Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Mietek o Ukraińska wojna
  minka o Co tam słychać w McPolsce…
  Anzelm o Ukraińska wojna
  Mietek o Co tam słychać w McPolsce…
  Marucha o Ukraińska wojna
  minka o Do widzenia Roe. Dzień dobry o…
  Mietek o Ukraińska wojna
  Anzelm o Ukraińska wojna
  Piskorz o 14 milionów drzew wyciętych po…
  Anucha o 14 milionów drzew wyciętych po…
  Roman B o Ukraińska wojna
  bryś o Ukraińska wojna
  bryś o Ukraińska wojna
  rafał o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  Anzelm o Ukraińska wojna
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 616 obserwujących.

Prawie jak ludzie

Posted by Marucha w dniu 2016-02-23 (Wtorek)

To zdjęcie dokumentuje straszną scenę – Kijów, wrzesień 1941. Babi Jar. Matka na sekundy przed śmiercią tuli do siebie dziecko. Człowiek w mundurze SS, który za chwilę zacznie mordować, nie mówi po niemiecku. To Ukrainiec, pochodzący z zachodniej Ukrainy, a dokładnie z Żytomierza. Służył w dywizji „Galicja”, a w 1943 roku uczestniczył w Einsatzgruppen.

Od kogo pochodzi ta szczegółowa wiedza? A od niego samego. Tę fotografię przejęli partyzanci wraz z dokumentami i nieśmiertelnikiem. Skonfiskowano to, gdy przeszukiwano jego ciało. Ten potworny obraz będzie jednym z najbardziej wymownych świadków ofiar nazizmu w procesie norymberskim.

Mocno uderzające jest jednak to, że to zdjęcie znaleziono także w rzeczach osobistych przy zabitym Banderze. Spoczywało sobie pośród kartek i listów, pisanych do rodziny. Przywódca ukraiński pielęgnował tą pamiątkę. Z dumą pokazywał ją dzieciom i wnukom, chwaląc się, jak „dzielnie walczył” o niepodległość Ukrainy…

Niemcy zabijali Żydów, Rosjan, Polaków, Białorusinów i Ukraińców. Tylko robili to z obojętnością, a czasem nawet pewnie z obrzydzeniem (ale nie z litości dla ofiar, ale dlatego, że „brudni ludzie” nie są godni aryjskiej rasy).

Ukraińcy zaś mordowali z przyjemnością i dla zabawy z błyskiem w oku. Ani jeden, ani drugi taki „niuans” nie ma uzasadnienia, ale różnica wiele mówi o Ukraińcach. W Polsce pojawiło się trochę dobrych publikacji o masakrze na Wołyniu i o Ruchu Bandery, ale nie trafiają one do szerszego grona czytelników w imię i ze względu na idiotyczną „przyjaźń narodów”.

Wiadomo, że Bandera pisał listy do krewnych, przyjaciół, kolegów żołnierzy. Potwierdzają to ludzie, jego towarzysze, marzący o pięknej przyszłości Ukrainy (bez Żydów i Moskali). Banderowcy potrafili pięknie rozprawiać o swych domach rodzinnych, aby potem zabijać i gwałcić, a zachowaniom tym towarzyszyły te same, prawie szczere emocje. Jeden z banderowców wspomina, jak podpalał stosy leżących trupów, marząc o wolnej Ukrainie, o spokoju, o rodzinnej chacie i o swojej mamie.

Niemcy, choć nie wszyscy zrozumieli co zrobili źle, ale nawet najzagorzalsi naziści podświadomie szukali wymówek. Dla Ukraińców „zło”, jako koncepcja, nie istnieje. Zabicie Żyda, Polaka i Rosjanina będzie zawsze odbierane dobrze. „Złem” będzie zabicie Ukraińca, choć nie zawsze. W brutalnej wojnie banderowcy dobijali swoich współbraci, którzy opóźniali marsze lub nie byli już w stanie walczyć z różnych przyczyn. Stepan Bandera w 1941 roku, zbliżając się do jednego z miast i przygotowując swoich „chłopców do pracy” mówił:

„Tylko Ukraina, jej wola i obraz będą miały największe znaczenia dla nas. Jeśli pytasz mnie, jak wielu Ukraińców trzeba zabić dla dobra Ukrainy, odpowiadam: tyle, ile się da i trzeba zostawić”.

Wszystko to jest bezpośrednio związane z dniem dzisiejszym. Do dziś nie wyjaśniono, kto spalił ludzi w Odessie. Ucichła sprawa katastrofy samolotu pasażerskiego, zestrzelonego na Ługańskiem. Zachodnie media wskazują na Moskwę, ale kto tak naprawdę za to wszystko odpowiada? Rosjanie twierdzą, że bezpośrednio i ideologicznie potomkowie Bandery, Szuchewyczowicza, Konowalca … i innych im podobnych.

Żołnierze niemieccy, którzy widzieli obozy koncentracyjne, a nawet oficerowie SS, pisali o „nieludzkiej nienawiści” w oczach Ukraińców. Dziś znowu, zdaniem Rosjan, widać te oczy, ale u innych młodszych właścicieli. Nienawiść grzeje znacznie lepiej niż rosyjski gaz. I nie jest ciepła, więc można wyjść i rozpocząć atak na sąsiada, a potem ogrzać się w swojej chacie.

Poczyniono wielki błąd i kiedyś możemy zapłacić za to najwyższą cenę. Żydzi w obliczu nazizmu pielęgnują i rozwijają pamięć o złu. Wożą swoje dzieci do muzeów i pokazują im wszystkie obozy koncentracyjne, nie oszczędzając psychiki dziecka, aby do łez i bólu wszystko odcisnęło się w pamięci. We wspieranej przez naszych polityków Ukrainie odradza się zło równie bardzo przerażające – uparci, okrutni i nieludzcy banderowcy!

Ale my wolimy o tym nie mówić, a najlepiej wymazać z pamięci, aby „nie psuć dobrych stosunków”, nie otwierać muzeów i nie stawiać pomników. Nawet jeden film, poświęcony tym wydarzeniom, powstaje w bólach. Po co wierzyć w pamięć starszych, jeszcze żyjących, ludzi…?

http://zmianynaziemi.pl/

To nie „my”, drogi autorze. To rządzące nami szumowiny i kanalie.
Admin

Komentarze 82 do “Prawie jak ludzie”

 1. Jan Kowalski said

  Zapytam całkiem serio, bo mnie to okrutnie mierzi: co możemy zrobić z tymi rządzącymi nami szumowinami i kanaliami??? Nikt nie ma pomysłu poza pisaniem na blogach czy forum? Wyjście na ulicę nic przecież nie da, bo wyjdzie z 5 osób może….

 2. maasteer said

  Kropla drąży skałę … Po projekcji w tvn „Masek rewolucji” coś pęka w mendiach głównego ścieku. Powolutku coś i o Wołyniu zaczynają puszczać farbę – tego już po prostu nie da się ukrywać i zamiatać pod dywan, zwłaszcza w dobie mediów elektronicznych. Czekamy na dalsze publikacje.

 3. maasteer said

  Te pierwsze zdjęcie wyciska łzy w oczach … a te chamy pier..lą o braku szacunku wobec „ukraińców” – qrva!!!

 4. Georg said

  Co mozemy zrobic? Wziasc Rozaniec do reki i BLAGAC Pana Boga o Przebaczenie, za nasze grzechy przeciwko NIEMU.

 5. Georg said

  Ludzie bez prawdziwej (rzymsko-katolickiej) wiary sa zachowuja sie podobnie jak zwierzeta i jak tu widac nawet gorzej.

 6. Henry said

  Ofiary UPA

  Zbrodnie w okolicach wsi Wojtkowa
  Zbrodnie na ludności w okolicach wsi Wojtkowa są charakterystycznym przykładem terroru UPA
  w Polsce. To co się wydarzyło w Wojtkowej winno się rozpatrywać terytorialnie łącznie z wolami-przysiółkami wsi, czy wsiami ościennymi, a są to: Grąziowa, Jureczkowa, Leszczowate, Trzcianiec, Ropienka, Zawadka.
  Mówiąc o sotniach czy kuszczach UPA należy przyjmować, że była to zgodnie z strukturą terytorialną ludność tych wsi, w której odbywała się akcja UPA, przynależna do danej sotni. UPA często chcąc zwiększyć efekty terroru mordowała w najbliższej okolicach miejscowości głównej, którą chciały sterroryzować przed akcją wymierzoną przeciwko niej. Istnieją pewne rozbieżności
  w archiwizowanych nazwach miejscowości oraz datach, powstałe przy opisywaniu danych, przez ludzi z poza terenu, a nie posiadających map regionalnych. Milicjanci na terenach województw wschodnich PRL w tamtym okresie, byli w znacznej części żołnierzami AK występującymi w roli funkcjonariuszy, w celach konspiracyjnych.
  Wieś Wojtkowa
  28.04 1945r
  Napad połączonych sotni UPA .
  Zamordowano 7 Polaków, między innymi:
  – Kalinowski Antoni
  – Kalinowski Jan
  – Kalinowski Stanisław
  Zginęło też 12 milicjantów. /Ks.WP, s 306/
  29.09.1945r
  Napad na lokalny posterunek MO we wsi. Zabicie 15 milicjantów i 20 cywilnych Polaków.
  /Na posterunkach milicji w tamtym rejonie przebywali tajnie, żołnierze AK Ugrupowania Warta /
  22.10.1945r
  Następny atak połączonych sotni UPA na wieś. Rozbicie posterunku MO, wrzucenie do ognia wziętych do niewoli rannych milicjantów. Spalenie wszystkich polskich zagród i zastrzelenie 20 Polaków.
  5.08.1946r
  Do dnia 5.08.1946r metodycznie działając przez dwa miesiące sotnie UPA powiesiły na terenie 28 ludzi. Zamordowani to Polacy i rodziny mieszane odmawiające współpracy z UPA, bądź wstąpienia do UPA. Od 09.1945 zginęło tam łącznie 70 osób./źr.APP,SPP sygn 82 s 1061/
  Wieś Trzcianiec /obok Wojtkowej/
  2/3.04.1945r
  Zamordowani przez UPA:
  – Kwaśnicki Stanisław
  – Harnik Franciszek
  – Bamburuk Teodor
  – Mielnik Maria
  – Husejko Piotr
  3.04.1945r.
  Zamordowani przez UPA:
  2 Polaków i 3 Ukraińców./APP,SPP, sygn.79,s 326/
  29.05 1945r
  Lubieński Antoni – torturowany i uprowadzony do lasu zaginął.
  W czasie ujęcia przewoził korespondencję z Wojtkowej.
  1945r
  UPA powiesiło dwoje młodych ludzi narodowości ukraińskiej /Babickich/ za to że ich brat uciekł przed mobilizacją do UPA i schował się w Przemyślu./ źr.ZZ, PiD MO, s 306/
  Wieś Grąziowa
  21.02.1945r
  UPA zadusiła Ukraińca za przekazywanie informacji o banderowcach Polakom.
  22.02.1945r
  W nocy Kuszcz napadł /rejon B-2, Kuszcz , 10 ludzi/ na dom Cara Jana, powieszono go 500 m od domu i pozostawiono na nim kartkę (Smerti subacza sowieckim NKWD, Polskim posipaczom
  i naszym zdrawczykom.) J Car był banderowcem. /sprawę zlokalizował posterunek MO Wojtkowa/
  19.03.1945r
  Zamordowano 7 Polaków./źr.APP, SPP sygn 79 s 21/
  22/23.03.1945r.
  W nocy UPA zabiła:
  – Kielar Michał
  – KielarMikołaj
  – Kucharski Stanisław
  – Kijanka Piotr
  – Stelmach Jan
  – Kania Franciszek
  – Kania Antoni
  Wieś Zawadka
  3.03.1945r.
  UPA powiesiła Jana Wisłockiego – Ukraińca.
  20/211.07.1945r
  W nocy uprowadzono polską rodzinę w składzie czterech osób. Ślad po nich zaginął.
  1945r
  Zamordowany w okolicach Rymanowa Hołota Stefan sołtys Zawadki.
  18.071946r.
  Zamordowany przez UPA
  – Konopelski Zdzisław rolnik
  – Konopelski Władysław (członek PPS)
  – Konopelski Tadeusz
  Wieś Leszczowate
  29.07.1944r
  UPA napadła na dwór gdzie torturowano, zamordowano i zbeszczeszcono zwłoki miejscowego ziemianina i właściciela Jana Garschinga lat 35 i jego żony Ireny lat 22.
  30.07.1944r
  Torturowani, zamordowani i zbeszczeszczone zwłoki:
  – Kuźmiński Feliks
  – Kuźmińska Katarzyna
  – Kuźmińska Maria
  – Kuźmińska Anna
  – Kuźmiński Stanisław
  – Zdziebko Maria
  – Zdziebko Teres
  – Zdziebko Kazimierz (lat 9)
  – Zdziebko Zygmunt (lat 5)
  – Zdziebko Józef (lat2)
  – Zdziebko Stanisław (lat 2)
  – Stefanow Antoni
  – Stefanow Józefa
  – Stefanow Julia
  – Stefanow Zofia
  -J ohan Jan
  – Czelny Stanisław
  – Pysulak Teodor
  W mordzie uczestniczyli mieszkańcy Leszczowatego, Wańkowej, Jureczkowej-jako policjanci ukraińscy pod dowództwem Worony /wg protokołu spisanego przez proboszcza ks Adama Czepka, źr. MMJ, KsWP, s 308 NR 1998,nr 29 s 23/
  20.10.1945r
  UPA zamordowało Jana Telesza, rolnika.
  8.08.1946r.
  UPA zamordowało Jana Kuźmińskiego (23 lata)
  Wieś Ropienka
  9.03.1943r ?
  UPA morduje Kazimierza Rettingera, oraz kierownika miejscowej OUN Teodora Sałosza, który sprzyjał Polakom./źr.JKAK 1993 nr7s4/
  17.03.1944r
  Policjant ukraiński Worana zastrzelił Polaka Szczawińskiego.
  30.07.1944r
  UPA zamordowała 13 Polaków i Ukrainkę oraz 7 mieszkańców Berlikowa, którzy tam przebywali.
  11.08.1944r
  Zamordowany Galant Andrzej.
  28.08.1944r
  Zamordowana Maria Kubryn.
  1.09.1944r
  Zastrzelony Dymitr Homulak.
  7.09.1944r.
  Zastrzelony Wowta Michał.
  17.11.1944r
  Zabity Milczanowski Franciszek (gajowy).
  Jesień1944r
  Zastrzelony Sołacz Teodor pracownik pocztowy.
  1944r
  Zastrzelony przez UPA Latocz Teodor s Michała pracownik pocztowy.
  5.02.1245r.
  Zabity przez UPA Wolanin Antoni.
  16.021945r.
  Zastrzelony przez UPA Chorzępa Bronisław.
  27.02.1945r.
  Zastrzelony przez UPA Szymoniak Władysław.
  7.03.1945r
  Zastrzelona przez UPA Terefeńko Anna.
  17.04.1945r
  Zastrzelona przez UPA Szmajda Maria.
  17.05.1945r
  Zastrzelony przez UPA Brelik Władysław.
  2.09.1945r.
  Zastrzelony przez UPA Jarcuba Stefan.
  9.09.1945r.
  Zastrzelony przez UPA Perlakowski Grzegorz.
  20.11.1945r./bądź 29.11.1945r
  Zastrzeleni przez UPA
  – Horbowy Tadeusz
  – Horbowy Władysław
  1945r
  Zastrzelony przez UPA Grzegorz Bednarz pracownik pocztowy..
  28.03.1946r/bądź 25.11.1946r
  Zastrzelony przez UPA Józef Konopelski ur 1896 robotnik naftowy.
  26.04.1946r
  Zastrzelony przez UPA Kociuba Teodor.
  12.09.1946r
  Napad połączonych sotni, zabici:
  – Rudiak Anna
  – Rudiak Zofia
  – Wojcieszyn Jan
  – Iwanicki Mikołaj
  – Tarnowski Antoni
  23.10.1946r
  Zastrzeleni przez UPA:
  – Basarb Anastazja
  – Hołubowski Piotr
  25.10.1946r
  Zastrzelony przez UPA Bodnar Grzegorz.
  Zbrodni na terenach wokół wsi Wojtkowa dokonywali:
  (brak dat przy nazwiskach wskazuje że upowcy przeżyli wojnę)
  Nadrejon krypt. „Chołodnyj Jar”
  Obejmował między innymi:
  północno-wschodnią część pow. Lesko, północną część pow. Ustrzyki Dolne .
  Prowidnyk nadrejonu – Piotr Kawuza „Ruslan”, „Taras”, „Trojan”, „M”, R-zet”, „100” (1945-XII 1947)
  Referent wojskowy – NN „Bajda” „377”
  Referent organizacyjny – Stefan Jaroszewicz „Robert” (Il-X 1945)
  Referent SB – Wasyl Capiak „Potop”, „Wron”, „7+7” (1945-VII 1947)
  Referent propagandowy – NN „Wadyn”, „Myron” (1945-XI 1946)
  Referent finansowy – Marcin Martyn „Lisowczyk”, „Dawydenko” (III 1945-IX 1946)
  – Jarosław Machnyk „Oczeret” „Czumak” „444+10” (IX 1946-poł. 1947)
  Referent wyszkolenia wojskowego – Włodzimierz Bachtałowski „Zenko” (1945-47)
  Referent zdrowia – NN „Wujek” (II 1945-X 1946)
  – Bohdan Huk „Skała”, „Wyr, „H-20” (X 1946-VI 1947)
  Kierownik ośrodka technicznego – NN „Danylo”, „Łypa” (1945-VII 1947)
  Rejon II krypt. „B-2”
  Obejmował następujące gromady: Rokszyce, Rybotycze, Nowosiółki Dolne (pow. Przemyśl), Wojtkowa .
  Prowidnyk rejonu – Wasyl Hadaj „Bojczuk”, „Biłyj”, „Tiso” (1945-VII 1947)
  Referent wojskowy – NN „Lastiwka” (1945-47)
  Referent organizacyjny – Roman Surowiecki „Bystryj” (1945-47)
  Referent SB – NN „Jurij” (1945-47)
  Referent gospodarczy – NN „Ter” (1945-IX 1947)
  Komendant łączników – NN „Sołowij” (1945-47)
  Dowódca bojówki SB – NN „Neczaj” (1945-47)
  Rejon dzielił się na 2 kuszcze:
  – Kuszcz l – obejmował wsie: Graziowa, Wojtkowa, Wojtkówka, Jureczkowa, Nowosielce, Kosickie, Trzciniec
  Prowidnyk kuszcza – Bohdan Bryliriski „Ostryj” (1945-47)
  Działali również w omawianych wsiach:
  „Myron”
  Oddział UPA działający do końca 1945 r. w składzie kurenia „Rena”, następnie jako samodzielny pododdział przemieszczający się na terenie pow. Przemyśl , po czym na terenie pow. Brzeg n. Odr. Dowódcą był Myron Onyszkiewicz „Myron”, który w końcu 1945 r. odszedł na teren USRR, skąd powrócił w marcu 1947 r. na teren Polski, zalegalizował się i wyjechał na ziemie odzyskane, gdzie zorganizował 5-osobowy samodzielny oddział działający do końca 1947 r. „Smyrnyj”
  Oddział UPA działający w latach 1945-48 na terenie pow. Gorlice i Nowy Sącz jako samodzielny pododdział. Dowódcą sotni był Michał Fedak „Smyrnyj”.
  W 1947 r. sotnia „Smyrnego” została rozbita przez WP w pow. gorlickim, gdy usiłowała przedostać się na terytorium Czechosłowacji. Drobne grupki wróciły do Polski, działały też na terenach omawianych wsi do 1948 r.
  Samodzielna Sotnia „Smyrnego” liczyła ok. 150 ludzi i działała w latach 1946-47 na terenie pow.: Lesko, Przemyśl , Radymno, Jarosław, Lubaczów, Tomaszów Lubelski,
  dowódca – Grzegorz Łewko „Kruk”
  z-ca dowódcy – Mikołaj Litwin „Kołoś”
  pol.-wych. – Michał Pich „Chmiel”
  buńczucznyj – NN „Snih”
  intendent – NN „Horyń”
  lekarz – NN „Zielony”
  Oddział „Kruka” dzielił się.:
  I czota – dowódca – NN „Wołodko”
  1 rój – dowódca – Michał Jakubowicz „Misiecz”
  2 rój – dowódca – NN „Dan”
  3 rój – dowódca – NN „Kołos”
  II czota – dowódca – Wasyl Odyneć „Orih”
  1 rój – dowódca – Mikołaj Szczurko „Suh”
  2 rój – dowódca – NN „Łewko”
  III czota – dowódca – NN „Snihor”
  1 rój – dowódca – NN „Czech”
  2 rój – dowódca – NN „Bihun”
  3 rój – dowódca – NN „Dnistr”
  Na początku 1946 r. z rozkazu prowydnyka UPA M. Onyszkiewicza „Oresta” rozpoczęto rekonstrukcję UPA na tym terenie.
  Powołano dowództwo odcinka w składzie:
  dowódca odcinka – Wasyl Mizerny „Ren”
  z-ca dowódcy – NN „Konyk” (do II 1946)
  NN „Bajda” (od III 1946)
  oficer operacyjny – Roman Dybko „Wola”
  oficer techniczny – NN „Inżynier”
  oficer polityczny – NN „Wernyhora”
  oficer personalny – NN „Kejdanec”
  adiutant d-cy – NN „Hałagan”
  pisarz – NN „Rostysław”
  Prowidnyk rejonu – NN „Bujtur” (I-V 1945)
  – NN „Wernywola” (V-XI 1945)
  – Władysław N „lhor”, „Homin” (XI 1945-IX 1947)
  Referent wojskowy – Jarosław Kociołek „Kryłacz” (1945-47)
  Referent organizacyjny – Łeskiw „Odud” (1945-V 1947)
  Referent SB – Stefan Kucyk „Orłyk” (V 1945-!X 1946)
  – Iwan Krywucki „Arkadij” (IX 1946-IX 1947)
  Referent propagandy – Iwan Krywucki „Arkadij” (lI 1946-IX 1947)
  Referent gospodarczy – Roman Soroczak „Nestor” (IV 1945-II 1947)
  Referent zdrowia – Wasyl Pełło „Taras” (1945-47)
  Komendant łączników – Michał Kłos „Czumak”, „Korb” (1945-47)
  Dowódca bojówek SB – NN „Szumnyj „, „Hordij” (1945-IX 1947)
  Rejon dzielił się na trzy kuszcze:
  – Kuszcz l – obejmował wsie: Wańkowa, Myczkowce, Orelec, Jankowce, Rudenka, Wola Rymanowa, Leszczowate , Brylików .
  Prowidnyk kuszcza – Mikołaj Czupa „Skakun” (1945-V 1947)
  – Kuszcz II – obejmował wsie: Paszowa, Stankowa, Zawadka, Tyrawa Wołoska, Uherce, Bezniechowa Dolna, Bezniechowa Górna
  Prowidnyk kuszcza – Włodzimierz Kmet „Sławko”, „Matyj” (1945-VI 1947)
  A więc zbrodniarze ci mają pomniki, a ich ofiary mieć ich nie będą.
  Tymczasem ramach programu lokalnego polskiej telewizji nadano w marcu tego roku film pt. Utrwalanie władzy ludowej. TVP 3 przedstawia w nim wypowiedzi świadków, ukraińskich mieszkańców Komańczy wspominających o rzekomym akcie mordu dokonanym przez żołnierzy Wojska Polskiego na księdzu Oreście Wehrynowiczu .( Mój przypisek ” Kilkanaście teczek procesu Oresta było w CA MSWiA , a dzisiaj są w IPN. Są jednak wyszczerbione ( ktoś je ewidentnie opróżnia )
  Rodzina Oresta Węhrynowicza
  – skrajni nacjonaliści – ciocie,wujkowie – przed wojna skazywani za antypolski
  terroryzm, nienawidzący Polski. Jest książka beletryzowana „Narada u Oresta”, autor Jarnicki”
  Oczywiście świadkowie ci zapamiętali tylko jeden incydent ze swojego życia w Komańczy – śmierć Wehrynowicza, nie potrafią bądź nie chcą już wymienić innych faktów, które dotyczą zarówno ich jak i ich najbliższych sąsiadów. Tymczasem raport porucznika wojska polskiego Jagody z okresu próby przejścia jego oddziału przez Komańczę mówi wiele o tamtych czasach. Oddział Jagody przebywał w tamtym czasie na obrzeżu rzeki Osława. „szedłem na przodzie…po kilku minutach marszu zauważyłem z prawej strony /od strony Komańczy-przypisek mój/ tylarierę około 20 ludzi w polskich mundurach, chodzących wolno w naszym kierunku…Kto wy ? spytałem. Wojsko ! usłyszałem odpowiedź-chodźcie czego stoicie?…
  Obie grupy dzieliło około 60 metrów…żołnierze zaczęli twierdzić, że rozpoznali kogoś
  z oddziału…nagle otrzymujemy ogień…walka rozpoczyna się dla nas w warunkach niekorzystnych…
  z pomocą przychodzi nam….gwałtowna zamieć…wycofujemy się”
  Świadek, występujący w filmie, mieszkaniec Komańczy Dołżycki nie mówi, że jego sąsiedzi
  z Komańczy również używają mundurów wojskowych i mają broń. Świadek w filmie rozpoznaje bezbłędnie formacje wojskowe czego nie udawało się oficerom wojska polskiego i co wykazuje jedynie istnienie u niego innych kwalifikacji i zaangażowania od wykazywanych przez zwykłych mieszkańców górskich miejscowości Beskidu. Oczywiście chce wymienić jedynie incydent związany z księdzem Orestem Węhrynowiczem i nie wspomina jak jego sąsiedzi zastrzelili tam sołtysa Sopinke Andrzeja, potem jego następcę Warchała Mikołaja, jak spalili wraz ze szkołą jej kierowniczkę Panią Drozdową i jej siostrę Panią Kułak. Nie przypomina sobie, jak spalili stację kolejowa w Komańczy, zabili przebywającego tam bez żołnierzy por Gierasika i kolejarza Gońcę. Nie policzył też, że na terenie gminy Komańcza wojsko polskie poniosło w spotkaniach z sąsiadami Pana Dołżyckiego straty procentowo większe (11%) niż uczestnicy Powstania Warszawskiego (6,4%). Przyczyną tych strat było działanie sąsiadów Pana Dołżyckiego, którzy poszli w ślad za znanymi sobie żołnierzami strażnicy WOP opuszczającymi Komańcze w kierunku Jasiela i gdy potem ci ostatni poddali się swoim wiejskim znajomym, dokonano na nich mordu (112 osób) na wzgórzu Berdo, w niemal wzrokowym kontakcie z domami Komańczy. Mord trwał kilka dni i dziś już nikt nie chce tego pamiętać? Wykonali to: Chrin, Bir, Stiach dowodząc między innymi łemkowskimi mieszkańcami tej wsi.
  Przytoczę fragmenty opracowania Bogdana Horbala „Łemkowie i Łemkoznawstwo w Polsce” jest ono dostępne na internetowych stronach organizacji łemkowskich . Cytuję: „na wschód od martwego pasa”) stosunek ludności do UPA jest bardzo dobry („martwy pas” niemiecki rejon zaminowany na linii Krosno-Dukla)… Zapraszają do siebie oddział UPA.. Młodzież żąda broni.. (dotyczy to również Komańczy – mój przypisek).. bardzo dużo młodzieży uciekało do podziemia. Sotnik „Chrin” (stacjonował przy zachodnich obrzeżach Komańczy ) stworzył z nich drugą sotnię… młodzi chłopcy mieli tylko jedno pragnienie – zemsty, zemsty i jeszcze raz zemsty… i wreszcie sotnia „Stacha” znana jako łemkowska. Zorganizowana wewnątrz obszaru przejściowego, czyli na Łemkowszczyźnie wschodniej, stacjonowała we wsiach na wschód od Osławy.”
  Młodzi ludzie nigdzie na świecie sami z siebie nie żywią do nikogo nienawiści jeżeli im ktoś tego nie przekaże. A tego właśnie nauczał ksiądz Orest Węhrynowicz przywódca duchowy Pana Dołżyckiego i jego sąsiadów. Niestety również i Ostap Steca ukrainski rodak Pana Dołżyckiego z Komańczy znając skłonności swoich sasiadów, jak mówił „przyszłości nie można liczyć na lojalność tej ludności względem państwa”, był on współautorem większości dokumentów opracowanych w związku z akcją „Wisła” i był generałem Armii Czerwonej przy sztabie LWP odpowiadającym za realizację tego planu.
  W dniach 14 X 2006 r dopuszczono w TVP3 telewizyjne relacjonowanie uroczystości z Pawłokomy urządzonych tam przez grekokatolickiego księdza dr Mirona Michaliszyna z okazji przypadającego
  w tym dniu „święta” powstania UPA.
  Tymczasem gloryfikowanie faszyzmu jakim również jest UPA w świetle polskiego prawa winno zakończyć się wnioskiem prokuratora o ściganie przestępstwa:
  – Konstytucja RP art.13,
  – UCHWAŁA Z DNIA 28 MARCA 2002 R. I KZP 5/2002, U Z A S A D N I E N I E
  Wyrokiem Sądu Rejonowego w O. z dnia 28 czerwca 2001 r. w sprawie
  II K 1256/00,
  – Flemming, W. Kutzmann Przestępstwa przeciwko porządkowi publicznemu
  Warszawa 1999, s. 66,
  – R. Góral Kodeks karny. Praktyczny komentarz Warszawa 2000, s. 336),
  – Wojciechowski Kodeks karny. Komentarz. Orzecznictwo Warszawa 2000, s. 487,
  – R. Góral op.cit. s. 336, A. Marek Prawo karne Warszawa 2001, s. 659,
  – L. Gardocki Prawo karne Warszawa 2001, s. 287)

  Jan Lucjan Wyciślak
  15. 04. 2007r.
  RODAKpress

 7. Henry said

  Ludobujstwo – Oddesa

  EU, ONZ i wszystkie sady instytucje miedzynarodowe milcza,

 8. maasteer said

  Ad 7 Henry
  „EU, ONZ i wszystkie sady instytucje międzynarodowe milczą”
  Milczą bo np. trybunał w Hadze jest tylko os „sądzenia” Serbów a nie innych nacji. Ostatnio znów kilku „umarło” w haskim wiezieniu w niewyjaśnionych okolicznościach.

  A w Odessie rosyjskojęzyczni demonstranci przecież sami się spalili żywcem aby oskarżyć niewinnych bojowników z prawego sektora i dać powód do nagonki na „ukraińców” rosyjskojęzycznej propagandzie.

 9. Zerohero said

 10. Siekiera_Motyka said

  Panie Gajowy. Myślę że mamy mały problem.

  Zadziwiająca ostrość niektórych fotek skłoniła mnie by poszukać skąd one są.

  .http://zmianynaziemi.pl/sites/default/files/imagecache/440na300/images/chwile3.jpg

  To tutaj
  .http://politoff.ru/pochti-kak-lyudi/

  Czy przypadkiem nie są one z filmu bo tak tak wygląda,
  .http://politoff.ru/wp-content/uploads/2016/02/1415313248_image.jpg

  Niemcy robili świetnej jakości fotografie tak że wszystko jest możliwe. Ale ta powyższa fotka mnie nie przekonuje.

  I teraz zastanawia mnie te zdanie,
  „Mocno uderzające jest jednak to, że to zdjęcie znaleziono także w rzeczach osobistych przy zabitym Banderze.”

  Gdzie można to potwierdzić ?

 11. Gonzo said

  ad2 ad8 Maasteer

  Zmienilo sie to ze obecnie banderowcy stali sie kompletnie bezurzyteczni dla nowej wladzy, co wiecej sa dla niej zagrozeniem wiec pozwolili jak to sie Pan kwieciscie wyrazil dali zdrazyc kropli skale, co do Kosowa to moze jak UCK zmieni suterena (np na Turcje) i zechce renacjonalizowac przemysl wydobywczy w Kosowie to pewnie nawet na TVN24 zobaczymy reportaz jak albanscy terrorysci strzelali do serbskich policjantow.

 12. Isreal said

  przygnębiające…
  za każdym razem….
  od lat….

 13. nikita said

  Wiem. Powinno się powiedzieć wzorem Mistrza: Panie, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią.
  To jest zadanie ponad siły. To potrafił powiedzieć Ktoś o wiele większy niż my wszyscy razem wzięci.

  Ale oni wiedzą, co czynią. Ich dziadkowie też wiedzieli.

  To jest rasa, która jest pomyłką Natury, wyewoluowaną na margines człowieczeństwa poprzez wyślizgnięcie się spod kontroli ewolucji. To trzeba wyeksterminować. Bez nienawiści, bez emocji, po prostu unicestwić, nie z racji zemsty, czy kary, ale tak, jak się zabija muchy, bakterie czy inne patogeny. Jeśli tego się nie zrobi, rak opanuje i zniszczy nas jako społeczność, dawniej zwaną Narodem.

  Tak, osiemdziesiąt lat temu tak samo powiadał o innej rasie jeden taki niewielki Austriak. Być może te słowa zaprowadzą mnie zupełnie nie tam, gdzie na Wiecznośc wszyscy chcielibyśmy być. Przecież codzień modlimy się o przebaczenie naszych win w taki sposób, w jaki i my przebaczamy naszym winowajcom. To znaczy, że literalnie prosimy i nieprzebaczanie, ponieważ przebaczenie Wołynia nie leży w zakresie naszych człowieczych zdolności do przebaczania. Dlatego Polakom i owa nadzieja jest odebrana. Bo nas już nie ma, a wkrótce prawda będzie taka, ze nas nigdy nie było.

  Jeśl fatum można zażegnać w inny, niedrastyczny sposób, może poprzez próbę zmiany mentalności narodowej, chętnie się wycofam z powyższych słów. Przecież owo zezwierzęcenie (przepraszam Zwierzątka za skrót myślowy) jest aktualnie wszczepiane w ogół tak zwanego narodu ukrainskiego na masową skalę poprzez demagogię w wykonaniu skrajnych sfer, w liczbie niewielkiej w relacji do ogółu prostolijnych Rusinów i proszę tych sekt nie nazywać prawicowymi. Może zatem indoktrynacja w przeciwnym kierunku dałaby jakieś pozytywne efekty? Tylko skąd wziąć misjonarzy na tę dzicz?

  Ale być może te myśli snute są zupełnie niepotrzebnie. Może ten cziornyj abiezjan naciśnie ten swój czerwony guzik i wszyscy w ułamku sekundy zamienimy sie w nic?

  Pozdrawiam Gremium.

 14. Siekiera_Motyka said

  „Syn krawca, absolwent gimnazjum we Lwowie. W latach 1932-1934 łącznik Krajowej Egzekutywy OUN z Prowodem i zagranicą. Jeden z organizatorów zamachu na ministra Bronisława Pierackiego. Po zamachu uciekł przez Wolne Miasto Gdańsk do Niemiec, aresztowany po zejściu ze statku w Szczecinie i wydany władzom polskim na osobiste polecenie kanclerza Rzeszy Adolfa Hitlera, bez formalnego wniosku ekstradycyjnego ze strony Polski[1]. Przewieziono go specjalnym samolotem do Warszawy. Po rozpoczętym 18 listopada 1935 procesie Łebed´ został skazany[2] 13 stycznia 1936 na karę śmierci, zamienioną na podstawie amnestii na dożywotnie więzienie.”

  Jak się załatwia sprawy tak, to płaci się później.

  Dużo ciekawej informacji

  .http://russia-insider.com/en/politics/americas-dark-history-supporting-ukrainian-fascists-and-war-criminals/ri9172

 15. Na taką chwilę, mogę tylko zacytować takie oto słowa, czy modlitwę, czy głośne wołanie do Pana Boga,
  Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Polski z książki „Jedna jest Polska”…str.17

  OJCZE NARODÓW, WSPOMNIJ NA POLSKĘ
  Vere consumpti sumus ira Tua (Ps 89) – gdy oglądam się wokół, Ojcze narodów, widzę, że każdemu przygotowałem odrobinę odpocznienia po tej strasznej wojnie.
  Nawet synom ,,krwawego narodu’’, nawet tym co wylali krew naszą obficie w tylu obozach, zgotowałeś miejsce, gdzie mogą być u siebie i czuć się bezpiecznie.
  Tylko mojemu narodowi nie dałeś dotąd ani chwili oddechu. Dusimy się od nadmiaru męki udręczenia i gwałtu.
  Odeszli wprawdzie jedni pożeracze ludzi, ale ci, co zapełnili obozy i więzienia własnymi braćmi, jakże są stokroć okrutniejsi!
  Teraz jest wprawdzie amnestia, wychodzą setki, tysiące ludzi z więzień i różnych obozów. Ale udręka nie ustaje.
  Ojcze, o Clavis David! Daj odetchnąć, byśmy sobie zdołali przypomnieć, jak wygląda życie dzieci Bożych, ludzi wolnych.
  Uczyniłeś narody wolnymi, dałeś im pragnienie i potrzebę wolności, wszczepiłeś w dusze takie siły, które mogą się rozwinąć ku chwale Twojej tylko wśród wolności.
  Nie pozwól, by zniszczało w nas tyle darów człowieczeństwa, byśmy żyli nieustannie jak bydlęta.
  Przecież stworzyłeś człowieka na obraz i podobieństwo swoje, Ojcze wolności, który wolnością swoją przez Chrystusa obdarzył ludy.
  Niechajby i dla mojego narodu coś z tych darów Twoich pozostało.(…) Wspomnij na Polskę.

  Pozdrawiam…

 16. bez kompromisów said

  oni drążą temat dla PROWOKACJI, im pali się ziemia pod
  racicami diabelskim,
  więc muszą nas sprowokować, bo
  naszego przyzwolenia już wyłudzić nie potrafią – wszystko się zdewaluowało,
  argumenty zjałowiały, obietnice spustoszały,
  przyjaciele zdradzili, bracia zgłupieli,

  a nasza Wiara w przeciwieństwie – jakby rosła w potęgę . . .

  Bezemnie nic! – uczynić nie możecie, a My, Polacy

  Mamy jeszcze do tego naszą Królową Niebieską,

  Do niej wołajmy.

 17. nikita said

  A może tak? (tonący brzytwy się chwyta)

  Rozdzial drugi, opcjonalny.

  Wreszcie Pan Chrystus odezwał się:
  ‒ Ja ci coś powiem. Wężowe plemię pluło Mi w twarz ustami plugawych barbarzyńców, którzy przecież nie wiedzieli, co czynią. Dlatego, że jestem, Kim jestem. Nie było innego powodu. Spójrz. Teraz współistniejąc z Wszechwładnym, odbieram uwielbienie od wszystkiego, co istnieje.
  Tobie również plemię wężowe pluło w twarz, lżyło cię i wygrażało paluchem kościstym przed nosem, bo ich krzyża cień w oczy raził. A ty zachowałeś godność. Pluli ci w twarz. Dlatego, że jesteś, kim jesteś. Boś totus Meus. Spójrz, teraz już nie miliony, a miliardy płaczą za tobą i modlą się za ciebie, a niektórzy nawet do ciebie.”
  A potem ciągnął dalej:
  ‒ Także Polsce plemię wężowe pluć będzie w twarz ustami świata barbarzyńskiego. Dlatego, że Polska jest czym jest.

 18. Boydar said

  … wujku, śpicie ? …

 19. Boydar said

  Idą barbarzyńcy, idą barbarzyńcy
  Ich smród zatruje miasta całej Europy
  Idą barbarzyńcy, idą barbarzyńcy
  Rozgrabią Rzym ich łapska, roztratują stopy

  Lecz wielu twierdzi, że to tylko plotka
  Pod ich rządami można żyć – to też są ludzie
  A ich prostota zdrowa, konopna i rumiana
  Ożywi Rzym tonący w lenistwie i nudzie

  Idą barbarzyńcy, nikt ich nie pokona
  Chcą świat antyczny mieczem aż do trzewi przeryć
  Ryk ich budzi grozę, cuchną ich imiona,
  Atylla, Odoaker, Witigez, Genzeryk.

  A w Rzymie nie chcą wiedzieć, który z nich się zbliża
  Ospałej myśli nic już nie porwie do buntu
  Wiec trawią dni i noce na biustach kurtyzan
  Lub piszą podręczniki miłosnego kunsztu

  Idą barbarzyńcy straszni, skośnoocy
  Chęć walki prędko mdleje na odgłos ich kroków
  Nie ma co się bronić, zewsząd brak pomocy
  A przecież zawsze lepszy od wojny jest pokój

  Więc pieśćmy uszy dźwiękiem eleganckich wierszy
  Lub wierzmy w duchy, czary i różdżki magiczne
  W mądrości wschodnie wgryźmy się albo powiększmy
  Adeptów astrologii zgromadzenia liczne

  Tak właśnie my, Rzymianie, spoglądajmy w gwiazdy
  Tam swój horoskop może znaleźć nasze plemię
  Niebieskie konstelacje niechaj tropi każdy
  Kto nie chce dzisiaj patrzeć na zhańbiona ziemię

  .https://www.youtube.com/watch?v=cRNYPgx2FLo

 20. Zerohero said

  Komorowski i Duda będąc na Ukrainie nie wspomnieli o ukraińskich grzeszkach, bo chcieli uszanować (tu cytat za reżimowum bydlakiem) „wrażliwość ukraińską”. Jak to się dzieje, że Rosjan ciągle musztrują, a tu jednocześnie „wrażliwość” ukraińskiego zboczeńca mastrubującego się do fotek nagich ofiar? Może sami się też masturbują. To przecież trzeba mieć niezbadane pokłady gówna w głowie by być tak „wrażliwym”.

  Bataliony ochotnicze walczą, bo nie chce walczyć regularna ukraińska armia. Ukraińskie bataliony ochotnicze jawnie nawiązują do swojej nazistowskiej przeszłości. Pewna kurvva z PIS piła z bojownikami Ajdara, których symbolika nawiązuje do katów Powstania Warszawskiego. Czemu ta kurvva nie wyleciała z PIS?

  Bo PIS jest cały skurvviony. W Wolnej Polsce pisiaki odpowiedzą za swoje zbrodnie.

 21. leo69 said

  Kropla drąży skałę.. nie chca szumowiny i pokurcza banderowskie zwane poskim rzadem uczcić ofiar ludobójstwa polaków na kresach i w małopolsce wsch. w latach 1939-1947, to niech nie czcza. Róbmy to my. Upamiętniajmy zbrodnie tablicami pamiątkowym w prywatnych ale eksponowanych miejscach.Małymi monumentami itp. Piszmy o tym . Nie oglądajmy się na kanalie których doraźne korzyści polityczne , bardziej obchodzą niż niewinne ofiary w sredniowieczny sposób zamordowane przez zwyrodnialców. Trzeba pomóc stowarzyszeniom Kresowym , nie tylko finansowo, ale również w zakresie umiejętności i działań PR, Nie utyskujmy i nie oglądajmy się na nikogo .Działajmy !!! O to przecież chodzi aby, gdy umrą ostatni świadkowie , pokryś te wydarzenia grobem zapomnienia.

 22. Dictum said

  ad. 9.
  Żadnej nie ma różnicy między zachowaniem tej swołoczy a swołoczą dzikich emigrantów.

 23. kresowiak said

  nikt inny tylko ukraińcy są największym wrogiem Polaków oni cały czas nas nienawidzą i zrobili by z przyjemnością nam drugi wołyń

 24. Boydar said

  Ukraińcy, znaczy się kto ? Jaceniuk ? Kołomojski ? Poroszenko ? piękna Lulia ? Kliczko ? Stephan ? Szuchewycz ?

  Jak na Kresowiaka, dość zręcznie opowiada Pan haggady.

 25. witek said

  Na neo-katolickiej stronce PCH24 utyskują, ze jacyś kombatanci spotkali się z wnukiem Rokossowskiego.
  Szkoda, że przeoczyli spotkania Dudy i reszty PIS z synalkiem Szuchewycza i Bandery.

  Ot i cały ich tradycyjny katolicyzm szlag trafił 🙂

 26. Boydar said

  Panie Wiciu, odpier dol się Pan od tradycyjnego katolicyzmu, grzecznie proszę.

 27. Zerohero said

  @Boydar

  Wyklucza Pan możliwość, że p.Witkowi chodziło o pseudokatolickość PCH24? Ja bym wolał upewnić się zanim zacznę walić z grubej rury.

 28. Boydar said

  Nie wykluczam, się okaże. Jeśli ja wyjdę na chama, świat niewiele straci.

 29. Boydar said

  Ale następny komentator zanim opuści cudzysłów w inkryminowanym kontekście może się głębiej zastanowi 🙂

 30. Polak stary said

  Czy ktos moze nam POLAKOM powiedziec kim naprawde jest narod zwany UKRAINCAMI ?
  Chyba to nie sa Slowianie ?
  Przeciez to wielonarodowa mieszanka,wiec co od takiej mozna sie spodziewac ,jak tylko tego co przekazali im ich przodkowie ?!
  By oczyscic kazda narodowa krew nalezy ja PRZETOCZYC – ODFILTROWAC !
  Czy nasz narod POLSKI to potrafi ?
  Przeciez nami od dawna nie rzadza Polacy tylko obywatele polscy obcego pochodzenia.

  Czy Zydowka wyjdzie bezinteresownie za maz za polskiego goja ?
  Czy Zyd wezmie sobie w Izraelu za zone polska gojke ?
  KIM NAPRAWDE SA CI ,KTORZY NIENAWIDZA NAS POLAKOW ???

  Bogu niech beda Dzieki ,ze jeszcze w Polsce ZIEMIA do POLAKOW nalezy !
  Chociaz tej BRONMY !!!
  Do maja juz blisko.

 31. witek said

  Boydar said
  2016-02-23 (wtorek) @ 14:17:54

  Nie wykluczam, się okaże. Jeśli ja wyjdę na chama, świat niewiele straci.

  Ma pan rację, świat nic nie straci 🙂
  Pozdrawiam.

 32. Boydar said

  I to mi się podoba, również pozdrawiam Pana Witka.

 33. kresowiak said

  @24-ukraińcy zwykli ukraińcy to oni mordowali od wyrostka do starego tym co mieli pod ręką i zawsze rabowali dlatego często zwłoki były nagie najlepiej wszystko zwalić na upa

 34. yattakaj said

  Ad;.7 Henry

  Obserwowałem tamte wydarzenia na żywo (przez intrenet) ta kanalia utkwiła mi w pamięci.Czekałem aż go złapią,,,w końcu.

 35. Boydar said

  Żydów zawsze krew ofiar doprowadzała do ekstazy. Cóż za zbieżność zadziwiająca.

 36. czesio i muchy said

  nie mogę zrozumieć jak można pomagać ukraińcom ? zatrudniać ich , a na dodatek użalać się nad ich losem! czy my jako naród kiedykolwiek zmądrzejemy? przed faktem? pomagamy im a oni znowu za jakiś czas nam odpłacą jakąś rzezią,

 37. Mlokos said

  W temacie ukraińskim… snajper z majdanu ujawnia się i mówi jak było: https://birdinflight.com/world/maidan-activist-ivan-bubenchyk-it-s-true-i-shot-them-in-the-back-of-the-head.html

 38. Boydar said

  Panie Czesiu, dla Pana Ukrainiec to właściciel papierów wystawionych przez ukraińskie MSW. Zapewne tak jest również, ale przecież nie do końca. Z jednej strony mówimy i piszemy, że „tam” mieszkają Polacy i potomkowie Polaków. Różni Rusini, Tatarzy, rodziny pochodzenia węgierskiego, rumuńskiego, niemieckiego, austriackiego i Bóg jeden wie kto jeszcze. Proszę uwzględnić, że nasze stanowcze NIE i WON, odnosi się do chazarskich popłuczyn, żydopruskich mętów czy cwanych austropochodnych. Cała reszta jest względnie normalna. Przybywający do Polski obecnie, niekoniecznie są banderowskimi mętami. Tych akurat jest być może najmniej, co nie znaczy, że wcale. Kto ma rozum, niech liczbę bestii przelicza, nieustannie.

  Tak – admin

 39. Siekiera_Motyka said

  Ad. 10 – Odnośnie mojego zagadnienia,
  „Czy przypadkiem nie są one z filmu bo tak tak wygląda,”

  Zgadza się. Fotki są z filmu a nie z prawdziwego wydarzenia. Tylko pierwsze dwie górne wyglądają na prawdziwe z tej epoki.

  „http://www.evklid.ru/Iar/01.htm”


  „https://www.youtube.com/watch?v=taimytL1qh4”

  Nie w porządku nie podać tego faktu w artykule. Przypomina mi to „Pokłosie” gdzie argumentacja była mniej więcej „Tak mogło być.”. Tak mogło być ale nie było jak pokazane w fotkach, bo film to nie rzeczywistość. Tego nie można ukrywać.

  Ludzie idące za Banderą byli i są sadystami i nie można zamykać na to oczy. Odessa to pokazała.

  Pozostaje moje pytanie w km. 10,

  „I teraz zastanawia mnie te zdanie,

  „Mocno uderzające jest jednak to, że to zdjęcie znaleziono także w rzeczach osobistych przy zabitym Banderze.”

  Gdzie można to potwierdzić ?”

 40. Boydar said

  To tak jak z tymi dziećmi obwiązanymi na drzewie drutem kolczastym.

  I teraz co, parę takich ewidentnych wrzutek i można zacząć się zastanawiać czy przypadkiem cała dokumentacja nie jest fejkiem. Przypomina mi to sytuację z listą parchów w „elitach” Polski której nie dało się inaczej zdezawuować niż poprzez jej rozszerzenie i masową publikację, tyle że owo „rozszerzenie” zawierało nazwiska nie mające z jewrejami nic wspólnego, wręcz przeciwnie. Typowy kontratak przypartych do muru parchów.

 41. Siekiera_Motyka said

  Ad. 40 – Panie Boydar jak wiemy „Life is not fair”.

  Ten film „Babij Jar” to też dobra robota naszych „sąsiadów” z getta Warszawskiego. Na poziomie filmu „Schindler’s List” , których ma już dosyć. Jak w tego typu filmu „coś” zauważę co mnie denerwuje kończę oglądanie. I te „coś” jest w tym filmie co widz na Zachodzie nie będzie miał zielonego pojęcia jak „ono” jest używane.

  t = 1:00 min
  „https://www.youtube.com/watch?v=taimytL1qh4”

  Cwanie pokazują „Gwiazdkę” co sugeruje że „Babij Jar = Zagłada Żydów”. Ale to pól prawdy bo byli tam też Cygani i kto wie czy nie inne nacje.

  I teraz mamy Wiki. Polska wersja podaje,

  „Miejsce kaźni (głównie Żydów),”

  „Wedle niemieckich raportów zabito wówczas 33 771 Żydów.

  Egzekucje powtarzały się w tym miejscu (aż do wkroczenia do Kijowa Armii Czerwonej) na Żydach, Ukraińcach, Polakach, Romach, Sinti. W sumie liczba ofiar rozstrzeliwań może przekraczać 70 000 osób.”

  Moja znajomość matematyki mówi mi że „głównie” w tym wypadku równa się „gówno”. Liczby same za siebie mówią.

  Mam te „gwiazdy” głęboko gdzieś !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 42. Marucha said

  Proszę Państwa,
  Mnie również zastanowiła niezwykle dobra jakość zdjęć nr 3 i 4 w porównaniu z 1 i 2.
  Być może autor artykułu – nie będącego wszak naukową dokumentacją – posłużył się zdjęciami z filmu czy czegokolwiek innego dla celów ilustracji. Równie dobrze mógł wkleić rysunki. Nie sądzę, aby chciał fałszować historię – ale głupio wyszło, bo oczywiście nie jest w porządku, że w artykule nie zaznaczono, iż zdjęcia 3 i 4 nie są autentyczne.

  Za treści artykułu, jak zwykle, nie odpowiadam – nie ja go wszak napisałem.

  A z tymi dziećmi obwiązanymi na drzewie drutem kolczastym (#40)
  > https://marucha.files.wordpress.com/2009/03/dzieci_w_drucie_kolczastym.jpg?w=274&h=450
  to sprawa cały czas jest dyskusyjna,

 43. Siekiera_Motyka said

  Ad. 41 – „Za treści artykułu, jak zwykle, nie odpowiadam – nie ja go wszak napisałem.”

  Nikt Pana nie oskarża i jest zupełnie zrozumiale że nie ma Pan czasu sprawdzać wszystko. Po to jesteśmy „my”, Gajowicze 🙂

  Co do oryginalnego miejsca tego artykułu i jego „błędu”. Это не в порядке. Bo miejsce wygląda poważnie.

  .http://politoff.ru/pochti-kak-lyudi/

 44. marta15 said

  wierze, ze jest zycie wieczne, pozagrobowe i wierze, ze ci ktorzy sie dopuszczali ,w jakikolwiek sposob ,tych straszliwych zbrodni na niwinnych ludziach pala sie na wieki wiekow amen w ogniu piekielnym.
  Bo wierze tez w Boza sprawiedliwosc, a nie poblazliwosc.

 45. snag said

  Hmm, ostroznie !!! Mimo tragizmu, wyglada ze fotke mozna wypozyczyc kto ma agende bo pamietam ja z kilku stron ,…

  The Last Seconds | This woman and her child are about to be executed. Their crime? They’re ethnic Ukrainians. Stalin ordered a „Great Purge” from 1937-38. The executions were carried out by the NKVD, the Soviet Union’s secret police.
  ——————————————————————————————————————————-

  The last seconds – horrific and haunting holocaust photo – never forget
  ————————————————————————————-

 46. Boydar said

  Gdyby Pan Gajowy nie zamieścił, kurz by wszystko przykrył.

 47. snag said

  Poprawka do 45 ,…

  Cholera poprawilem i zle – Miala byc ta forka i ten text ,…

  The Last Seconds | This woman and her child are about to be executed. Their crime? They’re ethnic Ukrainians. Stalin ordered a „Great Purge” from 1937-38. The executions were carried out by the NKVD, the Soviet Union’s secret police.

 48. Siekiera_Motyka said

  Ad. 46 – Dokładnie tak.

  Ad. 47 – „Gwardia Gwiazdkowa” cały czas to robi. Tylko „gwiazdki” ginęły strasznie w przeszłości.

  „ŚMIERĆ DLA POLAKA JEST „NORMALNA”, a DLA ŻYDA TO „TRAGEDIA”! ”
  .https://www.youtube.com/watch?v=9Gm8px7HsWE

 49. janusz said

  Nasz Sw. pamieci Dziadek-Kresowiak- opowiadal ;Niemiec to byl ;humanitarny; jak mordowal Polaka to go zastrzelil ale jak baciary-ukraincy-mordowali naszych Rodakow np: rozerwali brzuch kobiecie w ciazy,wyrywajac dziecko z lona Matki i zucic o sciane halupy dzieckiem….itp. itd… MAwial tez:zebym wiedzial o jaka Polske bede walczyl to bym niezrobil jednego kroku do przodu z wojskiem Polski.Dziadek byl pogodnym ilagodnym czlowiekiem,mimo ze zamordowano mu czesc rodziny na syberi… Bestie…to malo powidziane…

 50. nikita said

  Nieważne, czy akurat te zdjęcia są rzetelne czy zapożyczone. Fakty mówią same za siebie, a świadkowie jeszcze żyją. Zresztą, i bez udziału swiadków widzimy co to za rasa. Wtedy jeszcze zdarzały się szlachetne wśród nich jednostki. Przeciez wielu z nich zginęło z rąk własnych pobratymców nie tylko za pomoc polskim sąsiadom, czy sympatie, ale choćby za brak chęci we współudziale w barbarzyństwie. Teraz całe społeczeństwo jest indoktrynowane w tym duchu, przy czym nawiązywanie do hitlerowskich idei jest jawne.

  Chcę być kłamca i fałszywym prorokiem, ale czeka nas drugi Wołyń, tym razem na większa skalę, ku uciesze szwiata wielkiego. Wszystko jak na razie zdaje sie do tego prowadzić.

  (bo nie wiedzą, co czynią????)

 51. Rosomak said

  DOKUMENTALNE !
  Ostatnio, od 2 lat bardzo duzo filmow dokumentalnych „zniknelo” z YT oraz ogolnie z netu…

  rejestrujcie, nagrywajcie, podawajcie, robcie fotografie: WYSTAWY w miastach…itd

 52. Rosomak said

  Ad 2.

  Wiele materialow archiwalnych „ZNIKA” z internetu:

  Kopiowac, powielac, podawac dalej, PISAC KSIAZKI ze zdjeciami dokumentalnymi:

 53. Rosomak said

  Polecam Panstwu, POSLUCHAJCIE czlowieka o ZDROWYM ROZSADKU:
  .https://www.youtube.com/watch?v=4RIPSue9VQU

 54. Henry said

  Ukraińska podobnie jak i polska propaganda mediów cechuje jeden wspólny
  element, który jest częścią systemu faszystowskiego.

  Chciałbym się mylić, ale faktem jest, że zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie
  mamy do czynienia z FANATYCZNA PROPAGANDA, POGARDA I Nienawiścią DO ROSJI.

  Z historii wiemy czym to się skończyło.
  Dziwne, ze w innych krajach EUROPEJSKICH tej fanatycznej pogardy i nienawiści nie ma.
  Ja chciałbym tylko zadać jedno pytanie do dziennikarzy, ludzi odpowiedzialnych za media,
  polityków, parlamentarzystów i innych.

  Czy ci wszyscy ww. zdają sobie sprawę z konsekwencji tej fanatycznej propagandy
  głoszącej pogardę i nienawiść do innych narodów, jako części integralnej ideologii
  faszystowskiej?

  Czy ci wszyscy co głoszą codziennie w mediach polskich pogardę i nienawiść do Rosji są świadomi swojej odpowiedzialności i konsekwencji zarówno na dzisiaj jak na przyszłość historii Polski?
  „Głosząc pogardę i nienawiść do innych narodów faszyści od początku swego powstania świadomie przygotowywał się do wojny i podbojów”.

  Źródło i fakty proszę zobaczyć:

  http://portalwiedzy.onet.pl/55178,,,,faszyzm,haslo.html

  „Głosząc pogardę i nienawiść do innych narodów faszyści od początku swego powstania świadomie przygotowywał się do wojny i podbojów”.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Faszyzm

  „Następujące elementy są najczęściej wymieniane jako integralne części faszyzmu: nacjonalizm, etatyzm, militaryzm, imperializm, totalitaryzm, antykapitalizm, antykomunizm, korporacjonizm, populizm, kolektywizm oraz opozycja do politycznego i ekonomicznego liberalizmu”.

  „faszyzm stał się nową ideologią nie dającą pomieścić się w tradycyjnych podziałach na prawicę i lewicę”

 55. Zbyszko said

  A Polacy(?) chodzą na koncerty np zespołu Enej (nazwa zbrodniarza ukraińskiegoo, że się tak wyrażę), kpiącego sobie z Polaków. Taka szumowina powinna być zmieciona z estrady a młodzi (i nie tylko) Polacy(?) tolerancyjni, ogłupieni biją brawo i domagają się bisów. Czy taki naród nie zasługuje na bis? Chyba sam się o niego prosi.

 56. Krzysztof M said

  A to nie chazarskie geny?

 57. Henry said

  Ad:54 poprawiam blad.

  Źródło i fakty proszę zobaczyć:

  http://portalwiedzy.onet.pl/55178,,,,faszyzm,haslo.html

 58. Chętnie zamieszczę Pana komentarz, jeśli nie będzie się on w dużym procencie składał z wyzwisk i wulgaryzmów.
  Admin

 59. Jan said

  Piszcie po polsku! Tę a nie tą pamiątkę.

 60. ariel said

  Ktoś zapytał -” co mamy robić?” zacząć przede wszystkim od rzeczy drobnych- np. zaprzestać słuchania muzyki pol-ukr. grupy ENEJ. Bo malo kto z tych jej słuchających wie, że Enej to był pseudonim Petro Olyjnika- upowskiego zbrodniarza. A „chłopcy taka mieli fantazje i tak sie nazwali.

 61. taan said

  Mimo braku poprawności politycznej nic nie zmieni, że banderowcy to bandyci. Polecam wszystkim wyjazd na ukraine i posluchanie ich młodzieży – tak wypranych ” mózgów ” tylko chyba w Afganistanie! !! Bandera , upa, oun to bochaterzy a Polaczków zabiło nkwd .Gdzie ci deb…. z naszego ipn , łatwiej walczyć z Bolkiem niź poznać i ujawnić prawdę o mordach ale te domorosłe doktorki boją dupę przed prawdą bo mogłoby to zaszkodzić ich świetlnej karierze

 62. Kapot said

  O ile pamiętam Enej był bohaterem w „Eneidy” Kotlarewskiego a to XVIII wiek – pierwszej książki po ukraińsku

 63. TM said

  Trzeba o tym krzyczec a mordercom pokaxywac te straszliwe zdjecia. Mowienie im o rzezi na Wolyniu to groch o sciane. Rozmawiam z nimi na ten temat, ale widze, ze to do nich nie dociera.

 64. Mietkowski said

  @ 39, 41, 43, 38 Siekiera_Motyka said … zdjęcia z filmu nakręconego w NRD… panie SM widziałem zdjęcie niemieckiego żołnierza strzelającego do siedzącego człowieka na krawędzi jaru do zepchnięci w dół. Niemiecka fotografika czarno biała z okresu lat 40-tych była prawie doskonała. Fotografię kolorową nie wymyślili amerykanie. Niestety zdjęcie o którym mówię było w sieci wiele lat temu.
  Pozdrawiam

 65. jaro said

  A my lepsi byliśmy opisujecie innych my wcale nie byliśmy lepsi troszke historji o wojnie

 66. Krzysztof M said

  Czy prawdą jest, że daliśmy się tam wyrżnąć jak barany?

 67. Hoimo sapiens sapiens said

  To jest przeszłość, na którą my nie mamy wpływu. Zostawmy to w spokoju i wszystkich tych którzy poginęli. Żyjmy przyszłością. Zróbmy cokolwiek w naszej mocy abyśmy byli dobrymi ludźmi, wszyscy, bez względu na adres, język, religię czy kolor skóry. Przecież to wszystko nie ma żadnego znaczenia. Liczy się tylko jedno – Dobro, które zależy już tylko od nas. Tamci już dawno nie żyją. Zostawmy ich w spokoju. Zajmijmy się sobą, nami.

 68. nikita said

  Tak, zajmijmy sie sobą i naszymi rodzinami. Ich bezpieczeństwem, aby współczesna neobanderowska dzicz nie odważyła sie urządzic powtórki z Wołynia. Niech tym zwyrodnialcom…….. Nie chcę więcej pisać bo widzę, że jakieś chazarskie geny mi się odzywają z jakiegoś końca rozgałęzienia łańcucha DNA i zatracam człowiecze zahamowania.

 69. nikita said

  Czy prawdą jest, że daliśmy się tam wyrżnąć jak barany?

  Nie, prosze pana. Nie zawsze. Ojciec naszego dobrego znajomego był jednym z tych co montowali organizację obrony przed rezunami i jego pododdziały kilkakrotnie pogoniły bandersynom kota. Zginął jako leśnik na rządowym polowaniu w latach sześćdziesiątych. Być może właśnie za to, ale tego nikt nie wie.

 70. mikos said

  co za je..na prowokacja z tymi fotkami… z NOWEGO filmu!!!!

 71. Bożena Tarnowska said

  Boję się, że to znów powróci. Miniony czas niczego nas nie nauczył.

 72. NICK said

  TO wraca szybkimi krokami pani Bożeno. (71).

 73. Krzysztof M said

  Mordowanie? DZIŚ? 🙂 Przecież to bez sensu! Sami się „wymordujemy”. Pracowałem przez jakiś czas w brygadzie z młodymi, którzy energetyki trąbili na potęgę. Codziennie. W innej brygadzie praktycznie każdy młody palił trawę. Jeden miał już zwiechy w trakcie śniadania…

  Służby nadzorujące kosmetyki, chemię dla gospodarstw domowych, praktycznie nie istnieją. Więc „niewidzialna ręka wolnego rynku” może do kosmetyków i płynu do zmywania naczyń dodać, czego chce. 🙂

  No to po co mordować?

 74. Klaudia said

  No tak.. To teraz nagle Niemcy są ok, bo zabijali bez mrugnięcia okiem, a Ukrainiec jest zły, bo sprawiało mu to przyjemność ? Dowody to jest raz, dwa chciałabym zwrócić uwagę na fakt, że nie wszyscy tacy byli, tak samo jak nie wszyscy Niemcy tacy byli, a Polacy na pewno tez super biali nie byli, przynajmniej nie wszyscy 🙂 martwi mnie to, bo rozumiem, że można zwrócić uwagę na pewien problem, ale my też po prostu nie zawsze byliśmy fair i nie wiem skąd takie usprawiedliwianie Niemców pomiędzy wierszami. Chciałabym tylko zauważyć, ze to oni (wciaz nie wszyscy) sa odpowiedzialni za wojnę jak i za obozy koncentracyjne o czym wie każdy. Hmm i ten fragment o tym, że tylko zabicie Ukraińca jest złem, a w naszym kraju są Polacy, którzy zabijają Polaków i nie uważają, ze jest to złe. Błagam nie oceniajmy całego narodu na podstawie kilku czarnych owiec, bo ten tekst to jest po prostu jawne nadużycie.

  ——
  „KIlku czarnych owiec”?
  Tych kilka czarnych owiec zamordowało w najokrutniejszy sposób co najmniej 200 tysięcy Polaków na kresach, spaliło i zrównało z ziemią całe wioski – a tu ktoś mi będzie pieprzył, żeby „nie oceniać całego narodu”?
  Kogo bronisz, banderówo?
  Admin

 75. JS said

  Morderca zawsze pozostanie mordercą. Jakie to ma znaczenie czy jest on Niemcem, Ukraińcem, czy Polakiem? Przedstawienie sprawy w taki, a nie inny sposób prowokuje jedynie potencjalnych przyszłych zabojców szukających usprawiedliwienia dla swojej własnej chęci zemsty. Może patrząc na naszą wspólną historię, skupmy się bardziej na tym co dobrego w niej było i co nas łączy, a nie na tym co nas dzieli. A będzie tego naprawdę bardzo dużo i da to bardziej prawdziwy obraz całej rzeczywistości. Zawsze znajdą się złe rzeczy i tak. Rozpamiętując je, jednak, nigdzie nie zajdziemy. Manipulacja zwykle nie polega na przedstawieniu fałszywych faktów, ale na podkreśleniu pewnej części prawdy i jednoczesnym umniejszeniu wartości innej części. A bronić należy dobrych ludzi przed złymi, nie zależnie od narodowości. Narodowość, niestety, to tylko pretekst.

  ——
  Pierdu pierdu…
  Admin

 76. nikita said

  To teraz nagle Niemcy są ok, bo zabijali bez mrugnięcia okiem, a Ukrainiec jest zły, bo sprawiało mu to przyjemność ?

  Nie. Niemcy sa źli, bo zabijali bez mriognięcia okiem, a zwyrodniali bandersyny są gorsi, bo mordowali z wyrachowania i dla przyjemności.
  To tak w uproszczeniu jak chłop krowie na rowie.

  (Moja ciotka była Ukrainką. Miałem druga ciotkę Niemkę. A ja sie uważam za Polaka. I co teraz?)

 77. Hetman said

  Problem jest taki, że faszyzująca Ukraina jest takim samym złem dla Polski jak putinowska Rosja, przy czym nie wiadomo co jest dla Polski gorsze. I jedno i drugie chciałoby Polski słabej. Wydaje się, że w polskim interesie jest ucywilizowanie Ukrainy i związanie z zachodem, po to by był to „bufor” ochronny pomiędzy nami a ruskimi. Bestialstwo popełnione przez ukraińskich zwyrodnialców było wstrząsające, ale trzeba wskazać że to Państwo Polskie nie zapewniło ochrony swoim obywatelom na skutek fatalnej w skutkach, katastrofalnej polskiej rządowej polityki zagranicznej w dwudziestoleciu międzywojennym. To nie inni (zdrada Francji i Wielkiej Brytanii), ale my sami się do tego przyczyniliśmy (brak rządzących i głównodowodzących na miarę czasów i zagrożeń) – Rydz Śmigły i jego „honor” nie poparty realną oceną sytuacji – „Nie tylko nie damy całej sukni, ale nawet guzika nie damy od niej”. Niestety oddaliśmy nie tylko suknię, ale i szafę oraz cały dom w którym się znajdowała. W przypadku Bandery błędem Polski było to że kara śmierci została mu zamieniona na karę dożywotniego więzienia. Trzeba odczarować krążący w świadomości Polaków slogan, że Polska nie ma naturalnych barier ochronnych w postaci gór i każdy tu może wejść, i to wszystko przez położenie geograficzne i przez sąsiadów itp. bzdury. Były one jedynie uzasadnieniem fatalnej w skutkach polityki zagranicznej. W XV i XVI wieku przeszkód naturalnych w postaci gór też nie było, a Polska sięgała od morza do morza. Co do Ukraińców to ci co popełnili mordy powinni zostać osądzeni, a mordy nagłośnione. Nie ma pojednania bez prawdy. Nie należy jednak wrzucać wszystkich do jednego worka. Często było tak, że młodzi Ukraińcy zabijali, a starsi, często ich rodzice starali się Polaków ratować, za co sami ginęli. Historia nie jest czarno-biała.

 78. Historyk said

  Po prostu chcieli żyć w swojej kochanej Ukrainie samie bez żadnych Lachów, Moskali i Żydów. To tak jak my. Też nie chcemy tu żadnych brudnych Arabów, Ruskich, Żydów. Czytając fora to nawet wywieszalibyśmy naszych sąsiadów -inaczej myślących polaków (celowo z małej litery), bo prawdziwi Polacy to my- Katolicy. Nasi wielcy wyklęci po wojnie dalej wojowali też z cywilami- pacyfikowali całe wsie, bo chłopi ośmielili się brać od władzy ziemię po kościelnych i szlacheckich majątkach i jeszcze chwalić za to nowe obce władze, tzw. akcje na moskwy.
  Źródło? Proszę bardzo:
  http://ipn.gov.pl/wydzial-prasowy/komunikaty/informacja-o-ustaleniach-koncowych-sledztwa-s-2802zi-w-sprawie-pozbawienia-zyc

  ——
  Co Pan wygaduje? Jakiej znowu „Ukrainie”? Wie Pan, co to była Ukraina w tamtych czasach?
  Admin

 79. Siekiera_Motyka said

  Ad. 77 – „polskim interesie jest ucywilizowanie Ukrainy”
  Wyśle Pan ich do szkoły i będzie spoko ? Sam użytek słowa „cywilizowany” w kontekście Ukrainy, Europy lub USraelu przynosi mi śmiech.

  Jakie to są te cechy które świadczą/pokazują że dana wspólnota jest „cywilizowana” ? Jako przykład weźmy Niemcy. Może sposób prowadzenia wojny pokazuje ich „ucywilizowanie” ???

  Ojjjj …..

 80. патриот said

  Ну и нахрена такое писать?сколько тебе ФСБ отслюнявило?

 81. Kpiny z Facetów said

  Bo lepiej nie pamiętać czy też udawać niepamięć! W szkołach historia okrojona do granic możliwości. Młodzi nie znają już i nie poznają swoich korzeni. Polityka utrudnia poznawanie rzeczywistości. Poprawność polityczna nie zezwala na odkopywanie prawd historycznych.

 82. nowak said

  Ty Marucha Bandera niw byl Ukraińcem a Żydem tak samo jak kubijewicz I Jary . Zydem byl tez dowodca ss Galicia Freitag. Komendant Babi Jar Paul Radomski także

  ——
  Ty Nowak, co ty powiesz, kurde?
  Admin

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: