Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Varoufakis: Unia Europejska to kartel oligarchów. Wszyscy płacimy za piramidę długów, którą stworzyli prezesi niemieckich banków

Posted by Marucha w dniu 2017-05-22 (Poniedziałek)

Yanis Varoufakis, ekonomista i były minister finansów Grecji, udzielił ciekawego wywiadu Gazecie Prawnej.

Mówi w nim o prawdziwych przyczynach zadłużeniowego kryzysu Grecji, bezsensie utworzenia strefy euro z krajów zadłużonych powyżej 100 procent PKB i o tym, jak wszystkie kraje UE muszą zrzucać się na to, by tzw. Unia pierwszej prędkości w ogóle mogła funkcjonować.

Wybraliśmy dla czytelników Wolność24.pl najciekawsze fragmenty wywiadu.

O przyczynach greckiego kryzysu:

„Ludzie z Deutsche Banku albo z Eurostatu znają statystyki gospodarcze lepiej niż politycy. Prawda jest taka, że europejskie elity, Eurostat, Bruksela, banki – wszyscy! – na długo przed wybuchem kryzysu wiedzieli, jak wygląda sytuacja mojego kraju. Dam przykład. W 2005 r. ja i dwóch innych greckich ekonomistów napisaliśmy do Eurostatu list otwarty, w którym zwróciliśmy uwagę na statystyczne fałszerstwa rządu w Atenach. Operowaliśmy na konkretnych liczbach, pokazywaliśmy, że w rachunek deficytu celowo nie wlicza się deficytów systemu ubezpieczeń społecznych czy opieki zdrowotnej. Po dwóch miesiącach dostaliśmy odpowiedź: „Mylicie się, wszystko jest w porządku!”.

O strefie euro:

„Cała strefa euro zbudowana jest na takim kłamstwie. Gdy tworzono jej zasady, wymyślono reguły z Maastricht. By wejść do euro, nie można było przekroczyć 3 proc. PKB deficytu, 60 proc. PKB długu i nie można było mieć zbyt wysokiej inflacji. A jak wyglądał dług włoski w chwili wprowadzenia euro? 122 procent PKB. I pojawił się problem, bo Niemcy, bez których zgody nie dałoby się stworzyć unii walutowej, zażądały, by weszły do niej także Włochy. Gdyby bowiem Italia pozostała przy własnej walucie, miałyby możliwość dokonywania dewaluacji lira, co tworzyłoby przewagę konkurencyjną. Więc nawet jeśli VW produkowałby lepsze auta niż Fiat, to i tak Fiat byłby w lepszej pozycji, jeśli idzie o eksport.

Francuzi, główni pomysłodawcy euro, ulegli naciskom Niemiec i zgodzili się wyretuszować statystyki gospodarcze Włoch. Wróćmy teraz do Grecji. Nasi biurokraci i politycy wiedzieli, że kraj nie spełnia wszystkich kryteriów z Maastricht, więc przy cichym przyzwoleniu Brukseli zastosowali ten sam trik, który upiększył włoskie bilanse. Grecja wdarła się do unii walutowej, grożąc, że jeśli jej nie wpuszczą, powie światu o machlojkach, co stawiałoby projekt euro pod znakiem zapytania już w momencie jego uruchomienia.

Cała Unia fałszowała statystyki, nie tylko Grecja. Ale przecież wiadomo było, jak to się skończy. Nie trzeba być ekonomicznym Einsteinem, by rozumieć, że unia walutowa pełna zadłużonych państw nie będzie działać poprawnie. Już w 1999 r. ekonomiści przestrzegali przed realizacją tego projektu”.

O rozpowszechnianym przez Niemcy micie „pracowitej Północy i leniwego Południa”:

„Ta narracja jest nie tylko fałszywa, ale i niebezpieczna. Antagonizuje narody, przyczynia się do dezintegracji Unii Europejskiej. Każde zdanie zaczynające się od „Oni, Niemcy… Oni, Grecy… Oni, Polacy…” jest fałszywe. Są zawsze konkretni Niemcy, Grecy, Polacy. W tej wersji, której uczą nas elity, na Północy mieszkają pracowite mrówki, które korzystając z urodzaju i dobrej pogody, robią zapasy na zimę, a na Południu mieszkają lekkoduszne koniki polne, które się beztrosko bawią i nie pracują. Przychodzi zima i trzeba koniki polne ratować.

W wersji, która odpowiada prawdzie, mrówki i koniki polne rozsiane są po całej Europie. Koniki polne na Północy to prezesi banków niemieckich. To oni stworzyli piramidę długów, pożyczając pieniądze konikom polnym z Południa, czyli np. deweloperom – na budowę kolejnego osiedla. Gdy piramida zaczęła się walić, sięgnięto po pieniądze mrówek, podatników Północy i Południa. Niemieckie mrówki obrócono w ten sposób przeciw mrówkom greckim i odwrotnie”.

http://wolnosc24.pl

Komentarzy 12 to “Varoufakis: Unia Europejska to kartel oligarchów. Wszyscy płacimy za piramidę długów, którą stworzyli prezesi niemieckich banków”

 1. Re: Artykul…
  No k…rwa genius… Drugi kolumb… Ameryka odkrywa….
  A co do tej pory robil? „Krecil lody” z lichwiarzami???…
  Pewnie „koryto” sie urwalo I postanowil „oswiecic” podatkowa „gawiedz”…
  ===========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 2. RomanK said

  Dziwi sie pan:-)))))??? przestali placic to gada co wie:-)):-))

 3. revers said

  Racja tak krecil przy Grexitu, ze wiekszosc Grekow bedzie musiala wyjechac jak w najasniejszej za chlebem, a do Grekow juz coraz mniej nalezy i z infarstruktury, lotnisk, porty, autostrady, liczne wyspy a jest ich chyba z 6000 sprzedane banksterom lub ich prywatnym inwestorom siotrzanym, lacznie z rezerwatami przyrody.

  W Polin rowniez sie ciesza z dotacji unijnych, unowoczesnienia infrastruktury, plu500 a na koncu przyjdzie trojka, komornik z IMF, ECB i zabierze te swoje 50% inwestycji, wezmie tanio w dlugu reszte plus krajowe 50%.

 4. Pinxit said

  Ja jak zwykle robie za czarne memento: Pamietam jak na polskich blogach i na gajowce znalazly sie takie polskie madrale, ktorzy krytykowali Grekow za lenistwo i ze im sie
  ” w glowach poprzewracalo”. i I to akurat wtedy gdy Grekom bardzo potrzebne bylo wsparcie narodow Europy.
  Byli i tacy, ktorzy niegdys byli w Grecji i byli swiadkami, ze „Greki to smierdzace lenie”.

  Ja mysle, ze do polskiej opinii publicznej najlatwiej i najszybciej dociera zydowska propaganda.

  Bo: Mala herba cito crescit – zle ziele szybko rosnie. (falszywe wiesci bardzo szybko sie roznosza)

 5. To praca jest wartością, nie złoto, czy pieniądze. Te dwa ostatnie, to jedynie ekwiwalent pracy.

 6. Marcin said

  Dawali to brali ale jak przyszło do bicia to niestety spier…sie nie udało. Jemu koryto może i sie nie urwało ale mógł zostać zastraszony bo jego kariera skończyła sie w mgnieniu oka.

 7. Boydar said

  Straśnie szybki Pan Jasiek – „… pewnie „koryto” się urwało I postanowił „oświecić” podatkową „gawiedź”…”. I co, oświeciło Pana ? Bo Pana Romana najwyraźniej.

  Co mieli zarobić i osiągnąć to zarobili i osiągnęli. Dodatkowym bonusem będzie geszeft na kryzysie; im większym tym większy. Teraz należy jedynie ten kryzys przyśpieszyć, żeby ludzie sobie życia nie zdążyli poukładać. I p. Eurofuck właśnie to robi.

  Nie on jeden zresztą, on jest niby ekonomistą, podobno. Ale w tej samej drużynie grają przecież i „politycy” i „nasi ulubieni publicyści”. Kto tym wszystkim tak ślicznie steruje, i jakimi rękami. Kiedyś mówiło się na dobranoc Jasiowi – Jasiu, rączki na kołderkę. Tu wypada stwierdzić – na fartuszek !

  O stonce i wykopkach już wspominałem.

 8. Filomena said

  Kryzys w Grecji zostal wywolany celowo. Kiedy zaczal sie sztucznie wywolany konflikt w Kosowie, Grecy stali po stronie Serbow. I nie tylko to. NATO mialo plan wyslac przeciw Serbom Turkow. Nie pozwolili na to Grecy. Blokowali drogi tureckim czolgom. Pani Albright powiedzila wtedy, ze Grecy jeszcze za to zaplaca.

  Grecja to kraj prawoslawny i zawsze zainteresowany byl we wspolpracy z Rosja. Zabiegal o to szczegolnie Grecki premier Kostas Karamanlis. Mialo to miejsce jeszcze w polowie lat 2000. Dazyl do zaciesnienia wspolpracy z Rosja. Mial zakupic duza ilosc rosyjskiej broni. Wlasnie w tym okresie, byl to rok 2007 czy 2008 byly w Grecji straszne pozary. Nie byly one calkiem spontaniczne. Bylo wiele przypadkow celowego podpalenia. Na samego Karamanlisa szykowany byl zamach. To jeszcze nie wszystko. Karamanlisa szantazowano. Uprowadzono jego male dzieci o czym media ogolnie milcza. Dzieci te odbili kidnaperom rosyjscy agenci. Jednym slowem globalistyczne sily robily wszystko azeby Grecje odciagnac od Rosji. I zeby ja ostatecznie dobic, wywolaly w Grecji kryzys.

  Spelnila sie grozba pani Albright.

 9. hulsz said

 10. Duce said

  Re: Filomena

  Bardzo dziękuję za Pani niezwykle interesujący wpis.
  Tylko prosiłbym o nie pisanie słowa „pani” przed nazwiskiem tej chazarskiej wywłoki. Na „panią” trzeba sobie zasłużyć.

 11. Stan said

  Punkt ekonomiczny na sytuacje w Grecji:
  – Grecja nie powinna być w sferze EURO, gdyż dane dotyczące sytuacji ekonomicznej Grecji
  przed wejściem do sfery EURO zostały przez stronę grecką całkowicie sfałszowane,
  – kredyty od Gold. Sachs jakie Grecy uzyskali było wielka afera korupcyjna na wysokich
  szczeblach (Gold. Sachs zarobił od tych kredytów w ciągu kilku miesięcy 0,5 mld $)
  – ówczesny rząd grecki musiał zaciągać krytycy od I.F.M. i banków niemieckich, Banku Centralnego,
  aby spłacić kredyty do Gold. Sachs i tak się zaczęła spirala brania kredytów przez stronę grecka
  (żadnych procesów i winnych nie było)
  – włączenie Grecji do strefy Euro było decyzja polityczna, a nie ekonomiczna i do dzisiaj ponosi tego konsekwencje,
  – poziom technologiczny firm greckich był na bardzo niskim poziomie i dlatego nie mieli żadnych szans
  konkurować na otwartym wolnym rynku europejskim (większość firm jest pozamykana i sprzedana za bezcen)

  Reasumując: korupcja i zatuszowanie prawdy o stanie ekonomicznym na wysokich szczeblach w Grecji i UE jest przyczyna,
  ze dzisiaj Grecja jest zadłużona (2 lata temu ponad 270 mld Euro), a obcinanie zwykłym ludziom rent, emerytur, niskie świadczenia na służbę zdrowia itd. i itd. nie jest rozwiązaniem.

  Zwykli ludzie ponoszą konsekwencje tego, co inni będący u koryta naskrobali.
  Dzisiaj lamentowanie nic nie pomoże.
  Tyle na temat.

 12. PISKORZ said

  re 10 Dobra uwaga…Ta wywłoka ostrzegała kiedyś kogoś z wierchuszki brytyjskiej, że zapłaci za to wiedział o Iraku..I zapłacił…miał tzw wypadek w górach Szkocji..

Sorry, the comment form is closed at this time.