Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Krzysztof M o Spotkałam świadka ludobójstwa
  Krzysztof M o Świat przedstawiamy sobie różn…
  Krzysztof M o Klęska ukraińskiej Wunderwaffe
  Boydar o Multi-Kulti przejmuje powoli k…
  Boydar o Wolne tematy (37 – …
  Kar o Multi-Kulti przejmuje powoli k…
  Laterna Magica o Multi-Kulti przejmuje powoli k…
  Sudbina Srba o Zamieszki w serbskim Koso…
  UZA o Namiot z atrakcją w środk…
  lewarek.pl o Wolne tematy (37 – …
  lewarek.pl o Wolne tematy (37 – …
  lewarek.pl o Anglosaskie elity hamują PiS-o…
  lewarek.pl o Niewierzących – do piachu…
  lewarek.pl o Namiot z atrakcją w środk…
  Sebastian o Zamieszki w serbskim Koso…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Zwrot geopolityczny? O Trójmorzu.

Posted by Marucha w dniu 2017-07-30 (Niedziela)

Przez całe lata z bardzo dużym sceptycyzmem podchodziłem do rozmaitych idei “jagiellońskich” i “piłsudczykowskich”, a mających na celu wybudowanie sojuszu czy wręcz federacji państw wschodnioeuropejskich, skierowanej przeciwko ekspansji niemieckiej i rosyjskiej równocześnie.

Dawałem temu wyraz niejednokrotnie na tych łamach. Gdy, jeszcze przed wizytą w Warszawie prezydenta Donalda Trumpa internet zaludnił się wpisami na temat ‘Międzymorza”, “Trójmorza” oraz “Intermarium”, traktowałem to jako jeszcze jeden nawrót bezmyślnego polskiego romantyzmu i bajania o polskim imperium na wschodzie.

Wizyta Trumpa znacząco skorygowała moje nastawienie.

Istnieje zasadnicza różnica stanowisk pomiędzy administracją obecnego Prezydenta Stanów Zjednoczonych a rządem Prawa i Sprawiedliwości dotycząca Trójmorza. Pod tą samą nazwą kryją się dwa zupełnie odmienne projekty.

Z jednej strony mamy projekt neosanacyjnego PiS-u, wypracowany na Piłsudczykowskiej i Giedroyciowej koncepcji federacji środkowoeuropejskiej, której podstawą miałby być sojusz Polski i Ukrainy – pod parasolem ochronnym Stanów Zjednoczonych – skierowany przeciwko Berlinowi i Moskwie równocześnie. Do tego twardego jądra dołączyć by miały pomniejsze państwa od Estonii na północy, po Bułgarię na południu i Czechy na zachodzie Europy.

Pomijając już bardzo znaczące historyczne resentymenty pomiędzy państwami, które projekt ten miały współtworzyć, najważniejszym mankamentem tego pomysłu była sama definicja wrogów. Polska była bowiem w tej koncepcji jedynym krajem postrzegającym za wroga zarówno Berlin i Moskwę równocześnie. Takie oto Węgry Orbana są bowiem z Rosją w bardzo dobrych stosunków, podejmując współpracę energetyczną i zaciągając w Rosji pożyczki. Z kolei Czechy tradycyjnie są w dobrych relacjach z Niemcami i nie bardzo chciałyby, aby sojusz ten miał wymiar przeciwny Berlinowi. Podobnie myślą Litwa, Łotwa i Estonia, nie wspominając o Ukrainie. Kraje postsowieckie są antyrosyjskie i nie wykazują krzty obaw przed Niemcami. Co więcej, często właśnie to tutaj widzą obrońcę przed ewentualnym powrotem w sferę rosyjskich wpływów.

Ta prymarna niezborność czyniła Trójmorze, projektowane w kręgach PiS-u, projektem wielce problematycznym, a może wręcz utopijnym. Poza tym narodziny takiego sojuszu natychmiast cementują oś Berlin-Moskwa.

Pozostaje kwestią wysoce problematyczną czy sojusz trójmorski byłby siłą polityczną, ekonomiczną i militarną równy osi Berlin-Moskwa. Moim zdaniem nie i idea taka prowadzi w prostej linii do idei odgórnego podziału regionu na sfery wpływów Rosji i Niemiec, czyli jakiejś nowej wersji (niekoniecznie zaraz militarnej) pamiętnego Paktu Ribbentrop-Mołotow.

Projekt przedstawiony w Warszawie przez Donalda Trumpa, nosząc to samo imię, ma zupełnie odmienny charakter.

Znaczących jest kilka faktów:
1/ na spotkanie szefów Trójmorza nie zaproszono Poroszenki z Ukrainy;
2/ w swoim wystąpieniu Trump o Rosji wspomniał tylko raz, wskazując, że głównym punktem sporu amerykańsko-rosyjskiego jest Bliski Wschód; w dodatku wspominając o Ukrainie nie zająknął się o aneksji Krymu;
3/ wystąpienie było radykalnie antyniemieckie, co widać już było w całej symbolice Powstania Warszawskiego (czyli przeciwko Niemcom), jak i w potępieniu “niemieckiej” organizacji Unii Europejskiej, szczególnie zetatyzowanej gospodarki kontynentu na wzór niemieckiego “zorganizowanego kapitalizmu”.

Trump zebrał wyłącznie przywódców państw będących członkami Unii Europejskiej, proponując im budowę projektu alternatywnego dla niemieckiej Europy, z sugestią, że projekt ten spotka się z amerykańskim wsparciem. Wykluczenie ze spotkania Poroszenki oznacza, że nie ma ten projekt charakteru antyrosyjskiego. I słusznie, gdyż wciągnięcie doń Ukrainy – której PKB wynosi tyle, co samego Mazowsza – automatycznie powoduje powstanie sojuszu Berlin-Moskwa.

Amerykański projekt to wyłącznie, kierowany przez Waszyngton, bunt Mitteleuropy przeciwko Berlinowi.

Oczywiście, należy się spodziewać, że państwa tradycyjnie orientujące się na Berlin – mam tu na myśli szczególnie Czechy – w projekcie tym mogą nie wziąć ostatecznie udziału. Z Pragi dochodziły zresztą sugestie, że dyplomacja czeska nie jest szczytem w ogóle zainteresowana. Ale w polityce zawsze z kilkunastu wstępnie zainteresowanych podmiotów ostatecznie w operacji bierze udział tylko część. Nie ma projektu interesującego dla wszystkich.

W odróżnieniu od sporej liczby moich konserwatywnych i endeckich znajomych nie przekreśliłem Donalda Trumpa w momencie, gdy zaczął bombardować Syrię. Na Bliskim Wschodzie polityka USA nie zmieniła się zbyt wiele, ale ja patrzę na tę prezydenturę z polskiej perspektywy. Po wizycie Trumpa w Warszawie upewniłem się w tym poglądzie. Prezydentura ta jest przełomowa i to z dwóch powodów:

1/ Do tej pory podstawowym narzędziem panowania nad światem był sojusz Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską faktycznie mającą stolicę w Berlinie. Trump sojusz ten rozbił, wypowiadając Niemcom wojnę handlową i krytykując ich projekt europejski. Dla Polski oznacza to szansę na emancypację ekonomiczno-polityczną od Berlina. Czy się nam ona uda nie wiem, ale warto wykorzystać koniunkturę i podjąć próbę. Trójmorze jest taką próbą. Gdyby rządziło nami PO to nie byłoby o czym mówić, ale PiS dostał szansę i daj Boże, że to wykorzysta.

2/ Dojście do władzy Trumpa to także rewolucja światopoglądowa. Amerykański Prezydent mówił w Warszawie o Bogu. To rzecz niesłychana i niemożliwa w ustach Jeana-Clauda Junckera czy “chadeczki” Angeli Merkel. To wypowiedzenie wojny filozofii progresywizmu panującego w “starej Unii”, w otoczeniu Hillary Clinton i amerykańskich neokonów. Dzięki Trumpowi zmienia się klimat naszego intelektualnego świata. Upada klimat przyjazny dla genderystów i kontestatorów. Europa Wschodnia w kwestiach światopoglądowych i moralnych jest zdrowsza od Zachodniej, a wzmocniona przez polityczne poparcie USA może opierać się przed narzucaną przez Brukselę i Berlin rewolucją cywilizacyjną.

Adam Wielomski
Tekst ukazał się w tygodniku Najwyższy Czas!
https://konserwatyzm.pl

Komentarze 23 do “Zwrot geopolityczny? O Trójmorzu.”

 1. Lech Marek Jaworski said

  Cieszę się, że Marucha zgadza się z najwyższym czasem, do którego pidywałem
  Lech Jaworski

 2. Marucha said

  Re 2:
  Panie Lechu,
  Nie zawsze zamieszczam tu artykuły, z którymi się zgadzam.
  Z tym powyższym chciałbym się zgodzić. Chciałbym, żeby tak było.
  Ale wciąż nie wiem…

 3. Boristhenes said

  Ta koncepcja amerykańska – gdyby została zrealizowana, mogłaby zmienić układ sił w Europie i złamać monopol dojczlandu. Wątpię aby Kaczyński poszedł w tym kierunku. On potrzebuje absolutnej władzy dla swej chorej ambicji. To jedyny cel, któremu poświęci wszystko i wszystkich.
  Interes żydów amerykańskich przeciw niemieckim niekoniecznie będzie mu po drodze. No bo co on pocznie z Panem Putinem? A co z ukraińcami, których popiera?

 4. Rokitnik said

  Odpowiedż udzielił p. Michalkiwiecz, prorokując iż niemiaszki w z m o g ą destrukcję w Polsce, w celu szybkiego przywrocenia ” stronnictwa pruskiego ” to jest starych wyjadaczy z PO, PsL czy Nowoczesnej z ichnym KOD-em i sympatykami na ulicach !
  W mundrości PiS -dzielców leży NIE dopuszczenie do tego – a mając wujka Donalda ( większego ) za sojusznika, na poważnie wybadać czy to aby nie PODPUCHA wobec NAS – bo co R E A L N I E może Amerykański Prezio w otoczeniu Neokanów i wrogich mu meRdiów w USA.

 5. RomanK said

  Roznica zasadnicza pomiedzy Trojmorzem ….a Chazaria Magna jest….Ukraina. Pomiar -na ile realizuje sie projekt Trojmorza, a nie skreca w strone Chazarii Magna… jest szybkosc realizacji Via Carpathia. Laczenie koleji ta sama trasa

 6. Lam said

  NORDSTREAM II PADNIE?
  Polska w sojuszu z USA
  Na wojnę z UE rusza.
  Skroplonego gazu od kowboi
  Merkel bardzo się boi.
  27-07-2017

 7. Zbyszko said

  Panie Wielomski, pana wywód ma u swoich podstaw jeden, ale za to bardzo zasadniczy błąd. Otóż, nie zakłada Pan już na samym początku tego, że Polska jest pod okupacją. Więc o jakim wyzwoleniu Pan mówi, skoro np uzbrojony mosad bez żadnego oporu interweniuje na Okęciu.

 8. Czesiek said

  Polska powinna najpierw wyzbyć się żydowskiej psiarni, tej teutońskiej, chazarskiej,banderowskiej, frankijskiej i litwackiej, a dopiero potem robić geopolityczne zwroty.

  W innym przypadku Polsce grozi tylko rozkraczenie się i zesranie…

 9. błysk said

  Idea Trójmorza jest dobra ,sądzę jednak że na serio może nią być zainteresowana tylko Polska, Węgry i Chorwacja .Dobre jednak i to. Dużo zalęży od USA czy w praktyce będą wspierać tę ideę.

 10. Zerohero said

  Bełkot.

 11. Pinxit said

  Trump przylecial do Warszawy, zeby z Polski zrobic wycior do lufy przeciwko Rosji.
  Przeciez Polska sie zgodzila wziac udzial w wojnie energetycznej!!
  Dostalismy takie zadanie, zeby kupowac smierdzacy drogi gaz i pomoc zakrecic kurek naturalnego i taniego gazu rosyjskiego …….. na CALA Europe!!!!
  Najlepsze wyniki przyjazni mamy obecnie z banderowcami i ustaszami!.

  A w polskich wiadomosciach w Polsacie pokazywali znow „gest Kozakiewicza” w sprawie embarga rosyjskiego na polskie jablka!!
  Tylko Polakow mozna nabrac na konskie gowno.
  To przeciez Polacy radosnie powitali lamanie prawa miedzynarodowego (WTO) w sprawie wolnego handlu i gospodarki wolnorynkowej.
  Dlaczego Polsat nie wspomnial, ze Szwecja nam zwrocila caly transport jablek?
  A juz to pieprzenie o Bogu – to czysty skandal!

  Przeciez Trump nie jest nawet katolikiem!

  I najwiekszym oszustwem pana Wielomskiego jest to, ze udaje, ze to Trump sam sobie napisal przemowienie z wielkiego szacunku dla Polakow i znajomosci historii Polski. Trump ma 70 lat i mogl zapomniec o Jalcie i obietnicy wizowej!.!!!

  Jakby tak kochal Polakow toby przede wszystkim kazal wypuscic dra Piskorskiego!
  Niestety, w Polsce roi sie od „Wielomskich”,

 12. Yah said

  Ad 11

  Lepiej bym nie napisał Panie Pinxit. Wystarczy powiedzieć „Cień topry”, zrobić odniesienie do Boga ( ” Nie wszyscy, którzy wołają Panie, Panie”), połechtać mocarstwowa próżność odniesieniami do historii ( to nic, że wszystko kończyło się klęskami) i już jest się traktowany jako ….. mesjasz zza granicy co zbawi Polskę.

  I tak wkoło Macieju od kilkuset. Tak przyszło mi do głowy, że pomysł wolnej elekcji to demokratyczny wybór takiego zagranicznego mesjasza.

  Ech szkoda gadać …

 13. Sebastian said

  ten artykuł był pisany przed czy po spotkaniu trampka z macaronem ? Bo jeśli po to nie jest to wizja zbyt aktualna. Taki z niego antygender a pedałowi rękę podał. Pan Wielomski chciał nam tylko przekazać, że nie taki diabeł straszny, przymykając oko na bombardowanie Syrii. A w Boga to chyba trampek wierzy w tego samego co papa franek. przykra manipulacja

 14. Ukraina przeciw Niemcom? Haha! Lepszego żartu nie dało się wymyślić.

 15. Moher49 said

  Lepiej na nikogo nie liczyć, uzbroić się po uszy. Taki mały Izrael i potrafi. Kim Dzong Un też potrafi. Sojusznicy zawsze, każdego zrobią w balona.

 16. Czesiek said

  Zbombardowanie Syrii, zabicie syryjskich żołnierzy, którzy walczą z terrorystami i najemnikami o własną ziemię, instalowanie amerykańskich baz na terenie tzw. Rojavy, wszystko to pokazuje, że Trump to zwykły bandyta i zbrodniarz wojenny, który powinien dostać kulę w swój głupi łeb, a jego ścierwo powinno być rzucone świniom do żarcia. Z kimś takim się nie rozmawia i nie paktuje. Ktoś, kto zachęca do wiary w tego śmierdziela, to zwykły zdrajca i jankeska suka.

 17. Joannus said

  Faktycznie bełkot, z tym, że propagandowy dla durniów co to w wuju samie widzą obrońcę.Woda na młyn rusofobom.
  Weźmy najnowszą historię i zobaczmy co nam wuj zafundował w ostatnim trzydziestoleciu, pomijam Jałtę Teheran, napuszczanie wyklętych, albo robienie w głowach kisielu przez RWE

 18. Trump w przemówieniu dał tylko,skromny sygnał Polsce jak i administracji Niemiec i, Rosji aby Izrael de facto ,który wspiera federację państw wschodnioeuropejskich, skierowanej przeciwko ekspansji niemieckiej i rosyjskiej ,mógł już oficjalnie podpisywać umowy o dostarczanie gazu i ropy…z Izraela.Autorzy tego projektu są w Izraelu i w USA.

  Przypominam.Grecja (biedna),Włochy już podpisały umowy z Izraelem. Na Cyprze,który podpisał umowę,są już wojska z Izraela.Trójmorze ma jedyny cel,który nie ma nic wspólnego z polityką: dostawy gazu i ropy z Izraela,

  To jest Plan przeciw Rosji?Tak.To jest też wojna o złoża w Rosji i likwidację populacji w Rosji.Niszczenie Rosji ..(sorry)na raty czyli wojna hybrydowa przeciw mieszkańcom Rosji,…NATO i jej partnerzy są iluzją gdyż idecyzje podejmuje CIA i Mosad.Tak samo jak na Ukrainie,do której jest dostarczana konwencjonalna broń aby w odpowiednim czasie zaatakować Rosję.Do tego czasu,…formacje zbrojne na Ukrainie,pomimo biedy,uczą się jak uczniowie wojny ….z Rosją.W tym korzystania z broni biologicznej na Ukrainie i Nowej Rosji.

  Proszę sprawdzIć dane zachorowań…

  W Niemczech z kolei trwa inwazja kanibali muzułmańskich i żołnierzy muzułmańskich,Koncerny jak Mercedes,VW,Audi BMW są atakowane przez lobby z Izraela,z USA.Cel?Zamieszki w Niemczech i atak na gospodarkę Niemiec.W tym atak na systemy prawno-społeczne w BRD,które są atrakcyjne dla pseudo uchodzców z Afryki,dla emigrantów z Polski,z Rosji,z Ukrainy.Do dzisiaj PiS korzysta…..z Niemiec,z ubezpieczenia rodzinnego,gdyż kilka milionów w Polsce,zachodniej są ubezpieczeni w BRD,w Berlinie,w BKK,AOK(Kasy Chorych do 4000 Euro netto).W Niemczech jest od roku 1945 ,w dalszym ciągu US Army i trwa przez cały czas okupacja USA….w Niemczech.Zagrożenie ze strony Berlina,jest teatrem medialnym i wielkim oszustwem dla wyborców w Polsce,w USA,w EU.Niemcy nie posiadają broni jądrowej ,nie posiadają bomby atomowej.To Francja i Wielka Brytania mają gigantyczne rezerwy broni jądrowej.To one decydują w EU a nie Niemcy.To Izrael wraz z koncernami z USA,za kulisami decydują w Niemczech.O tym wielu analityków,autorów zapomina.

  Dojście do władzy Trumpa to także rewolucja światopoglądowa.?Nie.Kategoryczne „Nie”.Zyski dla imperium USA są najważniejsze a nie polityka.FED w dalszym ciągu jak i Altria decydują za kulisami …polityki a nie administracja USA.Mają wsparcie w NSA,w CIA,które wykonują tylko rozkazy.Trójmorze? NATO? Zyski dla FED i Altrii.Tak jak właścicielem Polski jest faktycznie światowa oligarchia finansowa.

  Dziękuję za uwagę.Marek.

 19. Bronisław said

  Re: 11. Pan Wielomski, to pewnie jakiś „Chazar” Panie Pinxit, który usiłuje Nam kształtować Naszą świadomość?!!! Czynią to oni zresztą, co najmniej już od połowy XVII wieku i to tak skutecznie, że polubiliśmy wywoływać sobie nawet nie tylko beznadziejne, niby Nasze powstania, ale je czcimy jako nasze największe „Glorie” i Viktorie z paluchami w kształcie litery „V”!!! Co może stać się z każdym narodem, kiedy pozwoli sobie wpuścić między siebie, „wilki w owczych skórach”!!! Łączę dla Pana gorące pozdrowienia!

  Króluj Nam Chryste!!!

 20. Miet said

  Re.18.
  O ile z paroma Pana stwierdzeniami się zgadzam, to jednak to:
  ========
  W Niemczech z kolei trwa inwazja kanibali muzułmańskich i żołnierzy muzułmańskich,Koncerny jak Mercedes,VW,Audi BMW są atakowane przez lobby z Izraela,z USA.
  ========
  jakoś mi nie pasuje.
  To co obserwuję tutaj – znaczy w USA – to import samochodów z Niemiec ma się bardzo dobrze a nawet produkcja np. Mercedes SUV.
  Nie wydaje mi się aby une próbowały podminować to z czego czerpią duże zyski.:-)))

 21. ojojoj said

  Wielomski (zreszta co to za nazwisko?) popelnia zasadniczy blad, mysli ze PO i PiS nie graja do jednej bramki. Wyglada tez ze takie same ma poglady na temat demokratow i republikanow w usa.

 22. Rokitnik said

  Większośc negatywnie nastawionych do AMERYKI / nigdy tu nie była ani ŻYŁA / czyli uprawiają czarną propagandę w oparciu o r e z i m o w e ( wiadomo czyje ! / przekazy meRdialne .
  Można i nawet potrzeba miec pretensje do stylu prowadzenia USA przez ” wybrańcow ”…ale przecież taką samą opcję, mamy w swojej Ojczyżnie POLSCE. Nie bójcie się o AMERYKĘ…bójcie się o POLSKE !!
  Wbrew wszystkim krakającym o tym, że lada moment będzie koniec z Yankesami Amerykanie wyjdą z tej zapaści szybciej jak Europa – nie wspominając o kraju nad Wisłą. Ameryka jest ostatnią OSTOJĄ swiatowego zydostwa i WSZYSCY co o tym wiedzą mogą być pewni, ze TUTAJ z różnych względów tompnięcie MOŻE nastąpić ale ten KRAJ zawali się sam z siebie / z przyczyn naturalnych / na samym końcu. !! O zaatakowaniu i rozbiciu USA przez wrogów, to można sobie tylko g d y b a ć…

  ——
  Życzę Ameryce (niekoniecznie Amerykanom) śmierci. Pozbędziemy się globalnego bandziora.
  Admin

 23. Pinxit said

  22
  Rokitnik
  Nie chodzi o rozpad AMeryki.
  Chodzi o to, zeby pozwolila innym oddychac.
  Zniszczyli dranie juz pol Europy i niszcza ekologie na Sardynii, w Kosowie i teraz beda w Polsce.
  Zrujnowali kompletnie Ukraine.
  Amerykanie moga robic u siebie, co im sie podoba: mordowac swoich prezydentow ale niech sie od cudzych odwala.
  Moga zatruwac wode w USA i wyglupiac sie z gazem lupkowym.
  I niech u siebie wylacznie handluja bronia i narkotykami – heroina z Afganistanu i kokaina z Kolumbii – ale niech sie odpiernicza od Wenezueli i reszty swiata..

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: