Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Liwiusz o USA nastawiają przeciwko sobie…
  revers o Wolne tematy (24 – …
  B o USA nastawiają przeciwko sobie…
  mironik o Wolne tematy (24 – …
  Greg o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Zielone ludziki
  revers o Hillary Clinton: Konflikt na U…
  Greg o Wolne tematy (24 – …
  Marek o USA nastawiają przeciwko sobie…
  Boydar o Rcchiladze: Dla Gruzinów Kaczy…
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  revers o Wolne tematy (24 – …
  Boydar o Wolne tematy (24 – …
  minka o USA nastawiają przeciwko sobie…
  Kojak o USA nastawiają przeciwko sobie…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Czesi podjęli decyzję o budowie kolejnych reaktorów atomowych. Polacy zastanawiają się od 10 lat.

Posted by Marucha w dniu 2019-07-12 (Piątek)

Niemal wszyscy sąsiedzi Polski posiadają własne elektrownie atomowe (nie ma ich tylko Litwa, bo była przestarzała i UE kazała ją zamknąć). Czesi posiadają nawet dwie tego typu siłownie (Dukovany i Temelin), a rząd w Pradze właśnie podjął decyzję o budowie kolejnych reaktorów.

W odróżnieniu od Czech, politycy w Polsce od ponad 10 lat nie mogą się zebrać na odwagę i podjąć decyzję o rozpoczęciu budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej. A z każdym kolejnym rokiem bez „atomu” nasza sytuacja związana z bezpieczeństwem energetycznym będzie coraz tragiczniejsza.

Rząd Czech podjął w poniedziałek decyzję o sposobie finansowania budowy nowych reaktorów atomowych w już działających elektrowniach jądrowych (funkcjonujących w miejscowościach Dukovany i Temelin na południu Czech).

Aktualny udział energii atomowej w bilansie energetycznym Czech wynosi 34 proc. Po wybudowaniu nowych reaktorów wzrośnie on do poziomu 50 proc. To konsekwencja przyjęcia w 2015 roku przez rząd w Pradze „Państwowej koncepcji energetycznej”, w której założono, iż energetyka jądrowa będzie dla Czech głównym źródłem energii.

O ile czescy politycy nie mają wątpliwości i twierdzą, że atom będzie podstawą ich bezpieczeństwa energetycznego, to polscy politycy od ponad 10 lat nie mogą podjąć konkretnej decyzji dotyczące budowy choćby tylko jednej elektrowni atomowej. Wiją się, przekładają terminy, tłumaczą, ale decyzji jak nie było, tak nie ma.

Niestety (dla nas wszystkich) taki stan zawieszenia kosztuje coraz więcej pieniędzy. Szacuje się (na podstawie danych ujawnionych przez NIK, PGE oraz Ministerstwo Energii), że całkowita kwota przeznaczona na „Program polskiej energetyki jądrowej” od początku 2009 roku istotnie przekroczyła już miliard złotych. [I co tym miliardem zrobiono? – admin]

Co gorsze – trwające już od ponad 10 lat kręcenie się w miejscu w/s rozpoczęcia budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej, to nie tylko kwestia pieniędzy trawionych na pensje i wynagrodzenia dla członków specjalnie w tym celu powołanych spółek oraz ich doradców. To także sprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Z roku na rok wzrasta w naszym kraju zapotrzebowanie na energię elektryczną. [I wzrośnie jeszcze bardziej, gdy po drogach zacznie jeździć milion samochodów elektrycznych Morawieckiego – admin]

Nie budujemy jednak nowych dużych źródeł mocy, które byłyby w stanie sprostać zapotrzebowaniu rozrastającej się gospodarki (nowe bloki węglowe i gazowe, które są obecnie w budowie, mają przede wszystkim zastąpić bloki stare i awariogenne, które nie nadają się do dalszego użytkowania).

Aby zapewnić odpowiednią moc w sieci przesyłowej nasz kraj musiał uzależnić się od dostaw z zagranicy. To, czy gospodarka będzie funkcjonować, a ludzie będą mieli prąd w swoich domach, zależy od tego, czy uda nam się zaimportować odpowiednią ilość energii z Niemiec, Szwecji, Ukrainy i… Czech. Tych Czech, których rząd właśnie zadecydował w jaki sposób finansować budowę nowych reaktorów atomowych.
[A dlaczego nie mamy importować czystego, bezpiecznego, zdywersyfikowanego i ekologicznego prądu elektrycznego z USA i Izraela? Znowu Putin coś namieszał? – admin]

Niestety bez własnego „atomu” nasza sytuacja związana z bezpieczeństwem energetycznym będzie coraz tragiczniejsza. Coraz bardziej będziemy się bowiem uzależniali od dostaw energii z zagranicy, które przecież nie są zagwarantowane raz na zawsze.

Co jeśli np. Niemcy nagle przestaną przesyłać nam swoją moc? Kto wówczas zapewni Polsce energię elektryczną? Białorusini? Rosjanie?! [No przecież Amerykanie! – admin]

Źródło: Czechy: Nowe reaktory zbudują firmy zależne od CEZ (PB.pl)

http://niewygodne.info.pl/

Komentarzy 10 do “Czesi podjęli decyzję o budowie kolejnych reaktorów atomowych. Polacy zastanawiają się od 10 lat.”

 1. Zdzicho said

  Budowa dużych elektrowni atomowych jest kosztowne i w przypadku awarii niebezpieczne. Sz. Wandaluzja wspomina o innej alternatywie elektrowni jądrowej, jako minireaktorach nazwanych przez Autora ,,Urszula Sipińska”. Szereg firm, jak np. japońska Toshiba ma gotowe patenty i realizacje takich tanich minireaktorów. Energia w ten sposób pozyskana mogłaby obsługiwać około 30 tysięcy mieszkańców, co by prowadziło do decentralizacji. Ale problem jest polityczny i niemożliwy do rozwiązania, jako decentralizacja, ktora by wzmacniała siłę regionów.

 2. szybki bill said

  >https://youtu.be/pDed89Ti9ZA

  Po co to tutaj?
  Admin

 3. JW said

  Nie od 10 lat, a co najmniej od końca lat 80., kiedy to planowano zbudować coś w Żarnowcu. Najlepiej to by było budować nie atom, a pójść w zupełnie innym kierunku, np. udoskonalać urządzenia przetwarzające na prąd energię słoneczną.

 4. kojak said

  INFO ? To znani, nawiedzeni i agresywni propagatorzy absurdalnych elektrowni rtomowych ! Kazdy wedlug nich, ich przeciwnik to ciemniak nieuk i glupek ! Juz nie moge czytac tego ich belkotu !

  ————–
  W ogóle nie o to się rozchodzi.
  Pytanie brzmi: co się stało z miliardami złotych przeznaczonych na rozwój energetyki jądrowej.
  Admin

 5. Echo z Węgier said

  Ponad 10 tysięcy Polaków zbudowało w latach 1976 – 1984 na Węgrzech elektrownię jądrową (bliźniak Żarnowca) w miejscowości Paks nad Dunajem. Nazwa tego 20-tysięcznego miasteczka (wym. poksz) na naddunajskiej skarpie, około 110 km od Budapesztu, kojarzy się każdemu Węgrowi z jedyną na Węgrzech siłownią nuklearną, pokrywającą prawie 50% zapotrzebowania energetycznego kraju (4 reaktory produkcji czeskiej). Stabilna produkcja energii 35 letniej elektrowni Paks I – to ponad 15 tys. GWh rocznie – jeszcze przez 25 lat.

  Przetarg na dostawy turbin i geratorów nowego bloku nr 5 i 6 w Paks II wygrał GE Power (General Electric Elbląg, czeskie Pilzno, Wrocław). Serce elektrowni – dwa reaktory ponownie będą pochodzić z Czech. Węgrzy liczą na udział Polaków i polskiej myśli technicznej, dzięki którym ponad 35 lat istnieje i doskonale funkcjonuje elektrownia w Paks, zaliczana do najbardziej wydajnych i najbezpieczniejszych siłowni nuklearnych na świecie.

  Od 50 lat „budują” elektrownie jądrową w Polsce. Wydatki związane z tą „budową” przekroczyły już 15 mld zł. Obecnie szacunkowy koszt budowy elektrowni jądrowej 1000 MW wynosi ok. 15 mld zł.

  Polski program jądrowy obchodzi swoje 50 lecie. W każdym roku organizowano z pieniędzy podatników ponad sto imprez (konferencje, forum naukowe, prelekcje, szkolenia, zjazdy, wykłady, spotkania, itp.). Kontynuacja finansowanych przez polskich podatników 5 tysięcy odbytych już imprez oraz niezliczonych badań może trać jeszcze wiele, wiele lat.

  Żarnowiec to już nie tylko celowe podawanie nieprawdy i wprowadzenie w błąd społeczeństwa oraz likwidacja przemysłu stoczniowego. To sprawa kryminalna. Dzięki ofiarności ekooszustów straciliśmy przez 35 lat setki miliardów złotych. Straciliśmy nie tylko szanse taniej energii, ale też możliwość kontynuacji bardzo energochłonnej produkcji w stoczniach i eksportu statków, nie mówiąc zlikwidowaniu dziesiątek tysięcy miejsc pracy w zakładach związanych z przemysłem stoczniowym.

  Przemysł oparty na truciu ludzi węglem już właściwie upadł (stocznie, huty), a więc należy jego upadek przyspieszyć poprzez popieranie energii odnawialnych. Kończąca się epoka ,,węgla i stali” oznacza początek nowych technologii nowych źródeł energii. Aby wyprodukować taką samą ilość energii elektrycznej to węgla kamiennego trzeba zużyć ponad 2,5 mln razy więcej niż uranu, Tylko w Polsce co roku energetyka węglowa uwalnia do środowiska kilkaset ton uranu i toru leżącego od lat na hałdach popiołów elektrowni. Czy ktoś to kontroluje?

  Obecne koszty generowane przez amerykańskie i europejskie reaktory jądrowe są dwa-trzy razy wyższe niż te stawiane i użytkowane w krajach Bliskiego Wschodu, czy w krajach azjatyckich.

  Ważną kwestią wpływającą na koszty budowy siłowni nuklearnej jest łańcuch dostaw oraz siła robocza. Ponieważ UE i USA ponad 30 lat temu wstrzymały swoje prace nad rozwojem energetyki jądrowej, Zachód nie ma już dostępu do nowoczesnych technologii i dostaw niezawodnych części zamiennych oraz nie ma już przeszkolonych pracowników.

  W ciągu ostatnich 30 lat nie zbudowano ani jednej elektrowni nuklearnej, czy to w UE, czy w USA. Skuteczni sprzedawcy, tacy jak Chiny, Rosja, Korea Południowa, mają naprawdę szybkie i sprawne łańcuchy dostaw oraz osiągnęły wysoki poziom wiedzy nuklearnej wśród młodego pokolenia.

  Odpowiedzialny człowiek nie może obojętnie patrzeć na to, jak wygląda jego otoczenie, jakość powietrza, którym oddycha oraz musi dbać o przyszłość młodego pokolenia. Wszyscy musimy korzystać ze swych praw i mądrze uczestniczyć w kształtowaniu środowiska dla naszego potomstwa.

 6. AlexSailor said

  Ad 5 @Echo z Węgier

  Jakież to polskie.
  Wydać 15 miliardów, za które można zbudować całą elektrownię i nie zbudować NIC.
  Polak potrafi – bez głupich komentarzy o żydach, masonach, ruskich, niemcach, amerykanach, ubekach, czy komunistach.
  Przed wojną było dokładnie to samo, tylko na mniejszą skalę, a jakby kto ujawnił przekręt to do piachu lub Bereza.

  Nie ma chyba jednak racji Michalkiewicz pisząc o odblokowaniu polskiego narodowego potencjału gospodarczego.
  Nie ma takiej możliwości.
  Jeśli nie zablokuje go UB/na_wsi, to znajdzie się inna banda.

  Nie da się.

  A podstawą jest „luźny” stosunek nasz do sprawiedliwości.
  Inaczej drobne cwaniactwo i złodziejstwo.
  Pięknie, po prostu pięknie pokazywał to w swoich filmach Bareja (z Misiem na czele).

  Jest tam taka scena, gdzie szef nakazuje szukać podwładnym dublera.
  Ci zaś natychmiast jadą do meliny, grają w karty, piją wódę, a na koniec przekręcają licznik i
  spisują protokół, by dostać kasę.
  KWINTESENCJA.

  Inaczej – kierunek Wenezuela+, tam też brakuje prądu.

 7. https://marucha.wordpress.com/2019/07/12/czesi-podjeli-decyzje-o-budowie-kolejnych-reaktorow-atomowych-polacy-zastanawiaja-sie-od-10-lat/

  Ad. 1, 5:
  O minireaktorach URSZULA SIPIŃSKA obsługujących 30 tysięcy mieszkańców nie słyszałem, ale ma to być patent japoński. Słyszałem natomiast to opracowanej przez Francuzów koncepcji Energetyki Gminnej na minireaktorach USi na 200 tysięcy mieszkańców. To zostało jednak zdezawuowane przez rząd francuski jako Energetyka Wojenna – ZAGRAŻAJĄCA Potężnemu Francuskiemu Kompleksowi Energetyki Nuklearnej.
  Generał d’Gaulle chciał nam podarować Reaktor Francuski, na co polscy fizycy nie zgodzili się. Polacy podjęli budowę elektrowni atomowej ŻARNOWIEC na innej koncepcji, ale ŻARNOWIEC został zniszczony przez Terrorystów Ekologicznych, którzy domagali się ŁAPÓWEK. Wobec tego na Polskich Papierach zbudowali taką elektrownię Węgrzy, co okazało się Najlepszą Inwestycją. Ta sprawa Reaktora Francuskiego była KATASTROFĄ Związku Sowieckiego w postaci Kurskiego Kombinatu Metalurgicznego, który okazał się NIERENTOWNY.
  To dotyczy mnie, gdyż według KKM budowano Hutę KATOWICE, której budowę musiano PRZERWAĆ jako SPRZECZNĄ z moją koncepcja Metalurgii Górnośląskiej, którą zaproponowałem dla URALU. Na PWr przemówiono mi do rozsądku: NIEMCY PRACOWALI NAD COS-em STO LAT, A TU PRZYCHODZI JAKIŚ PRAWDZIC I MÓWI, ŻE ICH COS JEST DO LUFTU…
  Japoński minireaktor URSZULA SIPIŃSKA to BIZNES dla schronów przeciwatomowych.

 8. Tekla said

  Dlaczego Wegry zdecydowaly o poszerzeniu elktrowni atomowej. w Paks.i dlaczego wybrali rosyjskie VVER-1200?

  .https://www.youtube.com/watch?time_continue=64&v=nnq3z3mMHOM

  398 000 MW tyle globalnie daje energia atomowa 40krotna wartosc energii atomowej na Wegrzech..70% daja bloki PWR – Pressurized Water Reactor
  pod wzgledem bezpieczenstwa najlepszy jest rosyjski 3+ generációs, VVER-1200

  Rosja na rozbudowe w Paks dwoch nowych VVER-1200 ,ktore beda pracowaly 70 lat…. Pozyczyla 10mld Wegrom na bardzo przyzwoitych warunkach Wegrzy z tej pozyczki za 5 mld euro beda zatrudnic swoje firmy.. co daje szanse im na zdobycie doswiadczenia w budowie innych elektrowni na swiecie.. i praca dla swoich ludzi w kraju..
  Cala inwestycja pozostanie wlasnoscia Wegier w 100%..
  splacac pozyczke 10mld euro beda splacac jak uruchomia te bloki..czas splaty 21 lat

  Paks II bedzie pracowalo przey 70 lat cena(50-55 euró/MWh ) w cenie jest splacanie pozycki ,budowa..odpady..

  Rosyjskie .
  3+ generációs, VVER-1200 to najnowoczesniejsze i najbezpieczniejsze bloki do produkcji energii atomowej..
  nawet KE stwierdzila i potwierdzila ..to

  Rosja ma zamowienia na te bloki juz do innych krajow..

  Finlandia 1,.Bialorus 2 , Chiny 4 ,,Bangladesz 2 ,Turcja 4,Egipt 4..

 9. Mietas said

  Jak powiedział niemiecki fizyk Albert Einstein: Jeśli uda ci się wykorzystać odkrycia fizyki jądrowej dla dobra świata, otworzy to drzwi do nowego ziemskiego raju.

  Tekla bardzo dobrze napisałeś,Rosjanie są już bardzo blisko budowy reaktorów które będą pracowały na szybkich neutronach,a to będzie przełom dla całego świata.

  „Przełom” – jeden z najważniejszych współczesnych projektów w globalnej energetyce jądrowej. Przewiduje on nowej generacji technologii energetycznych opartych na obiegu zamkniętym paliwa z reaktorów dużych prędkości. Zdaniem ekspertów, praktyczne wykorzystanie wyników projektu wzmocni rosyjskiego lidera na światowym rynku technologii jądrowych.
  https://ria.ru/20181002/1529786120.html?referrer_block=index_most_popular_2

 10. Tadeusz said

  …”całkowita kwota przeznaczona na „Program polskiej energetyki jądrowej” od początku 2009 roku istotnie przekroczyła już miliard złotych. [I co tym miliardem zrobiono? – admin]”… Podpowiem adminowi, Kilka lat temy z okazji stłuczxki spotkałem miłego pana.Po wymianie grzecznośći wręczył mi wizytówkę na której dumnie prezentowała sie długa nazwa państwowej organizacji. Nazwy nie pomnę ,ale była związana ściśle z produkcją energii atomowej i budową elektrowni.Pytacie gdzie jest miliard ? No właśnie go przejedli działacze.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: