Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Topograficzny kretynizm, czy dekomunizacja Krymu

Posted by Marucha w dniu 2016-07-28 (Czwartek)

Serwis Google Maps podporządkował się decyzji kijowskich władz i „dekomunizował” nazwy miejscowości na Krymie. Rząd Krymu tę „dekomunizację” nazwał topograficznym kretynizmem.

Jak informuje kanał telewizyjny TSN miasto Krasnoperekopsk na mapach Google zostało teraz oznaczone jako Jany Kapu, Krasnogwardejskoje stało się Kurmanem, Kirowśke zamieniło się Islam-Terek, a Radziecki — w Iczki.

Zmiany zostały wprowadzone zarówno w ukraińskiej, jak i rosyjskiej wersji Google Maps.
— „Dekomunizacja” miejscowości na Krymie na mapach Google przypomina topograficzny kretynizm, — oświadczył wicepremier krymskiego rządu, minister polityki wewnętrznej, informacji i kontaktów republiki Dmitrij Połoński.

„Ludzie prawdopodobnie cierpią na topograficzny kretynizm, a po tym, jak oni przemianują wszystko, myślę, że te cierpienia u nich tylko się wzmogą, ale to ich problem. Rosja ma swoje serwisy kartograficzne i nie musimy korzystać z Google, aby orientować się w terenie” — powiedział Połoński.

Według niego działania Google doprowadzą „do rezygnacji rosyjskich turystów z serwisów kartograficznych należących do Google”.

„Nazywamy swoje miasta i wsie tak, jak się w rzeczywistości nazywają, a nie tak, jak ktoś chce” — powiedział wicepremier.

http://pl.sputniknews.com

Komentarzy 13 do “Topograficzny kretynizm, czy dekomunizacja Krymu”

 1. Maćko said

  Bojkot zalatwi Gugla. GWno tez.
  Bojkotujemy?

 2. watazka said

  Najciekawsze, ze Ukraina nie pozwala Ukraincom jechac na Krym. W ten sposob uznaje, ze Krym nalezy do obcego, wrogiego Ukrainie panstwa. I Kijow juz nic do Krymu nie ma. Rownie dobrze moze zmieniac nazwy miejscowosci w Nowej Zelandii.
  Wlasciwie tworczy umysl ukrow powinien sie zabrac za przemianowanie miejscowosci w Chinach i w Indiach, tak zeby latwiej bylo ukrom czytac obce nazwy.
  Ja mam pytanie: To co te gupie ukry robily jak Krym byl pod ukrainska administracja? Nie przeszkadzaly wtedy historyczne nazwy?
  Ja mam pare propozycji nowych nazw miejscowoci na Ukrainie ale nie chce uzywac brzykich slow bo jestem po spowiedzi. Limit mam na dzis wyczerpany.

  Kiev wants to punish and educate Ukrainian tourists vacationing in Russia’s Crimea –

  http://www.pravdareport.com/society/stories/14-07-2016/135006-ukraine_russia_crimea-0/

 3. Joannus said

  Oto jak wygląda dekomunizacja made in ukraina

 4. ojojoj said

  Kiedys w google-mapy mozna bylo wrzucac zdjecia z krajobrazu czy budynkow w danej miejscowosci. Jezeli nadal jest to mozliwe, to ludzie powinni wrzucac zdjecia i linki jak ukry morduja ludzi w Donbasie np. w danych miejscach geograficznych na mapie.

 5. Boydar said

  Podniecacie się jak stonka na wykopki …

  http://pl.sputniknews.com/swiat/20160728/3584877/Krym-Rosja-mapy-google.html

 6. MatkaPolka said

  Ukraińcy uczcili pamięć SS Galizien: w mundurach Waffen-SS i pod flagami OUN-UPA [+VIDEO / +FOTO]

  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/ukraincy-uczcili-pamiec-ss-galizien-w-mundurach-waffen-ss-i-pod-flagami-oun-upa-video-foto-2016-07

  — W uroczystościach brali udział weterani UPA i SS-Galizien, a także przedstawiciele władz lokalnych i duchowieństwa.

  25 lipca na górze Żbyr odbyły się uroczystości z okazji 72. rocznicy bitwy pod Brodami, w której brały udział oddziały zbrodniczej ukraińskiej formacji kolaboracyjnej SS-Galizien.

  Przy tej okazji pochowano również odnalezione w ostatnim czasie szczątki kilku żołnierzy tej formacji, którzy polegli w walce z Armią Czerwoną.

  W kaplicy na cmentarzu wojennym w Krasnem, w obwodzie lwowskim, odbyły się uroczystości pogrzebowe.

  — Podczas pochówku ludzie ubrani w mundury SS-Galizien oddali salwę honorową, a weterani tej formacji złożyli wieńce.

  Na górę Żbyr przybyli również weterani SS-Galizien, — a także „członkowie bractwa OUN-UPA”, — przedstawiciele duchowieństwa i organizacji młodzieżowych.

  Znajduje się tam „panteon chwały”, — wraz z cmentarzem wojennym i monumentem ku czci SS Galizien.

  W obchodach obecni byli ludzie ubrani w mundury SS-Galizien, a także OUN-UPA. — Prezentowana była również symbolika banderowska.

  Wcześniej członkowie neobanderowskiego Prawego Sektora również oddali hołd, — jak to sami określili, — „„legendarnej dywizj„i”.
  W oficjalnym komunikacie podkreślono, że liczni Rosjanie, Białorusini i

  „przedstawiciele praktycznie wszystkich europejskich narodów mieli swoje obiektywne powody dla opowiedzenia się po stronie Niemiec”

  — „To nie czyni ich automatycznie złymi!„.”

  – pisze Prawy Sektor dodając, że — ich głównym celem była walka z bolszewizmem.

  Pod koniec czerwca 1944 roku dywizja ukraińska Waffen-SS Galizien została przerzucona na front, by walczyć z Armią Czerwoną.

  W lipcu pod Brodami dywizja poniosła ciężkie straty w starciu z siłami radzieckimi, z 3. Armią Pancerną i została zamknięta w kotle.

  — 22 lipca dywizja SS Galizien została ostatecznie rozbita. — Dywizja poniosła potężne straty, w okrążeniu zginęło ponad 7 tys. żołnierzy tej kolaboranckiej formacji.

  SS Galizien to jednostka zbrodniczej niemieckiej formacji Waffen-SS, złożona z ukraińskich kolaborantów; — powołana przez Niemców dla uzupełnienia braków kadrowych.

  — „Wsławiła” się licznymi zbrodniami na Polakach

 7. Czolgista said

  Google tak samo zrobił w stosunku do Syrii, gdyż aktywnie wspiera tzw. umiarkowaną opozycję, czyli zwykłych terrorystów.

  http://landdestroyer.blogspot.com/2016/07/the-developer-behind-latest-augmented.html

  In their struggle to free Syria from the clutches of President Bashar al-Assad, anti-government activists have embarked on a project to wipe him off the map. Literally. On Google Maps, major Damascus thoroughfares named after the Assad family have appeared renamed after heroes of the uprising. The Arab Spring has form in this regard. When anti-Gadaffi rebels tore into Tripoli last August, the name of the city’s main square on the mapping service changed overnight – from „Green Square”, the name given to it by the erstwhile dictator, to „Martyr’s Square”, its former title.

  The internet giant’s mapping service has a history of weighing in on political disputes.

  The Guardian would reveal that while Google Maps allowed name changes to be ‚crowd sourced,’ Google gave access only to certain crowds to do this – for example, China’s population is denied such access. It also reveals that ultimately, Google moderators must approve of the changes.

 8. GonDar said

  Wszedłem i jestem na mapie Google. Jest bez zmian. Google może dzielić informacje w zależności od szerokości geograficznej?

 9. Boydar said

  Może. Wie, skąd Pan zapytowywuje.

 10. GonDar said

  @9 No więc jest to informacja dla Rosjan. Dla nas tylko jako poglądowa co można załatwić z Google.
  Choć z drugiej strony jeśli są to wioski starsze niż Sowiety to może są to ich pierwsze nazwy(nazwa Radziecki-typowo „rosyjska” nazwa:))

 11. Boydar said

  Tak czy siak manipulacja. Nie tylko wielopoziomowa ale też selektywnie adresowana do wielu różnych grup odbiorców.

 12. GonDar said

  @11 Tzn. Sputniknews manipuluję?

 13. Boydar said

  Z moich obserwacji wynika, że tylko Gajowy Marucha nie manipuluje. Choć oczywiście można dywagować, czy np. „ty głupi chu.ju” jest manipulacją czy nie jest (zaznaczam, że to przykład z sufitu).

  Co to znaczy, że „Sputniknews manipuluje”. Przecież tam są prawie wyłącznie teksty podpisane, przez autorów różnych. Oraz doniesienia agencyjne. Co do owych doniesień, to przekłamań specjalnych nie zauważyłem. Natomiast „autorzy różni” z automatu otrzymują fiszkę „poglądy autora mogą nie zgadzać się z poglądami redakcji Sputnika”, albo jakoś tak. Nie mniej jednak sążniste niekiedy teksty ukazują się i do świadomości przesączają. Kto by tam na jakieś fiszki patrzył. A liczba realnych komentarzy pod, jakoś dziwnie skromna i jakby garmażeryjna. Nie wiem, może ludzie się obawiają, ale coś w tym przecież być musi. Szczególnie że, tak naprawdę nie wiadomo dla kogo ten Sputnik lata.

Sorry, the comment form is closed at this time.