Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Krzysztof M o O ukraińskich „uchodźcac…
  Krzysztof M o NRD i PRL – dwie strony tego s…
  Boydar o Wolne tematy (85 – …
  Boydar o Wolne tematy (85 – …
  corintians o Broń dostarczana na Ukrainę po…
  Boydar o Wolne tematy (85 – …
  Głos Prawdy o Wolne tematy (85 – …
  Emilian58 o NRD i PRL – dwie strony tego s…
  lewarek.pl o Wolne tematy (85 – …
  Emilian58 o Gorlicka: potrzeba reformy pol…
  Boydar o Wolne tematy (85 – …
  Emilian58 o Wolne tematy (85 – …
  Emilian58 o Pasikowski: Franza Maurera gra…
  Lily o Wolne tematy (85 – …
  Boydar o Wolne tematy (85 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 626 obserwujących.

Andrzej Martianow – Wywiad z Michaelem Hudsonem

Posted by Marucha w dniu 2022-03-27 (Niedziela)

Po ogłoszeniu przez Putina, że będzie sprzedawał gaz wrogim wobec Rosji państwom tylko za ruble, postanowiłem skontaktować się z Michaelem Hudsonem i zadać mu (na moim prymitywnym poziomie) kilka pytań.

Andrzej Martianow (AM): Rosja zadeklarowała, że będzie sprzedawać gaz „wrogim państwom” wyłącznie za ruble. Oznacza to, że krajom, które nie są wrogo nastawione, będzie nadal sprzedawać gaz w dolarach/euro. Czy te wrogie państwa mogą nadal kupować gaz od Rosji, ale za pośrednictwem krajów trzecich?

Michael Hudson (MH): Wydaje się, że istnieją dwa sposoby kupowania rosyjskiego gazu przez państwa wrogie Rosji. Jednym z nich wydaje się korzystanie z banków rosyjskich, które nie są objęte zakazem korzystania z systemu SWIFT. Drugim sposobem jest korzystanie z usług czegoś, co wydaje się rozwijać jako formalne lub nieformalne banki lub giełdy krajów trzecich. Wydaje się, że w tej roli najlepiej odnajdą się Indie i Chiny.

Amerykańscy dyplomaci będą naciskać na Indie, by te nałożyły własne sankcje na Rosję, a w Indiach istnieje silny elektorat proamerykański. Jednak nawet Modi dostrzega oczywistą przewagę korzyści płynących z geopolitycznej pozycji Indii w relacjach z Rosją i chińską inicjatywą Pasa i Szlaku nad tym, co mają do zaoferowania Stany Zjednoczone.

W latach 60. XX wieku Zachód utrzymywał stosunki gospodarczej ze Związkiem Radzieckim za pomocą transakcji barterowych. Organizowanie tego barteru stało się wielkim biznesem bankowym. Barter jest typowym „ostatnim etapem” degradacji gospodarki opartej na pieniądzu, która ulega załamaniu. W perspektywie średnioterminowej należy stworzyć nową międzynarodową organizację finansową, alternatywną wobec dolarowego MFW, która będzie obsługiwała takie transakcje wewnątrz krajów w dzisiejszym wielobiegunowym świecie.

AM: Te wrogie państwa płaciłyby dodatkowo za tę usługę, ale nie musiałyby pozyskiwać rubli. Czy to w ogóle możliwe?

MH: Przypuszczalnie Rosja nie poniosłaby dodatkowych kosztów bankowych związanych z unikaniem sankcji amerykańskich. Po prostu dodałaby je do ceny – najlepiej po pierwotnym „starym” kursie rubla do euro lub rubla do dolara, a nie po kursie zdeprecjonowanym po ataku.

AM: Czy wierzy Pan, że UE zgodzi się zapłacić w rublach, czy też zaakceptuje utratę 40% swojej energii?

MH: Zapłacą albo utracą władzą. Gdyby odcięli się od importu energii z Rosji, cena gazu gwałtownie by wzrosła i wystąpiłyby drastyczne niedobory, które zakłóciłyby gospodarkę. Energia to produktywność i PKB. Dla Rosji jest to oczywiście okazja, aby przerwać dostawy teraz, a nie później – i obwinić NATO za przerwanie dostaw. Dlatego na miejscu Rosji nie spieszyłbym się z pomocą w rozwiązaniu problemu płatności zagranicznych. To samo dotyczy surowców innych niż ropa naftowa – od neonu, przez pallad, po tytan, nikiel i aluminium.

AM: Jak dotąd dotyczy to tylko gazu ziemnego. Czy sądzi Pan, że Rosja rozszerzy te działania na ropę naftową, pszenicę i nawozy, a jeśli tak, to jaki będzie to miało wpływ na gospodarkę światową?

MH: Kontrola walutowa dotyczy całego rosyjskiego eksportu, ponieważ wszystkie przelewy bankowe są obłożone sankcjami w sposób opisany powyżej. Rosja nie korzysta z dolarów ani euro, ponieważ można je zagarnąć. Teraz, gdy nie obowiązują już dawne normy prawa międzynarodowego i polityki finansowej, Rosja musi mieć pełną kontrolę nad wszystkimi aktywami pieniężnymi, jakie otrzyma.

AM: Rosja ma mnóstwo zasobów naturalnych i wiele technologii/towarów. Jeżeli jej wysiłki, aby zacząć płacić w rublach, zakończą się sukcesem, może się okazać, że rubel, który będzie walutą opartą na zasobach naturalnych i surowcach, stanie się główną „bezpieczną” walutą.

MH: Nie jestem pewien, co to jest waluta „bezpieczną”, ale rubel stanie się walutą samodzielną. Jeśli bilans handlowy i płatniczy ulegnie poprawie, problemem może być powstrzymanie jego wzrostu. Jeśli tak się stanie, pojawi się pytanie, czy rosnący kurs rubla zmusi nabywców rosyjskiego eksportu do płacenia więcej w ich własnej walucie. W czasie, gdy toczy się ta dyskusja, trwa proces tworzenia nowego wielostronnego systemu finansowego. Czy dojdzie do spekulacji? Sprzedaży terminowej? Wymuszanie krótkiej sprzedaży i rajdy typu Sorosa? Kto będzie jego uczestnikiem i na jakich zasadach…?

AM: Jak duży wpływ na dolara może mieć ta decyzja Rosji? AMBS negocjuje z ChRL sprzedaż ropy w renminbi (juan). Czy sądzi Pan, że Chiny i Rosja doprowadzą do upadku petrodolara i czy zamiast dolara zobaczymy rubla opartego na surowcach i juana opartego na surowcach?

MH: Petrodolar pozostanie walutą wymiany w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami. Obok niego pojawią się jednak porozumienia saudyjsko-juanowe i indyjsko-juanowe dotyczące handlu ropą, minerałami, produktami przemysłowymi i prawdopodobnie inwestycjami międzynarodowymi. Handel tymi produktami będzie mógł się odbywać w wielu walutach, prawdopodobnie na wielu giełdach. Nie jest jasne, czy między tymi obszarami może rozwinąć się jakiś formalny lub nieformalny arbitraż.

Jest to część tego, co należy zaprojektować. Potrzebna jest alternatywa dla MFW, która nadzorowałaby i regulowała wynikające z tego porozumienia finansowe i handlowe. USA nie przystąpią do żadnej organizacji, w której nie będą miały prawa weta, więc świat zostanie podzielony na różne obszary handlowe i walutowe. W rezultacie dojdzie nie tyle do konfliktu, ile do wyłonienia się dwóch całkiem różnych filozofii działania, ponieważ świat poza USA stworzy swoją alternatywę dla finansowego neoliberalizmu.

AM: USA w zasadzie ukradły rosyjskie złoto i obcą walutę. Rosjanie twierdzą, że USA strzeliły sobie w stopę i że zrujnuje to reputację dolara. Czy się Pan z tym zgadza?

MH: Bezwzględnie: Iran po obaleniu szacha, rezerwy walutowe Afganistanu na początku tego roku, złoto Wenezueli trzymane w Banku Anglii, a teraz Rosja. Nawet nieśmiałe Niemcy zwróciły się z prośbą, aby samoloty zaczęły przewozić ich złoto przechowywane w nowojorskim Fed z powrotem do Niemiec!

AM: Czy sądzi Pan, że Rosja weźmie odwet na USA/UK/UE i znacjonalizuje/przejmie ich aktywa w Rosji lub nawet w krajach zaprzyjaźnionych z Rosją (Chiny?)?

MH: Rosja bardzo stara się robić wszystko zgodnie z prawem międzynarodowym – które, oczywiście, ma wiele różnych precedensów i usprawiedliwień, a w którego sądach przeważają sędziowie amerykańscy, popierający amerykańskie wersje tego, co jest legalne w ramach tego, co Rosja ogłasza jako „zasady zależne od bieżącej sytuacji „, a nie „rządy prawa” według zasad ONZ. W zakresie, w jakim inwestorzy NATO porzucają swoje aktywa w Rosji, mogą one być sprzedawane – być może z dużym dyskontem – nabywcom, którzy obiecują utrzymać tam biznes.

Rosja może nakładać surowe kary za porzucenie, na przykład, gdy właściciele porzucają budynki, powodując lokalne wydatki na koszty utrzymania. Porzucenie powoduje „uciążliwość publiczną”.

Byłoby to powodem do natychmiastowej konfiskaty bieżących podatków, opłat za czynsz i pensji lub niezapłaconych należności za bieżące dostawy (w tym za energię elektryczną i paliwo). Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby nie zapłacono rachunku za gaz, a rury zamarzły i zalały nieruchomość. Istnieje cała paleta kar, które można by zastosować.

Prawo międzynarodowe przewiduje możliwość odzyskania niesłusznie skonfiskowanego mienia – jak to się stało w przypadku konfiskaty przez USA rosyjskich rezerw i własności prywatnej. W tym momencie Rosja naprawdę nie ma nic do stracenia. Wygląda na to, że jeszcze przez jakiś czas nie będzie zbyt wielu rosyjsko-europejskich inwestycji krzyżowych. Rosja ostatecznie porzuciła nadzieje na „zwrot na Zachód” jaki miał miejsce po roku 1991.

To był sen, który zamienił się w koszmar, a prezydent Putin i minister Ławrow wyrazili swoje oburzenie tym, że Europa postępuje w tak niecywilizowany sposób. Tak więc dla Rosji – i w coraz większym stopniu dla innych krajów – Europa, NATO i Ameryka Północna są nowymi barbarzyńcami u bram. Rosja się od nich odwraca.

Taki jest oczywiście cel polityki Stanów Zjednoczonych – zamknąć Europę w bańce dolarowej i neoliberalnym porządku, blokując wszelkie wzajemne pożytki osiągnięte dzięki handlowi i inwestycjom z Rosją lub z Chinami. Wygląda na to, że dzisiejsze sankcje będą obowiązywać na stałe przez kilka następnych lat. Rosja musi więc oczywiście utrzymać działalność przedsiębiorstw, które wcześniej należały do NATO. Niech inwestorzy odzyskają od NATO odszkodowania za to, co zrujnowały Stany Zjednoczone.

(uwaga AM: Stany Zjednoczone mogą po prostu zacząć przejmować rezerwy Chin, Ameryki Łacińskiej lub Bliskiego Wschodu, aby zapłacić inwestorom z państw NATO, którzy ponieśli straty w Rosji. Jest to model jaki zastosowano w przypadku pieniędzy afgańskich do wypłacenia odszkodowań ofiarom ataku Arabii Saudyjskiej z 11 września dwie dekady temu).

AM: Na koniec: jakiego pytania, jeśli w ogóle, zapomniałem zadać i co by Pan na nie odpowiedział?

MH: Pana pytania dotyczą konkretnych problemów i rozwiązań. Ale rozwiązanie musi mieć charakter systemowy, a nie fragmentaryczny. Tych konkretnych problemów nie da się tak naprawdę rozwiązać bez daleko idącej restrukturyzacji instytucjonalnej międzynarodowego systemu finansowego, handlu światowego, sądu światowego i ONZ bez amerykańskiego prawa weta.

Taka reforma instytucjonalna wymaga doktryny ekonomicznej, która zapewni jej podstawowe zasady. Nowy Międzynarodowy Ład Gospodarczy zostanie zbudowany na zasadach nie-neoliberalnych, takich jakich kiedyś oczekiwano od ewolucji kapitalizmu przemysłowego.

https://thesaker.is/the-saker-interviews-michael-hudson-5/
tłum. Sławomir Soja

Komentarzy 12 do “Andrzej Martianow – Wywiad z Michaelem Hudsonem”

 1. Witoldo said

  Jeśli Polska vedzie musiała kupować gaz od ruskich za ruble wówczas będzie on przynajmniej o 30 proc droższy od tego co teraz widzimy . Nie wiadomo również czy poprzez rozliczanie energetyki na ruble Putin nie szykuje sobie stryczka, przecież podobnie skończył Kadafi
  Firma Huntera Bidena nawiązała współpracę z ukraińskimi badaczami „Izolując śmiertelne patogeny”, wykorzystując fundusze z Departamentu Obrony Obamy?
  https://polskawliczbach.blogspot.com/2022/03/firma-huntera-bidena-bio-nawiazaa.html

 2. Nawet nieśmiałe Niemcy zwróciły się z prośbą, aby samoloty zaczęły przewozić ich złoto przechowywane w nowojorskim Fed z powrotem do Niemiec!

  I tu rodzi się problem, bo Skarb USA tego złota już nie ma… To znaczy FED już nie ma (FED, to firma niezależna od Skarbu). Czyli Skarb USA może FED poprosić o to złoto, a FED może odpowiedzieć, że „złoto jest bezpiecznie przechowywane, więc nie ma potrzeby wydawania go komukolwiek”. Skrajny przypadek w rodzaju „Nie mamy waszego złota i co nam zrobicie?” tu wykluczamy (ale czy na pewno?).

 3. Yagiel said

  Jak dla mnie sytuacja wygląda tak, że Xazar-Biden’USA to tonący TITANIC po zderzeniu z Rosją+Chiny+Indie=5,5 mlrda ludzi a może i 6 mlrdów – zatem TITANIC tonie… Ma szalupy t. UE,Canada, Australia, ale ma je przywiązane na sztywno, gdy istotą szalup jest danie szansy uratowania się osobno od TITANICa ! Szalupa UE chce odpłynąć, ale jest na sztywno przygwożdżona do burty TITANICa – no to razem utoną – a nie chcą Niemcy i inni ! Co zrobic ? Oderwać się od TITANICa…
  Jak oni to zrobią ?
  Ostatecznie można sklejać taśmy wydrukowanych dolarów i zginać je w okręciki jednoosobowe… Można też palić dolary na pokładzie i liczyć na to, że jakaś bańka spekulacyjna uniesie się na tak ogrzanym powietrzu i poniesie gdzieś…

  No ale bądźmy szczerzy: mamy do czynienia z Xazarami: jeśli oni postanowili zatopić USATONIC, to USATONIC utonie…
  Xazarzy to wielbiciele podłodek, więc takie trans-atlantyki im nie imponują, a teraz są już po nic: TITAPONIC 😉 Xazarzy sobie po cichutku odpłynęli podłodką poniżej lustra wody – nikt nawet nie zauważył, kto nie miał zauważyć…

  Aha! nie zapominajmy: USA-TITAPONIC jest uzbrojony ! może więc strzelać ! Tylko że do niego też można strzelać…
  Chociaż coraz mniej jest do trafienia – nad powierzchnią wody…
  Więc raczej nie będzie strzelał TITAPONIC, bo przy okazji strzelania do niego oberwać może też podłodka Xazarów !
  Właśnie dlatego USAPONIC toną tak głośno-i-groźno, żeby Xzaria-podłodka miała czas oddalić się – gdzie ?
  Już nie na Antarktydę… To może Australia ? No może, może… Chociaż woleliby spokojną przystań na Krymie, którą możeuda się odessać od Rosji ? Odessa/ją ?

 4. gnago said

  „Jest to model jaki zastosowano w przypadku pieniędzy afgańskich do wypłacenia odszkodowań ofiarom ataku Arabii Saudyjskiej z 11 września dwie dekady temu).”

  Krańcowym frajerstwem jest wiara w winę obywateli tego państwa. Tak jak i w to że trzecia parę poprzecznic dalej zawaliła się z powodu współczucia

 5. „cel polityki Stanów Zjednoczonych

  – zamknąć Europę w bańce dolarowej i neoliberalnym porządku, blokując wszelkie wzajemne pożytki osiągnięte dzięki handlowi i inwestycjom z Rosją lub z Chinami.”, to odwieczna strategia USA:

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/17/texnc/#WojEur

  USA wymusiły na UE zakaz kontaktów handlowych, to nie chodzi o wojnę, to chodzi o dominację gospodarczą, przypomnijmy TTIP, wcześniejszą próbę. USA są największym wrogiem UE.

  O tym, że USA prowadzą wojnę przeciwko Europie była już tu mowa. Należy sobie uświadomić, że n.p. RFN do dziś jest okupowany przez USA (z bronią jądrową, a więc II. Wojna tam trwa) i W.Brytanię, Polska zresztą też. USA są bowiem mniej więcej w tej samej fazie swego istnienia jako nadzorca globalnego imprium, co W.Brytania na początku XX. wieku.

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/globa/

  Jak wiemy potem następiły dwie wojny o imperialne następstwo, nazwane światowymi, choć były to wojny globalnego imperium.

  „problemów nie da się tak naprawdę rozwiązać bez daleko idącej restrukturyzacji instytucjonalnej międzynarodowego systemu finansowego, handlu światowego, sądu światowego i ONZ bez amerykańskiego prawa weta.

  Taka reforma instytucjonalna wymaga doktryny ekonomicznej, która zapewni jej podstawowe zasady. Nowy Międzynarodowy Ład „, inni nazwali to „Great Reset”.

 6. Mietek said

  No proszę, tak się wszyscy martwili na zachodzie o Rosję, a tu jak widać pomału wszystko zaczyna się układać..

  Holenderski koncern piwowarski Heineken zamierza przenieść działalność w Federacji Rosyjskiej na nowego właściciela. Zostało to stwierdzone 28 marca w komunikacie dystrybuowanym przez firmę.

  Firma zostanie sprzedana nowemu właścicielowi w Rosji…

  „Do tego czasu wszystkie siedem browarów firmy będzie nadal działać, aby zachować miejsca pracy i służyć swoim klientom i konsumentom. W każdych okolicznościach koncern gwarantuje zachowanie płac wszystkim rosyjskim pracownikom do końca 2022 roku” – zaznaczyła firma.

  Jak dodał Heineken, priorytetem pracy w firmie pozostaje wypełnianie zobowiązań wobec partnerów, konsumentów i klientów.

  9 marca okazało się, że holenderski Heineken, drugi co do wielkości producent piwa na świecie, przestanie produkować i sprzedawać swoją flagową markę w Rosji. Producent zaznaczył, że decyzja została podjęta w związku z rozwojem sytuacji na Ukrainie . Oznacza to, że spółka nie otrzyma gotówki, tantiem ani dywidend od swojej rosyjskiej spółki zależnej.

  Ja nie wiem co Rosjanie widzą dobrego w piwie Heineken..
  Mi to piwo nigdy nie smakowało, takie jakieś bez smaku, jakby papierowe..

  Dodam też że zachodnie firmy muszą szybko uruchamiać swoje interesy w Rosji, gdyż jak wiadomo, każdy przestój bez produkcji dużo kosztuje, trzeba płacić pensję, podatki, itp, jedno jest pewne, nikt z Rosji swojego biznesu nie wyprowadzi, wszystko zostanie na miejscu, jedynie może zmienić właściciela.

 7. Mietek said

  Dalej w temacie sankcji, jak widać biduch narobił niezłego bagna..

  Amerykański koncern Apple obniżył prognozę produkcji smartfonów iPhone SE i słuchawek AirPods w związku z sytuacją wokół Ukrainy i nałożeniem sankcji na Federację Rosyjską w związku ze specjalną operacją wojskową mającą na celu ochronę Donbasu. 
  O tym poinformowała 28 marca japońska gazeta The Nikkei ..

  Według źródeł publikacji wśród dostawców, produkcja iPhone’a SE ma zostać zmniejszona o około 20% (2-3 mln) w stosunku do pierwotnego planu. Oczekuje się, że produkcja AirPods spadnie w tym roku o 10 milionów sztuk.

  Wyjaśniono, że sankcje zakłóciły łańcuchy dostaw, a także wpłynęły negatywnie na popyt na elektronikę.

  Ponadto na rynku brakuje półprzewodników i najwyraźniej może się on pogarszać.

  A tymczasem konkurencja nie śpi, jedno miejsce się zwalnia, na to miejsce wchodzi ktoś inny, firmy z Chin i Korei takich problemów nie mają..

  Wcześniej, 16 marca, informowano, że sprzedaż smartfonów chińskich marek w Rosji podwoiła się . Zauważono, że w marcu wzrosło zapotrzebowanie konsumentów na marki Huawei, Honor, Oppo, Vivo i Realme…

  I tak to się robi!!

 8. Mietek said

  Ciąg dalszy, czy kraść cudzą własność? Czy jednak mocno to przemyśleć!

  Ministerstwo Finansów Japonii ogłosiło niemożność rekwizycji środków Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej…

   28 marca 2022

  Japonia nie może zarekwirować rezerw walutowych Centralnego Banku Rosji, które znajdują się w banku kraju, ponieważ w jej obecnym ustawodawstwie brakuje środków na takie przypadki. Poinformował o tym 28 marca japoński minister finansów Shun’ichi Suzuki.

  „Rząd japoński nie może zarekwirować rezerw walutowych banków centralnych innych krajów, które są przechowywane w Banku Japonii”, powiedział minister, przemawiając w komisji parlamentarnej, odpowiadając na pytanie posła, czy Japonia może to zrobić, jeśli aktywa Japońskie firmy zostały skonfiskowane lub znacjonalizowane w Rosji.

  Aktywa Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej w Banku Japonii szacowane są na około 33 miliardy dolarów, co stanowi około 4 biliony jenów japońskich. To około 6% całkowitych rosyjskich rezerw złota i walut obcych.

 9. Mietek said

  Co oznaczają dostawy gazu LNG z USA do Europy?
  Prezydent USA Joe Biden nie będzie w stanie pomóc Unii Europejskiej zmniejszyć jej zależność energetyczną od Rosji, podsumowali dziennikarze Politico. Na wspólnej konferencji prasowej w piątek z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen prezydent USA obiecał dostarczyć do Starego Świata dodatkowe 15 miliardów metrów sześciennych. m gazu w tym roku..

  A do 2030 r. dostawy LNG wyniosą 50 miliardów metrów sześciennych. m gazu rocznie. To prawda, że ​​w celu realizacji planu konieczna będzie rewizja istniejących umów. Trzeba przekonać Azję do rezygnacji z już zarezerwowanych dostaw. Ale nawet to nie wystarczy, aby Unia Europejska pozbyła się rosyjskiego gazu. Jak zauważa Politico, co roku do Europy pompuje się z Rosji ponad 155 miliardów metrów sześciennych gazu rurociągowego. Ponadto, jak podkreślają eksperci, europejskie terminale nie są gotowe na przyjęcie dużych ilości skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych. Zdolności regazyfikacyjne UE są obciążone w 90%. Główny importer rosyjskiego gazu, Niemcy, w ogóle nie ma takich terminali. Budowa nowych obiektów potrwa co najmniej dwa..

  A to wszystko pokazuje że Europa jak i Niemcy, są skazane na rosyjskie węglowodory..

  Za rok 2021 Gazprom dostarczył do Europy ok 180 mld m3 gazu, przy średniej cenie ok 300 dol za tys m3, czyli firma zarobiła ok 50 mld dol, w tym roku średnia cena gazu w Europie przekroczy 500 dol za tys m3, dodajmy ropę, węgiel, metale, itp, to są olbrzymie pieniądze które wydaje UE na zakupy w Rosji..
  Co to oznacza?
  Ano to, że Rosja za uzyskane dochody ze sprzedaży do UE, kupuje w Europie produkty dla swojej gospodarki.
  Krótko mówiąc, tak napędza się wzajemnie handel..

  Kupując gaz z USA, UE raczej interesu nie zrobi, gdyż rynek amerykański nie potrzebuje europejskich produktów!

  Krótko mówiąc, to będzie biznes dla jednego, czy w UE tego nie widzą?

 10. Wlodek said

  Ad. „…to będzie biznes dla jednego, czy w UE tego nie widzą? …”

  Widzą, widzą.
  UE, a właściwie Niemcy, z „przerażeniem” zauważyli, że Amerykanie nie tylko przelicytowali w tej partii „brydża”, ale chyba grali w „pokera”, i to nawet ze swoim europejskim „brydżowym partnerem”.

  To nie zmienia faktu, że para Rosja-Chiny nie miała atutów w tym rozdaniu, choć od lat tylko „pass’owała”, i wydawało się, że nigdy już nie powiedzą „sprawdzam”.

  Teraz Niemcom została już tylko gra z Amerykanami w „piotrusia”, aby jak najszybciej pozbyć się felernej „13” karty, jakim staje się obecnie ‚papierowy” zielony petrodolar.

 11. Bandziorek said

  Europa póki co nie ma wyjścia musi kupować gaz od ruskich . Przy rozliczeniu rublami gaz pójdzie w górę przynajmniej o 30 prc a waluta rosyjską się umocni. Oczywiście po takim zabiegu los Putina może być podobny do tego co spotkało Kadafiego
  7 wielkich kłamstw wokół konfliktu między Ukrainą i Rosją – Brandon Smith
  https://polskawliczbach.blogspot.com/2022/03/7-wielkich-kamstw-woko-konfliktu-miedzy.html

 12. revers said

  „A to wszystko pokazuje że Europa jak i Niemcy, są skazane na rosyjskie węglowodory..”

  To samo mowil nasz Morawiecki, ze polska pierwsza pokaze swiatu jak bez weglowodorow ruskich ogrzac tanio wlasna doope.

  Pewnie na szabaty lub czarne msze Franka i jego kosciola trzeba bedzie biegac z poduszka termalna z podgrzana woda pod doopa.

  W Niemczech Min. Badenii Witenbergii otwarcie mowi ze trzeba przygotowac sie do zimnych mieszkan i biur, na zlosc ruskim, bez rosyjskiego gazu obyc sie, to samo co w Polsce, taka sama retoryka i naracja.

  Od 1 kwietnia nasze zbieraja rezerwsitow na wojne z Rosja.

  Istnieja powazne obawy ze jednak rosyjska chemiczna bomba jednak gdzies na ukrainie wybuchnie bo ostatnio nawet delegaci Zelenskiego na rozmowy pokojowe z Rosja chodza podtruci.

  Jednak nasze pojda na Kijow jak za czasow naczenika Jozia P.. Gdzie pod Kijowem dostali od armii czewrwonej wspomaganej bialymi oficerami z wiezien wp.ol.

  Niejako inny zatrudniony polityczny marionetka Jaques Attali „przewidujący” trzecią wojnę światową z 2014 r., poczynając od Rosji i Ukrainy.

  Kontynuuje w innym materiale, aby przeforsować Nowy Porządek Świata i sugeruje, że jedynym rozwiązaniem, niezależnie od tego, czy dojdzie do trzeciej wojny światowej, jest „rząd światowy” ze stolicą w Jerozolimie.

  Oto cytat z Attali. Z jego ksiązki z 1981 roku, Verbatim:

  „Przyszłość będzie polegać na znalezieniu sposobu na zmniejszenie populacji… Oczywiście nie będziemy w stanie dokonywać egzekucji ani budować obozów. Pozbywamy się ich, utwierdzając ich w przekonaniu, że to dla ich własnego dobra… Coś znajdziemy lub wywołamy, pandemię wymierzoną w określone osoby, prawdziwy kryzys gospodarczy lub nie, wirus atakujący osoby starsze lub starsze, to nie ma znaczenia słabi i bojaźliwi ulegną jej. Głupi uwierzą w to i poproszą o leczenie. Zadbamy o zaplanowanie leczenia, które będzie rozwiązaniem. Selekcja idiotów dokona się więc sama: sami pójdą do rzeźni”.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: