Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Kura domowa o Reforma posoborowa
  Obserwator o Wolne tematy (39 – …
  CzŁ o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Obserwator o Wolne tematy (39 – …
  Obserwator o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  bez loginu o Marsz Tuska, czyli myślenie…
  Ewa-Maria o Coraz mniej szczepień w Polsce…
  Zbigi o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Liwiusz o Marsz Tuska, czyli myślenie…
  poko o Puste hasła
  Mietek o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  poko o Wolne tematy (39 – …
  poko o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Maciek o Puste hasła
  Anteas o Puste hasła
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Jak rosyjska ropa umknęła nagonce

Posted by Marucha w dniu 2023-03-27 (Poniedziałek)

Zachód przystąpił do polowania na grubego zwierza. Na największego światowego eksportera ropy i paliw. Chciał uczynić Rosję naftowym pariasem, którego nie przyjmuje na salonach. I któremu przede wszystkim odbiera się pieniądze.

Po wybuchu ukraińskiej wojny, Ameryka przystąpiła do wojny handlowej z Rosją. Wprowadziła błyskawicznie embargo na import rosyjskiej ropy, to samo zaleciła Europie. Ta wykonała polecenie, choć szło to boleśnie i długo. Później nastąpił kolejny etap odbierania Moskwie dochodów z eksportu. Zachód wprowadził „pułap cenowy” – zakaz kupowania i transportu ropy rosyjskiej powyżej pewnej ceny (na początek ustalono ją na 60 USD). Głównym wykonawcą tego zlecenia były europejskie floty tankowców, banki, ubezpieczyciele. Tak rozpoczęło się polowanie na rosyjską ropę po całym świecie. Miało ono zagłodzić niedźwiedzia, a jakie przyniosło efekty?

Warto wspomnieć, że to polowanie na grubego zwierza: w 2021 r. Rosja wydobyła 13% światowej ropy (536 mln ton), więcej wydobyły tylko Stany (711 mln). Wyeksportowała z tego 264 mln ton ropy (13% globalnego eksportu), a produktów 150 mln ton (12%).

Rosja na samym początku została uderzona finansowo, po pierwsze zabraniem jej pieniędzy złożonych w zachodnich bankach, po drugie rosyjska ropa była wyceniana o 25-35 USD na baryłce taniej niż Brent. To dla budżetu rosyjskiego miesięczne straty rzędu 2 miliardów dolarów. Wszyscy chcieli zarobić na zagonionym do narożnika eksporterze. Rosyjska strategia utrzymania rynku i dochodów miała swoją cenę i kazali ją sobie płacić tak nabywcy – obniżając cenę zakupu, jak i wszyscy po drodze – transport, podwyższający piekielnie opłaty za przewóz, i ubezpieczyciele, którzy windowali w górę stawki, o ile w ogóle chcieli ubezpieczyć cargo. A bez tego – nie wejdziesz do żadnego portu. A wcześniej, latami różnica między rosyjską ropą a globalną ceną Brent wynosiła zaledwie 1,5 dolara.

Jedną ścieżką ucieczki niedźwiedzia przed nagonką były układy państwowe z państwami Azji, gdzie Rosja przekierowała dostawy, głównie do Indii i Chin. Zachód naciskał, by nie kupowali, ale te nie podporządkowały się. Jak zadeklarował Hardeep Singh Puri, minister ds. ropy, „Indie są suwerennym państwem i egzekwują swoje prawo zaopatrywania się w ropę tam, gdzie ceny są najkorzystniejsze”.

Ten model się rozwija – właśnie ruszają rosyjskie dostawy do Pakistanu, gdzie można dostarczyć kilka milionów ton ropy rocznie, a rozliczane będą w walutach „krajów zaprzyjaźnionych”. W ten sposób powstanie jeszcze jedna drobna kreska na diamentowej kolumnie dominacji dolara w światowym handlu, dającej bogactwo i władzę Ameryce.

Ale nie tylko państwa, także biznes. Ktoś mający wystarczająco dużo odwagi i sprytu, no i zasobów oczywiście, może w takiej sytuacji niezwykle się wzbogacić. I właśnie w szarej strefie globalnego ładu, mieści się pewna część odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że ten potężny Zachód, skupiający ponad 60% światowego bogactwa przeciwko Rosji, nie mógł zagonić niedźwiedzia do narożnika tam, gdzie to najważniejsze – w światowym handlu ropą?

Jak tylko zaczęto mówić o sankcjach, rozpoczął się ruch w interesie w handlu tankowcami. Kupowali je Rosjanie (nie zawsze rejestrowani w Rosji), ale także Emiraty, Indie, Bliski Wschód i Azja, nie kryjąc nawet, że to dla przewozu rosyjskiej ropy. Run na tankowce był potężny, szybko sprzedawano Suezmaxy, Aframaxy, tankowce klasy MR.

Przed wojną 70% morskiego eksportu rosyjskiej ropy było obsługiwanych przez kraje zachodnie (dzisiaj: niedrużestwiennyje), a niecałe 20% obsługiwały rosyjskie statki i instytucje. Teraz krajobraz wygląda zupełnie inaczej: kraje nieprzyjazne dalej obsługują 40% przewozów, Emiraty 15% i Chiny 13%. Reszta (jedna trzecia) to firmy rosyjskie albo nieznanej własności. To oczywiście zwiększa koszty transportu i eksportu, ale przy coraz większej własnej flocie, coraz więcej też zarabiają na tym Rosjanie, a coraz mniej – Zachód. Floty europejskie, które przewoziły wcześniej 2/3 rosyjskiej ropy, biorąc udział w tej nagonce, utraciły już prawie połowę przewozów.

Malowniczą, taką prawie piracką, ścieżką wyślizgiwania się niedźwiedzia z obławy było szmuglowanie rosyjskiej ropy i produktów. Zaczynało to się zwykle od wyłączenia transpondera (UKF) systemu AIS, umożliwiającego lokalizację tankowca. Potem odbywała się operacja STS (ship-to-ship), czyli przeładunek towaru na morzu. Przy rosyjskich portach eksportowych po wejściu w życie sankcji utworzyły się huby przeładunków morskich.

Ekspansja zjawiska jest zaskakująca, jeśli na Morzu Śródziemnym jesienią nie przeładowywano jeszcze nic, a w lutym ’23 przeładunki przekroczyły 22 miliony baryłek. To 20 dużych Aframaxów, to 15% całego rosyjskiego eksportu. Takie centra przeładowcze utworzyły się błyskawicznie przy wybrzeżach Grecji, Malty, Gibraltaru, tak jak kilka lat wcześniej dla obsługi szarego eksportu wenezuelskiej i irańskiej ropy powstały przy emiratach, Omanie czy Malezji.

Sprawność rosyjskich nafciarzy zadziwiła, o jej efektach już w najbliższym numerze Myśli Polskiej.

Andrzej Szczęśniak
https://myslpolska.info

Komentarzy 9 do “Jak rosyjska ropa umknęła nagonce”

 1. Kojak said

  I dobrze ! Na pochybel zydowskim kurwom . Jude uber alles zdechl i chwala Bogu

 2. Liwiusz said

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Juan_Vicente_G%C3%B3mez

  Juan Vicente Gómez Chacón (ur. 24 lipca 1857 w La Mulera, zm. 17 grudnia 1935 w Maracay) – wenezuelski wojskowy, generał, prezydent-dyktator Wenezueli.
  W 1908 przejął władzę przy pomocy Amerykanów. Stworzył jeden z najbardziej represyjnych systemów dyktatorskich w Ameryce Południowej. Z powodu wspomnianych represji według prześladowanych przez niego osób obietnice z jego hasła Pokoju, Jedności i Pracy można było znaleźć na cmentarzach (pokój) w więzieniach (jedność) i przymusowych robotach (pracę)

  Amerykanie Wenezuelczyków okradali z ropy. Zainstalowali u władzy swojego agenta z którym zawierali demokratyczne „umowy”.

 3. sudbina Srba said

  Jaki jest cel koniokradów?
  Zabronić tradycyjnych zródeł energii i wprowadzić amerykański monopol na wyłącznie elektryczną energie a wszystkie inne technologie… ubić.

  Każdemu polecam analize Kumara , speca z Indii, który pozbierał wszelką informacje.

  Proszę zauważyć, ze zaczęła sie jankesowska obława na Indie.
  „Odrodził sie” ruch Kalistanu, samodzielnego państwa Sikhów; a teraz jest bardzo popierany szef opozycji, potomek drania i łobuza Gandiego, który jest w opozycji.
  Indie kupują gaz i rope z Rosji i odmówiły nakładania sankcji na Rosje.

  ( a na Filipinach nasłali z USA ‚wyszkolonego’ na kowbojska mode wnuka Ferdynanda Marcosa. Zwiększono ilosc baz na Filipinach).

  MUST READ:

  Jayeshkumar
  Part-1
  IPCC, UNFCCC and COP or the Global Climate Agencies going after or Blaming the Fossil Fuels, and not going after or Blaming those Friction Brakes in Automobiles for the Climate Crisis, is the Root cause of the recent Global turmoils – Energy, Economic, Auto and Resorces War, and an actual war that is threatening to go Global.

  The (Gas) War in Ukraine is the result of the Glorification of Electric Mobility, without making our Automobiles to fundamentally improve their Energy/Fuel Efficiency (by following the Laws of Motion, and getting rid of their Energy Wasting Friction Brakes, using a simple Energy Storing Technology of a pull-back Toy Car for the recovery and reuse of the Braking Energy in Automobiles). ..with the UN, UNFCCC, IPCC, COP, as well as the Governments, Policymakers, Automakers, and the Energy, Economic and Climate Experts failing to understand, acknowledge, appreciate and adopt a Simple Energy Saving Technology for Automobiles, that even exists in a pull-back Toy Car!. ..Trrrr (= Braking), ..Vroom (= Free Acceleration!).

  The Air Pollution, Climate Change and Global Warming are direct results of wasteful use of Energy and Fuel in our Automobiles, that still use those Heat Emitting and Energy Wasting Friction Brakes to Stop every time, and then (Stupidly) use a lot of New Energy, Engine Power and Fuel to Accelerate once again, in Gross violation of the Laws of Motion; instead of Recovering most of their Kinetic Energy while Braking, and Reusing that same Energy for Powering the Next Acceleration!.

  All Automobiles can and should Accelerate by using only the Braking Energy (that can be Recovered and Stored in Transmission!) without using any New Energy, Engine Power and Fuel, or a lot of Battery Power and Electricity and all that Gas for powering those Energy Guzzling Electric Vehicles! (that led to this Gas Supply War between the US and Russia).

  Jayeshkumar
  Part-2
  A Drastic Reduction in the use of New Energy, Fuel and Emission from Automobiles, or a lot of this Battery Power, Electricity and Gas for powering those Electric Vehicles is possible by getting rid of those Energy Wasting Friction Brakes and using a `Smart Transmission’ that Recover most of their Kinetic Energy while Braking, and re-use that same Energy (Stored in a Transmission) for powering the Next Acceleration!. ..just like in a pull-back Toy Car!.

  Time for Energy importing countries (such as UK, EU, India, China, Korea, Japan) to get rid of those Energy Wasting Friction Brakes from all those Energy Guzzling Electric Vehicles, and thereby reduce the use of a lot of Battery Power, Electricity and Gas; if not also from the rest of our Automobiles that use IC Engine and Fuel and thereby reduce the burden on Electric vehicles, Grid and the Gas for reducing the overall Emission from Automobiles.

  A Simple realization by our Automakers that a Coil spring @ in an Automobile can act as Motor, Generator and Battery/ Ultra-Capacitor all in one simple object (to Recover, Store and Re-use the Braking Energy), can end the Gas War in Ukraine and the Energy Crisis in Europe; but would also reduce the West’s reliance on China for the Battery and other Rare Earth Minerals for EVs and Renewables, including Taiwan on Electronics!.

  (A Unique Transmission that can Recover, Store and Reuse the Braking Energy to offer an completely Engine, Fuel or Battery Free Acceleration was shown at the AutoExpo2000, New Delhi, 23 years ago!).

 4. osoba prywatna said

 5. Zorard said

  Jak jedni chcą kupić a drudzy chcą sprzedać, to nie ma takiej siły, która mogłaby to zatrzymać. Po prostu zarobią pośrednicy i będzie drożej.

 6. minka said

  Amerykański skroplony amerykański gaz ziemny, który Niemcy importują, okazał się droższy i gorszy od rosyjskich nośników energii.

  Poinformował o tym poseł Bundestagu z ramienia partii „Die Linke” Andriej Hunko [1]. Według niego droższy gaz ze Stanów Zjednoczonych stał się problemem dla niemieckiego przemysłu, ponieważ model ekonomiczny Niemiec przez wiele lat opierał się na możliwości zakupu energii z Rosji po bardzo korzystnej cenie. Hunko dodał, że po uszkodzeniu w wyniku zamachu terrorystycznego podwodnego gazociągu Nord Stream Berlin nie ma już możliwości wyboru, który gaz jest tańszy i bezpieczniejszy dla środowiska. Według analityków motywowana politycznie odmowa Niemiec zakupu rosyjskiego gazu zniweczyła główną przewagę konkurencyjną gospodarki tego kraju. Ponadto, jak zwracają uwagę analitycy, Niemcy, które teraz aktywnie importują amerykański LNG, stały się tym samym jeszcze bardziej uzależnione od Stanów Zjednoczonych.

  Importowany przez Niemcy amerykański skroplony gaz ziemny (LNG) okazał się znacznie droższy i gorszy od rosyjskich nośników energii.

  Jego zdaniem ataki na gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2 można scharakteryzować jako wojnę gospodarczą nie tylko z Niemcami, ale z całą UE. Z punktu widzenia Hunko na wysadzeniu gazociągów najbardziej skorzystały kraje dostarczające gaz do Niemiec, głównie Stany Zjednoczone.

  Hunko uważa też, że import przez Niemcy droższego amerykańskiego gazu to problem nie tylko dla ludności, ale także dla niemieckiego przemysłu. Jak wyjaśnił poseł, niemiecki model gospodarczy opierał się w dużej mierze na niskich cenach energii, wysoko wykwalifikowanej sile roboczej i eksporcie. Teraz, gdy ceny energii rosną, dużym firmom nie opłaca się już pozostawać w Niemczech, a wiele z nich udaje się do Stanów Zjednoczonych.

  https://adnovumteam.wordpress.com/2023/03/28/wojna-juz-nie-domowa-na-ukrainie-28-03-2023r-2835-dzien-od-nowego-rozejmu-pelnowymiarowa-operacja-zbrojna-usz-wobec-republik-w-donbasie-zakonczona-interwencja-wojsk-fr-dzien-405/

 7. Быдлошевский Л.З. said

  +++ Instaurare omnia in Christo +++

  Deputatka vel poslanka do Dumy vel sejmu rosyjskiego kilka lat temu w czasie wystapienia parlamentarnego podala, ze w Rosji do 1 % „suwerenow” nalezy 71 % majatku narodowego. Poinformowala rowniez ze w takich Indiach for example do tego 1 % nalezy tylko 49 % majatku narodowego, w Chinach 32 % a w Japonii tylko 17 % ?
  Wyglada mi wiec na to, ze te slabiutke w porownaniu z Rosja wskazniki w powyzszych krajach byly tylko dlatego mozliwe ze Jahwe nie stworzyl skosnookich Starszych Braci w Wierze chociaz czarnych jak chocby Obama Barak i owszem i jak najbardziej stworzyl co mozna chocby w bezcennym Izraelu na ulicach zobaczyc, prawda ?

  Jednoczesnie poslanka ta – Wiera Anatoljewna Ganzia -zakomunikowala, ze 5,5 mln Rosjan zarabia minimalna pensje krajowa w wysokosci 5500 rubli vel 60 euro miesiecznie ?
  Podala rowniez ze ilosc slowianskich „suwerenow” zyjacych ponizej minimum socjalnego w wys. 11500 rubli vel 120 euro miesiecznie wzrosla z 10,7 % w 2012 r. do 12,7 % w roku 2019 i do 19,1 % w 2020 czyli co piaty obywatel jest tam nedzarzem a wiec jakies 30 mln sztuk ?

  Rosyjski GUS czyli „Rosstat” podaje ze 74 % emerytow tej swiatowej potegi ma emeryture ponizej 10 tys. rubli tj. okolo 100 euro. W zasadzie nic takiego nowego ci rosyjskojezyczni Judeochrzescijanie posoborowi po 1990 r. w tej Rosji nie wymyslili albowiem powielili tylko stare sprawdzone od tysiacleci schematy o czym nam Biblia poslusznie donosi gdzie niejaki Jozef zydowska przybleda zostal w Egipcie ministrem finansow niczym „balcerowicz” & „rostowski” & „koscianski” w Polinie zostali, prawda?

  I jak ten „jozef” zabunkrowal cala zywnosc tej owczesnej swiatowej potegi w panstwowych spichlerzach ktore sobie ot tak sprywatyzowal niczym tow. Stoklosa w 1990 r. Zaklady Miesne w Pile, to kiedy nadszedl calkiem niespodziewanie dla gojow a planowo systematycznie wykreowany przez Judeochrzescijan wieloletni glod niczym na Ukrainie w latach 20-tych, to skumulowal ten „jozef” cale zloto i srebro Egiptu w swoich wybranych judeochrzescijanskich posoborowych spracowanych lepkich recach a nawet wywiozl na osiolkach wszystko to zloto do Ziemi Obiecanej za pomoca samego Jahwe ktory jak doswiadczony sutener tych zlodziei i szubrawcow przed pogonia Egipcjan obronil topiac tych okradzionych idiotow w falach Morza Czerwonego bo jak powszechnie wiadomo Pan Bog za dobre wynagradza a za zle karze w przeciwienstwie do Pana Szatana ktory to za zle wynagradza a za dobre karze, prawda ?

  Jezeli wiec naiwnie Polaki sadza ze te „Jozefy” ich piekna ojczyzne tak sobie omina i nie rozszabruja, to na przykladzie powyzszych faktow historycznych naiwnosc ta jest bezpodstawna. Jakosc zycia Slowian Zachodnich musi byc drastycznie obnizona do poziomu zycia Slowian Wschodnich nad czym tez prawe i sprawiedliwe ludzie warszawskie z Herr Moravietzky i Herr Kaczynski na czele w pocie ich wybranego czola dniem i noca ciezko haruja niczym Negry na plantacjach bawelny czy polskie chlopy panszczyzniane zanim ich w 1861 r. Car Alexander II z kajdan nie uwolnil w zaborze rosyjskim, prawda ?

  Autor: Быдлошевский Л.З.

 8. Ad. 7

  Rosji do 1 % „suwerenow” nalezy 71 % majatku narodowego

  To jest armia Rosji. Armia, która prowadzi działania „zbrojne” w gospodarce. Taki czas…

 9. Sudbina Srba said

  Warto poczytac:

  Konrad Rekas

  Amerykański terroryzm przeciwko Nord Stream: polska perspektywa

  US Terrorism Against Nord Stream: A Polish Perspective – Global ResearchGlobal Research – Centre for Research on Globalization
  https://www.globalresearch.ca/us-terrorism-against-nord-stream-a-polish-perspective/5812291?utm_campaign=magnet&utm_source=article_page&utm_medium=related_articles

  Mark Taliano
  Masowa psychoza: kiedy uwolnimy się od toksycznej propagandy, jeśli nie teraz? – Global ResearchGlobal Research – Centrum Badań nad Globalizacją
  https://www.globalresearch.ca/when-will-we-free-ourselves-from-toxic-propaganda-if-not-now/5813771?utm_campaign=magnet&utm_source=article_page&utm_medium=related_articles

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: