Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Wielomski: Notatka o Rosji

Posted by Marucha w dniu 2017-02-16 (czwartek)

Minister Witold Waszczykowski zrobił ostatnio rzecz, która zapewne przejdzie do światowych annałów niekompetencji w polityce międzynarodowej, a mianowicie przedstawił polskiej opinii publicznej – a tym samym i dyplomacji rosyjskiej – tajną dotąd notatkę z marca 2008 roku „Tezy o polityce RP wobec Rosji i Ukrainy”.

Prawdę mówiąc, nie wyobrażam sobie ministra spraw zagranicznych Rosji przedstawiającego odtajnioną notatkę „Tezy o polityce Federacji Rosyjskiej wobec Polski”, powstałej za czasów jego poprzednika…

Nie piszę tego po to, aby nabijać się z niekompetencji dyplomatycznej Witolda Waszczykowskiego. Zajrzałem sobie bowiem do dostępnej on-line treści notatki i przyznam, że jest ona bardzo ciekawa. Cóż się w niej znajduje? Autor notatki stawia pytanie czy „Rosja wkroczyła na drogę swoich poprzednich imperialnych wcieleń: Cesarstwa Rosyjskiego i Związku Sowieckiego?” i odpowiada na to pytanie negatywnie, argumentując to następująco:

1/ „współczesna Rosja nie kieruje się mesjanistyczną ideologią (jak uniwersalistycznie pojmowane prawosławie, panslawizm czy doktryna komunistyczna), która uzasadniałaby jej paneuropejskie czy globalistyczne pretensje„;

2/ „społeczeństwo rosyjskie nie zostało wprowadzone (z braku powyższego typu sugestywnej ideologii) w stan „mesjanistycznej mobilizacji”, motywującej do wielkich dokonań historycznych. Społeczeństwo to raczej cechuje apatia (…)„;

3/ „system polityczny w Rosji, choć nabierający cech autorytarnych, daleki jest od biurokratycznej, policyjnej i militarnej sprawności poprzednich rosyjskich/sowieckich autorytaryzmów. Ucieleśniające go elity mniej dziś kierują się dalekosiężnymi celami, bardziej potrzebą przetrwania w obliczu sprzeczności i konfliktów w obrębie tych elit (…) oraz w społeczeństwie (…)„.

4/ „zasoby materialne Rosji, chociaż pokaźne, nie są wykorzystywane w sposób sprzyjający modernizacji tego kraju i szybkiemu rozwojowi. Zresztą ich wykorzystanie wymaga wysokiej ingerencji zewnętrznych czynników (kapitały, technologie) z zewnątrz. Siła ekonomiczna Rosji jest więc ograniczona„.

Po dwóch kolejnych punktach na temat sytuacji międzynarodowej Rosji, autor notatki konkluduje: „Zważywszy na powyższe należy więc pamiętać, że możliwości ekspansji Rosji w rozumieniu politycznym i gospodarczym – a już tym bardziej militarnym – są dość ograniczone. (…) możliwości wpływania Moskwy (w sensie uzyskania przez nią „specjalnych praw”) na kraje Europy Środkowo-Wschodniej, przynależące do UE i NATO, są znikome lub zgoła żadne” (podkr.- autor notatki).

Dlaczego tekst tej notatki uważam za tak ważny i istotny, że zdecydowałem się na zacytowanie tak obszernych fragmentów? Dlatego, że obnażają kłamstwo polityczne, którym jesteśmy karmieni zgodnie przez polityków wszystkich partii politycznych wyrosłych z tradycji solidarnościowej.

Czy to politycy PO czy PiS, czy to „Gazeta Polska” czy to „Gazeta Wyborcza”, czy „Republika” czy TVN – zewsząd słyszymy zgodnie o wszechobecnym rosyjskim zagrożeniu. Gdzie nie posłuchamy, czego nie włączymy, tam wszyscy postsolidarnościowi politycy i dziennikarze – przy wszystkich podziałach frakcyjnych w walce o podzielenie władzy i apanaży – są zgodni, że Rosja stanowi dla nas realne zagrożenie, że Rosja się szykuje, że Rosja się zbroi, że Rosja gotowa, że Putin już planuje atak na Kraje Nadbałtyckie, na Polskę, że Putin chce użyć bomb jądrowych, że już podjął decyzje o marszu na Warszawę, itp, itd.

Posłuchajmy sobie najpierw pół godzinki tego jazgotu telewizyjnego polityków, potem poczytajmy sobie pół godzinki co piszą solidarnościowi dziennikarze w gazetach i internecie, a potem porównajmy sobie to, co ci sami ludzie dostają – w formie notatek – na stół jako ekspertyzy na temat realności zagrożenia militarnego, politycznego i ekonomicznego ze strony Putinowskiej Rosji.

Przypomnę raz jeszcze konkluzję: „możliwości wpływania Moskwy (w sensie uzyskania przez nią „specjalnych praw”) na kraje Europy Środkowo-Wschodniej, przynależące do UE i NATO, są znikome lub zgoła żadne„.

Jak wytłumaczyć tę rozbieżność między wypowiedziami postsolidarnościowych polityków, a tym, co dostają na biurka? Są chyba tylko dwie możliwości:

1/ Notatka pochodzi z 2008 roku, czyli sprzed dziewięciu lat. W tym czasie Rosja rozwijała się w takim tempie ekonomicznym, że potroiła swój PKB, unowocześniła gospodarkę wyrastając na ekonomiczną potęgę, przestarzałe siły zbrojne osiągnęły sprawność i gotowość bojową, dorównując potędze byłego Związku Radzieckiego, a społeczeństwo rosyjskie przesiąknięte jest prawosławno-komunistyczną ideologią imperialną, wykazując bezgraniczną gotowość do poświęceń, jeśli tylko Putin skinie ręką i da rozkaz „atakujemy”.

2/ Przez ostatnich dziewięć lat Rosja rozwijała się w przeciętnym tempie, modernizując i unowocześniając nieco siły zbrojne. Jej pozycja w świecie relatywnie nieco wzrosła, ale nadal jest państwem słabszym i od Stanów Zjednoczonych i Chin i od Unii Europejskiej. Wszystko zaś co się nam mówi o rosyjskim zagrożeniu jest częściowo wyssane z palca, a częściowo przesadzone.

[Jest jeszcze trzecia możliwość: notatka powstała na zamówienie szpiegów sowieckich. Fakt, że żadnych „Sowietów” już nie ma od 25 lat, nie ma znaczenia. – admin]

Jestem zdania, że prawidłowa jest odpowiedź druga, zresztą kto czytuje moje teksty, ten wie, że nie jest to u mnie opinia specjalnie nowa. Dlatego uważam, że minister Witold Waszczykowski zachował się nieprofesjonalnie nie tylko w stosunkach międzynarodowych, ale także w polityce wewnętrznej.

Otóż, minister Waszczykowski pokazał nam, że postsolidarnościowe elity władzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że Rosja nie stanowi dla nas realnego zagrożenia. Czując jednak gwałtowną, historycznie zresztą uzasadnioną, rusofobię w Polsce, podsycają antyrosyjskie nastroje, aby mobilizować opinię publiczną przeciwko Rosji, a samemu pokazać się jako „prawdziwi patrioci” (czyli antyrosyjscy), na których trzeba głosować, gdyż oni jako jedyni rozumieją putinowskie zagrożenie i jako jedyni mogą nas uratować. Rusofobia jest narzędziem mobilizacji politycznej solidarnościowców i taka tylko jest jej rola…

Adam Wielomski
http://konserwatyzm.pl

Komentarze 43 to “Wielomski: Notatka o Rosji”

 1. RomanK said

  Dlatego, że obnażają kłamstwo polityczne, którym jesteśmy karmieni zgodnie przez polityków wszystkich partii politycznych wyrosłych z tradycji solidarnościowej.

  Z jakiej tradycji ??? baranie????
  CO te partie kapusi i TW maja wspolnego z tradycja a tym bardziej ze Solidarbnoscia jaka nawet nei zdazyla sie zorganizowac a nie tworzyc tradycje:-))))…
  CO za wszarstwo klamliwe a cuchnace:-)))do tego utytulone patriatysmemmm….

 2. Tomek said

  Pan Wielomski ględzi. Minister Wyszczakowski ani „postsolidarnościowe elity” nie mają nic do gadania, jedynie realizują dyrektywy pochodzące z Nowego Jorku i Tel-Aviwu. Tak trudno do tego dojść?

 3. Maverick said

  To są najemnicy kabały i NWO a nie przedstawiciele narodu.

 4. jazmig said

  @RomanK Istniało coś takiego jak solidarnościowa tradycja, bo Solidarność istniała ponad rok legalnie, a potem działała w podziemiu.

  Jest faktem, że bezpieka wylansowała swoich szpicli na przywódców podziemnej Solidarności, a oni obecnie tworzą te różne KPN, PO, PiS, PSL, UW, UD, ZChN itd.

 5. Alina said

  Znowu Wielomski?
  Nie zauważył, że od 3 lat FR zajmuje znaczna cześć Ukrainy z Krymem włącznie?
  A notatka – jak większość tekstów, najbardziej świadczy o autorze. Nie wiem kto to pisał, wygląda to na tekst R. Sikorskiego, ta sama buta, to samo oderwanie od rzeczywistości, bez śladu dotknięcia tematu na miejscu, słowem debilna.
  Dobrze, że Waszczykowski ujawnił te bzdury. Przynajmniej wiem na co poszły moje ciężko zarobione podatki i mam nadzieję, że PO ani jej poczwarki nigdy już nie będą miały możliwości korzystania z moich pieniędzy.

 6. Marucha said

  Re 5:
  Muszę powiedzieć, że jak na osobę o zerowych wiadomościach, wypowiada się Pani z wielką pewnością siebie.

  1. Ukrainy nigdy nie było. Ukraińską SSR stworzył Stalin z ziem głównie Rosji i Polski. W latach 50-tych Chruszczow, cholera wie dlaczego, podarował rosyjski Krym Ukrainie.
  Ukraina jako państwo istnieje do nieco więcej, niż 20 lat.

  2. Nazwać Krym częścią Ukrainy może tylko idiota.

  3. Rosja, choć ma historyczne prawo, palcem nie tknęła żadnych „ukraińskich” ziem.
  A Krym SAM chciał się dołączyć do Rosji wobec prześladowań rosyjskojęzycznej ludności przez bandycko-złodziejski reżym żyda Poroszenki,

  Jakiś czas mogę tolerować czyjąś głupotę i ignorancję, ale też mam ograniczoną cierpliwość. O czym Panią z góry informuję.

 7. NICK said

  No. Tradycyjnie.
  Czasu kwestia.
  „Alino”. (5).

 8. Lovshak Ruskij Agient said

  Ad. 5. …..Rosja zajmuje znaczą częśc Ukrainy z Krymem włącznie, dobre uśmiałem się, a Lenin i Stalin są tej Ukrainy granic geodetami, acha no Krusciev Krymu dał w padarkie … Jaka Ukraina o czym tu mówimy…… No ale walczą z komuną walczą… honorowo powinni odrzucić bierzmo Stalina i oddać wschód Rosji a Zachód Polsce…..

  Tam też buduje się nową politykę historyczną…… ziemie ukropów az pod Kraków

 9. Władek said

  Jankesi z jednej strony za pomocą maciory rozbrajają polską armię, z drugiej strony zbroją po zęby wrogich Polakom banderowców.

 10. Alina said

  6 Marucha
  Każde państwo kiedyś się zaczynało. nasze formalnie w 966 roku. Ukraina w roku 1991. Szkoda, że Marucha, który zjadł wszystkie rozumy wiadomości i zasady „popędu” nie rozumie tego prostego historycznego zjawiska

  ——
  Pani Alino, Ukraina się „zaczęła” w 1991. Do tej pory formalnie nie ma ustalonych granic.
  Nie wiem, dlaczego ma z tego wynikać przynależność Krymu do Ukrainy.
  A może Przemyśla, Lublina, Chełmu, Krynicy i Szczawnicy też?
  Admin

 11. Idioci, którzy oceniają politykę zagraniczną po ich zewnętrznych objawach są zwykłymi, krótkowzrocznymi ignorantami. Jeśli chcecie ocenić Waszcza, zróbcie to półkretyni za 50 lat.
  Podam przykład: Polska podejmuje wszystkie inicjatywy pro-izraelskie, jednocześnie blokując prywatyzacje nieruchomości.
  Polska wspiera Big-Pharmę, jednocześnie wspierając leczenia raka askorbinianem sodu.
  Idioci, którzy, nie rozumieją tego są…. idiotami. (To model teoretyczny, nie twierdze, że tak jest). Polacy, jednak – wg słów bp Williamsona – nie są (the sharpest tool in the shed) najbardziej bystrzy, i dają się zwodzić prymitywnym, korporacyjnym oszustom.

 12. Wełna said

  Ad.10.

  Masz szczęście Alino…że to nie ja jestem gospodarzem.

  Pomyśl i napisz (albo nie) czy Polska jest winna tego, że Śląsk i Wielkopolska chciały do Polski??? (taki przykład na Twój poziom myślenia – żeby Ci było łatwiej pojąć)

 13. Bogaty Miś said

  jeżeli notatka, którą ujawnił ten… Waszczykowski, jest z 2008 roku, to pasuje do oświadczeń min. R. Sikorskiego z tamtego czasu, że doktryna Giedroycia nie jest już doktryną polityki zagranicznej Polski, że wkurza go arogancja amb USA w Warszawie, i pod koniec urzędowania, tekst o „robieniu laski za darmo”.
  Radek myślał, że jak ma żonę Żydówkę, to może sobie pozwolić na bardziej niezależną politykę zagraniczną, a nie całkiem zależną.
  Więc kelnerzy mu pokazali, że nie może. Cała ekipa Tusk, Sikorski i austriacki hrabia Komorowski, szybko została uświadomiona, kto rządzi w Polsce, i wymieciona, mimo, że mogli liczyć na wygranie wyborów ponownie; wg. sondaży.

  Okazuje się, że (jak słusznie wywodzi red. Michalkiewicz), starsi i mądrzejsi znają się na chwytach, o których się nie śniło dziarskiemu Radkowi i radosnemu hrabiemu Komorowskiemu.

  A tak w ogóle, to czy można robić niezależną politykę zagr. w kraju, który nie ma uświadomionej w prawdzie historycznej, elity narodowej? Dopiero ostatnimi laty coś się zaczyna wylęgać. Czy zdążymy?

 14. Alina said

  10 Marucha
  Ja mieszkam na terenie przedwojennego województwa lwowskiego. Zmiany granic są wielokierunkowe, wystarczy sobie popatrzeć tu:

 15. anonim said

  Niech sobie Pani Alina uświadomi militarną potęgę państw członkowskich NATO i Rosji…porówna to i przemyśli raz jeszcze kto tu komu może…skoczyć

 16. Kowalski said

  Tacy pseudo politycy rzadza nami 1939 powtorzy sie nam znow.A takie bydlony z piepsza tam .Gdzie jego ;;;pan.(masoneria=zydowska).
  Czemu NARODZIE SPISZ ………POLACY OBUDZCIE SIE

 17. otto hak said

  nasze formalnie w 966 roku.

  Nie, pani Alino. Wcześniej, albo duzo wcześniej.

 18. peacelover said

  … chazary nie czyja sie pewnie w panstwie w PALESTYNIE, wiec szukaja mozliwosci przeprowadzki !
  Chca zrobic Great Israel na terenie obecnej Syrii . od Nilu do Eufratu , ale to im chyba nie wyjdzie !!!
  Druga mozliwosc to CHAZARIA na miejscu bywszej Polski (POLIN!) i upadliny czyli ZYDOBANDERA !!

  Dlatego wlasnie chazarskie (j)elity w obecnej Polsce tak wspieraja upadline. Oczywiscie do tego ich
  jeszcze bardziej zobowiazuje zaleznosc od (j)elit z Waszyngtonu (tez oczywiscie chazarskich !!!)

  A coz z rodzimymi Polakami czy tez z Rusinami ?? Ano beda sie tlukli nawzajem , by zrobic miejsce dla
  narodu „lepszego” !!!!!!

  I gdzie ten KRYM albo UKRAINA albo POLSKA ?? Dobrze sie jest troche zastanowic Pani Alino !!!

  ALE PRZYPUSZCZAM> ZE TO IM TEZ NIE WYJDZIE, A TAKI MC CAIN I /LUB NASZA (J)ELITA
  WYLADUJA W KRYMINALE ALBO I NA SZUBIENICY !!!!!!

 19. Bronisław said

  Re: 12. Szanowny Panie Wełna!

  Podziwiam Panów za wytrwałość w naprowadzaniu Pani Aliny na właściwy „tor” rozumowania?!!! Pani Alina ma swój charakter, a gdyby nawet Pan ogolił się „na glanc”, to i tak Pani Alina stwierdzi („chyba”), że „strzyżone”!!! Łączę gorące pozdrowienia!!!

  Króluj Nam Chryste!!!

 20. Bronisław said

  Re: 18. Drogi Panie Peacelover!

  Mam niemal identyczne przekonanie do Pańskiego, Panie Peacelover?!!! A fakt, że Islamiści mają, jak dotąd, „szlaban” na osadnictwo na Naszych Ziemiach to również najprawdopodobniej z tego wynika?!!! Stąd też taki satanistyczny sprzeciw na Intronizację Jezusa Chrystusa na Króla Polski, który to Akt, jak jest przepowiedziane i tak, mimo tych sprzeciwów nastąpi!!!
  Napisanie jest także, że „Złamana siła mącicieli świata tym razem będzie na wieki”!!! Nie traćmy więc Nadzieji!!!

  Króluj Nam Chryste!!!

 21. z sieci said

  O. Paul Kramer jest wykładowcą i autorem licznych artykułów i książek na temat wiary katolickiej i na temat Fatimy. Ojciec Kramer w tym filmie powiedział, że Putin w czasie swojej podróży do Watykanu listopadzie 2013 poprosił Franciszka o poświęcenie Rosji. Wiedząc kim jest i co robi ksiądz Kramer, trudno mi sobie wyobrazić, że O.Kramer mógłby skłamać lub wymyślił tę historię, zwłaszcza że dotyczy to Matki Bożej z Fatimy, jest można powiedzieć dobrym „żołnierzem” Matki Bożej z Fatimy.

  Tłumaczenie filmu

  „W listopadzie 2013r. pan Putin Władimir Władimirowicz Putin, przyjechał do Rzymu na wizytę z człowiekiem na Watykanie który lubi być nazywany Ojcem Bergoglio, znany jako Franciszek. Podczas un/oficjalnej wizyty nie był tam by dyskutować sprawy dotyczące Fatimy, choć w tym samym czasie było spotkanie w rosyjskiej ambasadzie Stolicy Apostolskiej, gdzie przytoczono pytania dotyczące Fatimy. Ja zatrzymałem się w tym samym czasie naprzeciwko murów Watykanu na Piazza( …?) w czasie kiedy Putin przyjechał by iść na spotkanie z człowiekiem który nazywa siebie Ojcem Bergolio. Spotkanie odbyło się, a ja dowiedziałem się poprzez kanały dyplomatyczne które posiadam w Rzymie, ze miała miejsce dyskusja, i ze podczas oficjalnej dyskusji Putin zapytał o konsekracje Rosji. I Ojciec Bergolio, jak lubi siebie nazywać Francis odpowiedział Putinowi „My nie będziemy dyskutować Fatimy”. I poprzez te moje „tylne kanały” dowiedziałem się, ze Putin wziął to za afront. Oprócz tego jeden z wyższych urzędników Putina, z biura inteligencji, był tam razem z nim na Watykanie, z prezydentem Putinem, i jeden z kardynałów, nazwę go jako jeden z żołnierzy Bergolio kard Ravasi, znajdowali się wtedy kolo figurki Matki Bożej z Fatimy, patrząc na nią kard Ravasi powiedział, „My zniszczymy Fatime” – i to jest sposób myślenia ludzi, którzy zamieszkują Watykan w tym momencie. Kiedyś mówili, ze nie mogą poświęcić Rosji by nie obrazić tamtejszych komunistów, ale komuniści nie są już przy władzy i dzisiaj są to Rosjanie, którzy chcą konsekracji Rosji, a tymi, którzy to uniemożliwiają teraz, są masoni na Watykanie, bo będzie to dla nich ciosem przeciwko ich ekumenizmowi. Tej społeczności ekumenicznej o której mówił papież Pius X, jako wielkiego niebezpieczeństwa dla jednej światowej religii, tak wiec Watykan okupowany przez masonów jak powiedział sp+ monsignior Marini ” jesteśmy pod okupacja masonów”, dzisiaj jest to masoneria eklezjastyczna, która sprzeciwia się konsekracji Rosji, gdyż jest to przeciwne ich planom i nie ma to nic wspólnego z obrażaniem Rosji ponieważ dzisiaj główny lider Rosji, być może jedyny chrześcijański lider istniejący na świecie jest zainteresowany konsekracja Rosji, i to człowiek, który nazywa się biskupem Rzymu Francis Bergolio mówi, że „my nie będziemy dyskutować Fatimy””
  Tłumaczyła: Bożena

  https://dzieckonmp.wordpress.com/2015/01/22/putin-prosil-franciszka-o-poswiecenie-rosji/
  Published on Jan 21, 2015

  Pater Kramer sagt, dass Vladimir Putin den heiligen Vater darum bat, Russland zu weihen, dieser lehnte es aber ab mit dem Satz: „Wir reden nicht über Fatima!”
  Der Papst&Vatikan lehnen die Weihe Russlands ab. Beten wir! Lat us pray for Russia and the Church!

 22. Bogaty Miś said

  W kwestii ministrów s.z. Polski (patrz artykuł dot. polityki Becka w opinii Winnickiego), warto zauważyć rzecz następującą:

  Beck mimo całej swej wiedzy fachowej i niewątpliwej inteligencji, cierpiał chyba jednak na dyskwalifikującą go ze stanowiska ministra chorobę umysłu, którą można nazwać „brakiem szacunku dla faktów fundamentalych”. Alternatywą takiej diagnozy pozostaje tylko posądzenie go o działalność agenturalną przeciw polskim interesom.
  Chodzi mi o to, że fakty fundamentalne wskazywały wyraznie na to, do czego dąży polityka angolska:

  -pominę zmuszenie Francji w 1922 do wycofania wojsk z zagłębia Ruhry, przez szantaż na osłabienie franka realizowany przez City i Wall Street.
  -Natomiast nie da się pominąć przy ocenie Becka sprawy remilitaryzacji Nadrenii:
  Francuzi trzymani krótko szantażem angoli na osłabienie franka, nie zdecydowali się na wypędzenie paru kompanii reichswehry, które przekroczyły Ren. Hitler, który testował wolę aliantów, a w rzeczy samej, intencje Anglii (City), zobaczył zielone światło:
  dla wszystkich, poza idiotami, było oczywiste, że bez Nadrenii Niemcy żadnej wojny nie mogą prowadzić, bo tam znajduje się cały przemysł zbrojeniowy z zagłębiem Ruhry i Saary na czele.
  -Drugi fakt fundamentalny to układ monachijski i dalej rozbiór Czechosłowacji. Pakt wschodni realizowany przez trzezwego ministra s.z. Francji, Barthou, opierał się na sojuszu francusko – sowieckim z zasadniczym udziałem Czechosłowacji, jako świetnie uzbrojonej szpicy w miękkim podbrzuszu Niemiec (fortyfikacje w Sudetach, nowoczesne lotnictwo trzymające w szachu zagłębie Ruhry: 400km). Jedyny problem w tym, czy Polska przepuści wojska sowieckie przez swoje terytorium do Czechosłowacji. Beck, podpuszczony przez Angoli, nie zgadza się.

  Można ewentualnie przypisywać mu pewne racje, a właściwie obawy, mające jakieś uzasadnie: gdy Sowiety wejdą to nie wyjdą nigdy, a Czesi zawsze mogą być użyci w grze Sowietów przeciwko Polsce.

  Ale od takich złudzeń powinien go definitywnie wyzwolić następny test Hitlera wobec Anglii:

  Hitler żądając przyłączenia Niemców sudeckich, czyli czeskich fortyfikacji, do Niemiec, sprawdza definitywnie, czy Anglia zgadza się na rozbrojenie paktu wschodniego. Chamberlain realizuje pakt monachijski, gazety angolskie zastraszają społeczeństwo angolskie, które jest przeciwko paktowi, że w razie niezgody na rozbrojenie Czechosłowacji, Niemcy wytrują angoli gazem z samolotów.

  Dla wszystkich, poza Beckiem może, staje się jasne do czego zmierzają angole. Beck myśli, że zablefuje wobec angoli polityką gotowości sojuszu z Niemcami -tak jak by angole nie wiedzieli, że odrzucił propozycje przystąpienia Polski do paktu antykominternowskiego w 38-mym!

  Wszystkim zainteresowanym (Anglia, Niemcy, Sowiety), pozostaje problem rozegrania Polski, która jest postrzegana przez zainteresowanych nastepująco:

  -Sowiety: są pewne, że Anglia kieruje niemiecką agresję na nich, czego dowodem jest angolska neutralizacja paktu wschodniego, co odbierane jest w Moskwie jako współdziałanie Anglii z Hitlerem. Dla Sowietów angolskie gwarancje dla Polski, wobec roszczeń niemieckich do Gdańska i korytarza, nie mają żadnej wartości, bo sowieciarze trzymają się realiów.

  -Niemcom zagraża atak polski, jeśli uderzą na Francję, więc muszą Polskę zneutralizować najpierw, zapewniwszy sobie neutalność (najlepiej życzliwą) Sowietów.

  -Angole pragną powstania granicy niemiecko – sowieckiej (czyli frontu), ale nie nazbyt daleko na wschód, bo Sowiety nie mają przegrać, tylko się wykrwawić. Aby wykluczyć poddanie się Polski Niemcom, udzielają gwarancji Polsce, które mają na celu wyłącznie oddziałanie na polską opinie publiczną, aby wywaliła ewent, rząd, który chciałby zrealizować wariant czeski, gdyby Walery Sławek (jakimś fuksem) odebrał co mu Piłsudski zostawił w spadku.

  Końcowy akord angolskiej rozgrywki, to misja Doumenc’a. Na rozmowy z sowieckim sztabem generalnym wypływa z portu w Lubece misja wojskowa franc-bryt do Leningradu, w sierpniu 39. Płyną sobie 2 tygodnie. Hitler rozumie, że to zielone swiatło i wysyła Ribbentroppa do Moskwy. Sowiety też rozumieją, co jest grane i robia 4. rozbiór Polski w wiadomym sobie celu.

  Akord zamykający tragedię:
  wbrew postanonowieniom paktu Ribb. – Moł. Sowiety czekają piętnaście dni (licząc od 2. września), czy przypadkiem alianci nie mają jednak zamiaru wywiązać się z umowy wojskowej z Polską (najpózniej 15. dnia od agresji niemieckiej na Polską pełne zaangażowanie aliantów na lądzie, na morzu i w powietrzu) i po upewnieniu się, że nie, wchodzą 17. września.

  Po tym całym, w największym skrócie, przytoczonym przebiegu prawdziwej rozgrywki, odpowiedz na pytanie kim był płk. dypl. Józef Beck, pozostaje ta sama: idiota albo agent.

  Dla tych, którzy powiedzą: „łatwo filozofować ex ante” – odpowiedz jest taka: Walery Sławek wiedział co się stanie po przyjęciu angolskich gwarancji. Niepotrzebnie popełnił samobójstwo. Oszołomionych Polaków nie otrzezwił swoją ofiarą.

 23. Zerohero said

  Alina, zamknij już otwór gębowy i spływaj stąd. Tyle ci powiem mały trollu spod Lwowa. Na was szkoda czasu, wy jesteście katarynki pozbawione duszy i rozumu.

  To co zacytował Wielomski w swojej notatce to rzetelne obserwacje.
  Dodam jeszcze, że na obszarze Ukrainy działają USA, a na Krymie miała być baza US Navy. Zatem faktycznie mamy do czynienia z mocno defensywnym działaniem Rosji. Czemu z resztą trudno się dziwić, bo
  Rosja ma 140 milionów mieszkańców, a NATO 700. SIEDEMSET.
  Rosja wydaje na zbrojenia 60mld$, a NATO ponad bilion.
  Rosja po prostu jest i pilnuje swoich interesów, a USA mają misję powołania rządu światowego. Nawet zarzucono Trumpowi ostatnio, że głosi hasło „Ameryka pierwsza” a przecież Ameryka nie może być Ameryką. Ameryka ma być pomocnikiem w jednoczeniu CAŁEGO świata pod władzą globalnych elit. Taka jest oficjalna ideologia elit USA. Rosja poza tzw. „ruski mir” nie wychodzi, a i na „ruskim mirze” musi znosić obecność wojsk amerykańskich…

 24. Zerohero said

  Fajnie jest szczekać nt. Krymu ignorując fakty, że
  – Krym to jednak Rosja. Był w Rosji gdy powstawały USA. Jest zamieszkany przez Rosjan.
  – w tym czasie NATO podbiło i zniszczyło Libię, Irak
  – Unia Europejska wchłania i trawi państwa członkowskie, a teraz łączy się za pomocą CETA w jedno nierozerwalne imperium.razem z USA.
  – NATO ma apetyt na przejęcie Ukrainy, Szwecji, Gruzji, Finlandii. Tak oto ten „sojusz” się broni.
  – USA bez zażenowania powołują dowództwo afrykańskie, tak jakby Afryka była ich własnością.

  Czyli Alina ignoruje belkę we własnym oku, a szuka źdźbła w cudzym. Ogromne obszary świata są przejmowane przez globalistów, ale Rosjanom z Krymu wypomina się, że przeszli do Rosji gdy USA robiły na Ukrainie banderowski pucz.
  Alino. Jesteś g.. ludzkim. Gadającymi fekaliami.

 25. Alina said

  Marucha nie wykasuje tych psycholi?

  ——
  Marucha wkrótce wykasuje panią Alinę. Nie obchodzi mnie, czy jest trollem, czy nie.
  Admin

 26. Bronisław said

  Re: 23 & 24. Panie Zerohero! Ja jednak jestem przekonany, że Pani Alina poszukuje Prawdy i wkrótce. jako Osoba Dobrej Woli tą Prawdę pozna, a Która Ją wyzwoli?!! Trzeba Nam się gorąco modlić wzajemnie za siebie do Boga Wszechmogącego, abyśmy się Utwierdzali w Prawdzie!!! Łączę pozdrowienia dla Pana oraz Pani Aliny!

  Króluj Nam Chryste!!!

  Nie, ona nie poszukuje prawdy.
  Admin

 27. AC said

  Ad 6.1

  Moze tu jest wyjaśnienie:

  .https://youtu.be/ZFunccG_C7E

 28. karlik said

  Ad.22 „Jedyny problem w tym, czy Polska przepuści wojska sowieckie przez swoje terytorium do Czechosłowacji. Beck, podpuszczony przez Angoli, nie zgadza się.”
  Gwoli prawdzie ten problem nie istniał, brakowało jedynie takiej prośby ze strony Czechosłowacji…Co podkreślali cały czas Sowieci…
  „….wydadzą niezbędne zarządzenia, by ułatwić przejście przez swe terytoria wojskom każdego członka Ligi biorącego udział we wspólnej akcji, mającej na celu zapewnienie poszanowania zobowiązań Ligi…”

  Artykuł 16
  Jeżeli jeden z członków Ligi ucieka się do wojny wbrew zobowiązaniom przyjętym w artykułach 12, 13 lub 15, uważany będzie ipso facto za dopuszczającego się aktu wojennego przeciw wszystkim członkom Ligi, Ci zobowiązują się zerwać z nim natychmiast wszystkie stosunki handlowe i finansowe, zakazać wszelkich stosunków między swymi obywatelami a obywatelami państwa, które złamało Pakt, wreszcie przerwać porozumiewanie się w sprawach finansowych, handlowych czy osobistych między obywatelami tego państwa a obywatelami innych państw, należących lub nie należących do Ligi.
  W podobnym wypadku obowiązkiem Rady będzie zalecić poszczególnym zainteresowanym rządom, jakim kontyngentem sił wojskowych, morskich i lotniczych każdy z członków Ligi ma współdziałać w siłach zbrojnych przeznaczonych do tego, aby wymusić poszanowanie zobowiązań Ligi.
  Członkowie Ligi zgadzają się nadto udzielać sobie wzajemnie poparcia w przeprowadzeniu zarządzeń gospodarczych i finansowych, które będą podejmowane na mocy niniejszego artykułu, aby możliwie zmniejszyć wynikające z tych zarządzeń straty i niedogodności. .Również wspierać się będą wzajemnie w oporze przeciw specjalnym środkom, jakie wobec jednego z nich stosować będzie państwo, które złamało Pakt. Wreszcie wydadzą niezbędne zarządzenia, by ułatwić przejście przez swe terytoria wojskom każdego członka Ligi biorącego udział we wspólnej akcji, mającej na celu zapewnienie poszanowania zobowiązań Ligi.
  Każdy członek Ligi, który stał się winnym złamania jednego z zobowiązań wynikających z tego Paktu, może być wykluczony z Ligi. Wykluczenie będzie orzeczone w głosowaniu wszystkich pozostałych członków Ligi, reprezentowanych w Radzie.

 29. Joannus said

  Ad 23 i 24 Zerohero

  Ludzie spod Lwowa mają przypadłość – rusofobię.
  Jeżeli chodzi o zajęcie terenów obecnej Upainy przez Rosję sowiecką, winni pamiętać, że miało to miejsce na pweien okres z woli obecnego sponsora, do którego nie mają chyba żalu.
  Ostatnimi dniami przypadkowo otworzyłem TV z programem o polskości jakiejś Ludwinówki. Babcie przyznawały się do polskości, pokazywano je na modlitwie w Kościele , niby wszysko skłaniające do dumy. Tymczasem jedna z nich powiada po polsku – tu przyszli Lachy z Mzowsza bo tam mieli biedę. Dalej wspominają synów, zięciów walczących z Rosjanami na wschodzie. Jeden czlowiek gadający niezrozumiałym językiem chachłackim na koniec przyznaje się – jestem Polakiem 1,5 roku walczyłem na wschodzie bo nasz kraj napadnięto.
  Niechciałbym być niesprawiedliwym, jednakże sądzę, że im pasowałby trup Rosji i wielka Upaina bez ani jednego rdzennego Rosjanina.

 30. Alina said

  28 Johannus
  Nie masz człowieku pojęcia skąd piszę, ani jakie powiaty obejmowało województwo lwowskie, więc zamilcz człowieku i nie kompromituj się.

  ——
  Oczywiście. Sprawdzić, co obejmowało województwo lwowskie, jest absolutnie niemożliwe i tylko p. Alina posiada tę wiedzę.
  Admin

 31. Terkv said

  # 6 Admin “W latach 50-tych Chruszczow, cholera wie dlaczego, podarował rosyjski Krym Ukrainie.”

  Slowo “podarek/prezent” jest to niefortunne i mylace, pomino nastepujacych wyjasnien w nastepnych zdaniach.
  Chruszczow zmienil granice republik obszaru panstwa ZSRR jak chcial.
  Po pierstojce i flirtach Rosji z “zachodem” zaczely sie problemy i ingerencje zachodnich “sojusznikow” w sprawy Rosji ktore trwaja.

  #9 “Jankesi z jednej strony za pomocą maciory rozbrajają polską armię, z drugiej strony zbroją po zęby wrogich Polakom banderowców.:

  Przygotowuja obie strony i na obu zarabiaja sprzedajac stary szmelc ktorym jednak mozna wyludnic oba obszary pod planowana judeo-polin.

  # 10 Admine prosze wiecej cierpliwosci i wyrozumialosci.
  Pani Alina uczy sie jak wiele innych osob ktore trafily go Gajowki. Nauka wymaga czasu.

  # 11 Pamietam ze stonke zrzucala cia hamerykanska z samolotow na pola, a wladza ludowa ja ekterminowala. Czy za PiS znowu atakuje? Adminie, do dziela, brac rozpylacz z DDT.

  # 13 Komurski ze swinia w herbie, tez ma zone gudlajke. Tak jak prawie wszyscy panujacy od 1926. Jak nie zyd to musial miec hajke za zone. Od 1945 wiekszosc przywiozla sobie zony z ZSRR. Gomulce tez zona nie pomogla po oswiadczeniu” “Polska dla Polakow” i zrobiono mu kudete.

  # 23 Tak skazywac eto nie sympatycznie, nie apetycznie i nie higenicznie szczegolnie do kobiety.

 32. Wimar said

  Re 6 Admin
  „1. Ukrainy nigdy nie było. Ukraińską SSR stworzył Stalin z ziem głównie Rosji i Polski. W latach 50-tych Chruszczow, cholera wie dlaczego, podarował rosyjski Krym Ukrainie…”

  Postaram się ten aspekt krótko naświetlić:

  Stalin tuz po zakończeniu polityki NEP-u zabrał się za nowy plan 5-letni a po nim za następny. Aby go zrealizować wziął od amerykańskich Żydów sporą pożyczkę w $ z terminem spłaty 1954r. Jako gwarancję pod tę pożyczkę zastawił Krym, zaś żydzi pewni swego planowali na tym półwyspie osadnictwo swych elit, pod nazwą: Nowa Kalifornia. Kiedy wujek Stalin zmarł w 1953r. a czas spłaty długu zbliżał się nieubłaganie jego następca N.Chruszczow przyłączył Krym do USSR, ponieważ pożyczkę brała na siebie RFSRR a nie USSR. W ten sposób ( w ich mniemaniu ) wykiwali pożyczkodawców…

  Więcej szczegółów tutaj: .https://www.youtube.com/watch?v=ZFunccG_C7E

 33. Maćko said

  Pani Alino, rzeczywiscie wydaje mi sie, ze musi Pani poczytac troche wiecej o historii Polski, Rosji i Kresów.
  ( koledzy specjalisci od historii poradza od czego zaczac )

  Jak powiedzial Goethe:
  Aby zrozumiec Swiat
  historie 3000 lat
  konieczne jest znac
  ( lub cos w tym rodzaju ) 😉

  Ukraina to sztuczny twór Bismarcka i geopolityki kolejnych Reichów.

 34. Aha,ToJa said

  KRYM – PROJEKT NOWA KALIFORNIA – DLACZEGO CHRUSZCZOW ODDAŁ KRYM UKRAINIE?
  ,.https://www.youtube.com/watch?v=ZFunccG_C7E

 35. Joannus said

  DLACZEGO CHRUSZCZOW ODDAŁ KRYM UKRAINIE?

  A dlaczego nasi władcy i rodacy nie chca aby był rosyjski

 36. peacelover said

  ….a jak to bylo z tym projektem Kaliforni na Krymie, to trzeba brac za slowa tych, co o tym pisza??!!!
  Detale, ktore nagle sie podaje, to czasami zwykle „kaczki dziennikarskie”, Ogolnie coraz bardziej
  wszyscy przepisuja historie od nowa ??? …i to jest bardzo podejrzane !!!! jestem wielkim sceptykiem !!!
  Moze wreszcie pojawia sie prawdziwi i UCZCIWI dziennikarze, historycy ,
  bazujacy na autentykach, ktorym bedzie mozna zawierzyc !!!

 37. Marucha said

  Re 31:

  Podarował, czy „zmienił granicę” – różnica jest w efekcie zerowa.

  Wobec p. Aliny wykazałem już sporo cierpliwości. Bezskutecznie.

 38. z sieci said

  https://pl.sputniknews.com/opinie/201702174853040-Odwiedzilem-Krym-Trump-ma-klopot-Jaroslaw-Augustyniak/

 39. watazka said

  10
  Alina
  Pani Alino
  „Kazde panstwo kiedys sie zaczelo”….to samo mowia w Izraelu

  Jestesmy w XXI wieku!!!!!!!
  I dalej rodza sie psychopaci, ktorzy wierza w podboj Kanaanu.

  Po II-ej wojnie swiatowej obiecywalismy sobie i swiatu, nie tylko w Norymberdze, ze:
  „NIGDY WIECEJ WOJNY”

  Juz w 3 miesiace po zakonczeniu wojny pozwolilismy zrzucic bomby nuklearne na Hiroszime i Nagasaki.
  Juz po kapitulacji Niemiec pozwolilismy aliantom wymordowac ponad poltora miliona cywilnej ludnosci w Niemczech. Tacy, jak pani Alina nie wiedza o tym, ze w czasie nalotow dywanowych na Nordhausen czy Drezno zginelo wielu Polakow.

  Juz w 3 lata pozniej pozwolilismy zydom mordowac Palestynczykow, a prawie milion z nich przepedzic z wlasnych domow.
  I od tej pory mamy wieczne wojny: w Korei, Wietnamie, Indonezji, Kolumbii, w Europie (Jugoslawia) – a teraz zbliza sie kolejna wojna na Balkanach: Macedonii.
  Mamy wojny na bliskim Wschodzie i w Afryce: Etiopia, Sudan, Somalia, Jemen I zydowska rewolucja w Tunisie.

  Winston Churchill to nawet planowal zrzucic bombe atomowa na Moskwe, zeby z hukiem i fajerwerkiem zakonczyc zimna wojne.

  Winston Churchill wanted to nuke Kremlin ‘to win Cold War,’ FBI memo reveals — RT News

  https://www.rt.com/news/203691-churchill-nuke-russia-cold-war/

  Ja po drodze nie wspomne wiekszosc sasiadow USA zbombardowanych i zniewolonych przez jankesow.
  No i caly Bliski Wschod, a teraz Syria i przymiarki do Iranu.

  Wielkie demokracje swiata wcale nie ukrywaja, ze mamy jeszcze wiele zaleglosci. Bo przygotowujemy sie do wojny z Rosja, no i trzeba bedzie zbombardowac Chiny bo USA ma za duzo dlugu i komunisci teraz domagaja sie zwrotu dlugu, ktore sobie kapitalizm narobil. .

  Bunczuczna czarownica na miotle pani Teresa May ma juz nastepne plany: ( I to wlasnie teraz, kiedy Zachod zaczal kampanie n/t redukcji broni nuklearnej – ale tylko w Rosji i w Chinach)

  Theresa May: We must be willing to use nuclear weapons – YouTube

  Anglia ma znakomite wyniki, ale musi nadrobic braki:
  Jeszcze tylko 22 panstw czeka na najazd Wielkiej Brytanii:

  Ja rozumiem, ze po zrabowaniu Kosowa, senator McCain poszerzyl grono przyjaciol i sympatykow nowych granic i tworzenia nowych panstw.
  Rozumiem, ze do tych milosnikow McCaina , nalezy pani Alina. Beda tworzyc Panstwo Pomorskie i Dolna Silezje.

  Kazde panstwo kiedys sie zaczelo;
  Tak powiedzial Rotszyld i … stworzyl Ukraine.

 40. watazka said

  @39
  Zapomnialem napisac, ze na mapke trzeba „kliknac”, zeby ja powiekszyc.

 41. Przecław said

  Ten kto jest autorem tej mapki ma luki w wiedzy historycznej. Czy Białoruś nie została najechała przez Brytanię ? Ależ oczywiście była i to jak, nie raz a trzykrotnie. Lata 1390-1392, w miejsce Białorusi była Litwa, ale ziemia ta sama, ludzie ci sami. Podbój Litwy przez Anglię wspólnie z krzyżakami , wyprawę dowodzoną przez przyszłego króla Anglii Henryka Lancaster. Intruzom udało się opanować Grodno i Kowno, zęby połamali na twierdzy Wilno, które obronili polscy rycerze. Padło tysiące naajeźdźców. Henry Lancaster uciekł na południe, niestety Jagiełło nie odrąbał mu łba, na co w pełni zasłużył a dziś mielibyśmy spokój.

 42. Maciej Pokora @ Peryskop said

  Re 39 41
  Britain czy raczej angloSAKsons ?

  sons of the bitch…

  A kim jest ta ich mać ?

 43. Boydar said

  Ani Polak ani nawet „Ukrainiec” nie będzie miał tendencji do pisania Joannus przez ha …

  Ale fachowy troll też nie …. 🙂

Sorry, the comment form is closed at this time.