Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  I*** o Palma odbija
  Sarmatus Rex o Próby pisania historii Holokau…
  errorous o Próby pisania historii Holokau…
  revers o Wolne tematy (38 – …
  Boydar o Wolne tematy (38 – …
  Boydar o Próby pisania historii Holokau…
  Boydar o Wstydliwe zakątki niezwyciężon…
  Boydar o Pomoc, jaką PiS udzielił Ukrai…
  decentr o Masakra na Placu Tiananmen – f…
  Liwiusz o Próby pisania historii Holokau…
  revers o Wolne tematy (38 – …
  bez loginu o Nikt nie obalał rządu Ols…
  MatkaPolka o Próby pisania historii Holokau…
  tom o Nikt nie obalał rządu Ols…
  bez loginu o Czy sztuczne mięso jest nieeko…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Czechy. Spojrzenie konserwatysty na najbardziej laicki i ateistyczny kraj w Europie i na świecie i co z tego może wyniknąć.

Posted by Marucha w dniu 2021-01-27 (Środa)

Wydawać by się mogło że polski konserwatysta i prawicowiec patrzy na naszych południowo-zachodnich sąsiadów tak trochu z dystansem.

Statystki są nieubłagane! Ponad 60 procent społeczeństwa nie przyznaje się do związków z żadnym wyznaniem religijnym. Do Kościoła Katolickiego zalicza się około 30 procent Czechów. Z czego co niedziela do kościoła uczęszcza około 5 procent. (Dane te są sprzed epidemii)

Zdawać by się mogło z naszego polskiego katolicko-konserwatywnego punktu widzenia, że jest to ogromny dramat. I pewno tak jest z punktu widzenia teologiczno- eschatologicznego.

Ale spróbujmy spojrzeć na ten kraj z innej perspektywy.

Nie polemizuję z tymi danymi statystycznymi. Tylko warto czasem wgłębić się i zobaczyć drugą stronę tego samego medalu. Wtedy stwierdźmy że czeski ateizm, to raczej nie jest ateizm, tylko taki „szwejkowski” sceptyczny agnostycyzm, który ma mimo wszystko głębokie duchowe, bynajmniej nie ateistyczne, korzenie!

Czy wyobrażacie sobie moi drodzy czytelnicy taki kraj w którym główne święta katolickich patronów są dniami wolnymi od pracy, a narodowym pielgrzymkom do miejsc ich kultu, przewodzi prezydent? Głowa państwa zwracając się do wiernych, wzywa ich do obrony tradycyjnych wartości przed nowymi i niebezpiecznymi ideami, które idą z Brukseli!

Przyznacie że nawet od naszego Pana prezydenta, który odwołuje się do swego katolicyzmu i okazuje swoje przywiązanie do niego, takich „bojowych słów” raczej nie usłyszymy z jego ust.

A takie słowa prezydent Wacław Klaus mówił często podczas Narodowych Pielgrzymek w Welehradzie i Starym Bolesławcu podczas swojej prezydentury w latach 2002-2012.

Ten agnostyk i mówiący o sobie, że jemu jest bliżej do tradycji husyckiej, niż do katolickiej, potrafił nie jeden raz doprowadzić brukselskie elity do szewskiej pasji. Jak na przykład w lutym 2009 roku, gdy podczas czeskiej prezydencji wygłosił przemówienie w Parlamencie Europejskim. Jest ono dostępne w Internecie. Warto go posłuchać i zastanowić się nad tym, że mimo upływu 11 lat jest ono cały czas aktualne i nic a nic nie straciło z upływem czasu.

Gdy Klaus gromi elity unijne i broni swobody wypowiedzi, suwerenności państw i fundamentów ideowych Europy.

Znamienna jest reakcja lewicy i liberałów na jego słowa. Wychodzenie z Sali obrad, czy buczenie tupanie. Dziś pewno by go ocenzurowali.

Nie chcę się rozwodzić nad osobą byłego prezydenta Klausa, który tak jak każdy prezydent podlega normalnej krytyce jego prezydentury, także  z pozycji konserwatywnej.

Niemniej jednak takich polityków, którzy pełnią najwyższe funkcje państwowe jest dziś brak.

Na taką jednoznaczną prawicową i konserwatywną diagnozę dotyczącą stosunków wewnątrz Unii Europejskiej pozwolić sobie może Wiktor Orban.

Warto zwrócić uwagę że poglądy Klausa są bardzo powszechne w jego ojczyźnie. Ten jak to nazwałem „szwejkowski sceptycyzm” wobec Kościoła, także istnieje wobec różnych pomysłów Brukseli. Takich jak np. przymusowa relokacja tzw. uchodźców, czy przyjęcia euro i także co może dziwić tzw. małżeństw homo.

Dlatego my konserwatyści powinniśmy mieć oczy szeroko otwarte i oprócz zdrowego i rozsądnego sentymentalizmu i musimy szukać współpracy także i tam, gdzie wydawać by się mogło, że to jest niemożliwe.

Z Czechami wiąże nas wspólne doświadczenie komunizmu sowieckiego, które to jest skuteczną szczepionką na dominujące dziś lewicowo liberalne idee, które zagrażają naszej moralnej i fizycznej egzystencji.

Z punktu widzenia konserwatysty ciekawy jest i dzisiejszy prezydent Czech, Milosz Zeman. Ten socjalista i nie wylewający za kołnierz błyskotliwy, aczkolwiek fizycznie coraz bardziej słaby i stetryczały, potrafi nie raz mieć bardzo świeży i rozsądny pogląd na otaczającą go rzeczywistość.

Ja gdy w 2013 roku Zeman kandydował na prezydenta w pierwszych w historii bezpośrednich wyborach prezydenta miałem nie mały dylemat.

Z jednej strony praktykujący katolik, senior starego czeskiego arystokratycznego rodu książę Karol Schwarzenberg, który popiera w obecnym kształcie i kierunku integrację europejską, nie wyrażający jasnego stanowiska wobec płynącej z Brukseli i nakazywanej odgórnie rewolucji kulturalnej. Z drugiej strony agnostyk i socjaldemokrata Zeman, który potrafi dostrzec te zagrożenia o których pisałem powyżej .

Wtedy kibicowałem księciu, niemniej jednak jego późniejsze wypowiedzi sprawiły, że moje sympatie są obecnie bliżej Zemana. Choć zdaję sobie sprawę że dla konserwatysty widok zataczającej się głowy państwa koło państwowych symboli koronacyjnych jest dużym problemem estetycznym i moralnym.

Podsumowując te moje uwagi i dywagacje mogę stwierdzić że polski konserwatysta i sceptyk wobec dzisiejszych światowych trendów znajdzie sojuszników tak w tzw. „Praskiej kawiarni”, jak i na prowincji w czeskiej gospodzie.

Powinniśmy szukać taktycznych i głębszych sojuszy właśnie tam, gdzie wydaje się to trudne a wręcz niemożliwe. Bo taka współpraca. oparta na szczerym dialogu (najlepiej przy kuflu piwa) daje podstawy do owocnej współpracy, która wykorzysta nasze i ich atuty.

Czeskie antykomunistyczne środowiska z podziwem patrzą na to, że w Polsce partie odwołujące się wprost do ideologii komunistycznej są marginesem marginesu.

Z pełną aprobatą patrzą antykomuniści na pozbawienie funkcjonariuszy aparatu represji przywilejów emerytalnych . W Czechach mimo zachwalanej w naszych środowiskach dekomunizacji i lustracji nie udało się tego zrobić.

Dlatego warto oddolnie zacząć współpracę z nimi. To co się udało w latach 70 i 80 XX wieku środowiskom lewicy laickiej, może się udać i teraz.

Grzegorz Kita
https://myslkonserwatywna.pl/

Komentarzy 9 do “Czechy. Spojrzenie konserwatysty na najbardziej laicki i ateistyczny kraj w Europie i na świecie i co z tego może wyniknąć.”

 1. Antares said

  Czesi są przedewszytkim pragmatyczni. Ich stosunek do katolicyzmu to efekt wielowiekowego zamordyzmu katolickiego ze strony tych fałszywych gnoi Habsburgów. Mogliśmy mieć z nimi trwałą Unię ale niestety przeszkadzało to katolickim ultrasom, a gwoźdź do trumny wbił zygmunt waza wspomagając w wojnie trzydziestoletniej habsburgów. No a tym „ultra katolickim” habsburgom jakoś nie przeszkadzało że będą władać Husytami.

  ——
  Że też się Panu nie znudzi to nieustanne wylewanie żółci na katolicyzm…
  Ale może mnie się w końcu znudzi.
  Admin

 2. Wielka Kopa Tatry said

  Czechów lubię, łatwiej się porozumieć niż w Polsce😊

 3. Antares said

  #Admin
  Jakiej znowu żółci?!
  A uważa Pan ze Czesi się cieszyli pod habsburskim panowaniem. Kto panoszyl sie w ich kraju – muzułmanie czy niemieckojęzyczni katolicy, kto dokonał masakry pod Białą Góra: wojska Sułtana czy tych habsburskich kurew wspomaganych przez tego stojącego do dziś na kolumnie przed Zamkiem Warszawskim zdrajcę? W 1918r. pierwszą rzeczą co robili Czesi to było burzenie katolickich pomików stojących w centrach miast i miasteczek. Tak kochali katolicyzm i nie się co im dziwić.
  Pan poprostu nie przyjmuje do wiadomości ze katolicy mogą komuś krzywdę wyrządzać.

  ————–
  Niech Pan nie udaje głupiego, bo mnie to wkurza. Antykatolickie wtręty to u Pana norma.
  Admin

 4. Piskorz said

  re 1 Panie A… wielowiekowego zamordyzmu katolickiego ze strony tych fałszywych gnoi Habsburgów””…to święta prawda. ! ps A literaturę mają dobrą..!!

  ——–
  Jasne. Zamordyzm „katolicki”. To trzeba kurwa podkreślić.
  Zupełnie jak gnoje komentujący na Onecie jakieś zbrodnie: „Tak, tak, typowy katolik”.
  Admin

 5. towarzysz0 said

  Jednak w tych Czechach coś jest! Będąc w Pradze na darmowej wycieczce jedną rzecz zapamiętałem – byliśmy w knajpie w centrum, było pełno flisaków (mieli jakiś zjazd). Otóż były występy tam pary tanecznej ubranej na ludowo, tańczącej ludowe tańce. NIe znam kultury czeskiej, ale wydali mi się (ta para taneczna) z pewną miękkością ruchów i muzyki bardzo czeskimi. Polubiłem ich.

  Zresztą, tak samo urzekająca jest scena w filmie Nieznośna lekkość bytu, scena ostatnia, powrót szczęśliwych ludzi. A poranek był tak szary, jak socjalistyczne Czechosłowacja.

  A skoro jesteśmy przy Czechosłowacji, to zapodam pikną pieśń słowacką

 6. Wielka Kopa Tatry said

  „A poranek był tak szary, jak socjalistyczne Czechosłowacja” Coś mi sie wydaję, iż ten szary, ale uporządkowany i bardziej zielony socjalizm, był lepszy niż dzisiejszy betonowy, wolnorynkowy Bangladesz polski. Zresztą nie brakuje ludzi dla których Polska wyprzedziła Czechy, bo u nas wiecej kororowych reklam, wiecej marketow, nie ma chyba w Europie tak kiczowatego i chaotycznego kraju jak dzisiejsza Polska.

 7. Wielka Kopa Tatry said

  Z drugiej strony, krajobraz naturalny w Polsce jest jakby milszy dla oka niż np. u sąsiadów zza Odry, bo tam jest go jakby mniej.Wiatraki i wielohektarowe uprawy nie wygladaja zbyt malowniczo ☺

 8. Wielka Kopa Tatry said

  W Czechach żyje się też bardziej na luzie, Czech nie będzie zapiedalal jak Polak, podobnie jak Francuz.Wielu Czechoslowakow tęskni za Socjalizmem(to ostatnie znam tylko ze słyszenia, ale trudno temu nie wierzyć, bo Czechy to mądry kraj.

 9. Przemysław Jakub said

  Moja mama pracowała w Czechosłowacji w latach 70-tych. Do dzisiaj w Poznaniu jest ulica Czechosłowacka. Czy rozbicie tego państwa na dwa twory miało w ogóle sens? Czy to nie były też machloje Garbulców?

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: