Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Przełom w sprawie zbrodni UPA

Posted by Marucha w dniu 2016-07-23 (Sobota)

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski i dr Andrzej Zapałowski 11 lipca w Sejmie RP przed konferencją na temat Wołynia zorganizowaną przez PSL

Jak podkreśla ks. Isakowicz-Zaleski uchwały w Sejmie i Senacie RP to wielki, aczkolwiek niepełny sukces wszystkich środowisk kresowych.

Do pełnego załatwienia tej sprawy ze strony Polski brakuje ścigania zbrodniarzy, gdyż ludobójstwo się nie przedawnia, a jego ustawowy zakaz propagowania w polskiej i europejskiej przestrzeni publicznej, zwłaszcza symboliki OUN i UPA jest niezbędny. Tę sprawę trzeba dokończyć, choćby to miało trwać jeszcze kilka lat.

Dla nacjonalistów ukraińskich w Polsce i na Ukrainie teraz poza dziesiątkami działaczy kresowych nazywanych „agentami Moskwy” doszło teraz jeszcze większe grono agentów, a mianowicie większość polskiego Sejmu i Senatu, nie mówiąc o wielu przedstawicielach rządu!

Pokazując i dokumentując perfidię i zakłamanie wielu „przyjaciół Ukrainy” w Polsce, a tak naprawdę „przyjaciół banderyzmu i ukraińskiego nazizmu” wielu z nas stało się obiektami bezpardonowych ataków. Teraz po przyjęciu uchwał w polskim parlamencie ciekawy jestem jak będą wyglądały następne ataki. Przecież nie będzie już wypadało szkalować polskich działaczy społecznych za krytykę ludobójców z OUN i UPA oraz ich kontynuatorów w Polsce i na Ukrainie. Trzeba wymyślić nowe treści i obszary ataków.

Jeszcze wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest to, że parlament RP podjął wspomniane uchwały, gdyż w innym świetle stawia się od tego momentu nielegalne pomniki UPA w Polsce, demonstrowanie określonej symboliki, propagowanie ideologii banderowskiej w „Naszym Słowie” itd. W zupełnie innej pozycji przed Europą staje także kwestia propagowania banderyzmu na Ukrainie, gdyż będzie to odczytywane jako propagowanie nazizmu, którego konsekwencją było ludobójstwo.

Do pełnego zwycięstwa jeszcze daleko. Dla nas wszystkich jest ważne abyśmy pomogli Ukraińcom pozbyć się tego „wrzodu” na tym narodzie. Trzeba sprawę doprowadzić do końca, tzn. polska przestrzeń publiczna musi być wolna od jakiejkolwiek symboliki związanej z propagowaniem sprawców ludobójstwa, a na Ukrainie trzeba wspierać środowiska, które także widzą to państwo bez tej ideologii w przestrzeni publicznej. Dla Polski jest ważna ta część społeczeństwa ukraińskiego, która odrzuca tradycję ludobójców.

Czy będzie to łatwe? I tak, i nie. Na Ukrainie mieszka obecnie zdecydowana większość społeczeństwa, która rodzinnie nie miała nic wspólnego z patologią ukraińskiego nazizmu. Wielu Ukraińców nie zna prawdziwej historii, a uchwała polskiego parlamentu pozwoli im dociekać – dlaczego „strategiczny partner Ukrainy” poczynił takie kroki w sprawie ich „bohaterów”.

Polski przeciętny członek Sejmu i Senatu RP nie zdaje sobie sprawy za jak ważną kwestią głosował i to nie tylko w kwestii pamięci narodowej, ale przede wszystkim w zakresie udzielenia realnej pomocy Ukrainie wyrwania się z kleszczy intelektualnego i społecznego terroru środowisk banderowskich.

Pokonaliśmy wspólnie mur poprawności politycznej w sprawie nazwania ludobójstwa po imieniu. Walka trwała kilka dekad. W samym polskim parlamencie od czasu ukazania się książki Ewy i Władysława Siemaszków w 2000 roku o ludobójstwie na Wołyniu w tytule. Wspomniana pozycja stała się pierwszym istotnym przełomem w naszej przestrzeni publicznej w tej kwestii.

Drugim takim przełomem będzie film Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”, który zupełnie zmieni w powszechnym postrzeganiu podejście do banderyzmu i jego dziedzictwa. To wszystko świadczy o jednym – polski rząd musi szybko zmienić podejście do pewnych procesów na Ukrainie i zacząć wspierać środowiska, które widzą Ukrainę nie jako państwo o ustroju z XIX wielu, ale jako kraj typowo europejski.

Andrzej Zapałowski
http://mysl-polska.pl

Należy jednak przypomnieć, iż uchwała nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych.
Admin

Komentarze 23 do “Przełom w sprawie zbrodni UPA”

 1. karlik said

  …”uchwała nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych…”
  Ale może niektórzy pomyślą jakie flagi za nimi powiewająstając do fotografii..
  >https://konwentnarodowypolski.files.wordpress.com/2013/12/swobodny-kaczyc584ski.jpg

 2. Podolak said

  To co dziś polscy Posłowie „wyszykowali” w Sejmie (oprócz nielicznych) to jest kuriozum.
  Sprawcy rzezi Polaków, ukraińscy kaci, ich postawa sankcjonowana jest ukraińską ustawą, ale ustawą, a ofiarom czystek ukraińskich nacjonalistów OUN-UPA i kolaborantów niemieckich faszystów na ziemiach II Rzeczpospolitej, ofiarom ludobójstwa, Posłowie polscy w polskim Sejmie zafundowali jakieś małoznaczące sejmowe oświadczenie – uchwałę.
  Wstyd, i hańba.
  I chciałbym dodać, że nie jestem żadnym sowieckim agentem.

 3. Marucha said

  Re 2:
  O tym, czy Pan jest, czy nie jest „sowieckim agentem” decyduje nie Pan, ale izraelska, amerykańska lub niemiecka agentura.

 4. RomanK said

  TO nie zaden przelom, ale nastepny Przewal Polakow!
  Kazdy kto uwaza inaczej jest butzem!

 5. Bardzo mądry komentarz pana „Miarki” z Neonu:
  Autor

  Coś mi tu nie gra.
  Wygląda to na bardzo brzydką plamę, a jednocześnie zapowiedź jakichś ustawek antynarodowych między różnymi grupami sejmowej „klasy politycznej”. Nadto wszystko w intersie sił wrogich Polsce i Polakom.

  „Uchwała wskazuje na ukraińskich nacjonalistów jako odpowiedzialnych za ludobójstwo. To nie naród ukraiński dopuszczał się zbrodni — zaznaczył” (Poseł PiS Michał Dworczyk).

  Otóż, ta wypowiedź jest nielogiczna – wewnętrznie sprzeczna, a więc perfidnie kłamliwa, otwierająca od razu dwie rozbieżne drogi.

  Bo jeżeli nacjonaliści, to i wyraziciele wartości, morale, interesu i woli narodu.

  Gdyby ci, co zbrodni się nie dopuszczali, byli tylko szowinistami lub syjonistami, to Naród by był od winy wolnym, nawet, gdyby zbrodnie były w jego interesie.
  Tak nie było. Banderowcy zaczęli, a kontynuowała ludność cywilna.
  Naród ukraiński brał w tym udział jako naród.
  Typowym zawołaniem było „Zabij Polaka, zabierz mu wszystko, a nikt ci nic nie zrobi”.

  Naród ukraiński byłby od winy wolnym gdyby i ludobójcy inicjatorzy, i ludobójcy-wykonawcy działali z pobudek ideologicznych w opozycji do postawy ogółu narodu. Owszem taka opozycja też była, ale na tyle nieliczna, że banderowcy ją wymordowali bez trudu. Reszta, albo była bierna i sprzyjająca, albo aktywna zbrodniczo.

  Czy to możliwe, żeby nikt z posłów nie zauważył tej różnicy między ruchem narodowym, a więc ideowym, a ruchem szowinistycznym i syjonistycznym, czyli ideologicznym?

  Jak tu można się czepiać nacjonalizmu. Sowinizm i syjonizm to nie są nacjonalizmy.
  Nacjonalizmy są przyjazne innym nacjonalizmom, bo ich typowym stanem jest patriotyzm, czyli miłość Ojczyzny. W swoich miłościach jesteśmy sobie bliscy jak bratankowie („Węgier, Polak dwa bratanki”), jesteśmy w stanie ofiarnie walczyć „O wolność waszą i naszą”).

  Razi też więcej spraw. Np. zaniżenie liczby ofiar. Między „około 100 000”, a 130-250 tysięcy jest spora różnica.
  Razi uwypuklenie akcji odwetowych, kiedy ich praktycznie nie było żadnych, zaś ok 3000 zabitych banderowców to wynik samoobrony. Inne ofiary po stronie ukraińskiej były z powodu zabijania przez banderowców tych co nie chcieli iść zabijać Polaków lub im pomagali.

  Razi zadowolenie się uchwałą ustanawiającą dzień pamięci, kiedy tu jest potrzebna ustawa dająca narzędzia prawne dochodzenia respektowania wszelkich konsekwencji płynących z zaistnienia genocide.
  Dopiero ustawa pozwoli Ii dochodzić naprawy krzywd i karać fałszerzy historii.

  Jak oni chcą bez ustawy walczyć z zacieraniem śladów po zbrodniach UPA???
  To naprawdę poważna groźba.
  Trwa „faza pogenocidalna” fałszerstwo z zaangażowaniem czynników państwowych i mediów.
  Polecam choćby: http://www.mysl-polska.pl/501

  A lobby banderowskie w Polsce jest potężne, bo wciąż nietępione. I nie zanosi się na tępienie dopóki będzie tylko uchwała…

  Coś tam zostało sejmowym politykierom wyrwane z gardła, ale to zaledwie namiastka początku i grożące poprzestanie na tym, a więc faktyczna zdrada Narodu Polskiego, zwłaszcza Kresowian.

  Można powiedzieć, że zdrada już trwa i zapowiedziano jej kontynuację:
  „Sejm apeluje o „kontynuację dzieła pojednania i dialogu rozpoczętego przez przywódców politycznych i duchownych, wspieranie współpracy historyków, w tym rozszerzenie dostępu do archiwów państwowych…”

  Przecież to ordynarne kłamstwo, że trwa jakieś „dzieło pojednania i dialogu”. To co najwyżej głupie, a fałszywe gesty i słowa bez realnej treści fałszywych przedstawicieli narodów – gra pozorów zmierzająca do tego, by wygaszać tendencje do szukania rzeczywistego zaufania i pojednania celem uczciwego, sprawiedliwego, pokojowego dalszego współżycia.
  Nie można nawet powiedzieć, że banderowcy, ich potomkowie i duchowi spadkobiercy się nawrócili i szczerze szukają przebaczenia i otwarcia drogi pojednania
  To co najwyżej udawanie, że „nic się nie stało” – najgorsza naiwność, która zawsze kończy się kolejną, coraz gorszą zdradą.

  O jakiej tu współpracy może być mowa, jak oni tu chcą kontynuacji, a nie szukania nowej drogi dla prawdy?
  Przecież „większość dokumentów dotyczących ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego – wytworzonych głównie przez radzieckie KGB i MWD – została albo zniszczona albo sfałszowana w latach 2008-2010, kiedy Wiatrowycz był dyrektorem archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy”

  TO, CO WYMYŚLIŁ SEJM TO DLA POLSKI I POLAKÓW DROGA ZAMOZATRACENIA.
  DLA UKRAIŃCÓW ZRESZTĄ TEŻ, BO NIGDY SIĘ NIE NAWRÓCĄ I BĘDĄ BRNĘLI W CORAZ GORSZE BANDYCTWO, W CORAZ WIĘKSZĄ NIEZDOLNOŚĆ DO MĄDREGO I DOBREGO, LUDZKIEGO I POKOJOWEGO ŻYCIA I ALBO TRAFIĄ W KOŃCU NA MOCNIEJSZEGO…, ALBO POPADNĄ W ZUPEŁNĄ IZOLACJĘ OD NORMALNYCH, W NAJGŁĘBSZE I ZASŁUŻONE WYKLUCZENIE I TAM SZCZEZNĄ.

 6. Janek said

  Ta cyniczna polityka ma stare korzenie. Wystarczy przypomnieć postawę gen. Andersa w sprawie internowanych z ss-galizien, których potomkowie zawsze będą tak czy inaczej wrogami Polski.

 7. RomanK said

  Za wybryk tych glupich butzow…zaplaca krwia tysiace niewinnych ludzi….. mozna to odniesc do stytuacji obecnej///
  Wypowiedzial ja moj dziadek oficer PP na Kresach..jako komentarz do pacyfikacji wsi ruskich na Tarnopolszczyznie…..okazaly sie prorocze.
  Trzeci z kolei raz rzadzacy Polska popelniaja ten sam blad!
  Ile razy mozna????oczekiwac za kazdym razem innego rerzultatu????

 8. Radosław37 said

  PSL bez względu na swoją „grzeszność”, jest najbardziej propolską partią w sejmie od 25 lat. Struktury dolne(gminy, powiaty czy nawet województwa) w większości są kierowane przez rdzennych Polaków. Nie pisowców malowanych czy pewoców, tylko przez Polaków. Popisowi zależy na całkowietej likwidacji ruchu ludowego na całkowitym wykorzenieniu tradycji z polskiej wsi.

 9. snag said

  P. Romanie ,…

  To nie jest blad a planowana nie przez Polakow i nie w Polsce polityka ,…

 10. Isia said

  Re: 4 … Panie Romanie … zgadzam się … jest dokładnie tak, jak Pan napisał … to celowa robota rządzącego w Polsce żydostwa …

 11. Isia said

  Re: 5 … Pani Dziewczyna Troi … słusznie zwróciła Pani uwagę na pozytywne znaczenie słów … nacjonaliści, nacjonalizm … w związku z tym nie powinno się ich używać w odniesieniu do morderców, zwyrodnialców ukraińskich … sprawców tego okrutnego ludobójstwa … kierowanych przez żydobanderowców ( żydów Banderę, Szuchewycza etc. … ) ze zbrodniczych organizacji występujących pod nazwą OUN i UPA … nie powinniśmy ich w ten sposób nobilitować …

 12. głupi Wania said

  Przepraszam za zduplikowanie na poprzednim wątku idei wyrażonych przez kilkoro tu obecnych. W momencie ich wyrażania, nie doszedłem jeszcze do tych wypowiedzi.

  P.S. Jeśli jestem ruskim agentem, to amatorem, bo mi cholera nie płacą.

 13. gosc said

  „Każdy, kto był Polakiem miał zostać unicestwiony”
  Dlaczego? Na to pytanie daje odpowiedź Dr Lucyna Kulińska.
  Odnosi się także do mordów kapłanów i milczącego KK.

  Dr Lucyna Kulińska czujemy się zdradzeni przez PiS. Ukraiński szowinizm!!!!!

 14. Marsz we Lwowie ku czci Dywizji ukraińskiej SS Galiczina…dywizji Herojów…
  .https://youtu.be/tyRZ5oNYQdw

 15. rdest said

  Tak wyglądał przemarsz ukrów w Przemyślu:
  >https://www.youtube.com/watch?v=dCM12UBFJ8k

 16. Siggi said

  PiS bardziej musiał niż chciał
  Głosami PiS-u Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu 11 lipca dniem pamięci o banderowskim ludobójstwie. Nareszcie! Mniejsza o to, że PiS bardziej musiał niż chciał. Musiał, bo z jego elektoratu odezwały się pomruki niezadowolenia, podobnie jak w sprawie podwyżek wynagrodzeń dla sfery rządzącej.
  Mimo wszystko jest w tej sprawie coś, co budzi mój sprzeciw. Otóż posłowie z klubu parlamentarnego Kukiz15 chcą wprowadzenia kary więzienia za propagandę ideologii banderowskiej. Jestem temu przeciwny. Wolność to ciężkie brzemię i dla mnie wymaga ona więcej obowiązków niż daje przywilejów. Brzemię wolności, to obowiązek tolerowania poglądów, które ktoś może uznawać nawet za zbrodnicze. Za sprzeczne z zasadami wolnego państwa uważam, istniejący w Polsce, ustawowy zakaz propagowania faszyzmu i komunizmu, jak i teraz postulat karania za propagowanie banderyzmu. To wszystko, to chodzenie po cienkim lodzie. Czy są powszechnie uznane na gruncie prawnym uznane definicje komunizmu, nazizmu i banderyzmu?

  Z tego co wiem, to nie ma. Jestem przeciwnikiem wszystkich tych ideologii, ale nigdy nie będę uważał, że zostały pokonane, bo prawo ściga ich głosicieli. Co robić, żeby nie zaśmiecały umysłów? Radzę to, co sam robiłem. Gdy byłem prezydentem Stalowej Woli, wydałem zgodę na zgromadzenie Świadków Jehowy na miejskiej hali sportowej. Rzuciły się na mnie bogobojne środowiska katolickich pań. Powiedziałem im, że świadkom Jehowy wolno się gromadzić, a tym paniom wolno stanąć pod halą sportową i przekonywać, że świadkowie jehowy nie mają racji. Jak się boją napaści, to zapewnię im ochronę. O ile wiem nie skorzystały z mojej propozycji. Dodam tylko, że widzę różnicę między wydaniem „Nacjonalizmu” Dmytro Doncowa, a pozwoleniem na demonstrację – na przykład w Przemyślu – jakiejś probanderowskiej organizacji.

  Andrzej Szlęzak
  http://www.mysl-polska.pl/957

 17. błysk said

  Re16. P. Szlęzak będzie niedługo przeciwnikiem siebie samego .Niech przyjmie do wiadomości,ze propagowanie banderyzmu czy komunizmu to walka ze złem ,a zbrodnie które wyrządziły te kierunki są znane. Samo zwalczanie ich przy pomocy propagandy okazuje się nie wystarczające.

 18. NICK said

  „Jak podkreśla ks. Isakowicz-Zaleski uchwały w Sejmie i Senacie RP to wielki, aczkolwiek niepełny sukces wszystkich środowisk kresowych.”
  „wielki, aczkolwiek niepełny”; „sukces”???

  Tu jest odpowiedź, Gospodarzu na to o czym zacząłem z x. Zaleskim-isakiewiczem a o co kilka zdań z Panem Boydarem zamieniliście.

  Zaleski/małecki/szechter.
  Brakuje Lemańskiego.
  Tyle.
  Znaczy tego jest duuużo więcej. Nie dziś.

  ——
  Widocznie wściekłe ataki na ks. Zaleskiego ze strony michnigówniarzerii to tylko dla picu i zmylenia gojow.
  Admin

 19. NICK said

  Aaa, tak w ogóle? Tytuł: „Przełom w sprawie zbrodni UPA”.
  Przełom?
  Czy „Andrzej Zapałowski
  http://mysl-polska.pl” zna znaczenie słów polskich?

 20. NICK said

  Tak być może, Adminie. (18).

 21. revers said

  Jaki przelom? takie typy jak Poroszenko, Jaceniuk to ganc pomaga, lub splywa z kwista maca, zakasowal 4 mld. i ma to w 4- rech literach, ze przykro im.

  Wystarczy np. lewy rachunek za mur od Rosji, a jest tego pare metrow plota z drutu na wysokosc 2 metro, i juz zarosnietego rowu, prawie melioracyjnego, miliony leca na prywatne konta oligarchow z gminy a w Warszawce jak zawsze moralizuja tam gdzie nie trzeba lub nie na czasie lub w czasie.

 22. peacelover said

  …wyglada na to, ze dopuki Putin nie zajmie sie…

  tak na serio (!)

  tymi patroszenkami i innymi zydobanderami…

  i tez…

  z Polski nie pogoni sie tego scierwa,

  to MY satysfakcji miec nie bedziemy !

 23. Piszę więc jestem said

  Ks.Isakowicz na pytanie:

  Kim są autorzy scenariuszy ZBRODNI wszelkiej,
  obruszyl się, że przecież je w detalach opisuje w swojej książce . . .

  na co otrzymał zpaewnienie, że:

  opisuje tylko narzędzia a o reżyserach milczy i udaje,
  że młotek sam rozbija głowki . . .
  Tylko się znacząco wkręcał oczkami w pytającego . . .

  Bylo to na forum publicznym, w Kościele – w pewnym sensie można powiedzieć – katolickim!

  Pytanie na odchodne:

  Znacie pochodzenie dzieci, o które tak się ks.Isakowicz troszczy i zbiera fundacyjne zlocisze?!

  To pobadajcie, bo mam wielką „poszlakę”, że to w zasadzie,
  tylko i wyłącznie nasi „starsi bracia w wiadrze odmętów”.

  Tak to się robi:
  Polacy nawet na dzieci upośledzone swoich wrogów

  ochoczo płacą i się radują miłosiernie, aż im . . .
  (sami se dopiszcie)

Sorry, the comment form is closed at this time.