  „Nauczał i formował dzieci i młodzież” – Lewarek

  ..w OAZACH …buchachachacha :))))))))

 106. JA said

  Bylismy w PRL I jestesmy tak skorumpowani ze Swiatem jak bylismy I jestesmy PYSZNI, co powoduje nasza slepote, ktora prowadzi do smierci, ktora po prostu musi nadejsc jako kara.

  Biedne nasze dzieci, a biada pysznym bo Sad Ostateczny nadejdzie dla kazdego a po nim lament I zgrzytanie zebami…

 107. Kura domowa said

  Ad. Troll Polonii
  Nie znalazlam na Googlach stenogramu z Konferencji Jaltanskiej. Czy byłby Pan uprzejmy udostępnić?

 108. Do 104 Niech Pan czy Pani cytuje i to konretnie Biblię ,Nowy Testamet, Stary Testament, po grecku amaryjsku, niemiecku i polsku.
  Radzę codziennie,poświęcić 4-10 Minut czasu na Biblię i modlitwy do Boga.Dlaczego?Wtedy podyskutujemy,o prywatnym, osobistym, gospodarczym politycznym, religijnym życiu w PRL.
  W Teheranie nastąpił podział za zgodą nie tylko Aliantów ,Watykanu ale i całego świata „zachodniego”.Dla systemu który jest znany Panu lub Pani ….w Biblii.Proszę nie pluć na miliony Polaków urodzonych w PRL,gdyż to osłabia Pana lub Panią.Nienawiść powraca i osłabia organizm.Każdy z nas jest ułomny.Nie ma doskonałych ludzi.Dobrze,że była PRL i koncern katolicki w PRL,który również zatrudniał pracowników cywilnych i był inwestorem,pomimo konkordatu.Nawet Mormoni i świadkowie Jehowy byli w PRL.Pomijam muzułmanów i inne wiary w PRL.Pomijam od roku 55 Teatr Żydowski.

 109. Joannus said

  Ad 99 JA

  Pan jest chory, powiem więcej choroba się nasila’
  Choroba ta to skutek oddziaływania złych duchów. Zauważyłem to już na podstawie niegdysiejszych miotań się na FSSPX

 110. Kura domowa said

  Ad. Artykuł.
  Moje spostrzeżenia z okresu PRL.
  I tak wielu z Was tego pewnie nie przeczyta, bo co może powiedzieć osoba urodzona w 80 roku? Moi rodzice też wierzyli w Bolka. Opowiem Wam jak ja to widziałam w tamtych latach i porównam że stanem obecnym przeciętnego zjadacza chleba.
  Moje dzieciństwo było normalne, było skromnie, ale Nie GLODOWALISMY. Tato jeździł po świnie na wieś albo po cielaka. Rodzice robili kiełbasy, kaszanki, topilismy słonine. Mrozilismy mięso. Tato pracował po technikum budowlanym jako kierownik budowy pieców przemysłowych, nadzorował budowę elektrowni Opole, pieców cementowych Górazdze. Nie był partyjny. Kupowalismy wszystko na kartki. Tato jeździł do Czechosłowacji na kontrakcie. Tam było wszystko. Sklepy pełne towarów. Buty, majtki itd. Co mógł, przywozil do domu. I raz przywiózł mi z Czechosłowacji mazaki. Zabrałam je do przedszkola. Pani powiedziała mojej mamie żebym tego nigdy więcej nie przynosiła, bo inne dzieci tego nie mają.
  Moje zabawy w PRL to najlepsze wspomnienia z dzieciństwa. Były kapsle, gra w chowanego, gry z gumą. Żyło się skromnie, ludzie w piwnicach pędzili bimber. Niejedna piwnica się spaliła. Ale pomimo wszystko dałabym wiele, żeby moje dziecko mogło się urodzić w tamtych czasach.

 111. Kura domowa said

  Nie da się porównać okresu własnego życia bez porównania życia swoich Rodziców.
  Ale to wychodzi jak się jest już dorosłym i świadomym człowiekiem.

 112. Marucha said

  Panie JO,
  Sytuacja się powtarza… znów ludzie mówią Panu, że jest pijany, a Pan się upiera, że to wszyscy inni są pijani. I jeszcze pieprzy, że ci inni są PYSZNI.

  Przede wszystkim uprzejmie proszę, aby NATYCHMIAST zaprzestał Pan idiotycznego obwiniania wszystkich tu obecnych za to, co się Panu w PRL nie podobało.

  Po drugie – jeśli PRL nie było polskim państwem – to gdzie, koorwa, mnie ochrzczono, gdzie udzielono Pierwszej Komunii, gdzie chodziłem do szkoły, gdzie na uczelnię? Gdzie chodziłem po górskich szlakach, zwiedzałem zamki, kościoły, cerkwie, cmentarze, muzea?

  PRL – co by o niej nie mówić (a Pan mówi bzdury, bo widać, że zna ją Pan tylko z opowiadań) – miała w wielu aspektach przewagę nad III RP.
  – kościoły były pełne, Kościół cieszył się szacunkiem nawet u władz
  – nie było Biedroniów ani Rabiejów
  – szkolnictwo było na wysokim poziomie
  – opieka lekarska była powszechnie dostępna
  – dzieci rodziły się w liczbie wystarczającej do przyrostu ludności
  – nie byliśmy spluwaczką dla krajów zachodnich
  – ZSRR nigdy nie występowało przeciwko Polsce, nigdy jej nie upokarzał na arenie międzynarodowej
  – Żydy siedziały cicho, żadnych „odszkodowań”, żadnych pretensji
  – Niemcy siedziały cicho, granicą zachodnią była bezpieczna
  – budowano przedsiębiorstwa, goniliśmy Zachód uprzemysłowieniem.

  Jestem pewien, że PRL Gierka stopniowo wyewoluowałaby w kierunku ówczesnej Jugosławii.

  Szczytem głupoty jest zwalanie na PRL upadku Kościoła Katolickiego na całym świecie. Nie, to nie moderniści II Soboru Watykańskiego… to Gomułka i Gierek.

 113. Żył Pan w Atrapie Polski. Przecież napisałem.Ochrzczony był Pan w Państwie Atrapie Polski…etc, etc, etc. Polska to Królestwo Proszę Pana. Pan o tym nie wie? Każda inna forma to atrapa, forma przejściowa prowdzadzaca do likwidacji pozostałości po Prawdziwej Polsce- Przecież to widać na przykładzie porównań PRL z PRL Bis

  Mam nie obwiniać w tym siebie…? Otóż ja wiem co to Pokuta.

  ——-
  Dureń i polityczny gówniarz.
  Admin

 114. Panie Gajowy, nie ma Pan żadnych szans.Prawda jest jedną.Moze Pan tupac, krzyczeć, bic pięściami a I tak prawdy o PRL nie ukryje.
  Dobranoc.

  ———–
  Ty gówniarzu…
  Admin

 115. Kura domowa said

  Nie potrafię zrozumieć Pana Romana.K.
  Ten Pan ciągle psioczy na PRL. Ja już zylam u schyłku tego okresu, a jednak wolałabym żyć w PRL niż obecnie

 116. Nie jestem gowniazem. Czemu tego Pan nie powie Panu Romanowi K I innym osobom mającym podobne zdanie o PRL?

  Czy wg Pana ZSRR nie wymordowal Polaków w Katyniu I nie posadził Żydów tysiącami w Polsce …a PRP był Państwem nie na siłę utworzonym przez Układ?

  Czy Komunizm – socjalizm wg Pana to Panu Bogu miły ustrój?

  Czy Pan udaje czy naprawdę nie rozumie o czym piszę a może Pan po prostu nie chce . Musi być jakaś przyczyna.

  I teraz do Pana Joanus- pierwsza oznaką jest utratą rozumu…a po śmierci przekonamy się kto to nie miał..

 117. Panie Kuro, Pani odpowiedziała sobie..Pani po prostu nie potrafi zrozumiec

 118. …a co z resztą się działo dzieci nienarodzonych w PRL…?

 119. PRL to zydomasonski twor od pocztku po dzis…, który zniszczył formację katolicką mojego narodu i ja byłem tego świadkiem oraz pokrzywdzonym. PRL wydał złe owoce Duchowe niewspolmiernie większe od jego osiągnięć materialnych.

 120. Wielki mi bol sprawia pisanie tego o PRL w Gajowce widzac Pana wielkie niezadowolenie z powodu moich tresci, widząc nie,zadowolenie człowieka którego cenie, miłuje, szanuje. Piszę to bo przekonamy jestem o słuszności I wielkiej wagi jaką jest rozumienie tego co stało się w PRL, rozumienie dla Pana Boga sprawy dla którego to robię.
  Nigdy celowo bym Pana nie martwił Panie Gajowy. Nie robił bym tego nawet z powodu rodzonej mojej mamy, ale tu chodzi o Bożą sprawę o której słuszności sumienie mi nakazuje walczyć. Panu nie chce sprawiać przykrości…

 121. Do Polak-Ortodoks ;ile wpłaciłeś forsy dla Domu Dziecka w Polsce? W prezencie bez korzyści przy składaniu orzeczeń podatkowych Nawet po roku 89.
  Ile uratowałeś chorych dzieci w Polsce z wyrokami śmierci w Polsce po roku 89?Dzieci należą do Boga.Co zrobiłeś dla polskich dzieci?Pochwal się zamiast opluwania Polski i jej przeszłości..
  Egzystencja za Odrą i w Finlandii,oprócz koncernów jest podobna jak w PRL.
  „Każdy powinien pamiętać o imieniu Bożym w ciszy miłującej adoracji. Powinien używać go tylko po to, by je błogosławić, wychwalać i uwielbiać” (KKK 2143).”(J 17,26)(por. KKK katechetyczny.diecezjaplocka.pl/1199,l1.html

 122. Troll Polonii said

  103
  Ja
  Taki swietoszek, a tak klamie i wali pustoslowie
  na poziomie szkoly ponizej podstawowej.

  Celem i zadaniem PRL-u nie byla walka ze zgnilizna Zachodu i nie przygotowywal PRL do modernizmu.

  Jakby JA znal jakikolwiek jezyk obcy – toby poczytal, w roznych jezykach obcych, ze PRL byl „przygotowywany’ do modernizmu przez Zachod i V-ta kolumne w postaci KOR-u. (Oplacany przez NED)

  I w walce z PRL nie chodzilo wcale o Polske.
  Chodzilo o to, zeby rozwalic Zwiazek Radziecki .
  I , podobnie jak i teraz, cala glupota obecnych ‚organizacji patriotycznych’ jest oplacana przez Zachod.
  Chodzi o to, zeby przejac calkowita kontrole nad zrodlami energii na swiecie. A Rosja ma pare tych ‚zrodel”.
  Ekumenizmu w Polsce nie bylo, nawet nie znalismy takiego pojecia.
  Radze sprawdzic znaczenie tego slowa w slowniku. Mielismy naprawde polski kosciol katolicki.
  Dlatego tak malo pamietam, zebysmy mieli takie dyskusje i wrecz awantury z Watykanem, o Watykanie i papiezach – jak obecnie.
  Zajmowalismy sie Kosciolem w Polsce i wychowywalismy dzieci tak jak nas wychowywali dziadkowie, rodzice, szkola i Kosciol.
  Oazy powstaly pod koniec PRLu chyba w latach 70-tych uslyszalem o nich po raz pierwszy.
  Rozumiem, ze byla to jedna z wielu operacji dywersyjnych Zachodu przeciwko Kosciolowi w Polsce.
  Dlatego grasowali glownie wsrod mlodziezy – i do tego szkolnej tez.

  To, czego JA NIE rozumie, to ze mase milionow dolarow wydano w Polsce na rozwalenie Sowieckiej Rosji.

  Polska nie byla panstwem komunistycznym.
  To jedno z tych wierutnych klamstw, ktore podobnie jak obecnie „walka z terroryzmem’ maja uzasadnic kazde masowe morderstwo na naszej cywilizacji.

  Wojna w Wietnamie i bombardowanie malutkiego Laosu nie byly zadna walka z komunizmem; chodzilo o handel narkotykami.
  Saigon akurat byl bardzo kapitalistycznym miastem; z burdelami, kasynami, bankami, zlodziejami i przestepcami.

  Dlatego Amerykanie dostali po dupie w Wietnamie; bo narod mial dosc i napalmu i zniszczenia ekologii i mordowania cywilow i calej tej nieludzkiej amerykanskiej ‚demokracji’ zniszczenia narodow i panstw narodowych.
  Partia komunistyczna teraz rzadzi w Wietnamie.
  Wietnam kwitnie i ma wiekszy przyrost ekonomiczny niz USA.

  To amerykanscy ewangelisci niszcza Kosciol Katolicki swoimi pomyslami o ‚ekumenizmie’, syjonizmie, i ..walka z socjalizmem.
  Trump zupelnie glosno i publicznie oglosil walke z socjalizmem w …. Wenezueli.

  W Polsce nie bylo komunizmu.
  Ale zarowno komunizm jak i socjalizm nie sa na zadnej liscie przestepszych systemow.

  To faszyzm i monopolizm kapitalistyczny morduje narody.

 123. Kapsel said

  Janusz Lewandowski i Zapis rabowania Polski

  (…..)Ile mieliśmy
  W 1997 roku. działało 415 jednoosobowych spółek Skarbu Państwa o wartości nominalnejakcji 26.494.319.033 zł. Z liczby tej 39, o wartości akcyjnej 110.684.200 zł, było w stanie likwidacji. Natomiast spółek z częściowym udziałem Skarbu Państwa istniało 1.347, o wartości udziałów państwa wynoszącej 8.983.367.950, w tym 33 spółki o wartości 74.567.470 zł znajdowały się w stanie likwidacji. Wszystkie spółki z całkowitym i częściowym udziałem Skarbu Państwa, podlegały nadzorowi Ministra Skarbu Państwa. Do organów zarządzających tych spółek partie polityczne desygnowały swoich delegatów, co nadzwyczaj sprzyjało ich prywatyzacji. Jeszcze w 1997 r. przedsiębiorstwa państwowe i banki państwowe, dla których organem założycielskim i zarządzającym byli minister skarbu i wojewodowie, posiadały fundusze własne o łącznej, szacunkowej wartości 42.099.088 tys. zł, która w czasie działalności gospodarczej powinna wzrastać, a nie maleć, bo stanowi to przecież cel ich działalności. Poza tym majątkiem Skarbu Państwa, Minister SP wniósł część majątku narodowego do 38 różnego rodzaju fundacji o łącznej wartości 17,098.mln zł. Majątek ten w wielu przypadkach został dziwnie „uwłaszczony” i nadal po cichu się rozpływa(…..)

  http://www.eioba.pl/a/5kcy/zapis-rabowania-polski-pod-nadzorem-zyda-janusza-lewandowskiego

  Dr Ryszard Ślązak – Powikłana prywatyzacja

  Początki prywatyzacji

  (….)Właściwą prywatyzację, wg rządowych informacji rozpoczęto dopiero w 1990 roku, choć pierwsza „cicha” prywatyzacja występowała już w roku 1988 i 1989, czego wówczas nie wprowadzono do centralnej ewidencji majątkowej państwa. Ta pierwsza, jeszcze socjalistyczna, prywatyzacja objęła majątek wartości około 200 mln zł. Proces transformacji stał się odtąd głównym czynnikiem przemian systemowo ustrojowych, a własność prywatna nowym modelem gospodarki rynkowej. Prywatyzacja stała się doktryną i programem gospodarczym niemal wszystkich rządów po roku 1989. Prywatyzacja przedsiębiorstw stała się integralną częścią programu działalności gospodarczej, którego założenia opracowywał rząd, a sejm zatwierdzał i rozliczał go z tej realizacji.

  W roku 1990 było 8.453 przedsiębiorstw państwowych, ujętych w rejestrze sadowym. W latach 1990-2000 prywatyzacją objęto 5.216 przedsiębiorstw państwowych, czyli 62% stanu liczbowego z roku 1990.

  Na koniec 2000 roku pozostało jeszcze nie sprywatyzowanych 2.268 przedsiębiorstw państwowych ujętych w zapisie rejestru przedsiębiorstw państwowych, choć będących jeszcze w różnej formie prawnej jako czynnych, w upadłości i likwidacji. W roku 2002 działalność gospodarczą prowadziło 1.386 państwowych zakładów, z których w roku 2006 pozostało czynnych tylko 551, a 94 było w likwidacji i 188 w upadłości, co obrazuje tabela 1.

  Głównym założeniem doktryny prywatyzacyjnej była likwidacja w pierwszej kolejności dużych przedsiębiorstw państwowych, określonych często molochami trudnymi rzekomo do zarządzania. W rzeczywistości chodziło o zbycie uzbrojonych terenów, głównie miejskich oraz budynków i budowli, a także wyposażenia techniczno-technologicznego. Z punktu widzenia interesów podmiotów zagranicznych chodziło o wyparcie raz na zawsze polskich państwowych przedsiębiorstw z ich dotychczasowych zagranicznych rynków zbytu.

  Tabela nr 1

  Przedsiębiorstwa i banki państwowe według organów założycielskich w latach 2002-2006 (….)

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/02/dr-ryszard-slazak-powiklana-prywatyzacja/

 124. Info2 : mnie dał PRL wykształcenie … a dorobek 20 lat w PRL został zrabowany przez siostre i brata., co obecna prokurtaura i sąd uznają jak dotąd za transakcję biznesowa…. jak dotąd! ( 2019).Mają tylko to co ukradli odemnie..http://infonurt3.com/index.php?option=com_content&view=article&id=14077&Itemid=86

 125. Marucha said

  Re 122:
  Dyskusja z JO jest w zasadzie pozbawiona sensu. To człowiek opętany, chaotyczny, zmienia swoje poglądy co jakiś czas – raz będzie entuzjasta FSSPX, potem będzie je zwalczał…
  Nic nie wie o PRL, braki w wiedzy nadrabia wyciągniętymi z dupy bredniami, ignoruje twarde fakty… nie wiem, czy kłamie świadomie, czy z ignorancji.

  No już kurwa rozwaliło mnie twierdzenie, że PRL spowodował upadek Kościoła Katolickiego. Gomułka I Gierek opanowali Watykan… Albo jego pierdolenie o ekumenizmie w PRL… Tego słowa nikt nie znał, dopóki Wałęsa z Papieżem nie obalili komunizmu. Którego w Polsce nigdy nie było.

 126. Kar said

  re: Kura Domowa/..Tato jeździł po świnie na wieś albo po cielaka…

  szczerze, to..wspolczuje z calego serca, i jest mi b. przykro, ze tak cenny przeszly czas umknal z zycia, szanownej Pani Kury..Mam bloga-cicha nadzieje, ze czas sie odwroci, jak bumernag, i Tatus bedzie mogl znowu jak to drzewiej bywalo jeździc po świnie na wieś..

  z powazaniem

 127. Carlos said

  re 25 Marucha- I dlatego juz nie odpowiedzialem na zaczepki…

 128. Carlos said

  W POLSCE NIGDY NIE BYLO KOMUNIZMU, oprocz lat 45-55, kiedy panowal pejsaty terror.

 129. Kapsel said

  Re 110 i 126

  …..Tato jeździł po świnie na wieś albo po cielaka……

  Robiłem to samo i nadal tak robię , moich trzech synów już dawno mnie przerosło a liczę sobie 189 cm.

  ….Moje zabawy w PRL to najlepsze wspomnienia z dzieciństwa. Były kapsle, gra w chowanego, gry z gumą. …

  Kapsle wtedy były bardzo popularne ale zostały wyparte przez aluminiowe puszki i butelki PET ,

  Z pozdrowieniem:

 130. JO said

  Macie Panstwo wybiorcze spojrzenie na PRL oraz selektywna pamiec.
  Argumentem jedynym Panstwa sa wyzwiska a z taka postawa dysutowac nie sposob.

  ——
  Pieprzy Pan BEZCZELNIE, jak prawdziwy katolicznik.
  Argumentów było aż nadto.
  Admin

 131. Troll Polonii said

  130
  No to, zeby sie JO wydawalo, ze ma racje, to sprobuje opisac ‚dyskutanta’ JO :
  JO to taki nieskomplikowany monolit, ktory nawet o tym nie wiedzial, ze ma na dupie przedzial.
  I w ten oto prosty sposob, gwoli wzajemnego zrozumiemia, na mala chwilke zblizylem sie do poziomu pana JO.

 132. NICK said

  Wróć (95). NICK.

  Krótko.

 133. JA said

  Argumentów było aż nadto. – admin

  Z mojej strony rowniez, Panie Gajowy.

  Ani pod wzgledem teologicznym w temacie socjalizmu PRL argumenty Panstwa nie przemawiaja
  Ani owoce Duchowe jakie PRL wydal nie swiadcza o Panstwa racji.

  Materializm socjalistyczny jako srodek zostal uzyty przeciwko Polakom I Polsce, materialism, ktory Polacy w PRL rozbuchali a zaniedbali Duchowy swoj rozwoj, ktory jest jedynie gwarantem przetrwania Narodu.

  Mozecie mnie wyzywac ale tym faktow o PRL Panstwo nie zmienicie.

  ——-
  Pana argumenty to kłamstwa i zmyślenia.
  Pan się powinien leczyć.
  Admin

 134. Kar said

  ..panie szanowny JO, rozchmurz sie pan, Jutro bedzie lepiej..prl-ski sentyment (https://www.youtube.com/watch?v=BaSa_A6PYv8)..lub w realu przeszly i terazniejszy;..

 135. lewarek.pl said

  W jednym ten porąbany psychicznie dewot JO ma rację: ideologiczne założenia systemu peerelowskiego były ateistyczne.
  Ale to była czysta teoria. Nikt tego nie praktykował. Łącznie z partyjnymi.

 136. JO said

  Panie Gajowy I inni Panowie, ktos z nas sie myli a przekonany jestem, ze nie ja.
  Nie klamie Panie Gajowy. Zarzutu nie przyjmuje.

  Panie Lewarek – PRL zostal narzucony przez Zydo- Masonerie I do 1956 Roku Kosciol byl gnebiony a forsowane Panstwo Ideologiczne. Najlepszym obrazem tego sa przekazane mi slowa mojego ojca, ktory musil na poczatku lekcji z innmi dziecmi krzyczec „Niech zyje Towarzysz Stalin”

  Po 1956 Roku przyszlo ocieplenie z Kosciolem , a dzis mozemy z cala pewnoscia powiedziec, ze przyczyna tego byl rozpoczynajacy sie Sobor Watykanski II , ktyory byl Soborem Prokomunistycznym – Papiez odmowil potepienia Komunizmu zawierajaz z Komunistami czyli Zydo-Masoneria uklad.

  PRL chyba jako jedyne panstwo w w ukladzie moglo miec pootwierane Koscioly w szczegolnosci po 56 Roku.

  Do swego rodzaju milosci miedzy PRL a Kosciolem doszlo po obraniu na Papieza JPII, ale przeciez od czasu zakonczenia Soboru System Socjalistyczny = Komunistyczny PRL wspolgral z postanowieniami Soborowymi.

  Trzeba stwierdzic wiec, ze po Soborze Kosciol juz nie byl zagrozeniem dla Komunizmu=Socjalizmu a Partnerem, ktory pozwalal na podmienienie Wiary Katolickiej na Posoborowa.

  Podczas trwania PRL Narod Polski stracil Prawde z Oczu I zostal zdefornmowany z Katolickiej Polskiej Formacji przyjal/narzucono nam… Posoborowa-Kremowkowa Formacje I tego pelnymi konsekwencjami wydajacymi owoce biernosci w czasie zamykania PGRow, Kopaln, Wyprzedazy majatku panstwowego……a przede wszystkim I na samym poczatku biernej postawie w czasie zmiany dla Polakow I Polski Religii – Wiary Narodu.

  —————————-
  Ateizm to utopia, to wylacznie slow mowione lub pisane. W rzeczywistosci w PRL byl kult czlowieka – chloporobotnika komunisty, kult Panstwa Komunistycznego=Socjalistycznego I jego Bogow – Lenin, Stalin, Marks, Engels I innych…a to wszystko pod nazwa Panstwa Ateistycznego socjalistycznego :))))

  Po to, by wyrugowac, zdetronizowac Chrystusa – Boga, ktory zajmowal w Polskim Narodzie poczesne miejsce.

  PRL byl najwyrazniej na wielu plaszczyznach testem NOWO, juz przed zakonczeniem Soboru, testem na Ekumenizm, ktory byl w Polsce wyrazany w praktyce kultywowaniem Religii Katolickiej I „Religii boga Chlopo-Robotnika I Socjalistycznego Panstwa.

  Skutkiem takiego Ekumenizmu byla utrata wiary, utrata Formacji Katolickiej na Kremowkowa.

  Mozecie sie Panowie nie zgadzac, ale to faktow nie zmieni, ale ma wplyw na terazniejszosc oraz przyszlosc nas Polakow.

 137. PRL psychodelik żydowski dla gojow o niskim IQ said

  Kto by sądził, że żydy walą na wyłączność główkami w mur rzymski, to by się zdziwił, czytając postkomunistyczne wygibasy szambo nurków kaftana bezpieczeństwa pod nazwa PRL kompleksu ZSRR. Ten specyficzny rodzaj Szpitali Psychiatrycznych miał nawet swe dobre punkty, jak wielu to podkreśla, ale schodząc z leków socjalistycznych oraz pasów bezpieczeństwa komuny pacjentowi nie wolno zapominać o przymusowym zwykle charakterze tego żydowskiego wymysłu. Oczywiście pielęgniarze, których tu większość, postrzegają te rzeczywistość zgoła odmiennie, jako swą ideologiczną pracę.

 138. Troll Polonii said

  133
  JA
  Tacy jak JA brali udzial w mordowaniu chrzescijanskich Serbow bo oni tez ‚rozbuchali materializm socjlistyczny ‚ i mordowali ywilow w Libii bo tam tez byly ‚owoce duchowe”

  I tacy jak JA brali czynny udzial na majdanie w Kijowie bo im sie ‚system’ nie podobal.
  Bohaterowie majadanu byli ‚duchowo’ rozwinieci.
  Rzucali kamieniami we wlasnych rodakow.

  Same takie ‚uduchowione’ lachudry popieraja i majdan i mordowanie dzieci w Iraku i bombardowanie szpitali w Syrii.
  Wlasnie w Jemenie ‚zachodnia demokracja’ zbombardowala szpital i udalo sie ubic 40 dzieci.

  W PRL-u nie bylo wojen i polskie wojsko nie robilo za najemnikow ‚demokratycznej armii swiata’.
  Nie mordowalismy dzieci po swiecie..

  Dlatego JA uwaza , ze ewangelicy hamerykanscy pod wzgledem teologicznym maja wiecej w sobie ducha niz katolicy!
  I jacy sa odwazni! zwlaszcza wobec bezbronnej ludnosci!.

  W calej historii Polski, polskie wojska nie walczyly na tylu frontach na raz – co teraz!!
  Zadna z tych bandyckich awantur , w ktorej bierze udzial polska armia, nie byla legalna ani nie lezala w interesie Polski.
  Zadna z wojen gazowo-naftowych, w ktorych brala i bierze udzial IIIRP nie jest zatwierdzona przez Rade Bezpieczenstwa ONZ!

  Teraz pewnie polecimy mordowac katolikow w Wenezueli jak nam ‚duchowy przywodca’ rozkaze.

  Ten sam ‚duchowy przywodca demokracji swiata’ obiecuje zrownac z ziemia kolebke cywilizacji chrzescijanskiej.
  To demokratyczny hegemon swiata bombarduje koscioly w Kosowie,, Libii, Syrii, Etiopii i Egipcie!!

  Duchowy przywodca Zachodu wlasnie zabral chrzescijanom Jerozolime.
  JA moze nazywac to przewaga teologiczna i ‚droga do przetrwania narodu’- bo JA jest zwyklym heretykiem, ktory nawet nie ma pojecia o skleceniu normalnego zdania po polsku:

  „Ani pod wzgledem teologicznym w temacie socjalizmu PRL argumenty Panstwa nie przemawiaja
  Ani owoce Duchowe jakie PRL wydal nie swiadcza o Panstwa racji.”

  Czy JA te wypociny pisze siedzac na kiblu w domu wariatow bo dostal zatwardzenia mozgu?
  Co to w ogole znaczy???

  I to:

  „Materializm socjalistyczny jako srodek zostal uzyty przeciwko Polakom I Polsce, materialism, ktory Polacy w PRL rozbuchali a zaniedbali Duchowy swoj rozwoj, ktory jest jedynie gwarantem przetrwania Narodu”.

  Materializm socjalistyczny jest w tej chwili w wielu krajach, baranie, imbecylu!
  Jest w Danii, Finlandii, a nawet w Niemczech i w Mongolii a jeszcze do niedawna byl we Francji.

  …”materializm, ktory Polacy w PRL rozbuchali a zaniedbali Duchowy swoj rozwoj..”

  No, teraz maja Polacy DUCHOWY rozwoj!

  To ‚uduchowienie’ przyszlo do nas w sama pore, zeby nas wybawic od ….Kosciola Katolickiego:

  Trzon Solidarnosci :

  Lech Walesa – Lebe Kohn
  Jan Olszewski Premier RP- Izaak Hertz-Oksner

  Premier RP – Tadeusz Mazowiecki – Icek Staktzna
  Jacek Kuron- Icek Kordblum
  Leszek Balcerowicz – Aaron Buchaltz
  Stefan Niesiolowski – Aaron Nusselblaum
  Jozef Oleksy – Szymon Buchmio –
  Hanna Gronkiewicz Waltz – Haka Grundbaum
  Wlodzimierz Cimoszewicz – Dawid Goldstein
  Aleksander Kwasniewski – Izaak Staltzman
  Andrzej Olechowski – Mosze Brandwein
  Izaak Goldeicht – Jan Maria Rokita
  Jaroslaw Kaczynski – Kalkstein
  Antoni Macierewicz – Izaak Singer
  Bronislaw Gieremek – Berle Lewartow
  Adam Michnik – Aaron Szechter
  Lech Kaczynski – Kalkstein
  Bronislaw Komorowski – Osip Szczynukowicz
  Janusz Korwin – Mikke – Ozjasz Goldberg
  Marian Krzaklewski – Dawid Zimmerman
  Ludwik Dorn – Dornbaum
  Hanna Suchocka- Hajka Silberstein
  Andrzej Duda – Aaron Feigenbaum

  Mazel tow!
  I nie udawaj zatroskanego Polaka.

 139. Carlos said

  Suchocka 12 lat ambasadorem w Watykanie, za poreczeniem naszego JP2

 140. Panie Troll.. w PRL trwała wojna na wielu frontach:
  Militarnym z żołnierzami niezlomnymi.. do lat 50 tych..I może dłużej. TEZ z Kościołem…w Polsce..re Kardynał Wyszyński…z Narodem Polskim eliminując Elitę Prawdziwą pozostawiając żydowską oraz wyksztalciuchow chloporobotnikow…Pan nie wie o czym piszę Panie Troll…Tak mi się wydaje…

 141. ….wojne w PRL przegraliśmy na wszystkich frontach…

 142. Kura domowa said

  Czytając wszystkie komentarze nasuwa mi się pytanie, jakże proste. Kiedy nam się żyło lepiej(nie chodzi mi o dobra materialne)? Każdy miał mieszkanie podobnie wyposażone, dzieci miały co jeść, ojciec pracował na rodzinę, matka opiekowała się dziećmi. Nie musiała prowadzić dzieci do żłobka. Żyło się skromnie, ale podstawowych rzeczy nie brakowało. Dziś mamy milion glodujacych dzieci w Polsce. Za tego zlowrogiego PRL tego nie było. Młodzież chodziła do MDK ów, miała zajęcie po szkole.
  A teraz popatrzcie, co dzieje się z dziećmi?
  Przykład z mojej pracy. 11 letnia dziewczynka po próbie samobojczej z anoreksja. Ubiera się na czarno. Ma rodziców w dupie. Robta co chceta.

 143. jasiekztoronto said

  Re; Artykul…
  Ja jedynie moge dodac, ze pokolenie moich rodzicow zbudowalo majatek w czasach PRL-u dla zydow…
  =================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 144. Troll Polonii said

  143
  Jasiek
  Znaczy sie pana rodzice i ich pokolenie to zydzi, ktorzy zbudowali PRL dla siebie?

 145. jasiekztoronto said

  Re: 144 Troll polonii…
  No coz, trzeba nie tylko umiec czytac, ale i rozumiec co sie czyta…

  Moze powtorze jeszcze raz, bo wyglada na to, ze wybiera sie pan do parlamentu na posla…

  „Pokolenie moich rodzicow (czyli cale pokolenie Polakow) zbudowalo majatek (pieniadze to nie majatek, a w sensie bogactwa materialnego – jak fabryki, huty, stocznie, kopalnie, przedsiebiorstwa itp) dla zydow…(ktorzy caly wypracowany przez moich rodzicow pokolenie zawlaszczyli lub poprostu ukradli)

  Nie uzylem slow „moi rodzice” ale „pokolenie moich rodzicow” – a wiec poprzednie pokolenie, ktore nie jest moim pokoleniem, ani nie jest pokoleniem mojego syna, ani pokoleniem moich wnukow…, a bylo pokoleniem moich rodzicow …

  Teraz juz jest dla trolla przejrzyste, czy jeszcze mam narysowac…

  =========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

 146. ad.145. Panie Jasiu, jezeli w PRL wladza to Partiia a Partiia to ZYDZI a wladza ma wladze nad „narodowym” majatkiem, czyli w istocie majatek bedacy w rekach wladzy za PRL jest wciaz w rekach Zydow w PRL dzis I to za PRZYZWOLENIEM polskiego narodu, ktorego elita wlasnie za PRL bylo zydostwo I jest dzis zydostwo.

  Blad polega na tym, ze my tupczemy w zydowskim materializmie , ktorego nie damy rady przebuc, bo by wygrac z nimi my mamy tylko jedna karte, ktorej Zydzi nie maja – to jest sila Ducha, ktora jezeli u nas jest w wielkosci siegajacej po Niebo, to Polska I wszystko jest nasze co w Polsce.

  Przykro mi widziec, jak w Gajowce wiele osob nie rozumie o co walka idzie I jakie sa jej owoce w tym materialne.

  Podkresle raz jesze, ze ZYDZI NIC nie ukradli a zmienili forme wladzy nat tym co mieli za PRL!!!!

  I to dlatego PRL to parszywe NIC, to taka utopia posiadania czegos, budowania czegos dla niby Polakow, takie zaby na aby aby a raki na nic…jak w piosence.

  Czy Gajowicze potrafia to zrozumiec? NIE, bo to przerasta umysly ludzkie operujace poprzez pryzmat filozifii socjalistycznej a przeciez tu trzeba patrzec poprzez pryzmat Swietej Tradycji znajac podejscie Talmudu jako filozofii grzechu – polityki grzechu sluzacemu szatanowi I jego slug.

  Co tu gadac I z kim gadac…?

 147. Marucha said

  Re 146:
  Oto jedyny sprawiedliwy i rozumny…

 148. NICK said

  „Podkresle raz jesze, ze Podkresle raz jesze, ze ZYDZI NIC nie ukradli a zmienili forme wladzy nat tym co mieli za PRL!!!!”

  ” ZYDZI NIC nie ukradli „.

  ——
  Nic a nic.
  Admin

 149. ad.146. Po co ten sarkazm Panie Gajowy? Rozumujacych podobnie w sprawie PRL jest wielu, ale Pan zastrasza te glosy I dlatego osoby te nie wypowiadaja sie tak stanowczo jak ja,) procz Pana Romana K…) ale sa takie soby jak widac po wypowiedziach w Gajowce.

  Gdybysmy rozumieli PRL to dzis inaczej wygladala by nas Polakow sytuacja. By rozumiec PRL trzeba miec do niego wielki dystans, ktorego nie maja Gajowicze a przynajmniej wiekszosc..

  Wczoraj byl wyklad Ksiedza Karola w Olsztynie. Warto posuchac a przez pryzmat tego chociazby wykladu oblicze PRL widac wyraznie. Byl Pan na tym wykladzie moze?

 150. ad.148. Panie NICK, poczyta Pan dyskusje, to moze zrozumie, ze „zydzi nic nie ukradli” oznacza w swietle rozmowy tylko tyle, ze podejscie rozumowania Pana Jasia I innych jest bledne, bo sugeruje jakoby caly PRL byl wlasnoscia Polakow. Ano nie byl, jak wyjasnilem, bo system I wladza, ktora osadzila system przymusem, zbrodnia , tak zorganizowala „prawo” by wszystko co bylo w PRL I tworzone w PRL bylo pod wladza zydowska.

  W PRL BIS zmienila sie tylko forma wykladni prawa, polityki , ktora nie sluzyla Polakom za PRL I nie sluzy za PRL BIS czyniac nas tak jak w PRL wykluczonych z prawa posiadania czegokolwiek w „Polsce ” czegokolwiek chyba ze Uni nam na to pozwola.

  Tu jest sedno sprawy, ze zniewolono nas podczas II Wojny Swiatowej czyniac nas niewolnikami w socjalistycznym systemie, z ktorego to niewolnictwa Polacy w Ruchu Solidarnosc chcieli sie uwolnic.

  Niestety, przez glupcow „polskich patriotow ” w PZPR to stalo sie niemozliwe. To wlasnie glupcy polsce w PZPR walnie przyczynili sie do powstania PRL BIS poprzez ignorancje, zaniedbanie, tchurzostwo, sluzalczosc etc, eyc, etc

  Smutne ale prawdziwe.

  Zaden z ignorantow polskich w PRL nie chial byc „Marta” a niestety tego wymagala chwila of tych co pretendowali do wladzy w PRL.
  Wiem, ze to boli Panie Gajowy, ale Prawda czesto boli I poprzez ten bol wychodzimy na prosta…

  Warto ten bol przyjac…

  ——–
  Doopa mnie boli, jak się najjem zielonych śliwek i mlekiem popiję.
  Admin

 151. Pan, Panie Gajowy wymysla, wyzywa na Polakow w PiS , PO etc, eyc oraz te partie popierajacych a nie widzi tego, ze kazdy Polak w PZPR to wlasnie cos takiego jak dzis w PO, PiS I kazda osoba- Polak popierajaca PZPR w PRL, to jak dzis ci Polacy, ktorzy glosuja na PiS , PO, I inne wraze partie…

  Zadna roznica!

  Polacy w PZPR uzywani byli przez zydowstwo I dzis Polacy w Pariach PRL BIS sa uzywani przez zydostwo. Nie ma ani jednej Partii polskiej w PRL BIS jak I nie bylo PZPR polska paria sluzaca Polakom I naszemu panstwu, ktorego w istocie nie mielismy, bo to byla li tylko atrapa panstwa a w nim zniewolony narod politycznie – talmudycznie prowadzony przez Zydo-masonerie.

  Plynne przejscie z PRL do PRL BIS ukazuje jak slabym, zniewolonym byl narod polski za PRL….pokazuje wielka sile masonerii wzgledem nas.

 152. Joannus said

  Ad 138
  ”rozbuchali materializm socjlistyczny”

  Zaślepieni dobrobytem bezbożnego zachodu stali się nienasyceni w dobrach materialnych.
  Wszystkiego było im za mało, chociaż, albo w dzieciństwie albo ich ojcowie przymierali głodem.
  Żyć ponad stan i najlepiej kosztem innych, jakież to etyczne i po katolicku. Niech cwaniaki grabią ojczyznę aby mnie było tylko lepiej. Albo zwiać do demokratycznego raju, wypinając się na Ojczyznę.
  Cokolwiek by nie mówić, Polska Ludowa utrzymywała się sama, bez dotacji i okradania innych narodów. A wysiłek narodu sprawiał, że stawiane za granicami cukrownie, cementownie, inne fabryki, oraz przedsięwzięcia budowlane służyły innym i często słabszym.

 153. ad.152. Ojcze, wszystko bylo by dobrze, gdybys pomyslal z nakazu jakiej wladzy to wszystko budowales oraz dla czyjej CHWALY.

  Dzis Ojcze latwo wystepowac w piorkach wiernego Bractwa Piusa X jako budowniczy PRL I pieknie o nim pisac.

  Czemu to nie Ojcowie nie mieliscie tych piorek podczas PRL, gdzie byla Chwala dla Boga? Dla jakiej wladzy budowaliscie przebudowywujac?

  Kazdy z nas dzis w PRL BIS musi wiedziec to co za PRL nikt nie wazyl sie poznawac a jak wazyl, to ponosil konsekwencje, wiec albo ginal albo cierpial…- komu dzis sluzymy kazdym krokiem, chwilka?

  Za kazdy nasz krok , chwilke I sluzbe Pan Bog nas rozliczy.

  ———————–
  Pan zyje utopie Panie Joannus

 154. Troll Polonii said

  153
  Wspolne dzialanie- Porusza

  Jakim trzeba byc chmyzem niechrzczonym, zeby pisac takie idiotyzmy i jeszcze powolywac sie na Boga!
  Jak panu w ogole nie wstyd???!!!

  To o PRL-u wszystko wie (?) a moze jednak porozmawiamy o tym co nam dal zydowski przewrot??

  W PRL-u nie bylo kalek wojennych ani okaleczonych polskich zolnierzy bo nie bralismy udzialu w zadnych zbojeckich bijatykach!!!!!!! o handel narkotykami!!
  I kazdy polski obywatel mial bezplatna opieke lekarska zagwarantowana konstytucja!!!

  Jak sie pan w ogole nie wstydzi??
  Jest jeszcze wielu zyjacych swiadkow, ktorym tylko baran nie wierzy:

  Podziemna, nielegalna organizacja jaka byla Solidarnosc, mogla byc w PRL-u zarejestrowana!!!!!
  A dr. Piskorski siedzi, bo sie odwazyl zaproponowac utworzenie partii, ktora bedzie popierac normalne stosunki z Rosja.
  Dr. Piskorski siedzi bez oskarzenia i bez wyroku!!!!!!!

  Pilot, Dariusz Szpineta zostal zamordowany w hotelu, bo wiedzial
  ( i opowiedzial) za duzo o katastrofie smolenskiej. Dochodzenia nigdy nie bylo i nie bedzie.
  Czy pan upadl na glowe?

  Kto sie czego w PRL-u nie wazyl?
  Solidarnosc moze byla taka wystraszona????!!

  W polskim sejmie w PRL nikogo nie zamordowano – tak jak Lepera.
  Nikt nie byl zamordowany, za to, ze osmielil sie pisac o holokauscie, tak jak dr. Ratajczak.
  14 milionow Polakow ucieklo z Polski przed Solidarnoscia. Zdazyli zanim zaczeli mordowac.
  Lista niewyjasnionych zgonow w po-Solidarnosciowej Polsce jest bardzo dluuuuuga. I jest caly czas dostepna w gajowce.
  NIKT, NIKT nie prowadzi sledztwa.

  Nie wiadomo kto glupszy: Polaki czy ukry. Jedna swolocz.

  A teraz prosze wytlumaczyc:
  Polscy zolnierze wracaja z Afganistanu w strasznym stanie. Nie stac ich na leczenie i odszkodowania tez nie dostaja. Ani nie maja bezplatnej opieki lekarskiej.
  Taki ktos, jak Wspolne Dzialanie zachowuje sie jak zbir.

  Weterani przegrywają w sądach, bo MON zgłasza przedawnienia. Resort zapowiada zmiany – Polsat News

  http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-03-31/weterani-przegrywaja-w-sadach-bo-mon-zglasza-przedawnienia-zachowanie-niehonorowe/

  Onet – Jesteś na bieżąco

  https://www.onet.pl/?utm_source=r.search.yahoo.com_viasg_fakt&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=c947cd92-173d-5906-aebf-537fa95f7997&sid=f13b499b-dba8-44e4-a9ae-cb9ebb087cc8&utm_v=2#rlu-201509031804100862300132

  Pompa śmiechu dla weterana: Bez państwowego wsparcia, cierpią w milczeniu – GazetaPrawna.pl – biznes, podatki, prawo, finanse, wiadomości, praca –

  https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1066298,panstwowa-pomoc-dla-weteranow.html

  Kto wysyla polskich zolnierzy w charakterze najemnikow na zbojeckie wojny o rope i narkotyki??
  I jak sie taki kutas nazywa???

Sorry, the comment form is closed at this time.