Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  marteczka o Wolne tematy (29 – …
  marteczka o Bójka w sklepie z powodu braku…
  Lily. o Polska błaga UE o paszporty…
  Kubuś Fatalista o Stany Zjednoczone wszczęły 81%…
  wow o Traktat Ryski
  Boydar o Wolne tematy (29 – …
  Boydar o Polska błaga UE o paszporty…
  Bloor St. o Paradoks Google’a
  Boydar o Światełka w tunelu
  Boydar o Wypalona ziemia
  Boydar o Kontrola umysłów według Nicola…
  Nietytus o Bójka w sklepie z powodu braku…
  Jack Ravenno o Polska błaga UE o paszporty…
  MatkaPolka o Traktat Ryski
  revers o Wolne tematy (29 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 540 obserwujących.

Co zawdzięczają Rosjanie dyktaturze Putina – a o czym Polacy mogą tylko pomarzyć.

Posted by Marucha w dniu 2014-04-11 (Piątek)

Jeżeli nadal chcesz trzymać głowę w kuble, jeżeli wiesz z całą pewnością, że Rosjanie to siermiężne kacapy żyjące w lepiankach, dla których Polska to wymarzony raj dobrobytu – nie czytaj dalej. Tępe lemingi, do których niewątpliwie należysz, mają własne gazety i „niezależne” witryny internetowe, gdzie mogą bez zakłóceń zewnętrznych przebywać w swym wirtualnym świecie i niczym kundelki obszczekiwać tego, kogo wskaże im palcem facet trzymający je na smyczy. Tu nie masz czego szukać.

Dla całej reszty – oto garść faktów dotyczących współczesnej Rosji, która po okresie smuty, pod rządami prezydenta Władimira Putina zaczyna odzyskiwać nie tylko znaczenie na arenie międzynarodowej, ale i odbudowywać  w Rosjanach poczucie dumy, patriotyzmu i – co jest bardzo ważne – zwracać się ku chrześcijaństwu.

Na początek przytoczymy artykuł Natalii Olszaneckiej z 2010 roku, a więc mający charakter historyczny. Od tamtej pory zaszły w Rosji spore zmiany, ale o tym będzie mowa później.

*                       *                           *

Ostatnia deska ratunku, czyli polityka prorodzinna w Rosji

Problem demograficzny jest jednym z największych problemów z jakim boryka się współczesna Rosja. Liczba ludności kraju kurczy się zatrważającym tempie. Wysokiej śmiertelność obywateli towarzyszy niski przyrost naturalny. Specjaliści przewidują, że gdy w najbliższym czasie nie nastąpią żadne zmiany, to w 2050 roku liczba Rosjan spadnie do 100 milionów (aktualnie wynosi 140 milionów). Głównym problemem jest niska dzietność kobiet, której zaradzić ma prowadzona w kraju polityka prorodzinna.

Sytuacja w kraju

W ostatnich latach władze poszczególnych regionów kraju, a także władze Federacji zwracają coraz większą uwagę na problem demograficzny. Doprowadziło to do powstania wielu aktów prawnych określających programy pomocy rodzinie, prowadzenie analiz społecznych i dotacji finansowych. W Rosji działa także wiele niepaństwowych, społecznych, a także religijnych organizacji, których celem jest pomoc rodzinie.

Najważniejszym dokumentem normującym życie rodzinne jest Kodeks Rodzinny Federacji Rosyjskiej z 1995 roku, regulujący sferę kontaktów małżeńsko-rodzinnych, porządek ślubów i rozwodów, a także sprawy majątkowe między małżonkami. Dokument zwraca szczególną uwagę na takie kwestie jak zapomogi, gwarancje społeczne dla osób z niepełnoletnimi dziećmi, renty, ulgi, urlopy macierzyńskie. Ważną kwestią jest uwzględnienie praw kobiet w ciąży i kobiet samotnie wychowujących dzieci. Część ulg jest także przeznaczona dla mężczyzn samotnie wychowujących dzieci.

Ustalono, że kobiety, które urodziły pięć lub więcej dzieci jak również matki-inwalidki otrzymywać będą możliwość przejścia na emeryturę w wieku 50 lat, ale przy stażu pracy wynoszącym najmniej 15 lat. Specjalny status członków rodziny uwzględnia także prawo o Zatrudnieniu Ludności Federacji Rosyjskiej dając pierwszeństwo samotnym lub wielodzietnym rodzicom, a także dzieciom inwalidów i osób bezrobotnych.

Mimo tych wszystkich ustaleń w Rosji nadal brakuje jednolitej bazy państwowej polityki prorodzinnej. Prawny status rodziny, charakteryzujący jej położenie w odniesieniu do państwa, dotychczas nie został jednolicie określony. Często ciężar prowadzenia polityki rodzinnej spada ze szczebla federalnego na regiony. W ten sposób, prowadzona polityka staje się niedostatecznie efektywna i ogranicza się w zasadzie do pieniężnych zapomóg na dzieci.

Od czasu, gdy do władzy w Rosji doszedł Władimir Putin sytuacja demograficzna zaczęła się polepszać. Gdy w 2000 roku liczba urodzeń wynosiła około 1,2 mln dzieci, w 2009 przekroczyła 1,6 mln. Problem źle prowadzonej polityki rodzinnej był według byłego prezydenta jednym z najważniejszych w Rosji. Na politykę prorodzinną przeznaczono olbrzymie sumy pieniędzy. Stworzono program mający namówić Rosjanki do posiadania więcej niż jednego dziecka.

„Kapitał macierzyński”

Władze stworzyły w systemie odpowiednik polskiego „becikowego” – tzw. kapitał macierzyński. Program funkcjonuje od 2007 r. i jest planowany do 2016 r. Tego typu wsparcie finansowe przysługuje jednak w momencie urodzenia lub adoptowania drugiego i kolejnych dzieci (i obejmuje urodzone w 2007 r. i później). Od 1 stycznia 2010 r. jego wysokość to 343 278 rubli (ok. 34 tys. zł), z czego 12 000 rubli (ok. 1200 zł) można przeznaczyć na dowolne potrzeby. Kapitał macierzyński ma bowiem swoje szczególne przeznaczenie i może być wykorzystany na polepszenie warunków mieszkaniowych, opłatę edukacji dziecka do 25 roku życia lub zwiększenie oszczędności emerytalnych matki. Wypłata tej zapomogi odbywa się nie po porodzie, a dopiero po osiągnięciu przez dziecko 3 lat.

Urlop macierzyński i brak tacierzyńskiego

Urlop macierzyński w Rosji ma długotrwałość 70 dni kalendarzowych do porodu i 70 dni kalendarzowych po porodzie. Jeżeli jest to ciąża mnoga ilość dni wynosi odpowiednio 84 i 110. Jeżeli poród nastąpił w 30 tygodniu ciąży i dziecko urodziło się martwe kobiecie nadal przysługuje 156 dni urlopu. Zapomogi przed i po ciąży wypłaca się w rozmiarze 100 proc. średniego zarobku. Od 1 stycznia 2010 roku ustalono, że minimalny rozmiar zapomogi wynosi: 2060,41 rubli miesięcznie (ok. 200 zł) po urodzeniu pierwszego dziecka; 4120,82 rubli miesięcznie – po urodzeniu drugiego i każdego następnego dziecka.

W czasie urlopu macierzyńskiego pracodawca nie ma prawa zwolnienia kobiety, z wyjątkiem przypadku likwidacji przedsiębiorstwa. Urlop macierzyński w Rosji przysługuje tylko kobietom. Jednak w świetle prawa podczas urlopu macierzyńskiego matki, ojciec ma prawo ubiegać się o specjalny urlop u pracodawcy.

Dodatkowo kobiecie przysługuje trzyletni urlop wychowawczy. Urlop wychowawczy może być wykorzystany częściowo lub całkowicie także przez ojca, babcię, dziadka lub innych krewnych. Kobieta lub wskazane osoby, znajdujące się na urlopach wychowawczych, mogą pracować na niecały etat lub w domu. W tym przypadku istnieją również specjalne zapomogi, wynoszące 500 rubli miesięcznie dopóki dziecko nie będzie miało 1,5 roku. Pomoc finansowa jest świadczona, gdy jedno z rodziców nie pracuje. Na okres urlopu pracodawca jest zobowiązany zachowywać posadę. Prócz tego okres urlopu wychowawczego wlicza się w ogólny, nieprzerwany staż pracy.

Sytuacja na oddziałach położniczych

W Rosji w ciągu ostatnich paru lat spadła śmiertelność noworodków i matek. Według WHO na 1000 nowo narodzonych dzieci w tym kraju 13 rodzi się martwych. Przy porodzie umiera natomiast mniej niż 17 matek na 100 tys. Co się tyczy sytuacji na oddziałach położniczych, to pozostawia ona wiele do życzenia. W mniejszych miejscowościach, lub w azjatyckiej części kraju nadal brakuje dobrych specjalistów i sprzętu. W większych miastach sale położnicze są wypełnione po brzegi. Jedyna alternatywa to prywatne kliniki, które jednak są bardzo kosztowne.

Długie kolejki w przedszkolach

Tysiące rodziców w całej Rosji nie mogą zapisać swoich dzieci do przedszkoli. Nie ma miejsc. Wiele rodzin musi czekać na swoją kolej, zostawiać dzieci w domu, albo korzystać z usług dość drogich niań. W wielu, zwłaszcza dużych, miastach Rosji kolejki do państwowych przedszkoli obejmują tysiące dzieci. Rodzice narzekają też na jakość opieki nad ich pociechami.

W Rosji w ostatnich latach powstają prywatne placówki i domowe przedszkola, gdzie jedna z mam razem z wychowawcą i kucharzem opiekują się grupą 8 do 15 dzieci. Wybudowanie państwowego przedszkola na 280 miejsc to koszt rzędu 360 milionów rubli. Aby całkowicie wyeliminować problem deficytu miejsc w Rosji potrzeba by wydać ponad 2 tryliona rubli. Otwarcie prywatnego przedszkola na 5-10 dzieci kosztuje około 700 tysięcy. Jednakże należy zaznaczyć, że miesięczny pobyt dziecka w prywatnym przedszkolu to koszt, w zależności od regionu, wahający się od 8 tys. do 30 tys. rubli.

W pewnych regionach problem deficytu miejsc w przedszkolach państwowych rozwiązano za pomocą kompensat finansowych rodzicom. W Krasnojarsku rekompensata dla tych rodziców, którym nie udało się zapisać swojego dziecka do przedszkola wynosi trzy tysiące rubli. W Permskim Obwodzie rozmiar kompensaty to cztery-pięć tysięcy rubli. Kompensaty te mają jednak jedno zastrzeżenie: otrzymują tylko te rodziny, których dochód nie przekracza najniższej średniej krajowej.

Co tyczy się szkół, to głównym problemem wydają się wysokie kosztu edukacji i niedofinansowanie placówek szkolnych. Komplet podręczników do szkoły kosztuje rodziców około 2 tys. rubli, a w dodatku są one wątpliwej jakości. Rosyjskie szkoły borykają się także z brakiem specjalistów- pedagogów. Nierzadkie są także przypadki agresji nauczycieli w stosunku do uczniów. Według ankiet praktycznie każde dziecko przez 11 lat nauki zostało uderzone przez nauczyciela, wyzywane lub poniżone przed innymi uczniami. Rodzice skarżą się także na niski stopień przygotowania dydaktyków.

Czego chcą Rosjanie?

Mimo wielu niedociągnięć Rosjanie odnoszą się pozytywnie do zmian w prowadzonej polityce prorodzinnej, świadczy o tym fakt, że w sierpniu 2009 roku po raz pierwszy od wielu lat liczba urodzeń przewyższyła liczbę zgonów. Kobiety nadal domagają się jednak większych ulg, silniejszej gwarancji powrotu do pracy po urodzeniu dziecka i równego taktowania zawodowego. Dla Rosjanek szczególnie ważne jest powstawanie nowych żłobków, przedszkoli i placówek szkolnych, czy istnienie świetlic, gdzie mogłyby bezpiecznie zostawić swoje dzieci pod opieką specjalistów i kontynuować swoją karierę zawodową. Ważnym postulatem jest także wprowadzenie reform w polityce zdrowotnej i ubezpieczeniach. Pojawiają się także sugestie odnoście polityki socjalnej- łatwiejszego dostępu do uzyskania nowego mieszkania, dotacji państwowych.

Polityka prorodzinna prowadzona w Rosji jest jeszcze na etapie raczkowania i ma wiele braków, ale już zaczęła przynosić efekty. Kolejni prezydenci zdają sobie sprawę, że przyszłość narodu rosyjskiego zależy przede wszystkim od ich decyzji w spawie prowadzenia polityki prorodzinnej i starają się dostosować do zachodnich standardów.

Natalia Olszanecka
http://www.psz.pl/tekst-29408/Natalia-Olszanecka-Ostatnia-deska-ratunku-czyli-polityka-prorodzinna-w-Rosji

*                       *                           *

Uaktualnienia i uzupełnienia powyższych danych

Za drugie dziecko w Rosji wypłaca się od pięciu lat tzw. kapitał macierzyński w wysokości, po przeliczeniu, około 42 tys. złotych. Rosjanie otrzymane pieniądze wykorzystują na kupno mieszkań czy budowę domów. Kapitał macierzyński można również wykorzystywać na opłacenie nauki dzieci a nawet dla podwyższenia emerytury matki.

Za urodzenie trzeciego dziecka Rosjanka otrzymuje co miesiąc kwotę od 700 do 1000 złotych. Państwo wypłaca pieniądze do chwili ukończenia przez dziecko trzech lat.

Tzw “odpusk w Dekret”  oznacza, że ciężarna, pracująca kobieta, od 7 miesiąca ciąży może zawiesić swoją aktywność zawodową. Za okres od 7 miesiąca ciąży do 140 dni po urodzeniu dziecka wyliczana jest jej procentowo średnia krajowa zapłata [autor tej informacji, Inkwizytor, podaje iż jego rodzina otrzymała 3600 zł, oprócz „becikowego”] . Wypłaca to pracodawca, a potem rząd zwraca mu te pieniądze.

Kobieta do 3 lat po urodzeniu dziecka jeżeli nie chce, nie pracuje, potem pracodawca musi ja przyjąć na to samo miejsce pracy.

Becikowe w Rosji wynosi 3000 zł, w Polsce 1000 zł.

Niepełnosprawne dziecko otrzymuje 1500 złotych miesięcznie, a matka która nie pracuje, gdyż się nim opiekuj – 1200 zł. Dziecko takie dostaje pampersy od ukończenia 1.5 roku życia (w Polsce od 3 lat), ale nie jest to warunek sine qua non. Jeżeli potrzeba ich wcześniej, to rodzic je dostaje. Pampersy polskiej marki Seni kosztują w Rosji 300 rubli za paczkę, kagiebista Putin daje je za darmo.

Rodzina z trójką lub więcej dzieci, gdy matka nie pracuje i siedzi w domu, otrzymuje socjal w wysokości 2400 zł.

Jeśli dziecko jest inwalidą dostaje 1000 zł pomocy miesięcznie.

VAT na artykuły dziecięce to 3% (w Polsce 23%).

Zniżka za czynsz i media dla rodzin wielodzietnych to 30%. W Polsce?…

Dzieci z rodzin wielodzietnych mają darmowe przedszkole, a w szkole dostają  darmowe obiady i podręczniki szkolne, wolny wstęp do muzeów, teatrów itd. ponadto w sierpniu dodatkowo 500 zł na wyprawkę szkolną. Trzecie dziecko w rodzinie jest przyjmowane do przedszkola bez kolejki i nie płaci nic. Za pierwsze dziecko w przedszkolu  płaci się najwyżej 90 zł miesięcznie, za drugie 70 zł – i to w Moskwie, która jest miastem drogim. Proszę porównać ceny państwowych przedszkoli w Warszawie.

Dziecko do 3-go roku życia ma darmowe leki w aptece.

Jeden z rodziców i każde dziecko do 16 lat ma darmowe przejazdy komunikacją miejską i krajową.

Jak informuje portal kresy.pl, każda kobieta, która urodziła lub adoptowała drugie lub kolejne dziecko ma prawo do otrzymania jednorazowej pomocy materialnej.

Każda wieloosobowa rodzina (3 i więcej dzieci) ma prawo do kawałka ziemi budowlanej oraz 8000 rubli miesięcznej zapomogi.

Kredyt na zakup mieszkania dla młodych małżeństw (poniżej 35 lat) udziela się bez procentów. Spłaca je państwo.

Dzieci z rodzin wielodzietnych korzystają codziennie z “małocznej kuchni”  (do 7 lat, a gdy jest mniej dzieci, to do 3 lat ). Dostają mleko, kefir, kaszkę mleczną, serek. Dziennie to koszt około 6 – 7 zł. Miesięcznie łatwo policzyć ile rodzina oszczędza.

Za sowieckich czasów Rosjanie otrzymywali mieszkania w komunałkach, 5-piętrowych,  tzw. chruszczówkach. Od listopada 2012 do końca marca 2013 można je było prywatyzować, tylko trzeba było trochę nastać się w kolejkach w ubiegłym roku – ale Putin przedłużył procedurę chyba do roku 2015 z uwagi na duże zainteresowanie, czemu się nie ma co dziwić, bo koszt takiego mieszkania to całe 1000 rubli, podczas gdy np. mieszkanie 2-pokojowe ( 45 m2 ) może kosztować 6-7 mln rubli.

Z początkiem 2014 roku Putin jeszcze bardziej poszerzył pomoc dla wielodzietnych rodzin. Lażda taka rodzina dostaje za darmo od ichniego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej urządzenia AGD, jak pralka, lodówka, kuchenka a nawet telewizor. Są to rzeczy całkiem nowe, ze sklepu, oczywiście nie te najdroższe. Na dodatek to pracownicy rosyjskiego MOPSu sami dzwonią do takich rodzin i proponują sprzęt AGD. Nie trzeba stać w kolejkach, wypełniać bumażek itp.

Rosja przełamała negatywny trend przyrostu ludności. W tym roku urodzi się o 26 000 więcej dzieci, niż w roku ubiegłym.

W Rosji zakazana jest adopcja dzieci za granicę do krajów, w których legalne są „małżeństwa” między sodomitami, co wynika z bardzo konkretnych doświadczeń. Znanych bowiem jest wiele przypadków wykorzystywania takich dzieci przez pedofilów, z których większość rekrutuje się ze środowisk homoseksualnych.

Podatki w Rosji są jedne z najniższych na świecie:
http://polish.ruvr.ru/2012_09_26/Rosja-niskie-podatki
Liniowy podatek dochodowy wynosi 13%.

Porównajmy Unię Europejską i Polskę

http://www.brpo.gov.pl/sites/default/files/Biuletyn_RPO_Materialy_nr_67_-_Polityka_rodzinna_w_krajach_Unii_Europejskiej_-_wnioski_dla_Polski.pdf

Albo, zamiast czytać, rozejrzyjmy się wokół siebie… Na przykład popatrzmy na rodziny, którym odebrano dzieci, gdyż były „zbyt biedne” – po czym dzieci przekazano rodzinom zastępczym wraz z sowitymi dodatkami pieniężnymi, niekiedy dwukrotnie przewyższającymi kwotę, jaka mogła by być przekazana rodzinom biologicznym, ratując ich egzystencję.
Lepiej rozbić rodzinę – niż jej pomóc…

*                       *                           *

Powyższy artykuł nigdy by nie powstał bez współpracy i materiałów nadsyłanych przez stałych gości gajówki:
Inkwizytor
Robert Grunholz
MatkaPolka

Serdecznie im za to dziękuje gajowy Marucha, który sklecił wszystko w jedną całość.

Przy okazji b. proszę o wytykanie ewentualnych błędów oraz dodawanie uzupełnień w komentarzach. Zostaną one naniesione bezpośrednio w artykule.

Uzupełnienie 1: 2014-04-11 13:14

Komentarze 132 do “Co zawdzięczają Rosjanie dyktaturze Putina – a o czym Polacy mogą tylko pomarzyć.”

 1. assasello said

  Trzeba przyznać że robi wrażenie. To kropla w morzu artykułów antyrosyjskich ale od czegoś trzeba zacząć.

 2. Carlito said

  socjalizm z ludzka twarza.

  W Rosji nie ma socjalizmu, istnieją małe i wielkie prywatne firmy, nie zwalcza się religii itd.
  Natomiast jest opieka nad obywatelem – na jaką państwo aktualnie stać.
  Admin

 3. Fran SA said

  Admin

  ‚Stworzono program majacy namowic Rosjanki do posiadania wiecej niz jednego dziecka ‚.

  Nie mam zamaru wytykac bledow, ale chyba zgrabniej byloby ujac, ze stworzono warunki/system sprzyjajacy planowaniu wielodzietnej rodziny.

  Bo przeciez o rodzine tu chodzi. I nie tylko o kobiety. I nie tylko o interes panstwowy. Dzieci, ktore maja rodzenstwo chowaja sie i rozwijaja czesto duzo lepiej niz jedynaki.

 4. JO said

  Tresciwy Artykul, niech idzie w Swiat
  Zapewne wiecej Pan Gajowy dostanie wyzwisk I pogozek…

  Bog z Panem Panie Gajowy I Armia Aniolow.

 5. Anka said

  Podsyca się w nas przekonanie, że w Rosji ciągle żądzą kacapy z KC, tak jak podsyca się to, że w USA jest demokracja !

 6. Anka said

  Przepraszam „rządzą” !!!!

 7. Fran SA said

  Ad.2
  Carlito
  Z tym socjalizmem to mamy duze problemy, poniewaz system zostal zupelnie zeszmacony przez system zarzadzania (np. narodowy socjalizm) i tzw. geopolityke, czyli odbieranie panstwom prawa do suwerennosci (Libia, Syria, Jugoslawia – no i teraz Rosja).

  Tymczasem socjalizm jako system spoleczny polega na podziale dochodu narodowego i swiadczeniu uslug dla ludnosci za zebrane od tej ludnosci fundusze.
  Panstwo niczego nie daje w prezencie, tylko rozdziela zebrane od podatnika fundusze.
  Po to sa podatki, jako wspolna pula zarobionych przez obywateli pieniedzy, ktore maja wrocic z powrotem do spoleczenstwa. I po to jest parlament i wydzial planowania i narodowy budzet.
  Te uzyskane od podatnika i innych dochodow pieniadze maja zapewnic rowny dostep do swiadczen socjalnych, wszelkich uslug (oswiata, lecznictwo, infrastruktura, transport itp) dla wszystkich obywateli kraju; doroslych i dzieci, chorych i niesprawnych, itp.

  Mowimy o normalnym panstwie i normalnym parlamencie, ktory reprezentuje te wspolna kase i interesy wszystkich obywateli.

  Tymczasem, oligarchie swiata doszly do wniosku, ze z takiego socjalizmu to nie ma zadnego pozytku dla biblijnych wybrancow i elit swieckich.
  Trzeba bylo zeszmacic i zdemonizowac takie ‚panstwo opiekuncze’ – co za kretynska nazwa- i dostac sie do tej puli pieniedzy wypracowanej przez kazdego pracujacego obywatela.
  Totez medrcy tego swiata zaczeli wychwalac ‚indywidualizm’, leadership’, ‚przedsiebiorczosc’ i chec do uzyskania zysku kazdym kosztem, a najlepiej przy pomocy ukradzionych z tej puli pieniedzy.

  Totez teraz, wspanialy rzad Polski, USA, Francji i wielu innych ‚demokracji’ okrada podatnika do golej skory, a ciezko zarobione pieniadze rozdaje wybrancom – pasozytom spolecznym: bankierom, politykom, handlarzom na wielka skale: bronia, narkotykami, nieuczciwym przedsiebiorcom, spekulantom, rozbuchanej administracji, ‚krewnym i znajomym krolika’ oraz zawodowym zlodziejom, ktorzy przekupuja politykow i lamia kazde mozliwe prawo handlowe.
  Polski podatnik utrzymuje wszystkie fanaberie obcych obywateli, ktorzy organizuja na nasz koszt wojenki, pladrowanie kraju, zubozenie budzetu panstwa i odprowadzaja WIEKSZA czesc budzetu w obce rece.
  Natomiast z podatnika zrobiono niewolnika, ktory ma harowac na obcych kapitalistow za garnek zupy i czasami dach nad glowa.

  W systemach gdzie wybory opieraja sie wylacznie na zebranych funduszach i przywozeniu kandydatow w teczkach – nie ma mowy o zadnym podziale dobr narodowych.
  Jesli USA nazywa sie ciagle krajem demokratycznym – to jak wyglada faszyzm i bezprawie?
  To co sie dzieje w Polsce to jest tzw. recycling skompromitowanych politykow, ktorzy sami siebie wybieraja przy pomocy oszustw wyborczych.

  W USA robia to jeszcze jawniej: rodzina Busha wybiera swojego synka na prezydenta; Clinton zalatwia zonie kandydature, zeby miala wicczny immunitet, bo wtedy nie musi stanac przed sadem. Teraz rodzina Bushow ma w zapasie jeszcze jednego synka: Jeba, ktorego kandydature ma zamiar wystawic w zblizajacych sie wyborach.
  Nie znam ani jednego Busha, ktoryby choc przez chwile pomyslal o innych niz swoich dzieciach.

  W polskim rzadzie zasiadaja tacy, co nawet obywatelstwa polskiego nie musza miec, albo moga miec kilka i reprezentowac na raz interesy panstw osciennych i dalej – z wyjatkiem Polski.

  Tymczasem bandy ciemniakow i pokrak umyslowych ciagle cos pieprza o komunie, socjalizmie, dlugach Gierka i wspanialej demokracji Zachodu i nasmiewaja sie z ubogich Polakow, ktorzy czekaja na jalmuzne panstwowa..
  No, coz, orkiestra grala do ostatniej chwili na Titaniku.

  I nie nalezy mylic socjalizmu z komunizmem, bo socjalizm nie zabrania prywatnej wlasnosci ani prywatnej przedsiebiorczosci.

  Tymczasem, dlugo jeszcze bedziemy czekac na ‚kapitalizm z ludzka twarza’.
  Jak na razie, to mamy demokracje z gola dupa.

  Amerykanie wszystkim sie wtracaja do wyborow i pyskuja na kazda elekcje, ktorej nie mogli zdefraudowac.
  Jakos nikt nie smie ‚obserwowac’ amerykanskich wyborow: wyscigow chrzakajacych oligarchow do panstwowego zlobu: (prawdziwy wynik wyborow sie nie liczy)

  Jimmy Carter o wyborach w USA:

 8. Andrzej B R said

  Ad.7 – są granice, po których przekroczeniu rozum przestaje się liczyć . . .

  Proszę o przeczytanie Encykliki:

  Pius XI Quadragesimo anno,

  i potem o ewentualne przeproszenie poważnych ludzi,

  bo czas tu niczego nie zmienił, powiekszył tylko „margines nieodpowiedzialności”

 9. dziadek Dionizy said

  moja znajoma bardzo się zraziła demokracją bo myślała że teraz wszystko wolno i zerwała kwiatka z miejskiego klombu za co została surowo ukarana

 10. niereligijna said

  wszystko pieknie, ale jedno mnie bardzo zastanawia….

  dlaczego w Rosji na niebie sa chemtrails?

  moze ktos zna odpowiedz.

 11. W połowie lektury przestałem czytać…To nie na moje nerwy…

 12. Griszka said

  „27. W rzeczy samej Encyklika Rerum novarum pobudziła narody, kiedy zasady liberalizmu, uniemożliwiającego pomoc społeczną ze strony państwa, zaczęły upadać, do uprawiania szerszej i żarliwej polityki społecznej i zagrzała najlepszych z pośród katolików, aby ofiarowali rządom siły swe do pracy społecznej. Mężowie ci stali się często najwybitniejszymi orędownikami nowej polityki społecznej w parlamentach. Niektóre nowe prawa społeczne zostały nieraz nawet przez kapłanów, głęboko przejętych doktryną Leona, przedłożone parlamentom i ich gorącem wystąpieniem i poparciem przeprowadzone.”

  Za w/w encykliką.
  Panie Fran SA. Proszę nie ulegać retoryce liberałów, która każdą pomoc ze strony państwa nazwą socjalizmem albo komunizmem. Po co tłumaczyć idiotom, że Kościół katolicki chwali pomoc ze strony państwa dla tych pokrzywdzonych przez los i wyraźnie oddziela antyklerykalną ideologię liberalizmu jako będącą w opozycji do Jego nauczania.

 13. Juziek said

  Dobry materiał na ulotki, którymi powinni być obdarowywani nie tylko wszyscy wchodzący i wychodzący z warszawskiego metra.

 14. Carlito said

  Kosciol to instytucja prawicowa-wiec z socjalizmem nie ma nic wspolnego-fakt upomina,przypomina-pomagaj,dziel sie z bliznim-ale nie zabieraj jednemu by dac drugiemu.

 15. wi42 said

  Z artykulu:
  „proszę o wytykanie ewentualnych błędów ”
  Władimir Putin, nie Władymir

 16. Carlito said

  Nie widzę związku z tematem – admin

 17. Boydar said

  @ Pani Niereligijna (10)

  diabeł tkwi w szczegółach

  – gdzie ich nie ma
  – kto lata
  – kto produkuje substraty
  – kto „nie wie, co to jest”, a kto wie

  Czy zna Pani odpowiedzi na te pytania ?

 18. Carlito said

  hahahaha-wasza cenzura gajowy to kpina z wolnosci slowa-wam jak parti -trzeba tylko kadzic i pisac superlatywy-dno

  Kto tu cię, człowieku trzyma? Idź tam, gdzie masz więcej wolności… no chyba że ci przydzielono gajówkę w ramach frontu walki… 🙂
  Admin

 19. Boydar said

  Panie Carlito, powinien Pan Się ucieszyć, że przodujące w wolności słowa portale jak np. […], […], […], […], […], […], […], […], […], […], […], […], […], […], […], […], […], […], […] i jeszcze kilka innych, których tytułów nie śmiem z szacunku wymienić, mogą się korzystnie wyróżniać na tle takiej ocenzurowanej Gajówki. Dlaczego Pan narzeka Panie Carlito, no dlaczego ? Gdyby nie ciężka praca cenzora gajówkowego, pojęcie wolności słowa utraciło by wartość na rynku, jak złoto dla Pan Midas.

 20. Zbigniew said

  Przypomnę, acz mało precyzyjnie (choć z żoną w tym uczestniczymy). Otóż za mieszkanie kupowane bierze się z banku kredyt. Potem to się spłaca. Najpierw, jak rozumiem, spłaca się odsetki bankowe naliczone z góry, potem sam kredyt. Każdy kto kupuje pierwszy raz mieszkanie, ma prawo wystąpić do urzędu podatkowego o zwrot spłaty odsetek z podatku zapłaconego (owe 13%). W naszym przypadku (niewielkie mieszkanie za około 1.2 mln rubli) ten zwrot będzie następował przez 2-3 lata. Są to sumy wcale nie małe, u nas łącznie rzędu 60.000 rubli (6.000 zł) rocznie.
  Inna sprawa, że za 2014 na moje konto nic nie wpłynie, bo obecnie tam nie płacę podatku. A jeszcze inna, że w urzędzie podatkowym musieliśmy się najpierw wykłócić o zwrot dla mnie, bo… nie mam obywatelstwa, a nie są do tego przyzwyczajeni…

 21. Marucha said

  Re 13:
  Dobry pomysł.
  Wystarczy wydrukować drugą część, tę zawierającą aktualizacje.

 22. Ciek said

  Cuda – niewidy, i to wszystko tak „daje”, z dobrego serca? 🙂

  http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/979981.html takie coś mi stosunkowo niedawno mignęło w sieci. Nie wypowiadam się, bo się nie znam na sytuacji w Rosji i ekonomii ogólnie, natomiast czytałem kiedyś bardzo mądrą wypowiedź niejakiego Friedmana, mianowicie „Nie istnieje coś takiego jak darmowe obiady”. Widać się pomylił, bo w Rosji najwyraźniej istnieje. I pomyśleć, że temu Friedmanowi – nieukowi dali Nobla z ekonomii …

  Panie Ciek, liberale, zdobądź się Pan na coś bardziej oryginalnego, niż oklepany do zrzygania slogan o „darmowych obiadach”.

  Liberalny łajdak nie rozumie, że pieniądze z podatków można albo zmarnować, albo rozkraść, albo „ratować” nimi banki, albo wspierać „demokrację”, albo Żydów … albo przeznaczyć na wyrównywanie szans ludziom, którym w życiu powodzi się gorzej.

  Liberalny łajdak jest zwolennikiem nieograniczonego bogacenia się złodziei, oszustów, aferzystów i nigdy nie powie złego słowa o ekonomicznych bandytach z narodu wybranego, natomiast dostaje sraczki, gdy usłyszy coś o pomocy państwa dla biednych.

  Liberalna dziewczynka nie rozumie, że pieniądze zainwestowane w politykę prorodzinną, w rozrodczość, w opiekę nad dziećmi – zwracają się wielokrotnie. Dla liberalnej dziewczynki rodzina i dzieci to „obciążenie”.

  Liberalna lampucerna nie zauważa, że Rosja ma jedne z najniższych podatków na świecie (co powinno ją cieszyć!) – a mimo to stać ją na wspieranie rodziny w bez porównania większym zakresie, niż Polskę. I nie zastanowi się, jak to możliwe.

  A co Friedmana i innych żydowskich laureatów ekonomicznej Nagrody Rothschildów… ależ pardon, oczywiście Nobla – to weź Pan ich z całym szacunkiem pocałuj tam, gdzie wiadomo.

  Admin

 23. Inkwizytor said

  Miałem zabrać się za artykuł w jak będę na Wielkanoc w Polsce ale dobrze, że Pan zrobił to wcześniej. Z tymi sprawami jestem na bieżąco wiec jak tylko coś nowego będę wiedział to dam znać. W uzupełnieniu można jeszcze dodać że

  – dzieci z rodzin wielodzietnych korzystają codziennie z „małocznej kuchni” do 7 lat ( gdy jest mniej dzieci, to do 3 lat ). Dostają mleko, kefir, kaszkę mleczną, serek. Dziennie to koszt około 6 – 7 zł. Miesięcznie łatwo policzyć ile rodzina oszczędza.

  – przedszkole: 3 dziecko w rodzinie do przedszkola przyjmowane jest bez kolejki i oczywiście nic nie płaci. Pobyt średniego dziecka kosztuje 70 zł, a najstarszego, pierwszego 90 zł. Pisze tu o Moskwie, która tania nie jest a pomimo to najwyższa opłata za miejsce w przedszkolu państwowym to 90 zł !!! Proszę porównać ile kosztuje państwowe przedszkole w Warszawie

  – tzw „odpusk w Dekret” Ciężarna, pracująca kobieta, od 7 miesiąca ciąży może zawiesić swoją aktywność zawodową, ze tak to ujmę. Za okres od 7 mca ciąży do 140 dni po urodzeniu dziecka wyliczana jest procentowo średnia krajowa zapłata. Jak to sie robi dokładnie nie wiem ale my dostaliśmy 3 600 zł ( nie jest to becikowe ) Wypłaca to pracodawca, a potem rząd zwraca mu te pieniądze. Kobieta do 3 lat po urodzeniu dziecka jeżeli nie chce, nie pracuje, potem pracodawca musi ja przyjąć na to samo miejsce pracy

 24. MatkaPolka said

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/zmierzch-imperium-2014-04

  Zmierzch imperium

  Przez dziesiątki lat Stany Zjednoczone były dla reszty świata synonimem dobrobytu, wolności i sukcesu gospodarczego. Konferencja w Bretton Woods w 1944 r., na której kraj ten uzyskał przywilej posiadania waluty rezerwowej świata, otworzyła Amerykanom drogę do kulturowej i militarnej dominacji na arenie międzynarodowej. Ale ta epoka dobiega końca. Amerykańskie imperium to dziś kolos na glinianych nogach. Ostatnie dane pokazują, że kraj ten jest w stanie społeczno-ekonomicznego rozkładu.1. Już 102 mln Amerykanów w wieku produkcyjnym nie ma pracy. To historyczny rekord i wzrost aż o 27 mln od 2000 roku.2. Każdego miesiąca 49,2% Amerykanów pobiera świadczenia z co najmniej jednego rządowego programu pomocy.3. USA stają się państwem policyjnym. Każdego dnia Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (National Security Agency, NSA) przechwytuje i rejestruje blisko 2 miliardy wiadomości e-mail i rozmów telefonicznych. Statystyka ta nie uwzględnia przechwytywania i rejestrowania innych danych.4. Od wybuchu kryzysu w 2008 r. największe amerykańskie banki inwestycyjne stały się jeszcze większe. Aktywa JP Morgan Chase mają dziś wartość zbliżoną do całej gospodarki Anglii.5. W ostatnich 15 latach liczba dzieci biorących leki psychotropowe niemal potroiła się.6. W tym momencie zaledwie 47% dorosłych Amerykanów ma pracę na pełny etat.7. Uwzględniwszy inflację, 40% Amerykanów zarabia mniej niż wynosiła płaca minimalna w 1968 r.8. 60% dzieci w Detroit żyje w biedzie, a w mieście jest około 78 tys. opuszczonych domów.9. Jedno na pięć gospodarstw domowych korzysta z rządowego programu bonów żywnościowych, tzw. food stamps.10. Licząc od roku 1975, deficyt handlowy USA z resztą świata wynosi już 8 bilionów USD.11. Łączny dług USA (publiczny, przedsiębiorstw i konsumentów) wynosi aktualnie ponad 56 bilionów USD.12. Gdyby dług publiczny USA podzielić na jednodolarowe banknoty, to można by nimi okrążyć ziemię 45 razy albo pokonać 5 razy trasę z ziemi na księżyc.13. Liczba brutalnych przestępstw wzrosła o 15% w stosunku do zeszłego roku.

 25. Ad. 22

  Nie ma darmowych obiadów – tak w istocie jest.

  Jednak jeśli jeden płaci, a drugi je, to dla tego drugiego obiad jest darmowy.

  Jeżeli pan karmi własne dziecko, to zapisuje pan koszt obiadu na poczet długów dziecka, czy jakoś inaczej?

 26. JO said

  ad.7. Pan jest w Bledzie Socjalizm = Komunizm…

 27. Marucha said

  Re 25:
  Cholernie lubię te ociekające trywialnością powiedzonka, wypowiadane z miną odkrywcy – „there’s no such thing as a free lunch”. Rewelacja. Nikt by na to nie wpadł, oprócz żydowskiego ekonomisty…

  Szkoda czasu na liberałów.
  To chyba gorsze lemingi, niż wyznawcy sekty smoleńsko-jarkaczej..

  Niech Pan zauważy: NIGDY nie reagują na najbardziej brutalne kradzieże dokonywane przez banksterów, na wywoływane przez nich kryzysy, na grabienie ludzi z ich bogactw naturalnych…

  Ale ZAWSZE się budzą, gdy gdzieś ktoś wspiera rodziny, dzieci, biednych, popiera naukę, kulturę itd.

 28. Marucha said

  Re 26:
  Nie jest tak.
  Ale nie mam czasu omawiać spraw powszechnie znanych.

 29. revers said

  Domow tzw. leningradow, w ktorych to swego czasu znalalo swe salonki wielu aa,ee szlachciurkow, wyksztalciuchow, lacznie z psami hiszpanskimi

  oraz odlaczenia od doolarka i dolarkowej lichwy, zniewolenia $$$$

  http://www.informationclearinghouse.info/article38165.htm

 30. Andrzej B R said

  Może Chesterton nieco rozjaśni maendry systemów społecznych w takim poniżej zacytowanym felietoniku. WIecej w nim refleksji niż w całym tygodniowym przeglądzie prasy np. polskojęzycznej:

  Cywilizacja przemysłowa

  „Najemnik ucieka, ponieważ jest najemnikiem, ale dobry pasterz odda życie za swe owce”. Jest w tych słowach ogromna treść symboliczna i transcendentalna, która w całkiem naturalny sposób przysłoniła nam fakt, że słowa te odnoszą się również do sytuacji z życia wziętej. (…) Jeśli traktujemy je wyłącznie jako alegorię, możemy łatwo przeoczyć, że wielu pasterzy całkiem dosłownie musiało oddać życie za swe owce, broniąc stada przed watahą wilków.

  Patrząc pod tym praktycznym kątem, widzimy, że pasterz dużo chętniej odda życie, jeśli owce są jego własnymi owcami. Nie można człowiekowi zapłacić za tak skrajne, mistyczne poświęcenie. Nie zakupi się paradoksu. (…) Nie umieści się takiej klauzuli w umowie o pracę. Ten rodzaj więzi i identyfikacji rodzi się w duszy tylko wtedy, jeśli dusza pozostaje w prawidłowej relacji do materii. Proletariusze nigdy nie doznają takiego poczucia przynależności. „Najemnik ucieka, ponieważ jest najemnikiem”.
  Kiedy nastanie ciemność i nadejdzie dzień ostatni, ten cytat powinien zostać wypisany ognistymi literami na ruinach cywilizacji przemysłowej. Cywilizacja przemysłowa opiera się na założeniu, że wszystko da się załatwić, wszystko da się kupić, wszystkim da się sterować. Olbrzymie masy najemnych pracowników zaprzęgnięto do obsługi jej maszynerii – a są to pracownicy równie obojętni jak maszyny, równie niezainteresowani końcowym celem swego działania. Zgodnie z założeniem, dopóki będą dostawać polecenia i wypłatę, i dopóki znajdzie się dla nich praca, dopóty system będzie działać gładko, niezależnie od tego, czy ludziom zależy na wynikach pracy, czy nie. (…)
  Jedni twierdzą, że ten system prowadzi do wzrostu zamożności całego społeczeństwa, inni twierdzą, że prowadzi tylko do większej zamożności bogatych. Lecz tak czy owak, jest związany z zamożnością – gdyż jest od niej zależny. Nieważne, czy w dobrych czasach ten system jest dobry; ważne, że w złych czasach jest to zły system. Nie wytrzymuje napięć. A już z pewnością nie wytrzyma oblężenia. Kiedy wilki zaczną wyć dokoła, nie da się wezwać tych ludzi do walki z watahą, jak kiedyś wzywano chłopów. I nie można ich nawet winić. (…) Ci ludzie są używani jak narzędzia. Są kupowani i sprzedawani dokładnie tak samo jak produkty, które wytwarzają. Jest głupotą oczekiwać od nich feudalnej lojalności wobec firmy, która w każdej chwili może wyrzucić ich na bruk.
  tłumaczenie – Jaga Rydzewska

  Gilbert Keith Chesterton – fragment eseju „The Wolf and the Wage-Slave”, który ukazał się w „G.K.’s Weekly” 12.09.1925 roku.

  (…) i gdzie tu wcisnąć socjalizm, komunizm czy liberalizm?! – oto jałowy bieg „spontanicznej TFUrczości” jaką jest nieustanna pogoń za „własnym zdaniem”

 31. Ciek said

  „Niech Pan zauważy: NIGDY nie reagują na najbardziej brutalne kradzieże dokonywane przez banksterów, na wywoływane przez nich kryzysy, na grabienie ludzi z ich bogactw naturalnych…”.

  Ale ZAWSZE się budzą, gdy gdzieś ktoś wspiera rodziny, dzieci, biednych, popiera naukę, kulturę itd.”

  Nie wiem jaka jest definicja liberała, ale w świetle powyższego nim nie jestem 🙂

  „Liberalny łajdak nie rozumie, że pieniądze z podatków można albo zmarnować, albo rozkraść, albo “ratować” nimi banki, albo wspierać “demokrację”, albo Żydów … albo przeznaczyć na wyrównywanie szans ludziom, którym w życiu powodzi się gorzej”

  Panu na serio robi różnicę, czy np., telewizor, który Panu np. ukradziono poszedł do lombardu, a kasa na wódkę, czy np. na wyrównywanie szans, czyli złodziej go wstawił do siebie i ogląda, albo oddał komuś innemu w potrzebie?

  Co do trywialnych powiedzonek, nie mogę się zgodzić. Sztuką jest kwestię ująć krótko, na serio wolałby Pan, żeby tu wklejać np. kilkaset stron „Wolnego wyboru” Friedmana?

  Wie Pan, mnie fascynuje współczesny świat, nie sądzi Pan, że to bardzo ciekawe zjawisko, gdy człowieka, który jedyne czego by chciał, to żeby inni się od niego odczepili, nazywa się złodziejem, lampucerną, liberalnym łajdakiem, czy tam jeszcze inaczej, a ten, co mu chce zabrać chodzi w aureoli herosa społecznej sprawiedliwości? Mamy kwiecień, wczoraj przelałem ZUS, do 20-go PIT, 25-go VAT, do końca miesiąca rozliczenie PIT za zeszły rok. Wie Pan, mnie się nigdy nikt nie zapytał, czy czegoś potrzebuję albo czegoś mi brakuje, a rodzinę też mam. ZUS płacę nawet jak nic nie zarobię, VAT też już kiedyś zapłaciłem od faktury, za którą nawet grosza nie dostałem. Jak nie zapłacę, to egzekucja, może nawet więzienie. Mam tylko takie skromne marzenie, żeby nazywać rzeczy po imieniu. Ja się z nikim nie solidaryzuję gdy te haracze płacę, bo solidaryzować się można tylko dobrowolnie. Jak mi zabierają pod przymusem, to zwykły rabunek.

  Wracając do Rosji, ma Pan racę, że na pierwszy rzut oka tamtejszy system wygląda przyjaźniej od naszego, typowo złodziejskiego i nastawionego na wyniszczenie. Ale żeby od razu się cieszyć, że kradną, ale mniej?

 32. Marucha said

  Re 31:
  No i tak właśnie wygląda dyskusja z liberałem…

  Dla niego idealne państwo, gdzie „nikt nie kradnie”, to zapewne obszar na którym działają spontaniczne grupy uzbrojone czy to w maczugi, czy w kałachy – które same sobie ustalają reguły gry, same wymuszają posłuszeństwo, same rżną się między sobą aby w wolnej konkurencji wyłonić najlepszych.

  Państwo się do tego nie miesza, nie zbiera podatków, nie ma policji, nie ma wojska, nie ma sądów, już nie mówiąc o jakiejś administracji. W zasadzie państwo nie istnieje. Każdy robi co chce, dopóki silniejszy nie rozwali mu czaszki.

 33. adsenior said

  No to ci wstrętny kagiebista, jak też gnębi i łupi swoich rodaków. A już tolerancje: to zwalcza na każdym kroku, nie pozwala takim Pussy wykonywać swoich kupletów w cerkwiach! Nie pozwala na to by pederaści i lesbijki miały wykłady dla dzieci i młodzieży. Na koniec, nie lubię Putina, ale chciałbym by taki Putin /lub Orban/ sprawował władzę w Polsce.

 34. Zerohero said

  Re 22 Ciek

  “Nie istnieje coś takiego jak darmowe obiady”. Widać się pomylił, bo w Rosji najwyraźniej istnieje. I pomyśleć, że temu Friedmanowi – nieukowi dali Nobla z ekonomii …

  1) Ten rodzaj argumentacji z powodu swej oczywistości (i uproszczeń) nie powinien wychodzić poza liceum Panie Ciek. Trochę szacunku dla inteligencji innych ludzi. 🙂

  2) „darmowość” obiadu w Rosji wynika z opodatkowania zysków z wydobycia surowców (inne podatki, np. od działalności gospodarczej Rosja ma wyjątkowo niskie). Tak, natura dała zasoby naturalne za darmo. I teraz tylko pozostaje kwestia do kogo trafią zyski z wydobycia. Gdyby trafiły do jakiegoś oligarchy mieszkającego w Izraelu, to Pan uznałby pewnie, że już nie ma wstrętnego socjalizmu, że jest kapitalizm. Rozumiem, że prywatne wyspy, jachty i pałace to już nie jest „socjał”? A jak ten oligarcha ufunduje stypendia na żydowskie szpitalke, żydowskie szkoły itd. to będzie jego prywatna sprawa?

  3) Wszystskie nagroda Nobla są skompromitowane, nawet te z fizyki. http://jeznach.neon24.pl/post/100402,koszerne-nagrody-nobla Nagorda pokojowa i nagorda z literatury są już poniżej wszelkiej krytyki. Ekonomia? Ekonomia to narzędzie polityki, jej twierdzenia są trudno weryfikowalne z powodu braku dostatecznej ścisłości (modelu) i niemożności eksperymentowania. Znany jest przypadek laureata Nobla, którego fundusz powierniczy zbankrutował: http://www.sfora.biz/gospodarka/Zbankrutowala-firma-laureata-nagrody-Nobla-z-ekonomii-a3261

  4) Jak już Panu skomentował Marucha, nawet gdyby sytuację rozpatrywać pomijając zyski z wydobycia, to polityka prorodzinna stanowi istotną inwestycję. Żaden biznes nie utrzyma się w skali 70 lat, gdy dojdzie do załamania demograficznego, ponieważ liczba konsumentów będzie stale spadać – rynek z roku na rok będzie coraz ciaśniejszy.

  Zastanawiam się jaki są Pańskie intencje. W teksście jest zdanie: Liniowy podatek dochodowy wynosi 13%.. Panu to nie wystarcza, Pan kategorycznie żąda totalitaryzmu liberalnego. Pan faktycznie jest liberałem? Zważywszy na pominięcie kwestii niskich podatków i przyczepienie się do polityki prorodzinnej Rosji określiłbym Pana mianem niszczyciela

  „My Żydzi, my, niszczyciele, pozostaniemy niszczycielami na zawsze. Nic z tego co zrobicie nie zaspokoi naszych żądań. Będziemy zawsze niszczyć ponieważ my potrzebujemy świat dla nas samych, Boży świat, którego zbudowanie nie leży w waszej naturze”

  No, żarciki, żarciki. Nie mam Pana za talmudystę. Odnoszę jednak wrażenie, że Pańskie opinie wynikają z powierzchowności analiz. Podatek państwowy trafia do wyobraźni każdego. A podatek inflacyjny? Podatek dla takich jak Bill Gates na z d wyjęte patenty jakie MS ma wobec Androida? Podatek dla finansjery sterującej kursami, podatek jaki płacimy na utrzymanie korporacji, która na nas zarabia, ale sama nie płaci podatku by w dostatecznym stopniu sfinansować publiczną infrastrukturę z której korzysta? Czego oczy nie widzę tego sercu nie żal! A umysłem potrafi Pan to objąć? Swoim własnym umysłem a nie friedmanowym, misesowym…

 35. Zerohero said

  AD 34, punkt 2. @Ciek

  Niech Pan zauważy, że przez te pare wieków istnienia Rosji, miliony Rosjan oddało życie walcząc z najeźdżcami mającymi apetyt na ich zasoby naturalne. To samo tyczy się Polaków i innych nacji. Ludzie mają naturalne prawo do części zasobów swojego kraju, bo przelewali min. za nie swoją krew. Panu to się mieści w głowie? Pan wychodzi poza otwór gębowy i odbyt?????!!!!!

 36. Luxeuro said

  „Liberalny łajdak nie rozumie, że pieniądze z podatków można albo zmarnować, albo rozkraść, albo “ratować” nimi banki, albo wspierać “demokrację”, albo Żydów … albo przeznaczyć na wyrównywanie szans ludziom, którym w życiu powodzi się gorzej.

  Liberalny łajdak jest zwolennikiem nieograniczonego bogacenia się złodziei, oszustów, aferzystów i nigdy nie powie złego słowa o ekonomicznych bandytach z narodu wybranego, natomiast dostaje sraczki, gdy usłyszy coś o pomocy państwa dla biednych.”

  Tak jest. Ten slogan „There is no free lunch” = “Nie ma darmowych obiadach” ma tą samą funkcje co powtarzany do znudzenia slogan „nasz wieczny wróg.”. Ma natychmiast działać do wyjaśnienia danych argumentów, by druga strona długo nie myślała. Czemu nie? Bo jeżeli slogany były/są używane przez autorytety to muszą być prawdą.

  Są “darmowych obiadach” ale tylko dla tych co dają nam pożyczki, sprzedają sprzęt wojskowy, farmakologie, kosmetyki, ubezpieczenia i proszki na „które my jeszcze nie jesteśmy gotowi”. Reszta zazdrosnych karaluchów by chciała komunizm, do czego nie można dopuścić.

 37. JO said

  To co niektorzy chca nazwac socjalizmem jest po prostu Katolicka Filozofia.

  Komunizm = Socjalizm i kropka ( jak to lubi konczyc Pan Gajowy 🙂 )

 38. hulsz said

  ad.10 dla mnie Putin to kon trojanski Rosji kiedys bylem nim zachwycony jednak od pewnego czasu diametralnie zmieniam o nim zdanie oto slowa satanisty Berl Lazara ktorego Putin odznaczyl wysokim odznaczeniem panstwowym :„Nigdy ani jeden szef Rosji nie zrobił tyle dobrego dla żydów co Władimir Władimirowicz Putin. Teraz w Rosji liczni merowie miast, szefowie okręgów i ministrowie rządu są żydami. To już jest norma”.i na zakonczenie o dzietnosci w Rosji.Wedlug nieoficjalnych danych odbywa sie tam okolo 300 aborcji na godzine

 39. Fran SA said

  Ad.26
  JO
  Biedny Jo
  Bedzie musial sie doksztalcic.
  A w miedzyczasie, moze nam wszystkich wytlumaczyc jaki system obowiazuje aktualnie w Chinach. I jak to sie dzieje, ze rzadzi tam partia komunistyczna?.
  Przyklejanie stereotypow do systemow, ktorych nie rozumiemy, albo ktore nam sie nie podobaja, a wyjetych z Karola Marksa, niczego nie zmienia.
  Spoleczenstwa rozwijaja sie i kurcza bez wzgledu na to, jak je jakis teoretyk nazywa.
  W Szwecji nie bylo komunizmu , ale napewno byl socjalizm. Teraz trudno okreslic, bo sie narobil balagan nawet sie domyslam, dlaczego.
  A napewno jeszcze trudniej okreslic obecny system w USA – bo przeciez polityka zagraniczna jest nieodzowna czescia systemu polityczno-gospodarczego. Wielkie korporacje i banki zyja z panstwowych pieniedzy podatnika, a podatki chowaja po roznych zakamarach swiata.

  Kiedys, w Sredniowieczu byl podobny system zarzadzania i samorzadow lokalnych jak przedstawilem w punkcie 7. Czesc zysku nalezalo wlozyc do wspolnej skarbonki, bo takie bylo prawo Boze, zeby spoleczenstwo moglo harmonijnie funkcjonowac. I do tego pieniadz mial byc w obiegu, co zapewnialo rozwoj gospodarczy.
  Juz kiedys o tym pisalem szerzej.
  Obecnie najbogatsi ludzie nie placa podatkow i chowaja pieniadze poza krajem tak, zeby nikt z tych pieniedzy nic nie mial. Klasycznym przykladem jest Cypr, a obecnie Ukraina, gdzie multimilionerzy potracili miliony dolarow, z ktorych nikt nie mial pozytku a i chciwcom nie przyniosly szczescia. Naturalnie, ze nie umra z glodu, ale mozna byloby za te pieniadze uratowac nie tylko gospodarke Cypru ale i Ukrainie pomoc.

  Zdaniem roznych czcicieli bankow i zlotego cielca, do jakich zdaje sie nalezy pan JO, pieniadze nalezy dusic i akumulowac dla siebie, i jeszcze zabrac ze soba do grobu.
  Zasada Sredniowiecza bylo, ze pieniadz ma sluzyc dla ogolnego dobra, bo po to zostal stworzony..
  Czysty komunizm, panie JO!
  Z cala pewnoscia JO nazwalby to komunizmem.
  Juz byli nawet takie ‚geniusze’, ktore twierdzily, ze Jezus Chrystus byl komunista.

  Panie JO
  Szastanie pewnymi utartymi sloganami moze stanowic pewien koloryt w dyskusjach, ale nie wnosi zadnych nowych pomyslow do poprawnego funkcjonowania organizacji spolecznej, ktora dba o wszystkich czlonkow tej spolecznosci. Na tej zasadzie dziala funkcjonowanie rodziny chrzescijanskiej. Czesc osobistego dochodu daje sie na cele spoleczne i nieprzewidziane sytuacje, w ktorych nalezy ratowac mienie prywatne i spoleczne..
  Pan JO zapomina rowniez, ze komunizm jest bezwyznaniowy. Powiem wiecej: antyreligijny i bardzo centralny.

  I jeszcze doloze: jesli woda, rzeki, plaze i lasy maja byc w rekach prywatnych – to taki system jest do dupy, bo odbiera prawo obywatela do korzystania z dobr natury, ktora byla stworzona dla wszystkich ludzi jednakowo.
  Prywatne szkolnictwo i lecznictwo tworzy spoleczenstwo klasowe oparte na stanie majatkowym raczej a nie na potrzebach, czy mozliwosciach indywidualnych czlonkow spoleczenstwa.

  Moze podam przyklad:
  Corka pana Kulczyka – totalne beztalencie i nie specjalnie inteligentna, dostaje wielkie pieniadze za to, ze blokuje czas w telewizji bardzo miernymi pomyslami; wiele bardzo utalentowanych i wyksztalconych dziewczat nie dostanie sie do pracy w TV, bo myja gary w Anglii, bo w Polsce nie ma dla nich miejsca. Wstep nie dla kazdego. Bo nie wszystkie dzieci sa nasze.

  Kazdy polityk i wielki biznesman ma po kilkoro dzieci – darmozjadow. Nazwisk jest cala lista.

  http://monsieurb.neon24.pl/post/107686,mamy-dosc-oligarchow

 40. Luxeuro said

  Ad. 39 – „A w miedzyczasie, moze nam wszystkich wytlumaczyc jaki system obowiazuje aktualnie w Chinach. I jak to sie dzieje, ze rzadzi tam partia komunistyczna?.”
  Nic z tego Panie Fran. Moi znajomi pod wrażeniem „no my handlujemy z nimi” myślą ze te słowa, Chińska Republika Ludowa, są równorzędne z Demokracją. A jeżeli jest komunizm to tylko w Korei Północnej bo tam jest zły dyktator. Po tym dziecko śpi głęboko i spokojnie.

 41. WnukNieLipiński said

  Ad.39
  Tamże:
  Świat się zmienił i ludzie zmądrzeli. A nachalny lans Dominiki Kulczyk kiepsko pasuje do inwestycji jej tatusia w kopalnie złota i koncesje naftowe w najbardziej skorumpowanych krajach świata. Często w towarzystwie afrykańskich agentów rosyjskiego GRU.

  Nie. No koniec świata.
  Proszę NATYCHMIAST przestać cytować tego patridiotę monsieurb.

 42. MusTank said

  Ad.39
  Tamże:
  Świat się zmienił i ludzie zmądrzeli. A nachalny lans Dominiki Kulczyk kiepsko pasuje do inwestycji jej tatusia w kopalnie złota i koncesje naftowe w najbardziej skorumpowanych krajach świata. Często w towarzystwie afrykańskich agentów rosyjskiego GRU.

  Nie. No koniec świata.
  Proszę NATYCHMIAST przestać cytować tego patridiotę monsieurb

 43. RomanK said

  Wszystko!!!! Wszystko~!!!!
  Bog Stworca Wszechrzeczy dal Swemu Stworzeniu za darmo! w wystarczajacej ilosci! jakosci!i rodzaju!
  Ziemie! Wode! Powietrze! i Ogien! energie..pompowana non stop milionami MGW w kazdej sekundzie…..
  Dajac to Swemu Stworzeniu,,do Jednego tylko, Czlowieka- powiedzial mu…:
  Idz, czyn sobie Ziemie poddana….czyli Pracuj!
  I odtad Czlowiek zyje z pracy Rak….Wlasnych Rak….
  i nie ma zadnego innego sposobu na zycie!!@!!!!!!

  Wszystko co nas otacza…wszystko co stanowi jakakolwiek wartosc, wszystko co jest uzyteczne- jest, albo Dzielem Boga..albo pracy Czlowieka!
  Zycie z tzw wlasnosci…to zwykle oszustwo i zabawa w terminologie….aby uniknac slowa oszustwo i zlodziejstwo..po to- zeby ukryc fakt, ze kazdy jeden zyje z pracy rak..ale niektorzy zyja z pracy rak innych…. a mimo to zyja o wiele lepiej niz wlasciciele tych spracowanych rak.

  Stad idiotyczne, bazujace na terminologii zabawy semantyczne i spekulacje intelektualne przenoszone na spekulacje ekonomiczne i finansowe…po to tylko- zeby stworzyc virtualna rzeczywistosc.
  W ktorej spekulacje nazywa sie praca, a zabiegi terminologiczne produkcja.
  A wystarczy tylko popatrzec i sprawdzic CO!!!! powstaje w wyniku pracy..nawet byle jakiej i nie calkiem przemyslanej pracy//a co w wyniku spekulacji???? Kazdej spekulacji!
  Jest to tylko po to ,zeby sprawic wrazenie aktywnosci zawodowej kosztujacej krocie po to tylko , zeby zagarnac czesc lwia nadwyzki ekonomicznej wypracowanej w procesach pracy przez pracujacych…i zawlaszczc ja na rzecz tzw …wlascicieli:-)))
  To sa tzw darmowe obiady! tzw wlascicieli…

 44. Marucha said

  Re 38:
  Wygląda mi na typowe żydowskie podkładanie świni. Oni to robią wobec każdego przywódcy, który im nie jest na 100% posłuszny – albo wynajdują mu żydowskich przodków, albo zydowskie afiliacje.

 45. MatkaPolka said

  http://rt.com/politics/gorbachev-ussr-collapse-lawsuit-568/

  Russian MPs seek to sue Gorbachev over USSR 

  posłowie rosyjscy będą sądzić gorbatowa za upadek związku radzieckiego

 46. niereligijna said

  musi byc zla i dobra strona tego przedsiewziecia, kiedys dobra byla usa ktorej bankierzy zafundowali (w tajemnicy dla niektorych ) KOMUNIZM w Rosji,
  ale bankierzy nie proznowali i w ameryce, zrobili ludziom tak wygodsne zycie z gotowymi i latwo- dostepnymi produktami ze amerykanie nafaszerowani chemia prostujaca ich karlowate mozgi, sa teraz zupelnie bezbronni gdyby „cos sie stalo”

  program z Rosyjskiej tv , jesli lekarze sa w Rosji potrzebni do takich decyzji to zytuacja jest „chora” tzn bardzo chora

  zeby byla wojna musza byc przeciwne strony, bo swoich tylko idiota by bil, a no i trzeba wymyslec jeszcze powod konfliktu.

  Как выбрать швабру. Советы врачей

  Boydar #17 gdyby Putin dbal naprawde o bezpieczenstwo Rosji „obce” samoloty z opryskami nie mialy by wstepu , a jesli nie wpuszcza cudzych samolotow to w takim razie Rosja swoich obywateli sama pryska, a Putin i jego swita to tylko marionetki na politycznej scenie manipulowane przez tych samych co obama,

 47. Boydar said

  Tak się jakoś głupio składa, że to Putin wyznaczył Berla na Rabina. Wbrew kahałowi. Jeśli to prawda, to znaczy, że to On jest Leśniczym. A przynajmniej Leśniczego umocowanym reprezentantem. Cokolwiek by to nie miało znaczyć. Są nad żydami większe siły. I zawsze były.

 48. Premizlaus said

  „Kobiety nadal domagają się jednak większych ulg, silniejszej gwarancji powrotu do pracy po urodzeniu dziecka i równego taktowania zawodowego. Dla Rosjanek szczególnie ważne jest powstawanie nowych żłobków, przedszkoli i placówek szkolnych, czy istnienie świetlic, gdzie mogłyby bezpiecznie zostawić swoje dzieci pod opieką specjalistów i kontynuować swoją karierę zawodową.”

  Niech się sufrażystki uspokoją, bo co za dużo, to nie za zdrowo. Ich celem jest dbanie o ognisko domowe, a nie rozwijanie kariery zawodowej.

 49. inkaust said

  ad 46 – mysle ze nie jest w stanie robic wszystkiego na raz – robi to co w danym momencie ma szanse powodzenia – to madrość a jesli cos akurat nie jest do zrobienia przyczaja sie – to cierpliwość

 50. Siggi said

  Czy w Kijowie rozpoczną się lustracje?

  W Kijowie została powołana komisja lustracyjna „Ніколи знову”, czyli „Nigdy więcej”, której celem jest walka z „wrogami narodu”. Nowa struktura zaczęła już sporządzać listy urzędników państwowych i resortów siłowych, nie uznających obecnej władzy lub w jakikolwiek sposób uczestniczących w konfrontacji z aktywistami Majdanu. Rosyjscy obrońcy praw człowieka zwrócili się do ONZ i OBWE z prośbą o niedopuszczenie do rozprawy politycznej w Kijowie. Podczas gdy organizacje międzynarodowe z przymrużeniem oka patrzą na to co się dzieje, na Ukrainie rosyjskim dziennikarzom nie pozwala się na pracę.

  Aktywiści tej komisji namawiają ludzi na stronie internetowej organizacji do przystąpienia do agencji oraz poszerzania listy podejrzanych. Każdy może dodać osobę, która jego zdaniem występowała przeciwko Majdanowi – mówi doktor hab. Politologii Władimir Sztol:

  Wszystkie komisje lustracyjne, bez względu na szyldy, pod którymi działają, wymykają się spod kontroli. Weźmy chociażby organizacje bojowników, które stają się niemalże państwowymi siłami zbrojnymi, uzbrojonymi w najnowocześniejszą broń i przeznaczone do naruszenia praw człowieka. Skutki dla samej Ukrainy mogą być nieprzewidywalne. Komisje lustracyjne będą jedynie pogłębiać rozwarstwienie i doprowadzą do dalszej kryminalizacji ukraińskiego społeczeństwa.

  Obecnie na liście lustracyjnej znajduje się ponad 60 obywateli Ukrainy. Znaleźli się wśród nich pracownicy służb porządkowych, sędziowie, prokuratorzy i adwokaci. Na stronie podane są wszystkie ich dane osobowe: nazwiska, imiona, zdjęcia, miejsca pracy, numery telefonów. Przedstawiciele komisji lustracyjnej stawiają im zarzuty, które nazywają „przestępstwami”. Na przykład, „był protegowanym Partii Regionów”, „opowiadał się za podniesieniem taryfy przejazdowej”, „rozpowszechniała dezinformacje na temat aktywistów Majdanu” – podkreśla dyrektor Międzynarodowego Instytutu Najnowszych Państw Aleksiej Martynow:

  Prawa człowieka na Ukrainie są łamane, brutalnie deptane. I to nie tylko podstawowe prawa do bezpieczeństwa, ochrony przed przemocą fizyczną, do wolności ruchu, lecz również prawa bazowe. Na przykład, prawo do wyrażania swojej opinii, prawo do wiarygodnych informacji. Obecnie na Ukrainie odłączane są telewizje państw zagranicznych, które przedstawiają alternatywny punkt widzenia, kolidujący z ukraińską propagandą. Na teren Ukrainy obecnie są niewpuszczani zagraniczni dziennikarze, aktywnie uciskane są ukraińscy dziennikarze, którzy próbują pisać i mówić prawdę. Stanowi to brutalne podeptanie praw człowieka, są to elementy totalitarnego społeczeństwa.

  Fakt, że kijowskie władze uciskają wolność słowa, potwierdzają wydarzenia z ostatnich dni. Wczoraj rosyjskim dziennikarzom odmówiono wjazdu na Ukrainę. Zresztą, misja obserwatorów OBWE, która przebywa obecnie w Kijowie, nie wykryła żadnych naruszeń prawa. Międzynarodowym organizacjom jest na rękę przymrużanie oka na obecne wydarzenia – mówi dalej Aleksiej Martynow.

  OBWE i pozostałe międzynarodowe organizacje są swego rodzaju informacyjnymi i technologicznymi sponsorami wydarzeń na Ukrainie. Ich najważniejsze zadanie na dzisiaj polega na przeprowadzeniu za wszelką cenę wyborów, aby nadać legalistyczności strukturom państwowym, które działają obecnie na Ukrainie.

  Tymczasem rosyjscy obrońcy praw człowieka zwrócili się do ONZ i OBWE z prośbą o niezwłoczną interwencję i wstrzymanie prześladowań obywateli Ukrainy, którzy pełnili swoje obowiązki służbowe lub nie zgadzają się z nowymi władzami. Na razie reakcji ze strony międzynarodowych organizacji nie ma.
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_04_11/Czy-w-Kijowie-rozpoczna-sie-lustracje-8112/

 51. Boydar said

  @ Pani Niereligijna (46)

  Ja podszedłem do zagadnienia merytorycznie, a Pani, świadomie czy nie, zasiewa propagandę.
  Pole manewru w powyższym temacie jest gigantyczne, w każdą stronę.
  Nie będąc konsekwentnym w rozumowaniu, możemy pójść na lody, ale nie rozważać „takie” sprawy.
  Pani wnioski są, niestety powierzchowne w każdym calu. Mimo pozorów racjonalności.
  Ponawiam pytania, jeśli to Panią interesuje faktycznie.

 52. RomanK said

  Panu Boydaru..i wsiem Panstwu:-)))
  Marytoryka merytoryka…a wlasnosc jest swienta i tym swientsiejsza i sprawiedliwsza i pienkniejsza i prawdziwsza im wiencej w niej udzialow majo nasi:

  http://polish.ruvr.ru/2014_04_11/Newsweek-Polska-dziekujemy-376

 53. Boydar said

  page not found Panie Romanie, co tam było ?

 54. Luxeuro said

  „Chcecie gaz to pomagajcie Ukrainie ”

  http://www.zerohedge.com/news/2014-04-11/putin-tells-europe-pay-ukraines-gazprom-bill-or-else

 55. RomanK said

  Moskwa 13:17

  „Newsweek Polska” – dziękujemy!

  Zachód uważa, że Rosja na kanwie wydarzeń na Ukrainie prowadzi walkę propagandową, w związku z tym wprowadził wobec udziałowców (w jego mniemaniu) „propagandy Kremla” ograniczenie podwaliny swoich własnych wartości – wolności słowa.

  Personą non grata na Zachodzie (USA i państwa NATO) został uznany, jako jedyny dziennikarz na świecie – red. Dmitrij Kisielow, szef koncernu medialnego „Rosja Dzisiaj”, do którego należą m.in. RIA „Novosti” i „Głos Rosji”.

  Popłuczynami nowego trendu w zachodnim traktowaniu wolności słowa – są działania polskich mediów wobec dziennikarzy z Polski, piszących pozytywnie o Rosji i publikujących w „Głosie Rosji”.

  Od blisko roku media te starą się sekować i pejoratywnie etykietować swoich kolegów i koleżanki po piórze, którzy nie cierpią na rusofobię. „Polowanie na czarownice” odbywa się w cyberprzestrzeni i na łamach macierzystych „papierowych” periodyków od blisko roku.

  Ubiegłoroczny studyjny wyjazd do Rosji polskich dziennikarzy mediów prywatnych i publicznych, na zaproszenie rosyjskiego biznesu, wywołał ostrą reakcję tygodnika „Wprost”. Uczestnikom wyjazdu zarzucano przekupstwo, nieetyczny lobbing, szpiegostwo na rzecz Rosji, nasyłano służby specjalne.

  Po tygodniku „Wprost” do akcji wkroczył „Newsweek Polska”, tygodnik wydawany wspólnie przez Axel Springer SE i Ringier AG. Najpierw zajął się reakcją społeczeństwa na wydarzenia ukraińskie. Polacy w znakomitej większości oceniali działania kijowskiego Majdanu negatywnie, tak samo ocenili zaangażowanie polskich władz w konflikt ukraiński, nie szczędzili słów krytyki pod adresem manipulacji i przekłamań medialnych. Ponieważ skala negacji była olbrzymia, „Newsweek” zasugerował, że komentarze w Internecie piszą …”rosyjscy agenci wpływu” a opłaca ich ambasada Rosji w Warszawie.

  Ale i ten argument raczej nie przekonał Polaków.

  Newsweek zajął się w końcu polskimi dziennikarzami, piszącymi na łamach polskojęzycznej, internetowej edycji „Głosu Rosji”.

  Red. Wojciech Cieśla w numerze 14/2014 (31.03.-6.04.) „Newsweeka” popisał się artykułem na ten temat. Nazwał go: „Polski Głos Moskwy”. Dzięki red. Cieśli, a właściwie, jak to określił przez „wyrazistości poglądów”, urosłam do rangi bez mała gwiazdy w gronie dziennikarzy piszących pozytywnie o Rosji w naszym kraju. Newsweek stwierdza, że „Władimir Putin ma nad Wisłą gorliwych popleczników. Opowieści o niemądrych Polakach, złej Ukrainie i dobrej Rosji, płyną na falach eteru dzięki polskim dziennikarzom”, ma za złe ujawnianie tendencyjności w polskich mediach, zwracanie uwagi na inkorporację Krymu w szerszym, światowym kontekście, czy też widzenie Rosji w pozytywnym świetle. Popleczników Putina wymienia z nazwiska – red. Agnieszkę Wołk-Łaniewską, red. Macieja Wiśniowskiego, red. Dariusza Cychola, mnie…

  Ale przede wszystkim, sugeruje, że pisząc dla „Głosu Rosji” realizujemy propagandowe cele Kremla, odmawiając nam, tym samym, prawa do samodzielnego myślenia i osobistej oceny sytuacji, do własnego zdania i wolności słowa.

  Nie mam zamiaru wdawać się w polemikę z „Newsweekiem”, skierowałam, nb. upubliczniony przeze mnie list do red. Wojciecha Cieśli, w którym ujawniam motywy współpracy z „Głosem Rosji”.

  Chciałabym na marginesie tego wydarzenia zwrócić uwagę na kilka aspektów sprawy.

  Po pierwsze – etyka dziennikarska. W Newsweeku obowiązują „Kodeks etyczny Ringier Axel Springer”, w którym Mark Dekan, CEO, zapewnia, że wydawca „Newsweeka” „dokłada wszelkich starań, by dochować najwyższych standardów etycznych w działalności dziennikarskiej”. Kodeks ten nakłada na dziennikarza m.in. obowiązek umożliwienia osobom lub grupie osób, o których planuje napisać krytyczny materiał – zajęcia stanowiska. Tego „Newsweek” nie uczynił. Na dodatek użył w celach propagandowych wizerunku osób bez ich zgody. Dla celów politycznych i kreowania fałszywej rzeczywistości tygodnik złamał własne zasady etyczne. Pejoratywne etykietowanie natomiast, jest naruszeniem godności osobistej osób wymienionych w artykule z imienia i nazwiska. Takie działanie jest bezprawne, narusza prawa międzynarodowe i polską konstytucję, polskie prawo prasowe i zasady etyki dziennikarskiej, także springerowskiej.

  Po drugie – wolność słowa. Polska Konstytucja (art. 54) stanowi, że „każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”, o czym zdaje się „Newsweek Polska” całkowicie zapomniał.

  Po trzecie – polityczna walka medialna. „Głos Rosji” w ciągu ostatnich dwóch lat stał się w Polsce bardzo popularnym i opiniotwórczym medium rosyjskim, na dodatek jedynym redagowanym w języku polskim. Pozwala Polakom wyrobić sobie samodzielnie zdanie o Rosji. Umożliwia też polskim politykom, ekspertom, dziennikarzom na artykułowanie własnych opinii o Rosji, czy też o relacjach polsko-rosyjskich.

  Walka polskiego tygodnika z tym medium jest objawem szerszej walki prowadzonej przez Zachód z Rosją, do której wpisał się „Newsweek Polska”.

  I przy okazji zrobił reklamę „Głosowi Rosji”.

  Zofia Bąbczyńska-Jelonek, publicystka polska

 56. Ad. 31

  Jak się panu nie podoba prowadzenie działalności gospodarczej, to może się pan zatrudnić, jako pracownik najemny. Jak ja w tej chwili.

 57. Boydar said

  Gramatyka, głupcze !

  Marucha piszemy z dużej litery. Tobie nie wolność słowa jest potrzebna, tobie trzeba do podstawówki.

 58. Boydar said

  Paaaanie Gajowy buuuuuu ….

 59. Chutor1 said

  @ 38 Hulsz
  Na przecietna Rosjanke/prawoslawna przypada 1,4 urodzen, a na muzulmanke 2,3. Muzulmanie stanowia 15% ludnosci kraju. Ilosc ludnosci muzulmanskiej wrasta rocznie o 0,6 miliona i tyle samo ubywa wsrod etnicznych Rosjan. W tym ukladzie faworyzowanie dzieci z licznych rodzin prowadzi do tego, ze na jedno dziecko muzulmanskie ze srodkow spolecznych wydaje sie wiecej pieniedzy niz na rosyjskie.

 60. Felix Domesticus said

  Ad.56
  A nie przyszło panu do głowy, że jesteś pan może mało zdolny ?

  Przyszło, przyszło… ale po przeczytaniu takich komentarzy, jak Pański, szybko poszło 😀
  Admin

 61. Marucha said

  Re 58:
  A o co chodzi z tym buuuuu?

 62. ciulzpo said

  jak u nich, ruskich tak dobrze to dlaczego murzyny zapierda.ają do włochów …coś mi tu kur.a nie pasuje

 63. Boydar said

  Przechodnia żeś mi Pan „unisztożył”.

 64. Boydar said

  341209

 65. Marucha said

  Re 63, 64.
  Nic nie rozumiem, ale mi to chyba snu z powiek nie spędzi 😉

 66. Boydar said

  Dobrej nocy, Pani Maruszynie również.

 67. Dzonyy said

 68. Krystyna said

  Mam pytanie do p. Zbigniewa jak to jest w Rosji z „opryskami nieba”, do tej pory myslalam, ze wystepuja one tylko tam gdzie jest strefa NATO. Bylam przekonana, ze na rosyjskim niebie nie ma tego zjawiska. Pan tam mieszka wiec powinien wiedziec.
  Bardzo prosze o odpowiedz.

 69. Boydar said

  TNX, Dzonyy.

 70. Kronikarz said

  ; – )

 71. Krzysztof P said

  p.Krystyno z # 68
  Z tymi opryskami to jakaś zmowa MILCZENIA? Popatrzmy na sprawe z logicznego punktu widzenia/ ekonomicznego /? Jeśli toto LATA nad KAŻDYM Krajem..to jakąż potężną armadą statków powietrznych ( wyrażenie ściśle zawodowe wśród lotników) KTOŚ musi dysponować? To przecież k o s z t u j e niewyobrażalne sumy / sprzęt, paliwo, załogi, logistyka, obsluga /???
  Przyglądałem się kiedyś jak to precyzyjnie to lata?. Wniosek – wysokośc lotu około 10-15 km – (nie słychac pracy silników) pokrycie na niebie wyrywka firmamentu nieba maszynami / conajmniej 5 /?. Owe loty uwzględniają wyrażnie kierunek wiatru, zachmurzenie, naświetlenie ziemi przez słonko…no to w końcu trzebaby przyjąć, że są STEROWANE z jakiejś c e n t r a l i komputerowo – a ” samoloty ” wcale nie muszą być załogowe? Widzialem np. taki trik na niebie, że ten ichny samolot ” skręcił ” w obszar nie pokryty pajęczyną rozpylanego roztworu, zbyt gwaltownie ( samolot ziemski zatoczyłby koło jako parabolę sił odsrodkowych?) No…to wówczas zgłupiałem doszczętnie?!
  CO ROZPYLAJĄ…podobno zbadali uczeni – podobno to dla ludzi TRUJACE – tylko jakoś ŻADEN rzond NIE potrafi wyjaśnic swoim Obywatelom ( albo poddanym ) D L A C Z E G O KTOŚ lub COŚ wszystkim robi kuku na muniu, w dodatku BEZKARNIE, bez kontrofensywy, bez wyjaśnienia,???? Skonfuzjowany wielce dopowiadalem sobie ” napewno ci wstretni globaliści depopulacje genetyczna tak prowadzą, pod osłoną NATO ” ?

  Dzisiaj mi szczena opadła jak się dowiedziałem, że także nad ROSJA ” toto lata i robi chmurki „. Nic, tylko diabelska TO sprawa ?!!!!

 72. Magda said

  re 71
  Ktoś tu wklejał dobry filmik o chemtrailach. Jest to geoinżynieria, która ma na celu stworzenie filtra przed intensyfikującym się promieniowaniem słonecznym wskutek ścieniającej się warstwy ozonowej (jeśli dobrze pamiętam). Używa się do tego rozproszonych cząstek metali jak aluminium, a także siarki. Alternatywą do chemtrails jest drastyczna redukcja przemysłu, a na to żaden rząd nie zgodzi się. Podobno gdyby nie przedsięwzięto żadnych środków to przy zaniku warstwy ozonowej promieniowanie by wyniszczyło 85% fauny i flory na Ziemi (w tym ludzi) w ciągu paru lat.
  Ma to sens bo rządzący nie truliby siebie na własne życzenie. Jakby chcieli potruć ludzi to wygodniej i łatwiej jest przez wodociągi, żywność, szczepionki etc. Z drugiej strony kto to wie …

 73. niereligijna said

  ad #71
  cyt:
  ” KTOŚ musi dysponować? To przecież k o s z t u j e niewyobrażalne sumy / sprzęt, paliwo, załogi, logistyka, obsluga /???”

  Panie Krzysztof , Pan zapewne jak reszta zwyklych ludzi pracuje za pieniadze by miec na chleb i dach nad glowa, ale
  wlasciciele tego swiata ktorzy maja wobec niego jakis tajemniczy plan, oni nie musza martwic sie o fundusze na swoja dzialalnosc bo tworza PIENIADZE z niczego i tyle ile im potrzeba, a przypuszczam ze narobili sobie tej kasy juz tyle ze ziemia ze wszystkimi jej zasobami w przeliczeniu na zlotowki albo ruble nie jest tyle warta.
  Pieniadze to nasza iluzja ktora jest forma kontroli i zniewolenia.

 74. Joanna said

  @Krzysztof P & P. Krystyna
  Nie we wszystkich krajach są obserwowane zjawiska „chemtrails”!
  Co do Rosji nie umiem się wypowiedzieć, jednak można by przypuścić, że na terenach zachodniej Rosji (oraz pewnie też zachodniej i centralnej Białorusi oraz Ukrainy) – smugi z zachodu są „nawiewane” przy dominujących zachodnich wiatrach na naszym kontynencie z uwagi na cyrkulację od Atlantyku.

  A co do pierwszego zdania – to NIE MA chemtrails np. nad INDIAMI. Wiadomość to pochodzi z bezpośredniej obserwacji od końca stycznia do końca marca obecnego roku. Czyli obejmuje okres ok. 2 miesięcy !
  U nas takie, nazwijmy to „przerwy” (jeśli miałyby to być przerwy w opryskach nad subkontynentem indyjskim) się nie zdarzają.
  Przerwy w Polsce co najwyżej trwają ok. tygodnia, nie więcej, niestety.

 75. niereligijna said

  Boydar nie chce Panu dokuczac ale brzmi Pan jak klakier i delikatnie …bardzo delikatnie staram sie to napisac – elokwentny przytulas – nie zeby przytulal sie Pan do mnie
  Miec watpliwosci i szukac odpowiedzi nie jest zle w tych czasach.

  Химические следы в небе.chemtrails

 76. niereligijna said

  Rosja na tych samych taczkach co reszta swiata

  Химиотрассы или как нас травят с самолетов.

 77. MatkaPolka said

  No to sie narobi – Ruscy przekazują WRAK Tupolewa Tu-154

  No i co ?

  Ano to, ze TO NIE TEN SAM WRAK SAMOLOTU Tu-154- 101 – rozbił się INNY samolot !!!!

  Wg. strony zamach.eu. tych ludzi zamordowano w Polsce w piątek 9. 04.2010 w Warszawie, a nie w smoleńskiej katastrofie

  http://www.zamach.eu/120308/Untitled_1.html – część VII i cześć VIII

  No to się teraz Macierewicz, Tusk, i Komorowski – będą głowić, CO Z TYM FANTEM ZROBIĆ ?!!!!!!

  ( WIADOMO – PUTIN TRZYMAL TO na stosowna chwile)

  W Smoleńsku omówiono przekazanie Polsce wraku Tu-154

  http://polish.ruvr.ru/2013_02_13/W-Smolensku-omowiono-przekazanie-Polsce-odlamkow-Tu-154

  Mer Smoleńska Aleksander Daniluk spotkał się z przedstawicielem Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Smoleńsku, Andriejem Liniewem. Podczas rozmowy poruszono omawiany w ostatnich czasach temat przekazania stronie polskiej szczątków samolotu prezydenckiego nr 1, znajdujących się obecnie w Smoleńsku.

  Mer Smoleńska Aleksander Daniluk spotkał się z przedstawicielem Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Smoleńsku, Andriejem Liniewem.

  Podczas rozmowy poruszono omawiany w ostatnich czasach temat przekazania stronie polskiej szczątków samolotu prezydenckiego nr 1, znajdujących się obecnie w Smoleńsku.
  Obecnie na szczeblu Ministerstw Spraw Zagranicznych Rosji i Polski rozwiązywana jest kwestia transportowania wraku samolotu do Polski. W tym celu należy przetransportować je na alternatywne lotnisko, ponieważ „Smoleńsk-Siewiernyj” nie może przyjmować samolotów klasy An-124 „Rusłan” – skomentował Andriej Liniow.

  Aleksander Daniluk zapowiedział udzielenie w razie potrzeby wszelkiej możliwej pomocy.

  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2013_02_13/W-Smolensku-omowiono-przekazanie-Polsce-odlamkow-Tu-154/

 78. MatkaPolka said

  znowu moderowane

 79. Krystyna said

  Dziekuje p.71 Krzysztof zgadzam sie wysokoscia, 2 lata temu lecac z Toronto do Warszawy widzialam taka smieciarke w akcji nie jest to dron ,jest to tankowiec.

  ad.72 Magda , wiem ,ze to geoinzynieria ale nie zgadzam sie z pani wersja, jest to oficjalna wersja. Duzo czytalam na ten temat w.j angielskim, naukowcy robili badania skladnikow. To sluzy do trucia nas i srodowiska.

  Jadac autostrada ok 600km, teren pomiedzy Toronto a Montrealem zauwaztlam , ze drzewa obumieraja, iglaste drzewa staja sie zolte, umieraja, to samo wokol gdzie mieszkam , wiele drzew schnie, szczegolnie mlodych.Chodzi o to ,zeby tak zniszczyc zeby nic nie roslo i zmusic nas do GMO. Ci satanisci wymislili nawet drzewa-GMO. tragedia , jestesmy w rekach psychopatow.

  ad. 73 Joanna , ma pani racje jezeli chodzi o prady powietrzne , wiadomo, ze wiart spycha to swinstwo dokladnie tak jak pani pisze.

  Najbardziej nurtuje mnie pytanie , czy nad cala Rosja i czy oni pozwalaja sobie pryskac , czy sami pryskaja?
  Bo jezeli pozwalaja lub sami to robia , to znaczyloby, ze Rosja jest czescia tego spisku i odgrywa tylko swoja role.

  Bardzo zyczylabym sobie , zeby tak nie bylo.

  Nie znam niestety j.rosyjskiego , zeby u nich poszperac cos na ten temat dlatego pytalam p.Zbigniewa , bo on moze cos wiecej na ten temat wie.

 80. Zbigniew said

  Pani Krystyno,

  W Rosji już dawno zauważono, że gdy samolot przeleci, to rozum ludziom odejmuje. Dlatego np. nad Kremlem samoloty latać nie mogą, wogóle nad Moskwą. Z tego też powodu wokół Moskwy są cztery duże lotniska międzynarodowe, dla przylotów z czterech stron świata. Rosjanie mają prosty sposób na chemtrails: samoloty zestrzeliwują. O tym się nie słyszy, bo kto mógłby się upomnieć oficjalnie o samolot nieoznakowany? Podobnie chyba jest też i nad Białorusią. Gdy leciałem niedawno z Moskwy do Warszawy, zauważyłem mijający bardzo blisko myśliwiec. Zapewne sprawdzał.

 81. hulsz said

  ad.59 czyli ten sam numer jaki zastosowano miedzy innymi we Francji

 82. Griszka said

  @14 Carlito
  „przypomina-pomagaj,dziel sie z bliznim-ale nie zabieraj jednemu by dac drugiemu”

  Kościół zdelegalizował kiedykolwiek podatki czy naśladując Jezusa Chrystusa uznawał to za jeden z przywilejów państwa ? Liberalna ideologia, którą wyznajesz jest w opozycji do nauczania Krk.

  @62
  1. Włosi dali sobie narzucić szkodliwą politykę imigracyjną.
  2. Z Afryki najłatwiej się przedostać do krajów z basenu Morza Śródziemnego.

 83. Zdziwiony said

  Re. 77
  W Smoleńsku omówiono przekazanie Polsce wraku Tu-154

  13 lutego 2013, 12:26

  Proszę zwrócić na czas podanej informacji.

 84. andrzejb98 said

  proszę przeczytać – http://www.blogger.com/blogger.g?blogID=8219712726510188745#allposts

 85. JO said

  ad.59. Jakos ja nie widze by Rosja Zapraszala Muzulmanow do siebie jak na zachodzie to robia a przeciwnie. Zarzut, ze w Rosjii wspiera sie rowniez Rodzimych Muzulmanow jest po prostu WREDNY.

  Ad.79. A Pani jest tego tak b pewna , ze to Niebo Rosyjskie…

 86. Boydar said

  @ Pani Niereligijna (75)

  Pani Się wczuła i myli mnie z Toadim – http://babagra.pl/wp-content/uploads/2009/11/toadie.jpg

  Ja jestem tutaj – http://fc06.deviantart.net/fs25/f/2008/130/5/4/Gruffi_by_orbthesela_by_Awesome80sClub.jpg

  Pani zdjęcie też jest, choć nie najlepszej jakości – http://static2.dmcdn.net/static/video/142/177/2771241:jpeg_preview_medium.jpg?20100722023430

 87. Ad. 74

  „NIE MA chemtrails np. nad INDIAMI. ”

  – Hindusi mordują katolików, więc po ich opryskiwać? Hindusi są, jak się okazuje, pożyteczni.

 88. robertgrunholz said

  Szkoda, że wczoraj nie miałem okazji zajrzeć, ale w sumie parę osób wyczerpało temat. Poza tym Pan Fran SA podkreślił bardzo słusznie, że teoretycy talmudycznych szkół ekonomii mogą sobie tworzyć różne -izmy i ubarwiać dyskusje nic nie znaczącymi nazwami nigdy nie istniejących systemów, ale to tylko wprowadza w błąd. Jedyny sensowny -izm jaki znam to dystrybucjon-izm 🙂

 89. Jan said

  ”Dyktator” JE W. Putin dal Rosjanom dumę ze swego państwa, przeciwnie od naszej dupokracji.

 90. MatkaPolka said

  http://en.ria.ru/russia/20140411/189167070/Russia-Files-Case-With-Interpol-on-Ukraines-Right-Sector-Leader.html

  LIST GOŃCZY ROSYJSKIEJ PROKURATURY DO INTERPOLU
  ZA LIDEREM PRAWEGO SEKTORA DMYTRO JAROSZEM

  SIMFEROPOL , 11 kwietnia ( RIA Novosti ) – Biuro rosyjskiego Prokuratora Generalnego wysłał materiały do Interpolu na dotyczace lidera radykalnego ruchu Ukrainy Prawo Sektora , Dmytro Yarosh ,

  Rosyjski prokurator generalny Jurij Czajka powiedział w piątek .

  „Wczoraj przekazalismy dokumenty na do Interpolu , a teraz on będzie na liście poszukiwanych Interpolu ”
  .
  W marcu Rosja umieściła Dmitry Yarosh na międzynarodowej liście poszukiwanych i oskarżyła go o podżeganie do ekstremizmu .

  Jarosh celowo publicznie zaapelował do Doku Umarowa , samozwańczego lidera radykalnej grupy islamskiej secesyjonistów na Północnym Kaukazie , aby pomóc w walce przeciwko ” rosyjskiej okupacji Ukrainy ”

  Umarow przyznał się do kilku ataków terrorystycznych w Rosji , a ostatnio , groził do atakami na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi .

  Lider Prawa Sektor zagroził również atakami na rosyjskie gazociągi na Ukrainie .

  Prawy Sektor był ważną siłą w prowokowaniu gwałtownych protestów , które wyniósły do wladzy urzędującego ukraińskiego lidera pod koniec lutego . Jej działacze używali pały baseballowe, bomby z benzyny i broń palną w walkach ulicznych przeciwko policji ukraińskiej .

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Moskwa ma dowodu na to, że radykałów Prawo Sektora sa odpowiedzialni za ataki snajperskie podczas lutowych protestów .

  Moskwa wezwała władze Ukrainy do podjęcia zdecydowanych działań w rozbrojeniu radykalnych grup paramilitarnych , wyrażając jednocześnie zaniepokojenie kontynuowania działalności ekstremistów w kraju .

  Rosja opisał powstanie w Kijowie jako nielegalny faszystowski zamachu stanu , w wyniku których to podejeła kroki , aby chronić Rosjan na Ukrainie , w tym przyłączenie Krymu .

 91. TomUSAA+ said

  My tu sobie gadu, gadu, a Biden jedzie do Kijowa. Ma tam być 22 kwietnia; po kiego czorta?

 92. Kola said

  Diably rzadza Rosja Swiatem Polska rodem z talmudu(zydostwo ukryte).I nasza bezgraniczna I prymitywna glupia dobroc ze wszystko bedzie dobrze.Tylko badzimy cicho.Co za bzdura na ktora wszyscy dajemy sie nabrac ja rownierz.

 93. Zenek said

 94. Miet said

  Kola, czy ty jestes ruski Kola czy raczej jewrejski???

 95. Fran SA said

  Ad.62
  Ciulzpo

  Ciul z po napisal:

  ‚jak u nich ruskich tak dobrze to dlaczego murzyny zapierd… do Wlochow…cos mi tu kur..a nie pasuje’

  Panie Ciulzpo
  Wierze, ze panu nie pasuje, bo doskwiera panu brak wiedzy na tematy biezace.
  Wlasnie dwoch murzynow- uchodzcow z Lazurowego Wybrzeza (Zach. Afryka) dostalo obywatelstwo rosyjskie. Przyjechali na Krym z jakas druzyna sportowa i poprosili o azyl. Azyl dostali. Wczoraj dostali wizy pobytowe w Rosji.
  To raz.

  Po drugie:
  Obozy uchodzcze w Europie sa PRYWATNYM przedsiebiorstwem skandalicznych firm zachodnich, ktore czerpia niemale zyski z funduszy i ONZ i panstw, ktore podpisaly Konwencje d/s Uchodzctwa; maja prywatne kontrakty na ‚przechowywanie’ azylantow w zamknietych wiezieniach. Bardzo sie oczywiscie troszcza, zeby zapewnic stale dostawy towaru ludzkiego z miejsc ogarnietych pozoga wojenna- znakomite zrodlo dochodu dla prywatnych wlascicieli wiezien.

  Po trzecie
  Stad latwo sie domyslec, ze Rosja nie jest w zmowie z handlarzami niewinnych ludzi i organizatorami masowego spedu uchodzcow.

  A po czwarte:
  Wystarczy popatrzec na mape: zeby dostac sie do Rosji – nie wystarczy zbutwiala lodka z uchodzcami, bo potrzebny jest tez transport ladowy i tranzyt przez inne panstwa.

  A po piate:
  Tylko ostatnio do Rosji ucieklo 143 tysiace mieszkancow Ukrainy. W Rosji pracuje 3 miliony Ukraincow, ktorzy wysylaja zarobione pieniadze do rodzin na Ukrainie.

  Moze sie komus kolor skory nie podobac, bo to sami biali – ale na lodkach z czarnej Afryki przyplywaja do Europy tez Arabowie, ktorzy sa rasa biala; a takze chrzescijane z Syrii.

  No i szesc:
  Rosja juz ma problemy, bo uciekaja do Rosji bezrobotni i cala biedota z bywszych radzieckich republik.

  Radze zapoznac sie w temacie, zanim zacznie pan Ciul zpo rzucac qrwami po blogach!

  Trzymanie emigrantow w prywatnych wiezieniach przynosi ogromne dochody. Latami przetrzymuje sie ludzi, ktorzy nie popelnili zadnego wykroczenia i zbiera sie za to ogromne pieniadze:
  http://antonyloewenstein.com/2014/02/06/detention-centre-owners-making-a-killing/

  Jakos nie uciekaja do Ameryki, ani do Polski:

  http://rt.com/news/ukrainians-leave-russia-border-452/

  Prywatne wiezienia musza byc zapelnione, zeby miec profit:
  http://www.blacklistednews.com/Private_Prisons_Pushing_To_Increase_Profits/31602/0/38/38/Y/M.html

 96. hulsz said

  Dlaczego Putin zezwolil na utworzenie bazy NATO w sercu Rosji Uljanowsku??

 97. Kola said

  Miet jestem czystym Slowianinem Polakiem Urodzonym z rodzicow Warszawiakow Jestem Warszawiakiem.Ja sie przedstawilem.A ty kim jestes Levakiem pseudopstepowcem czy Jewrejem.
  Jewrej to pelzajaca rewolucja swiatowa.Podplaszczykiem rownosci demokracji wolnosci sprawiedliwosci I pokoju.Tylko jestem ciekaw jak sie wszystkie GOIE na swiecie zjednocza co zrobia wtedy pseudo zydzi.Ciekawe co zrobia..

 98. Mordka Rosenzweig said

  Ja pan Mordka nie chce konkurowac z eksperty od finansuw kture pisza na tym forum, ale znalazl cos co mosze te eksperty i inne czlowieki zainteresowac.

  Ruwniesz, niech panowie Rosjanie to czytaja i zazdroszcza czlowieki kture mieszkaja w demokracja.

  “People’s Money & Zero Taxes,”

  Click to access TASSE%20ZERO%20final%20and%20last%2011%20%204%20%2014.pdf%205.pdf

 99. Re 98 Mordka…/
  Ja Panie Mordka moge jedynie stwierdzic, ze wy zydy wszystkie te polityczne kapitalizmy, socjalizmy, komunizmy czy demokratyzmy powymysliwaliscie po to tylko, aby ukryc wasz zydowski lichwiaryzm, ktory de facto kontroluje wszelkamie wasze zydowskie (…)zmy, gdzie zacieracie swe lepkie lapki przygladajac sie jak politycznie gadajace glowy przescigaja sie w obietnicach gruszek na wierzbie…
  =========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Panie Mordka (I moi Czytelnicy) jedno male pytanie: Czy Zaklad Opieki Spolecznej jest stworzony w/g Prawa Naturalnego czy w/g prawa zydowskiego???.

  (oczywiscie dotyczy to rowniez PZU, KRUS I wszelkich instytucji finansowych – ubezpieczeniowych, powierniczych itp).

 100. Marucha said

  Re 99:
  Panie Jaśku, ja mogę zagwarantować, że to nie p. Mordka to wszystko powymyślał 🙂

 101. Re: 100 Marucha
  Alez wiem, ze pan Mordka to nasza „mordka”…
  ====================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 102. Miet said

  Ad.97.
  Widzisz Kola – nie bardzo zrozumiałeś moje pytanie. Posłużyłem się trochę ironią a ty wziąłeś wszystko dosłownie.
  Nie obchodzi mnie skąd są twoi rodzice, czy z Warszawy, czy może z Kusiąt Większych – kto to jest w stanie sprawdzić i dlaczego miałby to robić?
  Napisałeś człowieku pod #92, że Rosją rządzą talmudyczni żydzi (i to nawet ukryci) – czyli prez. Putina uważasz za takiego ukrytego i talmudycznego żyda.
  To pokaż na to jakieś dowody. Jeżeli ich nie posiadasz, to twoja wypowiedź Kola jest typowym jewrejskim oczernianiem – to teraz dość dobrze pracuje.
  Gdy nie można już kogoś niczym zahaczyć, to się puszcza smrodliwego bąka, że on ma właśnie talmudyczne pochodzenie albo że jest talmudystów agentem.

 103. Re: 102 Miet.
  Panie Mietku, prosze zwrocic uwage na sugestie w sensie ambicjonalnym, a nie w sensie politycznym. (przepraszam, moja uwaga).
  =============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 104. Maverick said

  Kowboje przepedzili agentow Obamy.

  Obama probuje robic co Stalin zrobil na Ukrainie.

  Cenny wolowiny stroniczne, Obama sponsoruje terroryzm w kazdym zakatku swiata a udaje oredownika pokoju.

  Iscie orwellowski typek, ze rzygac sie chce. Polskei lemingi maja jednak przykaz szczekac na Rosje.

  Tylko co sie z nimi stanie gdy obywatele USA wywolaja druga rewolucje I rozprzestrzeni sie ona na Polske I Ukraine, to was ale kabaly beda wisiec.

 105. Maverick said

  Co Amerykanie na koniach zazdroszcza Rosjanom Putina ci w mundurkach sa tresowani jak gestapowcy do tejserowania ludzi, wykrecania rak, kopania a nawet nie zawachaja sie zastrzelic.

 106. MatkaPolka said

  A ja Uwaszam Sze
  kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla jest pan Mordka Rosenzweig
  – za separatystyczny Koncept Pokojowy

  NASZA RASA

 107. Marucha said

  Re 102:
  Dokładnie, panie Mietku, tak właśnie jest.
  Puszcza się plotki, że dana osoba jest Żydem, gdy inne sposoby (paszkwile, opluwanie, wynajdywanie pedofilii i inne z całego klasycznego repertuaru) nie działają. To ich stary chwyt.

 108. Obambo said

  No wydaje mi sie ze zawdzieczaja to ze silne panstwo maja tym bardziej jak kto pamieta jak Rosja wygladala za Jelcyna.

 109. marta15 said

  ciekwy wywiad z Mariuszem Wilkiem. Fragmenty.

  „..– Co przeciętny Polak wie o Rosji? Jakie istnieją stereotypy? Czy udało się Panu swoimi książkami przełamać stereotypy myślenia o tym kraju?

  – Przeciętny Polak wie o Rosji NAJLEPIEJ (ironi!!) ze wszystkich!
  Pamiętam, jak pierwszy raz po pięciu latach życia w Rosji przyjechałem do rodziny na święta.
  Zebraliśmy się przy stole i po pierwszym toaście padło pytanie: jak tam w Rosji? Nie zdążyłem ust otworzyć, gdy moja ciocia, która w latach 70. była na dwudniowej wycieczce w Leningradzie, zacietrzewiła się, że w Rosji brud, smród i wóda, a kiedy zaoponowałem, inni podjęli wątek i do końca wieczoru już mnie do głosu nie dopuścili.
  Polskich STEREOTYPOW na temat Rosji jest CALA MASA , ich omówienie to temat na osobną książkę, dlatego nie ma co się teraz zagłębiać w to trzęsawisko… A czy udało mi się przełamać swoimi książkami? Hm, sądzę, że przynajmniej niektóre – tak. Zwłaszcza w głowach młodego pokolenia.

  – Czy można pojąć Rosję rozumem? Czy jeden naród może zrozumieć drugi?

  – A czymże innym pojmujemy rzeczywistość, JESLI NIE e rozumem?
  Sercem możemy pokochać lub znienawidzieć, nogami – przejść, wątrobą – odczuć…
  Aliści POJAC MOZEMY TYLKO ROZUMEM ! Pod warunkiem, że przeżywamy to, co staramy się pojąć.
  Piszę teraz książkę o Labradorze, w której rozmyślam na temat różnic pomiędzy włóczęgą i turystyką.
  Otóż jedną z zasadniczych różnic jest sposób oglądania świata. Turysta patrzy na świat z zewnątrz, a włóczęga od środka. Mircea Eliade twierdził, że aby ujrzeć świat od wewnątrz, należy go przeżyć. Jestem zdecydowanie po stronie włóczęgi…
  Żeby zrozumieć Innego, trzeba się opróżnić do głębi z własnych przesądów i racji.
  To jak ze szklanką, aby spróbować nowego wina, należy dokładnie ją umyć, by była czysta i sucha, tylko wtedy naprawdę nowy bukiet poczujemy w pełni…
  Czy Polska wybrała słuszną drogę, odcinając się od Rosji i zbliżając do Zachodu?

  – Absolutnie nie! Mój mistrz Jerzy Giedroyc zawsze twierdził, że Polska powinna być MOSTEM pomiędzy Wschodem a Zachodem. A Polacy od wieków siedzą na przedmurzu… Ten mur wrósł im w um….”
  http://www.gazetapetersburska.org/pl/node/100

 110. marta15 said

  „… Po pobycie w Stanach wydał Pan tylko zbiór szkiców. Nie zafascynowała Pana Ameryka?

  – Bynajmniej… W Stanach byłem parę miesięcy na przełomie 1990/91 roku.
  Na moich oczach George Busch (starszy) rozpoczał pierwszą wojnę w Zatoce Perskiej, widziałem migawki w amerykańskiej TV oraz reakcje widzów i byłem zniesmaczony, zarówno cynizmem, jak i nikłą skalą protestów.
  Na Harvard Sq. wyszło zaledwie około 20 studentów, protestujących przeciw agresji amerykańskiej.
  Ot, hippisowski happening.
  Także już wtedy Stany przodowały w tym, co dzisiaj nazywa się „konsumeryzmem”, ten nadmiar wszystkiego mnie poraził.
  Z tamtych czasów Ameryka kojarzy mi się z tłuściochem. Idąc, przelewa sadło z nogi na nogę…”

 111. Dyzma said

  Dla wszystkich miłośników matuszki Rosji wklejam orędzie Matki Bożej po
  katastrofie smoleńskiej (ku opamiętaniu)

  23 kwietnia 2010

  MATKA BOŻA:

  Pozdrawiam was, Moje drogie dzieci, i przesyłam wam pozdrowienie Miłości i pokoju, by umocnić wasze serca. Pochylcie wasze głowy i przyjmijcie Moje matczyne błogosławieństwo w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
  Kochane dzieci, nastał czas dla Europy, w którym narody doświadczą prześladowania i cierpienia. Ostatnie wydarzenia ukazują wam, że próba dotknęła „Starego Kontynentu”. Nie tylko wydarzenia naturalne, lecz także prześladowanie Kościoła i poszczególnych krajów będą coraz większe. Katastrofa lotnicza nie była zwykłym przypadkiem, lecz prowokacją – nie tylko by osłabić elity walczące o chrześcijańskie wartości, lecz, by umocnić przeciwników, którzy jak chorągiewka chcą poddać Polskę pod wpływy apokaliptycznej bestii. Ja jestem jednak Królową tego narodu, który w dziejach historii stał się ogniwem pomiędzy Wschodem a Zachodem. Ten naród stał się terenem walki wpływów. Z jednej strony liberalizm i nihilizm a z drugiej strony ateizm i racjonalizmu. Obie te siły połączył wspólny cel walki przeciwko Bogu. Skoro Polska jest Moim Królestwem, to właśnie obie te bestie znalazły właśnie tutaj miejsce dla wspólnej walki. Ta katastrofa stała się punktem zwrotnym, w którym Europa doświadczy potęgi zła. To otworzyło drogę do ekspansji Rosji na Europę Zachodnią i było jej celowym zamierzeniem. Wszystko zależy od was i od waszej modlitwy, Moje drogie dzieci. Bądźcie jednak pewni, że krew tych ofiar katastrofy wyda prawdziwe świadectwo.
  Polska stała się polem walki, lecz nie samym celem, ponieważ celem agresji jest Zachód, który już teraz uzależnił siebie od Rosji. Rewolucja w Rosji, która –jak zapowiedziałam w Fatimie – rozszerzyła swoje błędy, nie zaspokoiła żądz tych, którzy przefarbowali tylko swoje ubrania. Smok barwy ognia nadal jest żądny krwi i ofiar w imię walki przeciwko Bogu. Jeśli narody Europy nie opamiętają się w porę, spotka ich los niewolników. Zachodnie państwa Europy ulegają presji Rosji pod każdym względem, która stawia warunki ekonomiczne i gospodarcze. Dzisiejszy świat opiera swoją gospodarkę na złożach naturalnych i dlatego dał się usidlić w szantaż Rosji. Nikt w Europie nie przewidział tego, że Rosja wykorzysta to dla swoich celów militarnych i totalitarnych.
  Dlatego powtarzam wam: Europo, Europo! Sprzedałaś się i teraz czeka ciebie ciężkie jarzmo, bo dałaś się oszukać i zwieść szatanowi- smokowi. To Bestia wychodząca z morza, której dano „usta mówiące wielkie rzeczy i bluźnierstwa” oraz „władzę nad każdym szczepem, ludem, językiem i narodem”. Europo, otwórz szeroko oczy i spójrz jaką ranę zadałaś Barankowi, Który przelał swoją krew, abyś na Jego prawie budowała cywilizację Jego Miłości.
  Moje wierne dzieci, nie trwóżcie się i nie lękajcie. Prawda, którą wkrótce poznacie, będzie dla was ogromnym wyzwaniem, ponieważ będziecie musieli opowiedzieć się, po której stronie stoicie. Wzywam was do modlitwy, ponieważ cały czas pozostaje warunek, który zależy od waszej odpowiedzi: „jeśli się nie nawrócicie…”
  Błogosławię wam w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Dziękuję, że przyjęliście Moje słowa do waszych serc. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

 112. Marucha said

  Re 111:
  Ten, kto wymyślił powyższe „Orędzie” – obraźliwe dla Matki Boskiej swą głupotą i nachalnym wciskaniem określonych poglądów politycznych – oby poniósł zasłużoną karę.

  BEZCZELNOŚĆ POWALAJĄCA NA WZNAK.

  „Orędzie”, psia jego mać.

 113. marta15 said

  teraz co jeden (-a) ma w swoim zanadrzu stosowne „oredzie” na stosowna okazje.
  Namnozylo sie ich jak grzyby po deszczu.

  To jest przyklad do czego doprowadza „wolna amerykanka” w sprawie ordzi,
  . Przed soboroem wat 2 kazde „oredzie” „objawienia” , cuda, etc., byly BARDZO skrupulatnie, przez lata cale badane .
  Teraz ktos cus tam wytworzy, rzuci na internet i tak to potem lata po swiecie z nazwa „oredzie”.
  a wielu naiwnych w nie wierzy i je cytuje, bo naiwnych , latwowiernych i ignorantow to zawsze bylo w brod.

 114. marta15 said

  ad 109 bardzo polecam ksiazke pana Wilka „Wilczy notes ” o jego zyciu na Solowkach.
  „..
  Kochaj, głoś i wyznawaj prawdę, małą i wielką prawdę, prawdę dnia powszedniego i prawdę chwil tragicznych, zawsze, odważnie, bez lęku. Ale nie zaszkodzi, jeśli, czyniac to, cicho się śmiejesz: i z siebie, i z prawdy.”

  http://old.solovky.com/en/1-5.htm
  http://old.solovky.com/en/2-5.htm

 115. Marucha said

  Re 113:
  Trudno jest Kościołowi zabronić ludziom i zapobiec publikowaniu przez nich najróżniejszych „orędzi”, zwłaszcza w dobie Internetu. Właściwie każdy może sobie napisać własne i umieścić je na jakiejś stronie, czy nawet własnym kosztem wydrukować.
  I co można z tym zrobić?

 116. marta15 said

  tu pare kapitalnych zdjec z monastyru w Solowkach
  http://www.pravoslavie.ru/english/48209.htm
  http://www.roadtripsacrossrussia.com/p/karelia
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Monastyr_So%C5%82owiecki

 117. Boydar said

  No jak to co, użyć zgodnie z przeznaczeniem – czyli, odnotować (w pamięci) kto i w jakim kontekście je rozpowszechnia. Niestety, trzeba też przeczytać samemu, na to już rady nie mam.

 118. Luxeuro said

  Kurwa, to jest naprawdę komedia. Podobny ruch w Kubie i wojna nuklearna, ale jak się jest z Demokracji to wszystko jest OK.
  http://www.zerohedge.com/news/2014-04-14/white-house-admits-cia-director-brennan-was-secretly-kiev#comments

 119. maasteer said

  @79 Krystyna i 80 Zbigniew

  Mnie równiez od jakiegoś czasu nurtował problem chematrailsów nad rosją.
  Jednak musze powiedzieć, że korzystając z serwisu panoramio oglądałem fotki z środkowej i północnej rosji i niestety chematrialsy też tam były – az tak daleko to by ich nie zwiało

  Odnośnie Putina – może faktycznie tak jak już tu ktoś napisał – wszystkiego od razu uporządkować sie nie da i narazie ma on ważniejsze sprawy na głowie np. ukraina i syria

  Co do samych oprysków to nie jestem pewien czy dokonują ich (jak twierdzi Pan Zbigniew) tylko samoloty nieoznakowane tzn czy tez równiez rejsowe pasażerskie – chodzi mi o to czy latają specjalne samoloty z aparaturą do oprysków czy też chamaślady tworzą sie w wyniku dodawania jakiejś substancji do paliwa w samolotach rejsowych.
  A rejsowych to raczej nie zestrzelą!!! prawda?
  Z moich własnych obserwacji samolotów latających nad Polską i danych z flightradar24 wynika, że oprysków dokonują samoloty rejsowe – pasażerskie – zresztą każdy sam to może sprawdzić, z tym, że te opryski nie zawsze są dokonywane – nie wiem z czego to wynikad

 120. maasteer said

  @ Marta 15

  Ciekawe linki do Sołowek – chciałbym tam kiedyś pojechać, latem białe noce, a zimą zorze polarne – krasota

 121. Zbigniew said

  @119

  Smugi samolotowe na niebie powstają w szczególnych, ale częstych warunkach atmosferycznych. Atmosfera nie znajduje się w stanie równowagi termodynamicznej. Często może być tak, że warstwy powietrza mogą być przechłodzone. Wtedy, po przelocie samolotu, może dochodzić do skraplania pary wodnej (albo raczej kondensacji cząstek lodu).

  Przykro mi, ale tyle w tym „romantyzmu” 😉

  Oczywiście, samoloty zostawiają za sobą całą tablicę Mendelejewa. Ale, wtedy gdy smug nie widać, nie znaczy, że nie zostawiają 😉

 122. Boydar said

  Panie Zbigniewie, wyrażona opinia (121) jest w pełni prawdziwa. Czy jednak kompletna ? Czy jako naukowiec (akademik), pozwolił by Pan sobie na wygłoszenie poglądu w swojej dziedzinie (nie wiem jaka jest) bez wyników kompleksowych badań ? Tyle co Pan powiedział (napisał), powie też uczeń technikum. I też będzie to prawda. Jeśli tak, to po co być naukowcem ? Nie wystarczy kilka klas i dostęp do netu ?

 123. Zbigniew said

  „Tyle co Pan powiedział (napisał), powie też uczeń technikum”

  Czyżby? To dlaczego dotychczas nie powiedział?

 124. Zdziwiony said

  Re.115

  Cosik nt. „wizji” nijakiej Agnieszki Jezierskiej:

  Uwagi nt. treści książek rozsyłanych przez ks. Piotra Natanka

  http://www.diecezja.pl/archidiecezja/aktualnosci/uwagi-nt-tresci-ksiazek-rozsylanych-przez-ks-piotra-natanka.html

 125. Boydar said

  @ Pan Zbigniew (123)

  „… To dlaczego dotychczas nie powiedział?…”

  Ależ powiedział, i to nie jeden, w tysiącu miejsc są na to niepodważalne dowody. Sądziłem, że interesuje się Pan tematem, i jest to dla Pana ‚oczywista oczywistość’.

 126. Zbigniew said

  Istotnie, pora spać, panie B.

 127. Boydar said

  I ja też mówię merytorycznie dobranoc 🙂

 128. MatkaPolka said

  JAK MANIPULUJE SIE OPINIA PUBLICZNĄ W POLSCE, Europie i na Zachodzie

  Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin w czwartek wystosował list do przywódców 18 krajów europejskich, w którym zwrócił uwagę na krytyczną sytuację powstałą w wyniku skumulowania przez Ukrainę ogromnego długu za gaz sprowadzany z Rosji.

  ALE PEŁNEGO TEKSTU TREŚCI TEGO LISTU JAKOŚ W JĘZYKU POLSKIM NIE MOŻNA NIGDZIE ZNALEŹĆ – są tylko komentarze ( z reguły zakłamane) straszące Rosją i Putinem

  Uważam że treść tego listu powinna być szeroko znana – to takie oczywiste – a nie tylko z reguły negatywne komentarze w czym celuje Gazeta Wyborcza

  Bardzo otwarty, rzeczowy list tłumaczący sytuacje z płatnościami za gaz z Ukrainą

  W istocie Rosja oferując ulgowe ceny już Dopłaciła do Ukrainy 35.4 miliardy US dollars.

  A zachód oferuje pomoc dla Ukrainy Puczystów -1 mld pożyczki .

  Najlepsze omówienie – na tej stronie – ale dalej nie jest to treść listu

  https://info.wiara.pl/doc/1954501.Putin-Sytuacja-z-dlugiem-Ukrainy-jest-krytyczna

  Cala treść listu po angielsku PONIŻEJ, lub pod tym Linkiem – trzeba przetłumaczyć to na polski – troche nie mam czasu- może pozniej

  http://en.itar-tass.com/russia/727287
  Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin w czwartek wystosował list do przywódców 18 krajów europejskich, w którym zwrócił uwagę na krytyczną sytuację powstałą w wyniku skumulowania przez Ukrainę ogromnego długu za gaz sprowadzany z Rosji.

  MIKHAIL KLIMENTYEV /PAP/EPA Władimir Putin
  Putin ostrzegł, że rosyjski Gazprom może być zmuszony do przejścia na system przedpłat w handlu gazem z Ukrainą, a w przypadku naruszenia warunków płatności całkowicie lub częściowo przerwać dostawy gazu. Innymi słowy, będzie dostarczane dokładnie tyle gazu, za ile strona ukraińska zapłaci z miesięcznym wyprzedzeniem.
  „Będzie to krok skrajny. Zdajemy sobie sprawę, że zwiększy on ryzyko nielegalnego pobierania surowca płynącego przez terytorium Ukrainy do odbiorców europejskich. I że może utrudnić gromadzenie zapasów gazu na Ukrainie na zaspokojenie zapotrzebowania (odbiorców w Europie) w okresie jesienno-zimowym” – oświadczył prezydent Rosji.
  Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak poinformował, że według stanu z 9 kwietnia dług ukraińskiego Naftohazu wobec Gazpromu wynosił 2,238 mld dolarów.
  Putin podkreślił, że w celu zagwarantowania niezakłóconego tranzytu gazu do krajów europejskich już w najbliższym czasie trzeba przystąpić do tłoczenia do podziemnych magazynów na Ukrainie 11,5 mld metrów sześc. surowca, co będzie kosztowało Kijów około 5 mld USD.
  „Pragnę zwrócić uwagę, że nawet w marcu, gdy obowiązywała cena ze zniżką – 268,5 USD – Ukraina nie zapłaciła Rosji nawet dolara” – oznajmił rosyjski prezydent.
  Putin opowiedział się za przeprowadzeniem natychmiastowych konsultacji mających na celu ustabilizowanie gospodarki Ukrainy. Zaproponował, aby odbyły się one na szczeblu ministrów gospodarki, finansów i energetyki w formacie Europa-Rosja-Ukraina, a także, by ich celem było również „zapewnienie dostaw i tranzytu” gazu.
  „Trzeba jak najszybciej przystąpić do skoordynowanych, konkretnych działań. I właśnie do tego wzywamy naszych europejskich partnerów” – oświadczył.
  Prezydent Rosji zadeklarował, że jego kraj jest gotowy uczestniczyć w stabilizowaniu i odbudowie gospodarki Ukrainy, ale „nie w jednostronnym trybie, lecz razem z europejskimi partnerami na parytetowych zasadach”. Podkreślił, że Rosja nie może dłużej w pojedynkę wspierać Ukrainy, przyznając jej zniżki na gaz i darując długi.
  Putin ocenił, że Ukraina stoi w obliczu bankructwa, zatrzymania przemysłu i eksplozji bezrobocia. Współodpowiedzialnością za stan ukraińskiej gospodarki obarczył Unię Europejską. „Kryzys ukraińskiej gospodarki w dużej mierze spowodowany jest nierównowagą w handlu z krajami UE” – wyjaśnił.
  Prezydent podkreślił, że wpływa to „ostro negatywnie” na wywiązywanie się przez Ukrainę z kontraktowych zobowiązań za dostawy rosyjskiego gazu.
  „Zamiast konsultacji słyszymy wezwania do obniżenia cen kontraktowych za rosyjski gaz, które rzekomo mają +polityczny charakter+. Powstaje wrażenie, że europejscy partnerzy chcą w trybie jednostronnym przerzucić na Rosję skutki ukraińskiego kryzysu gospodarczego” – oznajmił.
  Adresatami listu Putina są prezydenci 18 państw importujących gaz z Rosji przez terytorium Ukrainy. Wśród tych państw jest również Polska.
  3 kwietnia prezes Gazpromu Aleksiej Miller poinformował, że cena gazu dla Ukrainy od kwietnia 2014 roku wyniesie 485,5 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Wcześniej premier Dmitrij Miedwiediew uchylił rozporządzenie rządu FR z kwietnia 2010 roku, na mocy którego o 100 USD, tj. do zera, obniżone zostało cło eksportowe na gaz ziemny przy dostawach na Ukrainę.
  Natomiast 1 kwietnia Miller ogłosił, że od drugiego kwartału 2014 roku cena gazu dla Ukrainy została podwyższona z 268,5 dolara do 385,5 USD. Szef Gazpromu wyjaśnił, że jest to konsekwencją niewywiązania się przez stronę ukraińską z obietnicy uregulowania długu za surowiec odebrany w 2013 roku, nieopłacania w 100 procentach bieżących dostaw i kumulacji zadłużenia za otrzymany gaz.
  Cofnięta 3 kwietnia przez Miedwiediewa zniżka na gaz dla Ukrainy była elementem jednego z porozumień o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej FR na Krymie, które Moskwa po zaanektowaniu półwyspu wypowiedziała.
  Ukraina nie uznała ani przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej, ani mającej wynikać z tego nowej ceny gazu.

 129. MatkaPolka said

  Tu list oraz Video z wypowiedzią Putina

  President Vladimir Putin’s letter to leaders of European countries
  POSTED BY DEBBIE MENON ON APRIL 14, 2014 IN RUSSIA, WORLD NEWS | | LEAVE A RESPONSE
  http://www.intifada-palestine.com/2014/04/president-vladimir-putins-letter-leaders-european-countries
  VNN Editor’s Note: Western and especially the American mass media never gives objective coverage of events in Russia and never give an unbiased account of the aims or basis of Russia’s domestic and foreign policy. They “control” or “censor” what the public read.

  President Putin and Foreign Minister Sergei Lavrov are proving to be rational leaders and true statesmen compared to their pathetic counterparts in the US, France, Germany and Britain. The US Foreign Policy is irrational.They want countries to be subservient to them and they don’t want Israel’s actions or ambitions questioned in the Middle East.

  Some of the academics are beginning to speak up but tinker at the edges of truth and won’t address the real gravity of the situation. President Vladimir Putin is obviously not giving into the World Order that Washington wants. He talks big… he talks tough… he talks sense!

  Obama, in his campaign talked big… he talked tough… he talked sensibly, and hopefully… inspirationally! Look what he has done!

  American media’s relentless demonizing of President Putin is backfiring. President Putin’s approval ratings hits a three year high and have risen to 88% (The Independent and BBC reported) in the past week, as Russians back their president over Ukraine, a height western leaders can only dream of.

  Putin to EU, ‘Pastries on Maidan’ not enough to save Ukraine’s economy from total chaos:

  by Debbie Menon

  “It goes without saying that Russia is prepared to participate in the effort to stabilize and restore Ukraine’s economy, however, not in a unilateral way, but on equal conditions with our European partners.” writes President Putin.

  Russia – April 10, 18:38 UTC+4
  The text of the letter was obtained by ITAR – TASS on April 10
  Ukraine’s economy in the past several months has been plummeting. Its industrial and construction sectors have also been declining sharply. Its budget deficit is mounting.

  The condition of its currency system is becoming more and more deplorable. The negative trade balance is accompanied by the flight of capital from the country. Ukraine’s economy is steadfastly heading towards a default, a halt in production and skyrocketing unemployment.

  Russia and the EU member states are Ukraine’s major trading partners. Proceeding from this, at the Russia-EU Summit at the end of January, we came to an agreement with our European partners to hold consultations on the subject of developing Ukraine’s economy, bearing in mind the interests of Ukraine and our countries while forming integration alliances with Ukraine’s participation. However, all attempts on Russia’s part to begin real consultations failed to produce any results.

  Instead of consultations, we hear appeals to lower contractual prices on Russian natural gas – prices which are allegedly of a “political” nature. One gets the impression that the European partners want to unilaterally blame Russia for the consequences of Ukraine’s economic crisis.

  Right from day one of Ukraine’s existence as an independent state, Russia has supported the stability of the Ukrainian economy by supplying it with natural gas at cut-rate prices. In January 2009, with the participation of the then-premier Yulia Tymoshenko, a purchase-and-sale contract on supplying natural gas for the period of 2009-2019 was signed.
  The contract regulated questions concerning the delivery of and payment for the product, and it also provided guarantees for its uninterrupted transit through the territory of Ukraine. What is more, Russia has been fulfilling the contract according to the letter and spirit of the document. Incidentally, Ukrainian Minister of Fuel and Energy at that time was Yuriy Prodan, who today holds a similar post in Kiev’s government.

  The total volume of natural gas delivered to Ukraine, as stipulated in the contract during the period of 2009-2014 (first quarter), stands at 147.2 billion cubic meters. Here, I would like to emphasize that the price formula that had been set down in the contract had NOT been altered since that moment. And Ukraine, right up till August 2013, made regular payments for the natural gas in accordance with that formula.

  However, the fact that after signing that contract, Russia granted Ukraine a whole string of unprecedented privileges and discounts on the price of natural gas, is quite another matter. This applies to the discount stemming from the 2010 Kharkiv Agreement, which was provided as advance payment for the future lease payments for the presence of the (Russian) Black Sea Fleet after 2017.

  This also refers to discounts on the prices for natural gas purchased by Ukraine’s chemical companies. This also concerns the discount granted in December 2013 for the duration of three months due to the critical state of Ukraine’s economy. Beginning with 2009, the total sum of these discounts stands at 17 billion US dollars. To this, we should add another 18.4 billion US dollars incurred by the Ukrainian side as a minimal take-or-pay fine.

  In this manner, during the past four years, Russia has been subsidizing Ukraine’s economy by offering slashed natural gas prices worth 35.4 billion US dollars. In addition, in December 2013, Russia granted Ukraine a loan of 3 billion US dollars. These very significant sums were directed towards maintaining the stability and creditability of the Ukrainian economy and preservation of jobs. No other country provided such support except Russia.

  What about the European partners? Instead of offering Ukraine real support, there is talk about a declaration of intent. There are only promises that are not backed by any real actions. The European Union is using Ukraine’s economy as a source of raw foodstuffs, metal and mineral resources, and at the same time, as a market for selling its highly-processed ready-made commodities (machine engineering and chemicals), thereby creating a deficit in Ukraine’s trade balance amounting to more than 10 billion US dollars. This comes to almost two-thirds of Ukraine’s overall deficit for 2013.

  To a large extent, the crisis in Ukraine’s economy has been precipitated by the unbalanced trade with the EU member states, and this, in turn has had a sharply negative impact on Ukraine’s fulfillment of its contractual obligations to pay for deliveries of natural gas supplied by Russia. Gazprom neither has intentions except for those stipulated in the 2009 contract nor plans to set any additional conditions.

  This also concerns the contractual price for natural gas, which is calculated in strict accordance with the agreed formula. However, Russia cannot and should not unilaterally bear the burden of supporting Ukraine’s economy by way of providing discounts and forgiving debts, and in fact, using these subsidies to cover Ukraine’s deficit in its trade with the EU member states.

  The debt of NAK Naftogaz Ukraine for delivered gas has been growing monthly this year. In November-December 2013 this debt stood at 1.451,5 billion US dollars; in February 2014 it increased by a further 260.3 million and in March by another 526.1 million US dollars. Here I would like to draw your attention to the fact that in March there was still a discount price applied, i.e., 268.5 US dollars per 1,000 cubic meters of gas. And even at that price, Ukraine did not pay a single dollar.

  In such conditions, in accordance with Articles 5.15, 5.8 and 5.3 of the contract, Gazprom is compelled to switch over to advance payment for gas delivery, and in the event of further violation of the conditions of payment, will completely or partially cease gas deliveries. In other words, only the volume of natural gas will be delivered to Ukraine as was paid for one month in advance of delivery.

  Undoubtedly, this is an extreme measure. We fully realize that this increases the risk of siphoning off natural gas passing through Ukraine’s territory and heading to European consumers. We also realize that this may make it difficult for Ukraine to accumulate sufficient gas reserves for use in the autumn and winter period.
  In order to guarantee uninterrupted transit, it will be necessary, in the nearest future, to supply 11.5 billion cubic meters of gas that will be pumped into Ukraine’s underground storage facilities, and this will require a payment of about 5 billion US dollars.

  However, the fact that our European partners have unilaterally withdrawn from the concerted efforts to resolve the Ukrainian crisis, and even from holding consultations with the Russian side, leaves Russia no alternative.

  There can be only one way out of the situation that has developed. We believe it is vital to hold, without delay, consultations at the level of ministers of economics, finances and energy in order to work out concerted actions to stabilize Ukraine’s economy and to ensure delivery and transit of Russian natural gas in accordance with the terms and conditions set down in the contract.

  We must lose no time in beginning to coordinate concrete steps. It is towards this end that we appeal to our European partners.

  It goes without saying that Russia is prepared to participate in the effort to stabilize and restore Ukraine’s economy, however, not in a unilateral way, but on equal conditions with our European partners. It is also essential to take into account the actual investments, contributions and expenditures that Russia has shouldered by itself alone for such a long time in supporting Ukraine.

  As we see it, only such an approach would be fair and balanced, and only such an approach can lead to success.

 130. MatkaPolka said

  Tłumaczenie – trochę błędów -googlinowych

  The text of the letter was obtained by ITAR – TASS on April 10
  Ukraine’s economy in the past several months has been plummeting. Its industrial and construction sectors have also been declining sharply. Its budget deficit is mounting.

  The condition of its currency system is becoming more and more deplorable. The negative trade balance is accompanied by the flight of capital from the country. Ukraine’s economy is steadfastly heading towards a default, a halt in production and skyrocketing unemployment.

  Gospodarka Ukrainy w ciągu ostatnich kilku miesięcy jest w stanie zapasci Jej sektory przemysłowe i budowlane również gwałtownie spada. Deficyt budżetowy jest jego narasta.

  Stan jej systemu walutowego jest coraz bardziej opłakany. Ujemne saldo handlu towarzyszy odpływu kapitału z kraju. Gospodarka Ukrainy zmierza szybko stacza się kierunku bankructwa , nastepuje zatrzymaniu produkcji i bezrobocie szybko wzrasta do poziomy nieba.

  Rosja i państwa członkowskie UE są głównymi partnerami handlowymi Ukrainy. Wychodząc od tego, na szczycie Rosja-UE pod koniec stycznia, doszliśmy do porozumienia z naszych europejskich partnerów do podjęcia konsultacji na temat rozwoju gospodarki Ukrainy, mając na uwadze interesy Ukrainy i naszych krajów podczas formowania sojuszy integracyjne z udziałem Ukrainy. Jednak wszelkie próby ze strony Rosji, aby rozpocząć prawdziwe konsultacje nie przyniosły żadnych rezultatów.

  Zamiast konsultacji, słyszymy apele do obniżenia cen umownych na rosyjskiego gazu ziemnego – ceny, które są rzekomo o charakterze „politycznym”. Odnosi się wrażenie, że europejscy partnerzy chcesz jednostronnie winić Rosji za skutki kryzysu gospodarczego na Ukrainie.

  Już od pierwszego dnia istnienia Ukrainy jako niepodległego państwa, Rosja poparła stabilności ukraińskiej gospodarki poprzez dostarczanie go z gazu ziemnego po cenach zdyskontowanych. W styczniu 2009 r., z udziałem ówczesnego premier Julii Tymoszenko, umowa kupna-sprzedaży i na dostarczanie gazu ziemnego w okresie 2009-2019 została podpisana.

  Umowa reguluje kwestie dotyczące dostawy i płatności za produkt, a także gwarancje dla jego nieprzerwany tranzyt przez terytorium Ukrainy.
  Co więcej, Rosja wypelnia realizacji umowy zgodnie z literą i duchem dokumentu. Nawiasem mówiąc, ukraiński minister paliw i energii w tym czasie był Jurij Prodan, który zasiada na podobnym stanowisku w obecnymw rządzie w Kijowie.

  Całkowita ilość gazu dostarczanego na Ukrainę, jak określono w umowie w okresie 2009-2014 (I kwartał), wynosi 147,2 miliardów metrów sześciennych. Tutaj chciałbym podkreślić, że formuła cenowa, która została ustalona w umowie NIE został zmieniony od tego momentu. I Ukrainy, aż do sierpnia 2013 r. wykonane regularnych płatności za gaz ziemny zgodnie z ustalona w kontrakcie formulą.

  Jednakże fakt, że po podpisaniu tej umowy, Rosja przyznała Ukrainie cały szereg bezprecedensowych przywilejów i zniżki na ceny gazu ziemnego, to zupełnie inna sprawa. Odnosi się to do zniżki wynikającej z umowy Charkowie w 2010 roku, które zostały przekazane w formie zaliczki do zapłaty przyszłych opłat leasingowych z tytułu obecności (rosyjski) Floty Czarnomorskiej po 2017 roku.

  To odnosi się także do zniżki na ceny gazu ziemnego kupowanego przez firm chemicznych na Ukrainie. Dotyczy to także zniżkę przyznaną w grudniu 2013 r., na czas trzech miesięcy z powodu krytycznego stanu gospodarki Ukrainy. Począwszy od roku 2009, łączna suma zniżek wyniosla 17 miliardów dolarów. Do tego trzeba dodać kolejne 18,4 mld dolarów poniesione przez stronę ukraińską jako minimalną karę umowną take-or-pay. ( bierz albo zaplać)

  W ten sposób, w ciągu ostatnich czterech lat, Rosja dotowanła gospodarke Ukrainy, oferując obniżone ceny gazu ziemnego o wartości 35,4 mld dolarów. Ponadto, w grudniu 2013 roku Rosja przyznane Ukrainie pożyczkę 3 miliardów dolarów US.
  Te bardzo znaczące kwoty zostały skierowane na podtrzymanie stabilności i zdolności kredytowej ukraińskiej gospodarki i ochrony miejsc pracy.
  Żadnym innym kraj, NIE DOSTARCZYŁ Ukrainie takiego wsparcia, z wyjątkiem Rosji.

  Co z europejskimi partnerami? Zamiast oferować Ukraina realne wsparcie, mówią o deklaracji intencji. Są tylko obietnice, które nie są poparte żadnymi rzeczywistymi działaniami.

  Unia Europejska traktuje gospodarkę Ukrainy jako źródła surowców spożywczych, metali i surowców mineralnych, a jednocześnie, jako rynek sprzedaży swoich wysoko przetworzonych gotowych towarów (inżynieria maszyny i chemikalia), tworząc w ten sposób deficyt bilansu handlowy Ukrainy w wysokości ponad 10 miliardów amerykańskich dolarów. To jest prawie dwie trzecie ogólnego deficytu Ukrainy do 2013 roku.

  W dużym stopniu, kryzys w gospodarce Ukrainy został przyspieszony przez niezrównoważonego handlu z państw członkowskich UE, a to z kolei miało duże negatywny wpływ na wypełnienie przez Ukrainę zobowiązań umownych do zapłaty za dostawy gazu ziemnego dostarczonych przez Rosja.
  Gazprom nie ma intencji, , ani planów przedstawionych , żeby stawiać dodatkowye warunków z wyjątkiem tych określonych w umowie 2009 r. ..

  Dotyczy to także cen umownych dla gazu ziemnego, który jest obliczany w ścisłej zgodzie z ustalonym wzorem. Jednak Rosja nie może i nie powinien tylko jednostronnie ponosić ciężar wspierania gospodarki Ukrainy w drodze zapewniając zniżki i darować długów, w rzeczywistości, przy użyciu tych dotacji na pokrycie deficytu Ukrainy w jej handlu z państwami członkowskimi UE.

  Dług NAK Naftogazu Ukrainy za dostarczany gazu rośnie z miesiąca na miesiąc w tym roku. W listopadzie i grudniu 2013 ten dług wyniósł 1.451,5 mld dolarów; w lutym 2014 wzrosła o kolejne 260.3 mln a w marcu o kolejne 526.1 mln dolarów US. W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że w marcu obowiązywala jeszcze promocyjna cena stosowana, tj. 268,5 dolarów za 1000 metrów sześciennych gazu.
  I nawet w tej cenie, Ukraina nie zapłaciła jednego dolara.

  W takich warunkach, zgodnie z art 5.15, 5.8 i 5.3 umowy, Gazprom zmuszony do jest zmiany sposobu płatności – na płatność z gory za dostawy gazu, w przypadku dalszego naruszania warunków płatności, całkowicie lub częściowo zaprzestanie dostaw gazu . Innymi słowy, tylko taka ilość gazu ziemnego zostanie dostarczony na Ukrainę, jak została zapłacona na jeden miesiąc przed dostawą.

  Niewątpliwie jest środkiem ekstremalny. Zdajemy sobie w pełni sprawę, że to zwiększa ryzyko ściąganie przepuszczenie gazu ziemnego przez terytorium Ukrainy i pozycji do europejskich konsumentów.
  Zdajemy sobie również sprawę, że może to utrudnić Ukraina zgromadzić wystarczających rezerw gazu do użytku w okresie jesienno-zimowym.

  W celu zagwarantowania niezakłóconego tranzytu, to będzie to konieczne, w najbliższej przyszłości, aby dostarczyć 11,5 mld metrów sześciennych gazu, który będzie pompowana do podziemnych magazynów na Ukrainie, a to będzie wymagać zapłaty około 5 miliardów dolarów.

  Jednakże fakt, że nasi europejscy partnerzy jednostronnie wycofali się z wspólnych wysiłków na rzecz rozwiązania kryzysu ukraińskiego, a nawet od prowadzenia konsultacji ze stroną rosyjską, pozostawia Rosji żadnej alternatywy.

  Nie może być tylko jedno wyjście z tej sytuacji, która się rozwinęła. Wierzymy, że ważne jest, abyrozpocząć, bez zwłoki, konsultacje na szczeblu ministrów gospodarki, finansów i energii w celu wypracowania wspólnych działań w celu ustabilizowania gospodarki Ukrainy i zapewnienia dostaw i tranzytu rosyjskiego gazu ziemnego, zgodnie z warunkami i warunków określonych w umowie.
  Nie wolno nam tracić czasu aby podjać i koordynować konkretne kroki. Jest w tym kierunku, że zwracamy się do naszych europejskich partnerów.

  Jest rzeczą oczywistą, że Rosja gotowa jest uczestniczyć w wysiłkach na rzecz stabilizacji i odbudowy gospodarki Ukrainy, jednak nie w sposób jednostronny, ale na równych warunkach z naszymi europejskimi partnerami . Istotne jest również, aby wziąć pod uwagę, że rzeczywiste inwestycje, wkłady i wydatki , że Rosja wziela wyłącznie na swoje barki pokrywa na tak długi czas w wspierając Ukraine.

  Naszym zdaniem, tylko takie podejście bedzie sprawiedliwe i zrównoważone, i tylko takie podejście może prowadzić do sukcesu.

 131. Boydar said

  Nie trzeba tłumaczyć. Rosyjscy tłumacze zrobili to na pewno bezbłędnie. Wystarczy w trybie prawa prasowego zwrócić się do Kancelarii Prezydenta o udostępnienie. Dokument nie ma klauzuli poufności. To kolejny test na „polskość” mediów i dziennikarzy. O ile wiadomo, buullshit również otrzymał.

 132. Griszka said

  @111
  Ewidentnie orędzia tworzone pod publiczkę. Inne propagują m.in. synkretyzm religijny.

Sorry, the comment form is closed at this time.